Vergadering Zeeuwsche Agrarische Bond. Er zal een nationaal boerenfront moeten komen Het getij is aan het keeren. Dezer dagen vergaderde het bestuur van den Zeeuwschen Agrarischen Bond (pro vinciale afd. van „Landbouw en Maatschap pij") uitgebreid met vertrouwensmannen uit besturen en jeugdclubs. De bijeenkomst werd geleid door den voorzitter, den heer C. van Gorsel uit Ril- land-Bath. Spr. kon een goed bezette vergadering welkom heeten, en gaf daarop een overzicht van hetgeen door het bestuur van den natlonalen bond „Landbouw en Maatschap pij" sinds den oorlog was gedaan. Hieruit bleek groote activiteit op verschillend ge bied. Daarop hield de voorzitter een inlei ding getiteld „L. en M. op den dag van heden en de verwachtingen voor de toe komst." Spr. ging terug tot de verschrik-* kelijke dagen van den oorlog en het aan vankelijk „luchtledig" dat daarop volgde. De, ons door de natuur opgedrongen arbeid, bracht ons weer in ons evenwicht. Spoedig vonden we ook weer steun in de gedegen artikels in de pers van L. en M., waaruit bleek dat L. en M. onveranderd voortgaat op den door haar steeds gewezen weg. Spr. herinnerde aan het groote onrecht dat sommige leden der provinciale afdee- ling tijdens de „terreur" is aangedaan. Ons verblind en opgehitst volk kan men deze houding vergeven, maar schande over hen die hiertoe de opdracht gaven. - Spr. deed een beroep op den werkelijk heidszin der leden. „Ook al betreuren wij het, de toestand is nu éénmaal zóó gewor den, dat wij een met militaire macht over wonnen volk zijn en dat wij wonen in een bezet gebied. Vele Zeeuwen schijnen zich dat nog niet voldoende te kunnen realisee- ren! Bij welke houding daar tegenover nu zal ons volk het meest gebaat zijn? Vol gens spr. zou dit moeten zijn Een waar dige Nederlandsche houding, die in de laat ste plaats kruiperig of strooplikkerig mag zijn, doch in de eerste plaats tot doel moet hebben ons volk straks een plaats te ver zekeren in het nieuw geordende Europa. Er ligt niets heldhaftigs in, een haat- en fluistercampagne tegenover de bezettende macht te voeren. We dienen uit te gaan van de belofte tot herstel van onze Neder landsche onafhankelijkheid, en dan is het onzen plicht als agrariërs om ook thans reeds „erbij" te zijn, opdat agrarisch Neder land straks niet weer in den hoek der verdrukten en minderwaardigen zal zitten Spr. sprak zijn vertrouwen uit, dat de nieuwe richting waarin de Nederlandsche landbouw geleid zal worden, geheel in de Geen weerkorpsen e.d. zonder goedkeuring van den Rijkscommissaris. Verschenen is een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder landsche gebied betreffende het vormen van korpsen (Mannschaftsverbande). Blijkens deze verordening behoeft het vormen van op korpsleest geschoeide en op het bevelbeginsel gebouwde organisaties, welker leden in gesloten formaties of in uniform in het openbaar optreden, de goed keuring van den Rijkscommissaris. Het verzoek om goedkeuring moet in houden 1. Den naam van de organisatie. 2. Naam en adres van den verantwoor delijken leider van de organisatie. 3. De statuten of anderszins, die de doelstelling, de structuur en den aard der werkzaamheden van de organisatie bevat ten. 4. Gegevens omtrent het verband of de samenwerking met andere organisaties. De verantwoordelijkheid van den leider strekt zich in het bijzonder uit over de dis cipline in de organisatie en over het na leven der statuten. Een nieuw op te richten organisatie kan haar werkzaamheden eerst na verleening der goedkeuring aanvangen. Reeds bestaande organisaties in den zin dezer verordening moeten binnen een maand na het in werking treden van deze verordening alsnog bovenbedoelde goedkeu ring aanvragen. Hij, die een organisatie in den zin dezer verordening vormt, zonder de goedkeuring van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied aan te vragen, of ten aanzien van een reeds bestaande organi satie niet alsnog deze goedkeuring aan vraagt, wordt gestraft met gevangenis straf van ten hoogste vier jaar en geld boete van ten hoogste veertigduizend gul den, of met een dezer straffen, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een hoo- gere straf is bedreigd. Hetzelfde geldt voor hem, die zich bij een niet overeenkomstig deze verordening goedgekeurde organisatie aansluit, dan wel dezelve op andere wijze steunt. Particuliere fietsen bij den Opbouwdienst tot 1 September zonder fietsplaatje. In een schrijven van den wi secretaris generaal, wnd. hoofd van het departement van financiën, aan de directeurs der directe belastingen wordt medegedeeld, dat ten be hoeve van den Opbouwdienst tot 1 Septem ber van dit jaar een aantal particuliere rij wielen zal worden gebezigd op den open baren weg, zonder dat de berijder van die rijwielen zijn voorzien van een geldig be- lastingmerk. In plaats daarvan ontvangen zij een bewijs, waarin de commandant van het betreffende onderdeel verklaart, dat het met merk, framenummer en berijder aangeduide rijwiel voor dienstdoenden wordt gebruikt. Dit schrijven is ook onder de aandacht van de ambtenaren van rijks- en gemeentepolitie gebracht, richting van de door L. ën M. steeds gepro pageerde ideeën zal zijn. L. en M. behoeft zijn jasje niet te keeren, want het was al tijd op den goeden weg In groote lijnen zette spr. daarop uiteen, hoe het hoofdbestuur zich de nieuwe agra rische organisatie van Nederland denkt en wat deze zal moeten omvatten. Hij kon de vergadering meedeelen dat L. en M. niet in de laatste plaats een werkzaam aandeel bjj dezen opbouw zal hebben. (Applaus). Spr. wees daarna op de vele pogingen tot concentratie. L. en M. wordt van ver schillende zijden toegelonkt, doch wenscht zich voorloopig nog niet te binden. Ook provinciaal zijn teekens waar te nemen dat L. en M. mee gaat tellen. Zoo ltan o.a. worden meegedeeld dat de algemeene voor zitter der Z.L.M. zich als lid onzer organi satie heeft opgegeven. In afwachting van het nieuw te bouwen huis voor onzen Nederlandschen landbouw, hebben de thans op onze bedi'ijven druk kende moeilijkheden de volle aandacht van ons dagelijksch bestuur. Zoo ook de richt prijzen voor onze producten van oogst 1940. Spr. eindigde met de hoop uit te spreken dat uit deze verschrikkelijke tijden een betere toekomst mag groeien. Moge dan onze L. en M., geboren uit den nood der tijden, daaraan een steentje hebben bijge dragen Hierop volgde een geanimeerde gedach- tenwisseling, waaruit bleek dat algemeen de door het Hoofdbestuur aangenomen hou ding wordt goedgekeurd. Groote waardee ring werd uitgesproken voor de betoonde activiteit op verschillend terrein en voor verschillende, algemeen instemming gevon den hebbende, artikelen in het weekblad. Enkele wensc-ben betre.ffende de richt prijzen en bodemproductie-plannen werdén nog naar voren gebracht en zullen ter ken nis van het dagelijksch bestuur worden ge bracht. Tenslotte werd met algemeene stemmen de volgende resolutie aangeno men „Hoofd- en afdeelingsbestuursleden van den N.A.B. in vergadering bijeen, ge hoord de uiteenzettingen van den voorzit ter en de besprekingen der vergadering, inzake de pogingen van het hoofdbestuur van den Nationalen Bond om te komen tot één nationaal agrarisch front in Nederland, a. geven kermis van hun groote waardee ring voor dit streven en onderschrijven het met algemeene stemmen b. gaan accoord met het inzicht van het hoofdbestuur om zich vooralsnog aan geen enkele concentratie-poging te binden c. spreken hun vertrouwen uit in de lei ding van het dagelijksch bestuur en gaan over tot de orde van den dag," Weer Nederlandsche bloemen naar Duitschland. De voor den invoer van Nedei'landsche bloemen door Duitschland beschikbaar ge stelde betalings-contingenten voor het der de kwartaal blijken het viervoud van het vorige jaar te bedragen. Men moet hierbij echter bedenken, dat het Duitsche rijk thans grooter dan het vorige jaar is. De Duitsche markt voor de Nederland sche bloemen heeft in Juli geheel stil ge legen. Tot 10 Mei jl. werden er in Duitsch land geregeld Nederlandsche bloemen ont vangen. Van 11 tot 20 Mei moest Duitsch land het zonder Nederlandsche bloemen doen. Tot ieders verwondering kwamen er echter reeds op 21 Mei de Nederlandsche bloemen weer in groote hoevelheden op Duitsche markten aan. Dat duurde tot eind Juni. De toegestane betalingscontingenten waren toen geheel opgebruikt. Begin Juli waren de nieuwe contingenten nog niet toegestaan. Ook de zgn. „Vorgenehmigung" liet langer dan in andere jaren op zich wachten. Maar thans is alles in orde en zijn met ingang van heden de Nederlandsche bloemen weer in Duitschland verschenen, en wel in zeer groote hoeveelheden, tot vreugde van den invoerhandel en van de Duitsche volksgenooten, die het zonder Ne- dex-landsche bloemen niet kunnen stellen. Aalsmeer is er, naar wij vernemen, ook zeer verheugd over..Immers, van ouds ging omstreeks 80 procent van den Nederland schen uitvoer van gesneden bloemen naar Duitschland. Waardeering voor Vincent van Gogh in de Duitsche pers. Het Nederlandsche perskantoor meldt uit Berlijn De vijftigste sterfdag van Vincent van Gogh op 29 Juli wordt ook in een deel der Duitsche pers in waardeerende bewoordin gen hei-dacht. In „Die Woche" wordt de kunst van Van Gogh zelfs als karakteris tiek Germaansch gekenschetst. Hieruit blijkt, dat er in de Duitsche nat. socialis tische kunstopvattingen een wijziging heeft plaats gevonden. Immers, de meeste doeken van Van Gogh werden voor enkele jaren tot de ontaarde kunst gerekend. Tuchtrecht in den Opbouwdienst. Het militaire strafrecht zal in den Op bouwdienst niet toegepast kunnen worden. Dientengevolge komt het personeel voor alle strafrechterlijke feiten voor den bur gerleken strafrechter. In meer ernstige gevallen van opzettelij ke oxxgehoorzaamheid, desertie e.d., welke in het leger tot verwijzing naar den krjjgs- raad zouden hebben geleid, doch welke thans geen strafbaar feit meer opleveren en dientengevolge alleen als tuchtvergrijp kunnen worden afgedaan, kan tot plaat sing in de tuchtklasse worden overgegaan, voor een periode van ten minste drie en ten hoogste twaalf maanden. De tuchtklasse van den Opbouwdienst is gevestigd te Nieuwersluis. BELANGRIJKE K0ERS- VERBETERINGEN OP DE AMSTERDAMSCHE EFFECTENBEURS. Het zakenvex-keer op de Amsterdamsche effectenbeurs was gisteren van kalmen aard. Hoewel de publicaties van de koersexx van een aantal fondsen met instemming is begroet, heeft dit den openlijken handel over het geheel genomen nog niet belang rijk doen toenemen. Toch is het merkbaar, dat meer belangstelling aan den dag wordt gelegd. Gisteren bestond een uitgesproken vaste stemming. Viel den laatsten tijd mee- rendeels eenig aanbod te constateeren, waartegenover niet toereikende vraag be stond, om het koerspeil te kunnen handha ven, zoo is de situatie thans geheel veran- derd. Het aanbod is vrijwel geheel verdwe nen en thans doet zich voor de locale fond sen nogal vraag voor. Voor diverse spe cialiteiten werd gisteren zelfs goede koop lust aan den dag gelegd, waar slechts zeer weinig materiaal beschikbaar was, had dit tot gevolg, dat in verscheidene gevallen belangrijk hooger koersen te voorschijn kwamen. Op de petroleumafdeeling waren Koninldijken wederom zeer vast gestemd. Op de Suikermarkt deed zich voor H.V.A. een overeenkomstig vex-schijnsel voor. De scheepvaartmarkt was kalm, maar goed gedisponeerd. De tabaksafdeeling was stil, maar ook hier openbaarde zich eenige vraag. Ook voor rubberfondsen kon koop lust worden waargenomen. Op de afdeeling der industrieelen liepen A.K.U.'s na vaste opening onder beurstijd in een vrij snel tem po naar boven. De Phiiipsaandeelen waren gevraagd, texwijl er vrijwel geen aanbod was, met 't gevolg dat de koers belangrijk hooger kwam te liggen. Unilevers waren mede iets beter gedisponeerd. De affaire in Amerikaansche fondsen was van geringen omvang. Er werd echter hier ook een neiging tot aankoopen aan den dag gelegd. Op de markt der beleggingswaarden wa ren het wederom de 4 obligatiën Neder land 1940, 2de leening ex bel. faciliteit en de gestaffelde leening, welke in hoofdzaak de aandacht opvorderde. De opwaartsche koersbeweging, die sedert den aanvang van de week kon worden geconstateerd, werd gistermiddag onverminderd voortgezet. Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan pu blicatie bij besluit van den wnd. secretaris generaal, vnd. hoofd van het departement van financiën, is toegestaan. Kon. Petroleum 184 Alg. Kunstzijde Unie 5614 gb. - 5814 gb. gl. Philips Gloeilampen gem. bezit 117. Amsterdam Rubber 176. Ned. Scheepvaart Unie 95. Lever Bros and Unilever 66. Handelsver. Amsterdam 324. Van Gelder's Papierfabv. gew. aand. 105 gb. Senembah Tabak Maatschappij Anaconda Copper C.V.A. 18%. Bethlehem Steel C.V. gew. aand. 6015/1G. Republic Steel C.V. g. aand. 14 gb. 14% gl. Curtiss Wright C.V.A. 5°/i6. Shell Union C.V. gew. aand. 8. Ned. obl. Ie 1. 1940 100 4 97% Dito 1940 „500 4 96% Idem 2e Ing. 1940 100 4 88% Dito m.bel.fac. 1940 100 4 97% Dito 2e lng. 1940 500 4 89% Dito met bel. fac. 500 4 96% Dito _938 100 (3%) 3 78% Dito 1938 500 (3%) 3 79% Prolongatie 3 96% Nedex-land le lng. 1940 4 Dito 2e lng. 1940 4 90% -91% Dito met bel. fac. 1940 4 96%. Dito 1000 1938 (3%) 3 80% -81% Indië 100C 1937 3 76% De organisatie van den Nederlandschen Opbouwdienst. Bij veroi'dening van den Rijkscommissa- ris is betreffende den Nederlandschen Op bouwdienst o.a. het volgende bepaald De Opbouwdienst is bestemd om de le den van de voormalige Nederlandsche land en zeemacht in de gelegenheid te stellen nattig werk ten behoeve van de Neder landsche volksgemeenschap te verrichten. Hij is een eervolle dienst ten behoeve van volk en vaderland. Aan het hoofd van den Opbouwdienst staan 1. De commandant (arbeitsleiter) 2. Het hoofd der administratie (Vex-wal- tungsdirektor) De commandaixt en het hoofd der admi nistratie worden door den Rijkscommissa- ris voor het bezette Nederlandsche gebied benoemd en ontslagen. Zij staan onder den seci'etaris-generaal van het departement van algemeene zaken. De jaarlijksche begrooting van den Op bouwdienst wordt op grond van een ge meenschappelijk voorstel van den comman dant en het hoofd der administratie door den secretaids-generaal van het departe ment van Algemeene Zaken in overeen stemming met den seeretax-is-generaal van het departement van Financiën vastgesteld. Zjj behoeft de goedkeuring van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied. De secretaris-generaal van het departe ment van Algemeene Zaken Vaardigt de voorschriften, noodig voor de uitvoering van deze verordening, uit. Deze worden in de Nederlandsche Staatscourant bekend gemaakt. Deze verordening treedt in wex-king met terugwerkende kracht tot 15 Juli 1940. NAAR DE ORDENING IN DE T ABAKSNIJ VERHEID. Op initiatief van eenige sigarenfabrikan ten werd op 26 Juli jl. te Eindhoven een Vergadering gehouden van georganiseerde en van ongeorganiseerde fabrikanten. Met algemeene stemmen werd besloten tot oprichting van een algemeenen bond van sigarenfabrikanten, die tot doel heeft de organisatie van de geheele Nederland sche sigarenindustrie te vergemakkelijken en den corporatieven opbouw zoo spoedig mogelijk te verwezenlijken. „AMERIKA MOET BEMIDDELEN". In een opzienbarend hoofdartikel schrijft de Axnex'ikaansche „Saturday Evening Post" „De Vereenigde Staten moeten door bemiddeling naar het tot stand komen van den vrede streven. De tegenwoordige buitenlandsche politiek moet onvermijde lijk tot oox'log leiden. Daai'mede zou niets gewonnen zijn; de internationale chaos zoii slechts vergroot worden en aan het poli tieke systeem der Vereenigde Staten zou bovendien de doodsteek worden toege bracht". Het blad betoogt verder, dat een doel treffende hulp voor Engeland niet meer mogelijk is. „Het is hoog tijd, dat aan dezen stx-qd een einde komt, om Engeland verdere ellend» te besparen". Het is hoog tijd, dat wij, Amerikanen, onze vrienden voor verdei-e slagen behoeden. Wjj kunnen niet in den i'ing springen om een einde aan den strijd te maken, doch wij kunnen van den scheidsrechter eischen dat hjj dat doet. En de scheidsrechter is Washinton." Het blad vex-langt, dat de Vereenigde Staten op de Britsche regeering druk uitoefenen, opdat Londen tot xede wordt gebracht. „Wij moeten tot de Britsche regeering zeggen: als ge niet wilt onder handelen over een vrede, maar op voort zetting van den ooxlog blijft staan, zullen wij op geen enkele wijze aan den strijd deelnemen om u te helpen." De oorlogstactiek tegen Engeland. In een artikel „Zooals voor de Maginot- linie" geeft de directeur van de Italiaan- sche Gazzetta del Popoio een beschrij ving van de ontwikkeling van het offen sief tegen Groot Brittannië. Na te hebben opgemerkt „dat de Engelschen gehoopt hadden dat Italië en Duitschland, na Frankxljlc te hebben geliquideerd; zich tei-stond op Groot Brittannië zouden heb ben geworpen, betoogt hij, dat de aange nomen tactiek er opnieuw een is die het minst verwacht was. De luchtmachten en vloten van de as, vervolgt het blad, wer ken tegen Engeland op dezelfde wijze als tegen de' Maginotlinie voor den aanval. Gibraltar, Malta, Alexandrië, Haifa en Aden bukken zich onder de slagen van Italië, zooals alle Bx-itsche kusten ojxder die van Duitschland. De Middellandsche zee is gesloten. Ook de belangrijkste ha vens van het Britsche eiland worden ge sloten en aanvallen worden ondernomen op de spoorwegknooppunten en kleinere havens. Engeland wordt van alle kanten aangevallen. Het oogenblik van den massa- aanval zal komen. ENGELAND WERFT AMERIKAANSCHE PILOTEN. De „New York Daily News" meldt, dat loxd Beavex-brooks minister voor vlieg tuigbouw thans Amerikaansche piloten te gen een weeksalaris van 150 dollar, betaal baar in Amerikaansche valuta aanwerft, om nieuwe oorlogsvliegtuigen van de Engel- sche fabrieken naar de Engelsche vliegvel den te brengen. Het gebrek aan vliegers is in Engeland zoo groot, dat van leeftijds grenzen, lichamelijke keuring en proeven van vakbekwaamheid wordt afgezien en dat slechts wordt geëischt, dat de sollicitanten de verschillende typen vliegtuigen vlot kun nen vliegen. De piloten moeten zich voor een jaar verbinden en krijgen vrijen ovex-- tocht en na afloop van hun verbintenis een bonus van 500 dollar. De aangeworven pilo ten worden aangesteld als burgerambtena ren, teneinde hun Amerikaansche staats burgerschap niet op het spel te zetten. Te gelijkertijd zoekt de Engelsche regeering jonge, overmoedige Amerikanen, die bereid en in staat zijn om de vliegtuigen, die op de vliegvelden in de Vereenigde Staten woiden verzameld voor Engelsche rekening over den Atlantischen Oceaan te vliegen. Stagnatie in de Canadeesche vliegtuigindustrie. De bouv. van vliegtuigen naar Britsch model, die x-eeds maanden geleden door de „Canadian Associated Aix-craft Ltd" ter hand is genomen en welke voor een deel afhankelijk is van de levering van bepaal de onderdeelen uit Engeland, zou volgens een bericht van de „Financial Post" uit Toronto tot stilstand zijn gekomen, daar Engeland niet in staat is deze onderdeelen te leveren. De orders van het concex-n be liepen 40 tot 50 millioen dollar. Tot dusver zouden nauwelijks voltooide vliegtuigen zijn afgeleverd. Daar nog niet te verwach- ts is, dat de Engelsche leveranties zullen worden hervat houdt het concern rekening met de noodzakelijkheid over te gaan tot den bouw van Amerikaansche vliegtuig typen, hetgeen slechts mogelijk zou zijn na een algeheele reorganisatie der ondei'- neming. De „Canadian Associated Air- craft Ltd" is een stichting in gx-ooten stijl van zes toonaangevende industrieele on dernemingen met het doel vliegtuigen te bouwen. De resultaten dezer onderneming waren tot dusver echter in liooge mate teleurstellend. De productie is verre bij de plannen achtergebleven. De orders beston den uit twee Engelsche bestellingen, een van meer dan 10 millioen dollar voor 80 Hampden-bommenwerpers en een tweede van meer dan 30 millioen dollar voor 130 viermotorige Stirling-bommenwex-pers. Britsche vloot uit Gibraltar vertrokken. Stefani meldt uit Tanger Vei-nomen wordt, dat talrijke Britsche oorlogsbodems plotseling uit Gibraltar zijn vei-trokken in westelijke richting. De viootformatie be stond o.m. uit drie kruisers, zeven tox-pe- dobootjagers, vijf duikbooten, twee vlieg tuigmoederschepen en drie hulpkruisers. Het schijnt, dat het vertrek van deze een heden zijn ooi'zaak vindt in de vrees voor de bombardementen der Italiaansche lucht macht, die steeds doeltreffender woi-den. Gisteren hebben ook verschillende toestellen langen tijd boven Gibraltar gevlogen, waar zij verscheidene bommen neerwierpen, on danks de felle reactie van het luchtafweer geschut. f Onze Bureaux zijn gevesllgd MIDDELBURG BIERKAA111 1 Radactie: Tel. 269 Adminlstr.:Tel.139 VUSSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactlo en Adm.Turfkede 15 Telefoon 2863 SOUBURG i Kanaalstraat 45, Telefoon 35 9 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Gemengd Nieuws DE BEHANDELING DER DUITSCHERS EST INDIË. Authentieke berichten van R\jks- duitsche ooggetuigen. Thans is men overgegaan tot de publica tie van een dx-ital authentieke berichten van Rijksduitsche ooggetuigen over de be handeling der Rijksduitsche geïnterneerden in de Nederlandsch-Indische koloniën. Het eerste bex-icht is van de leden eener Duitsche wetenschappelijke expeditie, die geïnterneei'd wei-den op Onrast. Hiex-in wordt hun arrestatie, de behuizing en vex-- èorging der geïnterneerden op Ourast en hun overbrenging naar Soerabaja beschre ven. Over een en ander hebben wij dezer dagen reeds uitvoerig melding gemaakt. Het tweede bericht is een mededeeling van een Rijksduitsche vrouw. Hierin wordt gezegd dat de behandeling der aanvankelijk vrij gebleven Duitsche vrouwen in Ban doeng door de politie- of militaire organen aldaai-, allesbehalve vriendelijk was. Hierover de volgende bijzonderheden: Op 15 Mei verschenen des morgens twee officieren en eenige soldaten in het pension Lohe. De aanwezige Duitsche vrouwen moesten zich in de hal verzamelen, solda ten met het geweer in den aanslag ston den bij de deuren. Mijn verzoek, een zak doek te mogen halen, werd raw met „You stay here" van de hand gewezen. De vrouw van een Rijksduitscher uit Bombay, een Amerikaansche van afkomst, had in haar kamer haar kind van vier weken oud. Toen dit begon te schreeuwen, verzocht zq, naar haar kamer te mogen gaan om naar het kind te ltrjken. Dit werd haar geweigerd. Bij het openmaken van de kamers werden, ondanks protesten van de pensionhoudster geen rekening gehouden met een te bed liggende bejaarde zieke vrouw 'en even min met een moeder, die haar kind voedde. Eenige vrouwen werden nog denzelfden dag gearresteei-d. Drie andere Duitsche da mes, die in het pension Lohe woonden, on der wie de bovenvermelde dame met het kindje van vier weken, kregen op 16 Mei het bevel, zich van het noodzakelijkste voor verscheidene dagen te voorzien. Zij werden uit het pension weggeleid en waren, even als de vrouwen die den vorigen dag waren geai-resteerd, tot het vertrek van deze oog getuige uit Bandoeng niet teruggekeerd. In een ander Duitsch pension dat in de buurt gelegen was, werden de vrouwen op dezelfde wijze behandeld. Voor dit pension stonden van des morgens 15 Mei af vier gekleurde wachtposten. Mededeeling van een Duitsche consulaats-secretaresse uit Soe- rabaya. Op den lOden Mei, des middags 1.15, kwamen twee politiebeambten het Duit sche consulaat in Soerabaya binnen en ar resteerden eerst met de revolver in de hand een hulpkracht bij het consulaat. Ver volgens gingen zij naar den heer Von Ples- sen en bevalen hem, eveneens met voox-ge- houden revolver, mee te gaan, hoewel liij vex-klaarde de Duitsche consul te zijn. De heer Von Plessen kreeg niet eens gelegen heid zijn bureau te sluiten of zijn pas mee te nemen. De heeren verlieten daarop het consulaat met de politie en werden met de andere Duitschers vooi-loopig in Soerabaya geïnterneerd.- De heer Von Plessen bleef nog eenige dagen in Soerabaya geinter- neex-d, terwijl de andere Duitschers reeds den volgenden morgen naar Ngavi bij Ma- dioen gebracht werden. Op den avond van 10 Mei belde mij de Zwitsersche consul, die de belangen der Duitschers in Nederlandsch-Indië behax-- tigt, in het hotel op en verzocht mij ter stond te komen, want de politie was er. Ik moest toen alle kasten openmaken en de politie nam steekproeven. Zij had vooral belangstelling voor partijstukken van de Duitsche organisatie in het buitenland. Van de consulaatspapkren nam zij de aanmel dingsformulieren en de in behandeling zijn de stukken mede. De kantoren van het consulaat werden toen gesloten en de con sul en ik gescheiden naar het hoofdbureau van politie vervoerd, waar ik tot 1 uur 's nachts verhoord werd" Bij deze gelegenheid heb ik, zooals nog vex-scheidene malen daarna is gebeurd, krachtig er op gewezen, dat de heer Von Plessen beroepsconsul en sinds twintig jaar in den "ditschen buiteniandschen dienst werkzaam is. Het Duitsche consulaat werd tot aan m\jn vertrek door vier tot zes In- landsche politiebeambten dag en nacht be waakt. Den Duitschen vrouwen wex-d over het algemeen het geld afgenomen, de Duitsche firma's werden bezet. Auto's en x-adiotoe- stellen werden in beslag genomen. In Batavia werden de heeren van het con sulaat-generaal reeds des mox-gens om tien uur van de schrijftafel weggehaald en gearresteerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6