Provinciale Zeeuwsche Itiratif BMiKi - mm Middelburgsche, Vlissingsche» Goesche en Breskensche Courant „Wij staan aan den vooravond van nieuwe beslissende gebeurtenissen". De distributie van textielgoederen. 183ste JAARGANG NUMMER 176 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1940 wacsrin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer Eiix-gagiEcnaagniigiiaEBaaaganaaEiEE ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent oei week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2 50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1 50, iedere regel meer 30 cent, Bij abonnement speciale prijs, Kleine advertenties van 1—5 regels f0 50. iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen Moïotow spreekt over de betrekkingen van de Sovjet-Unie met andere landen. Gisteren werd 'in het groote paleis in het Kremlin te Moskou de zevende ver gadering gehouden van den Oppersten Raad der Sovjet-Unie. De ruim 1100 af gevaardigden- waren allen verschenen. Nadat de Sovjet. Russische staatslieden en regeeringsleden, met Stalin en Moïo tow aan het hoofd waren aangekomen, begroette Andrejew, de -voorzitter van den Oppersten Sovjet, onder grooten bijvaj, de in de zaal aanwezige vertegenwoordi gers van Letland,. Litauen en Estland, benevens de delegaties uitBessarabië en het Noorden der Boekowina. Vervolgens gaf de voorzitter den voorzitter van den raad van volkscommissarissen en volks commissaris van buitenlandsche zaken Molotow, het woord. Molotow heeft in een rede, die onge veer drie kwartier duurde, een uitvoerig overzicht gegeven van de buitenlandsche politiek der Sovjetregeering in verband met den wereldtoestand. Hij sprak over de betrekkingen tusschen de. Sovjet-Unie en de verschillende Europeesche en niet- Europeescbe staten. Molotow herinnerde aan de groote gebeurtenissen in Europa gedurende de laatste maanden en de snelle nederlaag en capitulatie van Frankrijk. Niet alleen de gebrekkige Fransche oor logsvoorbereiding is beslissend voor de Fransche nederlaag geweest. Van betee- kenis is ook geweest, dat Fransche re- geëringskringen een „lichtzinnig-" oordeel hebben gehad over het belang en de be- teekenis der Sovjet-Unie. De Fransche catastrofe heeft voorts aangetoond, dat de heerschende Fransche kringen niet- met- het- volk verbonden zijn geweest, doch het volk en. zijnrevolutionaire tradities ge vreesd hebben. Aan den vooravond van nieuwe beslissende gebeurtenissen. Als bet belangrijkstefeit uit de ont wikkeling der laatste maanden noemde Molotow vervolgens de „groote successen van Duitschland", die echter, aldus zeide hjj, tot dusverre nog niet hebben geleid tot het hoofddoel van Duitschland, het einde van den oorlog. Adolf Hitler heeft nog kortgeleden een nieuw beroep op Engeland gedaan om den oorlog te eindigen. De Britsche regeering heeft dat beroep even wel van de hand gewezen. Engeland wil den oorlog voortzetten voor de handhaving van zijn wereldheex-schappij, zonder er re kening mede te houden, dat zijn eigen po sitie belangrijk moeilijker is geworden. Zoo nadert het einde van het eerste oor logsjaar, zonder dat van een spoedig einde van den stx-ijd sprake kan zijn. Wij staan aldus besloot Molotow zijn over zicht van den wereldtoestand „aan den vooravond van nieuwe beslissende ge beurtenissen", waarbij Duitschland en Italië aan de eene zijde, Engeland en steeds ook de Vereenigde Staten aan den anderen kant van den strijd staan. De betrekkingen met Duitschland, Italië en Engeland. Daarna sprak Molotow over de betrek kingen tusschen de Sovjet-Unie en de an dere staten. Allereerst wijdde hij zijn aan dacht aan de Duitsch-Russische betrekkin gen. Deze zijn, zoo zeide hij -vast gewor teld in de overeenkomsten. Zij zullen zich in vollen omvang blijven handhaven. De tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie ge sloten verdragen, die van beide zijden strikt nagekomen zijn, zijn ook in de afge- loopen maanden van groot gewicht ge- bleken. Zij hebben zich verder ontwikkeld. Molotow wees de speculaties van En- gelsche en andere bladen, die den laatsten tijd herhaaldelijk getracht hebben, door alle mogelijke geruchten en valsche be richten wantrouwen tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie te zaaien, sarcastisch van de hand. Deze pogingen kunnen geen enkel' resultaat hebben en worden in beide landen niet ernstig opgevat. Molotow constateerde met nadruk, dat de betiekkingen met Italië in den loop der laatste maanden verbeterd zijn. De buiten landsche politiek van de Sovjet-Unie, zoo wel als die van Italië', biedt de volledige mogelijkheid tot wederzijdsch begrip en tot een gunstige ontwikkeling der betrekkin gen. In de betrekkingen met Engeland zjjn den laatsten tijd geen veranderingen van belang gekomen. Na de bekende vijan dige handelingen tegen de belangen der Sovjet-Unie heeft men ook geen positieve ontwikkeling in deze betrekkingen kunnen verwachten. Misschien kan de benoeming van den nieuwen Britschen ambassadeur, Cripps, een zekere verbetering in de toe komst brengen. BESSARABIË EN DE NOORDELIJKE BOEKOWINA Molotow sprak vervolgens over de ont wikkeling aan de Russische Zuidgrens (Bessarabië en de Noox-delijke Boekowina). Hij zeide; „Het conflict tusschen de Sovjet-Unie en Roemenië,1 dat vele jaren geduurd heeft, is op vreedzame wijze geregeld, doordat de Roemeensche regeering het Russische voorstel tot afstand van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina heeft aanvaard. De Sovjet-Unie heeft haar gebied naar het Westen uitgebreid en een der belangrijkste rivieren van' Eux-opa, den Donau, bereikt. De betrekkingen tot Roemenië kunnen thans in een volkomen nox-maal spoor komen. DE OOSTZEELANDEN. Ten' aanzien, van de jongste ontwikkeling in de drie randstaten zeide de volkscom missaris „De verdragen van wederzijdsche bij stand, die den vorigen herfst zijn gesloten met de drie randstaten, hebben niet het gewenschte resultaat gehad, doordat de „heerschende groepen" in deze staten een werkelijke toenadering tot de Sovjet-Unie verijdelden, ja, zelfs tot verscherping der betrekkingen tot Rusland overgingen. Daartoe diende in het bijzonder de zooge naamde „Baltische entente" die werd ver anderd in een militair bondgenootschap, waartoe ook Litauen- toetrad. De „heer schende gx-oepen" in de Baltische- staten hebben daardoor het - bijstandspact met de Sovjet-Unie geschonden, hetgeen de Sovjet-Unie riiet heeft kunnen accepteeren. Derhalve heeft de Sovjet-regeering tot de Baltische staten den eisch gericht- nieuwe regeeringen te vormen. Zij heeft de troe pen van het Roode leger er doen binnen rukken. Alsresultaat van deze ontwik keling is.'het toen tot de vrije vex-kiezingen der paxiementen van Estland, Letland en Litauen gekomen, die zich- hebben uitge sproken voor de oprichting van de Sovjetr macht en voor de aanhechting der drie Baltische staten aan de Sovjet-Unie. In totaal is de bevolking der Sovjet- Unie door de aansluiting van Bessarabië en de Baltische landen met ongeveer 10 millioen menschen toegenomen. Wanneer men daarbij de dertien millioen bewoners van het Westen der Oekraïne en het Wes ten van Wit-Rusland optelt, levert dat voor de bevolking der Sovjet-Unie een toeneming op met 23 millioen. De regeering der Sovjet-Unie kan van nu af uit naam van 193 millioen men schen haar machtige stem verheffen. Wat de betrekkingen der Sovjet-Unie met Finland betreft, moet worden vast gesteld, dat het vier maanden geleden gesloten vredesverdrag over het algemeen bevredigend is uitgevoerd. De verdere ont wikkeling der Russisch-Finsche betrekkin gen hangt in hoofdzaak van Finland af. Wat Zweden betreft, zijn de economische betrekkingen zoowel voor de Sovjet-Unie als voor Zweden op het oogenblik actueel. In «dit verband sprak Molotow de hoop uit, dat de RussischZweedsche econo mische onderhandel? ■•gen, die op het oogen blik worden gevoerd, spoedig in het be- ia.-g van beide partijen tot een positief resultaat zullen leiden. Sprekende over de betrekkingen der Sovjet-Unie tot de Balkanstaten vermeld de Molotow het herstel der diplomatieke betrekkingen met Zuid-Slavië in de eerste plaats. De betrekkingen met Bulgarije zijn nox-maal. In aansluiting hierop besprak Molotow de betrekkingen der Sovjet-Unie met Turkije. Deze betrekkingen hebben, zoo zeide hij, den laatsten tijd „geen wijzi ging van belang" ondergaan. Onduidelijkheden in het Japansche regeeringsprogramma. In den laatsten tijd, zoo ging Molotow vex-der, zijn er eenige verdere aanwijzingen waar te nemen, dat ook van Japan sche zijde de wensch wordt gevoeld de be trekkingen met de Sovjet-Unie te vex-- beteTen. Het is in het belang van beide partijen tot dit doel een reeks van hin derpalen, die aan een verbetex-ixig van hun betrekkingen in den weg staan, op te ruimen. I-Iet program der nieuwe Japan sche regeering bevat echter juist ten aan zien van de Russisch-Japansche betrek kingen nog velexiei onduidelijkheden. Niets goeds te zeggen over de Ver. Staten. Ten opzichte van de betrekkingen der Sovjet-Unie met de Vereenigde Staten, zoo ging Molotov verder, is „niets goeds te zeggen". Het is in Moskou wel be kend, dat de door de Sovjet-Unie de la~t- ste maanden bereikte successen zekere kringen in de Vereenige Staten mishagen. De Sovjet-Unie zal echter met haar taken wel klaar komen, ook „zonder de hulp van die ontevreden heerschappen uit de Vereenigde Staten". Over de betrekkingen der Sovjet-Unie met China zeide Molotow, dat de Sovjet- Unie jegens den Clxineeschen nabuur in zijn grooten vrijheidsoox-log vex-der vriend schappelijke betrekkingen van goede na buurschap onderhoudt. KOFFIE EN .THEE OP BON „53". Gedurende het tijdvak van 3 Augustus tot en met 30 Augustus a.s. zal de met „53" genummerde t; n van het algemeen distributiebonhoekje rei bt geven op het koopen van 2ons koffie óf ons thee. Maximumsnelheden voor motorrijtuigen. Met ingang van 5 Augustus. De Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied .heeft bij verordening no. 73 betreffende de snelheid van motor rijtuigen het volgende bepaald De maximum toegelaten snelheid be draagt 1. Binnen bebouwde kommen voor alle soorten motorrijtuigen 40 km. per uur 2. buiten bebouwde kommen, ook op de autosnelwegen a. voor pei-sonenrjjtuigen, die met inbe grip van den bestuurder ten hoogste 8 pex-sonen mogen'vervoeren, en voor motor rijwielen met öf zonder zijspan 80 km. per uur Het bovenstaande geldt onvex-minderd de bestaande bepalingen, volgens welke sléchts gereden mag worden met een- klei nere snelheid dan40 km. per uur. De Duitsche weermacht, de dienstbu- x-eaux van den Rijkscommissaris, de S.S.- doodskopformaties, de grenswachtdienst (Grenzaufsichtsdienst), de technische hulp dienst (Technische Nothilfe), de rijksar beidsdienst en de Duitsche en Nederland sche politie en brandweer, evenals ambu lance motorrijtuigen en motorrijtuigen van diensten voor eerste hulp en van artsen, die als zoodanig te onderkennen zijn, zijn van de bepalingen dezer verordening uitgezon derd, voor zoover de'Uitvoering van, van overheidswege gegevo v opdi-achten of de vervulling van plichten, welke uit diensl of beroep voox-tvloeien, dit vereischt, een en ander voor het geval vertraging gevaar zou opleveren. Hij, die opzettelijk of .door zijn schuld in strijd met de bepalingen dezer vex-ox-de- ning of met de te barer uitvoering uit te vaardigen nadere voorschriften handelt, wordt voor zoover geen strenger straf is bedx-eigd, met hechtenis van terx hoogste 30 dagen of met een geldboete van ten hoogste 300 gestraft. Handelingen, als bedoeld in het vorige lid, zijn overtredingen. Deze verordening tx-eedt Maandag 5 Augustus in werking. De tabaksaccijns wordt verhoogd. In het Verordeningenblad is gisteren een besluit opgenomen van den secretaris generaal van het departement van finan ciën betreffende verhooging van den ta baksaccijns. Daarbij worden met ingang van 15 Sep tember 1940 verhoogd De accjjns voor sigaren met dichtge- werloten kop, wegende per 1000 stuks 3y2 kg. of meer, van 12 procent op 20 procent. De accijns voor andere sigax-en van 17 JA procent op 25 procent. De accijns voor rook- en pruimtabak en snuif van 22% procent op 30 procent, alles gerekend van den kleinhandelsprijs. De accijns op sigaretten, thans 50 bedragende, wordt met 10 opcenten ge bracht op 55 procent. De secretaris-genex-aal van het departe ment van financiën kan voorschrijven, dat op het tijdstip van het in werking treden van dit besluit fabrikanten en groothan delaars de bij hem voorhanden niet ge bruikte zegels moeten inleveren, ten einde tegen andex-e zegels te worden ingeruild. Degene, die de voorschriften van dit besluit en die, uitgevaardigd ter uitvoe ring daarvan, overtreedt, wordt gestraft met een boete van ten minste vjjf en twin tig en ten hoogste duizend gulden, onver- minderd de inbeslagneming en verbeurd verklaring van de zegels waarvan de voorgeschx-even inlevering is nagelaten. Molotow besloot zijn rede met er op te wijzen, dat een spoedige liquidatie van den oox-log nog steeds niet is te voorzien. In het bijzonder teekent zich de strijd om de koloniale bezittingen van België en Frankrijk steeds acuter af. Imperialis tische lusten worden niet alleen in Japan gevoeld, maar ook in de Ver. Staten, waar deze lusten natuurlijk door de re clame voor de z.g. belangen van het Wes telijk halfrond verbloemd worden. De totale ontwikkeling van den wereld toestand bergt het gevaar in zich van een verdere ontplooiing van den oorlog. De Sovjet-Unie moet derhalve versterkte waakzaamheid toonen en zich wijden aan de vex-sterking van haar binnexxlandsche en buitenlandsche posities. Tijdens de dagelijksche oefeninq van leH«n van den Opbouwd'enst. ten tweetal snapshots op de Laan van Poot te 's Gravenhage Ieder krijgt 100 punten. Op 12 Augustus zal de distributie van textielgoederen in werking treden. Van dien datum af zullen de textiel goederen verdeeld zijn in drie groepen, nl.: a. Textielgoederen, welker verkoop aan den verbruiker buiten de distributie valt. b. Artikelen, welke slechts door den vei'bruiker gekocht kunnen worden tegen inlevering van een voor ieder artikel afzon derlijk vastgesteld aantal punten van de textielkaart of in uitzonderingsgevallen, op een speciale vei-gunning afgegeven door den distxibutiedienst of het Rijksbureau voor de distributie van Textielproducten door den handel. c. Artikelen, welke uitsluitend vex-kxïjg- baar zijn op speciale vex'gurmingen afge geven door den distributiedienst of het onder b. genoemde Rijksbureau. Er zullen volgens het Hbld. zes ver schillende soorten textielkaarten worden uitgereikt, n.l. voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder (rood)vrouwen en meisjes van 15 jaar en ouder (blauw), jon gens van 3 tot en met 14- jaar (bruin), meisjes van 3 tot en met 14 jaar (groen), toeslagkaarten op de textielkaart, voor hen die minder dan 350 gld. per jaar per gezinslid verdienen (grijs), extra bonnen- kaarten voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder (bonnen 116 tot en met 120). (De toeslagkaarten zullen eerst later worden uitgereikt) Voor kinderen beneden den leeftijd van drie jaar worden geen textielkaarten ver strekt. Op de persoonlijke textielkaart zijn aan gebracht honderd genummerde punten, n.l. veertig punten, die gedurende den geheelen geldigheidsduur van de textielkaart, n.l. van 5 Aug. tot en met 31 Jan. 1941 ge bruikt kunnen worden en zestig punten, welke slechts van 1 Nov. 1940 tot en met 31 Jan. 1941 gebruikt kunnen worden. Dit is duidelijk op de textielkaart aan gegeven. Hierop is slechts één uitzon dering n.l. deze, datde houder van een persoonlijke textielkaart, wanneer hiervan nog geen enkel punt verwijderd is, één „groot" stuk kan aanschaffen in het tijd vak van 5 Augustus tot 1 November a.s., ook al is dit stuk meer dan 40 punten gewaardeerd. Het spreekt vanzelf, dat hij zich daarna tot 1 November a.s. niets meer op zijn textielkaart kan aanschaffen. Voorts bevinden zich op de textielkaart bonnen voor maas- of stopgaren en voor naaigaren. Deze bonnen geven, tezamen met het daarvoor bestemde aantal punten (n.l. 1 punt voor 20 m. maas- of stop garen of 1 punt voor 100 yards naai garen) recht op het koopen van deze artikelen. Hierdoor wordt bereikt, dat een houder van een textielkaart nooit meer dan 1000 yax-ds naaigaren en 100 nx. maas- of stopgaren kan koopen. (Koopt iemand dus 40 nx. stopgaren, dan worden van zijn textielkaart 2 bonnen 20 m. nxaas- of stopgaren en 2 punten door zijn leveran cier verwijderd.) Tenslotte bevat de textielkaart 20 met hoofdletters iange«"even bonnen. Deze hebben ook geen puntenwaarde, doch zijn bestemd voor eventueele extra verstrek kingen van bepaalde textielgoederen. Wan neer deze bonnen gebruikt kunnen worden, zal in de pers en per radio worden bekend gemaakt. De persoonlijke textielkaart dient voor het strikt persoonlijk gebruik van den houder, voor zoover het betreft de daarop verkrijgbare kleedingstukken, klee- dingstoffexx en garens, /oor den aankoop van huishoudelijke artikelen kunnen echter de kaarten van alle leden van een gezin gezamenlijk gebruik worden (bijv. 10 pun ten van de kaart van ieder gezinslid). Daar de textielkaart strikt persoonlijk is, is bepaald, dat losse van de tex- tielkrart verwijderde punten o n g e 1 d i g zijn en dus niet door detail listen mogen worden aangenomen. De punten moeten door den detaillist van de textielkaart geknipt worden. De lijst der vrijgestelde textielproducten is ongewijzigd gebleven. Uit het overzicht van het aantal punten voor verschillende artikelen blijkt, dat voor kunstzijden dameskousen 5 pt, voor wollen, half-wollen of katoenen kousen 8 pt wor den gerekend. Voor een heerencostuum woi'den 70 pt, voor een jongenspak 45 pt afgetrokken. Een damesjapon van kunstzijde ver tegenwoordigt 20 pt, een jurk van wol, halfwol, katoen of linnen neemt 86 pt; voor meisjes bedraagt dit respectievelijk 12 en 22 pt. Een regenjas (niet van gum mi, deze zjjn vrij) kost den heeren 56 pt, den dames 45 pt, den jongens 40 en den meisjes 36 pt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1