Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Be huidige positie onzer zuivelindustrie. Denkt U er aan! 183ste JAARGANG NUMMER 175 DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f 2.30 per kwartaal. Franco per post f 2 50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1 50, iedere regel meer 30 cent, Bij abonnement speciale prijs, Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50. iedere regel meer 10 ct (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen De strijd tegen Engeland. „Eiken dag en zelfs elk uur Is toegeslagen". Het D.N.B. meldt uit Berlijn Sedert het einde van den veldtocht in Frankrijk zijn zuiver militaire gezichtspun ten achter de politiek op den achtergrond geraakt, temeer daar geen groote operaties zijn gemeld. Als gevolg hiervan aldus is gisteren van militaire zijde opgemerkt is hier en daar de indruk ontstaan, dat Duitschland den oorlog tegen Engeland op halfslachtige wijze voert. Niets ware min der waar zoo verklaart men verder dan deze opvatting. Duitschland voert den oorlog tegen Engeland even vastbesloten en even zeker van de overwinning als de oorlogen tegen Polen en Frankrijk. Het ge wicht van de offervaardigheid in dezen oorlog rust alleen op de schouders van eenige duizenden mannen, de bemanningen der duikbooten en torpedomotorbooten en de vliegers. De wijze van oorlogvoeren te gen Engeland is zooals vanzelf spreekt, 'anders dan de oorlogvoering tegen Frank rijk, waar een leger van millioenen in het veld stond. De middelen, die thans in den strijd tegen Engeland worden gebruikt, la ten tengevolge van het eigen karakter dezer wapenen slechts toe, dat een beperkt aantal strijders in het vuur komt. De Duitsche duikbooten en torpedomotorboo ten, de gevechts- en jachtvliegtuigen kun nen worden vergeleken met de punt van een zwaard, dat in de hand van een er varen strijder ligt. Deze strijder is het Duitsche volk. Wanneer men de vraag hoort „Wanneer zal Duitschland dan ein delijk toeslaan?", dan. kan hierop slechts worden geantwoord: „Vijf weken zijn ver streken .sedert den dag van den wapen stilstand. Eiken dag en zelfs 'elk uur is toegeslagen. Elke dag brengt nieuwe suc cessen van het duikbootwapen, nieuwe, suc cesvolle aanvallen van de Duitsche torpe domotorbooten, aanvallen van de gevechts vliegtuigen en succésvplle luchtgevechten van de jagers boven het Kandal" eh boven de Engelsche kust. Al deze prestaties eischen van eiken deelnemer de grootst mogelijke offervaardigheid. De eenheden van de oorlogsmarine hebben volgens me- dedeelingen van het opperbevel van de weermacht" van 25 Juni tot 31 Juli in to taal ongeveer 936.000 ton scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij tot zinken ge bracht. Dat komt neer op een wekelijksch gemiddelde van 187.000 br. reg. ton. Het luchtwapen meldt voor hetzelfde tijdvak een totaal van 334.000 br. reg. ton. In totaal is dus 1.270.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. Een verlies van meer dan 250.000 ton scheepsruimte per week kan ook Engeland op den duur niet verdragen. Deze cijfers zijn slechts minima, want hierbij zijn niet de talrijke handelsschepen inbegrepen, die door bommen zwaar zijn beschadigd. In hetzelfe tijdvak heeft En geland niet minder dan 370 vliegtuigen verloren. Het werkelijke verlies aan vlieg tuigen moet echter belangrijk hooger wor den geschat, daar vele getroffen vliegtui gen voor den strijd niet meer bruikbaar zijn. Zuinig niet brand stoffen in den komen den winter. Men late kachels en centrale verwarmlngslnstallatles goed nazien. Het rijks-instituut voor brandstoffen- economie meldt ons: Aangenomen kan worden, dat in het komende stockseizoen zuinig moet worden omgegaan met brandstoffen, noodig voor verwarming. Een middel om dit te bereiken is de ver trekken en lokalen op lagere temperatuur te houden dan tot nu toe de gewoonte was. Een ander middel is te zorgen, dat de installatie goed in orde is, zoodat van de toegewezen brandstof zooveel mogelijk warmte nuttig wordt omgezet. Men kan beide middelen toepassen, doch men doet verstandig te beginnen met de installatie deskundig te laten nazien en schoonmaken. Bij kachels beteekent dit het door den smid of loodgieter laten reinigen van de circulatie, het laten nazien van den roos ter (zoodat niet door ontstane gaten brandbare stukken bij de sintels te land komen) en van de vuurvaste inwendige be kleeding; het goed laten afdichten van de afvoerpijp op de schoorsteenopening en het goed afsluitbaar maken van alle deur tjes en regelorganen. Bij een installatie voor centrale verwar ming zal (bij voorkeur door den installa teur), eveneens voor het stookseizoen be gint, de ketel moeten worden gereinigd en de installatie moeten worden onderzocht op lekken. Worden nootjeskolen gestookt, dan moeten gedurende het stookseizoen eens per marncl de rookgangen met een stalen borstel worden gezuiverd van roet- aanslag; bij gebruik van cokes moet dit eenmaal in de twee maanden geschieden Heroriënteering voor vele bedrijven zal niet kunnen uitblijven. Met het oog op de groote mate, waarin onze zuivelindustrie op export barer pro ducten is aangewezen, is het van belang, de positie dezer "industrie in verband met de gebeurtenissen van na 9 Mei eens na der te bezien. Door het afsnijden van onzen export naar de gebieden overzee en voor- loopig ook naar verschillende andere lan den, is er voor onze zuivelbereiding een zoo geheel veranderde toestand ontstaan, dat, indien deze toestand eenigen tijd blijft voortduren, heroriënteering voor vele be drijven niet zal kunnen uitblijven, schrijft h.et officieele orgaan voor den Al- gem.eenen Ned. Zuivelbond. Volgens de .gegevens van het C.B.S. be droeg onze export in 1939 in ronde cijfers Boter Kaas Gecond. melk Melkp. Mill, kg 56 52 144 16 Hiervan ging naar de thans onbereik bare landen Boter Kaas Gecond. melk Melkp. Mill, kg 44 14 138 7 of in 78 27 96 46 Hieruit blijkt al direct, dat de huidige toestand voor de boter en de geconden seerde melk de grootste veranderingen te weeg brengt. Voor de kaas zijn onder de bereikbare landen ook België en Frank rijk gerekend, welke in 1939 tezamen 23 mill. k.g. van dit product afnamen. Het valt thans nog niet te bezien, in hoever deze export zich spoedig hei-stellen zal en hiervan hangt dus in sterke mate af, of de gewijzigde omstandigheden ook voor de kaas belangrijke wijzigingen ten gevolge zullen hebben. Nu is het wegvallen der exportmoge lijkheid voor de 44 mill. kg. boter van geheel anderen aard dan van die der ge condenseerde melk. Deze boter ging noodgedwongen .hoofdzakelijk naar Enge- land, welk©;-markt voor dezen grooten export steeds verliesgevend was en vooral na de maatregelen, welke dit land ten aanzien van dit product na het uitbreken van den oorlog genomen had, ook vrijwel geen kansen, voor de toekomst meer bood. De export" van zuivelproducten naar Duitschland is in de jaren vóór den oorlog sterk gehinderd door de" betalingsmoeilijk heden met dit land, waardoor veel minder van deze producten daarheen geëxporteerd kon worden dan dit land noodig had. Dit was voo2-al van ingrijpenden aard voor de boter en kaas, daar dit voorheen belang rijke exportproducten naar dit land waren. Wij zullen de oorzaken niet nagaan, welke aan deze moeilijkheden ten grondslag la gen, doch een feit is het, dat in de krin gen der belanghebbenden altijd sterk de overtuiging heeft geleefd, dat de slechte positie, waarin de ve.ehouderij in het laat ste tiental jaren heeft verkeerd, grooten- deels veroorzaakt werd door de onmoge lijkheid om een voldoende hoeveelheid de zer producten naar Duitschland te kunnen uitvoeren. Dit land is voor onze zuivel producten vanaf het begin dezer eeuw het natuurlijke afzetgebied geweest en zoo lang dit niet terug gewonnen was, kon niet op een wezenlijke verbetering van de positie onzer zuivelbereiding althans wat de boter en kaas betreft gerekend worden. Behalve in den export naar Duitschland, is er in het binnenland een groote afzet mogelijkheid voor onze boter aanwezig. Deze werd echter sterk belemmerd door het steeds toenemende verbruik van mar garine en andere spijsvetten en -oliën. In grijpende wijzigingen, hierin ontmoetten het bezwaar, dat uit de heffingen op deze producten, de uitvoer der zuivelproducten gefinancierd moest worden, waaronder de boterexport naar Engeland een belangrijke plaats innam. Dit teekent meteen de dwangpositie, waarin de boter de laatste jaren verkeerd heeft. Gecondenseerde melk e< langryk exportproduct. be- Voor de gecondenseerde melk is het de vraag, of en zoo ja, in welke mate de ex portmogelijkheid naar overzee zal terug- keeren, een kwestie van veel meer ge wicht, daar gecondenseerde melk een ty pisch product voor Engeland en de melk- arme landen in de tropische en sub-tro pische gebieden is. Onze gecondenseerde melk is voor bijna honderd procent export product Voor het stookseizoen begint, dient men er voor te zorgen, dat de stook- en schoon- maakgereedschappen in goeden staat zijn en de schoorsteen is geveegd. De controle op het branastofverbruik van de rijksgebouwen, welke het instituut ge durende tien jaren uitoefent, heeft het nut van een goed onderhouden installatie aangetoond. De meeste brandstof kan worden be spaard gedurende de dagen, waarop matig moet worden gestookt. Doordat kachel of ketel niet voldoende kan worden getem perd, worden de vertrekken op te hooge temperatuur gebracht, de ramen opengezet om een dragelijke temperatuur te krijgen en wordt op deze wijze veel brandstof noodeloos verbruikt. De grootste en meest ondernemende be drijven hebben den laatsten tijd in de Philippijnen, Nederlamlsch-Indië, Britsch Malaklca en de Zuid- en Midden-Ameri- kaansche Staten, groote afzetgebieden ge vonden. Een meer en meer omschakeling van het magere op het volle product was hiervan mede het gevolg en in deskun dige kringen bestaat de overtuiging, dat er in deze en andere gebieden voor het ge suikerde, zoowel als voor het ongesuiker de product, nog wel toekomst zit. Er bestaan in ons land 31 fabrieken die gecondenseerde melk maken, waar onder eenige vrij groote bedrijven zijn. Zij hebben gezamenlijk ruim 3000 personen in het werk. Voor verschillende dezer bedrij ven is het herkrijgen van hun afzetgebied over zee een kwestie van 'te zijn, of niet te zijn, daar niet aan te nemen' is,dat een voldoende afzetgelegenheid voor hun product op" het Euröpeesche vaste-land blijvend te vinden is. Weliswaar heeft men zich van Duitsche zijde bereid verklaard de aanwezige voor raden dezer fabrieken af te nemen en is er den laatsten tijd in het binnenland een sterk toenemende vraag naar deze pro ducten ontstaan, maar zoomin het een als het andere kan het toekomstprobleem de zer bedrijven oplossen. Een gedeeltelijke omzetting dezer bedrijven op andere pro ducten zal dan ook zeker tijdelijk noodig zijn, zullen zij de groote hoeveel heden melk kunnen blijven verwerken, welke zij steeds tot zich trokken. In welke richting deze omzetting zal gaan, valt nog niet te zeggen. Kaas- en melkpoeder. De situatie der kaas- en melkpoeder- productie ligt onder de huidige omstan digheden ongelwij'."ri. ^makkelijker dan die der gecondenseerde melk. Weliswaar is ook voor de kaas een belangrijk afzet gebied afgesneden en wat den export naar de verafgelegen landen betreft (Middel- landsche Zee landen, Noord-, Midden- en Zuid-Amerika, Nederlandsch Oost- en West-Indië) behooren hiertoe zeker de best betalende afnemers, maar tot de grootste koopers van onze kaas behooren toch, na het binnenland, van oudsher Duitschland en België. Deze landen zijn binnen ons bereik gebleven en gezien de omstandigheden, is de hoop niet ongegrond, dat zij dat in de toekomst in toenemende mate zullen blijven. Van belang voor onze kaas is altijd, dat ze een eigen kwaliteit heeft, die wel nagemaakt, maar niet ge ëvenaard kan worden. Om dezen voor sprong te behouden, is het echter abso luut noodzakelijk, dat wij de uiterste zorg aan deze kwaliteit besteden. Ook het artikel melkpoeder behoeft ons in dezen tijd geen zorg te baren. Het is in het algemeen een houdbaar product, dat gemakkelijk transportabel is en voor verschillende industriëele zoowel als huis houdelijke doeleinden gebruikt kan wor den. Magere melkpoeder is een uitstekend eiwitrijk krachtvoeder voor het vee, doch kan ook zeer goed als menschelijk voedsel in het brood b.v. dienst doen. Dit product kan in onbeperkte hoeveelheden en tegen loonenden prijs aan de Neder landsche Zuivelcentrale worden geleverd. Het leent zich bij uitstek voor voorraad- vorming voor den winter. Bij dit alles dient men rekening te houden met den invloed, welke liet stagneeren van het overzeeverkeer op de productie zal heb ben, daar niet minder dar 75 van het krachtvoer voor het vee op die wijze werd aangevoerd. Weliswaar zullen de boeren, vroegtjj rig gewaarschuwd als zij zijn, door de productie van zooveel mogelijk ruw- voer trachten daaraan tegemoet te komen, doch er kan geen sprake van zijn, dat zij hiermede gedurende de wintermaanden de productie op het peil van vorige jaren zullen, kr en houden en ook zal dit het volgend jaar een nadeeligen invloed op de melkproductie uitoefenen. Inschrijving van dienstplichtigen. ZIJ GAAT DOOR VOOR DE LICHTING 1942. De Haagsclie redacteur van de Nieuwe Haarl. Courant verneemt dat het departe ment van Defensie een circulaire gezonden heeft aan de gemeentebesturen, waarin wordt medegedeeld, dat de inschrijving van dienstplichtigen voor 1942 zal door gaan. In verhand hiermede is men begon nen met het treffen van de voorbereiden de maatregelen. Het staat immers nog niet vast of de inschrijving op dezelfde wijze zal gebeuren als andere jaren, daar de administratieve formaliteiten toen zeer ingewikkeld waren. De meeste inschrijvingen zullen vermoe delijk eerst in October of begin Novem ber kunnen geschieden, in tegenstelling met andere jaren, toen men daarmede vroeger in het jaar begon. Of op deze inschrijving een keuring zal volgen, staat nog niet vast. Een desbetreffend besluit zal volledig afhankelijk Zijn van de goed keuring der Duitsche autoriteiten. Prachtige peren rijpen in Neerland's fruitkassen. De pluk der heerlijke vruchten is reeds begonnen. Demonstraties voor het Huis vein Oranje verboden In opdracht van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bekend gemaakt: Met het oog op de in de komende we ken vallende gedenkdagen van leden van het Huis van Oranje, wordt de bevolking in het bezette Nederlandsche gebied met allen nadruk er opmerkzaam op gemaakt, dat ieder demonstratief optreden in het algemeen en elke betooging van afzonder lijke of vereenigde personen, welke recht streeks of onrechtstreeks op welke wijze dan ook tegen de bezettende macht is ge richt, met gestrengheid zal worden ver volgd. Als demonstraties en betoogingen voor de Koningin of andere leden van het Huis van Oranje, dat den oorlog tegen het Groot-Duitsche rijk hardnekkig voortzet, te beschouwen. Het dragen van insignes, bloemen; strikjes of andere voorwerpen, waardoor men zyn gezindheid voor het Huis van Oranje tot uitdrukking brengt, kan evenmin worden geduld als het uit steken van vlaggen of het aanbrengen van andere versierselen aan gebouwen ter eere van een lid van het Huis van Oranje. Hetzelfde geldt voor alle andere hande lingen, welke de strekking hebben aan hankelijkheid aan het Huis van Oranje te betuigen. Degene, die den inhoud van deze veror dening overtreedt, zal zonder pardon wor den gestraft en vooral dan bijzonder zwaar, indien hij demonstraties en betoo gingen in den zin van deze bekendmaking uitlokt, doet plegen of begunstigt. De be paling van paragraaf 2 van verordening nr. 52/1940 van den Rijkscommissaris over de Duitsche rechtspleging in strafzaken wordt in het bijzonder in herinnering ge bracht. Al naar gelang van het geval zal de verordening nr. 33/1940 over inbeslag- dat iederen Vrijdag gelegenheid bestaat voor voetverzorging enz. te Goes door voetkundige en pedicure van het be kende instituut voor voetverzorging Badhuisstraat 33 te Vlissingetu (Hol- 'iandsch en Duitsch diploma). Gelegen heid voor pedicure, voetonderzoek, in lichtingen enz. bij de Fa. POLEY, Ganzenpoortstraat te Goes. EEN MILLIOEN SYMPATHIEBETUIGINGEN VOOR DE NEDERLANDSCHE UNIE. De Nederlandsche Unie heeft binnen een week na haar eerste openbare optre den, bet millioen sympathiebetuigingen be reikt, meldt de Tel. Waren Zaterdagavond ieeds ruim 200.000 adhaesiebetuigingen en aanmeldingen voor het lidmaatschap bin nengekomen, Maandag-avond was dit aantal naar schatting reeds verdubbeld en Dins dagavond was het half millioen ruim be reikt. Woensdagmiddag was men op grond van tellingen en verder van voorzichtige ra mingen reeds tot ruim 750.000 gekomen en toen hier in den loop van den dag de col lectieve aanmelding van het R. K. Werk liedenverbond met 214.50- leden bijkwam, durfde men wel zeggen, dat mocht worden aangenomen, dat het millioen bereikt was. Waarschijnlijk is het. aantal berichten van instemming en toetreding reeds grooter, doch de stroom brieven, kaarten en telegrammen uit alle deelen van het land blijft dermate vloeien en de persoon lijke aanmeldingen geschieden in een der gelijk tempo, dat de nauwkeurige re gistreering, ondanks het harde werken van 's morgens tot 's avonds negen uur van een 50-tal vrijwilligers, ver achter is gebleven. De Duitsche eu de Nederlandsche poli tie zjjn aangewezen om de naleving van deze bekendmaking te handhaven. -

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1