BIJ ONS IN ROTTERDAM.... Sociale hulpverleening en arbeidsbemiddeling. Hulp In natura, waarvan de middenstand mede profiteert. Onder de vele problemen, waarvoor Rot terdam zich op het oogenblik geplaatst ziet, neemt de leniging der sociale nooden, de steunverleening aan hen, die zwaar ge troffen zijn, zonder zelf in de eerste be hoeften aan herstel te kunnen voorzien, wel een zeer belangrijke plaats in. Een dicht bevolkt gedeelte van de stad, juist een gedeelte, waar een weinig gegoede bevolking woonde, is getroffen. Het is dui delijk, dat hierdoor toestanden moesten ontstaan, waarin een snelle hulpverleening geboden was. De eerste hulpverleeningen hadden nog een ietwat wild karakter, maar spoedig werd er l\jn en systeem in de hulpactie aangebracht, waarbij men van het prin cipe uitging, dat zij, die nog nimmer met Maatschappelijk Hulpbetoon in aanraking waren geweest, hiervan ook thans verre gehouden moesten worden. Twee instel lingen, de Stichting 1939 en de Stichting 1940 doen daarbij dienst. De eerste heeft tot taak de waarnemers, die voorheen een inkomen genoten van meer dan 25 per week, en die zeer vermoedelijk in een na bije toekomst weer aan den slag kunnen gaan, gedurende de overgangsperiode te helpen. De Stichting 1940 heeft een drie ledig doel, nl. het verleenen van bouwcredie- ten, het verleenen van financieele credie- ten aan groote bedrijven en het verleenen van credieten aan kleine zakenlieden. Uiteraard blijft er dan nog een zeer groote groep over, die aangewezen is op Maatschappelijk Hulpbetoon, dat steun verleent in den ruimsten zin van het woord. Het aantal diergenen, die alles kwijt waren en die bij de gemeenschap moes ten aankloppen om op de meest dringende behoeften te voorzien, was ontstellend groot, nl. meer dan 17.000. Elk dier geval len moet nauwkeurig worden onderzocht, hetgeen nu reeds bijna overal is geschied. Hierbij moest in 2300 gevallen afwijzend worden beschikt. Aanzienlijke hulp in natura. De behoefte aan goederen was buitenge woon groot. Om alles kwam men vragen, zooals beddegoed, boven- en onderltleeding, schoenen, meubilair, keukengerei, servie zen, linnengoed, enz. enz. Bij de verstrek king dezer goederen wordt een systeem ge volgd, dat thans nog eenlg is in den lande, maar dat navolging verdient. Men gaat hierbij uit van de gedachte, dat de midden stand zijn clientèle, ook al is die in moei lijkheden geraakt, niet behoeft te verlie zen. Daarom geschiedt de hulpverleening in natura niet direct, maar met inschake ling van den middenstand. Er worden bon nen verstrekt, waarop de gesteunde bij een aantal winkeliers goederen kan krijgen. Op deze wijze is thans uitgereikt: 13.700 stel beddengoed, 3700 stuks bovenkleeding, 8000 stuks onderkleeding, 3500 paren schoenen, aantallen, die, vooral op het oogenblik, zoo groot zijn, dat de verstrekking veel zorg baart. Het is aan den algemeen in den lande bestaanden wil tot medewerking aan de leniging der nooden in Rotterdam te danken, dat deze vérstrekkende hulp kon worden verleend. Toch moet er nog veel gedaan worden. Hierbij doen zich tallooze moeilijkheden voor. Zoo is er by de hulpvragenden een kennelijke afkeer tegen gebruikte goede ren, die toch ook verstrekt zullen moeten worden. Men geeft een costuum ter waarde van twintig gulden, mits dit nieuw is, de voorkeur boven een voortreffelijk maar gebruikt costuum van tachtig of negentig gulden! Het spreekt vanzelf, dat bovendien met een zoo massale hulpactie' eenigen tijd gemoeid is, wat dikwijls tot moeilijkheden leidt, aangezien iedereen zijn geval een spoedgeval vindt, hetgeen in den grond van de zaak ook wel waar is. De reactie der geholpenen. Een punt, dat een bestudeering ten volle waard is, is de reactie der geholpenen zelve. Hierbij treedt het verschijnsel mar- t kant aan den dag, dat zij, die vroeger nimmer met Maatschappelijk Hulpbetoon in aanraking kwamen, veel dankbaarder zijn dan zij, die vroeger al regelmatig steun genoten. Ook blijkt het aanpassings vermogen van de eerste categorie grooter. Deze menschen bezien den huidigen toe stand slechts als een overgangstijdperk. De drang om er boven op te komen is bij hen het grootst en zij zijn dankbaar, hierbij geholpen te worden, iets wat zij voorheen in den strijd om het bestaan niet gewend waren. Zij, die al vóór den oorlog werkloos waren, zien hun toestand in wezen weinig veranderd. Verwondering mag hun koelere reactie dan ook niet verwekken. Intusschen ligt het feit daar, dat de arbeidsmarkt in de Maasstad een overschot aan werknemerszijde vertoont, wat in een havenstad bij de huidige constellatie ove rigens zeer verklaarbaar is. Vergelijken we den toestand van thans bij dien van het vorig jaar, dan zien we, dat er nu 35.835 mannen en 3211 vrouwen bij de gemeente lijke Arbeidsbeurs zijn ingeschreven tegen resp. 40.103 en 1642 een jaar geleden. Door Maatschappelijk Hulpbetoon werd het vo rig jaar medio Juli 392.000 per week uit gekeerd tegen 322.000 thans. De verbete ring, die deze cijfers toont, kan niet ten volle als zoodanig worden aangemerkt, daar men rekening moet houden met een circa 18.000 puinruimers, wier arbeid toch eigenlijk een soort van werkverschaffing is. Buitendien kent Rotterdam nog drie werkverschaffingsobjecten, nl. Spijkenisse, Giethoorn en Rotterdam zelve (waarbij on der meer arbeid op distributiekantoren voor intellectueelen), waar resp. 85, 274 en 700 man zijn tewerkgesteld. Intusschen is het toch verheugend te noemen, dat meer menschen van het niets doen zijn verlost en dat er, al is het dan maar tydeiyk, werkobjecten zijn, die het demoraliseerende stilzitten kunnen verdrijven. In sociaal opzicht kan Rotterdam ook nu nog de vergelijking met andere steden van ons land doorstaan, ondanks de vele moeilijkheden, welke te dien aanzien zijn gerezen. Maatschappelijk Hulpbetoon kon op volle toeren blijven draaien. Haar ge bouwen zijn gespaard gebleven en het per soneel werd uitgebreid in dier voege, dat de gedemobiliseerden onder het personeel bij den dienst terugkwamen, terwijl ook hun vervangers gehandhaafd bleven. Hoe druk deze dienst het op het oogenblik wel heeft, wordt kenschetsend geïllustreerd door het aantal van veertigduizend huis bezoeken, dat gedurende de maand Juni werd afgelegd De Gemeentelijke Arbeidsbeurs. Zeer moeilijk heeft de Gemeentelijke Ar beidsbeurs het gehad. In tegenstelling met Maatschappelijk Hulpbetoon heeft deze dienst haar gebouw in vlammen zien op gaan. Als overal elders in Rotterdam zat men niet bij de pakken neer. Reeds na drie dagen had men een noodgebouw gevonden in een gedeeltelijk leegstaande fabriek aan de Middellandstraat en een week later functionneerde de arbeidsbeurs reeds weer. Een arbeid van dertig jaar, en daarmede een schat van waardevolle gegevens was teloorgegaan, .maar men toog terstond met kracht aan den arbeid. Iedereen moest op nieuw worden ingeschreven. De uitgebreide kaartsystemen moesten geheel nieuw wor den opgezet. Dat alles is nu al weer in kannen en- kruiken. Helaas is alleen het verlies van de zeer goede vakbibliotheek, met een schat van standaardwerken op het gebied van arbeidsbemiddeling, als blijvend te noteeren. Nu de opbouw van Rotterdam vaste vor men begint aan te nemen, ki-ygt de Ar beidsbeurs aan belangrijke taak. Hierbij gaat men uit van de stelling, dat het de Rotterdamsche arbeidskrachten moeten zijn, die hiervan profiteeren. De opbouw gaat steeds meer arbeidskrachten vergen. In dit opzicht valt er dus eenige verlich ting der werkloosheid te voorzien, hetgeen eveneens wordt bereikt door de arbeids- mogelijkheid in Duitschland, waarvoor in de Maasstad vrij veel belangstelling be staat en die vanwege de Arbeidsbeurs ook zeer wordt gepropageerd. Voorts ressor teert ook het puinruimen, voorzoover het het aannemen van werkkrachten betreft, geheel onder de Arbeidsbeurs. Aanvanke lijk werd iedereen bij het puinruimen aan genomen, ook zij, die daarvoor eigenlijk totaal ongeschikt waren. Later is een nood zakelijk gebleken selectie toegepast, zoowel ten aanzien van leeftijd als van physieke gesteldheid. Maatschappelijk Hulpbetoon en Gemeen telijke Arbeidsbeurs werken thans hand in hand om Rotterdam's vele problemen op sociaal terrein tot een oplossing te bren gen. Deze diensten bewandelen wegen, die lang niet overal over rozen leiden. Gezien hetgeen er tot dusver tot stand gebracht werd, kan men evenwel aannemen, dat den grooten moeilijkheden, die op sociaal ge bied reeds bestonden of ontstaan zijn, het hoofd geboden zal kunnen worden. ROTTERDAMMER. PRIJSHOUDENDE STEMMING OP DE AMSTERDAISCHE EFFECTENBEURS. De beurs wordt nog in hooge mate be- invloed door de internationale politieke verhoudingen. In het bijzonder de oorlog in ons oude werelddeel. Men leeft in af wachting van de ontwikkeling van den toestand en zoo lang er in de situatie geen nieuwe teekening komt, maakt de markt niet den indruk, dat men de ge reserveerdheid, die thans in den effecten handel nog in acht wordt genomen, zal laten varen. Gisteren was de handel we derom van bescheiden afmetingen en het feit, dat van een aantal fondsen thans de koersen, hoewel nog niet officieel ge noteerd, mogen worden genoemd, ver oorzaakte geen noemenswaardige op leving. Desniettemin werd over het ge heel genomen toch wat meer belangstel ling aan den dag gelegd. Op de be- legginsafdeeling werd vrij druk zaken gedaan in de 4% obligatiën Nederland 1940, tweede leening ex belasting facili teit en in de 3 tot 3% obligatiën. Bei de soorten waren veel beter gedisponeerd. De 4% stukken werden ingezet boven de topprijzen van eergisteren en liepen geleidelijk aan op tot in de onmiddellijke nabijheid van 90 De overige Neder- landsche schuldbrieven lieten zich mee- rendeels van een beteren kant kennen en golden iets hooger. De oude schuld was echter niet veel veranderd. Op de locale markt ging het kalm toe. Evenals de laatste dagen waren Aku's vast gestemd. De Philipsaandee- len waren goed prijshoudend. Voor de inheemsche fondsen was de stemming over het algemeen trouwens veel beter. Koninklijken lagen stevig in de markt, doch waren niet veel veranderd. De scheepvaartpapieren werden meeren- deels tegen de vorige prijzen of een klei nigheid daarboven afgedaan. In rubber- aandeelen was weinig te dof;n. De handel in tabakken was zeer stil. Op de suiker- afdeelingen maakten HVA's een uitzon dering in zooverre die zich tegen de al- geheele tendens in niet geheel op peil konden houden. De Amerikaansche markt was goed van toon. „Koersen van nog niet tot de officieele noteering toegelaten fondsen, waarvan de publicatie bjj besluit van den wnd. secre taris-generaal, wnd. hoofd van het depar tement van financiën is toegestaan'.' Aandeelen: Kon. petroleum 153% Alg. kunstzijde unie 52%—53% Philips gloeil. gem. bezit 103 Amsterdam rubber 153% 90 Ned, Scheepvaart unie Lever Bros en Unielever 57 Handelsver. Amsterdam 293 Van Gelder's papierfabrieken gew. aand. 98 Senembah tabak mij. 104% Anaconda copper C.V.Ai 16 De behandeling der Duitschers in Indië. Uit Den HaagLegationssekretar dr. H. Wissmann heeft gisteren in een perscon ferentie opnieuw mededeelingen gedaan over de behandeling van de Duitschers in Indië tijdens de eerste oorlogsdagen. De mededeelingen zijn afkomstig van drie leden eener paleontologische expeditie en zijn langs diplomatieken weg naar Berlijn gezonden. De drie Duitschers z\jn op 10 Mei in hun pension (pension Lohe te Bandoeng) sa men met den hospes geïnterneerd. De beambten die de interneering uitvoerden en met revolvers gewapend waren, waren in civiel. De, overbrenging naar Batavia-Tand- jong Priok geschiedde in een coupé derde klasse en die van Priok naar Onrust in het laadruim van een K.P.M.-boot. Op On rust bleef de bagage onuitgepakt. Meubi lair ontbrak in de quarantainebarakken, zoodat de geïnterneerden op den beton- vloer moesten slapen. Er was per barak voor 75 menschen slechts één waterkraan. De eerste dagen werd slechts eenig ka rig belegd brood uitgedeeld, eerst op 12 Mei 's avonds kreeg men een warmen maaltijd. Onder de geïnterneerden waren behalve Duitschers ook genaturaliseerde ex-Duit- schers en Nederlandsche N.S.B.-ers. De consuls Drexler en Probst waren er bij, een Duitsche zendeling, een pas herstelde jonge typhusljjder, ook de gedelegeerd-commissa ris van Aneta F. Brandenburg van Oltsen- de. Een der geïnterneerde artsen was bij een bevalling weggehaald zonder dat hem een termijn werd toegestaan. Op onrust hebben de drie zegslieden ver schillende malen oude personen, die het blijkbaar niet konden uithouden, op baren zien wegdragen. Aanvankelijk droogden de geïnterneerden hun wasch aan de prikkeldraadversperrin gen, later kwam een verbod af om de hei ningen aan te raken. Toen dit zonder eenige kwade bedoeling toch geschiedde, werd tweemaal zonder waarschuwing ge schoten. Een schot ging mis, op een twee de schot werd iemand onder een doek op® een baar weggedragen, waarna een begra fenis volgde. Het is voorgekomen, dat inlandsche sol daten de geïnterneerden schopten, omdat zij niet in den pas liepen. De blanke kamp commandant heeft eenmaal een waarschu wing gegeven, dat de geïnterneerden, als zij 's nachts buiten sliepen, niet aan de prikkeldraadheiningen moesten komen, an ders zou een inlandsch soldaat kunnen meenen te moeten schieten. De geneeskundige verzorging geschiedde door drie geïnterneerde Joodsche artsen. Tweemaal daags werden kleinere wonden verbonden, alleen voor de ernstigste geval len stond het lazaret open. De drie zegslieden zijn na eenige dagen naai" Soerabaja gebracht en zjjn vrijgela ten. Tijdens het transport zijn zij met ge weren en revolvers bedreigd en hebben de reis Batavia-Soerabaja derde klasse moe ten maken, voor de oogen van de inland sche reizigers methandboeien aan. Hun films en wetenschappelijke instrumenten z(jn in beslag genomen. Hetzelfde is geschied met de archieven der Auslandsdeutsche organisatie. De in het pension Lohe vertoevende vrouwen zijn gedwongen in de hal samen te komen en mochten zich een tijdlang niet naar hun bezigheden, resp. schreiende kinderen begeven. Eenige vrouwen zijn in hechtenis gesteld. Ook de consul in Soerabaja, de heer Von Plessen, is geïnterneerd en daarbij met revolvers bedreigd. De heer Wissmann zei nog, dat de ge troffen represailles zullen aanhouden tot de Duitsche geïnterneerden in Indië zullen zijn vrijgelaten. Restitutie jij liet koopen van boter op vetkaarten. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van landbouw en visscherij is bepaald, dat, te rekenen van 20 Juli 1940 af, aan dengene, die tegen inlevering van bepaalde nader aan te wijzen bonnen van de z.g. vetkaarten boter koopt, uit het Landbouw-Crisisfonds gedeeltelijke restitutie van heffing zal worden verleend tot een bedrag van 0.10 per 250 gram boter. Voorts is bepaald, dat de gelden, benoo- digd voor de uitvoering van deze beschik king, gesteld worden ter beschikking van de stichting Nederlandsche Zuivelcentrale, gevestigd te 's-Gravenhage, hierna te noe men centrale, welke de restitutie zal uit- keeren door bemiddeling van de Neder landsche Middenstandsbanlc N.V., geves tigd te Amsterdam, overeenkomstig nader door of namens den secretaris-generaal te geven aanwijzingen, met dien verstande dat de centrale tot een en ander haar saldo zal kunnen aanwenden. Bedoelde beschikking kan worden aan gehaald onder den titel„Crisis-restitutie beschikking 1940 (boterdistributie)". STRAND TUSSCHEN HOEK VAN HOLLAND EN MONSTER LEVENSGEVAARLIJK. De Duitsche autoriteiten deelen mede, dat het starnd tusschen Hoek van Holland en Monster levensgevaarlijk is wegens de aanwezigheid van het aanspoelen van mjj- Bethlehem Steel C. V. gew. aand. Curtiss Wright C, A. A. Shell Union C. V. gew. aand. Ned. obl. Ie. 1. 1940 500 4 idem 2e lng. 1940 100 4 dito 2e lng. 1940 500 4 dito 1938 100(3%) 3 dito 1938 500(3%) 3 Nederland le lng. 1940 4 94%—-94% dito 2e leening 1940 4 88%— 89%— dito met bel fac. 1940 4 94l/8—94% dito a 1000 '938(3%) 3 7.6%—77%—78% Indië 1000 1937 3 74%—74 57% 12%—12% 4% 7% 94%—94% 84%—86% 85%—87 74% 75%—76% Zware veriiezen voor de Britsche koopvaardijvloot. Duitsche duikbooten en vliegtuigen bren gen de vloot, de bewapeningscentra en de havenwerken van Engeland slag op slag toe. Dag aan dag verd' ijnen waardevolle goederen in de d'epte. Levensmiddelen van overzee, waaraan in de steden van het land reeds gebrek heerscht, kunnen het groote tekort niet meer aanvullen. Dage lijks moet voor Engeland de voorziening met voor het levensonderhoud belangrijke invoerartikelen moeilijker worden, nu de eenigszins belangrijke havens aan de Oost kust slechts ten koste van zeer zware ver liezen kunnen worden aangeloopen en de installaties van de Westelijke havens het doelwit van de Duitsche bommenwerpers zijn. In aanmerking nemende, dat de as- mogendheden nog niet tot den hoofdstrijd tegen Engeland zijn overgegaan, krijgen de berichten van het opperbevel der weer macht over de geweldige veriiezen aan tonnage bijzondere beteekenis. Volgens de ze berichten zijn alleen op den 26en Juli 63.000 b.r.t., op den 27en Juli 97,000 b.r.t. en op den 28en Juli 60.000 b.r.t. aan En- gelsche scheepsrulmte tot zinken gebracht. Daar het laadvermogen van een schip on geveer 140 procent van de bruto register tonnage bedraagt, beteekent de vernieti ging van vijandelijke of ten dienste van den vijand staande tonnage in de drie ge noemde dagen, naast het verlies van de waardevolle schepen, het tot zinken bren gen van 318.000 ton goederen. Voor het transport te land van deze hoeveelheden zouden 342 goederentreinen /an ongeveer 60 wagons noodig zijn, als het laadver mogen van lederen wagon op 15 ton wordt gesteld. Brltsch vliegtuigmoederschip door Italiaansche vliegtuigen aangevallen. De speciale correspondent van Stefani schrijft over een aanval op een Engelsch vliegtuigmoederschip, dat de Italiaansche luchtstrijdkrachten Maandag hun aanval len op Britsche convooien ondanks de slechte weersomstandigheden hebben voort gezet. Een vliegtuigmoederschip werd aangevallen, terwijl van het vliegtuigmoe derschip Engelsche jachttoestellen opste gen en de Italiaansche vliegtuigen aan vielen. Een Britsch vliegtuig werd neer geschoten. Het Britsche vliegtuigmoeder schip werd door twee bommen getroffen. Enkele minuten later zag men van het schip rookwolken opstijgen. De vijande lijke vliegtuigen, die van het vliegtuig moederschip waren opgestegen, konden hierop niet meer terugkeeren en moesten op zee dalen. BRITSCH PATROUILLEVAARTUIG VERLOREN GEGAAN. Reuter meldt uit Londen De admirali teit betreurt het te moeten mededeelen, dat het patrouillevaartuig „Gulzar" Maandag na vijandelijke luchtaanvallen is gezonken. De bemanning kon gered worden. HET AMERIKAANSCHE LEGER GAAT MANOEUVRES HOUDEN. Het D.N.B. meidt uit New York Dins dag begonnen manoeuvres van het Ameri kaansche leger. Tengevolge van de schaarschte aan moderne wapens moest daarby van alle mogelijke primitieve ver vangingsmiddelen gebruik worden gemaakt. Zoo werden bijvoorbeeld vrachtauto's, die voorzien waren van het opschrift „tank" gebruikt bij wijze va- moderne pantser auto's. Verkenningsvliegtuigen werden ge bruikt in plaats van gevechtstoestellen, ijzeren buizen moesten mortieren en stuk ken geschut aangeven. DE ENGELSCHEN HEBBEN EEN HOSPITA ALVLIEGTUIG NEERGEHAALD. Associated Press meldt uit Londen, dat een tweemotorig Duitsch reddingsvlleg- tuig is binnengesleept in een Engelsche haven. Bij 't onderzoek bleek deze machine ongewapend en te zijn ingericht voor hos pitaaldoeleinden. Engelsche piloten hadden den vlieger gedwongen te landen. De Duit sche piloot heeft verklaard, dat de Duit sche Roode Kruis toestellen steeds optre den waar gevechtsmachines boven zee zijn neergeschoten. Teleurstelling in Engeland over Amerikaansche vliegtuigen. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: Naar uit Londen gemeld wordt, hebben de eerste leveringen der nieuwe Ameri kaansche jachtvliegtuigen Curtiss 46 in Engelsche luchtvaartkringen teleurstelling gewekt. Naar het oordeel van deskundigen zou het niet gelukt zijn met deze machine, die van twee nieuwe modellen machine geweren voorzien is, iets an gelijke waar de te plaatsen tegenover de Duitsche Mes- serschmitt 109. Zooals bekend, heeft En geland een groote order van het type Cur tiss by de Amerikaansche luchtvaartindus trie geplaatst. „DE WAARHEID OVER DEN TOESTAND IN DUITSCHLAND". Het artikel „De waarheid over den toe stand in Duitschland" in ons nummer van gisteren is onduideiyk geworden, doordat door een verzuim ter zetterij de aandui ding „van onzen Berlijnschen correspon dent" en de dateering wegvielen. Het is van de hand van den correspondent, die de vroegere Middelburgsche Courant reeds voor den oorlog te Berlijn had en die nu na een onderbreking van twee maan den zijn werk ten gerieve van onze lezers, voortzet. DE JODEN UIT HET ROEMEENSCHE AMBTENARENCORPS. Volgens een officieele mededeeling heeft de Roemeensche minister van binnenland- sche zaken alle Joodsche ambtenaren ont slagen, terwijl de verwijdering van de Jo den uit de lagere bestuursinstanties nog in vollen gang is. SPORT AÏHLETIEK Dual-meet A.V. '35EJMUVL Gisteravond werd op het sportterrein van A.V. '35 te Vlissingen een dual-meet gehouden tusschen de leden van A.V. '35 en E.M.M. uit Middelburg. Er was voor deze ontmoeting een aardige belangstelling en er werd, de omstandigheden in aanmer king genomen, goede sport te zien gege ven. Het programma werd in een vlot tempo afgewerkt. Vooral voor de leden van E.M.M. was deze ontmoeting van groote waarde, im mers op alle nummers moesten zij de meerderheid van hun tegenstanders er kennen, hetgeen een prikkel voor hen moet zijn, hun prestaties te verbeteren. En dit kan vanzelf alleen gebeuren door een in tensieve training. A.V. '35 blijkt over een goed sport terrein te beschikken, een terrein dat, naar wij van het bestuur vernamen, gaarne beschikbaar wordt gesteld ook voor leden van andere sportvereenigingen. Het verloop van den wedstrijd was als volgt: Kogelstoofcen: 1. G. Matthijssen, A.V. '35 11.43 M; 2. J. Vader, A.V. '35, 11,19 M.; 3. J. de Jager, E.M.M., 10.54 M.; 4. De Baare, E.M.M., 9.26 M. 3000 M.: 1. L. de Vin, A.V. '35, 10 min. 35.6 sec.; 2. D. Roelse, A.V. '35, 10 min. 43.8 sec.; 3. Meijer, E.M.M., 10 min. 52.5 sec.; 4. J. de Jager, E.M.M. Discuswerpen: 1. J. Vader, A.V. '35, 31.10 M.; 2. D. Weststrate, .A.V. '35, 29.20 M.; 3. v. d. Feltz, E.M.M., 23.55 M.; 4. Damman, E.M.M,, 22.M. Hoogspringen: 1. G. Matthijssen, A.V. '35, 1.66 M.; 2. D. Roelse, A.V. '35, 1.51 M.; 3. de Baare, E.M.M. 1.51 M.; 4. Hom burg, E.M.M., 1.41 M. 100 M.: 1. G. de Pagter, A.V. '35, 12 sec.; 2. F. Koliin, A.V. '35, 12,2 sec.; 3. de Looff, E.M.M., 12.8 sec.; 4. Boel, E.M.M., 12.9 sec. 800 M.: 1. Leijdekkers, A.V. '35, 2 min. 28,4 sec.; 2. Dockheer, E.M.M., 2 min. 30 sec.; 3. C. Grootjans, A.V. '35, 2 min. 30,2 sec.; 4. Verhage, E.M.M. Verspringen: 1. G. de Pagter, A.V. '35, 5.68 M.; 2. Gillisse, E.M.M., 5.45 M.; 3. de Looff, E.M.M., 5.38 M.; 4. A. Bijsteitfj veld, A.V. '35, 5,35 M. Olympische estafette: 1. A.V. '35, met de loopers de Vin, de Pagter, Weststrate en Kolijn, in 4 min. 10,5 sec.; 2. E.M.M. met de loopers Meijer, de Jager, Doekheer en Looff. De totale uitslag luidt: 1. A.V. '35 met 50 punten. 2. E.M.M. met 26 punten. Rechtszaken Onrechtmatig ontslag van arbeiders. De plaatsvervangend kantonrechter te Amsterdam heeft gistermorgen een zaak behandeld tegen een hoedenfabrikant, die op 12, 13 en 20 Juni respectievelijk den magazijnbediende G., de stikster H. en den kantoor- en magazijnbediende F. had ont slagen, zulks in strijd met de afgekondigde bepalingen van het departement van soci ale zaken. De hoedenfabriek was tijdens den oorlog gesloten geweest, doch naderhand was zeer veel vraag ontstaan, zoodat extra personeel moest worden aangenomen. Tot deze cate gorie behoorden ook de hierboven genoemde werknemers. De magazijn- en kantoorbe diende F. was op staanden voet ontslagen, omdat h\j weigerde hem opgedragen werk te verrichten. Overigens had hij reeds zelf ontslag genomen, daar het werk hem niet beviel. De beide anderen waren ontslagen omdat zij volgens den werkgever niet ge schikt voor hun werk waren. Hij stelde zich op het standpunt, dat zij bij hem proef werkten en hy dus niet aan de bepalingen gebonden was. Zij waren bovendien allen einde Mei of begin Juni in dienst getreden. De ambtenaar van het O. M. was van meening dat de werkgever niet de juiste stappen had gedaan. Voor alle drie gevallen requireerde hy 10 boete subs. 5 dagen hechtenis, met de by'zondere voorwaarde, dat, indien uitbetaling tot 2 Juli den dag, waarop de vergunningen waren verleend niet zou geschieden de straf verzwaard zou worden met drie dagen hechtenis. De kantonrechter motiveerde zijn vonnis uitvoerig. Inzake F. achtte hy een dringen de reden tot ontslag, het weigeren om op gedragen arbeid uit te voeren, aanwezig, weshalve hij den verdachte in dit geval vrij sprak. Voor beide andere gevallen bestond aldus het vonnis deze dringende redenen niet. Deze ontslagen waren derhalve on rechtmatig, al twqfelde de rechter niet aan de goede trouw van verdachte. De kanton rechter veroordeelde den werkgever tot twee maal 5 boete, subs, drie dagen hech tenis. Voor byzondere voorwaarden achtte hij geen reden aanwezig, aangezien ver dachte duideiyk zijn bereidheid om schade vergoeding aan de ontslagenen te betalen, had doen biyken. EVACUATIE VAN ENGELSCHE KINDEREN SCHIJNT NIET MOGELIJK. Doch wel van windhonden. Uit New York wordt gemeld: Terwyi het plan tot evacuatie van En gelsche kinderen naar Overzeesche ge bieden naar het schynt op onoverkome lijke moeiiykheden stuit, bestaat er klaar- blijkeiyk geen hinderpaal voor het vervoer van 300 Engelsche windhonden naar Ber muda. Dit vervoer is gefinancierd door de London Greyhound Racing Association, op dat de geliefde sport van de hondenraces en het teelen van racehonden door de oor- niet in gevaar zou ONTPLOFFING TE GIBRALTAR, De Britsche militaire autoriteiten te Gi braltar hebben gisteren het volgende com muniqué gepubliceerd Tegen elf uur Maandagochtend heeft zich in de nabyheid van het radiozendstation der marine aan het noordelijk front een hevige ontploffing voorgedaan. Drie soldaten zjjn om het leven gekomen. De oorzaak der ont ploffing is nog niet bekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6