STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Goes De „Bulgia" gelicht. 11 SLACHTOFFERS GEBORGEN. Het bergen van de „Bulgia" heeft gis teren verder een vlot verloop gehad. Na dat het schip eenmaal in de takels aan de oppervlakte was gebracht, werd het door de machtige drijvende bokken naar den leant gebracht en daar op den wal gezet. Het bleek toen, dat de „Bulgia" geen voltreffer had gehad, doch dat het pro jectiel langs het schip is afgegleden en toen is ontploft. Daardoor was een gat in den zijwand van het schip geslagen, waardoor het water met een groote kracht naar binnen is gestroomd, zoodat het schip onmiddellijk zonk. Nagenoeg de geheele bemanning bevond zich op dat moment in het logies in het voorschip en is aldaar den verdrinkings dood gestorven. Toen de „Bulgia" eenmaal op het droge stond, werd een onderzoek aan boord in gesteld, waarbij elf slachtoffers werden gevonden. Teneinde hen te kunnen bergen, was het noodzakelijk dat van de buitenzede af een stuk huidplaat werd uitgesneden, waar toe een brander van de Kon. Maatsch. „De Schelde" moest worden gehaald. Nadat deze zijn werk had verricht, kon een aan vang worden gemaakt met het bergen der slachtoffers, die daarop werden ge ïdentificeerd, een werk dat, uit den aard der zaak, heel wat tijd vergde. In totaal zijn elf slachtoffers geïdenti ficeerd. Twee er moeten dertien per sonen zrjn omgekomen had men van middag nog niet gevonden. Ons bericht van gisteren, dat er niet voldoende geld zou zijn, om de slachtoffers een waardige begrafenis te geven, moet gelukkig gerectificeerd worden. Naar wij n,l. van burgemeester Van Woelderen ver nemen, had de burgemeester zich gister ochtend reeds in verbinding gesteld met de autoriteiten te Den Haag. Hem werd toen medegedeeld en daarvan was men bij het Roode Kruis, toen wij gisterochtend om informaties kwamen, nóg onkundig dat de begrafenis natuurlijk op staatskosten zou plaats vinden. Onze op roep om bijdragen voor een waardige ter aardebestelling heeft hierdoor een eenigs- zins voorbarig karakter gekregen. Er is intusschen reeds een vrij aanzienlijk be drag binnengekomen. Wij hebben het ter beschikking van het Roode Kruis gesteld, dat het zal besteden voor aankoop van een krans, welke namens de Vlissingsche burgerij op het graf zal worden gelegd. Wat er dan nog overschiet, wordt bestemd voor het monument, dat te zijner tijd op het gemeenschappelijk graf zal verrijzen. Het verheugt ons uitermate, dat deze pijnljjke zaak tenslotte op een misverstand bleek te berusten en dat de slachtoffers van de „Bulgia" een eervolle teraardebe stelling zullen krijgen. Zij vielen voor hun en ons vaderland bij de uitoefening van hun duren plicht. De laatste eer, welke Wij hun bewijzen, moet getuigenis afleggen van het vaderiandsche respect, dat wij hun verschuldigd zijn. Namens de afdeeling Zeemacht van het Algemeen Hoofdkwartier zal een verte genwoordiger uit Den Haag de begrafenis, welke morgenmiddag om 3 uur plaats heeft, bijwonen, terwijl het departement van defensie verder vertegenwoordigd wordt door overste Stuvel uit Middelburg. De teraardebestelling geschiedt met Duit- sche militaire eer. Naar wij tenslotte vernemen, zal ook na mens de N.S.B. een krans op het graf worden gelegd. EEN INTER-KERKELIJKE BIDSTOND. Gisteravond werd in de Groote Kerk een inter-kerkelgke bidstond gehouden, waarin optraden de predikanten ds. J. J. Hietkamp, ds. G. Smeenk en ds. C. F. Nolte. Deze bidstond werd door een zeer groote schare bijgewoond. O.a. waren tegenwoordig alle afgevaar digden van de kerkeraden der Geref. Kerk, Luth. Kerk, Doopsgezinde Gem., Christ. Geref. Gem., Geref. Gemeente en Ned. Herv. Kerk. Na een introïtus uit Klaagliederen 3 4, werd gezongen Psalm 130 1 en 3, waarna ds. Hietkamp, Ned. Herv. predikant, las 1 Petrus 5 611 en den zegen vroeg over den bidstond. Spr. begon daarna met te zeggen, dat men als verschillende lcerkfor- maties bijeen is, allen bewogen door den nood van den tijd en in den nood 2ich dui delijker van het één-zijn in Jezus Christus bewust, om te bidden voor den nood der wereld en in het bijzonder voor dien in Europa. Hierna kwam spr. tot zijn tekst1 Pe trus 5 6a „Vernedert U dan onder de krachtige hand Gods". Achter wat er gebeurt in de wereld in het groot en in het klein ziet Petrus de hand Gods, en die hand is krachtig. God toont ons ook in dezen tijd het resul taat van ons denken, streven en handelen. Waar volken en rassen zich laten leiden door vrees en wantrouwen voor elkaar, door haat- en wraakgedachten, daar is el lende en oorlog er het gevolg van. In dezen tijd gebeuren er geweldige din gen, maar Gods hand is er in En die hand getuigt„Vernedert u Onder Gods hand moeten wij bukken wij moeten weer klein worden in onze rnenschelijke nietigheid en in onze schuld. Dèn eerst wordt God weer groot. Door de oordeelen heen spreekt Gods vaderstem en in dat oordeel- ligt de kans om gered te worden. Want het is God uiteindelijk niet om on ze vernedering, maar om onze verhooging begonnen, zegt Petrus. De God, die ons zijn wil en doel bekend maakt, de God van de openbaring, is alleen waard dat wij het van Hem verwachten voor ons leven en sterven, voor deze we reld en voor de toekomst. Hierna ging spreker voor in een veroot moedigend en schuldbelijdend end-kerkelijk gebed, waarna de gemeente zor.g Ps. BI :5. Ds. G. Smeenk, Geref. predikant, sprak vervolgens naar aanleiding van 1 Petrua 5 vs. 7 „Werpt al uw bekommernis op Hem, want Htj zorgt voor u", Spr. stelde de vraag of dit woord nu wel past op dezen tijd. Ook in Petrus' dagen waren de nooden voor de kleine kerk van Christus zeer groot-. Het is echter ook een woord voor onzen tijd, nu wij meer dan ooit bemerken de krachtige hand Gods, Die de wereld in be roering brengt. God maakt op een indruk wekkende manier wereldgeschiedenis. Doch juist in dezen gigantischen tijd mag spr. het troostwoord brengen„God zorgt voor u". Wij denken aan de toekomst van ons vaderland, van de kerk, aan de problemen voor de jeugd en het gezin. Al deze zorgen kunnen wij zoo maar niet naast ons neer leggen of afschudden. De zorgen van zich afwerpen brengt niet -de oplossing. Wij moeten onze ver moeide zielen en onvervulde verlangens aan God overdragen en aan Hem toevertrou wen. Bij Hem is het alles veilig. In Chris tus heeft de hooge God zich neergebogen tot de arme menschheid en midden in de oorlogs-misère ruischt de psalm „De Heer is mgn herder". Ds. Smeenk ging hierna voor in gebed, waarna gezongen werd Psalm 42 3. Ds. C. F. Nolte, Luth. predikant, waar schuwde tegen valsche gerustheid. De apostel Petrus laat op het voorgaande aan stonds volgen „Zijt nuchteren en waakt, want de tegenpartij, de duivel, gaat rond als een briesende leeuw". Daarom moeten wij waakzaam zijn als de jagers in de lucht naar vijandelijke vliegtuigen. De geestelijke wapenrusting moet worden aangetrokken om den strijd des geloofs te voeren. Hieraan is de voorwaarde verbon den om nuchteren te zijn, d.w.z. niet te leven als in een roes van onwerkelijkheid. Vraagt aan God, aldus spr., dat Hij u schenke een geest van waakzaamheid, om te strjjden tegen de zonde. Ook ds. Nolte eindigde met gebed, waarna aan het einde van dezen plechtigen dienst door de aanwezigen staande werd gezongen Gezang 77. SCHIETOEFENINGEN DUITSCHE WEERMACHT. Morgenochtend zullen van 8 tot 12 uur artillerieschietoefeningen door de Duitsche weermacht worden gehouden. Ook heden vonden dergelijke oefeningen plaats. Het publiek behoeft zich dus niet noo- deloos ongerust te maken. GEVONDEN VOORWERPEN. De Commissaris van Politie te Vlissin gen maakt bekend, dat aan zijn bureau als gevonden is gedeponeerd: een aantal heeren- en damesrijwielen, speldje met het wapen van Vlissingen, identiteitsplaatje, gedenkboek van de Kon. Marine, hand- taschje met inhoud en een paar zeemle deren handschoenen, moer van wagenwiel, pond D.E. tabak, Lips-sleutel no. 56233, ring met sleutels en dat inlichtin gen zijn te bekomen omtrent: zilveren R.K. kruisje bij J. Vorstenbosch, Nieuw- straat 56; sleuteltje, vermoedelijk van rij- wielslot, bij C. Pierens, Molenstraat 24; sleuteltje, vermoedelijk van hangslot, bij A. Kroon, Slijkstraat 2; nikkelen kinder ringetje bij I. Provoost, Nieuwstraat 41; „Swan" vulpenhouder bij P. Brasser, Vrou westraat 45; paarlemoeren speld bij Uiter- linde, Gravenstraat 8a; kruin Idnderman- teltje met bont op den kraag en de mou- men bij fix-ma Van Haren, Walstraat 68; dop van autowiel bij W. Geldof, Noord straat 61; twee sleutels brj Van Hese, Kol- venierstraat 7houten duimstok bij W. Schmidt, Steenhuisstraat 24; hamer en zeisklopper bij B. Marinissen, Slijkstraat 6; zilveren broche (Zeeuwsch broekstuk) bij Vink. Paul Ki-ugerstraat 108; eigen domsbewijs postduivenring no. 141574 van 1937 bij J. Ripke, C. Buskenstraat 41; bruin lederen portemonnaie met eenig geld brj J. Timmerman, Walstraat 58; mantel band bij Van der Linde, Bouwen Ewout- straat 47; ai-mband met kleine glinsteren de steentjes bij J. M. Verboom, Noord straat 70; driewielig jongensfietsje (de fect) bij H. Baars, Walstraat 18; zwart zijden puntsjaaltje bij Van de Voorde, Scheldestraat 8 boven; kosteloos rijwiel- belastingmerk bij Valkiex-, Paardenmarkt 7doos met zeep bij Eksteen, Riebesstraat 30; bruine lederen heerenportemonnaie (vermoedelijk van Duitsche militair) bij Van de-Berg, Ridderspoorlaan 13; zilveren broche (boerenknoop) bij Hanssen, Vex-k. Quakkelaarstraat 189; 5 hg gewicht bij Hamelinck, Clijverstraat 8; zilveren kin derarmbandje bjj Meulmeester, Weststraat 16; nikkelen inktspuitje bij Hokke, Noord straat 14; R.K. gebedenboekje bjj Van Pamelen, C. Buskenstraat 45 beneden. EEN VROEGE TRAM NAAR HET STATION. Naar wij vernemen, is er een tram op de lijn stadstation bijgekomen, vertrek kende des morgens om 5 uur 10 van het Bellamypark en aansluiting gevende op den trein, die om 5 uur 35 vertrekt. Middenstands-examens. Dinsdag werd te Middelburg het examen „Algemeene Handelskennis" voor het Mid denstands-diploma, afgenomen door de On- derwijs-Centrale van den Christelijken Mid denstandsbond in Nederland gehouden. Geslaagd zijn de heeren L. Acda te Vlis singen, A. Adriaanse te 't Zand bij Middel burg, A. A. Barends te Goes, A. de Bart te Heinkenszand, D. J. Bartelson te St. Maar tensdijk, A. J. Berman te Biezelinge, C. P. H. van Biemen .te Vlissingen, J. Blaasse te Koudekerke, W. den Boeft te St. Laurens, H. J. van Bokhorst te Vlissingen, J. R. Bos te Middelburg, C. J. Bruijnzeel te Schore, J. de Buck te Vlissingen, J. G. Buissing te Vlissingen, J. Burger te Kapelle, B. M. Bijl te Middelburg, J. M. Clargs te 's-Graven- polder, J. Corstanje te Middelburg, A. L. Daniëlse te Middelburg, J. Deij te Middel burg, W. H. van Dort te Middelburg, J. Eversdijk te Kapelle, J. A. Filius te Koude kerke, B. Geelhoed te Nieuwdorp, J. Ge- schiere te Serooskerke, en de dames W. Dijkshoorn te Vlissingen, M. H. Fraanje te Biezelinge. A. M. van Gorp te Goes, J. J. Goedbloed te Goes, L. W. Goedbloed te Vlissingen, A. Harinck te Schore. Afgewezen werden 4 candidaten. De examens duren, voort. J. Fokkinga. f In den ouderdom van 73 jaar is te Bode graven overleden de heer J. Fokkinga, rustend hoofd der Chr. school te Niawier (Fr.). De overledene ving zijn loophaan als ondexwijzer aan de Chr. school te M i d- delburg op 1 Aug. 1885 aan en arbeidde vervolgens als zoodanig te Groningen en te Veenendaal waarna hij hoofd werd van de Chr. school te Zwingelspaan (N. Br.) om vervolgens hoofd te worden te Nia wier, waai- hij is wex-kzaam geweest tot zijn pensionneering op 1 Januari 1923, waarna hij zich metterwoon vestigde te Bodegraven. De heer Fokkinga is ook werkzaam geweest als leeraar aan de Chr. kweekschool te Dokkum. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in het kanaal door Walcheren was hedenmorgen 67 graden. NOG EENS: HET VERKEER IN DE SIMPELHUISSTRAAT. Het kost wel moeite, maar gedachtig aan het „de aanhouder overwint", willen wij er nog weer eens aan herinneren, dat de Simpelhuisstraat alleen mag worden bereden vanaf de Noordstraat naar de Vlasmarkt. Voor de route Vlasmarkt Noördstraat neme men zijn weg door de St. Sebastiaanstraat. In 10 minuten zagen wij gisteren eenige wieli-ijdsters de ver keerde richting nemen. Men leert het som migen menschen nooit. De borden spreken toch een duidelijke taal. ZOEKT TOCH DEKKING! Gisterenmorgen had boven een deel der gemeente een luchtgevecht plaats, waai-bij enkele gebouwen door granaat- schei-ven of kogels zijn getroffen gelukkig zonder dat personen geraakt werden. Er zijn nog steeds menschen, die bij zulke gelegenheden op straat blijven staan kijken of wel hun hoofd buiten het raam steken om het gevecht te kunnen volgen. Wij hei-halen daarom nog eens met klem de waarschuwing in zulke gevallen bin nen te blijven of zoo spoedig mogelijk dekking in een huis of een schuilkelder te zoeken of wel door plat op den grond te gaan liggen zoo mogelijk in een greppel of droge sloot de trefkans te verminderen. GEEN BLAUW PAPIER OP RIJWIELLANTAARNS. Er zijn nog personen, die meenen hun rijwiellantaarns voldoende te hebben af geschermd door ze met blauw te overdek ken. Dat is nu juist niet waar. Men houde zich aan het voorschrift een afscherming met zwart, behalve dan de spleet van 3 c.m. lengte en 1 c.m. hoogte. HET PERSONEEL VAN HET GYMNASIUM. Reeds bij hun voorstel van 19 Maart j.l. deelden B. en W. den Raad mede, dat mej. dr. J. J. B. Mulder, leerares in de oude ta len aan het gymnasium in zooverre her steld was, dat zij sedert 11 Maart de helft van haar lesuren, welke in totaal 28 bedra gen, weder kon geven. Mej. Modderaar was door B. en W. aangewezen de andere 14 uren te geven. De gezondheidstoestand van mej. Mul der is thans van dien aard, dat zij haar vol le taak van 28 uren per week nog niet kan vervullen, wel echter zal zij in staat zijn 18 uren. te geven. Het aantal lesuren per week van mej. Modderaar zal daarom tot 10 kunnen worden teruggebi-acht. Met ingang van 1 September 1939 tot en met 31 Augustus 1940 werd benoemd tot tijdelijk leeraar in de scheikunde de heer dr. E. Stork te Amsterdam. Het is gewenscht deze benoeming alsnog met een jaar te ver lengen. B. en W. stellen den Raad voor te benoe men voor den duur van 1 September 1940 tot en met 31 Augustus 1941 te benoemen tot tijdelijk leerares in de oude talen mej. E. Modderaar en tot tijdelijk leex-aar in de scheikunde dr. E. Stork. RI.JWIELTASCH GESTOLEN. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een xijwieltasch die op een onbeheerd rijwiel was bevestigd. LIJK VAN SEN MAN OPGEHAALD. Hedenmorgen is uit het water onder de Beatrixbrug het lijk opgehaald van den 38-jarigen F. die sinds Zondagavond ver mist werd en die zeer vermoedelijk door de duisternis misleid en in het water was geloopen. Zrjn horloge stond op kwart over twaalf. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van politie des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 6 n.m. tot 8 uur n.m.: Distributie stamkaarten, rijwielbelas- tingmerk in étui; ceintuur; dameshand schoen; taalboekje; huissleutel; rijwielbe- lastingmerk in étui; kinder mutsje; hou ten duimstok. Bij vinders: huissleutel, W. Dekekr, St. Janstraat 66; vier linnen boorden, L. Rein- ders, Londensche kade 45; blauw zakje, inhoudende gmnastiekschoenen, B. Won- dergem, Baanstraat 9; naaidoos met in houd, L. Schunselaar, Pijpstraat 63; paar witte handschoenen; mej. de Valk, Dam poortstraat 8; eenige postcheques, J. Cop- poolse, Schroeweg 32; belastingmerk, J. Niesthove, Vlissingsch wagenplein 4; kin- dertaschje met inhoud A. Vroonland, Zand straat 15; armbandje, vermoedelijk zilver, J. J. Geuze, Nieuwe Vlissingsche weg E 199; belastingmerk in étui, t/n v. Joos Ver- sluijs, 't Zand, Middelburg; oud heeren rijwiel, H. J. Hozee, Beenhouwerssingel 15; damesparapluie, W. de Jong, Lange Noord straat 41; rijwielbelastingmerk met lintje, J. Zwigtman, Beenhouwerssingel 5eind gummi kabel, I. Traas, bureau van politie; huissleutel, L. Bimmel, Lage weg E 271, 't Zand; huissleutel, W. Dekker, St. Jan straat 66; distributiestamkaart t/n v. Poortvliet-Blom, Meppel, ambtenaar distri butie kantoor Militair Hospitaal; heeren polshorloge, P. Geldof, Jasmijnstraat 18; anoer kralen met slot, I. C. Marijs, Noord- weg B 44, St. Laurens; roode kinder- portemonnaie met inhoud, A. Baan, Lange Delft 98; jongensjas (sportmodel), J, DE „AMATEUR" VERGADERDE. En zal een avond-vierdaagsche houden. De Wandelsportvereeniging „De Ama teur" hield haar algemeene jaarvergadering in haar clublokaal in.Melksalon „De Land bouw". Na een kort openingswoord van den voorzitter, den hr. C. van Liere, kwam o.a. een schrijven van den Zuidelijken Wandel sportbond ter sprake, waarin medegedeeld werd, dat tot heden op dit gebied van één bond nóg geen sprake was. Men besloot een afwachtende houding aan te nemen. De secretaris, de hr. M. C. van Strien, bracht vervolgens zijn jaarverslag uit, en memoreerde het overlijden van burgemees ter Van Dusseldorp, hetgeen ook voor de vereeniging een groot verlies beteekende, daar wijlen burgemeester Van Dusseldorp haar steeds met raad en daad terzijde stond. Door de tijdsomstandigheden kon de oranje-marsch niet doorgaan en ook met het voorgenomen clubx-eisje wras dit het ge val. Evenzoo verliepen de tafeltennis-wed- strijden en kon geen uitvoering aan de trainingstochten voor de schooljeugd wor den gegeven. Spr. herinnerde voorts aan de weer wel geslaagde marschen op Hemelvaartsdag en uitte het vertrouwen, dat men „De Ama teur" weer tot de vroegere grootte zou we ten terug te brengen. Het jaarverslag van den w.n. penning meester, den hr. B. H. M. de Poorter, bleek nog met een batig saldo te sluiten hoewel de wedstrijden op Hemelvaartsdag een te kort gaven. Besloten werd aan de leden ontheffing van de contributie over Juni, Juli en Augustus te verleenen. Nadat een zestal nieuwe leden toegelaten was, werden de aftredende bestuursleden bij acclamatie herkozen. Tenslotte werd nog besloten binnen en kele weken vierdaagsche avondmarschen te organiseex'en, waaraan alle liefhebbers der wandelsport viij en kosteloos zullen kun nen deelnemen. DE KLEINE KERKSTRAAT. Wie waagt „Wie waagt die wint", gaat niet altijd op, dat ondervonden ook de chauffeurs J. W. en C. van M., beiden alhier, die de Kleine Kerkstraat in verboden richting be reden, en daarvoor een bekeuring kregen. Wel „wonnen" gisteren drie jonge dames, die het gisteren „waagden" de Ag- nesgang in verboden richting door te fiet sen, hoewel we er getuige van waren, dat ze door een welwillenden wandelaar nog ge waarschuwd werden. Ze lachten er echter om. Jammer, dat zulke „moedigen" ook niet lachen, als de politie ze opvangt, maar dan vertellen, „dat ze het niet wisten", of la- menteeren over de boete die ze toch zoo slecht kunnen missen! VARKENSPEST GECONSTATEERD. KAPELLE. Alhier is op verschillende plaatsen de varkenspest geconstateerd. GEDEMOBILISEERDE MILITAIREN. In het belang der betrokkenen, wijzen wjj er nog eens op, dat gedemobiliseex'de militairen, ter secretarie opgave moeten doen van in hun bezit zijnde militaire rijks- goederen. Rechtszaken RECHTBANK TE MIDDELBURG. Vonnissen. De rechtbank te Middelburg heeft heden de volgende vonnissen uitgesproken: J. de L., 60 jaar, fabrieksarbeider te Mid delburg, wegens diefstal: veertien dagen gevangenisstraf. S. S. S., 44 jaar, zonder beroep, vroeger te Middelburg, wegens eenvoudige belee- diging: 40 boete of 10 dagen hechtenis. A. J. D., 50 jaar, koopman te Middel burg, wegens „het een gewoonte maken van het koopen van goederen zonder vol ledige betaling"twee maanden gevangenis straf. J. J. v. d. V., 22 jaar, arbeider te Wisse- kerke, wegens diefstal, van vee uit de weide: vier maanden gevangenisstraf. J. de V., 67 jaar, sluiswachter te Bres- kens, wegens diefstal: zes weken gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest en last tot onmiddellijke invrijheidstelling. J. S., 41 jaar, los werkman, te Middel burg, wegens diefstal: z*s maanden ge vangenisstraf met aftrek van voorarrest tot de uitspraak. In hooger beroep. Door F. A. K., 19 jaar, kantoorbediende, en M. P. van der H., 52 jaar, schoenmaker, beiden te Vlissingen, is hooger beroept aan- geteekend tegen de vonnissen van den Po litierechter te Middelbux-g van 19 Juli, waarbij zq wegens diefstal veroordeeld •zijn tot resp. 1 maand en 3 maanden ge vangenisstraf. De officier van justitie is mede van deze vonnissen in hooger beroep gegaan. Reljnhoudt, Jasmijnstraat 21; stalen duim stok, M. Beukers, Heerenstraat 32; kin- derjasj W. Blokpoel, Rozenstraat 44; paar kleine kinderkousjes, F. P. de Meijer, Nadorstweg 5; breiwerkje, C. de Trooije, St. Jansgang 24; vulpen, A. Theune, Dom- burgsch Schuitvlot 16; huissleutel, C. H. Blazer, Jacob Catsstraat 64; vermoedelijk gouden damesbroche, J. Dijkstra, Veer- sclxe weg 181; dasspeld, gemerkt J. P. B., gemeenteveldwachter W. Boekhout, Nieuw en St. Joosland; groote médaille, M. H. de Leeuw, Karelsgang 28; dasstrikje, Beppie Bug's, Klein Vlaanderen 24; gou den armband, L. W. de Waard, Noordsin gel 72; hondenpenning no. 81, N. Goeman, Noordweg 8; een handwagen, A. Ihgelse, Lange Delft; kelderwins (dommekracht), P. Kieboom, Beenhouwerssingel 85; kope ren ons-gewicht, Rina van '"den Berge, Hendrikstraat 3 collier, F. Joziasse p.a. J. Meeuwse, slagerij, Veersche Singel. N.B. Indien bij één der vinders voor werpen worden afgehaald, gelieve men hiervan terstond kennis te geven aan het bureau van politie alhier. Gemengd Nieuws DE MOORDAANSLAG IN DEN HAAG, De dader te Utrecht aangehouden. Naar wij vernemen is de dader van den moordaanslag op de 34-jarige vrouw M. B.-H. in de Groenesteinstraat te 's-Graven- hage, de zeventienjarige A. S., gisteravond laat te Utrecht aangehouden, op aanwij zing van een burger, die het signalement van. den vluchteling dezen avond iii de krant had gelezen. Toen bij den jongen man op den Catha- rijnegingel zag loopen viel het hem op, dat diens uiterlijk sterk overeenkwam met dit signalement, waarna hij den jongen eeni- gen tijd volgde en een agent van politie erop attent maakte. De jongen werd over gebracht naar het hoofdbureau van politie, waar hij een volledige bekentenis aflegde. Hij zou vanochtend op transport naar Den Haag worden gesteld. De toestand van de zwaargewonde vrouw was gisteravond nog onvei'anderd ernstig. SCHEPEN OP MIJNEN GELOOPEN BIJ STAMPERSGAT EN NUMANSDORP. Enkele binnenschippers hebben in de af- geloopen dagen weer ernstig overlast on dervonden van mignontploffingen op de Mark en het Hollandsch Diep. Op de laat ste rivier is izeft's een schippersgezin om het leven gekomen. De ontploffingen op de Maiic waren van minder kwaadaardigen aard. Zij vonden plaats Zaterdagmiddag tusschen de Sui kerfabriek Dinteloord en de Dinteloord- sche brug. Twee vaartuigen liepen op deze zondex-Iinge mijnen, veroorzaakten een ont ploffing waax-van het gevolg was dat een der schepen zonk, meldt De Grondwet. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Erger was het nabij Numansdorp, waar een groote Rijnaak op een mijn liep. Het schip brak middendoor en verdween snel in de diepte. De schipper met zijn gezin, bestaande uit man, vrouw en diie kinderen, zijn met het schip in de diepte verdwenen. Het Rott. Nwsbl. meldt dat het schip het motorschip Janna Marina uit St. Phi- lipsland was. De schipper J. Vermeij' met zijn vrouw en vermoedelijk 5 kinderen, kwamen hier bij om het leven. EEN MYSTERIEUS GEVAL. Een bewoner van Amsterdam Noord kwam vanmorgen tot een zeer onaange name ontdekking. Hg had gisteravond een pantalon,, waarin zich een pox-temonnaie, inhoudende enkele honderden guldens, be vond, in de hal van zgn woning opgehan gen. Vanmorgen bleek het geld verdwenen te zijn. Eenig spoor van inbraak is niet ge vonden, zoodat men niet weet, op welke wgze het geld verdwenen is. Een grondig onderzoek in het huis zelf heeft wel vast gesteld, dat de man het niet, zonder zich dat later te hei'inneren, ergens anders heeft geborgen. De politie speurt met gver naar de oplossing van dit mysterieus ge val. CAFÊ-TERRASSEN EN -TUINEN MOGEN NIET VERLICHT ZIJN. Ook geen direct licht bü automaten. Men meldt ons uit 's-Gravenhage. Op zachte zomeravonden, zooals wg die thans hebben, is het zitten op een uiterst spaar zaam verlicht caféterras voor velen een brond van genoeglijkheid. Het avondlijke stadsbeeld vertoont tenminste als oases in een woestijn van duisternis van die blauw- achtig-schemerige plekken, waar glaswerk glinstert en het gegons van stemmen klinkt. Dan zgxx er ook nog andere oases van gezelligheid de portieken met auto maten, lichtpunten in het leven van de straatslgtende opgeschoten jeugd. Maar de oorlog is een hardvochtig be drijf en zal ook deze lichtpuntjes uitdoo- ven. Die lichtpuntjes immers vormen een gevaar voor de bevolking, daar zij zoeken de bommenwerpers den weg wgzen. Een verduistexdng is nu eexxmaal pas een verduistering als er in het geheel geen lichtpuntjes zijn. Immers, met betx'ekking tot de verorde ning van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende verduistex-ingsmaatregelen, heeft de secre- tax-is-generaal waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken een brief gezonden aan de burgemeesters der onderscheiden gemeenten. Op de meest nauwgezette wijze zoo lezen wij in dit schrijven moet de bepaling van deze vex'ox'dening, dat alle gebouwen en wonin gen zoo verduisterd moeten worden, dat er geen licht naar buiten dringt, in acht wor den genomen. Dit geldt ook voor café's met terrassen en tuinen, alsmede voor automaten. Ook in deze gevallen moet de eisch gesteld worden, dat geen licht naar buiten dringt. Een verlichting van café terrassen en -tuinen is, ook al gèschiedt deze met afgeschermd licht, niet geoor loofd. Voor de verlichting van automaten kan het gebruik van lichtgevende verf worden toegestaan. Een verlichting van automaten door rechtstreeksche lichtbronnen van wel ken aard ook, is verboden. LIEVER OVERHAAST TROUWEN DAN DIENEN.. Het D.N.B. meldt uit New York: De ongewone stijging van het aantal huwelijken, dat in de groote Amerikaansche steden in de laatste week is gesloten, wordt uitgelegd als een bewgs, dat talrgke Ame rikanen vreezen, dat het aanhangige ont werp op de invoering van den militairen dienstplicht zal worden aangenomen en nu trachten zich door een huwelijk aan den militairen diexxst te onttrekken. De burger lijke stand in Boston gaf de laatste week bgna drie maal meer huwelijkslicenties uit dan in denzelfden tgd van het vorige jaar en de toeloop overtreft volgens den burger lijken stand zelfs procentueel dien van het voorjaar van 1917, toen Amerika ging deelnemen aan den wereldoorlog. Soortge lijke berichten komen binnen uit Philadel phia, Chicago en Los Angeles. In New York City is de toeloop tot dusverre min der geprononceerd, in Virginia,, den eenigen staat in het Noordoosten, die geen wacht tijd eischt van de lxuwelijkscandidaten, moesten de ambtenaren van den burger lijken staixd echter onder hoogen druk wer ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2