Herleving in de Zeeuwscüie athletiek. Een der groote oorzaken van den teruggang opgeheven. Thans samenwerking. Er zjjn verschillende moed- en hoopge vende symptomen, welke erop wijzen, dat ook athletiek beoefenend Zeeland gaat her leven. We gaan nu niet teruggrijpen op wat geweest is, we gaan niet wijzen op de vele en zeer groote fouten, welke gemaakt zijn in de achter ons liggende jaren, fouten welke oorzaak waren van een kwijnend be staan der athletiek. Het verheugt ons voor deze mooie sport, het verheugt ons terwille van de lichamelijke opvoeding van onze jeugd, dat het districtsbestuur belangrijke besluiten nam en kon nemen, dank zij de medewerking en vooral de samenwerking, welke tusschen de vereenigingen toch wel mogeljjk blijkt te zijn. De nood was hoog gestegen en het ging er zelfs naar uitzien, dat de athletiek-beoefening ten gronde zou gaan door gebrek aan samenwerking en sportieve geest tusschen de vereenigingen onderling. Men biijkt dit, hopelijk nog trj- dig, te hebben ingezien en men verstaat den geest van dezen tijd. Eén der groote oorza ken van den teruggang is hiermede opgehe ven. Toch zijn we er nog niet en er valt in Zeeland, ja zelfs in het centrum Walcheren, waar eigenlijk de athletiek alleen serieus beoefend wordt, nog heel veel te doen. Het zal voor de Zeeuwen een zware dobber zijn om deze sport op- en uit te bouwen en het is nu ongetwijfeld tijd om aan te kloppen bij de opperste leiding, opdat de herboren geest van kameraadschap en opbouw voed sel gegeven worde en gesteund. O.i. kan de K.N.A.U. bij het betoonen van zooveel goe den wil niet meer achter blijven en moet Zeeland, dat met zoo onnoemelijk veel moeilijkheden te kampen heeft, geholpen worden. Het gaat bij de sportbeoefening in de allereerste plaats om de lichamelijke opvoeding en men moge dan trachten een bepaalde tak van sport door een phenome- nale prestatie onder de aandacht en in de interesse van het volk te brengen, het groote doel moet toch zijn het kweeken van een gezonde en krachtige, een spor tieve jeugd. Dat kan en behoeft niet ge zocht te worden in de top-prestatie. We kunnen het niet te vaak herhalen de licha melijke opvoeding in het algemeen moet het doel zijn. Er zal nu ongetwijfeld verbe- tering komen. NEDERLANDSCHE ARBEIDERS TE BERLIJN. Blijkens een mededeeling van het depai'- tement van justitie is in beperkte mate en onder zekere voorwaarden teruggave van jachtgeweren aan jachtaktehouders moge lijk. Belanghebbenden kunnen zich ter zake om inlichtingen en eventueel teruggave wenden tot het hoofd van plaatselijke po litie in de gemeente hunner inwoning. 1 We weten maar al te goed, dat alle pro paganda in het verleden gefaald heeft en dat het anders zal moeten worden aange pakt. Het succes, dat men heeft bereikt door bewerking van den middelbaren-scho lier was niet zoo heel groot. In Middelburg ondervond E.M.M. daarvan zelfs een groote teleurstelling, daar een groep van deze scholieren zich tusschen de anderen niet thuis voelden en een eigen vereeniging stichtten. Misschien kon de propaganda op andere wijze gevoerd worden. Waarom niet van de lagere school af in samenwerking met het onderwijzend personeel de zaak aange pakt? De methode zal anders moeten zijn, de weg wordt langer, maar het eindresul taat ongetwijfeld beter. De éénheid is bereikt, men heeft de han den ineengeslagen en men ga nu zoo ver der. Men stare zich niet blind op het groepje athleten, dat Zeeland telt, doch zoeke de mogelijkheden verder. Athletiek, de grond slag van alle sporten, kan en moet men in gang doen vinden in andere kringen. De voetballer, de korfballer, ze moeten als training gedurende de zomermaanden op trekken tezamen met de athleten. Daar ligt voor een deel de toekomst van de ahtletiek en het is de taak van de athletiek-bestuur- ders om het daarheen te leiden, dat in de voetbal-, gymnastiek- en korfbalvereenigin- gen belangstelling voor deze trainingsme thode gewekt wordt. De samenwerking moet niet tot de athletiek-vereenigingen onderling beperkt blijven. Er moet een veel uitgebreider samenwerking komen van alle sportvereeni gingen. Nu de vereenigingen over bekwame tech nische leiders beschikken, wordt het veel gemakkelijker om in contact te komen met de voetballers, korfballers e.d. Men zal nu eerder en beter tot een goed begrip van de waarde der oefeningen komen. Er zal na den terugkeer van den leider van A.V. '35 en de aanstelling van den nieuwen E.M.M.- leider meer discipline bij de training komen, er komt meer lijn in de oefeningen, kortom, er kan nu weer werkelijk getraind worden in de goede lichting. Zien we het goed, dan is de athletiek bezig zich te herstellen na een tijd van feilen neergang. Zou het onder deze omstandigheden zoo gek zijn, ook te hopen op een hereeniging' van athleten en vereenigingen waar dit mogelijk is? BESCHEIDEN HANDEL 0? BE AMSTERBAMSCHE HET TOERISTENVERKEER IN HET NOORDEN. Naai' „Aftenposten" meldt, zal in de vol gende week het toeristenverkeer van Zwe den en Denemarken naar Noorwegen her vat worden. Men verwacht uit deze landen talrijke gezelschapsreizen. Distributiezorgen Omtrent eenige actueele distributievraag stukken hebben wij in een persconferen tie uit den mond van den heer S. de Hoo, den dagelijkschen leider van het Centrale Distributiekantoor, eenige bijzonderheden vernomen. De uitdeeling van boter- en vetkaarten is op eenige stagnaties na in alle plaatsen" van het land vlot verloopen. De eerste Indruk is, dat de verhouding tusschen het aantal margarinekaarten en het aantal boterkaarten overeenstemt met de voor stelling, welke men daar te voren van had. Ongeveer de helft der bevolking komt voor boterkaarten in aanmerking. Een gewone vraag is, hoe de regeling is voor de winkeliers, die reductiebonnen voor de aflevering van boter op marga- rinekaa2-ten in ontvangst hebben genomen. Deze winkeliers moeten naar het plaatse lijke distributiekantoor gaan waar zij een bestelbiljet krijgen en tevens een chèque, waarop zij bij een betaalkantoor van de Nederlandsche Middenstandsbank of van een andere bank al naar gelang de plaatselijke regeling is geld kunnen krjjgen voor de verleende reductie. De plaatselijke distributiekantoren geven dus inlichtingen over het betaalkantoor, waar men zich met zijn chèque moet melden. De boterverstrekking op het algemeene distributieboekje in de afgeloopen twee weken, welke immers een overgangstijd waren, is overal ordelijk en zonder moei lijkheden verloopen. DE NIEUWE BROODKAARTEN. Iets nieuws van de laatste dagen is de uitreiking van nieuwe broodkaarten, welke iets practischer zijn ingedeeld dan de vori ge, omdat de mogelijkheid bestaat vier bonnen ineens, dat is dus zooveel als voor een half broodje noodig is, af te scheuren. Een nieuwigheid ook is het halve rantsoen voor de zeer kleine kinderen. Deze kin deren krijgen een toeslagkaart voor rijst en voor havermout en gort, mpt welke voedingsmiddelen de kleintjes schadeloos worden gesteld voor de inkrimping van hun broodrantsoen. Rijst, havermout en gort kindermeel is in hoofdzaak rjjste- meel zijn juist voor de kinderen zeer be langrijke stoffen. De nieuwe broodkaarten moeten deze week uitgedeeld zijn. Als de plaatselijke distributiediensten dit werk achter den rug hebben wacht hun weer een nieuwe taak, want in den loop van den volgenden week staat de uitreiking van de textielkaarten op het program. Voorts weet men dat het rantsoen roggebrood tot 125 gram ver hoogd is. Inderdaad was er aanvankelijk te weinig roggebrood verkrijgbaar. Dat is nu verbeterd, hetgeen niet alleen verheu gend is voor degenen die graag rogge brood lusten, doch ook voor de volksvoe ding. Roggebrood is een gezond voedsel, vooral als het niet te versch wordt gegeten en in economisch opzicht is het toe te jui chen, als het verbruik van de binnenland- sche rogge wordt gestimuleerd. Het eten van roggebrood is min of meer een vader- landsche daad geworden. Dan is er nog een prettig nieuwtje voor de huisvrouwen, die immers heel wat moei te hebben om de verschillende distributie perioden in het oog, te houden, omdat voor elk artikel dat in distributie komt een andere distributieperiode is vastgesteld. Dat zal nu beter worden, want men gaat de distributie voor de verschillende artike len synchroniseeren, m.a.w. men zal voor alle artikelen nu even lange distributie perioden gaan maken, die op denzelfden dag zullen aanvangen en eindigen. In dezen vacantietijd is het een veel ge steld probleem hoe de vacantiegangers die niet in hun woonplaats vertoeven aan nieuw-uitgereikte kaarten moeten komen. Het antwoord is zeer eenvoudig. Natuurlijk is iedereen gewapend met zijn stamkaart, en daarmede kan men, ook buiten zijn woonplaats in de plaats van zijn vacantie- geneugten nieuwe broodkaarten enz. ver krijgen. Het centrale distributiekantoor zorgt voor de rest. Een Nederlandsche studenten federatie. Uit Amsterdam wordt gemeld De Nederlandsche studenten willen too- nen dat zij de beteekenis van de verande ring, welke de oorlog binnen onze grenzen bracht, ten volle begrijpen. De studenten zijn eveneens ervan overtuigd, dat de toe toestand van ons vaderland een nationale samenwerking eischt. Zij voelen de nood zakelijkheid en mogelijkheid om deze sa- menwerking tot stand te brengen in vader- landschen zin, eerbiedigende de traditio neel e geestelijke vrijheid en verdraagzaam heid. Ter verwezenlijking hiervan hebben de besturen van die studentenorganisaties, welke tezamen geacht mogen worden alle Nederlandsche studenten momenteel te vertegenwoordigen, een lichaam opgericht, genaamd „de Nederlandsche Studenten Fe deratie". Deze Nederlandsche Studenten Federatie heeft thans haar richtlijnen aan alle Nederlandsche studenten toegezonden. De federatie wil bereiken 1. Een nauwe doeltreffende samenwer king tusschen alle bestaande studenten organisaties op zuiver Nederlandsche basis. 2. De bevordering en concentratie van opbouwend initiatief op elk gebied van het studentenleven als zoodanig en als onder deel van het Nederlandsche volksleven. 3. Versterking van het geestelijk en ze delijk leven en bevordering van de licha melijke ontwikkeling der Nederlandsche studenten. 4. Het zoeken naar en bevorderen van den meest doelmatigen vorm van acade mische opleiding. 5. Het actief deelnemen aan den weder opbouw van Nederland. 6. Het behartigen der belangen van die studenten, welke tot nu toe niet tot een der studentenvereenigingen behoorden, en het bevorderen van hun verbondenheid aan de academie. 7. Het zoeken van intens contact met andere lagen van het Nederlandsche volk. Voor het bevorderen van contact met andere lagen der bevolking wordt gewerkt aan de uitbreiding van het instituut der Volkshoogescholen. De N.S.F. heeft een uit Delft stammend idee opnieuw opgevat, tot het stichten van studentenhuizen, waarin studenten zouden kunnen worden onder gebracht, welke tot nu toe wegens finan- cieele redenen niet in de stad hunner alma mater konden leven. De herbouw In België. Het D.N.B. meldt uit Brussel Het eco nomische herstel van België gaat als ge volg van de medewerking c'er Duitsche militaire- en economische autoriteiten steeds meer vooruit. In de groote kalkfa- brieken bij Namen is thans de eerste kalk oven weer in gebruik genomen. Zestig ge zinnen verdienen hier hun dagelijksch brood. De voorzitter van den provincialen raad van Antwerpen en gouverneur van de ge lijknamige provincie, Clerk, heeft medege deeld, dat de toestand op de financieele markt aanzienlijk verbeterd is. Als gevolg van de herstelwerkzaamheden konden reeds duizenden werkloozen weer in het arbeidsproces worden opgenomen. De wa terleidingen en het omvangrijke electri- sche net in Antwerpen en in de provincie zq'n weer geheel hersteld. In Gent en omgeving konden twintig fabrieken weer in bedrjjf worden genomen, waardoor in totaal 4000 arbeiders tewerk gesteld zijn. De Noren in Engeland worden opgeroepen. Uit Londen wordt gemeld, dat alle in Engeland woonachtige Noorsche staats burgers gedwongen zullen worden militai ren dienst te verrichten. Dit bericht, dat als een voorloopige bepaling van de ge vluchte Noorsche regeering wordt be schouwd, heeft, zoo zegt het „Noorsche Telegraaf Agentschap", in Noorwegen zeer groote verbittering gewekt. In het bericht van het Noorsche Telegraaf Agentschap wordt verder nog gezegd, dat deze gedwongen recruteering een prece dent vindt in de maatregelen, die in den afgeloopen herfst in Frankrijk voor Pool- sche staatsburgers zijn getroffen. In Noor wegen heeft vooral het feit, dat Noren voor de verdediging van Engeland worden opgeroepen, nog voordat Engeland zijn eigen menschenmateriaal geheel heeft ver zameld en dat men het Noorsche bloed van minder waarde acht dan het Engel- sche, verbittering gewekt. Verder is men er over verbaasd, dat de Engelsche politie onder het motief, dat de Noorsche minis ter-president, Nygaardsvold, niet over eigen middelen tot dwang beschikt, de No ren eventueel in verzekerde bewaring zal stellen. Deze Noren komen dan voor den krijgsraad. Voorbereiding tot den guerllla- oorlog in Engeland. Het .N.B. meldt uit LissabonEen vroegere bataljonscommandant van de internationale brigade in den Spaanschen burgeroorlog, Tom Wintringham roept in de „Daily Mirror" de bevolking op, elk weekeinde deel te nemen aan de spoed cursussen voor de burgerwacht. Wintring ham schrijft o.a. Tot nu toe is de Engel- t -he burgerwacht voorbereid op het pas sieve v.rzet, mar.i steeds meer blijkt, dat haar strijdwijze de aanval moet zijn. Een versterkt blok huizen is slechts nuttig, indien men weet, wanneer men zich hierin moet vastzetten en wanneer men tot den aanval moet overgaan. Deze beginselen leeren wij in een officieuze burgerwacht- schooi te Londen. Lord Jersey heeft deze school in Osterley Park ter beschikking gesteld. In twee dagen kan daar ieder de tactiek van den guerilla-oorlog en het gebruik van geïmproviseerde wapenen in versterkingen leeren. Relletjes te Haifa. Het D.N.B. meldt van de Syrische grens: Uit Aleppo komt het bericht, dat na den laatsten Italiaanschen luchtaanval op Haifa onder de bevolking aldaar ernstige ongeregeldheden zijn uitgebroken. Verschei dene Joodsche winkels werden bestormd, terwijl in de Joodsche plantages de arbei ders werden overvallen. De oorzaak van deze z'elletjes moet ge zocht worden in de gebrekkige luchtbe scherming voor de Arabische bevolking. Terwijl de Joden te'Haifa over voldoende en comfortable schuilkelders beschikken, zijn de Arabieren voor het grootste deel aangewezen op hun hutten, door welker daken zelfs de kleinste splinters van de luchtdoelgranaten dringen. Bijna al de genen, die bij den laatsten luchtaanval ge dood of gewond zijn, zijn door granaat splinters getroffen. Anfi-Brltsche stemming in Kaapstad. Het D.N.B. meldt uit New York Pas sagiers en leden van de bemanning van het Amerikaansche stoomschip „President Polk", dat na een wereldreis hier terugge keerd is, hebben medegedeeld, dat te Kaapstad een zeer sterke anti-Britsche stemming heerscht, vooral onder de Zuid- Afrikaners van Nederlandsche afstamming. De passagiers mochten te Kaapstad niet aan land gaan. Een lid van de bemanning zeide „Kaapstad staat aan den vooravond van een revolutie, omdat een groot deel van de bevolking van Zuid-Afrika niet voor Engeland wil vechten". CHAMBERLAIN IN EEN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. Voor liet ondergaan van een darmoperatie. Het D.N.B. meldt uit Londen Naar ver luidt is Chamberlain ernstig ziek. Hjj ligt in het ziekenhuis en moet geopereerd worden. Volgens Reuter heeft Chamberlain een darmop ratie moeten ondergaan. De opera tie zou goed verloopc.i zijn. Men verwacht, dat Chamberlain over twee of drie weken zijn werkzaamheden zal kunnen hervatten. ENGELAND GEEFT HET VERLIES VAN DE „WREN" TOE. Het D.N.B. meldt uit oLnden: Officieel wordt toegegeven, dat de tor- pedobootjager „Wren" tengevolge van vij andelijke actie verloren is. De „Wren" is tijdens een gevecht door een bom uit een vijandelijk vliegtuig getroffen en gezon ken. De „Wren' had een waterverplaat sing van 1120 ton en een snelheid van 34 knoopen. Het schip was bewapend met vier stukken geschut van 12 c.m., vier lucht- afweerkanonnen, vier machinegeweren en zes lanceerbuizen. f Onze Bureaux zijn gevestigd i MIDDELBURG BIERKAA111 f T«' 269 Admtnlstr.; Tel.139 VllSSINGEN Redactie «n Adm.: Watstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turlkede 15 Telefoon 2863 SOUBUSG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 J Engeland begrijpt nog steeds niet De „Deutsche Allgemeine Zeitung" spreekt de overtuiging uit, dat Engeland de militaire gebeurtenissen van den laat sten tijd verkeerd beoordeeld, zooals dat ook vroeger het geval geweest is. Het blad herinnert er aan, dat Chamberlain reeds in het voorjaar zijn beroemde rede over de „gemiste omnibus" gehouden heeft. De vroegere minister-president verklaarde toen, dat men er den Duitschen legerleiders niet dankbaar genoeg voor kon zijn, dat zij niet al in den herfst tot een offensief in het Westen waren overgegaan. Duitsch- land had „tegen de verwachting in" den Westelijken mogendheden een langen win ter zonder aanval geschonken. Engeland had dien gebruikt om zijn expeditieleger te versterken. Vele maanden hadden de Brit- sche soldaten tijd gehad om zich achter de Belgische grens te verschansen en Cham berlain riep toen jubelend uit„Hitier heeft de bus gemist". Franschen en Engelschen, aldus vervolgt de „Allgemeine Zeitung" konden spoedig genoeg constateeren, dat zij hoogstens een respijt hadden genoten, dat hen te zekerder voor den loop van het Duitsche geweer zou brengen. Want Duitschland heeft van deze maanden een veel beter en stelselmatiger gebruik gemaakt dan Engeland en Frank rijk samen. Voorbarig en onvoorzichtig als toen verkondigen de Engelschen ook thans weer juichend, hoe voordeelig zij lederen dag, dat zij van den grooten Duitschen aanval verschoond blijven, gebruiken. En eenige onverstoorbaren werpen de vraag op, of de redevoeringen van Churchill en Halifax misschien voldoende zjjn geweest om de Duitschers en Italianen voor goed af te schrikken. Men zou verwachten, dat het verloop van den oorlog hun een beter begrip voor de Duitsche stelselmatigheid bij het voorbereiden en toebrengen van de den vijand toegedachte slagen bijgebracht zou hebben. Het raden naar de mogelijkheid en den datum van den Duitschen aanval verraadt slechts de innerlijke zenuwach tigheid. De luchtaanvallen op Gibraltar. Stefani meldt uit TangerMen ver neemt, dat het commando van de vesting Gibraltar ten zeerste de houding der En gelsche vloot betreurt, die bij Italiaansche luchtaanvallen geen andere zorg heeft, dan zich op open zee in veiligheid te stellen, in plaats van aan de verdediging mede te werken. Dat was ook Vrijdagnacht het geval bij een aanval, die zestien minuten duurde. Men heeft toen opgemerkt, dat de Engelsche zoeklichten de Italiaansche toe stellen niet konden bereiken en dat het afweergeschut op goed geluk en zeer ver ward schoot. Gemeld wordt, dat een vliegtuig van on bekende^ nationaliteit over Fransch Marok ko en in het bijzonder boven Rabat en Casablanca heeft gevlogen. In weerwil van het hevige afweervuur kon het toestel zich verwijderen in de richting van den Oceaan. Zware ontploffingen. Het D.N.B. rneldt uit La Linea Maan dagochtend te elf uur heeft zich in Gibral tar een geweldige ontploffing voorgedaan, die op grooten afstand te hooren was en zelfs de ruiten van alle huizen, welke aan de grens bij La Linea liggen, deed sprin gen. Men Icon waarnemen, dat de brand weer gealarmeerd werd en dat ziekenwa gens op de plaats van het ongeluk aankwa men. Ofschoon van Engelsche zijde beweerd wordt, dat alleen een benzinedepot in de lucht gevlogen is, verneemt men van be trouwbare zijde dat een munitieopslag plaats door onbekende oorzaak ontploft is. Vier Engelsche soldaten zouden omgeko men, talrijke gewond zijn. Victor Emmanuel 40 jaar koning. LOF DER ITALIAANSCHE BLADEN. Alle Italiaansche bladen wijdden giste ren. groote aandacht aan het 40-jarig regeeringsjubileum van Victor Emmanuel. De bladen wijden woorden van lof aan den koning-keizer, die nooit zijn enorme verantwoording ontloopen heeft. De „Mes- sr.ggero" wijst er op, dat Victor Emmanuel, Mussolini beschouwd heeft als den man van de toekomst, als het genie van het groote vaderland, en herinnert er aan, dat Victor Emmanuel de overwinning der fas cistische revolutie heeft gesanctionneerd. Alle bladen huldigen den beminden en be wonderden koning om zijn fierheid, zjjn moed, zjjn goedheid, zijn karakter en zijn voortreffelijke intellectueele gaven. Het Nederlandsche perskantoor meldt Zestig Nederlandsche arbeiders zijn de vorige week te Berlijn-Reinickendorf aan gekomen. Zij waren allen afkomstig uit de provincie Groningen. Na een langen tijd van werkloosheid konden zij te Berlijn dadelijk aan den slag gaan. Zij zijn te werk gesteld in een metaalfabrielc, waar onderdeelen van auto's vervaardigd wor den. „Het bevalt ons hier uitstekend", zoo zei ons hun voorman. „Wij verdienen voor- loopig 85 pf. per uur. Wij verrichten echter nog maar weinig nuttig werk. Wij zijn nog echte prutsers, eigenlijk nog leerlingen. Straks, wanneer wij het vak verstaan, zul len wij veel meer verdienen, minstens 1.10 mark per uur of, wanneer wij „op accoord" werken, wel 1.50 tot 2 mark, al naar wjj opschieten. Tachtig, procent van ons loon mogen wij naar huis sturen. De gezinnen der gehuwde arbeiders krijgen overigens voorloopig in Nederland nog een toeslag. Ja, dat is toch heel iets anders dan stem pelen". „Wat zijn uw eerste indrukken van Ber lijn?" vroegen wij. „Wat valt u het meeste op?" „De prettige verhouding tusschen baas en werkman, tusschen bedrijfsleider en personeel. Wij zijn door onzen patroon voorloopig in een hotel ondergebracht, waar uitstekend voor ons gezorgd wordt. Wij kunnen nu op ons gemak naar een geschikte kamer uitzien. Wij hadden ver wacht, dat wij den eersten tijd in een barak zouden moeten vertoeven. Dan is een hotel toch heel iets anders". „En het eten?" „De kost is anders dan in Nederland. Je moet er aan wennen. Voorloopig smaakt je een Nederlandsche pot natuurlijk beter, maar als schraalhans keukenmeester is, is het eten in Nederland ook niet bepaald smakelijk, al is honger een uitstekende saus. Doch de kost is voor ons niet de hoofdzaak. Het belangrijkste is, dat de be handeling zoo uitstekend is. De werkgever ziet werkelijk vrienden in ons en slooft zich uit, om ons het leven te veraange- „Dus u hebt geen spijt, dat u naar Duitschland gekomen bent?" „Integendeel, het spijt ons slechts, dat wij nu pas gekomen zijn en niet al een jaar geleden getracht hebben hier werk te vinden, wat ons ook toen stellig gelukt zou zijn". „En wat zijn nu uw wenschen?" „Dat wij zoo spoedig mogelijk andere Nederlandex-s, die reeds langer in Berlijn wonen, zullen leeren kennen en dan wel in de eerste plaats Groningers. Want hier, op vreemden bodem, ontdekt men toch, dat de taal een band is, die je samenhoudt, ook al zijn de bedrijfsleiders en de bazen nog zoo vriendelijk tegen je en als is het haast onmogelijk je voor te stellen, dat er zooiets als een oorlog tusschen Nedei'land en Duitschland heeft bestaan". TERUGGAVE VAN JACHTGEWEREN IN BEPERKTE MATE MOGELIJK. EFFECTENBEURS- Op de Amsterdamsche effectenbeurs werd gisteren wederom een voorzichtige houding aangenomen en de handel was door elkander genomen, van bescheiden aard. Zooals den laatsten tijd veelvuldig het geval is, ging gisteren de belangstelling voornamelijk uit naar de beleggingsmarkt, waar vooral de 4 pet. obligatiën Neder land 2e leening 1940 ex bel. faciliteit en de 33 y2 pet. obligatiën vrij druk werden verhandeld. Aanvankelijk bestond een be paald gedrukte stemming. De 4 pet. obli gatiën hierboven genoemd werden lager in gezet, en liepen gestadig achteruit tot 87% procent, maar daarna kwam er bodem in de markt zoodat een flinkherstel intrad. De overige Nederlandsche staatspapieren uit de jongere leeningen waren eerder iets lager. Van de oudeschuld lagen de integra len gedrukt in de markt, waarbij echter in aanmerking moet worden genomen dat hei- Donderdag en Vrijdag jl. niet mogelijk was om voor dit papier koopers en verkoopers tot elkaar te brengen, zoodat het lichte aan bod dat alstoen te verwerken was, heden extra tot uitdrukking kwam. De Indische leeningen waren iets zwakker. Het zakenverkeer op de locale aandee- lenmarkt was van geringen omvang. Het eenige aandeel, waarin wérkelijk open han del werd gedreven was Aku's, die dan ook geregeld affaire te zien gaven. Aanvanke lijk werd iets lager afgedaan, doch nadien kon een kleine verbetering worden gecon stateerd. Voor de Philipsaandeelen waren vraag en aanbod ongeveer met elkander in overeenstemming. In suikerwaarden was bijna niets te doen. Van H.V.A.'s was een enkel stukje aan de markt. Ook voor diver se minder courante soorten scheen eenig aanbod aanwezig te zjjn. De scheepvaartaf- deeling was stil. Ook hier bleek eenige verkoopsdruk te bestaan, de affaire was overigens onbeteekenend, want het aantal orders was zeer gering. Rubberwaarden konden zich ongeveer op peil houden. Voor tabakken was het blijkbaar niet gemakke lijk om tot zaken te komen. De petroleum- afdeeling was kalm. Koninklijken konden zich nagenoeg op peil houden. De handel in Amerikanen was onbetee kenend. Er was te weinig te doen dan dat men zich een helder oordeel kon vormen van het marktsentiment. Tegen de vorige prijzen was het blijkbaar voor enkele aan- deelen iets aan de markt. Het aanbod was overigens niet indrukwekkend. Ned. oblig. Ie 1. 1940 100 4 94'/8 dito 1940 500 4 94% idem 2e Ing. 1940 100 4 - 84% dito met bel.fac. 100 4 94% dito 2e lng. 1940 500 4 85% dito met bel.fac. 500 4 94 y8 dito 1936 „100 3 87 dito 1938 500 3%-3 75% Prolongatie 3%. Nederland le lng. 1940 4 94% dito 2e lng. 1940 4 87%—89 dito met bel.fac. 1940 4 94% dito 1000 1936 3 88% dito 1000 1938 3%-3 76%-77% Indië 1000 1937 3 74%

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6