DE GROOT-NEDERLANDSCHE ACTIE. SPORT Rechtszaken Radioprogramma Indrukken uit Vlaanderen van prof. dr. K. Heynderlckx. Dezer dagen heeft prof. dr. K. Heyn derikx, voorzitter van de Vlaamsch-Neder- landsche vereeniging- „Hou ende trou", met prof. dr. Kr. Speleers, uit Eindhoven, die samen zitting hebben in het werkbe- stuur van de „Groot-Nederlandsche actie" een bezoelc aan Vlaanderen gebracht, het geen verband hield o.a. met de voorziening in de vacature van hoogleeraar in de oog heelkunde aan de Vlaamsche universiteit te Gent. Omtrent dit bezoek gaf prof. Heynde rikx, die te 's-Gravenhage woont sinds hij om zijn talrijk gezin voor de ergste gevol gen der Belgische jacht op de activisten te kunnen beschutten, evenals vele honder den lotgenooten, in November 1918 Vlaan deren metterwoon heeft moeten verlaten, zijn indrukken weer in een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. De hoogeschool te Gent, die in 1816 door koning Willem I werd gesticht, heeft tij dens de Duitsche bezetting in den vorigen wereldoorlog haar vroegere beteekenis als Nederlandsche instelling herkregen en toen werd dr. Speleers tot hoogleeraar in de oogheelkunde aan die universiteit be noemd, terwijl dr. Heynderikx als hoog leeraar in het administratief recht werd aangewezen. Slechts enkele jaren hebben wjj zoo vertelde prof. H. ons dat hoogleeraarsambt mogen bekleeden, want nadat de Duitschers in November 1918 België hadden ontruimd heeft het Belgi sche gouvernement, al wat het activisme voor een zelfstandig Vlaanderen had opge bouwd in Fransch-dollen, anti-Nederland- schen en anti-Germaanschen haat neerge haald en heeft tegen de activisten vonnis sen geveld ,,d' une injustice faire hur- ler" („onrechtvaardig om er van te bral len"), naar het oordeel van wijlen den Belgischen minister J. Renkin. Als activisten hebben wij ons steeds op het standpunt gesteld, dat het teniet doen van deze benoemingen onwettig was en toen dan ook onlangs de hoogleeraarszetel in de oogheelkunde aan de Vlaamsche hoo geschool weder vrjj was gekomen, hebben wij het 'uit een oogpunt van Vlaamsche waardigheid vanzelfsprekend geacht, dat dr. Speleers dit ambt weder zou gaan be kleeden. Prof. Speleers, die thans ö4 jaar oud is en te Eindhoven een schitterende lucra tieve praktijk als oogarts en als specialist in neus-, keel- en oorziekten heeft, brengt door zijn terugkeer naar Gent evenals bij zjjn ambtsaanvaarding in 1916 een be langrijk financieel offer, doch hij ziet met ons, activisten, hierin een eerherstel, dat hem en zijn hem trouw ter zijde staande echtgenoote tal van ernstige bezwaren ter zijde doen stellen. Hier zat evenwel voor het Belgische ministerie een netelig vraagstuk aan verbonden. De secretaris-generaal van het departe ment van onderwjjs te Brussel, die de taak van den gevluchten minister waar neemt, was n.l. met den directeur van de afdeeling hooger onderwijs aldaar van oordeel, dat een nieuwe benoeming van dr. Speleers diende plaats te hebben. Dr. Speleers gaf echter te kennen, dat hij er niet aan dacht zijn candidatuur te stellen, n :h wenschte benoemd te wor den, eenvoudig omdat hij reeds in 1916 wettig benoemd was, doch evenals zijn lotgenooten-ambtenaren gewelddadig door de Belgische regeering verhinderd werd zijn ambt eind 1918 verder waar te nemen en derhalve thans zonder meer in zijn ambt opnieuw diende beroepen te worden. De Duitsche autoriteit in België bleek deze opvatting te deelen. Het departement te Brussel heeft er nu dit op gevonden, dat dr. Speleers wordt „belast" met den leergang in de oogheelkunde en de leiding van de oogheelkundige kliniek, welke bij de Vlaams xhe hoogeschool te Gent be hoort. Aangezien men niet met een der gelijke taak belast kan worden, wanneer m3n geen benoeming als hoogleeraar heeft verkregen, is hierin een volledige erkenning van de wettigheid der vorige benoeming van prof. Speleers te zien. Dit eerherstel strekt ons, Vlaamsche activisten, tot groote voldoening, zoo zei prof. Heynderikx. Op onze vraag of prof. Heynderikx eventueel een hervatting van zijn taak als hoogleeraar in het administratief recht zou wenschen, antwoordde deze ontken nend, doch om geen andere reden, dan dat hij ter wille van den zwaren strijd om het bestaan sinds 18 jaar, wetenschappe lijke arbeid heeft moeten verzaken en tevens uithoofde van zijn gezondheid, zulk een taak niet meer op zich zou leunnen nemen. Wat ons bezoek aan Vlaanderen intus- schen het meest onze aandacht trok, zoo ging prof. Heynderikx voort, dat is de algemeene aandrang bij de bewuste Vlaamsche bevolking om weder met Ne derland een staatkundig geheel te vormen. Het heeft hen diep getroffen, dat in Vlaanderen, waar tot voor korten tijd de groot-Nederlandsche gedachte zelfs door het Vlaamsch-Nationaal-Verbond slechts schroomvallig, althans als propaganda middel, ter sprake werd gebracht, deze thans algemeen naar voren is gekomen. En dat nog wel terwijl voor de burgerlijke bevolking geen enkele treinverbinding, noch telefoonaansluiting functioneert sedert de krijgsverrichtingen van de laat ste maanden, zoodat" er weinig contact tusschen de verschillende plaatsen be staat. Het is de natuurlijke drang, die het Vlaamsche volk tot deze uitingen brengt, want Noord-Nederland vergete het niet 't is de „moeder" die tot het „kind" terugkeert. Hoewel overtuigd, dat Vlaan deren eenmaal weder met Rijks-Nederland, waarmee het in het begin van de 19e eeuw en in vorige eeuwen verbonden is geweest, zou worden hereenigd, had prof. H. niet durven verwachten, dat hij dit zelf nog zou beleven. Plan tot Invoering van een arbeidsdienst In Frankrijk. De „Paris Soir" meldt, dat de Fransche minister voor de jeugd en het gezin, Ybarnegaray, een omvangrijk plan uit werkt voor de invoering van een arbeids dienst. Een gedurende eenige maanden samen leven van jonge menschen uit alle lagen der maatschappij, en uit de verschillende beroepen zou, naar het 'blad schrijft, even als aan gene zijde van den Rijn, ook in Frankrijk vele problemen kunnen oplos sen. De arbeidsdienst zou gebruikt worden voor landbouw-, wegen- en braggenarbeid en voor werkzaamheden tot verfraaiing der steden. FlnschRussische overeenkomst. Ten aanzien van de jongste overeen komsten tusschen de Finsche en Sovjet- Russische regeering verneemt het D.N.B. van goedingelichte zijde te Moskou het volgende Tusschen den chef der regeering en minister van buitenlandsche zaken, Molo- tow en den Finschen gezant te Moskou, Paasikivi is dezer dagen een overeenkomst onderteekend, die, voor zoover thans be kend, drie verschillende complexen van problemen omvat. 1. Met betrekking tot het regime over de Aalandseilanden is overeengekomen, dat deze eilandengroep gedemilitariseerd zal blijven. De verdedigingswerken, waar van tijdens den Finsch-Russischen oorlog begonnen is, zullen gesloopt worden. Van Finsche zijde is verder de toezegging ge geven, dat de Aalandseilanden niet aan een de2'de mogendheid zullen worden af gestaan. Bovendien krjjgt de Sovjet-Unie het recht, zich regelmatig door een gevol machtigde te overtuigen van den militai ren toestand op de Aalandseilandengroep. Naar verluidt, heeft de Sovjet-Russische regeering voor de oplossing van dit vraag stuk twee varianten voorgesteld: 1. Of de Aalandseilanden worden gede militariseerd en de in aanleg zijnde verde digingswerken worden gesloopt, öf de ver dedigingswerken kunnen worden voltooid, doch dat met actieve deelneming der Sov jet-Unie. De Finsche regeering heeft de eerste variant gekozen. 2. Het tweede vraagstuk der Sovjet- Russische-Finsche overeenkomsten betreft den vrjjen doortocht van een beperkt aan tal Sovjet-Russische troepen, alsmede de militaire uitrusting en verzorging door de Sovjet-Unie over land via Finland naar de Sovjet-Russische marinebasis Hangoe. Voor den doortocht over land moest een regeling worden gevonden, daar de Fin sche zeeboezem tijdens den winter maan denlang dichtgevroren ligt en de verbin ding tusschen Sovjet-Russisch gebied en Hangoe via de zee gedurende dezen tijd niet mogelijk is. 3. Tenslotte is nog een overeenkomst getroffen over de teruggave van die ma chinerieën, apparaten en fabrieksinstalla- ties aan de Sovjet-Unie, die na het be ëindigen van den Russisch-Finschen oorlog uit de door de Sovjet-Unie bezette ge bieden in strijd met de bepalingen van het vredesverdrag zijn weggehaald. Relletjes te Londen De Spaansche bladen, berichten met vette koppen over relletjes in de straten van Lon den en over toenemend verzet der Engel- sche bevolking tegen de dictatuur van Churchill. Het Spaansche blad Pueblo schrijft in dit verband, dat in Engeland de overtuiging veld wint, dat de voortzetting van den oor log zonder twijfel zelfmoord beteekent. Het is duidelijk, dat Duitschland Engeland in een onhoudbare positie heeft gedrongen. Wanneer Hilter nog talmt men den aanval op Engeland, dan is dit alleen omdat hij van het Europeesche verantwoordelijkheidsbe sef doordrongen is. Hitier zou Europa liever opnieuw opbouwen dan gedwongen zijn, de krachten in een oorlogsduel te verspillen. Aan deze positieve houding heeft Engeland zijn laatste adempauze te danken. EEN MINUUT STILTE PER DAG IN ENGELAND De Petit Dauphinois meldt, dat de Engel- sche premier op het oogenblik een ontwerp bestudeerd, dat voor geheel Engeland iede- ren dag een minuut verplicht stilzwijgen bepaalt. Een soortgelijk stilzwijgen is reeds in de Engelsche legers in gebruik. Amerikaansche critiek op de Engelsche politiek. Het D.N..B. meldt uit New York: In de New Yorker Enquirer publiceert William Griffin een hoofdartikel, waarin hij onder het opschrift: „Beleediging van on ze intelligentie" polemiseert tegen het ant woord van Halifax op het vredesaanbod van den Führer. Het feit, aldus schrijft hij, dat Halifax duidelijk heeft gezinspeeld op Amerikaansche sympathieën voor Enge land beteekent een kras geval van inmen ging in de aangelegenheden der Vereenig- de Staten met het doel, de openbare meening in Amerika te beïnvloeden. Griffin wijst dan op de karakteristieke Engelsche schijnheiligheid, waarop de vro me woorden van Lord Halifax eenerzijds en het Engelsche dingen naar de gunst van het atheïstische Sovjet-Rusland- anderzijds een buitengewoon schril licht wei-pen. De grootste huichelarij beleeft men echter, wanneer Halifax en zijn geestverwanten over het zelfbeschikkingsrecht der volken prediken, die door het Britsche rijk ge welddadig onderdrukt worden, "vormen het treffende antwoord op de pogingen van Halifax, die de Vereenigde Staten er van wil overtuigen, dat Engelands strijd het behoud van de menschelijke vrijheid geldt. De leering, die het Amerikaansche volk uit dit alles moet trekken, aldus besluit Griffin zijn artikel, is, dat het zijn van God gegeven verstand moet gebruiken om de Vereenigde Staten te behoeden voor het ongeluk, waarin Engeland en de Britsche vijfde colonne het willen storten. ATHLETIEK De nationale kampioenschappen voor B-klassers. DOBBELAERE VAN MARATHON DERDE OP DE 5000 METER. Te Amsterdam werden gistermiddag de Nederlandsche kampioenschappen voor de B-klassers gehouden. De 100 meter werd gewonnen door den A.C.C.-er Witte de beide Groningers, Vo renkamp en Van Cooten, gaven blijk, het sprinten eveneens goed onder den knie te hebben. De 200 meter leverde een overwinning op voor Lutteraan, die met klein verschil Tak ken en Assink achter zich liet. Deze loo- pers gingen gelijktijdig over den eind streep. Op de 400 meter, werd de Alkmaarder Breek kampioen na een spannenden strijd met Stuivenberg uit Leiden. Koel van de Meteoor wist op werkelijk fraaie wijze de 800 meter te winnen. Elsinger en Eckhardt gaven hem goed partij en langen tijd was het lang niet zeker wie zou winnen. Met een goede spurt ging Koel tenslotte als eerste over de eindstreep. Evers, die als favoriet op de 1500 meter startte, liet zich echter door den Arnhem mer Wouters verrassen. Met een felle spui't wist deze het kampioenschap te ver overen. Uit de verschillende resultaten blijkt, dat de K.N.A.U. ook in de andere distx-icten aardige ltx-achten heeft en voor de toe komst niet bang behoefde te zijn. Op de 5000 meter werd Dobbelaere van Marathon, Vlissingen, goede derde. De uitslagen luiden 100 meter 1. en kampioen J. Witte (A. A.C.) 11.3 sec.; 2. A. van Cooten (A.V.G. '26); 3. Vorenkamp (A.G.V. '26) beiden 11.4 sec. 200 meter: 1. en kampioen M. Lutteraan (A.V. '23) 23,7 sec. 2. J. Assink (Vole- wijekers); 3, G. W. Takken (Quick) beiden 23,8 sec. 400 meter 1. F. Breek (A.V. '37) 54,3 sec. 2. C. Stuivenberg (Holland) 54,4 sec.; 3. P. H. van der Drift (P.E.C.) 800 meter 1. D. Koel (De Meteoor) 2 min. 7,1 sec.; 2. J. Elsinger (A.V.'23) 2 min. 7,1 sec.; 3. J. Hei-mans (Haarlem). 1500 meter: 1. E. Wouters (U.D.I. Arn hem) 4 min. 21,2 sec.; 2. D. Evers (A.V. '23) 4 min. 21,5 sec.; 3. J. Walther (Vole- wijekers) 5000 meter 1. A. M. de Rooy (Px-o Pa- tria) Rotterdam 16 min. 30 sec.; 2. J. Overdijk (A.A.C.) 16 min. 31.6 sec.; 3. G. Dobbelaei-e (Marathon) 17 min. 10.5 sec. 4 x 100 meter estafette: 1. A.V. '23 46,5 sec. 2. Pi-o Patria 47 sec. 3. A.V. '23. 4 x 400 meter estafette 1. A.V. '23; 2. A.A.C. 3. Haax-lem. Discuswerpen 1. A. K. ten Bruggencate (A.V. 1937) 38.865 meter; 2. M. I-I. v. d. Kluft (Haarlem) 35.43 meter. Speerwerpen 1. J. van Markensteyn (D.O.S.) 54.835 meter2. G. Weyenberg (Quick, Nijmegen) 52.15 meter. Iiogelstooten: 1. J. Appel (de Trekvo gels) 12.74- meter; 2. N. de Gx-aaf (Zaan land 12.57 'meter. Verspringen: 1. J. Markesteyn (P.P.) 6.30 meter; 2. J. Avis (A.A.C.) 6.17 metei\ Hinkstapspi-ong: 1. 'R. Voi'enkamp (A.V. G. '26) 13.27 meter; 2. G. A. van Doorn (N.P.S.B.) 13.25 meter Duitschland wint van Italië. De dames athletieldandenwedstrijd tus schen Duitschland en Italië, welke gisteren in Parma (Italië) werd gehouden, leverde een overwinning op voor de Duitsche gas ten. Duitschland behaalde 53 punten tegen Italië 31 punten. Hierbij werden vier nieu we records gevestigd, waarvan een Duitsch en dx-ie Italiaansche records. Erika Ibiess uit Berlijn benadex-de in de 80 meter horden op 0,1 seconde na het wex-eldrecord, dat op naam staat van de Italiaansche athlete Claudia Testoni. WIELRENNEN Wals wint van Schulte. In het Goffex-stadion te Nijmegexx werd gistel-middag een interessant programma gegeven. De hoofdschotel waren de wed- sti'ijden achter groote motoren, waaraan de sfcayez-s Wals, Schulte, Bosland en de Gx-aaf deelnamen. De strijd werd hoofdza kelijk gestreden tusschen Wals en Schulte. In beide manches hebben zij elkander de ovex-winning geenszins cadeau gegeven. De eerste manche won Schulte met op 30 M. gevolgd door Wals, de tweede manche won laatstgenoemde met Schulte op de tweede plaats met 540 meter achterstand. Totaal uitslag1. Wals, 2. Schulte, 3. Bosland en 4. De Graaf. De ixitdagingsx-ace tusschen Wals en Schulte achter groote motox-en over 20 km. werd eveneens door Wals gewonnen in 18 min. 1,6 sec., Schulte volgde op 230 meter. Derltsen neemt revanche op Van Vliet. Op de Zaansehe wielex-baan nam Derltsen gistermiddag uitstekend revanche op Van Vliet. Hij won van den wereldkampioen de beide sprintx-itten en om de overwinning nog sprekender te doen zijn sloeg h\j Van Vliet ook nog in de tydrace over een baanronde met vliegende start. Koppelwedstx-ijd over 50 km. (300 ron- den) met 4 klassementen 1. Van Vliet Van der Vooi-t 8 punten, ty'd 1 uur 13 min. 20 sec 2. DerltsenBakker, 16 punten 3. Van AnxsterdamBraspenninx, S pun ten. ZWEMMEN Nieuw Nederlandsch record op do 10 x 100 M. borstcrawl. Gisteren is het de Haagsclxe H.Z. en P.C. er iix geslaagd het record op de 10 x 100 M. estafette box-stcrawl voor lxeeren, dat ten name van de zwemvex-eeniging het Y te Anxsterdam staat, met een tijd van 11 'min. 6,4 sec., met niet minder dan 13,2 sec. te vex-betex-en en aldus te brengen op 10 min. 53.4 sec. Zy dankt dit px-achtige suc ces aan de volgende zwemmers Ruim- schotel, Pley, Thomas, Box-gnxan Brouwer, Holsbergen, De Gx-oot, Den Hammer, Van Manen, Weyhenke en Van der Hoek, waax-van Thomas de snelste was met den waarlijk mooien tijd van 1 min. 2,6 sec. Gemiddeld werd dus een tijd gemaakt van 1 min. 5.3 sec. DUITSCHE AUTO BIJ NACHT IN HET Y GEREDEN. Vier militairen verdronken. Vannacht is bij de pont Valkenweg in Amsterdam Noord een ernstig ongeluk ge beurd, dat .aan vier Duitsche militairen het leven heeft gekost. Een gesloten personenauto van de Duit sche luchtmacht, waarin vijf militairen za ten, is, komende van de Meeuwenlaan, te water gereden. Het was om dien tijd zeer duister en het regende. De bestuurder heeft waarschijnlijk niet gezien, dat hij reeds op den oprit van de pont reed. De pont was juist vertrokken en halverwege het IJ. De auto, die ^en vrij groote snelheid moet heb ben gehad, sloeg over den kop en verdween onder water. Zij kwam op het dak te lig gen. Drie der inzittenden wisten een ruit te verbrijzelen en een deur te openen, waar door zij uit den auto konden komen. Een van hen, een 28-jarige Obergefreiter, die ver wondingen aan hand en hals had, wist zich zwemmende boven te houden. Gelukkig meerde juist de tweede pont, die van de De Ruyterkade kwam. Een 36-jarige va rensgezel, Pieter Riedeman, wist den Ober gefreiter met de hulp van een politieagent op den wal te brengen. Den beiden anderen militairen die de auto hadden weten te verlaten kon echter geen hulp meer wor den geboden. Een van hen is nog gezien, doch waarschijnlijk door de strooming, ver oorzaakt door het schroefwater van de mee- rende pont, onder de remmingsbalken van de westelijke pontfuik gex-aalct exi verdron ken. De brandweer ax-riveerde met een kraan wagen. Na een uur kon de verongelukte auto op den wal worden gebracht. De lij ken van een vliegerluïtenant en van een Ge treiter konden worden geborgen. De beide andere slachtoffers waren eveneens een luitenant en een Getreiter. LIJKEN AANGESPOELD OP SCHIERMONNIKOOG. Op het Noox-dex-strand te Schiermonnik oog zijn vijf lijken aangespoeld, waaronder dat van een Franschen officier. De stoffe lijke resten vex-lceeren In vergaanden staat van ontbinding, zoodat zij geruimen tijd in het water moeten hebben gelegen. Voorts zijn groote hoeveelheden hout aan gespoeld, welke naar mer. vexmoedt, afkom stig zijn van een schip, dat op een mijn is geloopen. Eenigen tijd geleden heeft men in zee een zware ontploffing gehoord. DESERTEURS VAN HET ENGELSCHE LÜCHTWAPEN. Uit Toronto wordt gemeld, dat twee de serteurs van het Britsche luchtwapen als blinde passagiers aan boord van een Noorsch vrachtschip in een Canadeesche haven zijn aangekomen, waar zij werden gearresteerd. Zij verklarden, volgens de Canadian Press, dat zij er tusschenuit ge- tx-okken waren, „omdat zij den buik vol hadden." DEGRELLE TE PARIJS. Volgens een bericht in de Soir bevindt de Belgische rexistenleider Degrelle ziclx te Pax-ys. In tegenstelling met alle vx-oegere berichten, werd hij tot Maandag j.l. xnet zijn medegevangene, den x-existischen afge vaardigde Wyns, vastgehouden in het con- centx'atiekamp van Vernet d'Ariège, waar hij de gemeenste behandeling moest onder gaan. Ir. dit zelfde kamp worden ook thans nog verscheidene bekende Belgische journa listen vastgehouden. DOODELIJK VERKEERSONGELUK. Zatei-dagmiddag reed een vi-achtauto be laden met steenen te Wekerom nabij Ede over den rijksweg. Bij het inhalen van een anderen vrachtwagen slipte de zwaar be laden auto in den berm van den weg. De chauffeur M. verloor hierbij de macht over het stuur, waarna de wagen met een zwaren klap tegen een langs den weg staande paal botste. De 50 jai'ige A. K. uit Harskamp, die naast den chauffeur in de cabine zat, werd onder de zware steen massa bedolven. Zwaar gewond werd hij opgenomen en overleed na enkele oogen- blikken aan de bekomen verwondingexx. AFSCHERMING VAN RIJWIEL LAMPEN. De A.N.W.B. vestigt er de aandacht van de wielrijders op, dat aan de gegeven ver duisteringsvoorschriften nauwkeurig moet worden voldaan en dat door de politie tegen de overtreders van die voorschriften proces verbaal zal worden opgemaakt. Het is natuurlijk het beste om gebruik te maken van koplantaarns en afschexmers van een der door de Inspectie voor de lucht bescherming goedgekeurde soorten. Andere dan deze mogen niet in den handel worden gebracht, maar de handel is nog niet in staat aan de behoefte van de millioenen wielrijders te voldoen. Daarom kan men zich voorioopig op de volgende wijze hel pen: 1. voor wat de koplichten betreft: door bij toepassing van normale koplantaarns voor rijwielen ten minste de achterste helft van den ballon der gloeilamp in de lan taarn (het deel dat aansluit aan den lamp voet) deugdelijk zwart te lakken, voorts de lichtdoorlatende opening der lantaarn zoo danig af te dekken, dat slechts licht kan worden uitgestraald door een hoilzontale spleet van 2x1 cixx, waarvan de boven zijde niet boven het midden der lantaarn ligt en tenslotte de lantaax-n zoo te rich ten, dat het midden vaix den lichtbundel het wegdek op een afstand van 5 m vóór het rijwielpad '.reft, 2. voor wat do achterlichten betreft: door de bovenste helft van de lichtdooxiatende opening van een van het Rijkskeurteelcen voorzien rijwielachtex-licht goed af te scher men. Dit kan op handige wijze gebeuren door over het achterlicht een stukje bin nenband te schuiven. ERNSTIG MIJN ON GELUK EN JOEGOSLAVIË. Elf dooden en ruim vijftien gewonden zijn te betreuren bij. een mijnongeluk in de Servische my'xi Sweti Alexander bij de stad Aleltsinax. Het ongeluk ontstond door uitstroomend methaangas, dat voor de eer- ste maal in deze mijn werd waargenomen. Het reddingswerk is nog niet geëindigd, zoodat nog op meer slachtoffers gex-ekend moet worden. ARBEIDERS ZONDER VERGUNNING ONTSLAGEN, De Amsterdamsche kantonrechter, mr. de Vries Feyens, heeft Zaterdagmorgen een viertal zaken behandeld van werkge vers, die voor de afkondiging van het ver bod van ontslag van arbeiders ontslagen hadden gegeven en de arbeiders niet meer in dienst hadden genomen. De eerste zaak was tegen den eigenaar van een kofferfabx'iek. Hij had op 10 Mei een los arbeider, die reeds 3^ jaar voor de firma gewerkt had, ontslagen, wegens slap te. Het bedrijf had aldus de werkgever tijdens de mobilisatie reeds stex-k ge leden doch was door het uitbreken van den ooi-log totaal .am gelegd. De kantonrechter was de overtuiging toegedaan, dat de werkgever althans de situatie ontslaan door den oorlog even had moeten aanzien. Inmiddels had deze van het districtshoofd van de arbeids inspectie de vereischte vex-gunning - tot ontslag gekregen. De ambtenaar van het O.M., mr. Hat- tink, eischte 15.— boete subs. 5 dagen hechtenis. Het vonnis was gelijkluidend. De tweede zaak was tegen den eigenaar van een foto-atelier. Deze had een in zijn dienst zijnde fotograaf op 11 Mei ontslagen na een woordenwisseling. De wex-ltgever stelde zich op het stand punt, dat de fotograaf ongeschikt voor zijn werk was. Hij had lxem reeds voor den ooi-log willen ontslaan, doch dit was om financieele redenen niet mogelijk ge weest. Overigens had de werkgever- den fotograaf een uitstekend getuigschrift ge geven. Op 3 Juli had hij van de ax-beids- inspectie toestemming voor het oxxtslag gekregen. De ambtenaar van het O.M. meende, dat hier van willekeur gesproken kon worden en achtte de bepaling juist gemaakt voor dergelijke gevallen. Hij vox-- derde 50.— boete, subs, één maand hechtenis. De kantonrechter veroordeelde den wex-kgever tot 50.boete of 10 dagen hechtenis. De eigenaar van een cliché fabriek, die hierna voor het hekje verscheen, had op x-espectievelijk 11 Mei, 25 Mei en 8 Juni de ai'beidei's M, v.d. S. en K. ontsla gen. Zijn omzet was gedaald tot 20 procent en temeer, daar hij juist in Februai-i zijn vennoot had uitgekocht, verkeerde hij in een financieel moeilijke positie. Voor M. en K. was hem later vergunning ver leend. Voor het ontslag van v.d. S. had hij de vereischte vergunning thans echter nog niet ontvangen. Het O.M. vox-derde in zake het ontslag van v.d. S. een vooi- waardelijlcen lxechtenisstraf van 10 dagen met een px-oeftijd van een jaar en de bijzondere bepaling, dat de arbeider weer in dienst moet worden genomen en scha deloos moet worden gesteld voor het geldende loon, een bedrag van 264. Wegens het verleenen van onrechtmatig ontslag. Aan heide andere arbeiders vor- dei-de de ambtenaar in beide gevallen 10.boete. De cliché fabrikant werd dienovereenkomstig veroox-deeld. De laatste zark was tegen den eigenaar van een handelsonderneming, welke in hoofdzaak scheepsleveranties verzorgde. Deze had zijn magazijnchef op 8 Juni ont slagen en aangesteld als vertegenwoordi ger op provisiebasis. Het was de eenige employé, die ontslagen was op grond van het feit, dat de man tevens een pension hield en dus volgens zijn wex-kgever bij verdiensten had. De man had als ver tegenwoordiger niets bereikt en wenschte in zijn oude positie hex-steld te worden. Volgens zijn zeggen had de handelaar den teruggang in zaken kunnen vooi'komen, zoodat inkiimping niet noodig was geweest. De werkgever had vergunning voor ontslag- tot October a.sa gekregen. Het O.M. vor derde 20.boete, subs. 10 dagen hech tenis. De kantonrechter veroordeelde den handelaar tot 100,boete, subs. 20 dagen hechtenis, daar deze niet geneigd was den magazijnchef schadeloos te stel len voor het niet ontvangen salaris gedu- i-ende den tijd, dat de vergunning niet was afgekomen. Op grond van het feit, dat de man aldus de werkgever niet ont slagen was, doch slechts van functie was veranderd. Enkele van deze zaken zullen waarscliijn- lijk in hooger bex-oep nogmaals berecht xvox-den. Dinsdag SO Juli 1940. JAARSVELD 414,4 M. AVRO Uitzending. 8.00 Ber. ANP. gram. 9.15 Omroeporkest en soliste (opn.). 10.00 Mox-genwijding. 10.15 Gram. lu.30 causerie. 10.35 Ensemble Jonny Kroon. 11,00 Huishoudelijke wen ken. 11.20 Ensemble Jonny Kroon en or- gelspel. 12,45 Bei'. ANP. 1.00 AVRO-Amu- sements-ork. 2.00 Huishoudelijke wenken. 2.10 Pianov. 2.40 Cyclus. z.5ü Concertge- bouw-oi-k. en solisten (Opn.). 3,55 Palla- dians. 4.45 AVRO-Dansox-kest. 5.15 Ber. ANP. 5.30 AVRO-Aeolian-oi-k. en solist (Opn). 6.25 Gram. 6.30 VPRO Jeugduitz. 6,45 Hawaiian-Serenadex-s, orgelspel en gram. (7.007.15 Vraben v. d. dag. 7.15 7.20 ANP ber.) 7.35 Cyclus. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Gram. 8.30 Cyclus. 8.45 AVRO-Amuse- ments-ox-k. en solist. 9.20 Radiotooneel. 9.35 Omroepork. en declamati-ice. 10.15 ca. 10.30 ANP, sluiting. KOOTWIJK. 1875 M. KRO-Uitzending. 7.00 Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (En- gelsch). 7.30 Wij beginnen den dag. S.00 Ber. ANP. 8.15 Gram. (11.15-11.30 Ber. Engelsch). 12.00 Rococo-octct. 12,30 Bex-. (Duitsch). 12,45 Ber. ANP. 1.00 KRO- Melodisten (1.45-2.00 Gx-am.; 2.00-2,15 Ber. Duitsch). 3.00 Gram. 3.15 Bei'. (Engelsch) w 3.30 KRO-oiic. (4.154.30 Gram.) 5.00 Bei'. (Duitsch). 5.15 Ber. ANP. 5.30 Musiquette en soliste. G.15 Bei\ (Engelsch). 6.30 RVU: Psychologische causerie. 7.00 Vragen van den dag (ANP). 7.15 Gi-am. 7.20 Repor tage. 7.35 Gram. 8.00 Ber. (Duitsch). S.15 Ber. ANP. S.30 Ber. (Engelsch). S.45 Gram. (9.15-9.30 Ber. Engelsch). 9,40 Wij sluiten den dag. 9.45 Gram. 10.00 Ber, (Duitsch). 10,15—10.30 Ber. ANP. 10.30- 10.45; 11.15-11,30; 0.15-0.30 en 1.15-1.3Q Ber. (Engelsch)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7