Een nieuwe Prijzenbeschikking afgekondigd f Méér belangstelling mor onze oorlogs- gewonden-s.ü.p. Goederen te koop aanbieden, verkoopen, te huur aanbieden of verhuren of verrichten van diensten tegen hoogere prijzen dan op 9 Mei is verboden. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart en van land bouw en visscherij, maakt bekend, dat krachtens de „prijzenbeschikking 1940 no. 1" alle tot heden van kracht zijnde be schikkingen betreffende de prijzen van. roerende goederen en diensten zijn verval len met uitzondering van de beschikkingen van 20 Februari 1940 betreffende den prijs van hooi, van 23 Mei 1940 betreffende den prijs van aardappelen en van 6 Juni 1940 betreffende den prijs van. weidegras, lu cerne- en roode klaver. Krachtens de „prijzenbeschikking 1940 no. 1" is het thans verboden goederen te koop aan te bieden, te verkoopen, te huur aan te bieden of te verhuren en ten aan zien van diensten deze te .verrichten tegen prijzen, welke hooger zijn dan de op 9 Mei berekende prijzen. Onder den op 9 Mei voor een goed of dienst berekenden prijs dient te worden verstaan de prijs, welke bij het meerendeel van de op dien datum afgesloten transacties werd bere kend. Indien evenwel op 9 Mei geen trans actie heeft plaats gevonden of de op dien datum berekende prijs als een uitzonder lijke moet worden beschouwd, mag de le verancier ten hoogste een prijs in reke ning brengen, welke bij het meerendeel van de door hem in de periode van 9 April 9 Mei afgesloten transacties betreffen de soortgelijke goederen of diensten in re kening werd gebracht. Voor het geval voormelde transacties betrekking hebben op andere hoeveelheden of kwaliteiten, dan die waarop de thans te sluiten trans actie betrekking beeft, mag ten hoogste een prijs worden berekend, welke toenter tijd in rekening zou zijn gebracht. In het geval de leverancier ook in laatstgenoem de periode geen enkele transactie heeft afgesloten, zal ten hoogste de op 9 Mei algemeen gebruikelijke prijs kunnen wor den berekend. "Volgens deze beschikking moet even eens als prijsverhooging worden be schouwd iedere directe of indirecte ver mindering van de tegenprestatie, bijvoor beeld de verandering van de hoeveelheid het gewicht, de kwaliteit, of van de be- talings- en leveringsvoorwaarden. Uitzonderingen. Onder de bepalingen van de „prijzen beschikking 1940 no. 1" vallen niet goederen, waarvoor op grond van de Landbouwcx-isiswet 1933 prijzen zijn of Worden vastgesteld, alsook goederen uit het buitenland afkomstig, voorzoover deze nog niet in den eigendom van Nederland- sche afnemers zijn overgegaan. Tevens zijn van de voorschriften uitgezonderd tarieven of prijzen voor het vervoer van ?ersonen of goederen en arbeidsloonen. en aanzien hiervan, alsmede voor alle andere prijzen gelden voorshands de door den opperbevelhebber van de Duitsche weermacht terzake vastgestelde bepalin gen. In afwijking van bovenstaande rege ling is in verband met de huidige ver- voersmoeilijkheden bij de „transportkos tenbeschikking" bepaald, dat bij franco levering de daax-mede samenhangende extra-tx-ansportkosten in rekening mogen worden gebracht. De leverancier zal even wel duidelijk op de betreffende facturen het verschil in vracht moeten vermelden en deze aan de hand van vracht nota's en dergelijke moeten kunnen staven. Deze uitzonderingsregeling geldt echter niet voor de bezorgkosten van detaillisten bin nen hun normaal afzetgebied. De winstmarge in den klein handel blyft behouden. Bij de „detailprijzenbeschikking" is voox-ts een algemeene dispensatie verleend van 'het verbod tot prijsverhooging dei- detailprijzen met dien verstande, dat de detailhandelaar de prijs, welke hïj op 9 Mei berekende, mag verhoogen met ten hoogste het bedrag, waarmede zijn in koopsprijs als gevolg van een door een bevoegde instantie goedgekeurde verhoo ging is toegenomen, althans voorzoover het goederen betreft, welke tegen dezen hoogeren prijs werden ingekocht. Het be ginsel der vervangingswaarde wordt dus niet aanvaard, terwijl ook de winkeliers- marge, in geld uitgedrukt,niet mag toe nemen. Indien zich ondanks deze dispensatie- regeling groote moeilijkheden mochten vooz-doen, zullen ten aanzien van bepaalde goederen of wel ten aanzien van bepaalde ondernemingen afzonderlijke regelingen kunnen worden gesteld. Verzoeken daar toe kunnen, mits van een gedocumenteer de toelichting, waaronder een uitgewerkte kostpiijscalculatie, voorzien, door de vol- De behandeling van Dultschers In Ned. Indië. De Indische regeering heeft het plan op gevat een excux-sie van journalisten te or- ganiseeren, ten einde te laten zien dat de geïntei-neerde Duitschex-s in Indië goed zijn ondergebracht en over sportterreinen en ontspanningsterreinen beschikken. In bevoegde Duitsche kringen te Den Haag betoogt men. echtei-, dat het Indische gouvernement zich vez-gist, als het meent op deze wijze rekenschap voor zijn houding te kunnen afleggen. Van Duitsche zijde zijn ontelbare poging'en gedaan om langs amb- teljjken weg, rechtstreeks of door bemidde ling van een neutrale mogendheid, contact met de Indische autoriteiten te kz-rjgen. Deze -gingen zijn onbeantwoord gebleven. De Indische regeering heeft de Duit: hers in quarantaine stations opgesloten en door inlanders laten mishandelen. Tharxs heeft de Duitsche regeering repressailles gestel welke zoo lang zullen duz-en als de inter- ïieeving der Düitschers in Ind:ë. De discrimineering van de Düitschers in Indië in de oogen der inlazzdsche bevolking moet volgens de meening van Duitsche kringen beschouwd worden als een slag in het gezicht van het blanke ras. gende instanties in behandeling worden genomen betreffende producenten- en groothan- delsprijzen voor industrieele grondstoffen en pro ducten de rjjksbureaux voor de nijver heid, voor' landbouw-, veeteelt- en visschery- producten (waaronder alle voedingsmidde len) het rijksbureau voedselvoorziening in oorlogstijd. betreffende de detailprijzen De afdeeling Middenstand van het de partement van handel, nijverheid en scheepvaart. Ook de controle op de naleving van de prijsvoorschriften is aan bovenvermelde instanties opgedragen. De contróle op de detailprijzen zal voorts bij de politie be rusten. In dit verband worden producenten en handelaren nog gewaarschuwd tegen het niet afleveren uit voorraad van goederen in normale hoeveelheden aan normale af nemers tegen de toegestane pi-ijzen, ten zij ten aanzien van de aflevering krach tens de distributie- of hamsterwet beper kingen zijn voorgeschreven. In dergelijke gevallen zal de burgemeester der gemeen te, waar de voorraad zich bevindt, deze zonder eenige formaliteit in bezit kunnen doen nemen, waarna de goederen ter be schikking van de bevolking, van onderae- mixigen of personen zullen worden gesteld. Op de niet-nakoming van de hierboven bedoelde bepalingen zijn door de pz-ijs- opdx'ijvings- en hamsterwet zware vz-ij- heidsstraffen en geldboeten gesteld. Bo vendien stelt men zich in dat geval aan het gevaar bloot, dat toewijzingen of ver gunningen, welke op grond van de Distri- butiewet of Landbouwcrisiswet zijn ver- leend, zullen worden ingetrokken. Aange zien in de afgeloopen weken ondanks het algemeene verbod tot prijsverhooging in sommige gevallen toch prijsverhoogingen hebben plaats gevonden, wordt den be trokkenen dringend aangeraden deze ver hoogingen, voorzoover zij in strijd met de bovenstaande richtlijnen zijn, ongedaan te maken en de uit dien hoofde teveel ont- vangen gelden aan hun afnemex-s te resti- tueeren. Tenslotte wordt er op gewezexz, dat ook de koopev, de huurder of opdrachtgever, die opzettelijk bewerkt of medebewerkt. of aan wiens schuld het te wijten is, dat de hierbedoelde voorschx-iften niet worden nagekomen, op gelijke wijze als de verkoo- per, de verhurder of als degeen, die de dienst vez-richt, gestraft zal kunnen wor den. Het is dus in het belang van het publiek zelf, indien men niet-toelaatbare verhoo gingen ter kennis van de bevoegde instan ties brengt. Een toelichting. Op een persconferentie heeft de prijs- referent van den Rijkscommissaris, dr. Trabold in een toelichting op deze ver ordening o.m. medegedeeld Als een firma niet in staat is haar maximumprijzen te handhaven, zonder in ernstige moeilijkheden te geraken. Voor zoover de firma in haar winstmarge een toereikende reserve voor het dragen der kosten bezit, heeft het indienen van een verzoek om uitzondering geen zin. De Prijsverordening 1940 no. 1 omvat in haar regeling alle roerende goederen, het verhuren van goederen en het verrichten van diensten. Voor gevallen dat de prijs verordening niet voorziet, blyft het door den Duitschen opperbevelhebber uitge vaardigde verbod van prijsverhooging van kracht. Dit geldt in het bijzonder voor 'huur en grondprijzen, voor verkeerstarie- ven, voor renten en voor premietarieven. Ook de loonen mogen niet worden ver hoogd. Het verhoogen van den prijs daarente gen van buitenlandsche warezi, welker prijs sinds 9 Mei is gestegen, door der. Nederlandschen afnemer, is slechts met bijzondere toestemming van den secreta- x-is-generaal van het bevoegde depaz-te- nient toegestaan, die deze toestemming voor bijzondere gevallen of algemeen kan geven. De kleinhandelaar mag tot nu toe be staande kleinhandelsmarge niet verande ren en slechts werkelijk ingetreden kos- tenverhooging te leggen op zijn tot nu toe geldenden verkoopsprijs. De verordening betreffende transportkosten staat toe de door de tegenwoordige transportmoeilijk heden ontstane kostenverhoogingen in re kening te brengen. Deze verordening zal echter naar alle waax-schyniykheid slechts tijdelijk gelden. Opmerking verdient nog, dat de veror dening geen toepassing vindt voor de vrij- aan-huis-levering van den kleinhandelaar binnen zijn normale afzetgebied. CENTRAAL BEVRACHTINGSBUREAU VOOR DE KUSTVAART OPGERICHT. Opgericht is het Centraal Bevrachtings bureau voor de Kustvaart, dat op heden zijn wez-kzaamheden is aangevangen. Door het rijksbureau Zeescheepvaart is aan het C.B.B. opgedragen, de bevrach tingen van kustvaartuigen in uitgaande zoowel als thuisgaande richting centraal teJ- regelen. Dit beteekent echter niet, dat ver schepers of ontvangers van lading zich rechtstreeks tot het C.B.B. dienezi te wen den. Als voorheen kuzznen belanghebben den de bevrachtingen via hun gebruikelq- ken cargadoor of verschepingsagent rege len. Deze laatsten dienen zich echter, met ingang van 29 dezer, uitsluitend tot het C.B.B. te wenden. Het C.B.B. staat onder leiding van de heeren J. Vermaas en L. Vuursteen, en is gevestigd Kortenaerstraat 21, Rotterdam. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Zondagmiddag s de 17-jarige zoon van de wed. van D. bij het zwemmen in de Maas verdronken. Pogingen om het stoffelijk overschot te bergen zijn tot nog toe zonder resultaat gebleven- ER IS HOUT N00DIG VOOR DE HOUTGASGENERATOREN. Nederland heeft voldoende, mits alle boschbezitters medewerken. Het staatsboschbeheer verzoekt ons het volgende mede te deelen De beperktheid der beschikbare hoeveel heid motorbrandstof is oorzaak, dat tlzans pogingen in het werk worden gesteld om een aantal vrachtauto's door middel van houtgas in bedrijf te brengen. Reeds is het aantal houtgasgeneratoren afgeleverd, dat vermoedelijk tot ten hoog ste 1000 kan worden opgevoerd. Deze dui zend auto's zullen globaal berekend, jaar lijks 50.000 M3. hout verbruiken, welke hoeveelheid zonder bezwaar in de Neder- landsche bosschen kan worden gewonnen, mits alle boschbezitters er toe medewer ken, dat het daarvoor in aanmerking ko mende hout gereed worde gemaakt. Tot dusverre ging in orxze bosschen een betrekkelijk groote hoeveelheid afvalhout, zooals topstukken, dikke takken, enz., ver loren, doordat dit hout op verschillende plaatsen geen bevredigende prijzen kon opbrengen. Thaxzs bestaat er echter een goede gelegezzheid om dit afvalhout tegen behoorlijke prijzen af te zetten, mits het worde verwerkt tot kléine blokjes, die voor de houtgasgeneratoren geschikt zijn. Het plan bestaat, vooxioopig voor het inbedrijfstellen van 800 houtgasgenerato-, ren, verguixningen te ver-leenen en daax-- voor is zeer spoedig een belangrijke hoe heelheid hout noodig. Wat toch is het geval? De houtblokjes moeten In behoorlijk dro gen toestand worden afgeleverd. Het is derhalve noodig, ze in de zomermaanden te doen verwaardigen, om ze voldoende droog, zgn. luchtdroog, te kunnen afleverden. In enkele maanden moet dus een hoeveelheid hout gereed worden gemaakt, welke voor 800 generatoren toereikend is om de win termaanden en de eerste voorjaarsmaanden door te komen. Deze hoeveelheid wordt ge schat op 20.000 M3. of op 10 tot 12 mil- lioen kg. Het in a.s. winter gereed ge maakte hout zal omstreeks Mei 1941 vol doende droog zijn om te worden afgele verd. Bovengenoemd kwantum van 20.000 M3. is ongetwijfeld aarzzienlijk, maar toch is o.i. de hoop gerechtvaardigd, dat het in een paar maanden gereed zal kunnen worden gemaakt. Het "belang, dat de Nederland- sche boschbouw bij deze aangelegenheid heeft, is van veel beteekenis. Het gaat er immers om, dat het afvalhout, dat tot dusverre slechts geringe opbrengsten kon geven, blijvend rendabel worde gemaakt immers er mag worden verwacht, dat de houtgasauto's ook zullen blijven bestaan in tijden, waarin over een voldoende hoe veelheid benzine zal kunnen worden be schikt, aangezien de ervaring heeft ge leerd, dat houtgas belangrijk goedkooper is dan benzine. Welk hout komt nu in aanmerking? Er dient voorop te worden gesteld, dat voor de houtblokjes uitsluitend In aanmer king mag komen afvalhout, zooals dikke takken, topstukken, kromm boomen, die uitsluitend waarde hebben als brandhout, afvalhout, dat beschikbaar komt in zage rijen of bij het gereèdmaken van nzijnhout of andere sorteezingen. Kortom hout, dat nergens anders voor geschikt is dan voor brandhout. NEDERLANDSCHE MILITAIREN IN FRANKRIJK. EEN OPROEP AAN HEN DIE REEDS TERUGKEERDEN. Teneinde de ingestelde naspoi-ingen te ver gemakkelijken en den terugkeer van nog in Frankrijk vertoevende militairen te be spoedigen, wordt aan militairen, die reeds uit Frankrijk zijn tez-uggekeerd, verzocht alle te hunner beschikking staande gege vens ten aanzien van verblijfplaatsen, wel stand, enz. ten spoedigste bekend te maken aan het Algemeen Irxformatiebureau, Lan ge Voorhout 7 te 's-Gravenhage. Den sedert 1 Juli uit Frankrijk terugge keerden militairen wordt bovendien ver zocht aan het Algemeen Informatiebureau van hun tez*ugkeer mededeeling te doen door middel van een briefkaart, waarop vermeld staan naam en voorletters, geboortedatum, rang, onderdeel en pax-ticulier adres. - GEEN TELEFOONVERKEER MET DUITSCHLAND. Het is de bladen verschenen bericht over herstel van het telefoonvez-keer met Duitschland bex-ust op een misverstand. Zoodra het openbaar telefoonvez'keer tus- sclzen Nederland en Duitschland hersteld is, zal hierover in de bladen een officieele me dedeeling verschijnen. Naar één journalisten- organisatie. Een delegatie uit de bestaande persorga nisaties en vormende de z.g. contactcom missie, waarin zijn vertegenwoordigd de Nederlandsche Dagblad Pers (vereeniging van directeureiz van dagbladen), de Neder landsche Journalistenkring en de R.K. Jour- nalistenvereeniging, heeft dezer dagen een onderhoud gehad met den commissaris-ge neraal voor bijzondere aangelegenheden, den heer Fr. Schmidt. Tusschen het bestuur van den Neder landschen Journalistenkring en dat van de R.K. Journalistenvereniging is overeen stemming vez'kregen omtrent fusie der bei- de organisaties. De R.K.J.V. blijft nog voortbestaan in verband met de behartiging van eenige specifieke belangen. Wat de algemeene journalistieke vakbelangen betreft vormen beide vereenigingen voortaan een eenheid. Samen vereenigen ze thans circa 950 1000 journalisten, die allen lid zijn van den N. J. K. Nieuwe R.K. leden worden automatisch lid van den kring. Twee leden van het bestuur der R.K. J. V. hebben een plaats gekregen in het kringbestuux-, een er van, de voorzit ter, zal deel uitmaken van het dagelijksch bestuur ran dien kring. Hiermede heeft ook op het gebied van de journalisten-organisatie de noodzakelijke, i-eeds lang begeez-de concentratie haar be slag gekregen m is door eenheid een nieu we kracht ontstaan, noodig om de xiieuwe taak in dezen tijd aan te vatten. Alleen rijke Engelsche kinderen naar Amerika. Met toenemende verbazing nemen de Amerikanen kennis van het feit, dat zich onder de uit Engeland in de Ver. Staten aangekomen 500 Engelsche kindex-en geen enkel arbeiderskind bevindt, doch alleen kinderen van aristocraten en rijken, zoo schrijft het New Yorksche weekblad „Fri day". Het blad keert zich-dan tegen een voorstel van den Engelschen afgevaardigde Wedgewood, Jngelsche kinderen in grooten getale naar de Ver. Staten te sturen om voor de Britsche zaak propaganda te ma ken. De Amerikanen, zoo merkt „Friday" op, die bereid zijn kinderen op te nemen, en xxiet noodzakelijkerwijze alleen Engelsche kinderen, hebben alleen belang bij de d- ding der kinderen. Het voorstel van Wedge wood echter wijst het Amex-ikaansche volk beslist van ie hand. LICHTING 1906 IN ENGELAND OPGEROEPEN. Alle Engelschen van de lichting 1906 moe ten zich thans voor den militairen dienst melden. Verder wez'den de lichtingen 1903 tot 1905 voor de keuring opgeroepen. De datum daartoe is echter nog niet bepaald. Aanslag op Eden in Noord-Ierland verijdeld. Het D.N.B. meldt uit Madrid De En gelsche minister van oorlog, Eden, die Dinsdag en Woensdag troepen en verde digingswerken in Noord-Ierland bezichtigd heeft, is bijna het slachtoffer van de Ira geworden. Na zijn aankomst te Belfast was een waarschuwing van de zijde van clericale kringen aanleiding voor hem, de inspectiereis niet, zooals oorspronkelijk het plan was, per spoor, doch per auto aan te vangen. Bij een onderzoek van de spoor lijn tusschen Belfast en Dublin, dat op grond van de'zeer concrete aanwijzingen in de waarschuwing ondernomen werd, ont dekte men nabij het station Portadown, daar waar de spoorlijn een rivier knzist, de sporen van een poging tot een aanslag. Even voor het viaduct was onder de rails een gat gegraven, blijkbaar om daar een springlading aan te brengen. Een aanslag op deze plaats zou tengevolge hebben ge had, dat de trein in den afgrond zou zijn gestort. In verband hiermede zijn te Dublin huiszoekingen vez-richt. Het D.N.B. meldt nader uit Stockholm: De enkele dagen geleden door leden van het Iersche republikeinsche leger gepleegde aanslag op den trein, waarin de Britsche minister van oorlog, Eden, was gezeten, heeft in rcgeeringskr-ingen groote zenuw achtigheid veroorzaakt. Slechts een zeer gering aantal leden der regeez-ing was van deze x*eis op de hoogte. Het feit, dat desondanks de mannen van Ira op de hoogte waren, acht men een be wijs, dat de Iersche republikeinen op de ministeries spionnen hebben. De koning van Italië 40 jaar op den troon. GELUKWENSCH VAN HITLER. De Führer heeft gisteren den koning van Italië, keizer van Abessinië, die veertig jaar geleden den troon heeft bestegen, een telegram van gelukwensch doen toekomen, waar-in hij zegt: „Ik verzoek Uwe majes teit ter gelegenheid van den veertigsten verjaardag harer troonsbestijging, mijn harteltjke gelukwenschen en die van het Duitsche volk te willen aanvaarden. Moge Uwe majesteit na het zegevierend einde van den oorlog, die onze beide volken is op gedrongen, nog een lange gezegende re geering beschoren zijn. Bandeiooze nachten te Londen. Uit Lissabon wordt gemeld: In Londen heerscht een noodlotsstemming. Met deze woozden vangt een corz-espondent van de „World Press Union" zijn bericht aan over de huidige stemming in Engeland. Terwijl de burgez-s in stad eii land met vrees en beven den Duitschen inval verwachten, ver- dooven de leden der „Jeunesse dorée", voor zoover zij het land al niet hebben kunnen verlaten, hun koortsachtig zenuwgestel met wilde uitspattingen. Terwijl Londen, uit vrees voor Duitsche luchtaanvallen in het diepste duister ligt, begint in de tallooze stampvolle nachtkroegen een wild zrumoer dat eerst tegen de ochtenduren afneemt. Fantastische toegangsprijzen naaktvevues, erotische privévoorstellingen, gokspelen en een ontzaglijk verbruik van champagne en van soirituliën kenmerken deze oorden van bandeiooze uitspattingen. De bezoekers zqn in hoofdzaak officieren, zoons van rijke families, bar- en dansmeisjes, van allerlei nationaliteit en huidskleur, maar ook vrou wen uit vooraanstaande kringen. Een dame uit eerste familie, die de correspondent fu een van deze oor-den van zonde ontmoette, verklaarde hem cynisch, dat het gemakke lijker is, drozzken te ster-ven dan nuchter en een vlieger-officier, die den volgenden nacht een vlucht naar Duitschland moest maken zei, dat dit waarschijnlijk wel zijn laatste nacht zou zijn en dat hij daarom nog eens van het lev n in zijn vollen omvang wilde genieten. Van de kansels van ver scheidene kerken te Londen is tegen deze toestanden van leer getrokken en de deken van Westminster heeft de bevolking opge- z-oepen te bidden, om niet met zonden be laden voor Gods rechterstoel te verschijnen. De correspondent voegt hieraan toe, dat het recept bedrink je voor je sterven moet, steeds meer aanhangers schijnt te vinden. Dinsdag a.s. geheime zitting van het Lagerhuis. Reuter meldt uit Londen Attlee heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat a.s. Dinsdag een geheime zitting van het La gerhuis zal worden gehouden. Op de agenda staat het bespreken van de buitenlandsche politiek. Attlee voegde hiez-aan toe, dat het.groot ste gedeelte der afgevaardigden van mee ning was, dat een debat over dit vraag stuk in een geheime zitting moest worden gehouden en hij dus aan den algemeenen wensch van het Lagerhuis is tegemoet gekomen. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG BIERKAA1H j T«'- Admlnlstr.sTel.139 0 VLISSINGEN Redactie en Adm..- Walslraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 Q BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 I.-- asT 't Was tijdens de vetdistributie van boter en olie per kaart dat ik hem zag op z'n twee krukken, waarmee hij zijn loopkracht vergaart. Hij stz-ompelde moeizaam den trap op, die voerde naar boter en vet en 't kostte hem blijkbaar veel moeite, als hij maar één been er op zet. Hij stond tusschen menschen verdrongen, die wachtten op boter en vet maar niemand (het kwam door die boter) die slechts een moment op hem let. Hij zakt door de schouders, van moeheid lzij wankelt en tobt met dat been En klagelijk vraagt hy de menschen „toe laat me er even doorheen" Wij kijken zoo vaak naar elkander beoefenen daai-by critiek het is (om het zoo eens te noemen) „critieke cx-ltiek-gymnastlek". Maar zien wij een jonkman, op krukken (de jeugd op een ouderdomskz-uk) d&n zien we geen „oorlogsgewonde", die mist een stuk levensgeluk. En weet u, wat hij dan kan denken, de jonkmazz, die zooveel ontbeert?3 ,,'t is noodig dat men hier geen „boter" maar „meegevoel" distribueert. Vergeet niet de oorlogsgewonden komt, laat hen niet wankelend staan biedt hun toch, als biyk van waardeering, „de kruk van uw meegevoel" aan Ha-vee-Wee. Marine en Leger. MATROZEN GINGEN IN ZEELAND BUITEN HUN BOEKJE. En staan nu terecht voor den Zeekrijgsraad. Vrijdagmiddag kwam de zeekrijgsraad voor de eerste maal te 's-Gravexxhage bijeen in een patriciërshuis aan de Laan van Co pes van Cattenburch. Een tuinkamer met serre is ingericht tot een zittingzaaltje. Het waren geen belangrijke .raken, welke dezen middag op de rol voor-kwamen, aldus de Tel. Sr was een zeernilicien van de ma rinetroepen, die ergens op Walcheren ver ondersteld werd in het duinterrein te pa trouilleerden en die eenige honderden meters buiten dit terrein door een sergeant werd aangetroffen, terwijl hy daar in een barak rustig op een stoel zat. Beklaagde ver-de- digde zich, dat hy eigeniyk ziek was en zich had moeten vei-wijderen en zich daarom naar gem-'de barak had begeven. Hij was echter maar twintig minuten weg geweest. Noch de president, mr. Veltman, noch de fiscaal, officier van administz-atie 1ste klas se Franken, geloofde dit echter en eisch en veroordeeling waren eensluidend tien da gen gevangenisstraf met evenveel dagen aftrek voorax-z-est. De tweede en laatste beklaagde was eezz zeemilicien matroos 3de klasse, die op een avond in April tegen zevenen in het Bella- myp' k te Vlissingen in danig dronken toe- stanc. werd aangetroffen, terwyi hij om half vijf aan boord had moeten zijn van de „Hydx-a", welke ooz-logsbodem te rijf uur naar zee was vertrokken. Beklaagde, een blonde Scheveninger, bleek na het zooveelste biertje z\jn hez-innering onder het cafétafel tje te hebben achtergelaten en zichzelf pas den volgenden ochtend in een cel van het politiebuz'eau te hebben teruggevonden. Eisch wegens openbare dz-onkenschap 3.boete en wegens opzetteiyke onge oorloofde afwezigheid van boord een week voorwaardeiyk met een proeftijd van een jaar, waarmede de Kz-ygsraad zich even eens geheel kon vereenigen. BRITSCLE TORPEDOJAGER GETORPEDEERD. Reuter meldt uit Londen:. De toz-pedo- jager Boreas is getorpedeerd en gezonken. DE KLOOF TUSSCHEN FRANKRIJK EN ENGELAND VERBREEDT ZICH. De Fz-ansche radio deelt mede, dat de regeez-ing Chuz-chill de blokkeex-ing van alle Fz-ansche saldi gelasc heeft. Als ant woord ie de Fz-ansche regeez-ing ovez-ge- gaan tot het blokkeeren van alle saldi van Bz-itsche staatsburgers in Frankz-ijk en het Fransche koloniale rijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6