Het program van de NederlandscSie Unie. De laatste hm Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 29 Juli 1940 Bieders in actie tijdens de veiling van 35 paarden, welke op rioutrust te 's-üravenhage genouuen werd. Ais koopers kwamen zij in aanmerking, die bij ie mobilisatie of tijdens den oorlog paarden of auto's hebben afgestaan. De Nederlandsche Unie, die in de eerste 48 uren sinds de oproep in de bladen ver scheen, meer dan honderdduizend adhaesie- betuigingen heeft ontvangen, heeft Zater dagochtend talrijke vertegenwoordigers van de Nederlandsche en buitenlandsche pers ontvangen en het aangekondigde pro gramma der Unie nader toegelicht. Het programma luidt als volgt: HST PROGRAMMA. De N.U. is in een zware stonde onzer vaderlandsche geschiedenis gesticht om alle Nederlanders te verzamelen tot doel- bewusten arbeid voor het behoud en de versterking van vaderland en volksge meenschap en tot de voorbereiding van de voorwaarden en de wegen van him be staan en welzijn in de toekomst. Met open oog voor de werkelijkheid wil zij dien ai-beid terstond aanvangen, voorzoo ver de beperkingen van den staat van bezet gebied dat mogelijk maken en in loyale verhouding tot de bezettende over heid. De N.U. stelt zich tot taak de volks- eenhied op staatkundig, cultureel en so ciaal-economisch gebied te bevestigen en te versterken. Met verdieping van den christelijken geest in de samenleving wil de N.U.: OP CULTUREEL GEBIED: 1. Behoud van het Nederlandsche volks karakter en versterking van die eigen schappen, waaraan het Nederlandsche volk zijn kracht en zijn plaats in de we reld te danken heeft; 2. Verheffing van het levensideaal boven materalisme en 'egoïsme tot toewijding aan de waarachtige levenswaarden van mensch en gemeenschap; 3. Bescherming en ontwikkeling van eigen beschaving en zeden en van het volkseigen in de gewesten zoowel als in het geheele land; 4. Vrijheid van godsdienst, kerk, le vensbeschouwing en opvoeding; 5. Bevordering van Nederlands positie in de Europeesche cultuur en van zijn func tie in de uitwisseling der cultureele waar den; 6. Nauwe cultureele betrekkingen met Vlaanderen en Zuid-Afrika; 7. Opvoeding van de jeugd in nationale zin; 8. Vooruitziende verzorging der geeste lijke en lichamelijke volksgezondheid; 9. Leiding van het cultureele leven en van de volksontwikkeling in verantwoor delijkheid tegenover de gemeenschap. OP SOCIAAL-ECONOMISCH GEBIED wil de N.U. met handhaving van het eigen karakter der Nederlandsche volks huishouding in haar samenhang met de wereldeconomie en haar gerichtheid op het wereldverkeer 1. Orgarlische ordening der arbeidsge meenschap zonder klasse-tegenstellingen; 2. Vooropstelling van de belangen van liet .-gemeentebest boven die van den en keling, met erkenning van onvervangbare waarden der persoonlijke zelfwerkzaam heid; 3. Doelbewuste leiding van de voortbren ging en verdeeling van stoffelijke goe deren; 4. Dienstbaar making van geld- en cre- dietwezen aan de eischen der volkswel vaart; 5. Erkenning van den plicht van iederen Nederlander om te arbeiden en van den plicht van het gemeentebest. om iederen Nederlander in den gemeenschappelijken arbeid te doen deelen; G. Afweer van de proletariseering des volks en versterking van de volkskracht o.a. door bevordering van gezinsvorming en gezinswelvaart en bevordering van be zitsvorming voor allen; 7. Versterking van den landbouw door loonend prijspeil en ordening van het grondgebruik; 8. Persoonlijke verantwoordelijkheid ook in het sociaal-economisch leven 9. Beteugeling van bedrijfsconcentratie en trustvorming. OP STAATSKUNDIG GEBIED. ijvert de N.U. voor een sterk Neder- landsch volk, in nauwe verbondenheid met de overzeesche gebieden. Zij is overtuigd, dat een organische op bouw van het Nederlandsche gemeentebest onder leiding van krachtig en besluit vaardig gezag noodzakelijk is. De uitwerking van deze richtlijnen zal zij ter hand nemen, zoodra de tijd daartoe gekomen is. TOELICHTING. Zaterdag heeft te Den Haag een pers conferentie plaats gehad, waarin het bo venstaande programma door mr. Eintho- ven, die de bijeenkomst leidde als volgt werd toegelicht. Het driemanschap der Ned. Unie heeft besloten in zee te gaan. Na ruim twee maanden gewacht te heb ben op een initiatief van de ouderen, heb ben wij gemeend dat wij jongeren dan zelf maar moesten handelen. Wij achten het niet verantwoord langer te dralen, vooral niet nu van alle kanten bleek, dat de drang tot handelen zich richt te tot ons jongeren. Er moest een daad komen. Daarom hebben wij gemeend een lei ding; gevend centrum te moeten vormen waar om heen allen die het met ons eens zijn zich kunnen groepeeren. Uit de kracht van ons aantal kan dan een sterk Ne- derlandsch geluid opgaan. Het is absoluut noodig dat men hoort, dat er ook nog andere Nederlanders zijn dan de relatief beperkte groepen die tot dusverre hun stem hebben doen hooren. De bezettende macht mag niet den in druk krijgen, dat de rest van het Neder landsche volk, die de overgroote meerder heid vormt, met stomheid en lamheid geslagen is. Zij moet weten, dat ondanks de gewel dige slagen, die werden toegebracht, ook daar nog durf, initiatief en levensmoed aanwezig is, met volkomen besef dat wij staan aan den drempel van een nieuwen tijd. Wij wilden niet langer lijdelijk af wachten en toezien wat er met ons zou gebeuren, doch meebouwen, daar waar gebouwd kan worden. Ik zeg met grooten nadruk „daar waar gebouwd kan worden", omdat wij van meening zijn dat wij de consequenties van de situatie, waarin wij verkeeren, op staatkundig terrein hebben te aanvaar den, zoodat o.a. de, vragen onze toekom stige staatsinrichting betreffende, moeten blijven rusten tot na de vredesconferentie. Wel hebben wij onze lessen uit het ver leden geleerd, zoodat wij uiteraard onze denkbeelden over deze vraagstukken wel hebben, doch deze thans niet in discussie willen brengen. Zooals u uit ons programma ziet, heb ben wij onze denkbeelden op cultureel en sociaal-economisch gebied verder uitge werkt en aan de uitvoering" en verdere doorvoering daarvan kan terstond begon nen worden. Ons volk wil leiding hebben, dat is wel zeer duidelijk gebleken. Men smeekt om leiding, het wil weer een perspectief heb ben waar het naar uit kan zien. Ook het Nederlandsche ambtelijke apparaat zal wellicht behoefte gevoelen aan contact met hen die zullen peilen wat er in het volk leeft en omgaat. Ook met de Duit- sche overheid zullen wij volkomen loyaal medewerken. Wij hopen dat velen zich om ons zullen scharen om uit hen nog meer medewer kers te kunnen recruteeren. Het is een gansch andere organisatie dan men tot nu gewend was. Wij moeten ons realiseeren, dat deze groep niet streeft naar de -egeering langs den weg van verkiezingen e.d. NOG ENKELE WOORDEN OVER DE ORGANISATIE: Er is een algemeen secretaris, mr. H. J.Reinink, en een bureau, waarvan archi tect A. H. van Leeuwen, directeur is. Er zullen in de provincies en de groote steden afdeelingen komen welke, vooral in den aanvang, van uit het centrum on der straffe leiding gesteld zullen worden om de zoo hoog noodige eenheid te ver krijgen. Een raad van bijstand zal binnenkort gevormd worden bestaande uit vooraan staande mannen op verschillend gebied. Teneinde alle Nederlanders in staat te stellen zich aan te sluiten, is een lage minimum-bijdrage vastgesteld. Uit het programma blijkt, dat niet het staatkundige voorop staat, doch het cul tureele en het sociaal-economische, daar over den toekomstigen staatkundigen toe stand nog niets te zeggen is. Uit de beantwoording van vragen, waar toe na de toelichting de gelegenheid be stond, bleek, dat ooit groepen zich kunnen aanmelden. Hieronder worden echter niet verstaan politieke groepen. Voorts bleek, dat de Duitsche overheid met belangstel ling de beweging volgt en dat ten aan zien van het programma geen contact is gehouden met deze overheid. Wel zoekt men contact met ander organisaties, die naar eenheid streven. Wat punt 9 van het sociaal-economische' program betreft, deel de prof. de 'Guay op een desbetreffende vraag mede, dat kartelvorming op zich zelf niet schadelijk" behoeft te zijn, doch dat individueelè belangen en groepsbelan gen niet mogen worden gesteund. Voorts werd nog medegedeeld, dat ge streefd wordt naar één nationale jeugd organisatie, waarin echter verscheidenhe den op confessioneel gebied gewaarborgd zullen blijven. In het onderwijs zal de na tionale geest op krachtige wijze moeten doordringen. Met het vormen van leiders voor de Nederlandsche jeugd zal spoedig moeten worden begonnen. Op de vraag, hoe de Unie staat tegen over de N.S.B., antwoordde mr. Einthoven, dat de Unie het Nederlandsche element voorop wil stellen. De beweging moet aan sluiten bij het volkskarakter, d.w.z. er moet een straffe leiding zijn, doch alles moet voortkomen uit het volk zelf. Dit duurt misschien wat langer dan volgens de methode van andere organisaties, doch dan ligt het verworvene in het volk ver ankerd. Het is niet de bedoeling een intermezzo- regeering te vormen, doch men wil invloed uitoefenen op de voorbereiding van bepaal de maatregelen. Men is overtuigd, dat de Unie het oor der secretarissen-generaal zal hebben. SUCCESSEN VAN HET DUITSCHE DUIKBOOTWAPEN. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Zondag bekend Een duikboot onder bevel van kapitein luitenant Rollmann heeft uit een zwaar beveiligd Engelsch convooi in zeer korten tijd vijf groote bewapende schepen met een gezamenlijlcen inhoud van 48.000 brt. waaronder een hulpkruiser van 18.000 brt. tot zinken gebracht. Het convooi werd uiteengeslagen. Deze duikboot heeft bovendien een bewapend Britsch koopvaardijschip van 6.000 brt. getorpedeerd. Ook inkrimping van den eendenstapel. In aansluiting op het bericht betreffende de inkrimping van den pluimveestapel ver nemen wij, dat ook de eendenstapel een zeer sterke inkrimping zal moeten ondergaan. Daarbij -al in het oog worden gehouden, dat de afzet van eendeneieren onder de huidige omstandigheden zooveel meer moeilijkheden oplevert dan die van kippeneieren. TWEE R.K. BONDEN MET TEZAMEN 100.000 LEDEN BETUIGEN HUN INSTEMMING. De Nederlandsche R.K. Metaalbewer- kersbond heeft een telegram aan de Ne derlandsche Unie gezonden, dat luidt als volgt: „Aan de Nederlandsche Unie". Het hoofdbestuur van den Nederland- schen R.K. Metaalbewerkersbond, verte genwoordigende ruim 23.000 R.K. metaal bewerkers, op Zaterdag, 27 Juli 1940 in vergadering bijeen, kennis genomen heb bende van de tot standkoming van de Nederlandsche Unie, juicht deze tot stand koming van harte toe, betuigt daarmede zijn volle instemming en zegt spontaan algelieele medewerking toe." De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond, omvattend 77.000 leden, daartoe speciaal gemachtigd door de ge westelijke organisaties, betuigt zijn sym pathie met het initiatief van de Neder landsche Unie en koestert de verwachting, dat alle landgenooten zich daarin mogen samenvinden voor den opbouw van een schoone toekomst. SPANNING IN ZUID-AFRIKA. De boeren zyn tegen verdere deelneming aan den oorlog. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: De spanning tusschen Boersche en En- gelsche kringen neemt, volgens de laatste berichten uit Zuid-Afrika, steeds concretere vormen aan. In verband hiermede werden in het belangrijkste Zuid-Afrikaansehe vlootsteunpunt Simonstown sterke Britsche vlooteenlieden geconcentreerd, die groote afdeelingen mariniers aan land zetten. Alle belangrijke knooppunten en verkeerscentra der stad staan onder militaire bewaking om nieuwe betoogingen te verhinderen. Er zijn talrijke arrestaties verricht. In het binnenland, vooral in de zuiver boersche districten, heerscht een beslist opstan dige stemming. Met verbazende openlijk heid keeren zich Boersche bladen tegen verdere deelneming van Zuid-Afrika aan den oorlog. Steeds weer wordt er in deze bladen op gewezen, dat intrede der Unie in dezen oorlog geschied is met schending van de grondwet, daar het parlement door Smuts is overrompeld en geen for meel besluit heeft kunnen nemen. Voort durend komt het tot groote en kleine de monstraties en betoogingen. Het Is rustig In Parijs. Naar uit Clermont Ferrand wordt ge meld, publiceert de Petit Parisien de ver klaringen van een politicus, die vijf dagen in Parijs geweest is. Hij zeide onder meer, „Parijs is rustig". Er zijn zeker veel Duit sche Soldaten, maar deze gedragen zich ui terst correct. In de Metro verzuimen zij bijvoorbeeld niet hun zitplaatsen aan binnenkomende vrouwen af te staan. De voorziening der stad is normaal. De menu's in de restau rants zijn voldoende. De prefect, Langeron, heeft zijn werkzaamheden hervat en onder houdt hoffelijke betrekkingen met de Duit sche militaire autoriteiten. Hetzelfde geldt voor het gemeentebe stuur. Ook de burgerbevolking heeft haar werk kunnen hervatten. De winkels zjjn weer open. Door CECIL FREEMAN CREGG. 53) Een half uur denken overtuigde den in specteur dat dit te ver gezocht was voor een valstrik als het dat wel was, dan zou den de Mansions wel duidelijker aangege ven zijn. Zooals de zaak er nu voor stónd was het weer echt iets voor den Gladde om juist die woorden weg te laten, welke de waarschuwing de grootste waarde hadden moeten geven. Higgins werd echter niet lang in twijfel gelaten, want met de volgende post ont ving hij een waarschuwing, min of meer gelijk aan de eerste, doch ditmaal on- derteelcend: De man, dien ge zoekt, verbergt zich op no. 10, Sunningdell Mansions, Maida Vale. Als ge vanavond stilletjes komt, zal hij alleen zijn. Verraad mij niet. De Gladde Sudd. Ditmaal liet het nauwkeurigste onder zoek echter geen enkelen vingerafdruk ontdekken, hoewel het duidelijk was, dat het papier en de enveloppe precies gelijk waren aan die van de eerste waarschu wing. „Wel, brigadier, ik heb zoo'n idee, dat me daar in Sunningdell Mansions, een bij zonder hartelijke ontvangst te wachten zal staan." „Als dat zoo is, mijnheer, bent u groote dankbaarheid verschuldigd aan uw...... ehvriend, den ouderwetschen Glad de." „Ik weet het niet, Mercier. Ik weet het niet.Acht je het waarschijnlijk, dat ik er door dezen 2den brief ingeloopen zou zijn?" „Met alle respect, mijnheer, er is geen sprake van „inloopen", zooals u het noemt. Het is meer een kwestie van fei ten. De brief verstrekt inlichtingen, die al of niet waar kunnen zijn. Dat kunt u pas zeggen, nadat u er geweest bent. In ieder geval zult u den brief niet heelemaal kun nen negeeren. U moet Sunningdell Man sions onderzoeken. De ongeteekende brief van den Gladde waarschuwt u slechts bij uw onderzoek dubbel voorzichtig te zijn. Inspecteur Higgins keek zijn onderge schikte nieuwsgierig aan. Mercier's repu tatie van kinderachtigen humor had vrij wel het feit verdoezeld, dat hij op zijn tijd woorden van wijsheid kon spreken. Hig gins was verbaasd. „Dank je, brigadier", zei hij rustig, ter wijl hij hem met een knikje wegstuurde. Nummer 10 in Sunningdell Mansions! Als je vanavond stilletjes komt! Hij zal ai- leen zijn! Dacht Mapell nu waarlijk, dat deze woorden Higgins er toe zouden bren gen, de flat alleen te bezoeken om te pro- beeren in zjjn eentje een arrestatie te be werken en zoo alle glorie voor zichzelf te verwerven? En als hij alleen ging, welke ontvangst zou hem dan wachten? Higgins glim- lachte, Mercier had gelijk, toen hij zei, dat hij de Mansions moest onderzoeken. Het zou natuurlijk gemakkelijk genoeg zijn iemand in zijn plaats te zenden, maar in de huidige omstandigheden en gezien de mogelijkheid van gevaar, voelde Higgins er niets voor zich hiervan af te maken. Er zat iets persoonlijks in. Tevoren konden eenige informaties wor den genomen. Het was een kleinigheid om van een woningbureau eenige bijzonder heden te weten te komen, alsmede een plattegrond van de flat te krijgen. Blijk baar was de flat gemeubileerd verhuurd terwijl de huidige huurder afwezig was. Het was een populair sportsman, een majoor, en de bladen hadden nog kort geleden vol gestaan met beschijvingen en foto's van zijn gezelschap bij het beoefe nen van de wintersport in Zwitserland. Waarschijnlijk had Mapell dat gelezen en met zijn gewone schranderheid besloten die flat maar zoolang voor eigen doeleinden te gebruiken. De leans was duizend tegen één dat hij heelemaal niet in de buurt van de flat was, maar toch dienden de noodige voorzorgsmaatregelen genomen te worden voor het geval hij er toch mocht zijn. Daarom ging Higgins de Mansions eerst eens bezichtigen alvorens een plan de cam pagne te maken. Sunningdell Mansions bleek een blok flats te zijn van twaalf woningen met één ge meenschappelijken ingang. Volgens de hem verstrekte aanwijzing lag no. 10 op de twee de verdieping. Higgins bestudeerde het ge bouw van buiten af zonder aanstalten te maken er binnen te gaan. Daarna wijdde hij zijn aandacht aan de achterzijde. Tezamen met drie andere huizenblokken omsloot Sunningdell Mansions aan de achterzijde een goed onderhouden vierkant grasveld waarop twee tennisbanen waren aangelegd. Ten gerieve van de bewoners liepen er van de achterdeuren spreekbuizen naar de ver schillende flats, terwijl er aan de buitenzij de kleine open liften langs de muren liepen voor het omhoog voeren van kleinere be stellingen. Higgins bezag een van deze lif ten met een vragenden blik. „Ja, dat zal wel gaan." Later op den avond stonden er drie man nen aan de achterzijde van Sunningdell Mansions op instructies van den inspecteur te wachten. Voor alle zekerheid had Hig gins al eens in de spreekbuis van no. 10 geblazen, zonder dat er iets bijzonders ge beurd was. Hij riskeerde het een mogelijke bewoner van de flat met zijn aanwezigheid bekend te maken, maar nadat hij van den portier vernomen had, dat het van-de jeugd in de buurt een geliefkoosd tijdverdrijf was om in de spreekbuizen te blazen, besloot hij zijn kans te wagen. Inspecteur Higgins keerde daarna naar de drie wachtende mannen terug. „Luister nu goed naar mijn laatste in structies. Ik ga langs de trappen naar boven tot ik aan het dak kom. Ik heb het katrol van de lift geolied en het touw onderzocht en de liftkooi is reeds boven. Wanneer ik een signaal geef, moeten jul lie het touw van de lift vastpakken en langzaam laten vieren totdat ik gelijk hang met de tweede verdieping. Daar klim ik eruit en dan moeten jullie direct de kooi weer omhoog halen. Eén van jullie blijft hier wachten, terwijl de beide an deren de Mansions binnen gaan en naar boven klimmen totdat jullie voor de deur van nummer tien komen. Wacht daar tot ik een teeken geef. Indien je geluiden hoort die op een worsteling duiden, zal alle hulp dankbaar aanvaard worden. Dit zelfde geldt voor het geval dat je na tien minuten wachten niets hoort. Trap de deur in. De majoor is een sportsman hij zal er niets om geven." Alles liep overeenkomstig het gemaakte plan, behalve dan dat de liftmand er in het donker heel wat minder stevig uit zag dan toen de inspecteur het geval overdag onderzocht had. Het kon zijn ge wicht echter dragen en weldra bevond hij zich op de veranda voor de glazen deuren van nummer tien. Higgins was zich be wust van een groote spanning. Het was zeer waarschijnlijk dat het geheele geval was opgezet om hem in een val te lokken, teiwijl het aan den anderen kant moge lijk was, dat de echte Mapell inderdaad alleen daarbinnen was en in het geheel niet verdacht op een binnenkomst van het balcon af. Met getheoretiseer kwam hij echter niet verder. Het kwam nu op daden aan. Uit zijn zak haalde Higgins zijn krachtige zaklantaarn te voorschijn en drukte die op armslengte van zijn lichaam verwij derd tegen het raam en terwijl hij er het beste van hoopte knipte hij het licht aan. De doordringende lichtstraal werd niet door een schot beantwoord en Higgins slaakte een zucht van verlichting. De lichtstraal verlichtte een vertrek dat er uit zag als een keuken en waarin niemand aanwezig was. Drie minuten later bevond Higgins zich in de keuken. Op zijn toenen begaf hij zich naar de deur en probeerde de knop. De deur gaf mee. Higgins greep zijn revolver stevig vast en voelde zich op zijn gemak. Voor zichtig opende hij de deur verder. Geen geluid weerklonk! Opnieuw schakelde hij de lantaarn in en slaakte dan een kreet van veiTassing. Aan handen en voeten gebonden en met den rug naar de deur waardoor Higgins was binnengekomen, zat daar een man op een stoel. Een man met sneeuwwit haar. Het was de Gladde Sudd plotseling zoo ver ouderd dat hij bijna onherkenbaar was. HOOFDSTUK XXXV Waarin de inspecteur adverteert. Na een haastigen blik op den man in den stoel teneinde zich van diens identiteit te overtuigen, keek Higgens gespannen de kamer rond. De Gladde en hijzelf waren blijkbaar de eenig aanwezigen in het ver trek en daarom begon de inspecteur ter stond den ongelukkigen Gladde te bevrij den. De man was met meesterhand gebon den. Hij kon zich geen centimeter verroe ren en zelfs zijn hoofd kon hij niet bewe gen. Voorzichtig haalde Higgins de prop uit zijn mond en de eerste woorden van de Gladde waren: „Blijf uit de buurt van die deur, me neer! Raak die deur niet aan!" Alvorens den man verder van zijn tou wen te ontdoen ging Higgings naar de aan gewezen deur en bekeek die onder het licht van zijn zaklantaarn. Alle voorzorgen dan latende varen draaide hij den schakelaar van het licht om. Er gebeurde niets. L(Wordt vervolgd.).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5