Naar verwezenlijking van de bedrijfsgemeem- scbap voor land- en tuinbouw. Een belangrijk voorstel van den Katholieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond. In de hoofdbestuursvergadering van het Katholieken Nederlandschen boeren- en tuindersbond is besloten om de in deze bevolkingsgroep reeds lang levende ge dachte van een organischen opbouw van allen, die door de uitoefening van den land en tuinbouw het hunne tot de volkshuis houding bijdragen, een aan de gebonden economie aangepasten organisatorischen vorm en gestalte te geven. Om deze grootsche taak tot stand te brengen heeft de Katholieke Nederland- sche Boeren- en Tuindersbond den Chris- t.elijken Boeren- en Tuindersbond en het Koninklijk Nederlandsch Landbouw-comité uitgenoodigd hun medewerking te verlee- nen, teneinde een bedrijfsorganisatie voor land- en tuinbouw in het leven te roepen, gezamenlijk met de standorganisaties van de landarbeiders en andere daarvoor in aanmerking komende organisaties. De op zet is, om allen, die in den land- en tuin bouw hun bestaan vinden, in één gemeen schap te brengen. De Katholieke Nederlandsche Boeren- en Tuindersbond is van meening, dat de tijd thans rijp is om tot verwezenlijking van de corporatieve gedachte over te gaan 'door de vorming van een beroepsgemeen schap, waarin boeren, tuinders en arbei ders tezamen arbeiden, zoomede overleg plegen inzake de regeling van die sociale en economische vraagstukken, welke op de zen tak van volksbestaan betrekking heb ben. Er moet komen één top-orgaan met geledingen naar beneden in de provin cies of in de gewesten of agrarisch-econo- mische geografische eenheden en in de dorpen. Dit top-orgaan is de verbindings schakel tusschen bedrijfsgenooten onder ling en van deze met de overheid. Het is de levende weergave van alles, wat in de zen bedrijfstak omgaat, de schouwplaats, waar de bedrijfsbelangen getoetst worden aan het algemeen belang. Omdat deze bedrijfsorganisatie wortelt in het eigen volkskarakter der bedrijfs genooten, dient ook dit volkskarakter als de bron en kiembodem van het boeren- eigen voor eenvormigheid bewaard te wor den. Deze in levensbeginselen verankerde verscheidenheid krijgt gelegenheid behou den te blijven in die bestaande vereeni- gingen en bonden, welke in wezen aan de religieuze en cultureele waarden ontspro ten zijn. De boerenkracht ligt in de traditie van haar geslacht, daarom dient déze vóór alles gewaarborgd. De activiteit op technisch en economisch gebied wordt echter door de boeren- en tuindersstandsorganisaties overigens niet ontplooid; dit is voorbehouden en wordt overgelaten aan de nieuwe bedrijfsbrgani- satie. De taak der standsorganisatie blijft beperkt tot de opvoeding, de persoonlijk heidsvorming en het leiding en richting geven aan het sociaal-economisch denken en handelen. Dit beteekent, dat de lagere landbouw- en winterscholen, de cursussen en de leiding van de jeugd in handen van de boerenstandorganisaties blijven. Centrale politlefederatie opgericht. Op 19 Juli 1940 is opgericht „De Cen- trale Politie Federatie". De Federatie bedoelt de toegetreden or ganisaties van politiepersoneel te overkoe pelen teneinde onder meer als zelfstandige eenheid voor de betrokkenen te kunnen fungeeren en optreden. Het besluit tot de oprichting van de „Centrale Politie Federatie" wil een nood zakelijke keten in de zich steeds duidelij ker afteekenende Ijjn zijn, die de geschie denis hier heden ten dage in het vereeni- gingsleven aanwijst. Tot de C. P. F. zijn toegetreden de vier grootste bonden van politiepersoneel in Nederland 1. Algemeene Nederlandsche politie bond 2. Algemeene bond van Politiepersoneel in Nederland 3. Bond van Christelijke politieambtena ren in Nederland. 4. Nederlandsche R.K. politiebond „St. Michael". Het totale aantal individueele leden, welke de federatie omvat, bedraagt 8918, derhalve het overgroote deel der Neder landsche politieambtenaren. Voorzitter der federatie is de heer mr. W. A. J. Visser, burgemeester van Zeist, en president van de „Algemeene Neder landsche politiebond secretaris is de heer mr. C. Kruysse, rechtskundig adviseur van. de „Algemeene Nederlandsche politie bond. Het adres van het secretariaat is Amersfoort, Langestraat 55. Marine en Leger ZEEMACHT. Bij besluit van 26 Juli 1940 no. 39 w. van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weei'macht in Nederland, is met ingang van den 1 Augustus 1940 aan den schout-bij-nacht H. Jolles eervol ontslag uit den zeedienst verleend wegens langdurigen dienst, met dankbetuiging voor de goede en gewichtige diensten door hem aan den lande bewezen. Bij besluit van 26 Juli 1940 no. 40 w. van den generaal-majoor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nederland, is met ingang van den 1 Augustus 1940, wegens opheffing van hunne betrekking, eervol ontslag uit den zeedienst de offi cieren van administratie der 2e klasse J. B. Kempees en W. F. C. Vuijk, De „berg des lichts" naar Canada. EN DE VOORSPELLING VAN DEN INDISCHEN PRENTEN. Onder de Engèlsche kroonjuweelen, die onlangs in veiligheid zijn gebracht in Ca nada, bevond zich ook de beroemde Koh- i-nohr of „Berg des Lichts". Aan dezen steen is een gansche rij van romantische avonturen verbonden. Oorspronkelijk be vond deze steen zich in de schatkamer van Delhi, waar hij bij de verovering van de stad in 1526 door den eersten Grootmogol Baber werd aangetroffen en in beslag genomen. Toen het rijk der Grootmogols ten onder ging, kwam de steen in het bezit van Sjah Nadir van Perzië, die hem in zijn troon liet aan brengen. Toen Nadir vermoord was, ging de steen over in het bezit van de heer- schers over Afghanistan. Vandaar ging hij over aan den Maharadjah van Lahore, die den diamant in een armband liet zet ten, dien hij dag en nacht droeg. Toen in het jaar 1850 de groote op stand uitbrak in Indië, annexeerde Enge land het vorstendom Lahore en kwam de steen in het bezit van de Oost-Indische Compagnie. Deze bood den kostbaren di amant aan Koningin Victoria ten geschen ke aan. Deze laatste liet den steen in Amsterdam opnieuw slijpen. Hierdoor werd hij weliswaar kleiner, doch de Am- sterdamsche slijpers hadden er een schit tering aan weten te verleenen, die ner gens ter wereld haar wederga heeft. Na deze grondige verandering werd de Koh-i-Nohr vooraan in de kroon der En- gelsche souvereinen gezet. Dit kostbare stuk werd, te zamen met de andere ko ninklijke kostbaarheden, in den Tower in veiligheid gebracht en slechts bij zeer bij zondere gelegenheden, als kroningsplech tigheden enz., aan de oogen van het pu bliek vertoond. Bij deze gelegenheden trekt de steen aller blikken tot zich door zijn onvergelijkelijke kleurenpracht en zijn helderheid. Menigeen zal zich herinneren, dat een Indisch priester eenmaal de voorspelling heeft gedaan, dat Engeland slechts zoo lang de heerschappij over Indië zou uit oefenen, als deze steen zich in het bezit bevindt van een Engelschen souverein. Thans is de „Berg des Lichts", welke reeds zoovele avonturen heeft beleefd, ver over zee naar een der Britsche Domionions vervoerd. Of ook daar de voorspelling van den Indischen priester nog van kracht zal blijven De behandeling van buitenlandsche arbeidskrachten in Duitschland. La Nation Beige publiceert een brief van een Belgischen arbeider, die vrijwillig voor werk in Duitschland had gemeld en eenigen tijd geleden daarheen is vertrokken. Uit dezen brief blijkt, dat de Belgen uiterst tevreden zijn over de behandeling, die hun in Duitschland ten deel valt. In dezen brief wordt woordelijk het vol gende gezegd: „Namens een groep van 65 Belgische ar beiders, die op 4 Juli naar Duitschland zijn vertrokken, kan ik bevestigen, dat wij allen tevreden zijn over de huisvesting, verzor ging en het werk. De Duitschers behandelen ons zeer voor komend. Eij den arbeid worden Belgen en Duitschers gelijk behandeld. Russisch militair oordeel over den toestand. De Russische Kramaja Swe/jesda houdt zich met de steeds talrijker wordende Duit sche luchtaanvallen op de belangrijkste Britsche vloot- en luchtbases en met de laatste Italiaansche successen op het Afi- kaansche vasteland. Het Russische legeror- gaan schrijft: „De Duitsche luchtaanvallen zijn klaarblijkelijk de eerste voorboden van beslissende operaties in Engeland, nu dit land de vredesvoorstellen van den Führer heeft afgewezen. Tegelijkertijd heeft Italië een grooter activiteit in de Middellandsche Zee en in Oost-Afrika ontplooid. Zoowel ter- zee als in de lucht kan het wijzen op een reeks successen. Zeer bijzondere resultaten heeft Italië bereikt op het moeilijke oor logsterrein in Oost-Afrika. Door de bezet ting van Cassala en Hallabad, de beide knooppunten tusschen de Engelsch-Egyp- tischen Soedan en de Italiaansche kolonie Erythrea, hebben de Italianen zich ver zekerd van de mogelijkheid diep door te dringen in den Soedan, die voor de Britsche heerschappij in Noord- en Oost-Afrika van de grootste strategische beteekenis is. De evacuatie van Gibraltar is een aanwijzing te meer, dat ook in het westelijk deel van de Middellandsche Zee de Britsche posities aan een voortdurend gevaar blootstaan. Terwijl Duitschland uit de lucht een blok kade tegen Engeland onderneemt, verlamt Italië de Britsche verbindingswegen in de Middellandsche Zee, de Roode Zee en den Indischen Oceaan. Zooals de gebeux-tenissen van den laatsten tijd bewijzen, is de mili taire en politieke samenwerking tusschen Duitschland en Italië veel nauwer geworden, sedert Italië in den oorlog getrokken is. De vruchten dezer samenwerking zijn thans reeds duidelijk te zien. De Amerikaansche olieleveranties aan Spanje. Nadat de Engelsche pers in de laatste dagen het staken van de Amerikaansche petroleumleveranties aan Spanje heeft be pleit door te schrijven, dat Spanje deze olie aan de spilmogendheden toestuurde, heeft de Spaansche ambassadeur in Lon den, Hertog von Alba aan de Times den volgenden brief gestuurd, die dit blad op 26 Juli heeft gepubliceerd. „In Uw blad van 22 Juli publiceerde U een aan de Newyork Times ontleende mededeeling over den petroleuminvoer van Spanje. Deze mededeeling is gebaseerd op tendentieuze opgaven van een Ameri- kaansch tijdschrift en is geheel en al valsch en vijandig gesteld. Een feit is, dat de tegenwoordig door Spanje inge voerde hoeveelheden petroleum slechts overeenkomen met de helft van ons nor male verbruik en dat de Spaansche re geering zich derhalve genoodzaakt heeft gezien het petroleumverbruik drastisch te beperken." SPORT VOETBAL Nog geen bestuur voor den nieuwen voetbalbond. Organisatie staat nog niet vast. Naar aanleiding van het bericht, dat de organisaties op voetbalgebied tot over eenstemming zijn gekomen ten aanzien van de oprichting van een alles en allen omvattenden Nederlandschen Voetbalbond, verneemt het Vad., dat omtrent de or ganisatie van den bond nog niets vast staat, evenmin als over zijn werkwijze en tevens, dat er voor den nieuwen Bond nog geen bestuur is samengesteld. Het blad verneemt voorts, dat de heer J. Moorman zijn zetel in het bestuur van den K.N.V.B. ter beschikking heeft ge steld, direct nadat hij indertijd zijn voor stel tot samensmelting had ingediend. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Feyenoord verliest van Blauw-Wit, Gisteren werden de volgende wedstrij den gespeeld voor de competitie om het voetbalkampioenschap van Nederland: Blauw-WitFeijenoord 51. G.V.A.V.—Heracles 3—1. De stand is nu: Feijenoord 6 4 11 1712 9 Juliana 5 2 2 1 1214 6 Blauw Wit 6 2 2 2 15—11 6 Heracles 5 2 12 11—11 5 G.V.A.V6 0 2 4 10—17 2 BLAUW-WITFEIJENOORD 5—1. Geheel tegen de verwachting in is de spanning weergekeerd in de competitie om het landskampioenschap, doordat Feijen oord in Amsterdam een nederlaag leed te gen Blauw-Wit, dat zoo goed als uitge schakeld Icon worden geacht. Het was over het algemeen vrij zwak spel, dat van beide kanten werd gedemon streerd, voox-al de goede vechtlust ontbrak gedxirende de eerste helft. Blauw-Wit liet zich in dit opzicht nog van de beste zijde zien, zoodat cle Amsterdammers vrij ge makkelijk het initiatief konden nemen tot verschillende snelle aanvallen op het doel der gasten. Feijenoord bepaalde zich in deze eerste periode tot eenige snelle uit vallen, welke inderdaad niet geheel zonder gevaar waren. Zelfs nam zij de leiding door een kopbal van De Vroet. Ook hierna waren de Amsterdammers over het algemeen meer in den aanval, doch voor doel bracht de voorhoede er al niet veel van terecht. Zoo bleef het tot aan de nxst. In de tweede helft wierp Blauw-Wit zich opnieuw energiek op den aanval. Uit een goeden voorzet van eBrgman kreeg Van Reenen den bal in gunstige positie toege speeld en scoorde den gelijkmaker (11). Aangemoedigd door dit succes veranderde het spelbeeld volkomen. Slechts weinig kwam de Feijenoordaanval nog aan bod. Geluk bracht den stand op 21. West- phal maakte er 41 van, terwijl dezelfde speler ook een strafschop benutte (51). De Rotterdammers px-obeerden tegen het einde nogmaals een doorbraak te forceeren om den achterstand eenigszins in te loo- pen, doch de Amsterdamsche verdediging, waarin vooral keeper Fenverda opviel, wist steeds tijdig in te grijpen. De Rotter dammers leden op deze wijze in het Am sterdamsche Stadion een volkomen ver dienden nederlaag. G.V.A.V.—Heracles 1—S. Hoewel de overwinning van Heracles on getwijfeld ten volle verdiend was, heeft het spel van Van der Veen en zijn mannen geen moment kunnen boeien. In technisch kxinnen waren de Oostelijke kampioenen iets sterker, hetgeen vooral in de tweede helft tot uiting kwam, maar om met l-r-3 van een geheel uit vorm zijnde Groning- sche ploeg te winnen, was geen kunststuk, doch een logisch gevolg van het feit, dat Heracles iets minder slecht speelde dan de thuisclub. Voor dit aan weerszijden teleurstellende spel waren verschillende factoren aan te wijzen. Zoo bleek de recht op het veld staande wind voor het meerendeel der spe- lei-s een zware handicap terwijl voor beide elftallen het invallersvraagstuk een moei lijk probleem bleek te zijn. Verschillende spelers had men op een voor hen onge wone plaats opgesteld, hetgeen duidelijk aan het spel te mei-ken was. Het noodige verband ontbrak bij G.V. A.V. geheel en ook individueel stelden de Groningers teleur. Uitblinkers waren er alleen in de Heraclesploeg, waar spil Las- sche en Koldewijn opvielen. In de voor hoede was het Van der Veen, die veel bijna te veel werk verzette, waardoor hij her haaldelijk zijn buitenspeler Jaarsma te veel aan zijn lot overliet. De eerste helft verliep zonder dat ge scoord werd. Toen G.V.A.V. haar opstelling in de tweede helft had gewijzigd, ging het al niet veel beter. Het duurde dan ook niet lang of Heracles kon de leiding nemen, en kort daarop den voorsprong vergrooten. Even leek het er op of G.V.A.V. zich zou herstellen, toen Bonsema den stand op 12 bracht. Maar al spoedig besliste Jaarsma den strijd geheel, toen hij enkele G.V.A.V.-verdedigers alsmede den doelman passeerde en inschoot (13). De Duitsche voetbalkampioenschappen. Gistermiddag legde in het Weensche Stadion het elftal van Rapid Wien beslag op de derde plaats in de Duitsche voetbal kampioenschappen door met 52 van Waldhof Mannheim te winnen. KORFBAL Madjoe HV.K.V. 4—1. Zaterdagmiddag speelde Madjoe U een korfbalwedstrtjd tegen V.K.V., die met een 41 overwinning voor de gastheeren ein digde. Kort na den aanvang van den wed strijd wist H. Smit het eerste punt voor Madjoe te scoren, terwijl de gelijkmaker voor V.K.V. even voor de rust door R. Geldof gemaakt werd.. Na de rust wist eerst T. Daamen door een welgemikt schot den voorsprong voor Madjoe te verzekeren, terwijl kort voor het einde C. Ragut en C. van Noppen de eindscore op 43 wisten te hrengen. ATHLETIEK Athletiekwedstrijden in Zeeland. Zaterdag 27 Juli vergaderde te Mid delburg het bestuur van het District Zee land van de K.N.A.U. met de Technische Commissie. De voorzitter, de heer K. de Vries, verwelkomde de aanwezigen, in het bij zonder den heer J. H. Bakker uit Vlis- singen, die behouden is weei-gekeerd en die van heden af het secretariaat van de T. C. weer zal vervullen; tevens den heer D. J. Schallenberg, die voor de eerste maal een vergadering van het district bij woonde. Met genoegen werd geconstateerd, dat alle specifieke athletiekvereenigingen in K.N.A.U.-verband waren opgenomen, en dat deze vereenigingen weer aan het trai nen zijn. Het op de laatste jaarvergadering vast gestelde programma is natuurlijk wat in de knel gekomen, doch men is er in ge slaagd alsnog een aardig schema samen te stellen. Zaterdag 24 Aug. zal op de Nadorst te Middelburg een eenvoudige districts- wedsti-ijd gehouden worden. Door vrijstel ling van inschrijfgeld hoopt men aan de zen wedsti-ijd een propagandistisch karak ter te geven. Het ligt in de bedoeling, het program ma samen te stellen als volgt: Heeren: 100 m, 800 m, 3000 m, sprin gen, kogeistooten, speerwerpen en olym pische estafette. Heeren Junioren: 100 m, 800 m, vèr- springen en discuswei-pen. Dames: 100 m, vèrspringen en discus werpen. Voorts zal den vereenigingen verzocht worden elk een drie-kamp te organisee- ren waar telkens andere nummers ver werkt zullen worden, geregeld door de T.C. Met de leiders is ovei-leg gepleegd en zijn de data vastgesteld: 8 Aug; E.M.M. te M'burg, met de nummers 100 m, ko geistooten, hoogspringen en 4 X *00 m estafette; 17 Aug. Marathon, met de num mers 3500 m, speerwerpen, hinkstap- sprong en Zweedsche estafette; 30 Aug. A.V. '35 met de nxxmmers 3000 m, 200 m, vèrspringen en discuswerpen. Er is dus volop gelegenheid voor het komen tot ondex-linge waardeering en het ontplooien van een gezonde rivaliteit. Athleten, aan den slag! E. M. M. De heer D. J. Schallenberg, leeraar M.O. lichaamsoefeningen, heeft zich bex-eid ver klaard de leiding op zich te nemen van de buitentraining van de Middelburgsche athletiekvereeniging „E.M.M.". Getraind wordt op het voetbalveld aan den Ouden Vlissingschen weg. Gehoopt mag wordên dat deze leiding een nieuwe bloeiperiode van de eenige Middelburgsche athletiek vereeniging zal brengen. NEDERLANDSCHE STUDENTEN KAMPIOEN SCHAPPEN. Twee nieuwe studentenrecords gevestigd. Gistermiddag vonden op de Utrechtsche sintelbaan de wedstrijden plaats voor de Nederlandsche Studentenkampioenschap pen. Er werden goede prestaties geleverd. De Rotterdammer J. Noordenbos was de eenige deelnemer in het polsstokhoogsprin gen, doch dit belette hem niet het Neder landsch studentenrecord te verbeteren en te brengen op 3.18 meter. Ook C. A. B. Pley uit Leiden slaagde er in een nieuw record te vestigen door den speer 53.98 meter te werpen. SCHAKEN Dr. Euwe wint den Kamstra-beker. Zaterdagmiddag- zijn te Rotterdam de laatste wedstrijden om den Kamstra-be ker gespeeld. De uitslagen van deze wed strijd zijn: Van der TolKmoch remise. MuhringBlok afgebroken. LandauVlagsma afgebroken. De match GorisSamelixis is uitge steld. De stand is als volgt: Euwe ?y2 uit 9; Vlagsma 5ys uit 8 (met een hangpartij); Muhring 5 uit 8 (een hangpartij); Kmoch 5 uit 9; Van der Tol 5 uit 9; Landau 4% uit 8 met een hang partij; Samelius 3 Vs uit 8; Mulder 3% uit 9; Goris 2 uit 8; Blok 1 uit 8 (een hang partij). De match EuweMulder is beslissend geweest en eindigde in het voordeel van dr. Euwe. Door dezen uitslag werd dr. Euwe winnaar van den Kamstra-beker. Burgerlijke Stand OOSTKAPELLE. Van 20—27 Juli. Geboren:: Adriana Maria, d. v. Willem Bommeljé en Martina Wisse. Getrouwd: Adx-iaan Rose, 23 j. jm. en Catharint van Pienbroek, 22 j. jd. Overleden: Hendrik Wondergem, 75 j., man van Zoetje Janse. GOES. Geboren: Hendrik Jan, z. v. Jacobus Rejack en Jacoba Verdonk. Overleden:: Pieter Isaac Rosier, 74 3"., echtg. van Francina Somer. KORTGENE. Gehuwd: Marinus de Regt, 30 j. te Kats en Aartje Johanna Hollestelle, 29 j. -Willem Marinus Dingemanse, 27 j. en Geertruida Janse te Colijnsplaat. (N.B.) COLIJNSPLAAT. Gehuwd: Marinus Gilles Dijke, 31 j. jm. en Martina Kloosterman, 34 j. jd. te Aardenburg. Overleden: Jozias Fortxiin, 78 j., wedn. van Lena Bouterse. Jacob Wilderdom, 74 j. jm. .(N.B.) SCHOONDIJKE. Over de maand Juni. Geboren: Bemardus Hendrikus, z. v. Joh. Hendr. Ligteringen en van L. van Beveren (wonende te Amsterdam). Cornelis, zoon van C. Kindts en van P. M. Triou. Johanna Adriana, dochter van M. Marinisse en van Corn. P. Jas- perse. Overleden. Maria Komelia Lous, 59 j., ong. d. van I. Lous en J. Vinjé. Petrus Johannis de Badts. 75 j,. weduwn. van M. L. Ooens. Laatste Berichten De handel tusschen Nederland en Zuidoost-Europa. Het Nederlandsche Persbureau meldt In handelskringen te Berlijn verwacht men, dat de thans inderdaad zeer levendige handelsbetrekkingen tusschen Duitschland en Zuidoost-Europa ook tot toeneming van den omvang van liet handelsverkeer tus schen Nederland en Zuidoost-Europa, met name tusschen Nederland en Roemenië, resp. Joegoslavië, zal leiden. Men ver wacht, dat Nederland een groot gedeelte van het henoodigde veevoeder in beide lan den zal koopen. Joegoslavië heeft o.m. be langstelling voor Nederlandsche zaden en producten der boomkweekerijen. Het in 1938 in het Servisch en Kroatisch uitge geven aan Nederland gewijde nummer van de „Poljoprivredni Glasnik", het grootste landbouwtijdschrift van Joegoslavië, blijkt de belangstelling voor deze Nederlandsche voortbrengselen zeer bevorderd te hebben. Gemengd Nieuws HET BELEID VAN HET HOOFD BESTUUR DER V.A.R.A. GOED GEKEURD. Gisteren heeft de vereenigingsraad van de V.A.R.A. een vergadering gehouden, waarin de volgende verklaring werd ge geven De vereenigingsraad van de V.A.R.A., in vergadex-ing bijeen op Zondag 28 Juli te Hilversxxm, kennis genomen hebbende van het beleid, door het hoofdbestuur ge voerd, in het bijzonder sinds het tijdstip, waarop ons land werd bezet, erkennende, dat de omstandigheden sinds 15, Mei sa menwerking met de bezettingsautoriteiten via de door hen aangewezen vertrouwens lieden noodzakelijk maakte, gelxoox-d de verklaring, dat de V.A.R.A. kan voort- werken in socialistischen zin en dat haar daarbij niet meer beperkingen zijn opge legd, dan aaxx de andere omroepen bij het verrichten van hun werkzaamheden, spreekt over het gevoerde beleid van het hoofdbestuur zijn goedkeuring uit en draagt het op, zijn werkzaamheden in dien zin met kracht voort te zetten. Deze verklaring werd met algemeene stemmen aangenomen. De heer E. Bomli, programmachef der V.A.R.A!, werd met algemeene stemmen in het dagelijksch bestuur gekozen. EEDS MEER DAN 2500 SLACHTOFFER*. VAN DE HITTEGOLF IN DE E'EENIGDE STATEN. Het D.N.B. bericht uit New York De nog steeds aanhoudende hittegolf heeft in de Vereenigde Staten nog meer slachtoffer- geëischt. Tot dusverre zijn 2530 personen om het lev.x gekomen. Onder de slachtoffers bevonden zich 265 menschen, die door de hitte werden bevangen en 1445, die bij het baden vex-dronken. Ook een hittegolf in Griekenland. In Griekexxlan is een hevige hittegolf ontstaan. In verscheidene steden werden Zaterdag temperaturen opgenomen van 39 graden Celsius ixx de schaduw. In Athene zelf steeg het kwik tot 40 graden. Roemenië heeft gisteren den warmsten dag van dezen zomer gehad. In Boeka- rest steeg het kwik tot 49 graden Celsius in de zon en 32 graden in de schaduw. Des avonds brak een zwaar onweer, ge paard gaande met storm en regen, los. Zoo fel was het noodweer, dat venster ruiten werden vernield, heggen werden omgerukt en een reeks ongelukken ont stond. Ook in de provincie deden zich wolkbreuken voor, waardoor verwoestin gen werden aangex-icht. DE VERJAARDAG VAN DEN DUOE. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Führer heeft den Duce bij zijn verjaardag een te legram gezonden van den volgenden in houd „In kameraadschappelijke verbon denheid breng ik U, Duce, bij uw verjaar dag vandaag mijn hartelijke gelukwen- schen en die van het Duitsche volk. Zij worden uitgesproken over Uw persoonlijk welzijn, het succes van Uw staatsleiding en het zegevierende einde van onzen gemeen- schappelrjken strijd voor de vrijheid van onze volkeren". CAMPAGNE TOT VERZAMELING VAN KEUKENAFVAL IN ENGELAND. Jarenlang hebben de Engelschen den spot gedreven met de Duitsche campagne tegen de verspilling. Naar uit Londen wordt gemeld, heeft de minister voor de ravitailleering Morrison, thans een bex'oep gedaan op de Engelsche vrouwen om waardevollen afval uit de keuken voor de regeex'ing te verzamelen. Hij gaf de leus uit „Aangepakt, huisvrouwen, op den vijand af". Neutrale waarnemers twijfelen er aan, of deze oproep sxxcces zal hebben. Zij wijzen er op, dat deze nieuwigheid voor het „vrije Engeland" veel te lastig is. AGENDA Electro-bïoscoop, Middelburg. Van Vrij dag 26 uli tot en met Dondei'dag 1 Aug: „Geld is niet alles" en „Het ge heim van Dr. Felgentrau". „Alhambra"-theater Vlissingen. Van Vx-ijdag 26 tot en met Dinsdag 30 Juli: „De rechtzaak van Dr. Deruga". Grand theater Goes. Vrijdag 26, Zater dag 27, Zondag 28 en Dinsdag 30 Juli: DRUKWERK Fa. G. W, den Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3