STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Vlissingen UIT DE PROVINCIE STADSNIEUWS Goes DE "WERKLOOSHEID, Bij' de Arbeidsbeurs te Middelburg ston den heden ingeschreven: geheel werkloos 167 m. en 24 v.; gedeeltelijk werkloos 7 m.; in werkverschaffing 310 m.; niet werkloos: 9 m. en 1 v. Algemeen totaal vorige week: 504, bij gekomen 82, afgegaan 68, totaal over 518. De temperatuur van het water. De temperatuur van het water in het kanaal door Walcheren bedroeg heden 67 graden, GEEN NEGEN MAAR "VIJF. In de Zaterdag vermelde voorschriften voor wielrijders is door een typefout een vergissing geslopen en wel inzake de ver duistering van de voorlampen van fietsen. De horizontale opening moet xiiet zijn 3 tot 9, doch 3 tot 5 c.m. Daarbij zij nog opgemerkt, dat de voorkeur moet worden gegeven aan de kleinste lengte dus 3 c.m. DE AFBRAAK VAN EEN DEEL VAN HET STADHUIS. Men is thans begonnen met het geheel afbreken van het achterste gedeelte van het Stadhuis, dus dat waar o.a. de con ciërgewoning was gevestigd. Het staat vast, dat dit deel niet meer in den vox-m van voor het bombardement herbouwd zal worden, en dat bij de restauratie het ge- heele Gothische voorband van het stad huis tot zijn recht zal komen, dus ook de mooie achtergevel. Een mooien blik konden wij slaan op het Gothische deel van uit den tuin van de Nieuwe Doelen. Men kan van daar rus tig vooral ook den zijgevel bestudeeren en o.a. vaststellen, dat het Gothische deel, het verste van den Choertoren zeer ge leden heeft. Ook 'heeft men hier een in kijk in wat eenmaal het trappenhuis was en dan speciaal op het gestucadoorde wa pen in de hoogte, dat men vroeger het beste zag als men vanaf het portaal het trappenhuis in keek. TE VEEL AAN BACCHUS GEOFFERD. Er zijn ook in deze moeilgke tijdsom standigheden nog menschen, die geen maat kunnen houden. Dat ondervond de man, die gisteravond naar de cel in het politiebureau werd overgebracht om daar zijn roes uit te slapen. DE NOODWINKELS. Men is nu in drie weken zeer goed opge schoten met den bouw der noodwinkels. Een oogenblik was er stagnatie omdat de golfplaten voor de dakbedekking niet aankwamen en men met de gemeente lijken bouw niet voldoende kon doorwer ken. Thans is het schip met platen heden morgen vroeg aan den Kinderdijk aan gekomen en is men direct met iossen aan gevangen, zoodat in den loop van den morgen reeds een flink deel der platen op zijn plaats was. HET DISTRIBUTIEKANTOOR WEER VERPLAATST. Daar het gebouw van het Militair Hos pitaal weder voor de eigenlijke bestem ming noodig was, is het noodzakelijk ge bleken het distributiekantoor, dat daar nu drie weken gevestigd was, opnieuw te verplaatsen en is dit nu overgebracht naar dat deel van de voormalige S.D.O.A. waar school G. gevestigd was. Door de vacantie was dit mogelijk, omdat men nu tijd heeft inzake de huisvesting van die school nader te overwegen. Nu morgen met de distributie van de nieuwe broodkaarten begonnen wordt, zij men dus gewaarschuwd geen vergeefschen tocht naar het Hospitaal te maken, doch. naar den Zuidsingel te gaan, waar de in gang van het nieuwe kantoor is. Heden is men met alle macht aan het verhuizen en inrichten van het nieuwe kantoor. Geslaagd, Te Arnhem slaagde Zaterdag voor. het examen hoofdacte broeder Quirinus, in de wereld Aarnout Verduyn, van de congre- graire der Onbevlekte Ontvangenis. De heer Verduyn is afkomstig uit Middelburg. Officiëele publicaties DI5ÏRIBUTIE-BEKENBMAKIN G. De Directeur van den Distributiedienst te Middelburg maakt bekend, dat het kan- too rverplaatst is naar het S.D.O.A. ge bouw (ingang Zuidsingel). Detaillisten, die op Maandag opplakvellen moesten inleveren, dienen dit uitsluitend deze keer op Dinsdag te doen. De Directeur voornoemd, H. P. STAAL. OPBOUWDIENST.- De Burgemeester van Vlissingen maakt nogmaals bekend, dat de sedert 15 Mei j.l. met groot verlof gezonden korporaals en soldaten, die tot dusver geen loonge- venden arbeid konden vinden of weder werkloos zijn geworden en zich tot hier toe nog niet hebben aangemeld, ver plicht zijn zich alsnog ten spoedigste aan te melden ter gemeentesecretarie, afdee- ling Militaire Zaken. Deze verplichting tot aanmelding geldt ook voor studeerenden. Vlissingen, 22 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. VRIJSTELLING WEGENS BKOEDERDIEÏST. De Burgemeester der gemeente Vlissin gen brengt ter kennis van belanghebbenden, dat daar onder de tegenwoordige omstan digheden geen inlijving van tot gewoon dienstplichtige bestemde personen en geen opkomst in werkelrjken dienst zal plaats vinden, beslissingen op aanvragen om vrij stelling wegens broederdienst van voor de lichting 1941 ingeschrevenen achterwege zullen blijven. Vlissingen, 29 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Ecgelsch officier-waarnemer met Duitsche militaire eer begraven. Slechts twee dagen nadat op de Noorder begraafplaats alhier een Engels'ch officier- vlieger, wiens stoffelijk overschot hier was aangespoeld, met Duitsche militaire eer naar zijn laatste rustplaats was geleid, vond Zaterdagmiddag wederom zulk een droeve plechtigheid plaats. Thans was het een En- gelsch officier-waarnemer, die eveneens als slachtoffer van zijn plicht gevallen was en hier aanspoelde. De lijkkist die was gedekt met de vlag van het Roode Kruis, afd. Vlissingen, en een mooie krans van het Nederlandsche Roode Kruis, versierd met linten in de En- gelsche kleuren, werd gevolgd door een vuurpeleton van Duitsche soldaten onder leiding van een officier-vlieger. Voorts volgden de baar de burgemeester van Vlissingen, de heer C. A. van Woelde- ren, de lu-ingcommissaris. van het Ned. Roode Kruis in Zeeland, dr. W. F. Th. van der Bijl en dokter H. F. Jens. Nadat de kist in dezelfde groeve was neergelaten, waarin de andere Engelsche vlieger rust, werden enkele commando's ge geven, gevolgd door het lossen van een aan tal schoten als laatste eer aan den officier, die voor zijn vaderland viel. Namens het Duitsche luchtwapen legde de officier daar op een fraaie krans bij de groeve en bracht stram salueer end den militairen groet. Na dat de reeds genoemde heeren nog zand in de groeve hadden gestrooid, was -de korte, eenvoudige plechtigheid ten einde. Geslaagd. Voor het examen hoog Duitsche taal (Lager Onderwijs) is te 's-Gravenhage mej. S. Hellinga, alhier, geslaagd. Zeeuwsche jongens worden opgeleid. Tot vakarbeiders in de metaalindustrie. Voordat de meeste groote bedrijven hier te lande er nog over dachten, stichtte de N.V. Koninklijke maatschappij „De Schel de" te Vlissingen reeds een leerschool, die tot doel had jongelui practisch en theoretisch te bekwamen in het vak hun ner keuze. Vóór 1921 reeds werden Zeeuwsche jon gens in een afzonderlijke afdeeling van het omvangrijke bedrijf van „De Schelde" in de gelegenheid gesteld een opleiding te genieten, door middel waarvan zij later blijvend emplooi bij „De Schelde" konden vinden. Geleidelijk aan drong het nut van een leerling-opleiding tot andere bedrijven door, en in 1921 werd het leerling-stelsel opge nomen in de Nijverheidswet. Nadat, mede dank zij de propaganda, ge voerd door de fabrikanten, die zich voor de opleiding interesseerden, meer en meer bedrijven cursussen in het leven hadden geroepen, bleek in 1937 de metaalindus trie rijp voor een bevredigende regeling. Gesticht werd de vereeniging voor vak- opleiding in de metaalindustrie, die in Januari 1938 haar werkzaamheden aan ving. De vereeniging ontvangt een subsidie van het Rijk, en steunt daarnaast op de medewerking van den inspecteur-generaal van het nijverheidsonderwijs, en van. zijn ambtenaren. Als een jongen volgens het leerling-stelsel bij „De Schelde" wil worden opgeleid, wordt hg eerst psychotechnisch getest teneinde vast te stellen of hij geschikt is om den cursus te volgen, en om na te gaan voor welk beroep hij het meest in aanmei'king komt. Valt de test naar genoegen uit, dan wordt een contx-act gesloten voor den duur van drie jaren. Bij dit contract zijn betrokken de wex-kgevei-, de vader of de wettelijke vertegenwoordiger van den leer ling, en de vereeniging voor vakopleiding. Het contract verplicht den leex-ling den 3-jarigen cursus te docrloopen, en het ver plicht den wex-kgever hem 3. jaar op te lei den. Tgdens de opleiding wordt den leer ling een zakgeld verstrekt. Controleurs van meergenoemde vereeni ging zien toe, dat het leer-programma wordt nagekomen. Bij „De Schelde" ving het leerling-stel sel aan met 14 jongens. Thans volgen 130 jongelui de opleidingen, die zich uit strekken tot de afdeelingen machine- bankwerken, metaaldraaien, metaalfraisen, plaatwerken, koperslagerij, timmeren, mo delmakerij, ijzergieterij, electriciteit en scheepsbouw. De leerlingen wex-ken overdag op „De Schelde" in hun opleidingsafdeelingen waar zij ondex-richt ontvangen van bekwame leer meesters, en des avonds krijgen zij onder richt in theoretische vakken op de avond scholen. Na 3 opleidingsjaren leggen zij het examen af, ingesteld door de vereeni ging voor vakopleiding in de metaalindus trie, en als zij slagen, als zij in het bezit geraken van het diploma, dat den meesten werkgevers meer waxrd is dan het diploma van een ambachtsschool, worden zy in de weideplaatsen toegelaten. DE EERSTE DIPLOMA'S UITGEREIKT. Bij „De Schelde" zijn dezex* dagexx voor het eerst de vakexamens der opleiding volgens het leerlingenstelsel afgenomen. De uitreiking der diploma's had Zaterdag middag plaats in de Ixal van het kan toorgebouw. Behalve examinatoren en examinandi waren daarbij tègenwoordig de heeren ir. H. C, Wesseling en ir. H. W. van Tijen, directeur en ondex--directeur van „De Schelde", Z. de Kanter,, voorzitter van de vereeniging voor vakopleiding in de me taalindustrie, J. H. Verdonk, chef van de afdeeling personeel van „De Schelde", die speciaal belast is met de psychotechnische test van de jongelui, vele ouders der leer lingen, en de leermeesters der verschil lende afdeelingen. Ir. Wesseling heette de aanwezigen wel kom, en gaf een kort overzicht van de tot stand koming van het leerling-stelsel. Spr. complimenteerde de examenconxmissie met de wijze, waarop zij het examen heeft geregeld, en hij bracht de leden dank voor het vele mooie werk, dat zjj gepres teerd hebben. Zich tot de ouders der geslaagde leer lingen wendend, zei ir. Wesseling, dat de-- ze een wijs besluit nanxen toen zij voor hun. zoons leex-ling-contracten afsloten. „Zij hebben immers daardoorhun kin deren een goede gelegenheid verschaft kennis op te doen, waarvan zij hun ge- heele- leven voox-deel zullen trekken". De ouders, hier aanwezig, zei spr., zijn de voortrekkers geweest. Zij hebben den moed gehad af te wijken van den gewonen weg, en daarnaast hebben zjj getoond het noo- dige vertrouwen te hebben, dat „De Schel de" voor de jongens, die voor enkele ja ren verboden werden, zou zox-gen. Voor dit vertrouwen betuigde spr. zijn erken telijkheid. Tot de leex-lingen zei ir. Wesseling, dat zij met succes een opleidingscursus heb ben gevolgd, maar dat zij zich nu vooral niet moeten voorstellen vakbekwame werk lieden te zijn. „In de fabx-iek zult ge dit trouwens zelf wel inzien. Wat ge wel hebt gekregen is een goed inzicht in de beginselen van Uw vak, een goeden grondslag voor verdere ontwikkeling. Het diploma stempelt U niet tot een goed geschoold wex-kman, maar het diploma is wel het bewijs, dat Uw hoofd goed genoeg is om Uw vak goed te leeren en te verstaan, en dat ook Uw handen goed staan voor geschoold werk. Ge zijt te paax-d gezet; ge hebt de capas>iteiten, die noodig zijn om vakman te worden; enkelen van U hebben vermoedelijk zelfs de ca paciteiten om het verder te brengen. Het zal nu van U zelf, van Uw ijver, van Uw volhouden, van Uw ernst en van Uw goeden wil afhangen of gij inderdaad zult verkrijgen, wat buiteix twijfel voor U be reikbaar is". Ir. Wesseling besloot zijn toespraak met een gelxikwensch tot de jongens, en hij raadde hen aan huix kans te nemen, be kwame vaklieden te worden, waar iedereen respect voor heeft. De heer J. H. Voorthuijzen, voorzitter der examencommissie, zeide met belang stelling kennis te hebben genomen van het leerlingstelsel. Het werk, dat hem onder' oogen is gekomen, heeft spr's. groote waardeering weggedragen. De heer Voort huijzen hex-innerde aan het verleden, toen men een zwaar examen moest afleggen al vorens men tot een gilde werd toegelaten. In spr.'s jeugd werd het vak geleerd on der toezicht van een voorman of van een der werklieden, maar de mogelijkheid voor veel jongens, waar iets in zat, om het verder te brengen, was gering. Later heb ben particuliere ambachtsscholen, die met tertijd overheidsinstellingen wex-den, in een gx-oote behoefte voorzien. Spr. prees het leex'lingsteteel, en bracht „De Schelde" hulde voor de sociale wijze waarop deze maatschappij reeds vele jaren jongelui vakopleiding geeft. De heer De Kanter bleek veel waar deering te hebben voor de goede samen werking tusschen „De Schelde", den con troleur en het voortgezette onderwijs. Hij had woorden van lof voor het feit, dat het examen ondanks de minder x-ustige omstan digheden voortgang heeft gevonden, en voor het opmerkelijke, dat de resultaten, de werkstukken der jongelui niet onder de omstandigheden hebben geleden. De vakbekwaamheid van de jongens, aldus spr., is in duidelijke taal vastgesteld. Hg wenschte de geslaagden toe, dat zij in hun leven arbeidsvreugde zullen vinden, die meer waard -;s dan materieel gewin. Met geestkracht, plichtsbesef, moed en vol harding is deze te bereiken. Geslaagd zgn: Afdeeling machinebankwex-ken: J. Mul- lié, D. K. Smit, B. G. Steinhauer, A. Jac. Janssen. Afdeeling metaaldraaien: P. Adriaanse, M. Bode, J. v. d. Driest, F. C. Groesbeek, P. Janse, A. J. Janssön, A. H. de Koning, P. J. van Sprang. Afdeeling metaalfraisen: J. C. Lenaerts. Afdeeling plaatwerken: W. B. van Aken, R. L. I. Frangois, J. P. Jilleba, F. Kop- mels, K. Kruit, J. W. Weug. Afdeeling kopex-slagersH. F. Buiten kamp, A. Poldex-man. Afdeeling timmeren *J. P. Daniëlse, P. Kloosterman, A. Steketee. Na uitreiking der diploma's heeft de vader van een der leerlingen, de heer Mullié, namens de ouders, de directie van De Schelde, en de leexmeestex-s dank ge bracht voor de uitnemende opleiding, die de jongens genoten hebben. Hiermede was het officieele gedeelte van den middag ten einde. De genoodigden bezichtigden de geëx poseerde werkstukken, door middel waar van de leerlingen hun diploma's hebben behaald, en bléven vex-volgens onder het genot van een vervex-sching nog eenigen tijd bijeen. IS ER IEMAND VERDRONKEN In den afgeloopen nacht omstreeks half één hoorde, naar wij vernemen, de por tier van de N.V. Kon. Maatsch.- „De Schel de" plotseling een plons in het water nabij de Schipbx-ug en hulpgeroep. Door de duisternis was echter niets te bespeuren. Hedenmorgen is door de po litie ter plaatse gedregd, doch zonder re sultaat. De mogelijkheid bestaat dat iemand, door de duisternis misleid, te water is ge raakt,- doch zichzelf heeft weten te red den. Van vermissing was hedenmorgen nog geen aangifte gedaan. Badhuis aan de Bonedykestraafc. Gedurende de week van 22 tot 27 Juli werden by het badhuis 545 baden geno men en wel 440 door heeren, 84 door da mes en 21 door kinderen. SCHOOLJONGENS LEDEN VAN DEBURGERWACHT. De „News Chronicle" publiceert het volgende berichttwee Engelsche school jongens, die als leden van de burgerwacht zich op een patroxxilletocht bevonden, spraken erover, wat zij zouden doen, als nu de Duitschers kwamen. Daarbij richtte een van hen zgn geweer op den ander. Tgdens den strgd, schoot een der jongens, waardoor de ander, een 15-jax-ige knaap, doodelijk werd gewond. De dader werd door de rechtbank vrijgesproken, daar het hier een ongeluk betrof. Twee nieuwe treinen ingelegd. Naar wij vernemen zijn met ingang van heden twee nieuwe treinen op de Zeeuwsche lijn ingelegd. De eerste trein vertrekt om 5.34 u. vaxx Vlissingen en geeft aansluiting op den reeds loopenden tx-ein van Kruinin- gen naar Holland, zoodat het mogeyk is bijv. te 9.56 u. in Rotterdam te zijn. De tweede trein is uitsluitend van belang voor Zeeuwsche reizigers in de richting Vlissin- gexx. De bus vertrekt om 6.uit Kruinin- gen, en sluit aan op den tx'ein die te 6.30 uit Kapelle-Biezelinge vertrekt en te 7.26 u. in Vlissingen .ax'riveert. De volledige dienstregelingen van deze treinen, die uitsluitend op werkdagen rijden, zgn als volgt: Vertrek Vlissingen 5.34, Middelbux-g 5.44, Arnemuiden 5.52, Goes 6.3", aankomst Ka pelle-Biezelinge 6.20. Vertrek bus 6.30, aan komst Kruiningen 6.45. Vertrek aansluiten de tx'ein van Kx-uiningen 7.10. Vertrek bus Kruiningen 6.aankomst Kapelle 6.15, vertrek trein Kapelle 6.30, Goes 6.40, Arnëmuiden 7.05, Middelburg 7.14, aankomst Vlissingen 7.26. Walcheren BEGRAFENIS P. L. BOLIER, VEERE. Zaterdagmiddag vond de plech tige begx-afenis op de begraafplaats te Zandijk plaats van den heer P. L. Bolier, in leven oud-hoofdopzichter van den Pol der Walcheren met standplaats o.m. te Westkapelle en Veere. Tary'ke vrienden van den overledene, oud-collega's en arbei ders en vertegenwoordigers van de open bare instanties,/waarmede hg in zijn leven connecties had) waren op de begraafplaats aanwezig. De heer Bolier heeft gedurende zijn lang verblijf te Veere talrijke jaren als raadslid en later als wethouder hij was lid van den V. B. deze gemeente gediend en was een zeer geaclxte persoonlijkheid. Als zoo danig heeft hij menige bijfuncties bekleed en veel in het belang der gemeente gear beid Aan de groeve, waar vele bloemstukken lagen, werd niet gesproken, doch de schoon zoon van den overledene de heer Domenie, dankte voor de belangstelling en de laatste eer aan den ontslapene bewezen. Zuid-Beveland Vacature hoofd der school. WAARDE. Voor de vacature van hoofd der openbare lagere school te Waarde heb ben zich negen sollicitanten aangemeld. Opbrengst collecte. WEMELDINGE. De collecte ten bate van het „Dorus Rijkersfonds" heeft in deze gemeente de som opgebracht van 34,43. Gevonden voorwerpen. WEMELDINGE. Gevonden: een zilve ren horloge met kast. Inlichtingen vex-- strekt de gem. politie. Wemeldinge. Getgden. Juli Hoogwater. Laagwater Maand. 29 11.26 23.49 4.42 17.17 Zeeawsch-Vlaanderen BLIKSEM INGESLAGEN. BIERVLIET. Tgdens het hevige onweer, dat zich Zaterdagmorgen boven Biervliet ontlastte, is de bliksem ingeslagen in den molen van den heer I. Lybaart. Daar er echter een bliksemafleider op den molen bevestigd was, is de schade zeer gering. Ook een boom in de onmiddellijke nabijheid moest het ontgelden. EEN 98-JARIGE. BIERVLIET. Vrijdag is de oudste in woonster van Biervliet, de wed. P. Babijn, geboren Zonnevijlle, te Driewegen 98 jaar geworden. Het krasse oudje doet nog aller lei karweitjes en is' nog zeer levenslustig. ONONTPLOFTE GRANATEN. BIERVLIET. Alhier komen op het ge meentehuis herhaaldelyk berichten binnen van landbouwers, dat op hun landerijen projectielen liggen, die niet ontploft zgn. Dezer dagen hebben de Duitsche militairen de gevaarlijke voox-werpen laten spi'ingen, zoodat nu en dan de omgeving van Bier vliet opgeschrikt werd door hevige knal len. Maandag zullen de overige projectielen, waaronder ook bommen zijn van 50 kg, verder opgeruimd worden. Over het een en ander behoeft de bevol king dus niet ongerust te zijn. LOOP DER BEVOLKING. SCHOONDIJKE. Ingekomen: Joh. J. van Hee van IJzendijke; M. J. den Hol lander van IJzendgke; El. R. Jansen van Breskens; M. I. Buijze van Groede; S. A. Moerland van Vlissingen; J. A. Goedhals van Doornspyk; J. C. van As van Oost burg; G. R. van Pamelen van St. Kruis; A. C. Jansen en gezin van IJzendgke; G. Dreve en echtgenoote van IJzendgke; A. Taillie van Groede; Com. Riemens van ZoetexTneei-. Vertrokken: Wilh. de Wilde naar Oost burg; R. Robesin naar Waterlandkerkje; Joz. de Neef naar Cadzand; P. K. Ritico naar Breskens; D. J. van den Broelce naar Watex-landkerkje; Joh. Iz. Haartsen naar Bergen op Zoom; J. Groenendijk naar Zierikzee; C. van de Kreeke en echt genoote naar Temeuzen; Al. M. Fl. Wijf fels naar Eekloo (België); Germ. A. M. Wijffels naar Eekloo (België); Jac. C. de Visser naar Oostburg; J. A. Goedhals naar Doornspylc. BETERE VERKEERSMOGELIJKHEDEN. TERNEUZEN. Tengevolge van den oor logstoestand was het verkeer op den spoor weg Tex-neuzenMechelen (B.) sedert ge- ruimen tijd onderbroken. Hierin is thans verandering gekomen. Met ingang van 27 Juli zal op het traject TerneuzenTemsche een beperkte dienst plaats vinden. Deze GEEN BADHUIS. Wie begint er aan? Goes groeit snel; Goes gaat in alles met haar tijd mee; er Icwamen nieuwe sport- texTeinen, nieuwe havens, een brug, bestra tingen, kerken, scholen, gymnastiekloka len, enz. maar Goes heeft nog steeds geen badhuis. We hebben dat al vele malen moeten ver tellen, aan vreemdelingen, aan menschen die hier logeerden, die zich hier tijdelgk vestigden, of die hier voor goed kwamen wonen: Goes heeft geen badhuis. Zelfs te Kruiningen heeft men, zij het op eenvoudige wijze, een „badhuis" inge richt, maar Goes heeft géén badhuis. Daar zou toch in voorzien moeten worden! En we behoeven waarschijnlijk niet op de nood zaak te wijzen. Daar zullen alle Goesenaars wel min of meer van overtuigd zijn. Het gaat er waarschijnlijk slechts of: wie de kat de bel aanbindt! Wie begint er aan? Wie onderzoekt eens wat de minimum kos ten zullen zijn? Misschien is er met de wasscherij te praten, en met de waterlei ding-mij. Misschien zijn er wel personen, die graag een renteloos voorschot willen ge ven. Wie weet In elk geval: er zou hier op een of an dere wijze toch een badhuis moeten komenJi BELICHTINGSMETER GEVONDEN. Op het Politiebureau zijn nadere inlich tingen te bekomen over een „belichtingsme ter" die hier gevonden is. Een nogal duur instrument, dat 30 40 gulden zal gekost hebben. NAAR DE TIENDUIZEND. Het gaat snel. Naar we ter secretaxds vex-namen blyft de vx-ij snelle aanwas van inwoners van Goes aanhouden. Nog slechts een veertigtal nieuwe inwoners is noodig om de 10.000 vol te maken en men vex-wacht dat eind Augustus of begin September de 10.000 bereikt zal worden. Dat de verwachtingen ten deze thans „optimistischer" zijn dan eenige weken geleden is een gevolg van eenige andere voorschriften, het bevolkingsregister be- treffende. Intussclxen staat deze snelle gang naar de 10.000 echter niet in verband met het feit, dat zich te Goes verschillende families voor „tijdelgk" vestigden, daar de ze niet bjj het bevolkingscijfer geteld wor den. Had men dit wèl gedaan, dan hadden we de 10.000 reeds lang achter den rug. De 9960 inwoners die Goes thans telt zijn be reikt op normale wijze, door blijvende ves tiging of geboorte overschot. Zooals we reeds meldden liggen er reeds een paar spaarbankboekjes op de baby, die de 10.000 vol zal maken te wachten, en stelde magazijn „De Ooievaar" een fraaie wieg voor de kleine beschikbaar. Maar hierbij bleef het tot heden. Althans, ons is niet anders -ekend Wie volgt UITBREIDING VEILING. Naar wij vernemen heeft de Veilingsver- eeniging „Zuid-Beveland" de oude stroopfa- briek aangekocht. Gebouw en terrein zul len hoofdzakelijk als opslagplaats en moge lijk ook als pakstation benut worden. Zoo als bekend is kwam de veiling reeds lang ruimte tekort en bezigde men reeds een deel van de stroopfabriek als bergruimte. Intusschen zal de Stroopfabriek, na heel wat avonturen, daarmede eindelijk een bly- vende bestemming gekregen hebben. SAMEN UIT Samen de haven in. Hedennacht twaalf uur liepen de drie heeren G. R., J. van A. en Th. van A., ach ter elkaar regelrecht de haven in. Op hun hulp geroep schoten omwonenden en politie toe, die met touw en ladders de drenkelin gen weer op het droge wisten te brengen. Th. van A. had intusschen reeds net be wustzijn verloren en werd in café B. bin nengebracht, waar dr. Snoek geneeskundi ge hulp verleende. Intusschen schijnt het ongeval voor de dx-ie genoemden verder nxet het onvx-ijwillige bad af te loopen. Geslaagd. Voor het diploma Boekhandelaax", uitge reikt door de Ver. ter Bevordering van de Belangen des Boekhandels, stadgenoote niej. J. Meulenberg. dienst geeft aansluiting te St. Niklaas op Antwerpen en Lokex-en. Vooral voor za kenlieden, die door de stagnatie gedupeerd waren, beteekent dit een aanzienlijke ver betering. DE WATERLEIDING. Nalatigen worden vervolgd. TERNEUZEN. Aanvankelijk is door de bevoegde autoriteit soepelheid betracht, ten opzichte van de op de ingezetenen rustende verplichting tot aansluiting hunner percee- len aan de Zeeuwsch-Vlaamsche waterlei ding, welke verplichting is opgelegd bij de Bouwverordening. Tal van eigenaars van woningen zgn door Burg. en Weth. van Tex-neuzen aangeschre ven, waarop weer aansluiting van vele perceelen Is gevolgd. Maar er zijn ook na latigen. Naar de Tern. Crt. verneemt is thans tegen 13 hunner proces-verbaal op gemaakt en zullen deze zich binnenkort voor den kantonrechter te verantwoorden hebben. UITSLAG AANBESTEDING. TERNEUZEN. Aanbesteding van den bouw van een opjaagstation in de gemeen te Philippine voor rekening van de N.V. Watex-leiding Mij. „Zeeuwsch-Vlaandei-en". P. de Regt, Terneuzen 19.950; I. La, Gasse, Koudekei'ke 20.900 Fa. v. d. Poel, Temeuzen 25.750; Fa. W. C. v. d. Bosch Dordrecht 25.950; J. H. Reuling, Hulst 26.000; A. Strobbe, Hulst 26.200; Eug. Verstraeten, Hulst 26.450; P. F. Voet, Kloosterzande 26.790; J. F. de Waal Kuitaart 26.800 en J. H. Rynberg Terneuzen 31.900.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2