Een interessant onderzoek op Schokland. ©e laatste bus Derde Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Zaterdag 27 Juli 1940 Fundamenten van de oudste kerk en schedels van Schoklanders gevonden. Van de collegezaal naar de frissche zeelucht. De gemeentelijke universiteit van Am sterdam heeft een wetenschappelijk onder zoek georganiseerd op de eilanden Urk en Schokland. Er is een bedrag voor dit doel uitgetrokken; er werd volle medewerking verkregen van den dienst der Zuiderzee- werken; aan dr. A. de Froe, hoofdassistent van prof. dr. M. W. Woerdeman en docent in de anthropologic aan de medische fa culteit te Amsterdam, werd het onderzoek opgedragen. En deze vond een tiental zij ner studenten bereid hem behulpzaam te zjjn bü zyn opsporingsarbeid. Nu is een expeditie voor welk doel dan ook, in de bewoonde wereld zoo bezwaar lik niet. Men neemt een koffertje met reisbenoodigdheden mee, installeert zich in een of ander hotel, laat zich daar op zijn wenken bedienen, en verricht overigens de werkzaamheden die men zich had voorge steld te verrichten. Maar een onderzoek, dat vier weken in beslag zal nemen, tezamen met een tiental jonge menschen op een vrijwel verlaten eiland, is niet zoo „van alle gemakken voorzien".. Want in zoo'n geval moet men zelf voor onderdak zorgen niet alleen, maar ook voor voedsel en verzorging. Doch ook deze moeilijkheid is overwonnen door middel van „de kampeertent". Dank zij de zeer gewaardeerde hulp van de Directie der Zuiderzeewerken werd een kleine tentenstad naar de uiterste Zuid punt van Schokland, naar Ens, gesleept een bootje van dien dienst brengt eiken dag het noodige voedsel in rauwen en ru wen staat ter plaatse een tweetal stu- denten-corveeërs heeft tot taak, de sla- boontjes en aardappelen en wat er nog zoo by komt, in eetbaren toestand te brengen. En hiermee hebben wij dan in enkele woorden geschetst de studiegemeenschap, die daar op het oogenblik als een kleine nomaden-kolonie, op het eens bewoonde Ens, te midden van wind en golven leeft. Het zou een Arkadië kunnen zijn als de overheid er maar toe kon besluiten, wat extra broodbonnen beschikbaar te stellen, voor de altijd hongerige magen, van hen, die nu de dompige collegezalen verwisseld hebben voor de frissche zeelucht en de ge leerde vertoogen en folianten voor spade en houweel. Maar dat is een klein incon- veniënt, dat men als tol aan den „nieuwen tijd" heeft te brengen. Bezoek by de onderzoekers. Dank zü een goede relatie waren wij be gin dezer week in de gelegenheid een be zoek te brengen aan de expeditie, die daar nu alreeds een kleine week aan den ar beid is. Het was nog vrij vroeg in den morgen, toen wij op het tot ondergang gedoemde Schokland aankwamen. En daar het kamp nog in diepe rust lag, en wij uit ervaring weten, dat menschen, die pas uit hun 6laap ontwaken, niet graag direct worden lastig gevallen door bijna altijd vragende persriddex-s, liepen we maar liever eerst nog „een straatje om". Hetgeen op Schok land beteelcent een wandeling van twee maal 5 Irvvartier van Zuidert, over Molen buurt of Ens, naar Emmeloord met zijn nog altijd vriendelijke en beschuttende ha ventje. Wandelend over het smalle, af brokkelende dijkpad, konden wy het ge- heele langgerekte eiland overzien, waar hier en daar stukken wild land onder wa ter staan, hier en daar nog weidevelden liggen, waar een enkel paard zich „te goed" doet aan schraal gras, en waar nog rietvelden staan, die dit jaar wel voor het laatst gesneden zullen worden. Maar de Molen- of Middenbuurt alias Ens is nog een lieflijk plekje. Daar huiven nog de kronen van een eikenboomengroep bescher mend boven een woning en een klein lcerkgebouwtje; daar woont nog een gezin, dat er nog een boerenbedrijfje op na houdt met een paard, wat schapen en geiten en kippen.. Doch dit jaar nog zal het gezin met heel zijn hebben en houden dit een zame, niettemin lieflijke plekje hebben te verlaten. Want even Noordelijker zijn reeds werklieden met machines begonnen de zee wering weg te breken, het eiland te ont mantelen en de basaltbrokken weg te voe ren, die tot bouwstof moeten dienen voor den dyk, den hoogen steenen rug, die den grooten N.O. polder van het IJsselmeer zal scheiden. En hoe hooger naar het Noorden men komt, des te verder voltrekt zich de afbraak. Daar liggen in het haven tje van Emmeloord, de uiterste Noordpunt, behalve een aantal turf tjalken, die er be schutting zoeken tegen het stormachtige weer, ook groote bakken, die geladen wor den met steen en steenslag, afkomstig van het eiland'in-afbraak. Ja, Schokland is ten ondergang gedoemd, dat is nu eenmaal zoo vastgesteld en on vermijdelijk. Toch is dat wel een beetje jammer ook. Want het eiland heeft nog een oude historie. En ook reeds van dien gezichtshoek uit gezien, is het verblijdend, dat de anthro- pologische dienst een stukje van Schok land tot onderwerp van studie en onder zoek heeft uitgekozen. Waarmede wij ook meteen weer, na de omzwerving op het eiland, tot ons uitgangspunt zijn terugge keerd. Opgravingen. Nu was het kamp ontwaakt, en waren de studenten met hun docent en leider druk bezig de verborgenheden van dit ver laten oord te ontsluieren. Dr. De Froe stak, toen hij ons zag, tot vriendelijken groet de hand naar ons uit en zyn spade in den grond en nam ons mee, om van zijn bevindingen een en ander mede te deelen. Hij was opgetogen over de reeds verkregen resultaten. Uit oude ge schriften is bekend, dat op wat thans de uiterste Zuidpunt van liet eiland is, om streeks 1200 een vroeg Gothische kerk met Romaanschen toren moet hebben ge staan. Op die plek, waar thans o.a. de vuurtoren van Ens staat, is men aan het graven gegaan. Het was een zwaar werk. Want een laag zware zeeklei gemengd met puin, ter dikte van plm. 60 cm. moest voorzichtig en met voor dit werk niet ge trainde menschen worden weggegraven. Maar de uitkomst was verheugend. Het is gelukt de fundamenten bloot te leggen van het heele gebouw, dat daar oorspronkelijk heeft gestaan, een kerk gebouw, van zulk een omvang, dat er voor 6 a 700 mensehen plaats moet zjjn geweest. De muren hebben een gemiddelde dikte van 85 cm; de steunbeeren een nog grooter dikte. Het koor wordt ge vormd door 5 muren van ieder ruim Z m lengte, samen vormende 5 zyden van een 10-hoek. De Zuid- en de Noordmuur staan 10 meter van elkan der verwijderd; in de Zuidmuur bevin den zich twee openingen, waarin waar schijnlijk boogvensters waren aange bracht. Aan de Oostzijde zyn de funda menten gevonden van een hoogstwaar schijnlijk Romaanschen toren. Achter dezen toren zyn lichtere fundamenten, aangetroffen. Hier heeft hoogstwaar schijnlijk de pastorie gestaan. Want geheel Westelijk van het bouwwerk, dus achter de vermoedelijke pastorie, cn door een muur daarmede verbonden, is een kelder gevonden, waarvan de muren rondom bezet zijn met een ry prachtig geel en groen geglazuurde groote plavuizen. Tot zoover wat aangaat de gevonden metselwerken. Wij kunnen daarover thans NEDERLANDSCHE VOETBAL BOND OPGERICHT. BESTAANDE ORGANISATIES OPGEHEVEN. De nationale stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding deelt het volgende mede: De besprekingen met de navolgende voetbalorganisatiesK.N.V.B. federatie van R.K. voetbalbonden, de Cbr. Ned. voetbalbond, de Ned. arb. sportbond afdeeling voetbal en de Ned. voetbalfede ratie, hebben tot resultaat gehad, dat una niem is besloten tot het oprichten van den Nederlandschen Voetbalbond met ophef fing van de thans bestaande bonden. TELEFOONVERKEER TUSSCHEN DUITSCHLAND EN NEDERLAND WEER TOEGELATEN. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De openbare telefoondienst tusschen Duitschland en Nederland is onder de zelfde voox-waarden als voor den tienden Mei 1940 weer toegelaten. nog niet verder schrijven, primo omdat het ontgravingswerk daartoe nog niet voldoen de gevorderd is, secundo omdat wij anders in allerlei technische détails zouden moeten afdalen, die voor een krantenartikel min der geschikt zijn. In elk geval kan echter reeds gezegd worden, dat de vondst voor de bestudeering van de historie van Schok land en zijn bewoners van groot gewicht is. Skeletten. Eén ding is jammer en belemmerend voor het onderzoek. Midden in het schip van de kerk heeft men den Schokker vuur toren gebouwd; een paar regenwaterputten werden eveneens daarin gegraven, ten be hoeve van de vuurtorenwachterswoning. Bij het uitdiepen van de fundamenten hiervoor stootte men destijds op de resten van in de kerk begravenen. De werk lieden wierpen destijds de menschelijke beenderen door elkander op een hoop. Het zou echter juist zoo belangrijk zijn ge weest voor het onderzoek naar den aard der vroegere bewoners, als men deze men schelijke x-esten ongeschonden had kunnen opgraven. Toch zyn er reeds verscheidene schedels gevonden, die stellig van waarde zjjn voor het anthropologisch onderzoek. Bovendien ligt het in de bedoeling en men is er ook mee be zig met omzichtigheid dieper te graven. De verwachting is gerecht vaardigd, dat op grooter diepte, en vooral in het koor, ongeschonden gra ven zxxllen worden gevonden. Op Dondei'dag 18 Juli zijn de eerste on derzoekingswerkzaamheden begonnen. Nog geen week nadien had men reeds, zooals uit bovenstaande blijkt, heel belangrijke vondsten gedaan. Het is zeker niet dl te optimistisch, te verwachten, dat in de drie weken die nog resten, nog belangrijke ge gevens zullen worden verkregen, waardoor de sluier die er hing over de vroegste historie van dit thans verlaten oord, wel licht een heel eind kan worden opgelicht. Een wensch. Tenslotte nog dit eix wij spraken daarover met dr. De Froe,Zooals i-eeds ïxxedegedeeld ligt het in de be doeling van de directie der Zuiderzee- wei-ken, om het eiland geheel met den polder gelijk te makën. Reeds nu komt echter de wenschelijkheid aan den dag, het hoog gelegen hoekje grond, waar in de fundamenten gevonden zijn, te sparen en te bewaren voor het nage slacht. Het zou in den Nooi'd-Oostpol- der het eerste cultureele monument kunnen vormen, dat herinnert aan de eerste bewonex-s van dit eenzame deel van Nederland. DE INKRIMPING VAN DEN PLUIMVEESTAPEL. ER ZAL EEN GOEDE KERN MOETEN OVERBLIJVEN. Deze dagen is bekend gemaakt dat ten gevolge van de veevoederschaarste ook de pluimveestapel, welke een groot consument van voedergranen is, sterk zal moeten wor den ingekrompen. Het rijksbureau voor de voedselvoorziening in ooxiogstijd deelt nog de volgende bijzonderheden hierover hiex'over mede. Met het oog op de beschikbare voor raden zal de kippenstapel tot ongeveer 6.000.000 stuks moeten worden geredu ceerd. Dit is ongeveer 1/3 gedeelte van de normale grootte. Deze inkrimping zal uiterlijk 15 September a.s. haar beslag moeten hebben gekregen. Daartoe zullen de voedertoewijzingen geleidelijk lager worden. Als basis hiervoor zal de September- inventarisatie 1939 worden aangenomen, hetgeen hierop neerkomt, dat per medio September a.s. niet meer voeder zal wor den verstrekt dan voor ten hoogste 20 van het pluimvee, dat bij bedoelde inven tarisatie aanwezig- was. Voorts zal op 15 September a.s. de voe- dervoox-ziening voor kuikens ophouden. De in 1940 geboren jonge dieren moeten wor den bijgeteld bij den stapel van volwassen pluimvee. Het ligt dus in de bedoeling de voedertoewijzing te doen per op het be drijf aanwezig dier tot een maximum aan tal. Daarbij zal er streng op worden toe gezien, dat nïexnand meer dan dit maxi mum aantal dieren houdt. De pluimvee houders zullen binnenkort een opgave ontvangen van het aantal kippen, waarvoor zij op 15 September e.lt. voeder mogen betrekken. Iedere pluimveehouder zal zijn stapel dus Sterk moeten inkrimpen. Hij beoordeele zelf, welke dieren hij het beste voor zijn bedrijf kan aanhouden. Bij de inkrimping zal er voor worden zorggedragen, dat een goede kern over blijft, waaruit de stapel later weer kan Worden opgebouwd. De mogelijkheid zal worden opengelaten, dat particulieren, die tot nog toe kippen hielden, enkele kippen kunnen aanhouden, om op deze wijze het huisafval tot waarde te kunnen brengen. Deze inkrimping heeft tot gevolg, dat een groot aantal hoenders ter markt zal komen. Zooveel mogelijk zal er voor wor den gezorgd, dat daarvoor een behooi'lijke prijs kan worden gemaakt. Een gedeelte zal in koel- en vrieshuizen kunnen worden geplaatst. De opslagcapaciteit is echter be perkt. Een groot gedeelte zal naar Duitsch land kunnen worden uitgevoex-d. De mo- menteele exportprijs is van dien aard, dat daardoor belangrijke steun wordt gegeven aan de pogingen om ondanks de abnormale afslachtingen, den max-ktprijs op een rede lijk niveau te houden. Het is echter niet onmogelijk, dat in Augustus en September de pxijzen iets lager zullen worden. Indien mogelijk zal er voor worden ge zorgd, dat na dc inkrimping van den pluimveestapel de eierprijs verbetert, waar door de nadeelen van de inkrimping voor de direct-betrokkenen voor een deel zal worden opgeheven. Het bovenstaande had voornamelijk be trekking op den kippenstapel. Ook de eendenstapel zal echter een zeer sterke in krimping moeten ondergaan. Daarbij zal in het oog worden gehouden, dat de afzet van eendeneieren onder de huidige omstandig heden zooveel meer moeilijkheden oplevert dan die van kippeneieren. Geen militaire portvrijdom meer. Aangezien er thans hier te lande geen militaix-e formaties meer bestaan de Opbouwdienst kan hiertoe niet worden ge rekend, xxoch de, thans onder het departe ment van justitie ressorteerende mare chaussee is hiermede het recht op gratis verzending van briefkaarten en couranten door een aan militairen be neden den rang vaix officier automatisch vervallen. Alle cox-respondentie, verzonden door of gericht aan bij den Opbouwdienst of de 'marechaussee dienenden, moet der halve normaal worden gefrankeerd. STILLE HANDEL OP DE AMSTERDAMSCHE EFFECTEN BEURS. De laatste beux-sdag van deze week" ken merkte zich door een groot gebrek aaix handel. Wat de aandeelenmarkt betreft, zoo kan geconstateerd worden, dat de verkoopen vrijwel tot staan zijn gekomen. Er waren gisteren overigens weer zeer weinig orders. Op de industi'ieelenafdeelixig echter werd weer geregeld zaken gedaan üx Aku's. Dit aandeel behoort op het oogenblik ongetwijfeld tot de favorieten. In doorsnee verschilde de koers niet veel bij die van gisteren. De Philipsaandeelen waren bijna onveranderd. Voor Petroleum- fondsen bestond nauwelijks belangstelling. De affaire in suikerwaarden was uiterst bepex-kt. Voor H.V.A.'s scheen een enkel stukje aaix de markt te zijn. Tabakkexx trokken nauwelijks belangstelling. In rub- beraandeelen was maar weinig te doen. Amsterdam rubber waren prijshoudend. De scheepvaartmarkt was stil maar geeft er de voox'keur aan om weinig verandering in bezit van dex-gelijke papieren te brengen. Enkele specialiteiten werden gisteren iets lager geadviseerd. De beleggingsmarkt gaf voor de 4- pro cent obligatiën Nederland 2e leening ex be lastingfaciliteit wederom geregeld affaire te aanschouwen. Daarbij had het aanbod de overhand, zoodat de koers onder beurs- tyd een benedenwaartsche richting volgde en daalde tot het laagste peil, dat steeds op de hei-opening van de beurs te zien is gegeven. Ook de overige Nedexiandsche staatspapieren waren aan den ongeani- meerden kant. De 33|/2 procent obliga tiën waren gemiddeld niet veel veranderd, maar liepen tijdens de middaguren toch langzaam aan achteruit. De Amerikaansche fondsen hadden een stille markt maar waren prijshoudend. Ned. obl. Ie Ing. 1940 ƒ500 4 94% 94%' idem 2e lng. 1940 ƒ100 4 85% 85% dito 2e lng. 1940 ƒ500 4 86% 86% dito 1938 ƒ100 (3%) 3 74 75% dito 1938 500 (3%) 3 75 75%, Prolongatie 3 Ned. Ie lng. 1940 4 94% 94%' dito 2e lng. 1940 4 90% 90—89 dito m. bel. fac. 1940 4 94% 94%. dito ƒ1000 1938 (3%) 3 77% 78—77% Centraal bureau Kruideniers- bedrijf opgericht. Te 's-Gravenhage is een bijeenkomst gehouden van de verschillende organi saties uit het kruideniersbedrijf, welke bijeenkomst geleid werd door mr. G. A, J. M. Mutsaerts. Vertegenwoordigd waren het zelfstandig middenstandsbedrijf, het grootwinkelbe drijf, het vrijwillig filiaalbedrijf, het coöpei-atieve bedrijf en het grossiers- bedrijf. Tusschen deze groepen is overeenstem ming bereikt over een nieuwe samen werking. Besloten is een centraal bureau in lxet leven te roepen onder den naam „Centraal bureau kïuideniersbedx-ijf", met 's-Gi'avenhage als plaats van vestiging. De leiding zal in handen gelegd worden van een vijftal vaklieden, die geacht kunnen worden representatief te zijn voor de bovengenoemde geledingen in het kruideniersbedrijf, namelijk de heeren P. v. cl. Linde, J. B. F. Hettema, D. E. Schuitema, J. Roos en S. Bax. Tot directeur van het bux-eau is be noemd de heer J. B. F. Hettema. Het bureau heeft ten doel den vertegenwoor diger te zijn van het kruideniersbedrijf in Nederland en zijn algemeene belangen te behartigen. Daartoe zal een nauw contact met de autoriteiten, met de fabrikanten en de werknemers in dit bedrijf worden onderhouden. Voor zoover ex- nog organi saties in de kx-uideniersbranche zyn, die niet zyn aangesloten, zal tot deze nog een verzoek om toe te treden worden gericht. Met het tot stand komen van het centraal bureau kruideniersbedry'f is thans bereikt, dat nagenoeg het geheele Nederlandsche kruideniersbedi-jjf onder lei ding van vaklieden tot centralisatie en samenwerking is gebracht. Door CECIL FREEMAN CREGG. 52) „Dat is myn naam. U zult het wel op het raam gezien hebben. De schilder is nog niet eens betaald, mijnheer", ant woordde de man somber. Inspecteur Higgins haalde uit zyn zak de eenige foto, die de politie van Mapell bezat en gaf hem aan den heer Tyndall en vx-oeg: „Is dat de man, die het geweer gekocht heeft?" De ander bekeek: de foto langdurig en zei toen: „Ik weet het niet. Het kan best zijn. De man was in elk geval ongeveer van denzelfden leeftijd." „Zelfde leeftijd?" vroeg de inspecteur ongeloovig. „Ja, misschien nog een beetje jonger." En de foto was minstens twintig jaar oud! Onwillekeurig gingen de gedachten van Higgins naar den eenigen man van dien leeftijd, die met de zaak in ver band stond. De jonge Thomas Hamper. HOOFDSTUK XXXIV. Waarin de Inspecteur gewaarschuwd wordt. Eenige oogenblikken lieerschte ex- abso lute stilte, slechts vex-hroken door ze nuwachtige vingertrommelen van den heer Tyndall en het vlugge ademhalen van inspecteur Higgins. Dan slaakte de inspecteur een zucht van verlichting. Hy' had geen bewijs dat het bewuste geweer datgene was, dat gebruikt was bij den moord op Raymond. Het kon ten slotte niets dan een toevalligheid zyn. In ieder geval kon de kooper iedere jongeman van Hamper's leeftijd zijn geweest, die mis schien in het geheel niets met de zaak te maken had. Maar persoonlijke gevoelens moeten ter zijde worden gesteld. De wet verlangde een slachtoffer. Plicht voor alles. „Wilt u den man komen identificeex-en indien u wox-dt opgeroepen?" „Ikehik zal niet goed kun nen. Zaterdag vex-tx-ek ik naar Canada. Ik heb mijn biljet en zoo al gekocht. Het is moeilijk om op mijn leeftijd weer op nieuw te moeten beginnen, maar dat moet wel, wanneer je bedx-ogen bent zoo als ik. Het is toch wat! Al mijn spaar centen in deze verloopen zaak gestoken! Hethet breekt myn hart! Het De man zweeg, schynbaar op het punt in tranen uit te barsten. Inspecteur Higgins was pijnlijk vex-rast. „Welwezullen het u vergoe den, natuui'lrjk. Hoewel, als wij wilden, konden wij natuux-ly'k beletten dat u ver- ti-ok, indien het in het belang van de justitie was, dat wij dat deden." „Dat begrijp ik, inspecteur. Als u mijn onkosten vergoedtDe ander leefde op bij het voorstel van een vergoeding voor verloren tijd, hoewel hij niet veel scheen te voelén voor het voox-uitzicht, zrjn voorgenomen vex-trek naar het bui tenland te moeten uitstellen. „Enfin, dat is wat anders. Wat moet ik doen?" „Ik zal het u morgenochtend laten we ten." Goed. Ik ben hier. Ik woon hierbo ven." Inspecteur Higgins vertrok, maai' tei'- stond verzocht lay aan het hoofdbureau om een mannetje, die voortdurend de gangen van den heer Tyndall moest na gaan, Het zou een mooie grap zyn, als de man het land vex'liet zonder aan het of- ficieele verzoek om te probeeren den kooper van het geweer te hei-kennen te voldoen. De antwoorden van de wapenhandela ren uit de provincie kwamen weldra bin nen. Het eene vertelde den inspecteur dat er nog geen enkel wapen van het bewuste type vei'kocht was, maar de andere brief is wel waard om in zijn geheel te worden ovei-genomen: Weled. Heer, In antwoord op xxw schi'ijven van heden kan ilc u berichten, dat van het dozijn geweren Eureka no. 7 jachtmodel, ons in commissie gezon den door de fabrikanten, slechts zes stuks zijn verkocht. Deze werden op den derden October j.l. tegelijk met een doos kogels afgeleverd aan den heer Hamper, Medhurst. Mocht u nog verdere inlichtingen verlangen, dan zal het ons een ge noegen zijn u te kunnen helpen. Hoogachtend, Dan volgde een niet te ontcyfei'en krabbel. Hals over kop begaf de inspecteur zich naar het gx-oote huis in Medhurst, dat nog steeds bewaakt werd door de politie en aan den bx'igadier op wacht verklaar de de inspecteur het doel van zyn komst. „Neen, mynheer, het wapenrek is niet aangei-aakt. Maar ik dacht dat u het al onderzocht had." „Dat heb ik ook, voorloopig. Maar ik wil het nog eens zien. „Dat kan, inspecteur." Higgins herkende het model terstond. Toen hy het rek den vorlgen keer onder zocht had, had hy het wapen in Horton Road nog niet gevonden. „Dat is het, brigadier. Zijn er nog „Nog vier, mijnheel'. Vyf in totaal." „Vyf. Ben je daar zeker van?" Een nauwkeurig onderzoek bracht ech ter geen vei'der wapen van hetzelfde mo del aan het licht. Higgins was teleurge steld. Hij had gehoopt er slechts vier van de zes te vinden. Vyf gooide zijn theorie 'jn de war, „Een bi'ief voor uehhoofdin specteur!" „Hoofd?" Higgins fronste de wenkbrau wen. Hij had een hekel aan vleierij, vooral van een ondergeschikte en toch had briga dier Mercier 'n reputatie op te houden. „Zoo staat het op de enveloppe, mijn heer. Hoofdinspecteur Higgins". Mercier kuchte. „Ik dacht misschien dat u promo tie gemaakt had". „Geen kans hoor", antwoordde Higgins goedgehumeurd. „En er is drie cent port op". Higgins grinnikte vroolijk en betaalde de port omdat er geen postzegel op de enveloppe was geplakt. Inspecteur Higgins sneed de enveloppe open en haalde er een vuil stukje papier uit, hetwelk hij fronsend bekeek. „Blijft uit de buurt van de Mansione Een vriend". Inspecteur Higgins grinnikte vroolijk, terwijl hij het papier aan Mercier over handigde. „Een heel duidelijk document, Mercier. Ik ben benieuwd wie onze „vriend" is. Kijk eens of je de vingerafdrukken kunt thuis brengen. Er staan er wel een half dozijn op. En waar de Mansions zijn, waar ik uit de buurt moet blijvenwel, ik heb ex- geen flauw idee van". Brigadier Mex-cier glimlachte en ver dween. Vijf minuten later kwam hy, nog steeds glimlachend, terug. „Uw „vriend" meneer, is de Gladde Sudd". „De Gladde, hè?" Higgins keek met plotseling gewekte belangstelling op. „Juist meneer. Drie vingers van zijn linkerhand waar hij het papier vast hield, terwijl hy dit moois neerschreef, en een van zijn wijsvinger en duim van zijn rechter hand. waarschijnlijk gemaakt toen hij het papier in de enveloppe stak". „Arme ouwe Gladde. Wanneer zal hy verstandig worden en leeren handschoenen dragen?" „Joost mag het weten, meneer. Het is er een va.n de oude school en hij houdt er niet van, zich van zulke modex'ne beschermings middelen te voorzien. Zooiets als een oude batsman die weigert batting-handschoenen aan te trekken, hoe vaak hij zich ook de knokkels bezeert". Inspecteur Higgins luisterde echter niet. Zijn vraag was als het ware onbewust ge weest, terwijl zyn geest voortdurend bezig was met de waarschuwing van den Gladde Blyf uit de buurt van de Mansions. De Mansions hadden een bijzondere beteeke- ms, want Higgins had geen plan, welke Mansions dan ook te bezoeken. Welke Man sions? Birkenhead Mansions? Nee. Bul- stroades' Buildings scheen niet te kloppen, hoewel een bezoek daar in verband met den dood van juffrouw Hiclc noodig kon blyken. Welke andere Mansions dan? Na verloop van tijd zou dat punt misschien duidelijker worden. Higgins ging in den geest alle plaatsen na. welke hij in den loop van het onderzoek bezocht had. Op nieuw kwam hij terug op lxet punt van uit gang Birkenhead Mansions. Neen. De Gladde kon dat lxuis niet bedoeld hebben. Mogelijk „Ik ben benieuwd". Inspecteur Higgins had plotseling ge dacht aan Bobby Bxmtex-, den autodief die na een nacht in de cel te hebben gezeten was losgelaten, na de vergeefsche raid op de Mansions waarvoor hij den auto had neergezet. Hoe heette dat blok flats ook weer. O, ja. Sunningdell Mansions. Het was allemaal heel aardig om hem té waar schuwen uit de buurt te blijven, maar hij was niet van plan er heen te gaan. Was het een heel subtiele valstrik van Mapell? Nu het hem niet gelukt was Higgins door omlcoopen te winnen, probeerde hij mis schien hem door middel van deze waar schuwing naar de Mansions te lokken? .(Wordt vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 9