UIT DE PROVINCIE Uit onze couranten van 59 jaar geleden. DE RAAD VAN AARDENBURG VRAAGT S Spoedige vereenlglng van deze gemeente met Eede en St. Kruis. Viljwillige voldoening van belasting enz. Ten behoeve van 's Rijks schatkist is bntvangen wegens over vorige jaren te wei nig betaalde belasting naar inkomen en/of vermogen (gewetensgeld) bg den ontvanger der directe belastingen enz. te Goes 200. onder de letters S. D. J. en te Oostburg K 18.24, 14.70, 5.21, 3.40, 1.95, 1.70. Besmettelijke ziekten. In de week van 14 tot en met 20 Juli kwamen in onze provincie 6 gevallen van besmettelijke ziekten voor, nl. 5 gevallen van roodvonk, n.l. 2 te Middelburg en Wis- selterke (in één gezin), 1 te Poortvliet en 1 geval van diphtherie te Clinge. Walcheren LOOP DER BEVOLKING. - O. EN W. SOUBURG. In de maand Mei f940 hebben zich in deze gemeente Gevestigd: Ja. Simonse, van Kou- dekerke naar Visodeweg 7Ma. Lampert, van Middelburg naar Tuinstraat 19 A. J. Huibregt, van Middelburg naar Tuinstraat 19 A. Bos met gezin, van IJsselstein naar Mlddelburgsche str. 60 Ja. van Kogelen- berg, van Yerseke naar Ritthemsche straat 31 Ma. van Oosten, van Yerseke naar Rit themsche straat 31 F. van Oosten, van yerseke naar Ritthemsche straat 31L. H. Koppejan, van Koudekerke naar Vrijburg- Straat 47 A. A. Bassie, van Arnemuiden 'naar Weststraat 21L. P. de Poorte, van Arnemuiden naar Middelburgsche straat 109 Da. de Visser, van Ritthem naar Rit themsche str. 102 Ka. G. Keukelaar, van Terneuzen naai' Buteuxstraat 41 J. Oder- kerk van Den Helder naar Vlissingsche Straat 112Le. Fluijt, van Sint Annaland paar Tuinstraat 6 W. Bosschaart, van .Goes naar Vrijburgstraat 35. V ertrokken: Ma. van Noorden, Van Dijkstraat 14 naar Vlissingen, Noord- Straat 14A. Wondergem, van Burcht- Straat 57 naar Den Helder, Tulpstraat 11 K. B. L. Vreeke, van Koopmansvoetpad 2 paar Utrecht, Croeselaan 222 Pa. Bakker, van Paspoortstraat 2 naar Nieuw- en St. Joosland, Rijksw. 245; Tha. A. Cörvers, van Vrijburgstraat 17 naar Hoensbroek, But- tingstraat 68 J. F. Polfliet, van Dijkstraat 61 naar Krabbendijke, Wachtpost 27 N.S. P. Hugens, van Beciusstraat 18 naar Vlis singen, Wilhelminastraat 14 C. de Wolf, Van Groote Abeele 58 naar Koudekerke, E No. 370; W. A. Anker-Dekker, van Kanaal straat 16 naar Middelburg, Heei-engracbt 106; Wy. J. I. Cortvriendt, van Nieuwe VI. tyeg 211 naar Middelburg, Penninghoek 3 Ga. Hibels, van Spoorstraat 42 naar Middel burg, Roosterstraat 1Ba. Matthijsse, geb. Meulenberg, van Vlissingsche straat 81 naar ÉUeuw en St. Joosland, Molenweg A 36. In de maand Juni hebben zich Gevestigd: J. H. F. van de Rest, anet gezin, van Vlissingen naar De Deckere straat 21; Ae. de Smit, van Vlissingen naar De Deckerestraat 21; De. Wijkstra met ge- fcin, van Vlissingen naar Groote Abeele 58; van der Heijden, van Vlissingen naar De Deckerestraat 14 B. A. G. Peters met ge- gin, van Vlissingen naar Middelb. straat 34 j. F. de Kort met gezin, van Vlissingen naar Bermweg 57 J. P. Wanrooij, van Vlissin gen naar Burchtstraat 22 J. Kieboom, van Berlijn (Dl.) naar N. Vliss. weg 33 J. de Visser met gezin, van Koudekerke naar Vrijburgstraat 42 M. Baijens, van Kapelle naar Kanaalstraat 6 L. M. Duinhouwer, yan Renesse naar Ritthemsche straat 44 j. Gijzeis, van Biggekerke naar N. Vliss. weg 343 A. J. Kamermans, van Biggeker ke naar N. Vliss. weg 343 M. M. Nieuw- tlorp, van Middelburg naar Oranjeplein 26 Aa. Noijons, van Vlissingen naar Buteux straat 25A H. Velema, van Vlissingen naar Ab. weg West 13 P. H. Heijmans, van .Vlissingen naar De Deckerestraat 14; G. P. H. Versleijen, van Gilze-Rijen naar Braam straat 45 D. Meeuse, van Montfoort naar .Vlissingsche straat 52 A. J. A. Hopstaken met gezin, van Vlissingen naar Wilhelmina straat 4 J. S. Roelse met gezin, van Vlis singen naar N. Vliss. weg 73 A. van den Buuse, van Vlissingen naar Vliss. straat 326 P. M. van Hooijdonk, van Vlissingen naar Spoorstraat 72 C. van Schaik met ge zin, van Vlissingen naar Middelb. str. 106 A. R. van Rosevelt met gezin, van Vlissin gen naar De Deckerestraat 32 J. E. Lie- yerstTraksel, van Haarlem naar Spoor straat 78 J. Sanderse met gezin, van Vlis singen naar Padweg 18 M. van Bel, geb. Sanderse, met kind, van Vlissingen naar Padweg 18 Ch. J. Gillissen-Verschage met gezin, van Vlissingen, Oranjeplein 30. Vertrokken zijn J. de Witte, van .Vrijburgstraat 24 naar Vlissingen, Glacis- straat 16 P. Bruijnius, van De Deckere straat 34 naar Den Haag, Poeldijkschestr. 45 W. J. Bloemkolk, van Abeelscheweg W. 33,, naar Den Haag, Kazernestraat 146a J. H. Nijhuis, van Vlissingsche straat 154, naar Den Haag, v. d. Neerstraat 95 N. J. Leroij, van Vlissingsche straat 117, naar Den Haag, Steijnlaan 6 Ma. H. v. Nahuijs- de Haan, van N. Vliss. weg 325a, naar Vlis singen, Singelweg 24 c J. Wolters, van Kanaalstraat 50, naar Wierden (O.), WK 344 J. Beun, van Nieuwstraat 43, naar Sint Laurens, Nadorst B 130 J. J. v. d. Ameele, Bermweg 1, naar Vlissingen, Schel- destraat 24C. Broodman, Wilhelmina straat 4, naar Vlissingen, van Dishoeck- straat 81He. Scholte, Kanaalstraat 91, naar Nieuw Weerdinge (gem. Emmen), Weerd. Kan. N.2. 39 M. J. Meijer, van Kerklaan 11, naar Serooskerke, Oost-straat weg A 183 E. A. Goor, van Vlissingsche str. 112, naar Vlissingen, Molenstraat 61 i(inwonend) Ca. Dellebeke, van Abeelsche weg O. 3, naar Nieuw en Sint Joosland, Kerkplein A 168J. P. Lubbers, van Vlis singsche str. 172, naar Assendelft, Kanaal- weg 15 N. B. C. v. d. Ven, van Abeelsche weg W. 36, naar Koudekerke, Middelburg sche straat A 65 B. van Belle, van Abeel scheweg West 34, naar Middelburg, Been houwerssingel 47Aa. Minet, geb. Smit, Abeelscheweg W. 34 (inw.), naar Middel burg, Beenhouwerssingel 47 J. Roose, van Dijkstraat 56, naar Oostkapelle, Noordweg A 88 C. Lobbezoo, van Aldegondestraat 7, naar Rilland-Bath A 72 H. de Smit, van Vlissingsche straat 4, naar Serooskerke, Noordweg A 184 L. F. Kaijser, van Vlis- singschestraat 162, naar Koudekerke, Nieu we Vliss. weg E 163 L. W. Goor, van Nieuwe Vliss. weg 13, naar Koudekerke, Lageweg E 218 A. van Zon, van Dijkstraat 61, naar Serooskerke, Oostk. weg A 187 M. A. den Hollander, van Vrjjburgstr. 38 (inw.), naar Hansweert (gem. Kruiningen), Veerweg C 140 J. H. Simonis, van Becius straat 23, naar Den Haag, Potgieterstr. 39 Ea. de Kroo, van Parklaan 1, naar Rotter dam, Westzeedijk 140. Raad van Westkapelle. GEMEENTE-SECRETARIS, le. EN 2e. AMBTENAAR TER SECRETARIE BENOEMD. WESTKAPELLE. Donderdagavond kwam de Raad in openbare vergadering bjjeen onder voorzitterschap van burgemeester jhr. rar. A. F. C. de Casembroot. Aanwezig alle leden. De VOORZ. herdacht in eenige gevoel volle woorden het overleden raadslid wijlen den heer J. Polderman. Deze herdenking werd door de vergadering staande aange hoord. Van Ged. Staten was een schrijven bin nengekomen betreffendé de gemeentebe- grooting 1940. Deze is nog niet goedge keurd, doch over de posten kan worden beschikt. Een verzoek van J. Gabriëlse Pz. om ontheffing schoolgeld werd uitvoerig besproken. Besloten werd geen ontheffing, doch uitstel te verleenen. Naar aanleiding van een schrijven van het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen betreffende bezuiniging avondnijverheidsscholen, deelde de VOORZ. mede, dat verschillende bezuinigingen zul len moeten worden aangebracht, zooals bekorting van de lesrooster, zoo min mo gelijk avondlessen, voornamelijk tijdelijk personeel, e.d. Van den heer P. de Vos was een schrij ven ingekomen, waarin deze mede na mens zijn familie dank zegde voor de aanbieding van het graf van zijn kortge leden overleden broer, wijlen den heer J. de Vos, oud-gemeente-secretaris. Naar aanleiding van een verzoek van Ged. Staten om mede te deelen, of de ge meente al toegetreden was of bereids is toe te treden tot de Zeeuwsche Borgstel lingsfondsen voor den Middenstand werd besloten het eerder ingenomen standpunt te handhaven en dus niet toe te treden. Aan de orde was nu het agenda-punt: benoeming gemeente-secretaris. Met 5 stemmen vóór en 1 blanco werd benoemd de heer W. J. K. Dieleman, no. 1 van de aanbeveling. Nadat de pas benoemde secretaris de vereischte eeden had afgelegd, werd hij bij monde van den voorzitter mede namens den Raad op hartelijke wijze met zijn benoeming gelukgewenscht. De heer DIELEMAN dankte daarna den Raad voor zijn benoeming en voor het vertrouwen in hem gesteld. Hij verklaarde in te zien, dat hij geen gemakkelijke taak zal hebben, niet alleen gezien de tijdsomstandigheden, maar ook en vooral, daar hij een werkelijk emi- nenten voorganger moet opvolgen. Hij sprak de hoop uit, dat de bevolking van Westkapelle eenzelfde vertrouwen in hem zal stellen, als zoo juist de Raad had ge daan en zegde toe alles te zullen doen voor het welzijn van de gemeente, wat in zijn vermogen ligt. Door B. en W. werd de heer A. Roelse alhier benoemd tot lsten ambtenaar ter secretarie, terwijl de Raad hem benoemde tot agent der arbei bemiddeling en werk loosheidsverzekering. Tevens werd hij be noemd tot waarnemend gemeente-secreta ris. Hij legde de daarvoor voorgeschreven eeden af. De heer C. Flipse alhier werd benoemd tot 2den ambtenaar ter secretarie. Rondvraag. De heer CIJSOUW wees er op, dat door de jeugd veel houtgewas wordt ver nietigd, inzonderheid langs de begraaf plaats. De VOORZ. zegde toe, dat toe zicht zal worden gehouden. De heer MIN- DERHOUD vroeg om zoo mogelijk vóór den oogsttijd verbetering van eenige wegen. Inzonderheid in den Oostweg en den Domburgsche weg komen plaatselijk veel hinderlijke putten voor. De VOORZ. zegde onderzoek en verbetering toe. De heer HUIBREGTSE wees erop, dat de verschillende aanplakbiljetten bij den geringsten regen onleesbaar worden, wat vooral bij aankondigingen betreffende de distributie hoogst ongewenscht is. Ook dit euvel zal verholpen worden. WETHOUDER ROELSE wees erop, dat de bordjes „Militair Gezag" er nog steeds staan. De VOORZ. gaf dienaangaande in lichtingen. Daarna sluiting. POLDERVERGADERINGEN. NW. EN ST. JOOSLAND. Woensdag hiell den polder Nieuw en St. Joosland zijn jaarvergadering. Van de 21 ingelanden wa ren 13 tegenwoordig of vertegenwdordigd, uitbrengende 16 stemmen. De voorzitter, de heer H. Crucq herinnerde aan de buiten ge./one omstandigheden, waarin wij leven, en deelde mede dat deze polder oolc schade heeft door defensiewerken en oorlogsge weld. Hij uitte ook zijn dankbaarheid, dat men hier nog allemaal tegenwoordig kan zgn, om de belangen van den polder te behartigen. Hij deelde verder mede dat het bestuur besloten had na afloop dezer vergadering, niet de traditioneele maaltijd te doen plaats hebben, uit overweging van bezui niging enz. De vergadering ging daarmede accoord. De rekening over 1939/'40 werd vast gesteld op 2864.32 en in uitgaaf op 270.71 alzoo een batig saldo van 143.61. De begrooting voor 1940/41 werd goed gekeurd op een bedrag van 2947.70 in ontvangst en in uitgaaf. Het dijkgeschot bleef bepaald op 10 per h.a. Ook de polder Oud Sint Joosland hield zjjn jaarvergadering. Er waren 11 ingelan den aanwezig of vertegenwoordigend, uit brengende 19 stemmen. Ook deze polder heeft volgens mededeeling van den voor zitter, de heer C. de Dreu, schade geleden, door defensiewerken. Omtrent den maaltijd werd gelijk besloten als in bovenvermel den polder. De rekening over 1939/40 werd goedgekeurd op 2200,06 in ontvangst en op 2237.27 in uitgaaf, alzoo een na- deelig saldo van 37.27. De begrooting voor 1940/'4l werd vast gesteld op 1843.92 in ontvangst en in uitgaaf. Het dijkgeschot werd bepaald op 7 per h.a. Vorig jaar op 8. Zuid-Beveland In welstand, WOLPHAARTSDIJK. De familie W. HaarstenSchilder alhier, kreeg van him zoon M. Haartsen, dienstplichtig onderof ficier, bericht dat hij zich gezond en wel in een klooster te Vannes bij Morbihan (Frankrijk) bevindt en dat hij goeden moed heeft, spoedig thuis te komen. Met dit bericht is komen vast te staan, dat uit deze gemeente een dienstplichtige is gesneuveld en geen enkele is vermist. Het ontvangen bericht bij de familie Haart sen was op 24 Juni afgezonden. Wat wel en wat niet moet. YERSEKE. Den laatsten tijd zijn binnen onze gemeente velen verhuisd zonder van die adresverandering aangifte te doen ter gemeente-secretarie. Wg vestigen er de aandacht op dat zulks strafbaar is en derhalve raden wij ieder aan Geef bij verhuizing onmiddellijk ken nis van uw adresverandering. Ook degenen die tengevolge van het oorlogsgeweld een andere woning betrok ken hebben of bij anderen inwonen, wor den verzocht van die adresverandering ten spoedigste opgave te doen. Vluchtelingen uit andere gemeenten moe ten zich eveneens mélden om opgenomen te worden in het vluchtelingenregister. Verder vestigen wij er de andaeht op, dat degenen die anderen hebben ingenomen een vrijstelling dienen aan te vragen daar anders niet met twee gezinnen in één wo ning mag worden gewoond. Wemeldinge. Getijden. Juli Hoogwater. Laagwater Zondag 28 10.22 22.43 3.45 16.09 Maand. 29 11.26 23.49 4.42 17.17 Zeeuwsch-Vlaanderen Nog steeds krijgsgevangenen. AXËL. Ofschoon het transport van de krijgsgevangenen per tram al heel wat is verminderd de laatste weken, komen af en toe toch nog steeds volle trammen door Zeeuwsch-Vlaanderen rijden. Onder deze krijgsgevangenen ziet men thans veel koloniale en zwarte troepen, soms in de meest vreemdsoortige kleedrj. Soldaten met stroo- of bolhoed op het hoofd zijn geen zeldzaamheid bij deze transporten, wat nogal eens de hilariteit van de toe schouwers opwekt. En de krijgsge vangenen gevoelen zich blijkbaar ook meer op hun gemak in ietwat luchtiger kleedrj. De belangstelling voor de transporten is nu heel wat verminderd bij de bevol king, nu geen etenswaren meer verstrekt mogen worden, aan de krijgsgevangenen. Scha&rschte aan rookgerei. AXEL. In het Land van Axel begint thans ook schaarschte aan tabak te be staan. In deze gemeente is thans geen pruimtabak meer te verkrijgen, terwijl ook de sigaretten zijn uitverkocht. De liefhebbers van een sigaret draaien deze nu zelf, voor zoover nog sigarettentabak te verkrijgen is. Doch ook deze is schaarsch en velen hebben dan ook reeds hun toe vlucht genomen tot de pijp. Pijptabak is voorloopig nog wel te verkrijgen. Vergadering N.S.B. AXEL. Donderdagavond werd alhier in het Centrum, voor de N.S.B. gesproken door den heer Dekker, lid van de Prov. Staten te Goes. De vergadering was matig bezocht, wat spr. niet had verwacht. Hij schetste achtereenvolgens het ontstaan van de nationaal-socialistische beweging in Duitschland en in ons land, de tegen kanting daarbij ondervonden, en thans het streven van de N.S.B. Dc nationaal-socia- listen verfoeien dezen broederstrijd, aldus spr., en het goede, dat uit dezen oorlog kan voortkomen, is dat een dergelijke strijd nooit meer mag voorkomen. Ons volk is een arbeidzaam volk en voor ieder moet hier werk zijn. Wij willen deel uitmaken van de nieuwe Europeesche volksgemeenschap, die opgebouwd zal worden. De laatste strijd hiervoor wordt thans gestreden. Het valt thans misschien nog moeilijk voor velen om tot de N.S.B. toe te treden, doch spr. acht dit geen schande, als men in gaat zien gedwaald te hebben. Wij Nederlandsche nat.-socialisteu, aldus spr., beschouwen de Germaansche stam men als een broedervolk. Dultscher uit Engeland ontsnapt. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Een Duitsche burgerlijke gevangene is er na een avontuurlijke vlucht uit Engeland in geslaagd, zijn vaderland te bereiken. De 24-jarige Hans Brandt, van beroep kellner, was door de Engelschen eerst in een groot interneeringskamp bij Londen onderge bracht. Hij werd daarop tezamen met eenigen zijner lotgenooten naar het kolen- gebied van Cardiff vervoerd, waar bij maandenlang in de mijnen moest werken. Toen het gebrek aan havenarbeiders in de havens van de Britsche Zuid- en Westkust zich voortdurend sterker deed gevoelen, werkte hij in de havens van Liverpool, Bristol en laatstelijk in Plymouth. Hier slaagde hij er op een avond in, ongemerkt aan boord te komen van een klein haven bootje, dat van een primitief zeiltuig voor zien was. Hiermede wist hjj de haven te verla.ten en daar de wind gunstig was, kon hij zich in enkele uren trjds van de kust verwijderen. Toen volgde echter voor Brandt, die slechts een flesch mineraalwa ter en een half brood mee had kunnen ne men, een lijdensperiode. Na drie dagen werd hij eindelijk midden in het Kanaal uit zijn hachelijke positie verlost. Hij zag een Duitsche motortorpedoboot en zwaaide vertwijfeld om de aandacht te trekken. En kele uren later bevond hij zich reeds veilig onder de hoede van de Duitsóhe weer macht in een Fransche haven. Brandt vertelde, dat het gebrek aan ha venarbeiders en aan scheepspersoneel in Engeland buitengewoon groot is. Vooral nu de havens aan de zuidwestkust bijna dagelijks door Duitsche vliegtuigen gebom bardeerd worden, wil daar niemand meer werken. De verzorging van de Engelsche arbeiders is de laatste twee weken op nieuw aanzienlijk slechter geworden. AARDENBURG. De Raad dezer gemeen te kwam Donderdag in openbare verga dering bijeen. Afwezig de heeren A. J. Cats- man en A. P. Blondeel. De voorz. hield de volgende rede Bij den aanvang dezer vergadering moge het mij toegestaan zijn in de eerste plaats te herdenken de slachtoffers, waaronder twee gemeentenaren, die om het leven zijn gekomen bij de ramp, welke Aardenburg trof op 24 Mei jl. Ik spreek de hoop uit, dat de nabestaanden troost en sterkte mogen vinden om het geleden verlies in gelatenheid te dragen. Naast dit leed staat de voldoening, dat de Aardenburgsche militairen alle behouden naar hun haardsteden zijn teruggekeerd. Een woord van dank moge ik vervolgens spreken tot allen, die in de afgeloopen maanden mij hebben bijgestaan, in de over stelpende en soms spannende dagen, toen tallooze vluchtelingen hier vol liefde door de bevolking werden ontvangen. Vooral door het personeel der Secretarie, de Rijks- en gemeenteveldwachter en verdere ge meente-ambtenaren is in die dagen een massa werk verricht, dat in gewone om standigheden vrijwel voor onmogelijk zou gehouden zijn. Veel is er in eenige maanden tijds gewij zigd en men dient oog te hebben voor deze gewijzigde toestanden door niet tegen den draad der internationale gebeurtenissen te willen ingaan. Ik spreek gaarne de hoop en het vertrou wen uit, dat voor Uwen Raad in alle opzich ten, vooral in dezen tijd, zal worden mede gewerkt om de gemeente Aardenburg steeds meer tot welvaart en bloei te brengen. Een schrijven van de Maatschappij voor Ooft- en Tuinbouw in West-Zeeuwsch Vlaan deren, waarbij dank wordt gebracht voor de toegezegde subsidie voor aanleg van proef- boomgaarden, werd voor kennisgeving aan genomen. Naar aanleiding van een schrij ven van den heer A. van den Broecke, waarbij wordt verzocht de perceelen erf pacht sectie C 682 en 683 te willen ruilen voor het perceel bouwland Sectie C 649, verzocht de voorz. deze zaalc in handen van B. en W. te stéllen ter afdoening, zoodanig dat tot inwilliging van het verzoek kan worden overgegaan indien belanghebbenden bereid zijn een zoodanig bedrag bg te be talen, dat daardoor het nadeelig verschil in opbrengst voor de gemeente wordt genivel leerd. De Raad keurde dit goed. Vereeniging van gemeenten. Ingekomen was voorts een schrijven van Gedep. Staten, waarbij het gevoelen van den Raad werd ingewonnen met betrekking tot de vereeniging van de gemeenten Aarden burg, Eede en St. Kruis. De VOORZ. zei ter inleiding van dit punt het volgende „Bij dit voorstel tot vereeniging van de gemeenten Aardenburg, Eede en St, Kruis, het tweede dat onze Raad binnen eenige jaren van Gedep. Staten bereikt, zijn door dit College talrijke beweegredenen naar voren gebracht, welke door het College van B. en W. geheel worden ondersteund. De vraag dringt zich zelf op, of door de gewijzigde tijdsomstandigheden, nu van iedere gemeente zooveel meer werk ieder afzonderlijk wordt gevraagd, nog niet met meer energie om deze vereeniging moet worden gevraagd. Een niet onaanzienlijke bezuiniging mag worden verwacht en de samengevoegde ge- S0c week 1S90. Onder de verbeteringen, welke den laatsten tjjd in onze omgeving zijn aange bracht, mag in de eerste plaats wel ge noemd worden de belangrijke en uiterst doelmatige uitbreiding welke onze Zee boulevard aanvankelijk heeft verkregen en overigens nog staat te verkrijgen. Van af den eersten aanleg toch strekt deze zich reeds uit tot dicht bij de Bom vrije kazerne, waardoor de vroeger zoo onoogeljjke en moeilijk te beganen zeedijk in eene alleszins aantrekkelijke wandel plaats is herschapen, waarop de zee in al hare pracht en grootheid kan worden gade geslagen en de zuiverste zeelucht, die zich denken laat, kan ingeademd worden. Daarenboven staat de Zeeboulevard nog niet weinig in belangrijkheid en aantrek kelijkheid toe te nemen, wanneer de vol tooiing van de rotonde, waaraan met den meesten ijver de werkzaamheden worden voortgezet, haar beslag zal hebben ver kregen. Zal Vlissingen alsdan met het volste recht mogen bogen op het bezit van een verwijl- en ontspanningsplaats, eenig in haar soort, dan mag tevens de verwach ting gekoesterd worden, dat de Zeeboule vard ook na zijn uitbreiding en verfraai ing steeds een druk bezoek zal blijven ten deel vallen, niet alleen van ingezetenen, maar niet minder ook van vreemdelingen, die een kijkje bg ons komen nemen. Zg dit bezoek en de belangstelling In den Zeeboulevard zoo groot, dat het gemeente bestuur daarin een spoorslag moge vinden, het reeds vroeger beraamde plan verder ten uitvoer te brengen en alzoo den Zee boulevard het volgend jaar tot aan het j Badhuis te verlengen. Voor de tweede maal is de petroleum- tankboot „Minister Maybach" te Vlissingen aangekomen om haar lading in het petro leum-reservoir van pakhuismeesteren al daar te lossen. Wegens de gunstige gelegenheid van ver zending van petroleum van hier naar Duitschland, worden plannen beraamd om tot den bouw van een tweede reservoir ten spoedigste over te gaan. De gemeenteraad heeft besloten aan het Roomsch-Katholiek Parochiaal Arm- en Weesbestuur 240 M2. grond te verkoopen aan de Glacisstraat, tegen den prijs van 2.50 de M2„ teneinde dien grond te ge bruiken voor het bouwen van een gesticht van liefdadigheid. meenten zullen naar de meening van het College van B. en W. een veel gunstiger rendement opleveren. Wij meenen dan ook Uwen Raad te moe ten adviseeren met het voorstel van Gedep. Staten accoord te gaan en dit College thans te vragen zoo mogelijk met spoed deze ver eeniging tot stand te willen brengen. Mevrouw VAN DEN BROECKE begroet het voorstel met eenige vrees. Spreekster zegt niet vreemd te staan tegenover de voordeelen welke een grootere gemeente bieden, doch vreest dat een samenvoeging van die drie gemeente een financieel nadeel zouden beteekenen voor de gemeente Aar denburg. Spreekster meent dat het voor de inge zetenen van Aardenburg een nadeel zou be teekenen doordat baten van het voormalig Burger Gasthuis en Burger Weeshuis ver der zouden moeten worden bedeeld. De VOORZ. zegde dat wat de financieele voordeelen betreft door Ged. Staten deze zaak wel voldoende zal worden bezien en wat betreft de baten van het voormalig Burger Gasthuis en Burger Weeshuis, deze blijven bestemd voor de ingezetenen van het tegenwoordige Aardenburg. Bovendien, aldus de Voorzitter, bevinden deze gelden zich in handen van particuliere en kerke lijke instellingen. De heer CAMBEEN meende ook de fi nancieele voordeelen niet ten volle te kun nen overzien. Ook deze spreker uitte zgn vrees over de eventueele verdeeling der ba ten van het voormalig Burger Gasthuis en Burger Weeshuis. De heer HOLLEBRAND zegde dat de kwestie van de Burger Gasthuis- en Burger Weeshuis-goederen vrij eenvoudig is. Toen de gemeente Heille en St. Anna ter Muiden bg Sluis zijn gevoegd zijn de baten van de te Heille gevestigde burgerlijke instelling van weldadigheid uitsluitend bestemd ge bleven voor ingezetenen van Heille, wat thans nog het geval is. Hier betreft het geen bezittingen van burgerlijke maai' van kerkelijke of van particuliere instellingen, zoodat de baten daarvan vanzelfsprekend bestemd blijven voor de lidmaten der ker kelijke gemeenten of voor de personen die thans mede krachtens hun tegenwoordige woonplaats tot die groep behooren. De Voorzitter schorste even de zitting om "den leden de gelegenheid te geven zich over deze zaak te beraden. Na voortzetting der zitting verklaarden Mevr. VAN DEN BROECKE en den heer CAMBEEN dat het hun voorkomt dat de gemeente Aardenburg met samenvoeging van de gemeenten Aardenburg, Eede en St Kruis financieel het minst zal zgn ge diend. Andere bezwaren werden tegen sa menvoeging door geen der leden aange voerd. De voordeelen opgesomd in het van Ged. Staten dezer Provincie ontvangen schrijven ondervinden geen bestrijding. Be sloten werd het voorstel van B. en W. on gewijzigd aan Ged. Staten over te leggen. De pensioensgrondslagen voor P. E. de Milliano als gemeente-secretaris en ambte naar van den burgerlijken stand en voor G. P. H. Wijffels als ontvanger, werden vastgesteld. Na afhandeling der agenda vroeg Mevr. VAN DEN BROECKE of de Voorzitter wil onderzoeken of het mogelijk is dat des avonds te 8 uur, evenals zulks voor den oorlog geschiedde, de klok weder wordt geluid. De Voorzitter zegde een onderzoek toe. De Duitsche luchtaanvallen op Engeland. De Londenschc correspondent van do Chicago Daily News meldt, dat do Duit sche luchtaanvallen op Engeland, dio thans op ongekend groote schaal worden ondernomen, groote schade aanrichten. Het zou kinderlijk zgn te beweren, dat deze aanvallen niet van ernstigen aard zijn, aldus de Amerikaansche journalist. Terwijl Engelsche officieele kringen voor geven, dat Engeland rnet het oog op zijn. geweldige scheepstonnage, en doorzettings vermogen de bomaanvallen kan uithouden, bestaat er in werkelijkheid geen twijfel, dat voortdurende aanvallen, zooals bij voorbeeld die van Donderdag tenslotte op de een of andere wijze gevolgen zullen hebben. Volgens berichten, die een neutrale di plomaat te New York heeft ontvangen, zijn alle haven- en dokwerken van Southampton en belangrijke militaire ob jecten in het gebied van Southampton door vliegtuigbommen zoo goed als geheel ver woest. BERUCHT KERKDIEF TE NUTH AANGEHOUDEN. Dezer dagen heeft de gemeentepolitie van Nuth een beruchten kerkdief aan gehouden, die sinds geruimen tijd Zuid- Limburg onveilig maakte en in tientallen kerken offerblokken heeft geleegd. Een surveilleerende veldwachter zag, hoe een verdacht individu, dat een vreemdsoortig pak onder den arm droeg, de katholieke kerk van Nuth verliet. Hij hield den man aan en bij onderzoek kwam aan het licht, dat de man, de 23-jarige Th. v. d. B. uit Kerkrade, een offerblik had uit gebroken. De dief had een stuk van dc dwaal van de communiebank gescheurd en daarin het offerblok verpakt. Op het politiebureau werd lig aan den tand gevoeld en hierbij bleek, dat hij in de afgeloopen jaren zich schuldig had gemaakt aan kerkdiefstallen te Heerler- baan, Molenberg, Schaesberg, Kerkrade, Eijgelshoven, Voerendaal en Wijnandsrade, terwijl hg' in Mei j.l. te Nuth een offer blok had geleegd, v. d. B. is ingesloten en zal ter beschikking worden gesteld van den officier van justitie tc Maastricht. Van 19 tot 25 Juli vervoerden de mail- booten der Mij. „Zeeland" 2067 passagiers, nl. 1115 uit Queenboro en 952 uit Vlissin gen. Ds. J. F. de Klerk te Ameide heeft be dankt voor het beroep naar de Ned. Herv. gemeente te Terneuzen; ds. J. D. van Ar- kel te Bloernendaal is beroepen bij de Necl. Herv. gemeente te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6