UIT DE PROVINCIE Tewerkstelling werklooze hoofdarbeiders. Richtlijnen voor de gemeenten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Sociale Zaken heeft den gemeentebesturen een brief gezonden betreffende de tewerkstel ling van werklooze hoofdarbeiders. Hieraan wordt ontleend Het behoeft tegenover U geen betoog, dat thans vele zgn. hoofdarbeiders met groote moeilijkheden te kampen hebben. Het is wenscheljjlc in dit probleem eenig inzicht te krijgen, weshalve het Centraal Bureau voor de Statistiek door middel van een enquête zal trachten hier mate- riaal te verzamelen. Dit onderzoek sluit niet in zich dat reeds maatregelen zullen worden genomen. Het departement van Sociale Zaken streeft er reeds eenige jaren naar voor de hierbedoelde groep werklooze hoofdarbeiders objecten te vinden, die, waar de betrokkenen uiteraard niet ge schikt zijn voor het verrichten van grond werk, zich voor uitvoering door hen lee- nen. Deze hoofdarbeiders staan in het alge meen bij werkloosheid voor bijzondere moeilijkheden. Zij zijn gewoonlijk gewend aan een levensstandaard, welke boven die van de handarbeiders uitgaat waarbij inzonderheid valt te denken aan hoogere huishuur, schoolgeld e.d. waarvoor zjj, indien zij aangewezen zijn op het bedrag, dat zij ingevolge de steunregeling kunnen ontvangen, het zwaar te verantwoorden hebben. Een en ander is voor mij aanleiding om de medewerking van Uw college in te roe pen, teneinde na te gaan, of er in Uwe ge meente bepaalde werkzaamheden kunnen worden gevonden, waarbij hoofdarbeiders kunnen worden ingeschakeld. Nadrukkelijk wil ik er op wijzen, dat geen werken naar voren moeten worden gebracht, welke in wezen tot de normale moeten worden gerekend. Arbeid voor dis tributiekantoren enz., dat alles moet wor den gerekend tot den normalen arbeid. BIJZONDERE WERKZAAMHEDEN. Mijn vraag heeft dus betrekking op bij zondere werkzaamheden, welke uitsluitend met het oog op de te verleenen hulp naar voren worden gebracht, zooals bijv. het instellen van een onderzoek naar de inko mens van bewoners van woningwetwonin- ge onderzoek naar de vestiging in en het vertrek uit de gemeente ordenen en re- gistreeren van een verzameling kinderlied jes ordenen bibliotheek en archief vol tooiing van een repertorium van de Ne- derlandsche dialecten en volkskunde sa menstelling eener bibliographie der Neder- landsche letterkunde na 1880 het ordenen en opplakken van courantenknipsels, per sonalia, enz. aan het gemeentearchief mi gratie-onderzoekingen onderzoek naar de misdadigheid in een gedeelte van Neder land completeering kaartencatalogus, bi bliotheek en leeszaal; ordenen stukken bu reau waterschapsarchieven; inventariseeren van het oude archief, enz. In beginsel heb ik er geen bezwaar te gen, wanneer ook door particuliere bedrij ven werkzaamheden aan werklooze hoofd arbeiders worden opgedragen, al zal uiter aard moeten worden zorggedragen, dat geen noxmale arbeid op deze wijze voor rekening van de overheid wordt gebracht. Wat de voorwaarden betreft, waaronder de tewerkstelling plaats vindt, diene het volgende. De werklooze hoofdarbeiders zijn dezer zijds ingedeeld in 3 groepen t.w. groep 1 academisch gevormden; groep 2 middel baar gevormden groep 3 eenvoudig ad ministratief geschoolden. TEWERKSTELLING NIET LANGER DAN EEN JAAR. De tewerkstelling mag in beginsel niet langer dan een jaar duren, opdat de te- werkgestelden weten, dat het hier gaat om een tijdelyken vorm van overheidshulp. Na verloop van een jaar dient ten minste een half jaar te verloopen, voordat op hieuw tewerkstelling kan plaats vinden. Voor elk van bovengenoemde groepen is, in overeenstemming met de plaatselijke omstandigheden en rekening houdend met het normale werkverruimingsloon, een schaal van vergoeding vastgesteld. Op dezen grondslag is de volgende loon regeling aangenomen (weekloon): klasse der ge- groep 1 meente a b c a 29— 24— 23— b 28— 23— 22— c 27— 22— 21— d 26— 21. 20— e 26— 21— 20— klasse groep 2 der ge meente a b c a 23— 21— 19— b 22— 20— 18— c 21— 19— 17— d 20.— 18— 16— e 20— 18.— 16— klasse groep 3 der ge meente a 20— b 19— c 18— d 17— e 16— De klasse-indeeling der gemeente houdt verband met het gewone werkverschaf- fings uurloon: a. uurloon van 35 cents of hooger; b. uurloon van 32, 33 en 34 cents; c. uur loon 27, 28, 29. 30 en 31 cents; d. uurloon van 24, 25 en 26 cents; e. uurloon van be neden 24 cents. Groep I.: Hooger gevormden (academici), zooals juristen, ingenieurs, economen e.d., die de universitaire studie langer dan drie jaren hebben voleindigd. Groep II.: Middelbaar gevormden, zooals boekhoud- kundigen, vakbekwame teekenaars, statis tisch geschoolden e.d. Groep III: Eenvoudige krachten als kantoorbedien den, schrijvers e.d., die gehuwd zijn en reeds practische ervaring hebben. Burgerlijke Stand MIDDELBURG. Geboren: Maatje Pieternella dochter van Johannes Bruel en van Cornelia Zwarte- poorte; Maria Johanna Pieternella, dochter van Simon Kodde en van Jannetje Catha- lina Maas; Pieternella Cornelia dochter van Leendert Joosse en van Cornelia Leerzem; Jacob zoon van Marinus Jan den Engelsman en van Grena Maatje Thole- naar; Hermanus Heinrich Willem doch ter van Pieter Tuibergen en van Santina Wilhelmina Snoep; Johanna dochter van Jan Greijnse en van Johanna Coppoolse; Louwerina, dochter van Gabriel Heijboer en Maria Pieterse, Adriana Elisabeth dochter van Leunis Barentse en van Catharina Adriana Verburg: Hendrik Cornelis zoon van André Cornelis Frederiks en van Ca tharina Schoe; Jan zoon van Adriaan 3aak en van Johanna Maria Vervoorn. Overleden: Helena de Keijzer, oud 66 jaren, weduwe van Leinde Bruijne. Le na Hendrika de Kam, 45 jaren, vrouw van Izaak van Noppen; Cornelis Simon Schout, 80 jaren, weduwnaar van Leuntje Everse; Gidèon Suike, 72 jaren, weduwnaar van Leijntje Puijpe. OndertrouwdF. H. Hoornick 24 jaar jm. en C. Geertse 21 jaar jd.; P. J. de Vlieger 30 jaar jm en A. J. P. C. de Vlieger 30 jaar jd.; A. de Bakker 25 jaar j.m. F. Davidse 24 jaar jd,; A. v. d. Ven 58 jaar jm. en C. E. Wouters 37 jaar jd. SOUBURG. Over de maand Mei. Geboren: Bastiaan, zoon van Willem de Jong en Levina Hoogesteger; Arie, zoon van Johan Baptist Koch en Luiksie de Baat; Trgntje, dochter van Klaas van der Linde en Aagje Dijkstra; Cornelis, zoon van Cornelis Kasse en Leuntje Wondergem; Cornelis, zoon van Danker Schuiling en Cornelia van de Dood; Johannes, Hen- dricus, Theodorus, zoon van Theodorus, Marinus, Johannes, Hendnkus Meertens en Geertruida Johanna Aarden. Ondertrouwd: Adriaan Francke, 31 jaar en Maatje Davidse, 26 jaar; Jacobus de Bruijn, 21 jaar en Willemina Maria Hui- bregtse, 20 jaar. Getrouwd: Jacobus Adriaan Polderdijk, 24 jaar en Leijntje Adriana van der Plank, 27 jaar. Overleden: Izaak Xeim, 24 jaar ongeh., A. P. Anker, 58 jaar, echtgenoot van Wil lemina Dekker. Over de maand Juni 1940. Geboren: Pieter, zoon van Jacob de Hondt en Johanna Houmes; Johannes Cor nelis Willem, zoon van Adriaan Lein Cas- tel en Tannetje ie Buck; Christiaan, zoon van Christiaan Simonse en Willemina Ma ria de Buck. Ondertrouwd: Henricus Gerardus Ar- noldus Verhees, 31 jaar en Geertje Gra vel's, 18 jaar; Marinus Oele, 23 jaar en Wilhelmina Bruinsma, 20 jaar. Getrouwd: Jacobus de Bruijn, 21 jaar en Willemina Maria Huibregtse, 20 jaar; Adriaan Francke, 32 jaar en Maatje Da- cidse 27 jaar; Henricus Geradus Arnol- dus Verhees, 31 jaar en Geertje Gravers, 18 jaar. Overleden: Maatje .Vestveer, 76 jaar, wede. van Marinus Adriaanse; Joos Bos telaar, 78 jaar, weduwn. van Maatje Pop- pe, Elisabeth Wouters, 8 jaar, dochter van Lein Wouters en Antje Cornelia van der Staal; Willem Cornelis Bosselaar, 44 jaar, echtgenoot van Anna Jowanna Jansen; Jacoba Bostelaar 82 jaar weduwnaar van Leuntje Eesuijen; Amelia Oele, 53 jaar, jd. ongeh.; Maria Johanna Cense, 77 jaar, wede. van Adrianus Kruit hof; Jacobus Huibregtse, 51 jaar, echtgen. van Maria Marinisse. WEMELDINGE. Van 11—25 Juli. GeborenS ara Elizabeth, d. v. J. Buijze en E. J. Burger. Marinus Karei Jan, z. v. J. J. Houtekamer en A. J. van Vlij men. Ondertrouwd: Bartholomeus Jan Wisse, 25 j. jm. en Janna de Vos, 25 j. jd. Gehuwd: P. J. Lauret, 41 j. jm. en C. S. van Baal, 35 j. jd. Overleden: Johanna Jacoba Scheele, 77 j., weduwe van D. van Hoorn. BREDA'S BURGEMEESTER ZONDER AMBTSKETEN. Vele voorwerpen van meer of minder be lang zijn bg de evacuatie van Breda in de afgeloopen oorlogsdagen verloren gegaan of zoek geraakt. Het meeste bleef weg, ge stolen of vernield, terwijl sommige verlo ren gewaande dingen naar verloop van tijd weer werden gevonden, maar wat zoek bleefdat was de ambtsketen van bur gemeester Van Slobbe. Gedurende de evacu atie is dit teeken der burgemeesterlijke waardigheid verdwenen en na die gedenk waardige dagen heeft men het nooit meer terug gezien, meldt het Hbld. En nu moet er een nieuwe ambtsketen komen, want wat is een magistraat zonder het teeken zijner waardigheid En ook vin den B. en W., dat het een mooiere moet zgn, want, zoo zeggen zij in een desbetref fend voorstel aan den raad, hoewel onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden naar soberheid moet worden gestreefd, wil het ons toch voorkomen, dat in verband met den groei der gemeente en de plaats, welke zij thans in dit gewest inneemt, de nieuwe keten op meer artistieke wijze behoort te zijn uitgevoerd dan die, welke verloren is gegaan! Daarom stellen B. en W. den raad voor 273 gulden uit te trekken voor 't aan schaffen van eeh nieuwe ambtsketen. Walcheren Geen concert. NW- EN ST. JOOSLAND. Zaterdag avond zou de muziekvereeniging „Excel sior" een concert geven te Nieuw en St. Joosland. In verband met de aanwezig heid van een ernstige zieke in de om geving van de muziektent zag de burge meester van Nieuw- en St. Joosland zich genoodzaakt de reeds verleende vergun ning voor dit concert in te trekken. Het concert kan dus niet doorgaan. Ongelukje. ARNEMUIDEN. Bij het wasschen met een door electrische kracht voortgedreven machine had mej. B. het ongeluk, dat een harer vingers van haar linkerhand bekneld raakte tusschen de wringer. Gevolg hiervan was, dat zjj dit lichaamsdeel onder behan deling van een geneeskundige moest stel len. NIEUWE GEMEENTESECRETARIS BENOEMD. WESTKAPELLE. In de gisteren gehou den raadsvergadering is benoemd tot ge meentesecretaris de heer W. J. K. Die- leman. TERAARDEBESTELLING J. POLDERMAN. WESTKAPELLE. Donderdagmiddag vond alhier de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen den heer J. Polderman, in leven raadslid dezer gemeente. Nadat de baar door vier leden van den gemeenteraad en vier bestuurs leden van de Vereeniging tot stichting en instandhouding eener Christelijke school te Westkapelle van /elke vereeniging de overledene bgna 30 jaren lid en secretaris is geweest naar de groeve was gedra gen, werd het woord gevoerd door ds. Vreugdenhil te Meliskerke, die sprak naar aanleiding van psalm 103. Het woord was daarna aan den bur gemeester van Westkapelle, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, die sprak namens den voltallig aanwezigen raad en de ge meente. Hij zeide den overledene gedurende diens vijfjarig raadslidschap te hebben leeren kennen als een edel en hoogstaand mensch, waarmede een prettige samenwer king steeds het geval was geweest. Het moge voor de familie een troost zijn, dat de raad en de gemeente den overledene steeds met den grootsten eerbied zullen herdenken. Tenslotte sprak ds. Visser te Domburg, als voorzitter van bovengenoemde vereeni ging namens deze en het personeel der school. Grooten dank bracht spreker voor al hetgeen de overledene voor de vereeni ging en de school heeft gedaan. Grooten dank inzonderheid aan God, Die den over ledene daartoe heeft willen gebruiken als Zijn instrument. De oudste broer van den overledene sprak namens de familie woorden van dank voor de laatste eer, den overledene bewezen. DOMBURG. Nu de maand Juli bijna ver streken is, willen wg even overzien wat de afgeloopen weken voor de badplaats Domburg geweest zijn. Hoewel deze maand hier alles rustig is geweest, hebben de badgasten zich niet la ten zien, behoudens een enkele uitzonde ring, zoodat het ook in dat opzicht hier rustig was. De eerste rust. wordt gewenscht, de tweede echter niet. Immers zoowel het bad- bedrrjf als de hotel- en pensionhouders en de huizenverhuurders alsmede de nering doenden missen hierdoor de verdiensten, hetgeen een terugslag geeft op het geheele dorpsinkomen. Zulks zal ook den a.s. win ter van invloed zijn. Gaarne zouden wij schrijven dat nu alle hoop gevestigd is op de maand Augustus. Echter velen begrijpen reeds nu, dat ook deze maand, mocht zjj wat brengen, niet in staat zal zgn om het seizoen 1940 goed te maken, ja zelfs nog niet de onkosten zal kunnen dekken. Brand op de vuilnisbelt. DOMBURG. Evenals vorige week moest Woensdagavond personeel van de brand weer het vuur gaan blusschen op de vuil nisbelt. Het schijnt dat dit het werk is van de jeugd. Zij bezorgt hiermede aan verschillende menschen overlast, terwijl het met het oog op de verduistering tevens gevaar mede brengt. Zuid-Reveland Door een vergissing op de zetterij zijn eenige stukken van het verslag, dat wij gisteren over de poldervergadering te Kruiningen gaven, in verkeerde volgorde geplaatst. Daardoor kwam een deel van de besprekingen, beginnende met het op schrift: „Belanghebbenden laten zich hooren", die plaats hadden na de rede van ir Mesu, in ons blad vóór deze rede terecht. CENTRAAL GENOOTSCHAP. KLOETINGEDezer dagen vergaderde het bestuur van de afdeeling Kloetinge van het Centraal Genootschap voor kinderuit zending en vacantiekolonies onder voorzit terschap van mevrouw WoudaBoerma. Na bespreking van eenige interne zaken, werd mevr. BoersmaSmit als bestuurslid benoemd in de plaats van mevrouw Kouse makerSchnepper, die wegens verhuizing voor deze functie bedankt heeft. Voorts werd baronesse Schimmelpen- ninck van der Oye geb. Beelaerts van Blok land benoemd tot eerevoorzitster der af deeling. MEN MAG, ALS HET DUISTER IS, NIET OP DE SLUIZEN KOMEN. WEMELDINGE. De burgemeester maakt in opdracht van den plaatselijken bevel voerenden Duitschen marine-commandant bekend, dat het verboden is om wanneer de duisternis is ingevallen de sluiswerken te betreden. Personen, die aan de andere zij de van het kanaal wonen mogen zich niet langer op de sluizen ophouden dan noodig is, om zich van de eene naar de andere zij de der sluizen te begeyen. Naar de Ostmark. KLOETINGE. In deze gemeente werden 5 kinderen opgegeven voor deelneming aar. de vacantiereis naar de Ostmark. Concert. KAPELLE. Zaterdagavond hoopt het fan farekorps „Ons Genoegen" te Kapelle, dir. de heer W. L. Harthoorn 'n concert te ge ven op het Marktplein te Biezelinge. Enkele weken geleden gaf ditzelfde korps een concert te Kapelle onder veel belang stelling en met succes. Wemeldinge. Getijden. Juli Hoogwater. Laagwater Zaterd. 27L.K. 9.36 21.49 2.56 15.15 Zondag 28 10.22 22.43 3.45 16.09 Noord-Beveland FLAUWE GR.AP. WISSENKERKE. Een dezer dagen reed iemand uit Colijnsplaat over een der pol derdijken in deze omgeving. Enkele dicht aan den weg werkende arbeiders riepen hem toe, dat een eindje verderop een bom op den weg lag. De fietser schrok geweldig van deze mededeeling en reed zoo hard mogelijk het rare ding op den weg voorbij, zonder er naar te durven kijken. Hij vond het raadzaam van zijn wedervaren melding te maken bij den gemeente-veldwachter te Colijnsplaat. Deze er op af met nog enkele personen om de aanwezigheid van een niet ontplofte bom te constateeren. Toen ze het gevaarlijke voorwerp genaderd waren bleek heteen groote paddenstoel te zijn, waarschijnlijk daar opzettelgk neer gelegd. Een flauwe grap voor volwassen menschen. Zeeuwsch-Vlaanderen GROEDE. Voor de hoofdakte, gedeelte A is geslaagd de heer J. J. Verschoor, alhier. „De Korenschoof". SLUIS. Met no. 142 van de Staatscourant zijn verzonden afdrukken van de akten van de Coöperatieve Graanhandel en Graan- opslag „De Korenschoof" G.A., alhier. Dat liep goed af. HOOFDPLAAT. Woensdagmiddag ver voerde een der knechts van den loon- dorscher Simons met een tractor een stroo- pers. Onverwacht brak de verbinding van beide machines en liep de pers den weg af. Deze zette rechtstreeks koers naar de woning van den heer Mollet. Gelukkig echter werd de pers doordat er zich een goot voor de woning bevond, in haar vaart gestuit en kwam op eenige decimeters van de woning tot stilstand. Zoo liep het ge heel nog wonderlijk goed af. Daar het juist op het middaguur was, was er aan belang stelling geen gebrek. Wie is de eigenaar? HOOFDPLAAT. Eenige weken geleden vond een schooljongen alhier een belang rijke som aan geld. Tot heden heeft de rechtmatige eigenaar zich nog niet aan gemeld. „De Oranjeruiters". AXEL. Woensdagavond werd alhier een algemeene vergadering gehouden van de landelijke rjjvereeniging „De Oranje- ruiters". De voorzitter sprak er zijn blijd schap over uit, dat alle gemobiliseerde leden behouden zijn teruggekeerd. Thans maakt de vereeniging een moeilijken tijd door, omdat geen rijlessen en andere prac tische oefeningen kunnen worden gehou den. Toch dient er wat gedaan te worden, opdat niet heelemaal naar het doode punt wordt afgezakt. Ook met het oog op den oogsttijd is het thans bezwaarlijk te oefenen, zooals men anders gewoon was. Men zal zich dan ook voorloopig bepalen tot het geven van theoretische lessen. De voorzitter, de heer A. J. Schieman gevoelde ook wel iets voor het geven van lessen in de voetverzorging en het hoef beslag van het paard. Hij wil zich bij voldoende animo der leden daarmede gaarne belasten. Dit voorstel vond alge meene instemming. Met nieuwen moed zal men dan ook weder aan den slag gaan. Trap van een paard gekregen. AXEL. De landbouwerszoon J. de Putter alhier had Woensdag het ongeluk in den stal een trap van een der paarden te krij gen. Hij bekwam hierdoor dusdanig licha melijk letsel, dat hij het bed moet houden. Zijn toestand is echter niet ernstig. Valutakoersen Ned.Bank. De officieele valutakoersen der Neder- landsche Bank van heden zgn als volgt New York 1.S8 3/16—1.88 9/16, Berlijn 75.28—75.43, Brussel 30.11—30.17, Helsinki 3.813.82, Stockholm. 44.8144.90, Zurich 42.7242.81. Bankpapier New York 1.86%1.90%, Brussel 30.08—30.20, Stockholm 44.76— 44.94 Ztirich. 42.67—42.86. Kerknieuws Geref. Gemeenten. Aangenomen naar Ridderkerk C. v. d. Woestijne, cand. te Rotterdam, die be dankte voor Dinteloord, Enkhuizen, Gene- muiden, Giessendam, 's-Gravenpolder, Lisse, Meliskerke, Ifiddelharnis, Nieuwerkerk a.d. IJssel, Rijssen, Scheveningen en Zoeter- meer.. AGENDA Electro-bioscoop, Middelburg. Van Vrij dag 26 'uli tot en met Donderdag 1 Aug: „Geld is niet alles" en „Het ge heim van Dr. Felgentrau". „Alhambra'M heater Vlissingen. Van Vrijdag 26 tot en met Dinsdag 30 Juli: „De rechtzaak van Dr. Deruga". Grand theater Goes. Vrijdag 26, Zater dag 27, Zondag 28 en Dinsdag 30 Juli: Paradijs der vrijgezellen". Onze Bureaux zijn gevestigd t MIDDELBURG I Radactie: Tel. 269 l AdmInistr.:Tel.139 BIERKAA111 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraal 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 <8 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Marktberichten VISCHMIJN VLISSINGEN. Donderdag 25 Juli. Aanvoer van 4 sche pen. Garnalen, kleinhandel 2225 ct. per kg. Zoodjes 1.50—2.50. KAPELLE, 24 Juli. Veilingsvereeniging „Kapelle-Biezelinge en Omgeving". Groote veiling: Roode besen 10,10.05; Dubb. pr. z. dr. 1.5,4015,80; Zure Kroet- appelen 4,105.10, alles per 100 kg. Kleine veiling: Oranjepruimen 1019; Early Laxton 1944; Princepruimen 510; Occulanen 514; Citroenpruimen 819, Merbelanen 814; Tollenaarsprui- men 819; Engelsche krozen 1115; Wijn krozen 1°; Eld. Blauwe 1322; Czar- pruimen 3036; Frambozen 3874; Roo de bessen 1018; Kruisbessen 620; Jap. Wijnbessen 6066; Zure Morellen 1022; BI. druiven5961; Madeleinen 520; Per zikappels 516; Early Victoria 410; Beaty of Bath 68; Oomskinderen 1128: Spuiperen 59; Janbaasperen 511; Zo- merlauwtjes 7; Langstelen 59. Groenten: Dubb. pr. z. dr. 1016; Stok- snijboonen 2025; Stokprincessen zonder draad 1819; Doperwten 10; Tomaten 12 15; Zilveruien 310 alles p. kg. Aardap pels 2,303,80 p. 100 kg.; Komkommers 34%; Bloemkool 413, p. stuk; Bos- peen 45; Kroten 23 p. bos; Kropsla 1.302,80; Andijvie 2,20 p. krop. Diversen: Perziken 28 p. stuk Kas- washington 1,50—5,80; Kasburbante 7,20; Kas bl. pruimen 1,00—1,20 Kas Golden Japan 5,10; Eieren 4,40; ales per 100 st. MIDDELBURG, 25 Juli. Fruitveiling. Ap pels: Madeleinen 1 12 c., Yellow Trans parant 614 c., Earley Victoria 15 c., mr. Gladsone 6 c., peren: Spuitjes 510 c., klapsperen 46 c., Oomskinderen 2 3% c. pruimen: Oranjepruimen 1418 c„ Earley Laxton 3—28 c., Tollenaars 17 c., Blauwe pruimen 7% c. druiven: Franken- thalers 5260 c., Black Alicante 4448 c., Frambozen 25—40 c. bessen: Roode (Pro- lefix) 10—17 c., Witte 7%—10 c.. Roode en Witte Kruisbessen 15 ct., alles per kg. dubbele Netmeloenen 2533 c.. Suikerme loenen 1540 c., Zesweeksche meloenen 2S c., Kasvijgen 4% c.. alles per stuit. Aardappelveiling. Mitlothiarns 93100 e., Bonken 6874 c., Drielingen 6065 c., Kriel 45 c., Blauwe Eigenheimers: groote 9395 c., Bonken 6875 c., Drielingen 40 60 c„ Kriel 3045 c. Bintjes: Groote 95 c., Bonken 70 c., alles per 25 kg. Eierenveiling. Kipeieren 5256 kg. 3.60: 56—60 kg. 3.S5—3.90; 60—64 kg. ƒ4.10—4.25; 68—70 kg. 4.55; een deneieren 3.55; kalkoeneieren 6.50, alles per 100 stuks. GOES, 25 Juli. Veilingsvereeniging Zuid- Beveland. Groote veiling z-oode bessen 10.20, dubbele princesseboonen 13.SO, per 100 kg. Kleine veiling druiven Frankenthaler 57, roode bessen 1018. witte 7.50, kruis bessen 5, frambozen 3561, zure morel len 1118, Bevelanders 14, eierpruimen 1 6.50, czarpruimen 1128. Engelsche krozen 717.80, Eldensche blauwe 520, early laxton 9—34, myrabolanen 2—5.50, oranjepruimen 5—16.10, okkelanen 6.50 21, princepruimen 2.5013, sierpruimen 3 10, tollenaarspruimen 416. wijnkrozen 10—15, val 28, tomaten 12—15, alles per 100 kg. Meloenen 1737, perziken 2.50 7.50, kaspruimen 2—6.50, kasperen 6.50— 14, alles per 100 stuks.Bruine heerenperen 8.50, Jan Baasperen 8—10, N.H. suikerpe ren 4.5010, oomskinderen 926, zomer- louwtjes 5.509, kroet- en valperen 2 6.50, Yellow transparant extra 1721, A 1316, B 1011, C. 78.50, Beauty of Bath 5—14, early victoria 4.50—10, mr. Gladstone 47, perzikroode zomerappels 516, zomeroogst 3.50, zoete pietjes 59, kroel- en valappels 4.50—6, alles per 100 kg. De ondergang' van de „Lancastria" Het D.N.B. meldt uit Genève: Met aanzienlijke vertraging meldt Reu ter, dat thans gemeld kan worden, dat op 17 Juni het passagiersschip „Lancastria" van de Cunard White Star line ter hoogte van St. Nazaire door Duitsche vliegtuigen gebombardeerd en tot zinken is gebracht. Aan boord bevonden zich ongeveer 5300 personen, waarvan er 2477 gered zijn. Vol gens verdere berichten over dit achteraf toegegeven verlies diende de „Lancastria" als transportschip voor de evacuatie van die Britsche troepeneenheden die als ach terblijvers :n de groote vlucht over Duin kerken, via St. Nazaire naar Engeland zouden terugkeeren. De troepeneenheden aan boord van het schip waren voorname lijk speciale commando's en etappentroe- pen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3