Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsehe, Goesche en Breskensche Courant De schade aan de oude gebouwen te Middelburg. Europa's economische leven na den waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 170 VRIJDAG 26 JULI 19 40 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f2.30 per kwartaal- Franco per post f 2.50 per kwartaal, Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cent, Bij abonnement speciale prijs, Kleine advertenties t van 1—5 regels t0.50. iedere regel meer 10 et- (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen A AN GE SLOTEN BIJ HET fiU RE AU VOOR PUBL I CITE IT SWA AR DE. .11)1 G E STÉL D DÓ ORDE V E REE NI G I N G „D E N E D RL A ND SCH E DAG BLADPER S" Wat wel en wat niet kan en zal worden hersteld Naar aanleiding van de mogelijkheid tot herbouw of herstel van de te Middelburg geheel of gedeeltelijk verloren gegane monumentale gebouwen en panden met historische kunstwaarde, hebben wij een onderhoud gehad met dr. J. Kalf, inspec teur kunstbescherming. Ofschoon de schade groot is en ten deele onherstelbaar, moet toch verklaard wor den, dat het erger had kunnen zijn veel kan in zijn vroegeren luister herschapen worden, aldus de heer Kalf. Vooral de Zuidelijke helft van de oude stad werd getroffen' en de gevolgen zijn daar het ernstigst. DE ABDIJ. Van de Abdij is nagenoeg alles ver brand. De meeste schade trouwens is aange richt tengevolge van secundaire branden, minder door meer directe oorzaken. De branden zijn dan ook het ei-gste geble ken. In omstandigheden, als zich hier hebben voorgedaan, breiden deze zich dik wijls snel uit. Te Middelburg hebben op den bewusten dag twaalf branden tegelijk gewoed, waar de brandweer niet tegen opgewassen bleek. Het ï-ijksarchief is blijven bestaan, evenals de onderbouw daarbij van de 'Ba lanspoort. In de kelders zijn de archieven gx-ootendeels bewaard gebleven. Ook het venduhuis van de notarissen, pas gerestaureerd, is grootendeels behou den. Er was een brandwei-ende vloer op den zolder dier twee gebouwen. Van het venduhuis heeft het dak gebrand, doch het vuur is niet verder gekomen. Jammer genoeg was men met de beschermings maatregelen van dezen aard nog niet ver der gekomen. De overwelfde klcostei-gang, welke der tig jaar geleden gerestaureerd werd, is grootendeels behouden. De gewelven zijn intact gebleven. De rijksgebouwendienst is thans bezig, teneinde dit alles verder te behouden, een en ander te schoren, en de gewelven af te dekken. Afgebroken wordt wat niet te behouden is en gevaar oplevert, zooals het hotel „De Abdij". Van vele andere gebouwen staan de bui tenmuren nog. Voor zooveel ze niet her steld .kunnen worden, zijn er voldoende gegevens overgebleven om tot nieuwbouw te kunnen overgaan. Alles zal systematisch hersteld worden en daartoe worden de brokstukken geor dend en bewaard. Juist van de belangrijk ste gedeelten heeft men voldoende gege vens in handen, om ze weder te kunnen opbouwen. In het gebouw van de Provinciale Grif fie is o.m. een aantal xnooie gobelins ver- brand. Er waren twee kerken, eigendom van de Ned. Hei-v. gémeente, en een toren, de Lange Jan, behoorende aan de bur gerlijke gemeente. In de Koorkerk zijn nog mooie gewelven overgebleven. Onderzocht wordt of hei-bouw mogelijk is. Tegen win- tersche invloeden zullen de i-uïnes inmid dels beschermd worden. Een nis met de ooi'spronkelijke gi-af- tombe van den Roomsch-koning niet be schadigd. In de Nieuwe Kerk was het praalgraf van de Evertsen, de bekende admiralen, omgeven door zandzakken. Deze hebben goede resultaten opgeleverd. Losgeraakte fragmenten zijn er weer opgezet of er weer aan bevestigd. De tomben zullen wox'- den ingemetseld. Dan komt er een muur omheen en wordt een afdak gemaakt van betonplanken. Dit alles om het pi-aalgraf voorloopig tegen vallend puin te bewa ren en andei-e beschadiging te behoeden. HET RAADHUIS. Het oude raadhuis bestaat uit drie ge deelten. Ten eerste het eigenlijke stadhuis. Daarbij sluit zich aan de vleeschhal. Dit is gothiek, einde achttiende eeuw is er een vleugel bij aangebouwd. Deze is in zoo slechten toestand geraakt, dat h\j moet worden afgebroken. Van vleeschhal en raadhuis staan nog slechts de buiten muren. Vair den gothischen gevel aan de Lange Noordstraat zijn drie venstertraveeën geraakt. De rijkst bewerkte gevels van het stad huis-complex kunnen behouden bljjven. Ze worden geschoord, om ze te vrijwaren te gen de gevolgen van herfststormen. Voor den herbouw van liet stadhuis is reeds aan een tweetal architecten op dracht gegeventot herstel der gevels aan den heer H. van Heeswijk te 's-Gra- venhage, die den ouden gevel van het stadhuis te Leiden en van de St. Jan in Den Bosch restaureert. Voor den herbouw van het interieur en do herinrichting aan den ir. A. van der Steur te Rotterdam, die o.m. het museum Boymans te zijnen name heeft staan. B\j den bi-and van het stadhuis is alles, dat er in staat, door het vuur verteerd. Zoo de beroemde vierschaar met haar mooie betimmering en zinvolle beeldhouw werken. Het schilderij „het laatste oor deel", de prachtige schepenbank, de bus te van Karei V, een gesneden eiken por taal, uit een Middelburgsch huis afkom stig. Er was ook een model van de Lange Jan met de spits, zooals die oorspronkelijk is geweest. De gemeentelijke oudheid kamer op de eerste verdieping is n.l. ook geheel uitgebrand. Van het raadhuis bestaan er nog goede teekeningen. Ook zijn er bx-okstukken ge noeg ovex-gebleven, om het terug te bou wen, zooals het vroeger was. Bij een vo rige restaui-atie zijn verschillende destijds oude beelden vervangen door minder goe de. Hier opent zich een mooi arbeidsveld voor onze beeldhouwers, aan wie verschil lende opdrachten kunnen worden gegeven. Een balustrade liep dood tegen de vleesch hal. Die zal er nu weer omheen woi'den gemaakt. Uitwendig zal het i-aadhuis er stellig niet minder op worden. In het ï'aadhuis, het gouvernementsge bouw en de woning van den commissaris der Koningin hing in bruikleen van het> Rijksmuseum en het Mauritshuis een 25-tal schilderijen. Twee wax-en er in het provinciaal museum, dat zoo goed als niets geleden heeft, en die zijn dan ook gered. De vleeschhal had van ondex-en steenen gewelven, het gemeentelijk ax-chief was hier gebox-gen. Het archief is totaal ver- bi-and. Dit is wel een zeer ernstig ver lies, want er was veel belangrijks in dat archief. ANDERE BESCHADIGDE OBJECTEN. Op dexi gevel na is ook de provinciale bibliotheek aan de Lange Delft verwoest, doch het provinciaal bestuur heeft da delijk schooi-werken laten maken. De be doeling is, de restanten af te breken en het geheel zooveel mogelijk het oude as pect terug te geven. Met de provinciale boekerij schijnt het nog mede te vallen. Veel is daar in de keldex's gebracht, de inhoud is wel ge schonden, maar toch valt de schade over het geheel hier mede. Overigens hebben de vex-schillende bran den niet alleen het centrum geteisterd, maar juist ook verschillende mooie punten daarbuiten. Zoo het huis van de Oost-Indische Com pagnie aan de Rotterdamsche Kaai, groo tendeels gebouwd in de 18e eeuw. Daar achter stonden pakhuizen uit de 17e eeuw; aan twee binnenplaatsen gelegen, waren dit prachtige panden. Zij zijn geheel uit gebrand. Het is uitgesloten ze weer op te bouwen. Daax-naast stond eeix huis uit de 17e eeuw, de „Globe" van de vex-eeniging Hen- drick de Keyzer. Ook dit is schoon uit- gebi-and. Daartegenover wai'en er vroeger een paar oude huizen. Een ervan, „De Steen- rotse", eveneens van de vereeniging Hen- di'ick de Keyzer, was bijzonder mooi, met een gevel uit natuui'steen. Vijftien jaar geleden werden deze gerestaureerd. Daar staat alleen de pui nog van overeind, met een x-eeks reliefs, die is te behouden. De vx-aag is echter, of er voldoende fragmen ten over zijn van den bovenbouw. Dat zal nog moeten blijken. Inmiddels zijn de mu ren afdoende door de vereeniging Hendrick de Keyzer geschoord. Deze bezat nog een derde huis, „De Gouden Zon", in de Lange Delft. Daar is niets meer mede te beginnen. Het is niet mogelijk, dit perceel in zijn ouden vorm weer op te bouwen. Een ander schilderachtig gebouw, de bank van leening, is ook verbrand. Het zelfde is het geval met tal van geveltjes in smalle steegjes. Aan de Balans stond een gebouw, de St. Jox-is Doelen, met èen gevel uit de 16e eeuw, van natuursteen, vroeger die nende voor sociëteit, later hotel. Daar van staat nog alleen een deel van den voorgevel vei-eind. Het is de vraag, of die te behouden is. Er is opdracht gege ven om, als dit mogelijk is, schoorwerken te doen uitvoeren, teneinde omwaaien te voorkomen. Er stond in de Lange Delft een oud huis, waar-van het bovenste deel oudheid kundige waarde had. De benedenverdie ping was voo. winkelinrichting verknoeid. Eén der zijgevels, van laat-gothische bak steen-architectuur, is nog goed bewaard. Onderzocht zal worden of het mogelijk is, dezen ge el te behouden en voldoende in het gezicht te brengen. BELANGRIJKE ONGESCHONDEN OBJECTEN. Van wat er, geheel ongeschonden, voor het nageslacht bewaard is gebleven, noe men we de Kloveniersdoelen, dateerende uit 1607, een vrijgroot gebouw, met een kleurige ax-chitectuur van gemengde bak en bex-gsteen. De Oostkex-k, een achtzjjdige koepel- Elf Engelsche koopvaardijschepen vernietigd. Groot succes van het Duitsche luchtwapen. Het D.N.B. meldt; Duitsche gevechts vliegtuigen en duikbommenwerpers hebben Donderdagmiddag en Donderdagavond in het Kanaal wederom een belangrijk succes behaald. Volgens de tot dusver ontvangen berichten wex-den van een door zee- en luchtstrijdkx-achten krachtig beschermd Britsch convooi van 33 schepen, elf koop- vaax-djjschepen met eéji totale tonnage van 43.000 b.r.t. tot zingen gebracht. Drie andére koopvaardijschepen van in totaal 12.000 b.r.t. geraakten in brand of werden zoo ex-nstig beschadigd, dat zij als totaal verloren kunnen worden beschouwd. Bo vendien gelukte het, een modernen Brit- schen torpedojager in brand te werpen en een andex-e ernstig tè beschadigen. Italiaansche overmacht in de Middellandsche Zee. De bijzondere correspondent van Stefani bij het luchtwapen wijst op de supei-ioi-i- teit van de Italiaansche luchtmacht tegen over de Royal Air Force in de Middel landsche zee. De R.A.F. zoo schiïjft de correspondent, had' in de Middellandsche zee vex-scheidené Steunpunten opgericht, die allen tegen Italië gericht waren. De basis van Malta, als het in de dichtste nabijheid van Italië liggende Engelsche steixnpunt, /ormde de pijler van het geheele systeem. Deze basis is reeds door de her- haalde Italiaansche luchtbombardementen geneutraliseex-d. Aan den anderen kant is de Britsche poging, van vliegtuigmoe derschepen gebruik ie maken om de groote afstanden tusschen de steunpunten der R.A.F. en Italië te overbruggen, bijna volkomen mislxikt. De activiteit der door de vliegtuigmoedex-schepen vervoerde toe stellen was n.l. zeer beperkt en speelde zich in hoofdzaak af in samenwerking met de marinestrijdkrachten. De laatste dagen, zoo vex-volgt de cor respondent, heeft de Italiaansche lucht macht haar optreden voornamelijk tegen de militaire doelen Gibraltar, Alexandrië en Haifa geconcentreex-d. De havenwerken van petx'oleumopslagplaatsen van Haifa zijn opnieuw door sterke vliegtuigfor maties aangevallen, die ook doelen troffen, welke by den eei-sten aaxxval waren over geslagen. Reusachtige bx-anden werden dooi de Italiaansche bommenwerpers in de petroleumopslagp laatsen veroox-zaakt. Ook de petroleum raff inadex-ij schijnt getroffen te zijn. Bij den luchtaanval op de marine basis Alexandrië wex-den alle in de haven voor anker liggende Britsche schepen weer aangevallen en eenige daarvan door bom men getroffen en zwaar beschadigd. Deze bomaanvallen tegen zeer verwijder de vijandelijke steunpunten bewijzen, dat de Italiaansche luchtstrijdkrachten zeer be langrijke steunpunten en centra van den vjjand onder bun contröle hebben, welke Engeland voor eiken Italiaanschen lucht aanval veilig achtte. De Britsche lucht strijdkrachten, die in de Middellandsche zee verspreid liggen, kunnen slechts aan de grens tusschen Egypte en Libye operee- ren, terwijl het Italiaansche luchtwapen eiken dag tegen alle vijandelijke lucht- steunpunten en centra het initiatief neemt. kerk,bleef behouden. Ook de Kuypers- poort, een mex-kwaardig slop, waar ach terin het Kuypershuis staat. In de omge ving echter is veel verbrand. De Gistpoort, een der toegangen tot de Abdij, is bewaard gebleven. Ze vertoont laat-gotischen bouw in natuursteen. In een ander gedeelte van het oude- Middelburg is eveneens nog vrij veel be houden, als de Gasthuiskerk, de Schot- sche kerk en een groot aantal interessante gevels. Als er. voldoende zorg aan wordt be steed, zal aldus het oordeel van onzen zegsman Middelburg veel van de at tractie kunnen terugkrijgen, welke het vroeger had. Men wil van het oude zoo veel mogelijk behouden. Er is gegronde hoop tevens, dat men bij het nieuwe stra-' tenplan het karakteristieke van den ouden stadsaanleg zal volgen. Dan is het de gi-oote vraag: Hoe zal er worden gebouwd? Het zal goed zijn, als hierbij de leiding wordt gegeven aan bekwame architecten, die de sfeer van Middelburg begrijpen. Het oude Middel burg was te dicht bebouwd. Er moeten minder huizen komen dan er gestaan heb ben. De bouw moet ook moderner zijn; met méér licht en lucht in betere huizen. Wat winkelstraat was, moet winkel straat blijven, maar het is te hopen, dat er minder winkels komen, dan er waren, zoodat ieders omzet beter wordt. Worden bovenstaande richtlijnen in het oog gehouden, dan lean er een herboren Middelburg ontstaan. Rijksminister Funk zet uiteen, welke vorm het zal hebben. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Duit sche minister van economische zaken, dr. Funk, die van rijksmaarschalk Göring opdracht heeft gekregen, plannen voor te bereiden voor den herbouw van het Duit sche en Europeesche economische leven na het einde van den oorlog, verklaarde gis teren voor vertegenwoordigers van de bui- tenlandsche en Duitsche pers, dat „de rijksmarkvaluta de overheerschende va luta in Europa zal zijn". De minister zei, dat men bij de vraag, hoe men zich de algemeene economische ordening in de Europeesche nieuwe orde moet voorstel len, er van moet uitgaan, dat de natio- naal-soeialistische economische politiek zich bij haar methoden nooit door een starre dogmatiek heeft laten leiden. Die methode werd steeds toegepast, die tel kens het doelmatigst scheen. Men wil ook in de toekomst geen kunstmatig bouwwerk scheppen. De nieuwe Eui-opeesche econo mische orde wordt op de natuurlijke voorwaax-den opgebouwd. Natuurlijk, zoo ging de minister voort, zal de ooi-log diep ingrijpende gevolgen hebben op het eco nomische leven van de wereld. Duitsch- land zal met Italië zeer nauw samenwer ken. Men zal de economische krachten van beide landen voor den herbouw van Eux-opa aaneensluiten. Na het zegevieren de einde van den oorlog zullen die metho den worden toegepast die Duitschland de gi-oote economische successen van voor en tjjdens den oorlog hebben gewaar borgd. Natuurlijk denkt men er niet aan, het vrije spel der krachten weer te laten optreden. Met betrekking tot het valutavraag- stulc, verklaarde de minister, dat dit vraagstuk in het kader van een verstan dige ai'beidsverdeeling tusschen de Euro peesche volkshuishoudingen zich vanzelf zal oplossen, omdat het dan nog slechts een vraagstuk van de juiste geldtechniek is. HET NIEUWE EUROPA, ECO NOMISCH GEZIEN. Hierna sprak de minister over het toe komstige Eui-opeesche economische ge bied. Zekex-e producten zullen er niet in Europa zijn. Overtollige producten in het geheel niet. Men denkt er niet aan een- autarkisch groot-Duitschland en een Eu ropa in den geest van een volledige zelf genoegzaamheid te vormen. Men zal er waarde aan hechten, dat de Duitsche in dustrieproducten evenals voorheen in de wereld afgezet worden. Men zal er op be dacht zijn, dat zooveel mogelijk alle pro ducten voldoende aanwezig zijn in het door Duitschland beheerschte economische ge bied, waardoor dit gebied onafhankelijk van andere gebieden wordt. De economi sche vrijheid van dit gebied moet dus ge garandeerd worden. Men zal er op moeten letten, dat het Groot-Duitsche economi sche gebied in tjjd van nood niet van krachten afhankelijk wordt, waarop Duitschland geen invloed heeft. Dit is geen autax-kie in den zin van zelfgenoeg zaamheid. doch een politieke en voor het leven noodzakelijke economische leer stelling, die voor den uitvoer een groot, vrij ax'beidsterrein overlaat. Dit uitvoer- potentiaal zal in Gx-oot-Duitschland na den oorlog aanzienlijk gx-ooter worden. DE HANDELSBETREKKINGEN MET RUSLAND, AMERIKA, ETC. Vervolgens stelde de minister de vraag, welke goederenlevex-anties het nieuwe Europa kan vex-wachten van Rusland, van Noord- en Zuid-Amerika en van het Verre Oosten. Rusland zal zich nog meer ont wikkelen als leverancier van grondstoffen en als afnemer van Duitsche fabrikaten. In hoeverre Duitschland zaken zal doen met de Vei'eenigde Staten, zal van de Ame rikanen afhangen. Als de Amerikanen er toe willen bijdragen, het economische we reldleven in nieuwe banen te leiden, zul len zij moeten breken met de verkeerde methode, dat zij tegelijkertijd het grootste crèditeurland en het grootste uitvoerland ter wereld willen zijn. De minister besprak daarop het pro bleem, dat ontstaan is door de opeenhoo- ping van het grootste gedeelte van het goud in Amerika. Als grondslag voor de Europeesche valuta's zal het goud in de toekomst geen rol spelen. Want de valuta is niet afhankelijk van de dekking, doch van de waarde, die de staat haar geeft. De handel met Zuid-Amerika en Oost- Azië. waarmee Duitschland de beste be- trekkingen onderhield, zal zich weder gunstig ontwikkelen, zoodra de Engelsche zeerooverjj ophoudt. De moeilijkheden in het economische wereldleven zijn door de methoden van Versailles ontstaan, èn wel daardoor, dat de groote Russische markt uitviel. -Wanneer in China de orde is her steld, zal ook Oost-Azië weder een markt worden, welke veel kan opnemen. Ik geloof niet. zoo verklaarde Funk, dat de pogingen, de Axnerikaansehe 'markten autarkisch ,te maken, succes zullen heb ben. Alle .economischevoorwaarden om de Amerikaansche markten .van' de bui tenwereld a,f te sluiten ontbreken. De Vereenigde Staten mopten de ge dachte, Duitschland, resp. Europa hun_ economische voorwaarden te kunnen op leggen, laten varen. Om met Zuid-Amerika handel te drijven, hebben wij de Noord- Amerikaansche bemiddeling niet noodig. Of het Duitsch-Zuid-Amerikaansche eco nomisch verkeer geschiedt op den grond slag van vrije overeenkomsten met souve- reine Zuid-Amerikaansche landen, of het zal in het geheel niet plaats vinden. Aan een normalisatie van de wederzijdsche handelsbetrekkingen tusschen de Veree nigde Staten en Duitschland staan geen technische moeilijkheden in den weg. Dit zal in de toekomst nog veel minder het geval zijn. Tenslotte dient men ook te bedenken, dat in het internationale handelsverkeer de kwaliteit van het goed van geen ge ringe beteekenis is. Wat de kwaliteit van de Duitsche wax-en betreft, zullen wij ons in de toekomst geen zorgen behoeven te maken. DE OVERSCHAKELING VAN DE OORLOGS- OP DE VREDES ECONOMIE. Nadat de minister nader was ingegaan op de financiering van den oox-log in Duitschland, namelijk door den arbeid, be sprak hij de kwestie, hoe de oorlogsecono mie teruggebracht zal worden tot de vre deseconomie. Deze overschakeling zal be slist niet tot een groote economische crisis leiden. Men zal na den oorlog een volgorde voor de gx-oote plannen op econo misch gebied moeten aanhouden. Men zal den geld- en credietstroom leiden, zooals men noodig acht. Duitschland zal in de eerste plaats de belangrijkste taken uit voeren. De minister vatte zijn gedachten in de volgende punten samen 1. Door het sluiten van economische vex-dragen op langen tei-mijn met de Euro peesche staten moet bereikt worden, dat de Europeesche volkshuishoudingen zich bij de regeling der productie op langen termijn instellen op de Duitsche markt, d.w.z. op een voor jaren zekere afzet markt. Daardoor zal het mogelijk zijn, de Europeesche productie op te voeren en de productie van nieuwe goederen ter hand te nemen. Aan den anderen kant zullen voor de Duitsche waren betere afzetmo gelijkheden op de Europeesche markten bestaan. Door het scheppen van stabiele koersvex-houdingen zal een vlot function- neerend betalingssysteem voor de afwik keling van het goederenvex-keer tusschen de verschillende staten verzekerd worden. 2. Er moet gestreefd worden naar ver- sterking van het economische gemeen schapsgevoel onder de Europeesche vol ken door samenwerking op alle gebieden van de economische politiek. De econo mische solidariteit zal een betere behar tiging van de Europeesche economische belangen tegenover andere economische groepen in de wereldeconomie mogelijk maken. Dit vereende Eux-opa zal zich door geen buiten-Europeesche schepping voor waarden van politieken of economischen aard laten voorschrijven. Het zal op den grondslag van rechtsgelijkheid met an deren handel dx-ijven, daarbij echter het volle economische gewicht van het conti nent in de waagschaal kunnen werpen. Bommen op Groningen. TWEE DOODEN. In den afgeloopen nacht zijn bij een bombardement door Engelsche vliegers bommen neergekomen op een dichtbevolk te woonwijk te Groningen, waarbij twin tig huizen deels zwaar, deels licht zijn beschadigd. In de Jansenstraat is door twee voltreffers aanzienlijke schade aan gericht, waarbij een man is gedood. Een derde bom viel in de Rozensteinlaan, waarbij een kind van 11 jaar om het le ven kwam en een ander kind zwaar ge wond is. Een bom die op een weide te recht kwam, veroorzaakte door luchtdruk schade aan negen huizen in de nabije Ro zensteinlaan. In de omgeving van de stad is een aantal niet-ontplofte projectielen neergekomen. Daar men niet weet of men met tijdbommen te doen heeft, is de om geving afgezet. Eenige lichte branden kon den in korten tijd worden gebluscht. Ook op andere plaatsen van het land zijn Engelsche bommen neergekomen. De schade beperkt zich daar tot eenige koei- en, gebroken vensterruiten en dakpannen. Een vredesoproep aan Roosevelt. Het Nederlandsche Comité ter totstand koming eener Internationale Vredesconfe- i-entie in Den Haag heeft het volgende te legram aan president Roosevelt gezon den: Wij doen een beroep op U om gedachten- wisseling voor eervolle vrede tusschen Engeland en Duitschland tot stand te brengen. Wij bidden U alles te doen om een vernietiging van een der twee broeder volken te voorkomen in naam der mensche- lijkheid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1