De V.A.R.A. wil een eigen sociaal- economisch programontwikkeling. KIESPIJN? Mljnhard r 1 «{SSESlE Radiorede van den heer de Vries. Woensdagavond heeft de heer de Vries voor de microfoon van de V.A.R.A. een rede gehouden, waarin hy o.a. heeft ge zegd, dat een storm over Europa is heen gegaan en heel wat heeft geveld wat uiter lijk krachtig scheen, maar wat innerlijk was vermolmd. De socialisten verwondert dat niet. Zij hebben al jarenlang geloofd en ook verkondigd, dat de maatschappij zich in een periode van kentering bevond en dat de maatschappelijke veranderingen zich in steeds sneller tempo zouden gaan voltrekken. Wanneer de idee, welke aan een maatschappij richting moet geven ver molmd en verziekt is, dan is die maatschap pij tot ondergang gedoemd. De idee van het vrije spel der maatschappelijke krach ten heeft zich overleefd. Zij heeft in de laatste periode van haar bestaan milli- oenen veroordeeld tot een leven van mate- yleele en geestelijke slavernij. Van het „vrijheid, gelijkheid, broederschap", dat de Fransche revolutie aan het einde van de achttiende eeuw predikte, was niets overgebleven. De arbeidersbeweging kon al haar krachten inspannen, zij kon de aanwezigheid van een permanente en mas sale werkloosheid niet doen verdwijnen. ZD kon een plan van arbeid opstellen maar vijf jaren lang heeft men het laten liggen. Eerst vlak voor den oorlog is het tot de eerste schuchtere uitvoering op onderdeelen gekomen. Het is het noodlot van de burgerlijke democratie geweest, dat zij aan de individualistische economie zich heeft vastgehouden, ook toen daar voor geen enkel houdbaar argument meer pverbleef. Wie het wezen van een zaak hoven den vorm weet te stellen, zal dan ook niet treurig neerzitten bij hetgeen door den maatschappelijken storm werd verwoest. Spreker en zijn medestanders hebben het socialisme gewild, zy willen het nog met onverflauwde begeerte en zij hebben zich dus af te vragen, of de weg erheen thans afgesloten is en zij zijn van het tegendeel overtuigd. Het spinnerag van het vrije spel der maatschappelijke krachten is weggevaagd. Het perspectief is daardoor vrijer gewor den. De idee, dat het gemeenschapsbelang gaat boven het eigen- en het groepsbelang, heeft tot dusver slechts practische toepas sing op kleine schaal gevonden. Thans krijgt zij de kans van toepassing op veel grooter schaal: De heer de Vries wekte de arbeiders van Nederland op in het so cialisme te blijven gelooven en er voor te blijven arbeiden. Een samenleving, die niet alleen zegt arbeiders als menschen te beschouwen, maar die het ook inderd'.ad doet, zal maatregelen weten te vinden om het voor bereidende werk, dat de socialistische be weging op dit terrein heeft gedaan, tot voile ontplooiing te brengen. Dit geldt in het bijzonder de jeugd. De wil om een nieuwe gemeenschap te bouwen is ster ker dan ooit en de jeugd is het minst ge spleten door alle overwonnen tegenstel lingen en verschrompelde principes, die al te 'veel onbeteekenende maar angstvallig bewaarde scheidingslDnen in ons volk ge trokken. De grootste fout in een tijd van maatschappelijke veranderingen is de doellooze afzDdigheid. Het heeft geen nut oude vormen te betreuren, die zijn heen gegaan en die niet terugkomen. Men moet niet in die fout vervallen. De toekomst ligt vóór en niet achter ons en de wegen voor dezen tijd moeten worden Leveranties van levensmiddelen voor het Dultsche leger in Nederland. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visschery maakt in aansluiting op het geen ter zake reeds is gepubliceerd be kend, dat ten behoeve van de Duitsche weermacht in Nederland „Wehrmacht- hezugscheine" en „Wehrmachtmarken" beschikbaar worden gesteld. De „Wehrmachtbezugscheine" vermel den de soort en hoeveelheid van de te koopen goederen en zyn onderteekend door den betrokken commandant. De de taillist, bjj. wien tegen afgifte van Wehr machtbezugscheine (militaire distributie kaarten) gekocht is, behoort di,t formu lier by den plaatselyken distributiedienst op de voor vorderlngsbewijzen gebrüilce- lijke manier in te leveren. Op basis van deze Wehrmachtbezugscheine zullen dan toewijzingen worden verstrekt. Er zijn voorts zes soorten „Wehrmacht marken", n.l. blauwe voor 50 gram brood, bruine voor 100 gram koffie of 20 gram thee, groene voor 200 gram suiker, paarse' voor 100 gram meel, lichtblauwe voor 100 gram vet en grijze voor 100 gram van onderscheiden levensmiddelen (uitslui tend grutterswaren). De „Wehrmacht marken" dient de detaillist, door wien zy zijn ontvangen, in te wisselen by den plaatselijken distributiedienst tegen losse distributiebonnen. Deze losse bonnen kun nen vervolgens op de gebruikelijke wijze op opplakvellen bD de distributiediensten worden ingeleverd. Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat de „Wehrmachtmarken" zelf niet op de opplakvellen mogen voorkomen. De geldigheidsduur van de „Wehrmachtbezugscheine" en de „Wehr machtmarken" is onbeperkt, zoodat deze bescheiden steeds kunnen worden ingewis seld. Uitvoer van tuinbouwproducten naar België. De laatste dagen neemt de uitvoer van Nederlandsche tuinbouwproducten naar Bel gië sterk toe. In hoofdzaak worden thans tomaten naar België geëxporteerd. Naar wy vernemen is de kwaliteit van deze koudekastomaten over het algemeen zeer goed. Deze merkbare toeneming van den tuinbouwexport houdt een mooie belofte voor de toekomst in. De export naar België geschiedt niet per trein, doch geheel per vrachtauto. gevonden om het socialisme nader te brengen en het te verwerkelijken. DE OPHEFFING VAN DE •WERKLOOSHEID. Maar los daarvan moeten maatregelen genomen worden, die den arbeider doelma tiger dan tot dusver in het productie proces betrekken en die dus op positieve wijze de werkloosheid overwinnen. Spreker denkt hierbij aan maatregelen als het uitvoeren van groote productieve werk- objecten, welke ongetwijfeld in ons land bestaan. Ook de uitbreiding van den leer plichtigen leeftyd kan op constructieve wijze bydrag'en aan het meer doelmatig ge bruik van de arbeidskracht. Het volks onderwijs is door de lange crisisjaren bedenkelijk in de verdrukking geraakt. Honderden jonge onderwijzers liet men na het behalen van hun bevoegdheid werk loos rondloopen. Een bijna waanzinnige verspilling, die naast de vernietiging v?n voedingsmiddelen, omdat er geen. winstge vend emplooi voor te vinden was, wel het sterkst het hoopelooze onvermogen van het vrije spel der maatschappelijke icrach- ten heeft gebrandmerkt. Onderwijs zeer mondjesmaat voor het volkskind, tekort aan vakonderwijs, teveel jongeren als ver lengstukken van de machine en werkloos heid voor de arbeiders in de kracht van hun leven, omdat zij te duur waren op de arbeidsmarkt, ziedaar het nogal troos teloos beeld van de aanpassingsperiode, die het Nederlandsche volk heeft doox-- leden. Uitbreiding van den leerplichtigen leeftyd, zoodat het algemeen vormend volksonderwijs een stuk wordt van onze volkskracht, zoodat ook aan de lichame lijke opvoeding van het volkskind den noo- digen tyd kan worden besteed, is een eisch van de socialistische arbeidersbeweging en zij is in de huidige omstandigheden ac- tueeler dan ooit. Ook aan de verzorging van den ouder dom moet aandacht worden besteed. De groote staatsperisioen-eisch is gestrand op bergen van theologische en andere be zwaren. Het schrikbeeld „oud en arm" voelde ieder als moreel ontoelaatbaar, maar nimmer was er geld te vinden om tot een betere ouderdomszorg te komen. Zoo zijn er tal van andere eischen op sociaal-economisch terrein, waarop de ar beiders uit ons land elkaar zouden kunnen vinden. Aldus zouden zij hun activiteit kunnen richten op een positief doel en gezamenlijk kunnen meebouwen aan een nieuwe gemeenschap. De V.A.R.A. acht het haar taak als arbeiders-radio aan dit streven leiding te geven en het door middel van haar micro foon op te wekken en aan te wakkeren, waar zij kan. Zy wil een eigen sociaal-eco nomisch program ontwikkelen, los van iederen invloed van politieke partijen en bewegingen. In een bespreking, die het dagelijksch bestuur van de V.A.R.A. Zondagmiddag had met mr. Rost van Tonningen, die zooals men weet, door den Rijkscommissa ris is benoemd tot commissaris van de S.D.A.P. en de met haar verwante orga nisaties, heeft het bestuur zich bereid verklaard in den zin van de zooeven afge legde verklaring zyn werkzaamheden voort te zetten. Niets werd gevergd, dat strijdig geoordeeld kan worden met zijn beginse len. Do V.A.R.A. kan dus werkzaam zyn in positief socialistischen zin en spre ker wekte alle vrienden van de V.A.R.A. op dit werk ten krachtigste te steunen. Twee stuks 1 O ct. - Twaalf stuks 50 ct. Te Rotterdam ruim 109.000 ingezameld. De Dinsdag te Rotterdam gehouden nationale collecte heeft in totaal opge bracht 109.208.07. Hierin zyn begrepen de opbrengst van dc giro-inzameling, die 9.900.15 heeft opgebracht. De collecte actie buiten de giro heeft opgebracht 64.100 de bussen-collecte te Pernis bracht op 603.96, te Hoek van Holland 238.0S en te Rotterdam 34.365.88. De giro-actie wordt voortgezet, (gironummer De voorzitter van liet comité, mr. D. M. Bolkestein heeft een dankwoord ge sproken aan de gevers en aan de mede werkers. Hij sprak er zyn voldoening over uit, dat het zwaargetroffen Rotterdam zijn vrijgevigheid nog niet verloren heeft. WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS BRACHTEN 202.000 OP. De centx-ale propaganda commissie voor de weldadigheidsposltzegels betaalde dezer dagen aan 386 instellingen, die zorgen voor misdeelde kinderen, tezamen ruim 202.000 uit. Dit was de netto opbrengst van den ver koop der postzegels en briefkaarten voor het kind in December jl. gehouden. Inmiddels zijn reeds de eerste voorberei dingen getroffen voor de actie van Decem ber a.s. BETALING DIVIDEND- EN TANTIÈMEBELASTING NIET MEER OP DE POSTKANTOREN. Betaling van verschuldigde gelden inzake de dividend- en tantièmebelasting zal met ingang van 1 Augustus a.s. niet meer aan de postkantoren, doch uitsluitend bij den betrokken ontvanger der directe be lastingen moeten geschieden. Wel bestaat de mogelijkheid het ver schuldigde te voldoen door storting, resp. overschrijving op de postrekening van den bedoelden ontvanger. Gemengd Nieuws ALS DE KAT WEG IS, DANSEN DE MUIZEN l Men schrijft ons Het beste middel tegen de muizen is de kat. Als iemand een kat houdt, doet hij dat als regel omdat hij anders last heeft van muizen. De kleine minderheid houdt een kat, omdat zij werkelijk van het dier houdt. In kantoren, fabrieken, opslagplaatsen en vooral in graan- en meelpakhuizen wordt de kat uitsluitend gehouden als eenig afdoend middel tegen muizen en rat ten. Voordat een speciaal kattenbrood in den handel kwam, was het met de voe ding van deze katten treurig gesteld en de katten stierven als ratten. Een eenigs- zins doelmatige voeding was er niet en bovendien had de jongen, aan wien de zorg voor de kat was opgedragen, nog de merkwaardige eigenschap om zelf de melk op te drinken, die voor de kat be stemd was. De meeste van deze katten stierven in hun eerste levensjaar. Sedert echter een speciaal kattenbrood in den handel kwam, kwam er in dit kattenleven een totale verandering. Bijna alle katten in kantoren, fabrieken en op slagplaatsen worden thans met dit katten brood gevoed, in de eerste plaats omdat het zoo gemakkelijk te voeren is, maar daarnaast omdat de katten het graag eten en veel langer in leven blijven. Een van de grootste zaadhandelaren in Neder land gaf als volgt zijn ervaring weer „Vroeger was het voor mij een probleem hoe telkens weer aan voldoende katten te komen om in mijn verschillende pakhuizen myn voorraden voldoende te beschermen. Als in een van mijn pakhuizen de kat dood was, liet ik onmiddellijk de asyls afrijden om een andere te iialen. Want was ik er niet vlug bij, dan beliep de schade door de ratten en muizen al spoe dig in de honderden guldens. De katten gingen als regel binnen een jaar dood. Ik dacht altijd, dat het aan de omgeving lag, aan de tochtige, kille pakhuizen. Toen ik echter op een goeden dag kattenbrood ging voeren, bemerkte ik na verloop van tijd, dat er geen katten meer dood gingen. De fout had blijkbaar altijd bij de voe ding gelegen. Ik heb katten, die hu al 8 jaa.v trouw mijn voorraden bewaken en de kat is het eenig afdoende middel tegen de muizen". Als nu om voedsel te sparen geen kat tenbrood meer gemaakt of geleverd zou mogen worden, dan is dit het paard achter den wagen spannen. Want binnen enkele maanden zal een groot dee! van de katten uit de pakhuizen verdwenen zijn, omdat, nu de levensmiddelen gedistribueerd wor den, het moeilijk zal zijn iemand te vinden die van zijn eigen portie een deel aan de katten in 'e pakhuizen zal willen geven. Als de katten na enkele maanden sterk verzwakt zyn door ondervoeding, sterven zij bij de geringste ziekte. En dan is het voor de muizen pas recht feest. Als de kat weg is, dansen de muizen. In korten tijd zullen ze méér opgegeten en vernield hebben-dan gespaard is, door-voedsel aan de katten te onthouden. Eén muizenpaar toch kan per jaar méér dan 200 nakome lingen krijgen Is het kwaad eenmaal geschied en zijn de katten verdwenen, dan duurt het zeker een jaar eer alle plaatsen weer voldoende met katten bezet zyn. De schade over heel het land door rat en muis aangericht, zal zeker in de millioenen loopen. Daarom moet voor deze nuttige dieren zeker vol doende voedsel beschikbaar gesteld wor den. GROOTE BRAND IN DE BETUWE. Gisternacht heeft te Tuil bij Zaltbom- mel een zware brand gewoed en de kapitale boerderij benevens een schuur en een groo- ten hooiberg van den heer Schrijvers geheel in de asch gelegd. De brandweer kon met de primitieve handbrandspuit weinig tegen de geweldige vuurzee uitrichten. Het groote pand is geheel verwoest. Een kalf en 25 kippen vonden den dood in de vlammen. De oorzaak van den brand is onbekend. JOODSCHE GOUDSMOKKELAARS ONTMASKERD. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: De Roe- meensche autoriteiten hebben een groote bende goudsmokkelaars kunnen arresteeren die voor hot grootste- gedeelte uit Joden bleek te bestaan. Het hoofd van de bende was een zekere Hermann Ernster uit Klausenburg. Zyn handlangers, voor zoover die tot nu toe zijn ontmaskerd, bleken zyn zoon Adalbert Ernster, voorts een zekere Kauf Teil uit Bistritz en een Wilhelm Goldstein. Al twaalf jaar lang bedreven deze Joden de smokkelarij van goud naar het buitenland. Al vier jaar is men hen op het spoor. Tot dusver bleek uit het onder zoek, dat de bende in de laatste jaren 700 tot 900 kilogram goud naar het buitenland had gesmokkeld. Wat dit beteekent blijkt bij een vergelijking met de Roemeensche goudproductie, welke 5.000 kg. per jaar bedraagt. Bovendien heeft men de ar restanten ook spionnage ten laste kunnen leggen. Zij zullen vc den krijgsraad worden gebracht, die tegen hen de instructie zal opnemen wegens misdaden tegen den staat, spionnage en hoogverraad. NATIONALISATIE VAN BÜITENLANDSCHE CONCESSIES IN BRAfclLIË. Het D.N.B. meldt uit Rio de Janeiro: De Braziliaansche regeering gaat verder met de nationalisatie van de buitenland- sche concessies, waarvan de leiders door misbruik te maken van openbare gelden het buitenlandsche crediet van Brazilië hebben geschaad. President Vargas heeft krachtens een nieuw decreet, de in Noord-Amerika opgerichte, met Fransch, Engelsch en Bel gisch kapitaal werkende „Brasil Railway Company", en hapr dochterondernemingen tot Braziliaansch bezit verklaard. HITTEGOLF IN SPANJE. In geheel Spanje heerscht op het oogen- blik een hittegolf. In Sevilla werd Woesdag een temperatuur van 42 graden in de schaduw gemeten. Te Madrid steeg het kwik tot 34,5 graden, terwijl te Corboda de temperatuur tot 42 graden in de scha- duw steeg. SPORT VOETBAL ZeelandiaR.C.S. 2—3. De ontmoeting tusschen Zeelandia R.C.S. was vooral in de eerste helft een slappe vertooning, waaraan het feit dat de bal wegens de gladheid van het veld her haaldelijk doorschoot, niet vreemd was. Vo.or rust was Zeelandia iets sterker. Zij drukte dit dan ook uit in een doelpunt, ge maakt door De Steur (10). In de tweede helft was het R.C.S. dat het beste van het spel had. Ondanks het overwicht der Souburgers weet de Zeelan- diaan Simons op fraaie wijze een tweede doelpunt voor zijn club te maken (20). Maar van dit oogenblilc af neemt R.C.S. het heft in handen en zij loopt geleidelik den achterstand in. Melse zorgde voor het eerste tegenpunt (21), waarna Wanjon de gelijkmaker achter den Zeelandia-doel- man deponeerde (22). Blok maakte daarop het winnende doelpunt voor R.C.S. (23). Jammer voor de thuisclub, dat bij dit laatste doelpunt, de overigens goed spe lende doelverdediger een fout maakte. Zeelandia had één, R.C.S. drie invallers. Scheidsrechter Verkerk leidde goed. De belangstelling was gering. VlissingenDe Zeeuwen 23. Een regentje, dat eenigen tijd voor den aanvang van den wedstrijd viel, was oor zaak dat de belangstelling voor deze plaatselijke ontmoeting maar matig was, terwijl dit mede tengevolge had, dat het terrein en de bal vrij glacl waren, zoodat het spel daardoor leed. Toch is het een aardigen wedstrijd geworden, die het aan kijken ten volle waard was. Jammer was het dat de thuisclub te fel reageerde op eenige minder gelukkig gekozen beslissin gen van den scheidsrechter, waardoor het op het einde van den wedstrijd een beetje rommelig werd. Zelfs moest één der Vlis- singen-spelers naar de kleedkamer gezon den worden. Iets dergelijks mag toch zeker in een vriendschappelijken strijd niet voor komen. Het begin was voor de thuisclub. Goed gesteund door de prachtig werkende half- linie was de vlugge voorhoede keer op keer gevaarlijk voor het doel der gasten, waar de verdediging het zwaar te verduren kreeg. Na een kwartier moest deze echter zwichten voor een goed schot van den jeug digen midvoor Hendrikse (10). De be zoekers weten zich dan ook los te werken. Den nieuwen midvoor, ongetwijfeld een handig speler, waarvan De Zeeuwen nog veel plezier kunnen beleven, worden eenige kansen geboden, doch de gladde bal maakt baleontróle moeilijk. De vleugelspelers wor den steeds goed gedekt door Burgers en Peters, zoodat daarvan voorioopig weinig gevaar komt. Twee minuten voor de rust komt echter de gelijkmaker na handig sa menspel tusschen den midvoor en Smit (1—1). In de tweede helft begint De Zeeuwen heel wat beter en wordt Vlissingen in de verdediging gedrongen, darting weet eeni ge malen fraai te redden, doch na een kwartier moet hij zwichten voor een schot van den midvoor (12). Kort daarop weet de rechtsbuiten van de bezoekers een bal, welke reeds over de lijn was, op te halen en voor doel te plaatsen, waar van As inschiet (13). Een fel protest van Vlis singen is het gevolg, doch de scheidsrech ter handhaaft zyn beslissing. Van. dit oogenblilc af is de sportiviteit zoek. De thuisclub tracht de achterstand op te ha len. Linksbuiten Van der Schaaf weet met een pracht kopbal den stand op 23 te brengen, doch verder succes blijft uit, zoo dat De Zeeuwen ook deze tweeden wed strijd van de halve competitie tusschen Walchèrsche 2e lclassers hebben gewonnen. Rotterdamsch elftalNed. elftal 02. Na de 51 overwinning van de vorige week op Den Haag is het Nederiandsch elftal er gisteravond te Rotterdam in ge slaagd ook het Rotterdamsch elftal te verslaan. Het spelpeil was maar zeer matig. Interessant was de wedstrijd zeker niet. Hoewel de strijd enkele aardige momenten had, heeft hij geen hoogtepun ten gekend. De elftallen gaven elkaar niet veel toe. Beide teams vormden niet de sterkste vertegenwoordigende elftallen. Het is zeker mogelijk, zoowel een beter Nederiandsch als een sterker Rotterdamsch elftal in het veld te brengen. De elftallen zagen er nu als volgt uit: Rotterdamsch elftal Scholtens (Feyenoord), v. d. Horden (C.V.V.) en Hey (R.F.C.). Oldenhof (R.F.C.) Kuppen (Feyenoord) en J. Poulus (S.V.V.). Van Walsum (R.F.C.)Seton (Sparta), den Boer (Sparta), Blaauwboer (R.F.C.) en Sen (Neptunus). Nederiandsch elftal: Wilde (E.D.O.). Louwe (Xerxes) en v. d. Heide (Feyenoord). Paauwe (Feye noord), de Vries (V.S.V.) en de Vroet (Feyenoord). van den Engel (D.H.C.), van der Vegt (H.B.S.), Vente (Feyenoord), van Spaendonclc (Sparta) en de Harder (V.U.C.). Langzamerhand openbaarde zich bij het nationale elftal een beter ploegverband, doch voor doel waren de Rotterdammei-s zeker even gevaarlijk. In de Rotterdamsche vooi-hoede speelde Seton een goede partij. Van Walsum en den Boer presteerde zeer weinig in het Rotterdamsche elftal. De rust ging in met blanco stand (00). In dc tweede helft liet een doelpunt niet lang op zich wachten. De Harder, die tot nu toe niet veel had laten zien, gaf een goeden voorzet, Scholtens onderschep te den bal, zeer onvoldoende. Het leder kwam daardoor voor de voeten van vaxx der Vegt, die den bal in net verlaten doel schoot (10). Dit doelpunt luidde een periode van hei-haalde aanvallen voor het nationale elftal in. De verrassing ontbrak echter daarbij. Een kwartier was er in de tweede helft gespeeld toen het Nederlandsche elftal zijn voorsprong vergrootte. Het doelpunt was het resultaat van een aanval, welke zeer snel werd afgewikkeld. Van den Engel bracht den bal snel op en zette toen keurig voor. Scholtens wilde den bal reeds vangen doch van der Vegt was i hem voox'. Hoog opspringend kopt© de Onze Bureaux zijn gevestigds MIDDELBURG VLISSINGEN Redactie en Adm.: Wafstraat 50-60 Telefoon "80 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.s Turft:8do 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Rechtszaken MILITAIRE AUTO GESTOLEN. De daders door het Deutsche Krlegsgericht veroordeeld. In de zittingzaal van de arrondisse mentsrechtbank te Utrecht heeft gistermid dag het Deutsche Kriegsgericht voor het eerst zitting gehouden. De zaak betrof een diefstal van een Ne- derlandschen militairen auto uit het heidepax-k te Doorn. Op 28 Juli j.l, hadden Nederlandsche soldaten een dei- militaire auto's, welke door de Duit- schers tot krijgsbuit waren verklaard, uit het pai-k ontvreemd. Zy had den den wagen laten lakken om hem onher kenbaar te maken. De garagehouder van B. uit Doorn een bekend heler vonden zij bei-eid de prachtige Ford V-8 voor 125 over te nemen. Behalve de beide soldaten en de heler wa ren er bij deze affaire zes andere personen betrokken, die reeds banden en benzine hadden gestolen of geheeld. In zijn requisitoir zeide de auditeur mili tair, dat het stelen van een auto uit een wagenpark niet zoo heel erg strafbaar is, als het zuiver' diefstal van krijgsbuit be treft. De Duitschers zelf vernielen liever hun bezittingen dan ze in handen van den vijand te laten vallen. Maar hier was gestolen uit winstbejag en dit was veel erger. Den hoofdschuldige noemde de auditeur militair den garagehouder van B. Tegen hem werd drie jaar gevangenisstraf ge- eisclxt, tegen de beide soldaten ieder een jaar en tegen de anderen straffen van on derscheidenlijk 8, 6 en 4 maanden. Nadat het kriegsgericht een half uur in raadkamer was geweest, werden de vol gende vonnissen voorgelezen van B. een jaar gevangenisstraf, de beide soldaten ieder zes maanden en de andex-en viex-, drie en twee maanden gevangenisstraf. Radioprogramma Vrijdag 26 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 m. K.R.O.-Uit, 8.00 Ber. A.N.P. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gram. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Gram. 12.15 John Kx-istel en zijn Troubadours 12.45-—1.15 Bex-. A.N.P. en gram. 2.00 Ox-gelconc. 2.30 Verkorte opera „Zar und Zimmermann" (gr. pl.) 3.10 Gram. 3.35 Verkorte operette „Die Czai-- dasfüi-stin" (gi\ pl.). 4.15 K.R.O.-Melo- disten en solist. 5.00 Ziekenpraatje. 5.15 Ber. A.N.P. 5.30 Gram. 5.45 K.R.O.-Ka- merork. 6.30 V.P.R.O.: Cyclus. 6.45 Gram. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.). 7.20 Zang met piano. 7.35 lezing. 7.50 Gram. 8.00—S.15 Ber. A.N.P. 8.30 K.R.O.-Groot- Anxusementsork., Musiquette, radiotooneel en K.R.O.-dansork. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15—0.25 Ber. A.N.P. KOOTWIJK, 1875 m. A.V.R.O.-Uitz. .'.00 Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (En gelsch). 7.30 Gram. S.00—8.15 Ber. A-N-P."1 9.00 Berlijnsch Philh. oi'k. en solist (opn.). 9.30 Bei-. (Vlaamseh), 9.45 Gram. 10.00 Morgenwijding. 10,15 Gram. 10.30 Lyra- trio. 1115 Ber. (Engelsch). 11.30 Bei-. (Vlaamsclx). 11.45 le acte opera „Madame Butterfly" (gx-. pl.). 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Ber. A.N.P. 1.00 Gram. 1.30 A.V.R.O.- dansork. 2.00 Ber. (Duitsch). 2.15 A.V.R.O.- Amusementsork. en gram. 3.15 Ber. (En gelsch). 3.30 Omroepork. en gram. 5.00 Ber. (Duitsch). 5.15 Ber. A.N.P. 5.30 Or gelspel. 5.45 A.V.R.O.-dansork. 6.15 Bex*. (Engelsch). 6.30 Puszta-ox-lt. 7.00 Vragen van den dag (A.N.P.). 7.20 Gram. 7.35 Cyclus. 8.00 Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. A.N.P. S.30 Ber. (Engelsch). S.45 Ber. (Vlaamseh). 9.00 Gram. met toel. 9.15 9.30 Ber. (Eng.), 9.45 Ber. (Vlaamseh). 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15—10.30 Ber. A.N.P. 10.30—10.45; H.15—11.30 en 0.15 0.30 Ber. (Engelsch). 1.00—1.15 Ber. (Vlaamseh). 1.15—1.30 Ber. (Engelsch). Haagenaar den bal, onhoudbaar in het net (02). Dit doelpunt zette de Rotter dammers tot' meer inspanning aan en in dex-daad ontstonden er voor Wille's doel eenige gevaarlijke momenten. De stand ondex-ging echter geen vex-andex-ing meer. HET NEDERLANDSCH ELFTAL TEGEN AMSTERDAM. De keuzecommissie van den K.N.V.B. heeft na afloop van den wedstrijd te Rot terdam het Nedei-landsch elftal, dat op Woensdag 31 Juli a.s. tegen lxettAmster- damsche elftal zal spelen als volgt samen gesteld: Doel: Wille (E.D.O.). Achter: Wilders (Blauw-Wit) en Van der Heide (Feyenoox-d). Midden: Pauwe (Feyenoord), Kuppen (Feyenoord) en De Vroet (Feyenoord). Voor: Drager (D.W.S.), Van der Vegt (H.B.S.), Vente (Feyenoord), Drok (Spar ta). en dc Harder .(V.U.C.L

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7