STADSNIEUWS Middelburg DE BEPALINGEN BETREFFENDE HET HOUDEN VAN VERGADERINGEN. Het is wellicht goed nog eens de aan dacht te vestigen op de thans bestaande bepalingen betreffende het houden van ver gaderingen. Voor vergaderingen in de openlucht (ook voor optochten is dit zoo), is altijd vergunning noodig. Deze vergunning moet dus vóór elke vergadering worden aange vraagd en wel zoo tijdig, dat er ruimte is voor onderzoek en beslissing. Zoolang de vergunning niet is verkregen, kan de ver gadering niet doorgaan. De aanvrage moet voor Zeeland worden gericht tot den Procureur-Generaal, fun- geerend directeur van politie, te 's-Graven- hage. Vergaderingen in een besloten ruimte kunnen slechts belegd worden door het bestuur eener vereeniging, het bestuur eener afdeeling, het bestuur eener stich ting. Voor deze vergaderingen is geen ver gunning noodig. Wel moet men echter van het voornemen van zulk een vergadering kennis geven aan den hiervoren genoemden Procureur-Generaal. Deze heeft na te gaan of het houden van zulk een vergadering hem met het oog op de handhaving van orde en rust ongewenscht voorkomt. Daar om moet minstens zeven dagen vóór den datum der vergadering kennis worden ge geven van het voornemen om deze te hou den. Hoort men niets, dan kan de verga dering doorgaan. Voor wat vergaderingen in, een besloten ruimte, die een politiek karakter dragen, betreft geldt hetzelfde. Evenwel is bepaald, dat vergaderingen, uitgaande van staatkundige vereenigingen of van haar afdeelingen, en vergaderingen, die niet uitgaan van een politicken kring, doch die wel politieke onderwerpen zullen behandelen, in den regel zoo moeten zijn samengesteld dat alle dêelnemers persoon lijk schriftelijk zijn uitgenoodigd. In de drie volgende gevallen is ook voor vergaderingen in besloten kring geen ken nisgeving aan den Procureur-Generaal noodig, nl. 1. vergaderingen, waaraan niet meer dan twintig personen deelnemen 2. vergaderingen van een besloten gezel schap 3. vergaderingen, die een zuiver gods dienstig of artistiek karakter dragen. In het Warenhuis van het Middelburgsche Hulpcomité. VEEL VERBETERD, EEN BIJNA VOLMAAKTE ORGANISATIE. Het is al weer enkele weken geleden, dat het magazijn van het Middelburgsch Hulp comité van Dam 6 naar de Concert- en Ge hoorzaal werd verplaatst en wij daarvan een beschrijving gaven. Sedertdien hebben wij meermalen met groote waardeering, doch ook wel in anderen toonaard over den ar beid van het comité hooren spreken en aan vankelijk hebben wij gemeend, deze uitin gen, die in dergelijke gevallen het is nu eenmaal niet mogelijk het ieder naar den zin te maken altijd naar voren komen voor kennisgeving te moeten aannemen. Wij waren overtuigd, dat de dames en heeren, die zich aan dit werk gaven het met de beste bedoeling deden en dit ieder op haar of zijn wijze. Thans kwamen nieuwe, doch opwekkende geruchten tot ons en wel van een flinke reorganisatie, die het maken van fouten en onbillijkheden zeer zouden beper ken, en wij meenden dan ook niet langer te mogen wachten met weer eens een bezoek te brengen aan het „Warenhuis" van het comité en toen wij dan ook gisteren in de Singelstraat waren en de vele wachtenden in de vestibule gewaar werden, gingen wij maar direct naar binnen en vonden spoedig den tegenwoordigen algemeenen leider, den heer J. A. Tavenier Sr. bereid, ons op een rondgang door de verschillende lokalen te vergezellen en toelichtingen te geven. Een nieuwe leiding. Dezen naam noemende willen wij daarop eerst een korte toelichting geven. Het is boven reeds gezegd, dat er groote waardee ring was voor allen, die medewerkten en dit nu nog steeds doen, velen vanaf den eersten dag, anderen, die later of zelfs nog betrek kelijk kort geleden huy diensten aanboden en met volle lust aan het werk togen. Maar men gevoelde dat er gebrek was aan een leidende kracht en het mag zeker een ge luk worden genoemd, dat men den heer Tavenier bereid vond de leiding te nemen, omdat men in hem iemand gevonden had, die op verschillend ander terrein getoond heeft over een groot organisatietalent te beschikken. Hij kon zijn kennis op dat gebied hier ten volle ontplooien, omdat hem direct een groot aantal bereidwillige krachten ter zijde stonden. De administratie. In de eerste plaats heeft men in de voor zaal een administratiekantoor gevestigd, waar o.a. zij, die gaarne iets ontvangen, daarvan opgave kunnen doen. Hier beschikt men over een kaartsysteem van ieder, die wel eens wat ontving, waardoor men kan voorkomen, dat door eenzelfden persoon te veel ontvhngen wordt. Ook worden hier ver schillende registers aangelegd, bijv. van meubels, van dekens, van kleeren enz., waarvoor aanvragen zijn ingekomen, doch die momenteel niet aanwezig zijn. Komt er nieuwen voorraad, dan komen zij, die het eerst aanvroegen voor een toewijzing in aanmerking er kragen speciaal bericht het toegewezene te kunnen komen afhalen. De werkwijze bij het aanvragen op Maandag, Woensdag of Vrijdagmorgen is zoo gere geld, dat drie personen door verschillende dames of heeren gelijktijdig te woord wor den gestaan. Dit vordert echter toch nog niet zoo vlug of men had gisteren in drie uur tijds het maar kunnen brengen tot een 80-tal personen. Dat waren dus zij, die de eerste 80 nummers in ontvangst hadden genomen bij de komst in de vestibule. Zij, die een hooger nummer hadden en dat wa ren er ongeveer een twintigtal, moeten Vrij dag terugkomen en komen dan het eerst in de gelegenheid hun verlangens kenbaar te maken. Het bleek nu hoe goed het was, dat nummers worden afgegeven, en dat aan het dringen een einde is gekomen, waarbij de sterksten of de brutaalsten het eerst bin nen weten te komen. Nu geldt terechtwie het eerst komt, het eerst maalt. Wie meldde zich nog niet aan? Alvorens onze rondwandeling door het magazijn te vervolgen, is het hier wel de plaats er nog even op te wijzen, dat het comité beschikt over een lijst van alle per sonen, die door den brand en de bommen alles of zoo goed als alles verloren hebben. Onder deze zyn er verschillende, die uit be scheidenheid, valsche schaamte of andere redenen zich nog niet hebben aangemeld bij het comité om het een of ander te krijgen. Zooveel mogelijk worden deze door dames of heeren van het comité bezocht om hun te vragen, of ook zij aan iets behoefte heb ben, dat het comité zou kunnen verschaf fen, en verschillende malen heeft dit tot gevolg gehad, dat ook zij hun inboedel met nuttige zaken zagen aangevuld. Ondanks deze maatregelen kunnen er nog personen zjjn, die aan de aandacht van het comité zijn ontgaan en hen zij aangeraden dit mon deling of indien noodig schriftelijk mede te deelen, opdat men ook hen eventueel kan helpen evenals hun medeslachtoffers. Onrechtmatig vragen strafbaar? Gelukkig zijn er getroffenen die erkennen zelf in staat te zijn of door familie of ken nissen te zijn gesteld om het zonder hulp van het comité te stellen en dan ook voor het op prijs gestelde aanbod dank zeggen. Zij nemen een heel andere houding aan, dan zij, die onder verkeerde voorstelling van zaken, bepaalde artikelen weten los te krijgen. Dat dit niet toelaatbaar wordt geacht, bleek ons gisteren, toen wij er getuige van waren, dat een man een zak kleeren terug bracht, die hij had gekregen, terwijl zijn huis wel wat beschadigd doch geenszins ver brand of vernield was. Dit terug brengen geschiedde op last van. den officier van justitie en wij weten niet of de verkeerde handeling nog verdere gevolgen voor den betrokkene zal hebben, doch wel dat het een waarschuwing is voor hen, die ook on der valsche voorspiegelingen goederen we ten los te krijgen. Ook veel nieuws ter beschikking. Nog een opmerking. Onder hetgeen in natura gekregen is van heinde en ver, was veel goeds, maar toch was er ook wel het een en ander, dat men niet zoo maar wilde geven aan de getroffenen en dat daarom naar het Brokkenhuis ging om na herstel daar te worden verkocht. Verder waren er nog enkele zaken, die hersteld konden wor den en tenslotte ook nog wel wat, dat naar den voddenkoopman werd verwezen. Maar hetgeen thans is opgeslagen behoort niet alleen tot het gekregene, er is door het comité reeds heel wat aangekocht van het geld, dat voor Middelburg bijeen is gebracht of als aandeel in de algemeene collecte wordt toegekend. Dit aankoopen geschiedt zooveel mogelijk bij stadgenooten, die met hun zaken tot de getroffenen behooren. Zeker een zeer te waardeeren geste. Langs de verschillende afdeelingen. Als wij nu onze lezeressen en lezers langs de verschillende afdeelingen leiden, dan ko men wij het eerst in die van groot belang voor de huisvrouwen, namelijk die, waarin naast-alle keukengerei ook eetserviezen en glaswerk en enkele meer naar het luxe wij zende voorwerpen staan opgeslagen. In het aangrenzende vertrek kunnen de mannen en jongens pakken, hoeden en on- derkleeren aantreffen en zoo noodig passen. Er is hier een scheiding tusschen nieuw ge kochte en gekregen pakken enz. en dit is trouwens ook in andere afdeelingen het geval. In de kleine zaal is nog steeds de afdee ling lingerie ondergebracht, naast die van dames én kinder onder- en bovenkleeding en het is te begrijpen, dat een en ander goed gesorteerd heel wat ruimte vraagt. In de groote zaal heeft sedert ons eerste bezoek wel de grootste opruiming plaats gehad. Het is hier, dat ook na iederen morgen van aanvragen des middags bijeen wordt ge bracht, wat den volgenden morgen door de aanvragers kan worden afgehaald. Dit wil niet zeggen, dat er in deze zaal geen goederen aanwezig zijn. In een der hoeken lagen tal van nieuwe dekens, maar ook .gebruikte. De eerste wor den veelal voor dek verschaft, de andere voor onderdekens, strijkdekens of dergelijke. Dit artikel is er nu een om nader stil te staan bij hetgeen wij hier boven reeds schreven. Het is niet mogelijk direct alle aanvragen om dekens in te willigen. Men geeft dan wat men meent, dat ieder in dit jaargetij noodig heeft, doch teekent in het dekenboek reeds aan wie voor het a.s. win terseizoen voor een aanvulling in aanmer king komen. Bij de dekens lagen ook ma trassen enz. In deze zaal staan ook, indien aanwezig, kachels en meubels en ook daarvoor geldt, dat bij aanwezigheid er stonden o.a. 25 nieuwe kachels de gegadigden een waar schuwing krijgen. De schoenenafdeeling mag ook niet ver geten worden, waar nu alles keurig gesor teerd en op nummer gezet als in een schoe nenzaak overzichtelijk is, wat het gereed maken der toegezegde partijen zeer verge makkelijkt. De voorraden militaire onder goederen, die na aan een waschinrichting te zijn toevertrouwd geweest hier worden ge sorteerd, vormen de voorraad waaruit die in de mannenafdeeling aanwezige wordt aangevuld. Zoo zijn wij genaderd tot het podium, waar speciaal een kinderafdeeling is, want wjj troffen hier aan een groote partij wiegen en kinderwagens. Vair de beide lokalen, die boven aan het podium hun toegang hebben, omvat die aan de linkerzijde de dames- winterbovenkleeding en hoeden, die hier ook keurig zijn opgeborgen. De tweede kamer is vooral bestemd als magazijn van lingerie artikelen en wij trof fen daar onder anderen aan de standaard- paketten lakens en sloopen enz. voor een, twee, drie of meer personen. Ook van dit artikel geldt, dat als niet direct een gevraagde hoeveelheid kan wor den verschaft, aanteekening wordt gehou den opdat het later kan worden aangevuld. Geen naaimachines behalve voor een bedrijf. Een der artikelen, die ook veel gevraagd worden zijn naaimachines. Het comité heeft deze alleen kunnen verschaffen aan hen of Weinig orders op de Amsterdamsche effectenbeurs. Amerikanen iets luier. Het aantal fondsen dat voor den beurs handel wordt vrijgegeven, wordt van dag tot dag grooter, maar daaruit mag niet de gevolgtrekking worden gemaakt dat de affaire omvangrijker wordt. Men betoont Zich ten opzichte van de fondsenmarkt nog zeer voorzichtig en er zijn maar weinig op drachten. Sedert de Nederlandsche staats- obligatiën alle in de officieele noteering zijn opgenomen is de stemming voor deze fond sen er nog niet op verbeterd. Gisteren werd nogal wat gedaan in de 33% procents obligatiën 1938, die aanvankelijk gedrukt in de markt lagen. Onder beurstijd echter openbaarde zich eenige vraag, zoodat de koers geleidelijk aan iets kon verbeteren. De 4 pet. obligatiën Nederland 1940, 2e lee ning ex belasting faciliteit gaven ook vrjj geregeld affaire te zien en kwamen een kleinigheid lager te liggen. Voor de overige soorten kon een ongeanimeerde tendens worden opgemerkt. De handel in locale waarden was zeer beperkt. ,Op verscheidene afdeelingen was een vrijwel algeheele afwezigheid van orders en het was dan ook niet gemakkelijk zich een helder beeld te vormen van de markt verhoudingen. Van de industrieelen veroor zaakten Aku's eenige beweging, waarbij de koers na vaste opening onder beurstijd een kleinigheid achteruit ging. In de Philips- aandeelen was byna niets te doen. Suiker waarden hadden een zeer beperkte markt. De affaire in H.V.A.'s was onbeteelcenend. Ook Koninklijken konden het maar tegen het einde van de markt tot noteering bren gen. De rubbermarkt was zeer stil. Van de tabakken kondan slechts Senembah's het tot affaire brengen. De scheepvaartafdeeling had een zeer stil voorkomen, terwijl enkele specialiteiten zich konden handhaven, bleek voor andere de vorige koers niet geheel bereikbaar te zijn. De omzetten in Amerikaansche fondsen waren zeer gering. De noteeringen kwamen voor zoover zaken konden worden gedaan, meerendeels een kleinigheid lager te liggen. Ned. oblig. 2e 1. met bel. fac. 1940 100 4 95%—95%, Dito 2e 1. 1940 500 4 88%—88 Dito met bel. fac. 1940 500 4 95%—94% Dito 1936 100 3 —85% Dito 1936 500 3 —85% Dito 1937 100 3 —69% Dito 1937 500 3 —69% Dito 1938 100 (3 3 —74 Dito 1938 500 (3%) 3 —75 Prolongatie 3 9 —94% Ned. Ie Ing. 1940 4 Dito 2 lng. 1940 4 —90% Dito met bel. fac. 1940 4 —94% Dito 1911 3V —81% Dito a 1000 1.938 (3%) 3 76%—77% Bijna duizend douane ambtenaren aangesteld. ALLEN AFKOMSTIG UIT HET LEGER. Bij den dienst der douane zijn door het departement van financiën in totaal 930 nieuwe ambtenaren aangesteld, waarvan circa 700 voornamelijk in het Zuiden des lands, meldt het Vad. Het zijn vrijwel uitsluitend gewezen beroeps onderofficie ren en minderen, die als capitulant aan spraak hadden kunnen maken op een plaatsing in 's ryks dienst. Zij zullen hoofd zakelijk worden belast met de bewaking van het deviezenverkeer. Het aantal is wel wat grooter, dan de oogenblikkelijke behoefte vereischt, doch deze menschen kwamen nu vrij, zoodat men hun thans een kans wilde geven. Over enkele jaren zal het teveel echter niet meer bestaan. haar, die er mede in hun levensonderhoud voox-zien, doch niet aan iedere huismoeder, die een machine alleen voor het eigen gezin gebruikt. Maar ook voor deze is er een uitkomst. De directrice van de Middelburgschen in dustrie- en huishoudschool stelt de vrouwen, die iets op de machine willen afwerken in de gelegenheid dit te doen in het schoolge bouw op de daar aanwezige machines, doch men zal nu moeten wachten tot na de juist begonnen vacantie, dat wordt dus tot Sep tember. Met dit overzicht, dat niet op volledigheid aanspraak wil maken, meenen wij een kijkje gegeven te hebben in hetgeen in de Con cert- en Gehoorzaal thans bewerkstelligd wordt. Er klinkt by het werk een harmonisch geheel, mogen geen wanklanken dit meer komen verstoren. Temperatuur badwater. De temperatuur van het water in de bad- en zweminrichting was heden 67 graden. EERVOL ONTSLAG. Onder overlegging van een schryven d.d. 24 Juni van mr. M. L. Weijl te Overschie en van het desbetreffend advies van het College van Curatoren over het Gymna sium, stellen B. en W. den Raad voor aan arts L. Weyl eervol ontslag te verleenen als lid van genoemd college. DE TROTTOIR-AANLEG. In de Raadsvergadering van 8 Mei werd besloten by H.M. de Koningin in beroep te gaan tegen de onthouding van goedkeuring door Ged. Staten aan de tweede wijziging der gemeente-begrooting 1940, voor zoover daarop gelden waren uitgetrokken voor trottoir-aanleg in de Lange Delft, Korte Delft en Langeviele. Ged. Staten hebben naar aanleiding van een schrijven van den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het Departement van Binnenlandsche Za ken, verzocht, te willen bevorderen, dat het ingesteld beroep alsnog wordt ingetrokken. Aangezien, als gevolg van de omvangrijke vernielingen in de binnenstad, welke sedert de vorenvermelde vergadering hebben plaats gehad, de door den Raad gedachte trottoir- aanleg niet meer kan worden uitgevoerd, heeft het beroep uiteraard zyn beteekenis verloren. B. en W. geven mitsdien in over weging te besluiten tot intrekking van het beroep'. Vrees voor ontwrichting van het economische leven in Den Helder De moeilijkheden waarin de gemeente Den Helder verkeert tengevolge van de vlucht van duizenden harer inwoners, hebben den secretaris-generaal van het ministerie van binnenlandsche zaken ge noopt een dringend beroep te doen op de medewerking van de burgemeesters der onderscheidene gemeenten, tot herstel, voor zooveel mogelyk, van het sociale en eco nomische leven in die gemeenten. - De bevolking van Den Helder heeft zich goeddeels verspreid over geheel het land, terwyl de terugkeer belemmerd wordt dooi de vrees voor hernieuwde luchtaanvallen. Het economisch leven in Den Helder on dervindt hiervan thans zeer nadeelige gevolgen en het gevaar is geenszins denk beeldig dat een volkomen ontwrichting zal ontstaan, indien niet tijdig wordt inge grepen. Teneinde te kunnen geraken tot een be- heersching van het vluchtelingenvraagstuk, welke het mogelyk zal maken geleidelijk een algeheel herstel te verkrijgen, is een plan ontworpen tot onderbrenging van de gevluchte bevolking, voor zoover zij niet aanstonds naar Den Helder terugkeert, in gemeenten, die in de omgeving van Den Helder zijn gelegen. Met het oog op de economische be langen der gemeente Den Helder zullen de burgemeesters op die vluchtelingen aan drang uitoefenen om zich tijdelijk in een van de bovenbedoelde vluchtoordgemeenten te vestigen die in normale omstandigheden een beroep of bedrijf in de gemeente Den Helder uitoefenen of aldaar in eenige be trekking werkzaam zijn. De commissaris afvoer burgerbevolking in de provincie Noord-Holland, Keizers gracht 588, Amsterdam is belast met het centraal verzamelen van gegevens omtrent dergelijke onderbrenging van vluchtelingen. Bij de keuze van het vluchtoord die nen belanghebbenden rekening te houden met de wenschelijkheid van een hervatting van den dagelijksehen arbeid in Den Hel der. Daarom zullen zij die in staat zyn zich per rijwiel van het vluchtoord naar Den Helder te begeven, zooveel mogelyk in de naaste omgeving van Den Helder onderge bracht moeten worden, terwyl zy die ge bruik zullen moeten maken van een of ander openbaar vervoermiddel, bij voor keur hun keuze zullen moeten bepalen uit een gemeente, waarmede een trein-, tram of autobusverbinding bestaat. De commissaris afvoer burgerbevolking zal dan aan de hand van de hem ver strekte gegevens en zooveel mogelijk de aangegeven voorkeur volgende, voor ieder van deze vluchtelingen een vluchtoord aan wijzen. Aan de vluchtelingen kan zoo noodig reisgeld ter hand worden gesteld voor rekening van het departement van binnenlandsche zaken, terwyl voor een huisvesting en verzorging in de aange wezen vluchtoorden de op dergelijke ge vallen toepasselijke regels analoog zullen kunnen worden toegepast. De ellende der geëvacueerde bevolking in Egypte. Uit Tripolis meldt het D.N.B. Uit alle Egyptische provinciën komen berichten binnen over een onbeschrijflijke ellende der geëvacueerde bevolking van Cairo en Alexandrië. Uit de laatste stad hebben de afgeloopen weken 3000 tot 5000 menschen per dag moeten vertrekken. Meer dan 100.000 personen hebben de laatste drie weken Cairo verlaten. Het Engelsche be vel tot evacuatie kwam zoo plotseling, dat men geen tijd meer had om vervoer en onderdak te organiseeren. Tengevolge van de overbelasting der spoorwegen, vooral voor militaire doeleinden, worden duizen den met primitieve karren vervoerd. De meeste vluchtelingen vinden geen tehuis en trekken van het eene dorp naar het andere. Vele zieken en bejaarden blijven langs den weg liggen. De gezinnen hokken bijeen onder hygiënische omstandigheden, die met iedere beschrijving spotten, zoodat overal besmettelijke ziekten uitbreken. Naar nationalisatie van de Roemeensche petroleumindustrie. De Roemeensche regeering zal binnen kort bij de groote Roemeensche petroleum- maatschappij „Astra Romana", die tot het Shell-concern behoort, een commissaris benoemen, wiens taak erin zal bestaan, de door de maatschappij beperkte productie weer tot normale hoogte op te voeren. De van het buitenlandsche kapitaal af hankelijke Roemeensche petroleum-maat- ■schappijen waren er in de laatste jaren steeds meer en meer toe overgegaan, uit kapitalistische overwegingen ten aanzien van de Roemeensche petroleum een poli tiek van roofbouw toe te passen. De staatscommissaris zal aan dezen toe stand, die het Roemeensche volksinkomen aanzienlijke schade heeft toegebracht, een einde maken en daardoor de aanstaande nationalisatie van de Roemeensche petro leumindustrie voorbereiden. Tot commissaris is benoemd een hoog geplaatst ambtenaar van het ministerie van economische zaken. Bfitsche oorlogsschepen van Singapore vertrokken. Het Japansche persagentschap Domei meldt, dat volgens een betrouwbaar be richt uit Sjanghai de Britsche vloot in de wateren van Oost-Azië, Singapore heeft verlaten. In ieder geval ontbraken het vliegtuigmoederschip „Eagle" (22.600 ton) en andere bodems in de wateren btf Singapore. In het Verre Oosten beschikt de Britsche defensie daardoor, aldus Do mei, vrywel niet over schepen. Staking en uitsluiting in Roemenië verboden. Het D.N.B. meldt uit Boekarest Krachtens een nieuwe arbeidswet zyn sta kingen en uitsluitingen in Roemenië ver boden en strafbaar gesteld. De wet geeft den ondernemingen verder de bevoegheid, langer dan acht uur per dag te laten werken. Kerknieuws WAARDE. Gisteren werd alhier bij de Nederlandsche Hervormde Gemeente door het College van Notabelen als Kerkvoogd benoemd de heer J. J. Pieper. Vacature was ontstaan door het bedanken van den heer M. v. Weele Sr. Geref. Evangelisatie. Dezer dagen heeft een bespreking plaats gevonden tusschen de heeren ds. W. A. Wiersinga, Loosduinen, namens het verband van Evangelisatie Commissies der Gerefor meerde Kerken, ds: J. A. Tazelaar, Rotter dam, als afgevaardigde van de Gerefor meerde Zondagsschool Vereeniging „Ja- chin", ds. E. I. F. Nawijn, Apeldoorn en mr. P. J. Klaver, Amsterdam, als afge vaardigden van het Gereformeerd Trak taatgenootschap „Filippus". Daar gebleken was dat er Evangelisatie Commissies zjjn, die tengevolge van de oorlogsomstandigheden in groote moeilijk heden verkeeren, is in deze samenspreking overwogen op welke wyze aan zulke com- misies hulp zal kunnen worden geboden. Als richtlijn voor deze hulpverleening is aanvaard dat het noodzakelijk is het loo- pende werk gaande te houden doch dat het niet noodzakelijk noch gewenscht zal zyn financieele verplichtingen over te nemen. Alvorens kan worden nagegaan op welke wijze het verband „Jachin" en „Filippus" steun zullen kunnen verleenen, zal het noodig zyn dat de Evangelisatie Commissies die steun behoeven een opgave verstrekken van de wijze waarop vóór 10 Mei te hunner plaatse het Evangelisatiewerk werd ver richt, in lioevere de organisatie intact is gebleken en welke hulp wordt gewenscht. Genoemde heeren hebben als voorloopig Comité zich in verbinding gesteld met dc Commissies in Rotterdam-C., Kralingen, Feyenoord, Den Helder, Wageningen, Mid delburg en Raamsdonksveer. Indien nog meer Evangelisatie Commis sies tengevolge van het oorlogsgebeuren in moeilijkheden verkeeren en hulp wenschen, gelieve men zich onverwijld te wenden tot ds. W.. A. Wiersinga, Emmastraat 125, Loosduinen. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. (Zevende zitting)^ In de gisteren gehouden 7de zitting van de 125ste vergadering van de algemeene Synode der Ned. Herv. kerk rapporteerde de heer Hardenberg namens de commissie ad hoc over de tabellarische verslagen der examina over het jaar 19391940. Afge legd werden 107 examens, waaronder 2 colloquia docta., 86 candidaten werden toegelaten tot de evangeliebediening, waar van 47 uit Utrecht, 22 uit Leiden, 17 uit Groningen. De president stelde daarna aan de orde het verslag der kerkelijke hoogleeraren over het jaar 19301940. In het album der Leidsche universiteit werden inge schreven 124 studenten (vorig jaar 117), van hen werden 27 voor de eerste maal ingeschreven (vorig jaar 23), onder wie twee' vrouwelijke. Het aantal beweegt zich nog steeds in stijgende lyn. 24 examens werden hier afgenomen, waarbij eenmaal iemand werd afgewezen. In het kerkelijk album te Utrecht wer den ingeschreven 261 studenten (vorig jaar 252). waarbij 14 vrouwelijke (vorig jaar 9). Vyf dezer veertien voor de laatste maal (vorig jaar 4). Voor de eerste maal 55 (vorig jaar 53). Het aantal kerkelijke voorbereidende examens bedroeg 59, (vo rig jaar 50), waaronder één door een vrouwelijke candidate. Afgewezen werden 10, waaronder één voor de tweede maal. De hoogleeraren klagen, dat ze herhaal delijk afwerend moesten optreden, waar getracht werd art. 2 op het hulpprediker schap al. 4 te ontduiken, dus zonder „voor stel" gedaan te hebben, in het hulppredi kerschap te treden. Te Groningen werden in het kerkelijk al bum ingeschreven 70 studenten, onder wie 3 vrouwelijke en 7 voor de eerste maal. De lyst der lessen voor het studiejaar 19401941 werd door de vergadering goedgekeurd. Breed werd geredeneerd over den door de vergadering diep gevoel den nood der jonge mannen, die hun studie hadden voleindigd, maar geen werk kon den vinden. Nadat twee rehabilitatie aanvragen wa ren behandeld sloot de president de zitting en verdaagde de vergadering, wegens commissie-vergaderingen, tot hedenmor gen. Roemeensche ministers naar Dultschland en Italië. De Roemeensche t minister-president Gigurtu en de minister van buitenland sche zaken, Manoilescu, zyn gisteravond uit Boekarest naar Duitschland vertrok ken. Met denzelfden specialen trein reist ook de Duitsche gezant, dr. Fabricius, die de Roemeensche staatslieden op hun reis vergezelt. Op uitnoodiging van de fascistische regeering zullen de Roemeensche minister- presiden' Gigurtu en de Roemeensche mi nister van buitenlandsche zaken, Manoei- lescu zich Zaterdag a.s. naar Rome bege ven, waar zij besprekingen zullen voeren met Mussolini en Ciano. Een communistische burgerwacht in Letland. Naar blykt uit een bericht in het te Riga verschijnende dagblad Trudowsja Gaseta is door de communistische partij in Letland een burgerwacht gevormd, die in bataillons is ingedeeld. Het bevel en de contróle over deze burgerwacht wordt uit geoefend door de communistische partij. Als taak van de burgerwacht wordt ge noemd bescherming en beveiliging van fa brieken, ondernemingen, winkels, demon straties en optochten. De organisatie zal nauw samenwerken met de bevoegde instanties en de Sovjet orde van Letland beveiligen. Voorts wordt gemeld, dat de Letland- sche minister van financiën verordend heeft, dat alle circulatiebanken en crediet- instellingen aan den staat worden ge trokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6