r De oorlog in de lucht in Afrika. Hoe Mojale op de Engelschen veroverd werd. De correspondent van het agentschap Stefani in Addis Abeba geeft uitvoerig verslag van de onophoudelijke acties der Italiaansche weermacht, in het bijzonder het luchtwapen tegen Mojale en Engelsch Kenya. In den tijd van 11 tot 16 Juli hebben de Italiaansche bombardementsvliegtuigen de steunpunten in Kenya en in den Engel schen Soedan met bommen bestookt. Tege lijkertijd hebben de jagers alle Engelsche luchtaanvallen op de eigen steunpunten afgeslagen. De correspondent van Stefani geeft de volgende bijzonderheden: Op 11 Juli tijdens een bomaanval op Mojale, stieten vijf Engelsche jachtvlieg tuigen op de Italiaansche toestellen. Het kwam tot een fel luchtgevecht, waarbij een Engelschman brandend werd neerge schoten. Een tweede Britsch vliegtuig stortte met stuk geschoten motor boven vijandelijk gebied neer. De overige Engel sche toestellen zagen van verderen strijd af. De Italiaansche vliegers brachten hun opdracht tot uitvoering en keerden naar hun basis terug. Den volgenden dag trachtten negen Wel les vliegtuigen een aanval te ondernemen op Archico. Deze poging werd opgegeven toen twee Engelsche vliegtuigen door de Italiaansche jagers waren neergeschoten. In de ochtendschemering van 13 Juli bereidde een Italiaansch eskader vliegtui gen den Engelschen een onaangename ver rassing onder de moeilijkste weersomstan digheden. De Italiaansche vliegtuigen wa ren zelfs gedwongen om op een hoogte van nog geen 400 meter te vliegen. Wajir werd aangevallen. Tot groote verbazing van de Engelschen werd het vliegveld volko men onverwacht bestookt met een hagel van bommen. Drie Engelsche vliegtuigen werden op den grond vernield. Voor de vijand nog aan een tegenactie kon denken had het Italiaansche eskader zijn taak uitgevoerd en was teruggekeerd. Een andere schitterende operatie was de bomaanval bij het aanbreken van den veertienden Juli op het vliegveld van Gabeit. Ook hier hagelde een regen van bommen volkomen onverwacht op het vliegveld neer. Op den grond werden we derom drie vlietuigen vernield en nog zeven beschadigd. Ook werd een Engel sche colonne auto's aangevallen. Kort daarop vlogen opnieuw Italianen over het vliegveld. Ditmaal trachtten vier Engel sche jagers den bomaanval tegen te hou den. Het kwam tot een uiterst feilen luchtstrjjd, waarby een Engelschman werd neergeschoten. De andere toestellen trok ken zich daarop terug. De verovering van Mojale. Na de bezetting van Cassale volgde op 16 Juli de volledige verovering van Mojale, een tweede Zware slag voor de Engelschen. Mojale is namelijk een uiterst belangrijke en gevoelige handels- en op slagplaats. Van hier leiden verscheidene karavaanwegen naar Kenya. Voor de En gelschen beteekende Mojale als het ware een doorn in den flank van het Italiaan sche imperium en tevens een uitstralings punt der anti-Italiaansche propaganda, die de laatste maanden grooten omvang had aangenomen met het doel de bevolking op te hitsen tegen Italië. Hoe groote beteekenis de Engelschen hechtten aan Mojale blijkt uit de zorgvuldige opgebouw de Engelsche versterkingen met machine- geweerposten en geschutstellingen en een zeer belangrijk vliegveld. De Engelschen ondernamen een poging om de Italiaansche inboorlingenbataljons door den ongewonen stellingsoorlog murw te maken. Daartoe werden ruim een maand lang luchtbombar dementen en artillerieaanvallen onderno men. Bijna dagelijks werden boven Mojale hevige luchtgevechten tusschen Italiaan sche en Engelsche vliegtuigen geleverd, waarbij de Engelschen steeds afgeslagen werden. Wederom hadden de Engelschen zich, aldus de correspondent van Stefani in Addis Abeba, in hun berekeningen, die het winnen van tijd ten doel hadden, vol komen verrekend, aangezien de Italiaan sche inboorlingentroepen- gewend raakten aan den tot dusverre voor hen onbekenden stelüngsoorlog. De Engelsche radio en het Engelsche hoofdkwartier gaven uit Mojale steeds weer berichten, die telkenmale niet in overeenstemming waren met de waar heid. De Engelsche regeering kende maar al te goed de reacties der verovering van Mojale op de inboorlingen van geheel Kenya en ook op de bevolking van de Abessijnsche hoogvlakte. De correspondent geeft dan een beschrij ving van de verschillende phasen, die leid den tot de bezetting van Mojale. Terwijl de Engelschen zich er toe beperkten hun communiqué's de wereld in te zenden trof het Italiaansche opperbevel in stilte voor bereidingen voor de inneming van de ver sterkte plaats. In overeenstemming met het ontworpen plan ging een deel der Italiaan sche troepen door met frontaanvallen op de Engelschen, die steunden op het fort Harrington. Intusschen bereikte een snelle troepencolonne der Italianen het knoop punt van wegen van Mandera, en een tweede colonne drong vijandelijk gebied binnen en bereikte Talaba en Tercali, terwijl zij op die wjjze de andere wegen afsneden, die naar de nabijheid '-van Mo jale leidden. Tegelijkertijd werden het En gelsche fort Iloe en andere stellingen veroverd, waarmede alle verbindingswe gen der Engelschen werden afgesneden. Hun bleef alleen de vlucht over. Daartoe besloot dan ook het opperbevel, dat de bescherming van het fort Harrington alleen aan de kleurlingen-troepen overliet. In den nacht van 15 op 16 Juli gaf het Italiaansche opperbevel den troepen bevel tot den langgewenschten aanval. De vij and was niet verdacht op zoo'n stormloop. Hjj verdedigde zich echter hardnekkig. De flinke Italiaansche troepen braken door de verdediging heen en de Italiaansche vlag wapperde spoedig op de - tinnen van het fort Harrington, dat door de Engelsche troepen in wilde vlucht was ontruimd. Daarmede was ook het lot van Mojale bezegeld. Den volgenden dag, aldus eindigt dit verslag, onderwierp de bevolking zich aan de Italiaansche regeering voorgoed. Ingrijpende bepalingen voor de scheepvaart rondom Engeland. Het D.N.B. meldt uit Stockholm De Britsche admiraliteit heeft als gevolg van het toenemende duikbootgevaar nieuwe in grijpende maatregelen moeten nemen voor de geheele scheepvaart naar de Engelsche westkust. Zij heeft zich gedwongen gezien, de in gangen tot het St. George kanaal en tot het Bristol kanaal af te sluiten. Een gebied ter breedte van vijftig zee mijlen, dat loopt van Cornwall tot de zuid kust van Engeland, is tot gevarenzóne ver klaard. Alle schepen, die havens aan de westkust van Engeland willen binnenloo- pen, moeten varen via het Noorderkanaal en door de tusschen Engeland en Ierland gelegen lersche Zee. Hierdoor is de normale handelsweg voor de scheepvaart naar Bris tol, Cardiff en Zuid-Wales, alsmede de voor naamste route naar Liverpool opgegeven. Alle havens aan de westkust van Engeland kunnen alleen nog via een grooten omweg om het noordelijkste punt van Ierland wor den bereikt. Deze ingrijpende bepalingen van de Brit sche admiraliteit worden beschouwd als een direct gevolg van de toegenomen bedreiging door duikbooten en van liet feit dat Duitschland in het bezit is van de Pransche Kanaal- en Atlantischen Oceaankust. Geen ontruiming van het Belgische kustgebied. Den laatsten tijd liepen in België aller lei geruchten omtrent een door de Duit- sche militaire autoriteiten bevolen geheele of gedeeltelijke ontruiming van het kust gebied schrijft de N.R.Ct. Volgens een dezer geruchten zou de ontruimingszone zich uitstrekken over een diepte van 7 km. Volgens andere praatjes zouden niet alleen de havens van Oostende, Zeebrugge en Nieuwpoort, alsmede de badplaatsen vlak bij de zee maar ook dieper in het land gelegen steden als Veurne, Brugge en zelfs Ieperen en Gent worden ontruimd. Dat deze geruchten allen grond missen, wordt thans bevestigd door een mededee- ling van het college van B. en W. van de badplaats Heist-aan-Zee. Bij navraag te bevoegder plaatse werd de stellige ver zekering gegeven, dat van ontruiming of overbrenging van de civiele bevolking uit de kuststi-eek nimmer sprake is geweest en ook thans geen sprake is. Uit Wen- duine-aan-Zee, uit Knokke-Zoute, uit Blankenberge, enz. werden trouwens gelijk luidende mededeelingen aan de Brussel- sche couranten gezonden. De kust tus schen het vrij zwaar gehavende Oostende en de Nederlandsche grens heeft zoo goed als geen oorlogsschade geleden. De hotel- industrie aldaar meent daJi ook, toch nog, voor Augustus, op een „redelijke" vacantiemaand te mogen rekenen. Algemeene dienstplicht In de Vereenigde Staten. De Amerikaansche militaire staatscom missie heeft gisteren de invoering van den algemeenen dienstplicht goedgekeurd, meldt het D.N.B. De bijzonderheden van het desbetreffend wetsontwerp, dat de vol gende week aan den voltalligen Senaat zal worden voorgelegd, moeten echter nog ge regeld worden. Volgens de plannen van het ministerie van oorlog zal de eigenlijke militaire op leiding zich in het eerste jaar na het van kracht worden van de wet beperken tot 1 Vs millioen man tusschen 21 en 30 jaar. De recruten zullen volgens nog onbekende maatstaven gekozen worden uit een groep van 11 Vs millioen personen. Wanneer de voorstellen aangenomen worden, zijn 42 millioen man tusschen 18 en 64 jaar dienst plichtig. Amerikaansche protesten tegen Britsche vllegtulgaankoopen. De Britsche regeering heeft bij de Ame rikaansche vliegtuigindustrie een nieuwe bestelling gedaan omvattende 120C vlieg tuigen. Naar aanleiding hiervan heeft de legerleiding der Ver. Staten den nationa- len verdedigingsraad verzocht te verhinde ren, dat nieuwe Britsche vliegtuigorders het Amerikaansche bewapeningsprogram ma nadeelig beïnvloeden. De nieuwe be stelling zou, naar de Amerikaansche luchtmacht vreest, ernstig Amerika's eigen bestellingen in gevaar brengen. Als gevolg van deze vrees is gisteren nu, onder voorzitterschap van den Ameri kaansche.! minister van financiën, Mor- genthau, een gemeenschappelijke Britsch- Amerikaansche conferentie gehouden. De zitting was, volgens Morgenthau, gewijd aan de „synchroniseering" van de Ameri kaansche en Britsche vliegtuigbestellingen in de Ver. Staten. Ook in den Senaat zijn stemmen opge gaan tegen de Britsche aankoopen. Sena tor Lundeen diende zelfs een wetsontwerp in, op grond waarvan alle organisaties die voor den verkoop en de overdracht van Amerikaansch militair bezit aan Engeland propaganda maken, onwettig zouden wor den verklaard. Dergelijke organisaties, zoo verklaarde Lundeen, zijn on-Ameri- kaansch, pro-Europeesch en illoyaal. Staatslieden uit den Balkan naar Duitschland. Tegen het einde dezer week zullen op uitnoodiging van de Duitsche rijksregee- ring eenige politici uit de Balkanstaten een kort bezoek aan Duitschland brengen. Uitgenoodigd zijn de Bulgaarsche minis ter-president, de Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken, de Roemeensche mi nister-president en de Roemeensche minis ter van buitenlandsche zaken. Het verkeer in België herstelt zich geleidelijk. DE TUNNEL TE ANTWERPEN WEER IN GEBRUIK. De groote tunnel onder de Schelde, te Antwerpen, die tijdens den aftocht van de geallieerde troepen onder water was ge zet is, sedert enkele dagen over de helft van de breedte, weer in gebruik genomen. Het verkeer voor de vrachtwagens, in de richting van Sint-Niklaao-Waas en Gent gaat thans door de tunnel. In de andere richting moeten de wagens echter voor- loopig nog gebruik maken van de nood brug, door de Duitsche troepen, nabij het Steen, over de rivier geslagen, meldt de N.R.Ct. Van Antwerpen uit zijn thans autobusdiensten georganiseerd met bestem ming naar Brussel, Gent, Kortrijk, Brugge, Luik en Namen. De autobussen, loopende in de richting van de Nederlandsche grens, gaan echter nog niet verder dan Putte en Turnhout. Aan het herstel van belang rijke spoorlijnen wordt dag en nacht ge werkt. De voorbereidingen voor de verdediging In Engeland. DOKTER WERD SLACHTOFFER VAN MILITAXRE OEFENING DER BURGERS. Het D.N.B. meldt uit Stockholm Een dokter in Ipswieh is het slachtoffer gewor den van de militaire oefeningen der burgers. Op een weg waren'vrouwen en grijsaards bezig zich te oefenen in het werpen van flesschen op de straat, teneinde te bereiken dat in geval van nood de scherven van deze flesschen de banden van een aanrukkende gemotoriseerde colonne zullen vernielen. Verzuimd was echter posten op te stellen, zoodat de dokter John Kennedy, die bij een kraamvrouw was geroepen, met veertig mijl in de scherven reed. Door het springen van zijn voorband geraakte de wagen aan het slingeren, botste tegen een telegraafpaal en kwam geheel vernield tot stilstand. Kennedy was op slag dood. Amerikaansche schepen voor evacuatie van Britsche kinderen? Het D.N.B. meldt uit Washington In het Amerikaansche congres heeft de afgevaar digde Hennigs een wetsontwerp ingediend, dat het, in afwijking van de neutraliteits- wet mogelijk zou maken, met Amerikaan sche schepen Britsche kinderen naar de Vereenigde Staten te vervoeren. De voor zitter van de commissie van buitenlandsche zaken Bloom heeft ten aanzien hiervan ver klaard, dat hü dit voorstel slechts zou steu nen onder voorwaarde, dat de asmogendhe- den een veiligen overtocht garandeeren. Senator Holt heeft tegenover persvertegen woordigers als zijn meening te kennen ge geven, dat het wetsvoorstel van Hennigs een zekere weg is om de Vereenigde Staten in den oorlog te verwikkelen. Ook hij wilde kinderen helpen, doch de V.S. hadden zelf hulpbehoevende kinderen. Zweden en de Duitsch-Russische betrekkingen. Het D.N.B. meldt uit Berlijn! Tot degenen, die alles wat in verband staat met de betrekkingen van Duitsch land met de Sovjet-Unie iets langzamer begrijpen, aldus de „Berliner Böersen Zei- tung" schijnen ook zekere Zweedsche kran ten als ..Social Demokraten" en „Nya Dag- ligt Allehanda" te behooren. Met een grondigheid, die stellig niet in het na tionale belang van Zwedc zelf gelegen is, onderzoeken zij de vraag ondanks het feit, dat de rede van den Ftihrer daar omtrent zeer duidelijke informaties geeft of de Duitsch-Sovjetrussische betrek kingen vi-y zijn van wantrouwen en ko mende complicaties, welke vraag zij ont kennend beantwoorden. Het ziet er bijna zoo uit, alsof zij de uitschakeling van de rivaliteit en het wantrouwen tusschen de beide groote machten betreuren met de bijgedachte, dat daardoor voor Zweden de mogelijkheid wegvalt om nog verder die schommelpolitiek te voeren, waarop het tot dusverre ook in de betrekkingen met andere groote mogendheden zijn bui- tenlandsch politieke bestaan heeft gegrond vest. Thans, nu de wapens zoo duidelijk en definitief gesproken hebben, moest het ook den Zweedschen lieden niet al te moeilijk vallen de feiten te aanvaarden en zich in positieven zin bezig te houden met de vraag, welke plaats Zweden denkt in te nemen in het nieuwe Europa. Juist in de kwestie van de Duitsch-Russische betrekkingen, zoo merkt de Böersenzeitung op, valt niet te zien, welk nut Zweden zou kunnen trekken van een spanning tusschen de beide groote mogendheden. Hoe duidelijker en definitiever hun be trekkingen geregeld zijn, des te veiliger is ook de positie van Zweden in de nieuwe Europeesche orde. VLUGSCHRIFT MET DE HITLER-REDE HEIMELIJK IN ENGELAND VERSPREID. Het D.N.B. meldt uit Lissabon In Leeds zijn gisteren twee studenten gearres teerd, die een vlugschrift met den volle- digen tekst van Hitler's rede uitdeelden. Dit vlugschrift, dat in zeer groote op laag bij een nog onbekende drukkerij is vervaardigd, werd via de post, als brief of krant in talrijke Engelsche indus triesteden verdeeld. Dit vlugschrift is tot dusverre verspreid in Harwich, Southamp ton, Portsmouth, Plymouth en Devonport, waar het voornamelijk in handen van ma trozen en soldaten is gekomen, alsmede in de arbeiderswijken van Manchester, Ha lifax, Sheffield, Hull, Bath Birmingham en Cardiff. In Londen schijnt dit vlugschrift niet verspreid te zijn. BRITSCH OORLOGSSCHEP VERLOREN. De Britsche admiraliteit meldt het ver lies van de Britsche sloep „Campina" die op een vijandelijke mijn is geloopen. Drie overlevenden hebben den vasten wal be reikt. Men vreest echter, aldus het bericht van de admiraliteit, dat de commandant en tien matrozen om het leven zijn geko men. Gemengd Nieuws STEUNCOMTTé N. S. 1940. Het spoorwegpersoneel heeft gelijk bekend een „Steuncomité Nederland sche Spoorwegen 1940" in het leven ge roepen om een uitkeering te verleenen aan dat personeel van de N. S., dat door de oorlogshandelingen materieel is ge troffen. Uit de bondskas van den bond van per soneel by de Nederlandsche Spoorwegen, de „oude garde" ig aan dit comité reeds duizend gulden afgestaan. Voorts zullen de gepensionneerden, evenals het nog ac tieve personeel maandelijks één percent van hun pensioen, resp. salaris, voor dit doel afstaan. EEN AAP VERDUISTERD. In Hengelo is door de politie aangehou den de 21-jarige koopman J. O., wiens op sporing en aanhouding door de Haagsche politie verzocht was. De man heeft nl. een poosje in een logement in Den Haag ver toefd en bij die gelegenheid een aap gesto len. Bovendien stond O. nog gesignaleerd voor eenige kleine straffen, welke hij nog moest ondergaan. Meisje overreden en omgekomen. Gistermiddag is op den rijksstraatweg te Oegstgeest de 14-jarige wielrijdster Nellie Boon, wonende te Leiden, door het onvoor zichtig oversteken van den rijweg door een personenauto aangereden en zoodanig ver wond, dat zij na ongeveer twintig minuten ter plaatse overleed. Volgens getuigen treft den bestuurder geen schuld. DUIVEN VANGEN MET ALCOHOL. Een mislukt experiment. Losvliegende duiven moeten gevangen worden genomen. En in Den Haag wordt met man en macht er aan gewerkt om aan dit voorschrift gevolg te geven. De practijk heeft evenwel uitgewezen, dat het ver schalken van de stadsduiven lang geen sinecure is. En met alle respect voor de met het vangen belaste personen moet toch gezegd worden, dat tot nog toe het resul taat poovertjes is geweest. De in het stadsbeeld zoo vertrouwd ge worden dieren geven blijk, hun vrijheid op buitengewoon hoogen prijs te stellen. Het uitblijven van het gewenschte succes deed echter de vindingrijkheid der vangers toe nemen. En een der deskundigen kwam op een zeer lumineus idee, zoo meende men. Men zou zijn toevlucht nemen totalcohol. Daarbij werd uitgegaan van de gedachte, dat overmatig gebruik van dit vocht evenals bij menschen een „verlammende" uitwerking op de duiven zou hebben. Het experiment werd genomen op het Plein, waar naar schatting der deskun digen minstens een 200 duiven dagelijks rondfladderen. Twee en een halve liter onvervalschte oude klare zou er aan ge spendeerd worden. Het Schiedamsche vocht werd over een flinke hoeveelheid hennep zaad uitgegoten en zoo hing er 's morgens rond het standbeeld, de penetrante geur van borrels. De vangers leefden in afwach ting en zie, de duiven, die heelemaal niet begrepen hebben, waaraan zij zooveel goedheid te danken hadden, wierpen zich met een verrassende gulzigheid op het in jenever gedrenkte zaad. Zij aten, ja schrokten zelfs, maarbleven op hun pootjes staan. Van een waggelende „gang", waarvan in art. 22b der Algemeene Po litieverordening sprake is en die veelal leidt tot de arrestatie van den betrokkene, was geen sprake. Een enkele duif, die het „graantje" wat rauw op de maag viel, werd onpasselijk, maar dat was dan ook het eenige. Zijn of haar collega's, die genoegzaam hadden ge geten engedronken, verhieven zich in sierljjke vlucht naar hoogere regionen, zochten in dakgooten een rustig plaatsje op, om daar hun roes uit te slapen. Want dat moesten de eenigermate verbijsterde vangers toegeven, slapen deden de duiven uitstekend, want immuun bleven zij voor elk lawaai Nu ook deze methode gefaald heeft, zal er wat anders op gevonden worden om de duiven te vangen. Radioprogramma Donderdag 25 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 m. A.V.R.O.-Uitz. 8.00 Ber. A.N.P., gram. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Omroepork. 11.00 Huishoudelijke wenken. 11.20 Omroepork. en solist. 12.15 Orgelspel. 12.45 Ber. A.N.P., event, gram. I.00 A.V.R.O.-Amusementsork. en solist. 2.00 Voor de vrouw. 2.10 Piano. 2.40 Decla matie. 3.00 Jonny Kroon's ensemble en gram. 4.15 A.V.R.O.-dansork. 4.45 Jeugd- halfuur. 5.15 Ber. A.N.P. 5.30 Twilight Serenaders. 6.30 V.P.R.O.: Cyclus. 6.45 A.V.R.O.-Musette-ensemble en soliste (7.00 7.20 Vragen van den dag A.N.P. 7.40 Lezing over Vincent van Gogh. 8.00 Ber. A.N.P. 8.15 Gram. 8.30 Cyclus. 8.45 Omroepork. en solist (opn.) 9.30 Disco causerie. 10.1510.30 Bei'. A.N.P. en slui ting. KOOTWIJK. 4.875 m. A.V.R.O.-Uitz. 7.00 Ber. (Duitsch) 7.15 Ber. (Engelsch). 7.20 Gfcam. (Om 8.00 Ber. A.N.P. 9.30— 9.45 Ber. Vlaamsch). 10.30 Orgelspel. II.15 Ber. (Eng.). 11.30 Ber. (Vlaamsch). 11.45 Gram. 12.00 V.A.R.A-ork (opn.). 12.30—12.45 Ber. (Duitsch) 12.45—1.20 Ber. A.N.P. en gram. 2.00 Ber. (Duitsch). 2.15 Gram. 3.153.30 Ber. (Engelsch). 3.45 Voor de vrouw. 4.15 Gram. 4.20 Keu kenpraatje. 4.50 Gram. 5.00 Ber. (Duitsch). 5.15 Ber. A.N.P. 5.30 Esmeralda. 5.55 Re portage. 6.15 Ber. (Engelsch). 6.30 Gram. 6.45 Cyclus. 7.00 Vragen van- den dag (A.N.P.) 7.20 Orgelspel en zang. 8.00 Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. A.N.P. 8.30 Ber. (Engelsch). 8.45 Ber. (Vlaamsch). 9.00 Esmeralda en soliste 9.159.30 Ber. (En gelsch). 9.45 Ber. (Vlaamsch). 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15—10.25 Ber. A.N.P. 10.30 —10.45; 11.15—11.30 en 0.15—0.30 Ber. (Engelsch-). 1.001.15 Ber, (Vlaamsch). 1.151.30 Ber. (Engelsch). Onze Bureaux zijn gevestigd s MIDDELBURG {Radeette: Tel. 269 Admlnlttr.: Tol.139 BIERKAAI 11 I VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walalraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Radactie w Adm.Turflcede 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 8RESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 DAMMEN Redacteur: J. A. van Dlxhoorn, Het volgende schitterende stukje, even als het vorige van de hand van den vol- ijverigen Walcherschen problemist C. K. Kaan te Koudekerke, bieden we onzen lezers ditmaal ter oplossing aan. Auteur: C. K. Kaan, Koudekerke (W.). 1 2 3 4 5 mM ll^ll 47 50 Cijferstelling: Zwart 8 schijven op 3, 7, 8, 10, 12, 18, 23 en 40. Wit 8 schijven op 16, 19, 26, 27, 32, 33, 47 en 50. Als steeds: Wit speelt en wint. Oplossingen worden gaarne ingewacht vóör of op 7 Augustus a.s. bij de Redactie der Prov. Zeeuwsche Crt. onder motto Damrubriek. Een fraai moment. Door bemiddeling van onzen vriend C. A. de Gelder te Rotterdam ontvingen wij het volgende schitterende moment, dat zich voordeed in den wedstrijd om het kampioenschap van Charlois. if m m. 46 47 48 49 50 Met wit aan zet ging het vanuit den diagramstand als volgt; 30—24 19X30-, 35X24 in de hoop dat zwart 1419 zou laten volgen, hetwelk inderdaad geschiedde, waarna wit de par tij uitmaakte door: 2520 19X30; 2014 9X20; 36—31 26X28; 39—33 28X39 en 43X14. Ofschoon zwart thans 2 stukken meer heeft, staat wit toch gewonnen. Wel iswaar kan zwart met 39, 2329 en 28 nog damhalen, doch deze wordt met 4237 opgevangen. Een aardig moment in de partij. Oplossing probleem Monsma. .uit in onze rubriek van 3 Juli j.l. aan geboden vraagstuk had den volgenden stand: Zwart 7 schaven op 22, 23, 28, 33, 34, 39 en 45. Wit 7 schjjven op 32, 37, 42—44, 48 en 50. De zeer fraaie ontleding verloopt als volgt: 37—31 28X26; 42—38 33X42; 48X 37! 39X48; 44—40 48X31 en 40X36 met winst op tempo. Een fijne constructie van den alom be kenden Groningschen problemist. Goede oplossingen ontvingen wij van den hem- C. K. K. te Koudekerke. RUSSEN .ARRESTEEREN JAPANSCHE VTSSCHERS. Volgens een bericht uit Toyohara, de hoofdstad van Karafoeto (Zuid-Sachalin), hebben de Sovjet-Russische autoriteiten 3 Japansche visschers, die ter hoogte van Ambetsoe, een Japansche grensstad in Ka rafoeto, aan het visschen waren, gearres teerd en naar Sovjetgrondgebied overge bracht. De regeering van Karafoeto heeft door bemiddeling van het ministerie van buitenlandsche zaken bij de Sovjet-regee ring geprotesteerd en de onmiddellijke vrij lating van de gearresteerde visschers gè- eisclit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7