Rechtszaken RECHTBANK TE MIDDELBURG. (Zitting van gisteren.) Zes zaken stonden op den rol. Diefstal van een paard. De 22-jarige arbeider J. J. v. d. V. uit iWissekerke had onder Rilland-Bath uit een weide een paard van P. F. Oerlemans weggenomen. De verdachte bekende en gaf ook toe, dat hij 175 voor dit paard had gevraagd, doch er ten slotte 150 voor heeft gekregen. De eisch luidde wegens diefstal van vee uit de weide 5 maanden gevangenisstraf. Een vlot gesloopt. De gedetineerde J. de V., 67 jaar oud, sluiswachter te Nieuwesluis gemeente Breskens, stond terecht wegens diefstal van een paar vaten en een hoeveelheid hout op 12 Juni j.l. Uit het verhoor van verdachte bleek, dat het hier 'ging over een aangespoeld vlot, dat bij de standplaats van verdachte lag. De rijksveldwachter had hem gezegd, dat hij er niet aan mocht komen en het niet mocht sloopen zonder toestemming van den burgemeester van Breskens. De gemeenteveldwachter zou bij verdachte kómen, maar verscheen niet. De officier van justitie meende, dat het ten laste gelegde bewezen is en eisch- te wegens-, diefstal 3 maanden gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Kuipers, wees er op, dat verdachte een belangrijke staat van dienst heeft, en wel van 35 jaar bij het waterschap Groede en Baanst. PI ij heeft steeds trouw zijn plicht gedaan en heeft juist dit jaar ontslag gevraagd en dit tegen 1 Augustus eervol gekregen. Daar de officier had gemeend te moeten aan halen, dat verdachte reeds veroordeeld is, wees pleiter er op, dat dit 44 jaar gele den was, toen hij een maand heeft gekre gen. Het pleit in zijn voordeel, dat hij na dien nimmermeer is veroordeeld en goed heeft opgepast op zijn eenzame post. Het is aannemelijk, dat verdachte meen de in het belang van de zeewering te handelen door het vlot weg te maken. Hij was van meening, dat alles in Duit- sche handen was overgegaan, trouwens ieder dacht toen, dat de Duitschers de baas waren. Hij heeft het hout niet weg genomen, maar juist laten liggen op het grondgebied van den genoemden polder. Verdachte kreeg van Duitsche soldaten toestemming en meende dat deze recht hadden die toestemming te verleenen. In verband met het aan verdachte gegeven eervol ontslag moet een en ander worden overgedragen speciaal op administratief gebied en daarom vroeg spr. om de V., al of niet na veroordeeling, op vrije voe ten te stellen. Diefstal van paling. De 41-jarige losse -werkman J. S. uit Middelburg stond terecht wegens diefstal van paling van C. Ingelse. Verdachte herinnerde zich wel op het terrein van Ingelse te zijn geweest en daar te zijn aangehouden. Hij was onder drankinvloed en wist niet meer of hij paling gestolen heeft. De president wees er hem op, dat hij een zak met paling bij zich had. De eisch luidde 6 maanden met aftrek voorarrest. De verdediger mr. Vermaas, bepleitte oplegging van een voorwaardelijke veroor deeling. Wel koopen, doch niet betalen. Niet verschenen was de 50-jarige koop man A. J. D., tijdelijk te Middelburg woonachtig, die er in 1938, 1939 en 1940 een gewoonte van maakte allerlei goede ren te koopen zonder ze evenwel te be talen. De eisch luidde bij verstek twee maan den gevangenisstraf. Diefstal van golfplaten. Wel verschenen was de 60-jarige fa brieksarbeider J. de L. uit Middelburg. Deze erkende dat toen zijn schutting en kippenhok bij zijn woning aan de Dokstraat door het oorlogsgeweld waren beschadigd hij op het terrein der firma N.V. M. L. Polak, vijf platen heeft wegge nomen en gebruikt voor het herstel van een en ander. De president meende, dat het daarbij niet gebleven is en wees er verdachte op, dat hij niet zoo heel best bekend staat. De officier achtte het feit, dat in Mei gepleegd zou zijn vrij zwaar en eischte twee maanden gevangenisstraf. De verdediger mr. Vermaas, achtte de zen eisch wel zeer zwaai', en meende, dat er juist aanleiding is voor een lichte straf. Het is toch te begrijpen, dat ver dachte het beschadigde wilde herstellen en het betreft hier een noodtoestand. De diefstal, als daarvan sprake is, is van dien aard, dat in normale tijden er een geldboete voor zou worden opgelegd. Als de rechtbank veroordeelt, dan legge ze een boete op. Beleediging. Tenslotte stond terecht S. S. S., 44 jaar vroeger directeur-hoofdredacteur van de N.V. „De Middelburgsche Courant" aan wien ten laste was gelegd, dat hij in het nummer van die courant van 16 Maart 1939 een door hem geschreven artikel heeft doen opnemen, waarin P. E. Keuche- nius en dr. E. II. Ridder van Rappard opzettelijk zrjn beleedigd. Verdachte was niet verschenen. De of ficier van justitie eischte wegens een voudige beleediging 25 boete of tien dagen hechtenis. Uitspraak in al de zaken: 31 Juli. SPORT WANDELEN Ook een avond-vierdaagsehe te Nijmegen. Naar wij vernemen is thans van officieele zijde toestemming gegeven voor het orga- niseeren van de avond-vierdaagsche te Nij megen, welke nu definitief op 15, 16, 17 en 18 Augustus gehouden zullen worden. Op deze dagen worden respectievelijk 15, 20, 35 en 30 km. afgelegd. AUTOBUS MET GASGENERATOREN. PROEF TE UTRECHT. Reeds dadelijk nadat er in ons land sprake was van mogelijke benzineschaarsch- te, heeft men bij de Nederlandsche Spoor wegen proeven genomen met gasgenerato ren. Aanvankelijk lag het in de bedoeling om zoo noodig een deel van de A.T.O.- bussen op houtgasgeneratoren te laten lij den, doch daar de houtprijzen met den dag stegen, legde men zich later vooral op proefnemingen met kolengeneratoren toe. Voor een groot aantal genoodigden is gis teren een demonstratie gehouden met een anthracietgasgenerator, merk „Gohin", uit gevoerd door het Technische Bureau voor Nederland", gevestigd te Amsterdam. Eeni- ge dieselmotoren uit de A.T.O.-bussen zjjn voor dit doel omgebouwd en na eenige proefnemingen is thans een anthracietgas generator vervaardigd. Eventueel kunnen alle dieselmotoren naar dit model worden omgebouwd en dan heeft men een apparaat, waarmede het grootst mogelijke nuttige effect kan worden bereikt. De generator is achter de bus gemonteerd en rjjdt in een tweewielig wagentje met de autobus mee. Het is een vrij hoog toestel, dat even boven de kap van de bus uitsteekt en waarmede maximaal zes mud anthraciet kan worden vervoerd. Het apparaat is wit geschilderd ten behoeve van de weggebruikers. Eenigen tijd, voordat de bus op gas kan rijden, moet, evenals thans bij het aanmaken van een kachel geschiedt, een houtskoolvuurtje wor den aangelegd. Het duurt ongeveer een kwartier, voordat anthraciet de gewenschte temperatuur heeft bereikt. Men moet derhalve geruimen tijd van te voren maatregelen treffen voordat de bus op gas kan starten. Naai' men ons van des kundige zijde mededeelde, is het het beste met generatoren te rijden op groote afstan den. en dan bij voorkeur bij een constante drukbelasting, opdat het apparaat zoo re gelmatig mogelijk voor de gasontwiltkeling kan zorgen. Indien men weet, dat in plaats van elke liter benzine ongeveer anderhalve kg. kolen moet worden verstookt, dan be grijpt men dat zulk een installatie slechts een hulpmiddel is en dus niet geschikt voor algemeen gebruik. Men heeft ons verze kerd, dat, indien er geen druppel benzine meer zou zijn en men verplicht is een ver vangingsmiddel te gebruiken, een gasgene rator goede diensten zou kunnen bewijzen. De generatorautobus, waarmede gisteren is gedemonstreerd, zal als proef in de dienst regeling van den Gooischen tramdienst wor den opgenomen. Eerst als daarvan een resultaat bekend is, waaruit zou blijken, dat het apparaat practisch nut heeft, zal men bjj de spoor wegen overgaan tot den bouw van andere generatoren. Een massaproduct zal het in ieder geval niet worden. Kredietverleening aan niet-ingezetenen. TER BETALING VAN ONDERHOUDS-, STUDIE- EN ONDERSTEUNINGS- KOSTEN EN PENSIOENEN. Overeenkomstig de deviezenverordening 1940, wordt met machtiging van de secre tarissen-generaal van de departementen van financiën, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij, door het deviezeninstituut bepaald 1. Het is aan ingezetenen zonder ver gunning van het deviezeninstituut geoor loofd ten gunste van niet-ingezetenen kre diet te verleenen, voor zoover zulks ge schiedt ter betaling van a. Kosten van onderhoud en studie van hier te lande verblijvende leden van het gezin van een niet-ingezetene b. Verplichte of vrijwillige ondersteuning van ingezetenen; c. Pensioenen, verschuldigd aan ingeze tenen. 2. De ingezetene, die op grond van het eerste lid krediet verleent, is verplicht bin nen een week na de beëindiging van ieder kwartaal aan het deviezeninstituut schrif telijke opgave te doen van alle gedurende dat kwartaal op grond van zoodanig kre diet verlichte betalingen. 3. Het deviezeninstituut kan in bijzon dere gevallen bepalen, dat kredietverlee- ningen, als bedoeld in het eerste lid, slechts met vergunning van dat instituut geoorloofd zijn. Deze bekendmaking treedt vandaag in werking. Verdeeling, scheiding en deeling van boedels en nalatenschappen. Overeenkomstig de deviezenverorde ning 1940, wordt met machtiging van de secretarissen-generaal van de departemen ten van financiën, van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en vis scherij, door het deviezeninstituut be paald 1. Onverminderd het bepaalde b\j an dere wetten en verordeningen is het aan executeurs-testamentair en aan notaris sen, belast met de vereffening van boedels en nalatenschappen van ingezetenen, waarin niet-ingezetenen gerechtigd zijn, zonder vergunning van het deviezeninsti tuut geoorloofd alle gerechtelijke en bui tengerechtelijke handelingen te verrich ten, welke noodig zijn om den boedel tot effenheid te brengen. Betalingen in bin- nenlandsche betaalmiddelen aan execu teurs-testamentair en aan notarissen, zoo mede andere handelingen, als bedoeld in artikel 15 der deviezenverordening 1940 ten gunste van den boedel zijn eveneens zonder vergunning van het deviezeninsti tuut geoorloofd. 2. Scheiding en deeling van boedels en nalatenschappen van ingezetenen, als be doeld in het eerste lid, kan zonder afzon derlijke vergunning van het deviezeninsti tuut worden tot stand gebracht, met dien verstande, dat het slechts met vergunning van dat instituut geoorloofd is aan de deelgerechtigden-niet-ingezetenen een groo- ter deel van de in den boedel aanwezige buitenlandsche waarden toe te scheiden dan met hun aandeel overeenkomt. 3. Beschikkingen over de bij de boedel scheiding door de deelgerechtigden-niet- ingezetenen verkregen waarden blijven onderworpen aan de bepalingen van de de viezenverordening 1940. Deze bekendmaking treedt vandaag in werking. Prijshoudende stemming op de Amsterdamsche effectenbeurs. De handel op de Amsterdamsche ef fectenbeurs was gisteren van geringen om vang. De onzekerheid omtrent de poli tieke situatie maande vanzelfsprekend tot terughoudendheid. Het algemeene markt- sentiment was echter niet onbehaaglijk. De tweede helft van de achter ons lig gende week kenmerkte zich door eenig aanbod op de locale markt. Dit aanbod was verre van groot, maar de kooplust was gering en het gevolg was dat de koersen onder strenge contróle werden gezet om ongewenschte afwijkingen te voorkomen. Thans is echter van aanbod niet veel sprake meer, integendeel kan wel worden gezegd, dat het aanbod vrij wel geheel is ingeschrompeld, terwijl zich daartegenover, zij het dan ook op schuch tere wjjze, eenige vraag openbaart. Nu alle Nederlandsche staatspapieren in de officieele noteering zijn opgenomen, werd aan de rubriek dezer fondsen nog al wat aandacht geschonken. De 4 pet. obligatiën 1940 2e léening ex belasting faciliteit en de 33% pet. obligatiën Nederland werden vrij regelmatig ver handeld en daarbij verschilden de koer sen niet veel bij dié van gisteren. In doorsnee waren zij bijna onveranderd. De oude schuld kon zich op de vorige prijzen vrijwel handhaven Het overige Nederlandsche eerste klasse beleggings materiaal, zooals gemeente obligatiën en pandbrieven legden, door elkander ge nomen, een behoorlijk weerstandsvermo gen aan den dag. Op de locale markt wax-en Aku's niet veel veranderd. Ook de Philips-aandeelen konden zich op peil houden. Op de petroleumafdee- ling was weinig te doen. Met H.V.A.'s was hetzelfde het geval. De affaire was gei'ing, de stemming prijshoudend. Ta bakken hadden een zeer bepei'kte markt. Van de rubberaandeelen waren Amster dam rubbers goed prijshoudend. De af faire in Amerikanen was van geringe af metingen. Ned oblig. Ie 1. 1940 ƒ100 4 95%—95% Dito 1940 500 4 95%—95% Idem 2e 1. 1940 100 4 87% Dito met bel.fac. 1940 100 4 95%—95% Dito 2e 1. 1940 500 4 89 —88% Dito met bel.fac. 1940 „500 4 95%—95% Prolongatie 3%. KRIJG IN DE ROTTERDAMSCHE STRATEN. Het spel der kinderen heeft altijd onder den invloed van de bezigheden der groote menschen gestaan. Niet voor niets zegt men Zoo de ouden zongen, piepen de jon gen. De jeugd speelt tegenwoordig oor logje en de geest des trjds heeft op dit spel zijn stempel gedrukt, zoo vertelt het Rott. Nwbl. Ergens in Rotterdam werd oox-log ge voerd. De jongens van de A-straat voer den hevigen krijg met die van de B-straat en het gebeurde heel anders dan in „on zen" tijd. Als er toen oorlogje werd ge speeld, was dat een kwestie van mannen, maar tegenwooi'dig doen de vi'ouwen mee. Meisjes met witte kapjes op de lokken, versierd met een rood krais, verbeeldden de zachtheid des vrouwelijken gemoeds, die vrij zelfs in het oorlogsspel nog waar- deeren, al was deze zachtheid niet zoo erg overtuigend, want toen één der man nelijke strijders verklaarde, dat hrj liever „bij het rooie kruis ging", antwoordde een meisje vinnig Ben jij een haartje bedJij hebt bij 't rooie kruis niks te make. Ga jij maar vechte En de jeugdige vrouw, die weinig van Florence Nightingale had, preste den jon gen soldaat tot den krijg te velde, die een wonderlijke oorlog was. Ten eerste was het aantal hoogere bevelvoerders bijzonder groot. Het waren allemaal generaals en de soldaten waren dun gezaaid. Er was een geheime inlichtingendienst, die in deze voege rapport uitbracht Generaal, de vijand is met z'n eigen an 't bakkeleie en van 'n andere troep zijn d'r 'n paar 'n ijssie gaan koope vlak om de hoek. Dat was voor den generalen staf aan leiding tot het beramen van een strate- gischen overval op de ijskoopers die van de hoofdmacht moesten worden afgesne den. Er was een kleine jongen, die aan leg voor een ministerie van voorlichting had. Hij sprak in stijl over schitterende krijgsbedrijven, welke stonden te gebeu ren. Maar de generaals hadden opeens he vige moeilijkheden met de stoottroepen, die de omsingelende beweging moesten uitvoeren. Wat 'n koeksoldate benne jullie zei de Kenau van 't Roode Kruis. Kom jöh, pak ze nou bij de kladde, anders komt er nooit 'n eind an die ooi'log. En als je hun ijssies gapt, zullen wij van 't rooie kruis ze wel opete Bemoeie jullie je met je gewonden, die je van de armoe laat omkomme wierp de belhamel van de ongehooi'zamen tegen. Maar waarom wille jullie dan niet vechte? vi-oegen de generaals in koor. Omdat hét niet de afspraak is. Wij benne toch ommers bij de opbouwdienst En met een dramatisch gebaar wezen zij op hun mouw, waarop een driehoekig stuk papier was aangebracht met elastiek jes. Dat lap ilc an me laars, die dinge, zei de hoofdgeneraal. Jullie gane vechte of jullie gane d'r uit. Opbouwdienst is opbouwdienst, zei den de „opbouwers" en zQ namen een hou ding aan of zij voor het recht van den opbouwdienst om niet te vechten, wel eens wilden vechten. Juist^op het moment, dat de handtaste lijkheden zouden beginnen, kwam een vrouw uit een huis te voorschijn, recht op een der recalcitrante opbouwers af. Wil je wel eens ophouden met dat vechten, leelijke snotneus Moet je weer je kleeren verruwineere En dat in deze tijje. Denk je, dat de textieldistributie voor die flauwe kul nieuwe pakkies geeft Ik ben bij de opbouwdienstzei de jongen timide, maar de witte driehoek hielp niets. Dan ben ik van de opsporingsdienst! Kerknieuws Oorlogservaringen van een veldprediker. „In de ,,'s-Gravenhaagsche Kerkbode heeft de veldprediker dr. L. D Terlaak Poot mededeeling gedaan over zijn erva ringen tijdens de oorlogsdagen en de gees telijke bijstand, dien hij, reeds in de eerste uren van den strijd in den vroegen mox*- gen van 10 Mei, r.an stervenden heeft ver leend. Treffend is, hoe hij een der volgen de dagen geroepen werd bij een sterven den Duitschen soldaat. „Een open, vriende lijk gezicht, waarover zich de doodsscha- duwen gingen uitbreiden". De predikant vi'oeg: „Evangelisch oder Katholisch?" De soldaat antwoordde: „Katholisch". Dr. Ter- laalt "Poot liet toen onmiddellijk naar een Duitschen aalmoezenier zoeken, maar in afwachting van diers komst verleende hij den stervende geestelijken bijstand. Hij sprak een gebed uit en toen stamelde de soldaat: „U hebt woorden gebeden, die wij ook altijd bidden." In zijn laatste oogenblikken vroeg de' Duitsche soldaat: „Ik heb ouders. Wilt u aan hen schrijven? Dan moet u aan mijn moeder schrijven, dat ik altijd haar jon gen gebleven ben, dat ik altijd dezelfde gebleven ben; dat ik in het geloof ge bleven ben". De predikant: Beste jongen, ik beloof je, dat zal ik ze schrijven hoor! En toen zegt dr. Poot „toen greep hij naar mijn koppelriem en trok me naar zich toe; daarop streelde hij mijn gezicht met zijn beide handen en gaf een zoen op mijn rechterhand. „Dank u wel Herr Pfarrer, dat is het liefste, wat u voor mij doen leunt". En waarom vertellen we dat nu hier over? Omdat er zulk een innig diepe menschelijkheid in ligt, ver uitstijgende boven grenzen en volken, boven vijand en bondgenoot, boven alle dingen van deze aarde. Die laatste ontmoeting tusschen een Duitschen katholieken soldaat en een Nederlandschen protestantschen geestelijke, in oorlogstijd, die spreekt ons van banden, welke alle menschen binden. In zulk een oogenblik vallen alle verschillen weg en dan is het of er iets opengaat en open- glanst van wat de geloovigen noemen „het Koninkrijk Gods". Is het alleen maar mo gelijk zoo te sterven; kunnen wij zoo ook niet leven „Omdat ik geloof...'..." „We hebben" aldus de Westl. Kerk bode in den voorbijgeganen tijd allen meegeleefd met onze militairen en niet in het minst met de veldpredikers, voor wie in de dagen van oorlog de eigenlijke arbeid eerst begon. Voordien was het in hoofdzaak contact zoeken met de onderscheiden man nen en zonen, om dan, wanneer de weg naar het front leidde, hen te kunnen helpen en bijstaan,' te vertroosten en steun te bie den. En nu is de oorlog wat ons land be treft voorbij. Wie thans het oor te luiste ren legt en hier en daar één enkele ervaring opvangt uit het werk van de veldpredikers, die prijst hun .dienst en, wat meer is, hij roemt Gods genadé. Gods genade kent geen „grenzen". Het volgende werd me door een veldpre diker verteld. Op den eersten Vrijdagmor gen werd ergens een vliegtuig neergescho ten. Nederlandsche soldaten schieten toe, óók de dominé is aanwezig. Alle inzitten den blijken gewond te zijn. Negen van hen kunnen vervoerd worden, hetgeen ook ge schiedt. Doch één, de officier, is dermate gewond, dat vervoer niet mogelijk is. Allen zijn nu weer heengegaan, de ge wonden en gezonden. Doch in de schaduw van het neergestorte vliegtuig verkeeren twee menschen Een Duitsch vliegofficier en een Neder landsche dominé. „Ge zijt zwaar gewond", zegt de veld prediker, „zoudt ge ook bang zijn om te stei-ven „Neen", antwoordt de officier, „ik ben voor den dood niet bang". „Hoe komt het, dat ge daarvoor niet vreest?" Met spanning wacht de prediker het ant woord af. Nu kan er van alles komen. Een oogenblik is het stildan komt het antwoord „Omdat ik geloof, dat Jezus mijn Zalig maker is." Toen hebben ze samen gebeden in de schaduw der verwoesting. En eer de zon ten onderging, was een neergestorte vlieger opgenomen in heerlijk heid. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. (Zesde zitting). Dinsdag werd te 's-Gravenhage de zesde zitting van de 125ste vergadering der Algemeene Synode der Ned.Herv. kerk gehouden. Ds. Boonstra rapporteerde namens de commissie ad hoc overt een voorstel, ten vorigen jare ingediend door den heer P. Wolfensperger, inzake wijziging alg. reglement, het reglement voor de kerke raden en dat op de vacature (betreffende afschaffing van de kiescolleges). Volgens een nieuw artikel 23 alg. regl. zou de beroeping van predikanten aan dc kerkeraad opgedragen worden, terwijl de benoeming van ouderlingen en diakenen bij de gemeente zou komen te berusten. Wat de wijze van verkiezing van deze laatsten betreft zou degene, die een aan tal stemmen heeft verkregen gelijk aan den kiesdeelei-, zijnde het aantal uitge brachte geldige stemmen, gedeeld door het aantal beschikbare plaatsen, vei'ko- zen zfln. De commissie heeft niet tot een een stemmig1 oordeel kunnen komen. Een lid der commissie stelde voor 'dit voorstel voorloopig aan te nemen en aan het oor deel der kerk te onderwerpen. Drie leden was het antwoord en de opstopperdienst overtrof in paraatheid al het tot dusver vertoonde. Jankend vluchtte de „opbou wer" in het ouderlijke huis, waar zoo ge ijverd werd voor de textielpositie des lands. De generale staf was even onder den indruk van deze toepassing van het standrecht. Toen hernam de man van het voorlichtingsministerie zijn taak en sprak: Eén onzer strijdkrachten is niet op zijn basis teruggekeerd...... stellen voor tot verwerping over te gaan. Met algemeene stemmen werd de meer derheids conclusie aangenomen en dus het voorstel verworpen. I famens de commissie ad hoe rappor teerde ds. De Bruijn over het schrijven van een kerkeraad, die mededeelde, geweigerd te hebben, aan de schriftelijke stemmin gen voor leden van het classicaal bestuur enz. deel te nemen. Besloten werd af schrift van dezen brief te zenden aan het betreffende classicaal bestuur, daaraan vastknoopend de vraag, of zijns inziens geen aanleiding bestond met genoemden kerkeraad te handelen overeenkomstig het regl. voor kerkelijk opzicht en tucht. De vergadering vereenigde zich met de con clusie van het rapport. Namens dezelfde commissi; rapporteerde dezelfde over een schrijven van een predikant of de verkie zing van notabelen in November zou moe ten doorgaan. En indien wel, of deze ook de 10-jaarlijksche stemming niet in die gemeente gehouden kon worden. De commissie oordeelde, dat het buiten de bevoegdheid der alg. Synode lag een stemming voor notabelen bij noodverorde ning af te lasten, dat echter de 10-jaar lijksche stemming, bedoeld in art. 4 van het regl. op de benoeming enz. bij nood verordening voor de heele kerk geregeld was en het niet op zijn plaats was voor één bepaalde gemeente een uitzondei'ing te maken. De vergadering vereenigde zich met de conclusie. In handen van de commissie voor de nieuwe wetsvoox'stellen was gesteld een 3 tal vragen door de Synodale commissie overgenomen voorstellen van den quaestor generaal tot wetswijziging. De voorstellen werden door de verga dering aangenomen en in handen van de commissie voor de eindredactie gesteld. Besloten werd, dat de heeren prof. De Zwaan en ds. Dippel (Middelburg) hun werk als commissie inzake weduwen en weezenbeux's voort zouden zetten, terwijl ds. Kax-res aan deze commissie toegevoegd werd. Namens de commissie uit de Synode voor samenspreking met de quaestoren commissie rapporteerde dr. Oorthuys. Deze bi-acht verslag uit van haar ver richtingen en diende in een concept „Sy nodaal reglement voor de predikants we duwen en weezenbeui'zen". Het concept werd door de vergadering aanvaard en aan de commissie vooi' de eind-redactie in handen gesteld. Wegens synodus contracta sloot de pre sident de zitting en verdaagde de verga dering tot hedenmorgen. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Zaamslag (toez.) J. E. Drost te 's-Heer-Abtskerke. Ingezonden Stukken GEEN CREDIETEN MAAR VERGOEDINGEN. De uiteenzettingen en mededeelingen van de Stichting Zeeland 1940, vervat in Uw blad van 22 dezer en Uw commen taar daarop, kunnen niet anders dan aan leiding geven tot eenige nuchtere vragen en opmex'kihgen. Waar toch de commissie zegt dat cre- dieten in beginsel zelfs verstrekt zullen worden, die terzakekundigen hier ban kiers niet voor him rekening zouden durven nemen, komt van zelve naar vo- reu de .vraag, of ze dan nog wel den naam van credieten verdienen en of ze dan al niet een beginsel van vergoeding in zich sluiten. En dan volgt verder do nuchtere gevolgtrekking weer als precaire cre- diet-verstrekkingen plaats vinden, sluit dat dan immers niet in zich, dat enkelen alvast daax-mee wel bepaalde vergoedin gen, zij het dan met een wissel op Sint Juttemis ontvangen? En nietwaar, wordt daarmee in feite heelemaal de zakelijke en gezonde opzet van behoorlijke eerlijke vergoedingen niet naar voi'en gebracht en aangetoond? Velen ergeren zich inderdaad niet ten onrechte aan den geest van het gedoe dei' ambtenaren-wereld in Den Haag, om zich maar te blijven stellen op de bureaucrati sche opvattingen van weleer en zich niet radicaal aan te passen aan feiten van logica en mox-aliteit. Hier kan en moet geen sprake zijn van crediet- faciliteiten of steun, alleen het zuivere recht dient te gelden en dat zijn honderd procents ver goedingen, zonder meer! Nu hoor ik al de dooddoener, „hoe kan dat betaald wor den?" En natuurlijk, groote onproductieve verliezen knijpen altijd en zeker hier niet i 't minst, maar als men dan bedenkt, dat de mobilisatie 1.7 millioen per dag kostte en deze, hoe dan o:>k, wellicht eenige honderden dagen bekort is door het oorlogsverloop, dan dunkt me, kan hier voor Middelburg wel voor een tiental da gen nog dat bedrag bestendigd gevonden worden in den geest eener moreele finale vei'goeding Ten slotte laat men het anders toch liever duidelijk zeggen „We weigeren be slist vergoedingen te geven" en die credie ten, nu ja, dat zijn maar camouflage-mid deltjes, om het bekende zandapparaat voor de goegemeente in het werk te stel len Gelukkig is er thans gelegenheid te over, onx zich in nieuwe richtingen en banen te oriënteeren, welke de muffe Jan- Salie-geest weg willen veegen en zich stel len op nuchtere zakelijke feiten en grond slagen. ABONNÉ. VEILING VAN PAARDEN IN DEN HAAG. Vrijdagmorgen zullen te 's-Gravenhage, in de Houtrusthallen, ongeveer 35 paarden worden geveild. Als koopers komen perso nen in aanmei'king, die bij de mobilisatie of tijdens den oorlog paarden of auto's aan de Nedex-landsche of Duitsche overheid hebben afgegeven. Een ambtelijke schriftelijke ver klaring dient te worden ovei'gelegd. Hande laren zijn hiervan uitgesloten. Iedex'e kooper van paarden moet ziclx verplichten, deze minstens zes maanden in zijn bedrijf te hou den. De kooper verkrijgt een dóór de Duitsche militaire autoi'iteit afgegeven eigendomsbe wijs te zijnen name, dat bij latere contróle als legitimatie dient. Zij, die zonder deze legitimatie in het bezit van militaire paar den worden bevonden, zullen worden ge straft De paarden worden in dat geval in beslag genomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6