STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Vlissingen STADSNIEUWS Goes N.V. ZEEÜWSCBOE HYPOTHEEKBANK. In de Maandag gehouden algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. Zeeuwsche Hypotheekbank werd prof. rar. dr. G. W. J. Bruins herkozen als commis saris. De balans en de winst- en verliesre kening over het afgeloopen boekjaar werden goedgekeurd. Overeenkomstig het voorstel van commissarissen werd besloten de uit- keering te beperken tot 4 rente over het onverplicht gestorte kapitaal. JONGEN ONDER VRACHTAUTO. Gisterenmiddag reed een 12-jarige jon gen uit Souburg, die zijn vader vergezelde naar de veiling, van den Blauwendijk de Kanaalbxug op, juist op hetzelfde oogen- blik, dat een vrachtauto uit de Stations straat de brug opkwam. De jongen kwam tusschen den auto en het trottoir te vallen en kreeg een achterwiel over beide beenen, ter hoogte van de knie. Omstanders brach ten hem binnen in het hotel Van Heijl, waar hij op het biljart werd gelegd. Na een voorloopig geneeskundig onderzoek, waarbij bleek, dat niets gebroken was, kon de vader den jongen per auto mede naar huis nemen. GEVONDEN VOORWERPEN. Te bevragen aan het bureau van po litie des Dinsdags, Donderdags en Zater dags van 6 n.m. tot 8 n.m.: Lipssleutel no. 28; zakje, inhoudende rolletjes zijde en Pic-pac knoopjes; bril- lenkoker met twee brillen; Jas, inhouden de nationaliteitsbewtjzen ten name van C. van Tol; portefeuille, inhoudende pa pieren. Bij vinders: Twee sierduiven, P. Dormaar, Seisbol- werk 18; belastingmerk '3940, Piet Bou- cheri, Seisweg 61; kussentje, L. Tallen- hove, Veersche weg 32; meisjes muts, J. van Geldof, Veersche weg 119; belas tingmerk '3940, J. C. Pattennier, Gort straat 75; zilveren collier met hangertje, Achtersingel 41; huissleutel, P. Louret, Klem Vlaanderen 11; twee medailles en een contactsleuteltje, J. de Kam, Nieuw Oosterschestraat 19; gehaakte skisok, Nel lie Bliek, Oud Arnemuidsch Voetpad 31; stuk van een gespijkerd kleed, J. Poppe, Dan ge Geere 36; werkboekje (rijtijdenwet) ten name van M. P. van Heel, L. van der Logt, Dampoortsingel, Noodwinkel 4; brui ne kinderportemonnaie, inhoudende een penning, J. Moerland, Seisweg 189; ry- wielbelastingmerk '40'41, P. Hendrik- se, werkplaats houthandel Alberts; hee- renrijwiel, Fransch model, J. Gier, Nieuw- landsche weg no. 5; sleuteltje, C. van Moolenbroek, Noordsingel 108; bruine pon- nie, loopt in de weide van Nijpjes; zwarte inpakdoek, J. Sprurjt, Penninghoek- singel 11; belastingmerk in étui, F. Wis se, Dampoortstraat 10; regenkapje, Piet Spruijt, Zuidsingel 14; portemonnaie met inhoud, S. de Wit, Noodwinkel Darn; man telband, wed. Verhage, Arnemuidsch Voetpad 39; witte zijden shawl, mej. Ar- noldse, Pluimstraat 20; kinderhalskettink je, mej. T. Cosijn, Schoorsteenvegerssin- gel 44; rozenkrans in étui, J. Nortier, Oostkerk 8; bruine portemonnaie inhou dende Duitsch geld, J. Verbrugge, 't Zand D 60. N.B. Indien bij één der vinders voorwer pen worden afgehaald, gelieve men hier van terstond kennis te geven aan het bu reau van politie alhier. Overgangs- en eindexamens Industrie- en Huishoudschool. Bevorderd van de le naar de 2e klas van de Primaire Opleiding: C. W. Bom- meljé, P. C. M. J. But, A. Crucq, T. Dron- kers, M. L. Kesteloo, M. A. Lenselink, N. Melis, M. M. Mol, L. Quist, M. van Striem, W. Swaneveld.Z. M. Verhage, M. A. Adriaan- 'se, A. J. Bostelaar, J. Bijl, W. J. Daniël- se, J. Davidse, N. Huijsman, M. Th. L. Lauret, S. Leynse, C. van hiere, M. W. Meulenberg, C. M. de Schipper, C. H. Steutel, F. S. Verhage, S. Vermeulen, L. Volmer, W. J. de Vos, C. Scheepers, F. v. d. Broecke, J. Goeman, H. B. de Kam, B. A. Mook, C. Pierens, A. Huijssoon. Niet bevorderd: 4 leerlingen. Het diploma van de Primaire Opleiding ontvingen: H. P. Adriaanse, C. J. Biesing, J. E. Bos, G. C. Bouwens, E. J. Dik, H. Fiissebaalje, N. Gabriëlse, A. G. Gil lissen, C. Hillebrand, J. B. C. van den Ploven, A. C. van der Jagt, W. A. Klop- meyer, F. J. Langejan, W. Louws, M. L. A. Moerland, J. Nieuwenhuyze, E. A. Rijk, J. A. Snoodijk, W. H. Visser, G. Weug, J. J. Wielemaker, S. Willeboordse. Afgewezen: 3. Bevorderd van de le naar de 2e klasse van de opleiding voor Huisnaaister: H. A. v. d. Berge, I. M. C. Eiff, A. N. Stroo, P. J. Leynse. Niet bevorderd: geen. Het diploma voor Huisnaaister ontvin gen: M. J. Allewijn, P. J. Bouwens, J. J. v. de Broecke, M. C. van den Ende, P. Geschiere, J. S. Hamelink, E. C. Huys- man, G. C. Muizelaar, W. N. v. d. Sluys, K. Wielemaker. Afgewezen: Geen. Het diploma voor costuumnaaister ont vingen: A. Bouwens, St. de Klerk, P. N. Nieuwenhuyze, J. M. Rijkse, M. C. A, E. van Thiel Berghuys. Afgewezen: geen. Bevorderd van de le naar de 2e klasse van de opleiding voor Hulp in de Huis houding: P. C. Gabriëlse, N. de Gelder, W. K. Lenselink, C. Nieuwenhuyze, J. M. .Passenier, E. N. de Poorte. Afgewezen: 1. Het diploma voor Hulp in de Huishou ding ontvingen: G. A. Bakker, N. Boone, E. A. van der Boudt, E. M. Bouwense, I. M. W. Huyszoon, J. M. Kleyweg, A. Koole, W. G. Net, J. J. G. Paap, P. E. de Rijke, A. C. Sommeling, M. Uiterlin- den, H. C. de Wit. Afgewezen: 1. Te 's-Gravenhage slaagden voor het di ploma Hulp der Moeder, uitgereikt door de Algemeene Nederlandsche Vrouwen- vereeniging „Tesselschade": A. S. Minder hout en A. M. A. de Paauw, Getijen. Juli. Hoogwater Laagwater Donderd. 25 6.34 18.45 12.51 1.20 Vrijdag 26 7.14 19.25 13.19 Za'cerd. 27L.K. 7.5'. 20.11 1.56 14.03 Zondag 28 8.48 21.09 2.41 14.59 Maand. 29 9.54 22.18 3.45 16.09 Dinsdag 30 11.10 23.34 4.56 17.26 Woensd. 31 12.15 24.40 6.07 18.39 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Geslaagd. Voor het candidaatsexamen civiel-inge- nieur slaagde te Delft de heer A. Auer, alhier. MACHINISTEN-EXAMEN. Geslaagd voor het eerste gedeelte van het machinisten-diploma de heer J.J. Feij, alhier. RmiON MNGEBODÊN gsgp De rubriek „Onze Klein tjes" in de Provinciale Zeeuw sche Courant is uitstekend geschikt voor dergelijke aan kondigingen. U bereikt de bevolking van geheel Zee- tand, daar de Provinciale Zeeuwsche Courant iederen avond in bijna alle plaatsen van ons gewest bezorgd wordt. 5 regels kosten 50 cent elke regel meer-.lQ cenL Bisre-erliike Stand WESTKAPELLE. Van 14 tot en met 20 Juli. Ondertrouwd Jakobus Gabriëlse,- 48 j. en Maatje Verstraate, 41 j. Getrouwd Adriaan Sanderse, 28 j. en Johanna Brasser, 22 j. Geboren Janis, zoon van Jacob Simonse en Adriana Kluijfhout. Kornelis, zoon van Simon Lievense en Neeltje Roelse. Kerknieuws NED. HERV. KERK. Beroepen (toezegging) te Biggekerke dr. J. Brandenburg te Oegstgeest. Dr. J. J. Woldendorp 25 jaar predikant. Dr. J. J. Woldendorp, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zoetermeer, her denkt 1 Aug. a.s. den dag waarop hij vóór' 25 jaar het predikambt aanvaardde. Dr. Woldendorp was van 1932 tot 1935 predikant te Wemeldinge. Geslaagd voor huishoudkundige. Aan de Christine Hermineschool te Zetten zijn geslaagd voor het diploma huishoud kundige de dames P. J. Goedbloed, J. M. Bakker en L. M. Swanborn, alhier. Temperatuur van het water. De temperatuur van het water in het kanaal door Walcheren was hedenmorgen 67 gr. Geslaagd. Voor het examen handenarbeid slaagde te Den Haag mej. C. Keiler, alhier. MEN LEERT HET NOOTT. De laatste dagen zijn weder verschillen de personen bekeurd, die zich niet aan de regels van het verkeer hielden. BLIJF ER AF. Het blijft voor velen een verleidelijk ge zicht, al dat koper, lood, ijzer enz. dat tusschen de puinhoopen van het centrum der stad op vervoer ligt te wachten. Toch is afblijven de boodschap. Dit ondervond J. C. die 95 kg koper en lood wegnam en deswege werd aangehouden. GOUDEN RINGEN ENZ. GESTOLEN. De marechau-sée te Grave had reden aan te nemen, dat zekere J, W., die aldaar gouden ringen zou hebben gestolen zich te Middelburg bevond en verzocht zijn aan houding. Dit is door de recherche verricht en op W. werden gevonden drie gouden ringen, een polshorloge en een aantal scheermesjes. W. is hedenmoi-gen door de marechaussée naar Grave overgebracht. GEVALLEN DUITSCHERS. Overbrenging naar Goes. Tijdens de kx-ygsverrichtingen in Zuid- Beveland zijn op verschillende plaatsen leden van de Duitsche gesneuvelden ter plaatse voox-loopig begraven. De Duitsche weermacht gaat deze ge sneuvelde nu opgraven en ter aarde be stellen op een tijdelijke begraafplaats te Goes, vanwaar, na een tijdsverloop van hoogstens twee jaar, overbrenging naar Duttschland zal plaats vinden. Burg. en Weth. hebben hiervoor beschik baar gesteld een gedeelte 'van het nieuwe haventerrein, ongeveer ter plaatse, waar zich voorheen het woonwagenkamp be vond. Het aantal gesneuvelden, dat hier ter aarde zal worden besteld, bedraagt onge veer 60. Rede mr. M. M. Rost van Tonningen. EEN BEROEP OP DE SOCIA LISTISCHE ARBEIDERS. Mr. M. M. Rost van Tonningen sprak gisteravond in het -Schuttershof voor een vrjjwel geheel gevulde zaal met belang stellenden. Na een kort openingswoord van den districtsleider en gemachtigde der N.S.B., den heer J. Dekker-, begon de heer Rost van Tonningen, met er aan te herinneren, dat hij hier ongeveer twee en een halve maand geleden ook in de buurt was, maar toen bracht hij een onvrijwillig bezoek (vroolijkheidDoor de kieren van den wagen, waarin hy vervoerd werd, zag hij hier toen de Fransche soldaten en hij wist toen ook, dat, als de Duitschers hier niet zouden komen, die Franschen, of de Wa len, eeuwig zouden blijven. Spr. herinnerde aan zijn eertijds geuite waarschuwingen, hoe hij er op wees, dat ons land in het verleden nog nooit iets van Duitschland te duchten had, en als de Nederlandsche regeering, aldus spr., haar taak had be grepen, dan zou niet gebeurd zijn, wat nu is gebeurd. Spr. herinnei'de voox-ts aan zijn „gevangenbewaarders", aan de onge breidelde gedragingen van die door een politiek-christendom opgezweepte jongens'. •En aan de maatregelen der régeering om de marechaussee te vervangen door mili taire politie. Maar de Duitsche bezetting begreep het Nedex-landsche belang beter. Thans is de militaire politie verdwenen en de marechaussee is verdubbeld en zit weer te paard. En dat wij hier thans tezamen kunnen komen, aldus spr., is ook aan de Duitsche bezetting te danken. Er zijn nog menschen, aldus spr. (ik ben den laatsten tijd o.a. nogal eens met socia listische leiders in aanraking gekomen) die gelooven, dat Duitschland op het punt staat ineen te storten, (gelach), maar wij houden ons met zulke beuzelarijen niet bezig en wij richten het oog op de toe komst. We hebben na* te gaan, als we ver antwoordelijke posten krijgen te bezetten, wat we hebben aan te bieden. Dr. Seyss Inquart wil, dat de leiding uit het volk zelf opkomt, en het is wel treurig, dat wij de menschen niet hebben om de nieuwe idee te dragen. En toch, aldus spr., als ik met de ar beiders spreek, dan ontmoet ik overal slechts één gedachte hoe verwezenlijk ik het socialisme? Het socialisme, dat kame raadschap is. Het woord socialisme is veel misbruikt, door latere' leiders, en door tegenstanders. Socialisme wil, dat niet één lid der ai-beidersgemeenschap gebrek lijdt. En hoe was de nalatenschap der vo- x-ige regeering Het Rappoi-t vaix den Hoogen Raad van Arbeid vermeldde, dat in 1935 de toestand der werkloozen te Am sterdam grensde aan ondei-voeding; de toestand der kleeding grensde in vele streken aan barre ellende; toestand schoei sel: bedenkelijk; dekkig: bar slecht. En wees men op deze onbetwistbare gegevens, dan waren er personen, die zich gaarne met den mantel der christelijke barmhar tigheid dekken, die het nog niet geloof den. Er waren ook nog 50.000 krotwonin gen. En toch zei baron De Vos van Steen- wijk: dat het goed was in Nederland te leven Het cijfer der werkloosheid ligt dichter bij de zes- dan bij de vijfhonderdduizend, en daarom is de voornaamste zorg der Duitsche bezetting dit groote vraagstuk op te lossen. En de Duitsche bezetting dient wel in te grijpen, omdat we hier geen eigen regeering hebben, of kunnen vormen. Spr. wees dan op het „sprookje" der „overproductie". Een liberaal zei te Genève, zoolang elke Hottentot niet als millionnair kan leven, is er geen overpx-o- ductie, en dit is een groote waarheid. „Overproductie" is een uitvinding der de mocraten. Er kan alleen overproductie van een enkel bepaald artikel zijn. Doch zelfs deze is er niet, als de productie niet gericht is op winst, maar op de behoefte der natie. Maar hier was het zoo, dat men aan den eenen kant een boerenbevolking had, die haar producten niet kwijt kon, en aan den anderen kant had men de be-, volking in de stad, die niet bjj machte was ze te koopen. Het vleesch moest duurder worden, opdat Zwanenberg zijn vleesch in blik duur zou kunnen ver- koopen en de boter moest duurder wor den omdat dan ook de margarine hooger in prijs kon zijn. En onze goedkoope boter ging naar Engeland. Zoo kon het gebeu ren dat hier in 1937 een derde minder bo ter verbruikt werd dan in 1935, terwyl de bevolking met eenige honderdduizenden gestegen was! Dit alles zijn de gevolgen van het kapitalistische winststelsel en nooit werd aan de christelijke beginselen zwaarder slag toegebracht dan door de daarvoor verantwoordelijke regeerders. En hoe willen wij nu regeeren? Wij moeten allereerst een beroep doen op de socialistische gevoelens der menschen, op. de socialistische arbeiders. Die moeten be grijpen, dat het niet tegen hen gaat, maar tegen hun leiders. We moeten him de hand reiken. En er is haast bij. Er komt de eene „concentratie" na de andere. Men schen, die ons vorstenhuis vroeger ver trapten, gebruiken „oranje" nu als dek mantel voor hun „concentratie". De ar beiders moeten zich vex-eenigen. Er zijn er pl.m. 2 y2 millioen en slechts tot was in een vakvereeniging georganiseerd. Door de splijting kon de arbeidersbewe ging haar doel niet bereiken. Thans moet er één front komen. En dan maken we een plan tot den wederopbouw. Waarbij het N.S.B.-plan a.h.w. geconcentreerd kan zijn op het goede van de reeds bestaande plannen. Spr. wyst op het uitstekende plan-Smit van 1935 (een liberaal), op het plan-Van Loon van 1936 (een Roomsch katholiek) en op het plan-Westhof van 1938 (Christ, hist.). Als dit laatste plan was uitgevoerd, aldus spr., dan had ons volk zich in vollen oox-logstijd van eigen bodem kunnen voeden. En Westhof waar schuwde er voor, wilde met man en macht aan den arbeid gaan. Spr. was er dadelijk voor. Ben je gek? vroeg men hem. Ben je voor een christelijk historisch plan dat ontstond op last van een katholiek minis ter? En ik zei: „Ja, omdat het goed is. Al zal de regeering, als ik er voor ben, het dan juist niet willen." En het werd niet uitgevoerd. Westhof moest bij de graanhandelaars in Rotterdam komen, en men vroeg hem, of hij gek was, om nog meer graan te willen verbouwen. Waar blijven wy dan met onze winsten en onze dikke buiken? vroeg men. Er is mij, als ik deze plannen noemde, ook gezegd: je verwaarloost het „plan van den ai-beid", maar zoo is het niet. Dit is ook een uitstekend plan, maar het is a.h.w. het „dak" van een plan. Het verwaarloost den ondergrond en die vind ik in het plan-Westhof. We beginnen by den boer, want onze eerste behoefte is: voeding. Een derde meer, 750.000 ha, kan nog in cultuur gebx-acht worden. Daarop zijn 60.000 boerenhoeven noodig, met dui zenden landarbeiders. Daar moeten de textielfabrieken voor werken, en de steen fabrieken, daar moeten vex'keerswegen voor komen, kanalen, vervoer. Dan komt er stuwing. En dan kan ook de arbeids- moede arbeider gepensionneerd worden. Want men beloofde wel het pensioen te vervroegen, doch dit kan er niet komen met 500.000 paar leege handen. Spr. betoogde voorts, dat, ter voltooi ing van dit plan, er een innige samen werking moet komen met het Duitsche volk, waarmede we door lotgemeenschap en bloedgemeenschap sinds 2000 jaaf in nig vex-bonden zyn. En daar hebben wy, N.S.B.-ers, aldus spr., het diepst om ge leden, om het verlies van eigen zonen en die van een bloedverwant volk. En wie zijn de eigenlijke moordenaax'S De kei-els die by het eerste schot naar Canada vluchtten, zooals ze van hier naar Engeland overstaken. Wy moeten samen werken, we m'oeten ons zien als één stuk van een groote legkaart. Als wij tarwe tekort komen, kan centraal-Europa dat leveren. En zoo op elk gebied. De groote vei-keerswegen zijn reeds in aanleg. Het n- ticnaal-socialisme zal welvaart in Euro pa brengen. Nationaal-socialisme wil zeg gen: rich bewust worden als mensch, zich bewust worden als volk. Men moet niet kunnen dulden dat één van zijn volk ge brek ly'dt. Reikt elkaar de hand en denkt na. Dan komt de tijd dat het aangenaam zal zijn te leven. Dan zullen we een volk zijn van kameraden. Nadat de heer Rost van Tonningen zyn rede, die herhaaldelijk door luiden bijval werd onderbroken, geëindigd had, maakte een afgev- rdigdé van den „Nationalen omroep" propaganda voor dezen in op richting zijnden omroep. Spr. wees er op, dat er reeds een gx*oote toeloop is van le den en stelde de gelegenheid open, zich als zoodanig op te geven, waaraan vele der aanwezigen voldeden. Na de nu gehouden pauze beantwoordde de heer Rost van Tonningen nog een aan tal hem gestelde vragen, terwijl de heer Dekker een uiteenzetting gaf over een door hem aan predikanten en hoofden van scholen gezonden brief. CONCERT OP DE MARKT. Donderdag 25 Juli hoopt de harmonie „Hosanna" een volksconcert te geven op de Gx-oote Markt alhier. Aanvang 8 uur. Het pi-ogramma vermeldt: 1. Huldlgings- marsch, D. F. Bandel. 2. La Princesse enchantée, ouverture, L. Langlois. 3. tem el Printemps, wals, F. Popy. 4. Car men, fant. sur l'opera de Bizet, M. J. H. Kessels. Pauze. 5. Marche du Héros, H. Nicholls. 6. Cyrus, ouverture, W. v. Perck. 7. Mondnacht auf der Alstei', wals, Oscar Fétras. 8. Gedenck clanck, Melodiënkx-ans naar Valerius, arr. P. J. Wiest. 9. Hup Holland, max-sch, Willy Schootemeyer. Vermindering van het aantal lesuren bij het Middelbaar Onderwijs VERVROEGING VAN DEN AANVANG DER LESUREN WENSCHELIJK GEACHT. Naar de Tel.' verneemt ïs deze week nog een nieuwe regeling van het departement van Onderwijs te verwachten, waarbij o.a. de kwestie van de vermindering van het aantal lesuren op de inrichtingen van mid delbaar onderwijs van 33 op 30 per week zal worden geregeld. Deze maatregel heeft uiteraard consequenties, o.a. het overbodig worden van enkele leeraren, waarvoor een oplossing moet wox'den gevonden. Voorts is van verschillende zijden den wensch te kennen gegeven voor de lagere scholen en voor de handelsavondscholen een landelijke regeling te treffen om in verband met de verduisteringsmaatregelen de lesuren te vervroegen of te verschuiven. Zoo wordt momenteel bij het Haagsche ge meentebestuur een regeling uitgewerkt voor het lager onderwijs in de komende wintermaanden, welke beoogt, door vex-- vroeging van den aanvang der lesuren met een half of een heel uur, te bereiken, dat de kinderen als de dagen het kortst zyn, zooals in December, vroeger naar huis kunnen gaan. Door de verduisteringsmaat regelen zou men anders de schoolkinderen in het donker over straat moeten laten gaan. Voorts zijn nog andere plannen in studie o.a. voor het onderwijs aan de handels avondscholen, dat indien de oorlog voort- duuxt, moeilijkheden zal kunnen ondervin den. Deze zouden ten deele te ondervangen zijn door lessen naar den Zaterdagmiddag te verschuiven. Het zal evenwel met mogelijk zijn alle lessen op dien middag te geven. Het zou wellicht overweging verdienen, dat les- nemende handels- en kantoor-bedienden op bepaalde middagen vr^j zouden krijgen ter bijwoning van de lessen. Opsporing van vermiste militairen. SPECIAAL INFORMATIEBUREAU INGESTELD. Dank zij de bemoeiingen van het Roodö Kx-uis is aan het voormalige algemeen hoofdkwartier ingesteld een algemeen in formatiebureau voor het opsporen en regis- treeren van vermiste militairen. Dit bu reau is zoo lezen wij in het Vaderland in wezen een voortzetting van het vroe gere informatiebureau van het algemeen hoofdkwartier, dat vooi'heen tot taak had, de verwanten van gezonde militairen in lichtingen te verschaffen. Met den terug keer van 22.000 Nederlandsche krijgsge vangenen uit Duitschland was de taak van dit vroegere bureau echter afgeloopen. Dezer dagen zijn echter de werkzaam heden her-vat, omdat men nog steeds zit met een kern van ongeveer 2000 vermis ten, van wie de ver-wanten nooit iets heb ben gehoord. Het bux-eau zal zich thans speciaal bezighouden met het opsporen en registreeren van deze 2000 mannen. De verwanten van vermisten kunnen er volledig staat op maken, dat ieder geval met de grootst mogelijke nauwgezetheid zal worden ondex-zocht. In verband hier mede stelt het bureau pry's op inlichtingen over vermisten van allerlei aard in den meest uitgebx-eiden zin des woords. Ieder die weet, dat een vex-moedelyk vermiste is gesneuveld, gevlucht, meegetrokken naar Frankrijk, of anderszins, wordt verzocht hiervan zoo spoedig mogelijk kennis te geven aan het bux-eau. Men kan dit schrif telijk doen aan het adres Lange Voorhout 7, telefonisch op no. 111880, toestel 481 of mondeling op kamer 17. VERSOBERING IN DE RESTAURANTS. Het publiek, dat de café's en restau rants bezoekt, kan, ingevolge de distribu tiemaatregelen niet meer, zooals voorheen, over een onbeperkte hoeveelheid suiker beschikken voor de kopjes koffie en thee. Voortaan is het, volgens de Tel., alleen toegestaan, bij iederen kop van het geu rige vocht hoogstens twee suikerklontjes te geven of een zakje losse suiker tot een gewicht van 7.7 gram. Met de boter moet in de hotelbedryven eveneens zuinig omgesprongen worden. De boter mort nu opgediend worden in pox-ties, bijv. botterbailetjes, vooralsnog echter zonder dat de gasten en de porties moeten worden geteld. Ook kan een over dreven overvloed van jus, by het opdienen van vleesch niet meer worden toegestaan. In cafetaria's en broodjeswinkels mogen voortaan alleen heiegde bx-oodjes of be legde botex-hammen verkocht worden en slechts voor gebx-uik ter plaatse. Ook voor hotelgasten heeft men regels moeten vaststellen en zij, die langer- dan een weelc in een hotel vertoeven, zullen den hotelexploitanten in het vex-volg de in aanmerking komende levensmiddelen bons moeten afgeven voor aflevering aan het plaatselijk distributiekantoor. Lunch pakketten zullen aan hotelgasten nog mee gegeven mogen worden. Omtrent de gemelde vereenvoudiging van de hotelmenu's, die ook voor de an dere bedryven zal gelden, verneemt het blad nog, dat de beperking van het aantal beschikbare schotels en de versobering van de samenstelling daarvan in hoofd zaak zal neerkomen op het vaststellen van een hoofdschotel bij elk menu met een voor- en een naspijs. Bij familiefeesten en andere feestdiners zal hierop vermoe delijk wel een uitzondex-ing worden ge maakt. Een represailemaatregel tegen Nederlandsche vereeniglngen in Duitschland. Thans is te Berlijn officieel bekend ge maakt, dat aan de Nederlandsche vereeni- gingen Nederland en Oranje en Hollandia tot nader order elke activiteit is verbo den. De bibliotheken zijn verzegeld. In de motiveering van het besuit staat, dat de houding vein de leden van die ver- eenigingen niet de minste reden heeft ge geven tot klagen. Het is te beschouwen als een zuivere represaille-maatregel in ver band met de houding tegenover het Duit sche vereenigingsleven in Nederl.-Indië. VLIEGERS AANGESPOELD OP TEXEL. Op het Texelsche Noordzeestrand zyn gisteren de stoffelijke x-esten aangespoeld van twee Fx-anschen en een Engelschman, vermoedelijk vliegers. De nationaliteit van een vierde lijk kon niet worden vastgesteld. De lijken rijn op de algemeene begraaf plaats te Den Burg ter aarde besteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2