Naar een harmonische en volwaardige voeding. Alle aandacht voor bruin brood, aardappels, fruit, groenten, melk, visch en kaas (Van onzen specialen verslaggever). ,'s-GRAVENHAGE, 21 Juli. Zoo ooit, dan heeft in dezen tijd het stre ven naar een harmonische en volwaardige voeding ieders belangstelling. Het gaat hierbij niet alleen om de groote bouwstof fen, waarmede wij sinds lang zijn ver trouwd, maar ook om stoffen, 'die slechts in zeer geringe hoeveelheden in ons lichaam worden opgenomen. Niet alleen dus om koolhydraten, de eiwitten en de vetten, maar ook om de vitamines, de voedingszouten en mineralen. Inzonderheid de vitamines voe ren ons op een terrein, dat van mysterie vervuld is. Wie langen tijd achtereen één of meer vitamines ontbeert, wordt ernstig ziek. Dat een tekort aan vitamine B. de gevreesde beri beri veroorzaakt, die in Indië zoovelen ten grave heeft gesleept, is thans een feit van algemeene bekendheid, even zeer als de omstandigheid, dat een gebrek acn vitamine C. tot scheurbuik kan leiden. Intusschen ligt er een wijde klove tus- schen het optreden van zulk een deficientie- ziekte en een op een harmonische, volwaar dige voeding berustend algemeen welbevin den. Bovendien is ons lichaam er op vernuf tige wijze op ingesteld op onevenwichtighe den in onze voedingstoevoer op te heffen. De goede natuur helpt ons heel wat buiten sporigheden van onze onnatuur te boven te komen. Toch is het verstandig daarop niet al te zeer te speculeeren. Want d i t staat in elk geval vast, dat fouten in onze voe dingswijze slechts ten koste van groote innerlijke lichamelijke inspanning kunnen worden hersteld. Die inspanning is zelfs dermate groot, dat van een directe verkor ting van onzen levensduur kan worden ge sproken. Bij een onharmonische, onvolwaar dige voeding die in de practijk helaas zeer veelvuldig voorkomt ontstaan bjj den mensch allerlei vage klachten, die, merkwaardigerwijs, bij onderscheidene voe dingstekorten soortgelijk zijn. Het zrjn klachten over vermoeidheid, gevoelens van gedeprimeerd zijn, die zich paren aan symptomen van geringeren weerstand tegen ziekten, zoowel als van verminderden geestelijken weerstand. Het was Dr. E. G. van 't Hoog, secre taris van de commissie voor de voorlich ting uit den Voedingsraad, die ons dezer dagen, aan de hand van bovenstaande al gemeene richtlijnen, een inzicht gaf in het werk der commissie, waarin vertegenwoor digd zijn het nijverheidsonderwijs voor meisjes, en de stichtingen inzake huishou delijke voorlichting, huishoudelijke voor lichting te plattelande en wetenschappe lijke voorlichting op voedingsgebied. Gelijk het een goede commissie betaamt, heeft zij haar program van actie, dat niet minder dan tien punten omvat, punten, welke van essentieele beteekenis zijn voor de voeding van het Nederlandsche volk. Zij luiden: 1. In den regel is het gebruik van bruin brood ver te verkiezen boven dat van het wittebrood. 2. De aardappel vooral gekookt in de schil is een voedingsmiddel van buiten gewone waarde, dat in alle kringen dage lijks behoort te worden genuttigd en heeft dan tot op zekere hoogte, wat vitamine C betreft, eenzelfde beteekenis voor onze voe ding als fruit: 3. Vooral in de eerste maanden van het jaar is het gebruik van versch fruit geen luxezoo dit niet mogelijk is kunnen radijs, rammenas en rauwe wortel fruit gedeel telijk vervangen. 4. Een dagelijksch gebruik van 2% ons groente is voor een volwassene gewenscht. 5. Men koope voornamelijk die groente, die het seizoen oplevert en gebruike bij voorkeur een gedeelte van de groente rauw. 6. Aardappelen en groente behooren zoo kort mogelijk te worden gekookt en met zóó weinig water, dat vrijwel niet behoeft te worden afgegoten. 7. Melk is niet alleen belangrijk bestand deel van de kindervoeding. Het is aller minst kinderachtig, wanneer een vol wassene dagelijks melk of karnemelk bij den broodmaaltijd gebruikt. Een hoeveel heid van 1 1 3 bekers per dag is, ook voor den volwassene, uit een voedingsoog punt allerminst een luxe. 8. Uiteraard kan men de melk ook in koffie, in pap, in toespijs, in soep of in stamppot tot zich nemen; ook karnemelk verdient in dit verband de volle aandacht. 9. Kaas en eieren doen aan volledigheid van samenstelling nauwelijks voor melk onder. Het dagelijksch gebruik hiervan kan daardoor in vele gevallen een belangrijke voedingsverbetering beteekenen. 10. Vleesch wisselen men af met visch- en kaasgerechten. Deze 10 punten kan men als de grond wet beschouwen van een verantwoorde voedingswijze. Als alle goede grondvoor- schriften zien zij er eenvoudig uit. Bij hun practische toepassing bedenke men, dat onze voeding t e belangrijk is om bij andere behoeften te worden achtergesteld. De 10 punten beteekenen voor het meerendeel in wezen een terugkeer naar eenvoudige, van ouds vertrouwde vroegere voedingsge woonten. De huisvrouw lette thans vooral op een goed gebruik van onze bodempro ducten in eenvoudigen vorm. Bovendien mag nimmer uit het oog worden verloren, dat goed eten ook altijd smakelijk eten beteekent. Eten, met smaak genuttigd immers wordt beter en gemakkelijker verteerd dan spijzen, die wij met tegenzin of onverschil ligheid tot ons nemen. Ook het be trachten van de noodige variatie in de samenstelling der maaltijden blijft een factor van groot gewicht. Menige vacantie dankt haar nuttig efefct in even sterke mate aan de verandering van spijs, die het verblijf elders met zich bracht, als aan de verandering van omgeving, de wandeling of de fietstochten. Iedere poging tot verbetering van de voedingsgewoonten van ons volk zal moeten uitgaan van de vooropstelling, dat aanvaar ding van de aan de voedingsleer ontleende voorschriften verbeterde kouken tot gevolg heeft. Tegelijk dient in het oog te worden gehouden, dat iedere overmatige ijver op dit gebied moet worden vermeden. Gewoonten, die op zichzelf wel voor verbetering vat baar zouden zijn, maar tocli niet recht streeks schadelijk kunnen heeten, late men liever in tact, want, ook bij een beperkten opzet van onze actie valt er geweldig veel te doen, terwijl bovendien het conserva tisme van het publiek juist op dit gebied bijzonder groot is, zoodat menigmaal taaie weerstanden zullen moeten worden over wonnen, aldus Dr. van 't Hoog. En toch is het noodzakelijk, dat dit ge schiedt, want van een verbetering der voedingsgewoonten hangt het welzijn van het thans levende geslacht en van de ko mende generatie af. Het voedingsvraagstuk is geen aangelegenheid van theoretisch- wetensehappelijke waarde, het dient te worden beschouwd als een practisch en nationaal belang van dé eerste orde. Gij huismoeders, hebt ge geregeld rabar ber op het menu staan? Maakt ge uw lunchtafel gezellig met komkommer, met radijsjes, met tomaten, die go, het is maar een tip, allersmakelijkst kunt vullen met roerei en groene kruiden? Ge maakt geen jam meer, omdat de suiker u ontbreekt? Vervang dan de suiker door glucosestroop, en ge krijgt vrijwel hetzelfde resultaat. Ge komt met de boter niet toe? Dan weet ge zeker niet, dat ge van een half pond een heel pond kunt maken, door boter met melk aan te lengen en vervolgens weer stijf te kloppen Er kan op het gebied van de voeding ontzaglijk veel gedaan worden, mits men niet de neiging heeft, bij het oude te blijven neerzitten. Nieuwe banen, ook op dit terrein! En uit de publicaties, die van tijd tot tijd in de couranten zullen ver schijnen vanwege de - commissie van voor lichting, zullen de huisvrouwen heel wat wetenswaardigs kunnen opdiepen! Scherpe Duitsche persstemmen. Over de Engelsche luchtaanvallen. De Duitsche bladen wijdden gisteren op de frontpagina veel aandacht aan het bericht, dat het Engelsche luchtwapen zijn aanvallen op niet-militaire doelen sedert de laatste rijksdagrede van den Führer heeft verveelvoudigd, waarbij ook onder vrouwen en kinderen talrijke slachtoffers zijn gevallen. In scherpe commentaren stellen de bladen dit „antwoord van Chur chill" als een misdaad aan de kaak. Was het reeds tevoren gebruik bij dë Royal Air Force, zoo schrijft de „Berliner Börsen Zeitung", om gevaarlijke militaire doelen te vermijden en in plaats daarvan groepen woonhuizen, hospitalen of Duit sche zeenoodvliegtuigen op den korrel te nemen, dit gebruik is thans klaarblijkelijk tot systeem verheven. Daaraan kan te minder getwijfeld worden, daar de laat ste nachten met volle maan een bijzonder goed zicht boden, en de Engelsche vliegers hun smerig handwerk bovendien verricht hebben met behulp van talrijke lichtbom men. Zij hebben civiele objecten gezocht. Zij hebben Duitsche vrouwen en kinderen willen vermoorden. Het doel is duidelijk. Dit in het uniform van eerlijke soldaten vermomde tuig en zijn lastgevers in Lon den hopen het Duitsche volk door syste matische moordterreur murw te kunnen maken en het te kunnen doen gelooven, dat deze des nachts neergewox-pen bom men een teeken geven van Britsche kracht. Alsof niet ieder mensch in Duit sche gouwen wist hoe het gesteld is met Engeland's militaire positie, met de kan sen van het Engelsche luchtwapen tegen over de aan overwinningen 'gewende Duit sche eskaders. Alsof niet iedere Duitsche soldaat of burger, man of vrouw, op ieder oogenblik bereid was voor Führer en volk het laatste offer te brengen. Aan degenen, die iix Londen gelooven de men- scheljjkheid van een van do overwinning zekeren en toch tot vrede bereiden tegen stander te kunnen beantwoorden met on- menschelijke misdaden, moge gezegd worden, dat zij zich mot hun amokloopen op het eigen zwaard storten. Brutale hoon, grove beleedigingen, pogingen tot een systematische moordterreur, dat is het antwoord van Engeland op het groot moedige aanbod van den Führer. Wanneer het den heer Churchill werkelijk te doen was om het Engelsche volk, dan zou hij zich nooit hebben laten overhalen tot de waanzinnige onderneming om Duitschland op zoo nietswaardige wijze te provoceeren. Overal in het buitenland, zoo verklaart de „Deutsche Allgemeine Zeitung" is het woord van Adolf Hitler gewaardeerd als het grootmoedige aanbod van een man, die na zijn weergalooze overwinning deze taal nooit had behoeven te spreken. Churchill alleen heeft anders geantwoord dan het veelstemmige koor uit alle overige landen. Hij heeft allereerst zijn persorganen aan gemoedigd om luider dan ooit op te ruien. En nu heeft hij zijn nachtelijke misdaden tegenover Duitsche woonwijken in ver sterkte mate geënsceneerd. Zoo antwoordt dus de Britsche premier op eexx aaixbod, dat uitdrukkelijk was gekenmerkt als een beroep op het verstand. Wat het Engel sche volk over deze wijze van gebruik van het verstand denkt, wordt de wereld ver zwegen. DE GROND IN ESTLAND EN LETLAND GEMEENSCHAPPELIJK BEZIT. Het D.N.B. meldt uit Reval: In de Maandagavond gehouden bijeenkomst van de Estlandsche kamer van afgevaardig den heeft de minister van landbouw, Joe- aeaer, het noodzakelijk genoemd, dat de grond tot bezit van het geheele volk ver klaard wordt en dat voor den boeren stand faciliteiten worden geschapen. Na een langdurig debat, tijdens het welk alle sprekers zich in denzelfden zin uitlieten, werd een commissie gevormd, die een dienovereenkomstige verklaring zal opstellen. Handels- en industiSeele onder nemingen en banken in Letland worden genaast. Ook de Letlandsche Sejm heeft op voor stel van den minister van landbouw, Va- nags besloten, allen grond tot eigendom van het geheele volk te verklaren. De door de afzonderlijke boeren bewerkte grond mag niet grooter zijn dan dertig hectaren. Het parlement heeft gistermid dag eveneens besloten, alle groote han dels- en industx-ieele ondernemingen, als mede de banken, te naasten. Hoe Engeland zich wapent. De lotgevallen van Degrelle. Het D.N.B. meldt uit Brussel: Een Bel gische civiele gevangene, die op 11 Mei in Brussel was gearresteerd, en die een deel van zijn gevangenschap in Frankrijk heeft doorgebracht tezamen met den rexis- tenleider Degrelle, vertelt: Op 15 Mei ontmoette ik Leon Degrellle, wiens handen geboeid waren, juist toen ik uit het bureau van de gevangenis in Rijssel kwam, in de Rue Solferino. Hij bracht den nacht met ons door. Zijn han den waren voortdurend geboeid. Op 16 Mei, des ochtends, werd Degrelle naar de gevangenis van Loos gebracht, waar ik hem des middags weer ontmoette. Op 19 Mei werden wij met een politieauto naar Evreux vervoerd, geboeid aan handen en voeten en begeleid door twee bewakers, behalve den chauffeur*. In St. Pol bij Abbéville krijgt de auto pech. Onze bewa kers hitsen de volksmenigte tegen ons op. „Dat is Degrelle en zijn bende", schreeu- wen zij; „de boches van het Noorden.- Jelui kunt ze doodmaken, wij hebben er niets tegen". Terwijl de chauffeur benzine bij vult, probeeren sommigen de benzine in brand te steken. Soldaten willen ons een voudig lynchen, maar de chauffeur is ge wapend en houdt de menigte in bedwang. Degrelle heeft geen oogenblik van zwak heid getoond. Na een x-it van 19 uur, ge durende welken tjjd wij eten noch drinken krijgen, noch gelegenheid tot het bevre digen van andere behoeften, maar integen deel voortdurend worden mishandeld, ko men wij op 20 Mei in Rouaan. De direc teur van de gevangenis daar, scheldt De- gx-elle uit. Om 10 uur komen wij in Evreux. Ondergoed en schoenen worden ons af genomen, alleen ons costuum xnogen wij houden. Degrelle, die van ons gescheiden wordt, blijft tot 11 Juni in Evreux, voort- durend aan handeix en voeten geboeid. Op lx Juni om drie uur des xxachts, wordt hij met eenige anderen naar een. onbe kende plaats van bestemming weggevoerd. Hij gaat, zonder dat hij zijn schoenen en onderkleeding terug kx'ijgt. De ooggetuige verklaard© verder, dat Degrelle ondanks alle mishandelingen nog leeft, maar zwaar aangegrepen is. Onze Bureaux zijn gevestigd s MIDDELBURG BIERKAA111 I Refs<"'" T«'- 1 Admlnlstr.: Tel.139 VLISSINGEN Redactie en Adm.: Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Yurflcade T5 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Nederlandsch Middenstandersfront. Men meldt ons uit Amsterdam Dezer dagen heeft de raad van volks huishouding der N.S.B. den stoot gegeven tot de vorming van „Het Nederlandsche Middenstandersfront". Uit nagenoeg alle takken van den indus- trieelen en handeldrijvenden middenstand, zijn vooraanstaande personen met de achter hen staande organisaties tot dit front toegetreden. De snelle wijziging van de maatschap pelijke structuur in ons vaderland is oox*- zaak geworden, dat het Nederlandsche middenstandersfront, dat reeds geruimen tijd door den raad van volkshuishouding werd voorbereid, thans in een onmiddel lijke behoefte voorziet. Slechts een één en ondeelbare middenstand zal in de toe komst de sociaal-economische taak kun nen vex-vullen, welke aan den middenstand in ons nieuwe maatschappelijke leven is opgedragen. Uit het doel van de nieuwe organisatie spruit voort, dat de toetreding tot het Nederlandsche middenstandersfront open staat voor eiken vakgenoot, ongeacht zijn godsdienstige en 'staatkundige overtuiging en dat het lidmaatschap der N.S.B. der halve geenszins wordt vereischt. Reeds is gebleken, dat in middenstands- leringen een groote belangstelling voor het Nederlandsche middenstandersfront be staat. Als leider zal optreden de heer J. H. Scholte, Weimarstraat 139 Den Haag, aan wiens adres de zetel der organisatie voorloopig is gevestigd. Steun aan gedemobiliseerde marinemannen. Het hoofdbestuur van „Onze Vloot" schrijft Zooals ongetwijfeld bekend zal zijn, wordt onze weermacht gedemobiliseerd. Onder dezen maatregel, die naar wij hopen tijdelijk zal zijn, vallen ook onze marine mannen. Zij worden op deze wijze ge dwongen hun militaire kleeding te ver wisselen tegen burgerkleeren. Hierdoor en ook op andere wijze werden deze keurtroe pen, die zich zoo kranig hebben gedragen bij de gevechten tijdens de ooi-logsdagen, gesteld voor groote financieele moeilijkhe den. Op een of andere wijze zal in dezen tijdelijken nood moeten worden voorzien, De Kon. Ned. Ver. „Onze Vloot" neemt het initiatief om te trachten voor deze menschen gelden te verzamelen, welke zullen worden besteed om hen te helpen aan burgerkleeren, hen tegemoet te ko men in financieele moeilijkheden en zoo mogelijk hen te helpen aan een werkkring in de burgermaatschappij. In dit verband vestigen wij de aandacht van onze werkgevers er nogmaals op dat er aan onze vereeniging is verbonden een „centraal bureau voor plaatsing van eer vol ontslagen marine-personeel". Wij zijn er van overtuigd dat, waar in ons geheele land het gedrag van onze marlne-menschen en speciaal van onze mariniers met zooveel eere is genoemd, wij zeker mogen zijn van de sympathie van onze landgenooten. Steun ons streven door uw gave te storten op postrekening no. 37486 van de .j-on. Ned. Ver. „Onze Vloot", Surlname- straat 15, 's-Gravenhage, onder aanteeke- ning „Steun bij demobilisatie". Het D.N.B. meldt uit New-York Pers foto's uit Engeland, die sedert eenige dagen in de Vereenigde Staten gepubliceerd wor den, wijzen erop, dat Engeland zich inder daad op een franctireursoorlog voorbereidt, De foto's vertooneix in alle vai'iaties bur gers, die in het gebruik van allerlei schiet wapens worden opgeleid. Een opname toont leden van het Lagerhuis, die in burgerklee- ding op het binnenplein van het parle mentsgebouw exerceeren. Maandag publi ceerde het „New York Journal American" een foto van een Britschen geestelijke in priestergewaad, v/ien een Engelsche onder officier de juiste manier wijst om een ge weer vast te houden. Het onderschrift luidt, dat onder de laatste reserves, die Engeland als voorbereiding voor den dreigenden inval op de been brengt, thans ook de kerk van Engeland een plaats in de rijen der stx-ij- den krijgt. Vredespetltie in Zuid-Afrlka. Het D.N.B. meldt uit Lissabon: De vrouwen van de boerenbevolking in Zuid- Afrika hebben den ministerpresident der Zuid-Afx-ikaansche Unie, Smuts, een vredes- petitie overhandigd, welke meer dan 60.000 handteekeningen draagt en waarin zij eischen, dat Zuid-Afrika terstond een einde maakt aan den oorlog met Duitschland. Daar Snxuts de petitie van de hand heeft gewezen, zal het document thans aan het parlement worden voorgelegd. Ook de nationalistische studenten in Zuid-Afrika komen openlijk tegen de poli tiek van Smuts in opstand. De voorzitter van den Nationalen Studentenbond heeft tot Smuts een brief gericht, waarin hij ver klaarde, dat de studenten weigeren, zich te houden aan het insigneverbod en de ge weren in te leveren. Voorts eischte hij het staken van de eenzijdige radiopropaganda en het onmiddellijk sluiten van vrede tusschen Zuid-Afrika en Duitschland. Gibraltar bereidt zich voor op nieuwe luchtaanvallen. De Britsche bezetting van Gibraltar is, naar het Giornale d'Italia meldt, tot tien duizend man verhoogd. Alleen reeds op 18 Juli zijn 2000 man ontscheept. In de laatste dagen komen ook talrijke munitie- en le vensmiddelentransporten in Gibraltar aan. De zeevesting bereidt zich voor op nieuwe luchtaanvallen en belegering. De bevolking verlaat in massa de stad. Gisteren is een tweede groep naar Madera vertrokken. De bewoners van de vesting bereiden er zich op voox', den nacht in de open lucht door te brengen. De winkels zijn gesloten en in de straten ziet men slechts soldaten en politiepatrouilles. De stem van Hitler weerklonk In de Fransche Kamer. Het D.N.B. meldt uit Parijs Voor de eerste maal in de geschiedenis heeft de Fransche Kamer van afgevaar digden in haar halfronde zaal mannen aan schouwd, die nimmer de parlementaire ladder hadden beklommen, welke een Fransche afgevaardigde rrtoet gaan. Op dezelfde plek, waar Paul Reynaud zich nog eenige weken geleden algemeene volmach ten liet verleenen, weerklonk nu de stem van den Führer, waarnaar officieren en soldaten van de Duitsche troepenafdeelin- gen, die in Parijs liggen, geestdriftig luis- terden. Boveix het spreekgestoelte was de vlag van lxet Gi-oot-Duitsche Rjjk gespannen. De woorden van Adolf Hitler weerklonken door de Fransche Kamer. De datum van de laatste Kamerzitting was nog te lezen in het halfdonker van de tribune 16 Mei 1940. RoemeenschRussische onderhandelingen. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Tus schen de Roemeensche en Russische regee ring worden op het oogenblik onderhande lingen gevoerd over de regeling van de kwesties, die ontstaan zijn door den af stand van Bessarabië en de Noordelijke Boekowina. Zoo eischt Rusland teruggave van het rollend spoorwegmaterieel, dat b\j de evacuatie van Roemenië uit Bessarabië werd meegenomen. De Russische eischen worden door de Roemenen als hard, doch niet als onvervulbaar gekenmerkt. Men verwacht, dat zeer binnenkort overeen stemming zal worden bereikt. Het Engelsche volk is onkundig. Naar „Stockholms Tldningen" meldt, is in een ingezonden stuk in de „Times" de geestelijke van Uckfield, rev. Dermott, aan het woord gekomen om zich te vex*- zetten tegen de algemeen gehoorde be- wei'ing, dat het Britsche volk vastbeslo ten is om den oorlog voort te zetten, om dat het zijn eigen kracht nauwkeurig zou kennen. Uit talrijke gesprekken, die hij dagelijks voert, aldus deze geestelijke, blijkt, dat de menschen ten eenenmale onkundig zjjn van den toestand en van de wex'keljjke verdediginsmogelijkheden van Engeland. Een gebedsdag in Engeland. Naar „Paris Soir" uit Londen meldt, heeft minister-president Chxxrchill be kend gemaakt, dat de instelling van een nieuwen nationalen gebedsdag in voorbe reiding Is. Italiaansche zeelieden zwalken 13 dagen op zee rond. OVERLEVENDEN VAN DEN JAGER .ESPERO". De vlootcorrespondent van Stefaixi meldta dat in een Italiaansche haven zes schip breukelingen zijn aangekomen van den Ita- liaanschen torpedoboötjager Espero, die op 7 Juli na een moedig gevecht met veel sterkere vijandelijke strijdkrachten in de Middellandsche Zee is gezonken. Volgens do verklaringen van de gered den werd de Italiaansche torpedobootja- ger door drie Engelsche kruisers, begeleid door een torpedobootjagex*, aangevallen. De Espero slaagde er in, een kruiser te treffen, doch na drie uur moest zij den strijd opgeven. Zij bleef echter tot het laatste oogenblik vuren, niettegenstaande het grootste gedeelte van de bemanning gedood of gewond was. De commandant weigerde zich op een der drie uitgewoi'pen reddingsvlotten in veiligheid te brengen en ging met zjjn schip onder. Op de vlot ten hadden ongeveer 70 man plaats ge nomen, die voor het meerendeel gewond waren. Zij waren niet alleen vex'plicht te roeien, doch daar de vlotten niet alle schipbreukelingen konden dragen, moest een gedeelte der nlet-gewonde mannen zwemmend volgen, om, zoodra zij ver moeid raakten, te worden vex"vangen door* anderen, die zich op het vlot bevonden. Op den derden dag vexioren de drie vlotten het contact met elkaar. Intusschen stiexwen verscheidene gewonden. Hun lij ken werden in zee geworpen. Allen wer den verschxikkelijlt door dox'st gekweld exx bovendien moesten de haaien, die de vlotten omver trachtten te werpen, op een afstand gehouden wox-den. Op een der vlotten waarop 36 man hadden plaats ge nomen, waren na vijf dagen nog slechts zeven man over. Deze overlevenden had den toen het buitengewone geluk, een leoge reddingsboot tegen te komen, af komstig van een passagiersschip, aan boord waarvan zich o.a. vier vaatjes water be vonden. In deze boot zwalkten zij wederk om vijf dagen rond, zonder iets of iemand te ontmoetten. Een hunner overleed aan in den strijd bekomen verwondingen. Den elfden dag vloog een watervliegtuig over, waax'mede zij seinen wisselden. Dexx vol genden dag ontmoetten zij een ander wa tervliegtuig, dat eveneens hun seinen op ving. Op den avond van den dertienden dag, toen de zes man aan het einde van hun krachten waren gekomen, werden zij door een Italiaansche duikboot gered. Zij hadden zich al die dagen slechts ge voed met een meeuw, die met een pistool neergeschoten was, en met een rauwe vlsclx. BRITSCHE TORPEDOJAGER GEZONKEN. Reuter meldt uit Londen: De Britsche admiraliteit deelt mede: De secretaris van de admiraliteit moet tot zijn leedwezen mededeelen, dat de tox-pedojager „Brazen" gezonken is. De bodem werd door vijandelijke luchtstrijd krachten beschadigd en zonk, toen men hem naar het dok Wilde sleepen, Menschen- levens zijn niet te betreuren. Het schip werd in 1930 gebouwd, had een waterverplaat sing van 1360 ton en een hezetting van 138 man. Duitschland, Italië en de Baltische staten. Van semi-officieele zijde wordt uit Ber lijn gemeld: In verband met de nieuwe politieke regelingen in de drie Baltische staten en. met het verzoek door deze staten gedaan, om te worden opgenomen in de Sovjet- Unie, zij er op gewezen, dat het vraag stuk op welke wijze de betrekkingen tus schen de Baltische staten en Sovjet-Rus land zijn geregeld, uitsluitend dezen staten en Sovjet-Rusland aangaat en dat de Duitsche economische betrekkingen met deze landen en met Rusland hierdoor in geen enkel opzicht worden geschaad. Bo vendien zjjn voorzox-gsmaatregelen getrof fen, om de economische belangen en vraagstukken tusschen deze landen en Duitschland te behandelen overeenkomstig de nieuwe verhoudingen. Het D.N.B, meldt uit Rome: Naar aan leiding van het verzoek tot ixxlijving der randstaten bij de Sovjet-Unie wordt in Italiaansche politieke leringen verklaard, dat hier kwestie is van een gebeurtenis in een gebied, waarin Italië geen directs belangen heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6