UIT DE PROVINCIE Modevak-examens. Te Arnhem slaagden voor coupeuse mej. S. A. Molhoek te Wolphaartsdjjk en voor costumière de dames H. Verburg, Kortgene, D. Kole, 's Heer Arendslterke, S. de Looff, Wissekerke en E. Bosschaart, Wolphaarts- dQk. DE HEER GOOSSENS TERUGGEKEERD. Hjj was in Zuid-Frankryk te rechtgekomen. Hedenmorgen hadden we een zeer kort ondei-houd met den heer Goossens, lid van Ged. Staten van Zeeland, die in de ernstige dagen van Mei uit zijn woon plaats Sas van Gent was uitgeweken en die nu Zondag j.l. is teruggekeerd. De heer Goossens wilde niet langer wachten om een bezoek aan de Zeeuw- sche hoofdstad te brengen en aan het Pro vinciaal bestuur, waarvan hij deel uit maakt. Hij deelde ons mede, dat hij bij de vlucht met den stroom vluchtelingen was mede gevoerd, evenals een groot aantal andere Nederlandsche, Belgische en Luxemburg- sche en tijdens den inval van de Duit- schers in Frankrijk geregeld verder was gedreven, tot bij de Spaansche grens. Na dat hij herhaaldelijk vergeefs had ge tracht benzine van de Franschen te krij gen, was hem dit tenslotte bij de Duit- schers gelukt en kon hij naar Zeeland terugkeeren. De heer Goossens was geheel onbekend met wat er in het bestuur van de pro vincie sinds Mei is gebeurd. Hij wist ook niet, dat er reeds een -.-ergadering van de Provinciale Staten had plaats gehad. Volgens zijn mededeeling bevinden zich jiog honderdduizenden vluchtelingen in het Zuiden van Frankrijk. Benoeming onderwijzeres. Tot onderwijzeres aan de Chr. Nat. school te Willemstad is benoemd mej. J. P. Verhage te Krabbendijke. Walcheren VEREENIGING TOT CHRISTELIJKE WIJKVERPLEGING OP WALCHEREN'S NOORD-WESTELIJK-DEEL. Jaarverslag 1939. Het verslag over 1939 nu geheel na te laten, aldus de secretaris, zou de gedachte kunnen wekken, dat het werk der Wijk verpleging minder belangrijk was gewor den, gelijk met zoovele dingen in deze dagen is gebeurd. Dit mag echter geens zins het geval zijn, immers als er iets is, dat bij de gewijzigde omstandigheden zijn plaats zal blijven innemen, dan is het zeker de verpleging der zieken op Wal- cheren's N.W. deel. Veel is reeds verdwe nen en verdwijnt nog. Maar wat niet ver andert is ditzieken zijn er en zullen er blijven en daardoor ook de grond van het werk der vereeniging. Als de secretaris de posten van den arbeid overziet is hij dankbaar, dat ook het afgeloopen jaar zoo veelvuldig de hulp der zusters gevraagd werd. Een kort over zicht van deze werkzaamheden geeft daarvan een treffend beeld. Zr. G. Traas bracht in de afd. Domburg- Westkapelle-Aagtekerke 3340 (v.j. 3336) bezoeken. Deze waren als volgt ver deeld ziekenbezoeken te Domburg 1413 (1392), Aagtekerke 756 (712), Westka- pelle 880 (1050) bezoeken voor de T.B. C.-bestrijdlng 134 (182) en de Zuigelingen zorg 157. Ook werden er nog verschillende bezoe ken afgelegd uit belangstelling. Aan 2 (4) patiënten onder de badgasten Werd hulp verstrekt. Aan 12 (9) patiën ten werd na overlijden de laatste hulp verleend. Zr. A. M. Schaberg bracht in de afd. Oostkapelle-Grijpskerke 2930 (3657) be zoeken. Te verdeelen ziekenbezoeken te Oostkapelle 1842 (2090), Grijpskerke 706 (914) bezoeken voor de T.B.C.-bestrij- ding te Oostkapelle en Grijpskerke 106 (156) en de Zuigelingenzorg 276 (304). Na overlijden werd 11 (7) maal de laat ste hulp verleend. Het consultatiebureau voor zuigelingen ten huize van dr. v. d. Harst werd zeer gaarne bezocht. Verder werden er lessen gegeven aan meisjes uit Oostkapelle en Grijpskerke voor eventu- eele hulpverleening in een noodhospitaal. Enkele dames uit Oostkapelle vervaardig den weer kleedingstukken, die hier en daar werden rondgebracht. Zr. J. Smit bracht in de afdeeiing Se- rooskerke- Sint-Laurens Vrouwenpolder 3259 (2896) bezoeken. Hieronder waren aan ziekenbezoeken te Serooskerke 1553 (846), Sint Laurens 598 (1051), Vrouwen polder 638 (605) bezoeken voor de T.B. C.-bestrijding 164 (73) en de Zuigelingen zorg 306 (73). De consultatiebureaux voor zuigelingenbescherming te Serooskerke en Sint Laurens werden regelmatig bezocht. De rekeningen over 1939 sluiten met nadeelige saldi voor alle afdeelingen. Deze bedragen zijn voor Domburg enz. 291.66, Oostkapelle enz. 48.17, Serooskerke enz. 162.09. De beide eerste nadeelige saldi konden nog door saldi van vorige jaren worden gedekt. Met het laatstgenoemde is dit niet meer het geval. Aangezien dit voorzien werd ondanks de nieuwe bijdra gen werden er verschillende besprekingen gewijd aan de financieele positie van deze afdeeiing. Door de buitengewone omstan digheden lagen deze besprekingen een tjjd stil. Thans wordt de zaak weer urgent en ziet men uit naar middelen, die instand- ho .ding der afdeeiing waarborgen. Niet te tellen zjjn weer de zegeningen door den arbeid der zusters geweest. Het dankbetoon der patiënten maakt de zus ters soms beschaamd. Mogen wjj ook voor de toekomst voortgang ver./achten. Ge dreven door eenzelfde verbondenheid met Hem, die gisteren en heden, Dezelfde is, hopen wij het werk te kunnen voortzetten. Het bestuur is de zusters zeer erkente lijk voor het dienende werk, dat zjj met zooveel opgewektheid en liefde mogen verrichten. Ook dankt het allen, die financieel of op andere wijze in staat stelden de Wijk verpleging op Walcheren's N.W. deel drij vende te houden. De secre>aris weet niet, wat de toe komst brengen zal God weet het alleen men zet echter alles in het geloof voort en rekent daarbij op de medewerking en hulp van. hen, die ervan overtuigd zijn hoe onmisbaar de Wijkverpleging in ge noemde dorpen is geworden. De garnalenvisscherij. VEERE. Het gaat met de garnalen- vangst nog niet naar wensch. Gedurende de week van 15 tot 20 Juli hebben slechts enkele garnalenvisschers zee gekozen en daarbij 960 kg. consumptiegarnalen aange voerd. Het feit, dat enkele dagen voor de puffabriek gevangen is, waarbij een vrij groot gewicht aan garnalen werd afgele verd, wqst erop, dat de markt nog lang niet stabiel, nog minder bevredigend is. Zuid-Beveland Gelicht. HANSWEERT. Zondagmorgen passeerde alhier in zwaar beschadigden toestand naar een machinefabriek en scheepswerf in Holland het motorschip Paula gesleept door het motorschip Nelly. Genoemd schip was in der tijd te Sas van Gent tot zinken gebracht en thans gelicht. Nog geen regelmatige veerdienst HansweertWalsoorden. HANSWEERT. Voor de veerdienst HansweertWalsoorden kan men nog steeds geen vergunning krijgen om den dienst volgens de dienstregeling uit te voeren. Zaterdagavond mocht de boot echter een dienst uitvoeren en Zondag weer. Het is echter op deze manier nog niet mogelijk de reizigers te adviseeren langs Hansweert naar Zeeuwsch" Vlaan deren te reizen. Op zoek naar mosselzaad. YERSEKE. Gisteren is een zestal vaar tuigen naar het IJsselmeer, de voormalige Zuiderzee, vertrokken om te trachten een partjj mosselzaad te bemachtigen. De vloot van de Yerseksche schippers zal wellicht spoedig dit voorbeeld volgen. YERSEKE. Alle inwoners van aeze ge meente worden aangeraden een kleine voor raad zand in huis te nemen tegen even- tueele branden. Waarschijnlijk zal door de politie worden nagegaan of in alle gebou wen een bak of kist met zand is geplaatst. Ieder doet dus goed deze voorzorgsmaat regel te nemen. De oesterteelt. Het overgroote deel der pannen is thans te water. Behoudens enkele kleine partijen die men hier en daar nog ziet staan, zijn de steigers weer wat minder vol geworden,, en het werk dat nu nog moet gebeuren, moet plaats hebben daar waar de oesterbroed- colporteurs in hun element zijn. Het puinruimen in vollen gang. Het puinopruimen is thans weer in vollen gang. Vele karretjes rijden op en aan en op sommige plaatsen komt er nu wat zicht in. Laten we hopen dat nu de grootste puin massa's alle zullen worden opgeruimd opdat de getroffen straten dan een eenigszins net ter aanzien krijgen. Aardappelziekte. WOLPHAARTSDIJK. Door de vele re gens der laatste dagen komt in verschil lende perceelen aardappelziekte voor. Wemeldinge. Get\jden. Juli Hoogwater. Laagwater Woensd. 24 7.49 20.02 13.15 NEDERLANDSCHE INFANTERISTEN WILLEN DE BEVOLKING VAN HANSWEERT EN SCHORE HELPEN. Als dank voor hartelijke ontvangst- Enkele militairen van het 1ste batal jon van het 40ste regiment infanterie hebben het initiatief genomen een comité op Ee richten teneinde gelden te verzame len voor de zwaar getroffen bevolking van Hansweert en Schore. De aanleiding hier toe is het feit dat de manschappen van dit bataljon, waarvan het meerendeel uit de provincie Utrecht afkomstig was, in de mobilisatiedagen in genoemde gemeenten gelegerd waren en daar hartelijk ontvangen werden. In een oproep in het Handels blad om geldelijke steun schrijft het co mité o.m.: „Zij werden overladen met weldaden, ofschoon dit voor de arme bevolking meer dan eens vele moeilijkheden opleverde". Het gevormde comité HansweertSchore, doet thans een beroep op de burgerij van de provincie Utrecht een bijdrage te stor ten. „Het is een plicht van dankbaarheid hieraan mede te werken!", zoo schrijft men. Het comité dat zich met de inzameling voor dit goede doel heeft belast, bestaan uit de heeren kapt. A. de Wit, eere-voor- zitter kapt. B. H. Erné, voorzitter, ser geant J. van Rooij, vice-voorzitter en ser geant W. J. Bothof, secretaris-penning- meester. Bevorderd. RILLAND BATH. Aan de R.H.B.S. te Bergen op Zoom werden bevorderd de da mes A. P. Krijger, en N. v. d. Werff, resp. naar de 5e en de 3e klasse en de heer J. Slabbekoorn naar de 4e klasse. Noord-Beveland Zomerconcerfc. COLIJNSPLAAT. Zaterdagavond gaf het harmoniegezelschap „Wilhelmina" zijn twee de zomerconcert op de tent in de Voor straat. Het talrijk opgekomen publiek toon de zeer veel belangstelling. Concert van „Apollo". GEERSDIJK. Het muziekgezelschap „Apollo" van Wissekerke heeft Zaterdag avond alhier een concert gegeven onder leiding van den heer C. Flipse. Dit concert dat alhier éénmaal per jaar gegeven wordt, heeft veel belangstelling getrokken. De jeugd uit geheel Noord-Beveland was er vertegenwoordigd. Zeeuwsch- Vlaanderen Een benoeming. OOSTBURG. Als districts-vertegenwoor- diger voor de Vereeniging ter Veredeling van het Ambacht, is benoemd de heer I. Boone, leeraar aan de Ambachtsschool te Oostburg. Geslaagd. OOSTBURG. De heer Barend Daansen, alhier, slaagde voor het toelatingsexamen voor de Middelbaar Technische school (afd. Bouwkunde) te Utrecht. BEVORDERINGEN R.H.B.S. OOSTBURG. Bevorderd van la naar 2 M. van Aert, Hoofdplaatmej. C. A. Anthonisse, Sluis A. de Baere, Aardenburg J. Beun, St. Kruis J. de Bliek, Breskens C. Bril, Zuidzande Ant van den Broecke, Aarden burg mej. N. Catsman, Aardenburg J. A. Commelin, Aardenburg L. van Gorsel, Oostburg P. Ie Grand, Zuidzande mej. W. J. 'Haak, Groede mej. M. Haartsen, Schoondijke mej. E. Haayman, Oost burg mej. M. Herman, Oostburg mej. A. de Hullu, Schoondijke R. Jolivet, Aardenburg mej. M. Maas, Breskens P. Lucieer, Groede mej. M. Lauret, Groe de Afgewezen 6 Bevorderd van lb naar 2 J. van Luyck, Breskens Jan van Male, Oostburg P. Meertens, Aardenburg G. de Meijer, IJzendijke G. Mornout, Schoondijke mej. J. van de Plassche, Schoondijke Jaap Reijnders, Oostburg A. I. Risseeuw, Oostburg mej. A. J- Risseeuw, Zuidzan de M. Risseeuw, IJzendjjke M. Robijn, Cadzand mej. A. Streefkerk, Breskens I. Vergouwe, Breskens mej. M. de Lijzèr, Zuidzande W. Versprille, IJzendijke mej. J. van der Vleuten, Oostburg mej. H. Wagtho, Groede mej. B. Woittiez, Breskens E. Kareis, Breskens A. de Rijck, Aardenburg. Afgewezen 3. Bevorderd van 2a naar 3 Fr. Belde- rok, Oostburg B. Blaakman, Hoofdplaat mej. A. Cappon, Nieuwvliet J. van Cruijningen, Oostburg, mej. M. van Cruij- ningen, Zuidzande; L. Gijsouw, Groe de J. Ghijsels, Aardenburg W. Hoff mann, Hoofdplaat mej. E. Klaaysen, Aardenburg mej. E. Lako, Sluis mej. J. de le Lijs, Groede A. Masclee, Aarden burg mej. Jo de Meij, Oostburg A. de Meijer, Biervliet G. de Milliano, Oost burg A. Moggré, Schoondijke, H. de Smet, St. Kruis. Afgewezen 4. Bevorderd van 2b naar 3 Jaap H. van de Sande, Breskens A. Scheele, IJzen dijke S. Schijve, Oostburg W. Smoo renburg, Sluis P. Snouwaert, St. Kruis A. van Sprundel, Aardenburg mej. M. Verhage, Sluis C. Vincke, Hoofdplaat mej. G. Wesselius, Aardenburg P. de Winde, Breskens G. Wijffels, Hoofd plaat mej. Magd. Zwemer, Oostburg H. den Hamer, Retranchement. Afgewezen 6. Bevorderd van 3 naar 4 mej. To Aal- bregtse, Oostburg; W. Coppens, Sluis; mej. E. van Dijke, Schoondijke mej. M. Geelhoed, Schoondijke J. Govaert, Groede Iz. Herman, Groede H. Hu- bregtse, Zuidzande W. Klaaysen, Aar denburg mej. M. van Mazijk, Sluis Osc. de Milliano, Oostburg mej. E. de Smidt, Schoondijke A. Calon, IJzendijke mej. J. Cappon, Nieuwvliet. 1 leerling her-examen. Afgewezen 18 Bevorderd van A 4 naar A 5 W. Haaks- man de Koster, Aardenburg mej. E. Kouwe, Zuidzande mej. W. van Lare, Zuidzande ;mej. E. van de Sande, IJzen dijke P. Verplanke, Oostburg mej. A. Zanen, Oostburg. Afgewezen 4. Bevorderd van B 4 naar B 5 mej. Joz. Allaart, Oostburg J. Daansen, Sluis E. van Hijfte, IJzendijke W. Jacobs, Oostburg A. Leenhouts, Schoondijke Sam Maas, Aardenburg A. van Mazijk, Sluis Joh. Schippers, Aardenburg A. Streefkerk en J. Streefkerk, Breskens A. Willemsen en J. Willemsen, IJzen dijke P. Rookus, Groede. Afgewezen 5. Aanbesteding Iandbouwschuur. BIERVLIET. Vrijdagmiddag werd door den heer L. de Bruyne, architect te Ter- neuzen een Iandbouwschuur aanbesteed voor den heer A. de Smet te Yzendijke. De inschrijvers waren als volgt: Perceel 1: metselwerk: Vermeulen Wa terlandkerkje 4200 en J. Jansen, Water landkerkje 5330. Perceel 2: timmerwerk: E. van de Wae- ter, Biervliet 4235; Joh. van Poucke, Yzendijke 4760; J. Hennekam, Oostburg 4800; B. de Pauw, Yzendijke 3936; J. Herman Oostburg 4500. Perceel 3: SmidswerkI-ïarteyn, Yzen dijke 114. Perceel 4: SchilderwerkCatsman Oost burg 243; E. van Hevele Yzendijke 348; B. Gilles Yzendijke 195; J. de Bruyne Waterlandkerkje 176; G. van de Bulck Yzendijke 249. Perceel 5: Electriciteit: Schippers en Nauta Oostburg 84; P. Taelman Yzen dijke 68; A. de Lozanne Yzendijke 68.34. Perceel 1 en 2: A. J. Faas Biervliet 9500. Massa: Schilleman Biervliet 10051; A. Clays Yzendijke 9850; V. Verstraete Hoofdplaat 10390. Het werk is gegund in perceelen, Familietwist. AXEL. Zaterdagavond laat ontstond in de Oude Wijk alhier een twist tusschen leden van het gezin S. De vader was onder den invloed van drank thuisgekomen en toen ook zijn ongeveer 15-jarige doch ter thuiskwam, ging hij het meisje te lijf en diende haar gevoelige klappen toe. Een oudere broeder kwam zijn zuster te hulp en bewerkte zijn vader met een klomp. De twist liep al hooger en hooger, tot de politie, die inmiddels gewaarschuwd was, tusschenbeide kwam. Deze maakte een einde aan dezen familietwist, en nam den vader mee naar de marechaussee-kazerne, waar hij zijn roes kon uitslapen. Een en ander veroorzaakte een groote oploop in deze arbeidersbuurt. DE VERSCHILLENDE KOOLSOORTEN STAAN ER GOED VOOR. AXEL. De regen der laatste dagen heeft veel goed gedaan aan de verschillende koolsoorten in het Land van Axel. In tegenstelling met het vorig jaar, toen de witte kooien geheel mislukt zijn, staan deze er thans bijzonder goed voor en be loven veel voor den inmaak in den aan staanden winter. De stand van Savoye-, spruit- en bloemkool geeft eveneens reden tot tevredenheid. Roode kool komt hier niet zoo veel voor in de tuinderijen, doch ook deze koolsoort staat er best voor. Naast de koolsoorten zijn dit jaar ook veel boonen ci. bijzonder veel prei geplant in deze streek. Ieder stukje tuingrond is productief gemaakt en beplant en be zaaid met gewassen, die dienstig zijn voor de wintermaanden. FOLDERVERGADERING. AXEL. Alhier vergaderden de stembe voegde ingelanden van den polder Oud- Eglantier in het hotel „Het Gulden Vlies". De rekening over het dienstjaar 1939 1940 werd goedgekeurd in ontvang op een bedrag van 777.94 en in uitgaaf op een bedrag van 655.72 alzoo met een batig slot van 122.22. De begrooting voor het dienstjaar 1940 1941 werd vastgesteld op een bedrag van 725.90 in ontvang en uitgaaf. WEINIG BELGISCHE GASTEN. AXEL. Sedert het uitbreken van den oorlog is het Belgische bezoek aan Zeeuwsch-Vlaanderen sterk verminderd. Vooral Zondags is dit merkbaar. Anders kwamen talrijke Belgen naar deze streek om deel te nemen aan prijsschietingen, vischwedstrijden enz., doch thans is van deze drukte niet veel te bespeuren. Ook thans, nu wij volop in het hengel- seizoen zitten, is. het opmerkelijk rustig langs de waterkanten. Vorige seizoenen wemelde het langs de boorden van het kanaal GentTer neuzen en het zijkanaal naar de Axelsche Sassing van Belgische sportvisschers, waarvan velen reeds Za terdagsavonds kwamen, die dan den nacht aan de kreeken doorbrachten. Nu ziet men deze bezoekers niet meer. Ook langs het vischrijke water van de Kleine Kreek te Axel. vaar men anders Zondags vele Bel gische dames en heeren kon aantreffen, mist - men deze thans en dat biedt een beeld van verlatenheid. VEEL VUIL IN POLDER- EN AFVOERLEIDIN GEN. AXEL. Door de langdurige lage water standen vertoont zich den laatsten tijd veel vuil in de Zeeuwsch-Vlaamsche polder leidingen. Op sommige plaatsen zijn de smalle leidingen geheel dichtgegroeid met allerlei waterplanten en riet. Steeds is men dan ook bezig om deze te reinigen, teneinde een geregelde waterafvoer naar de hoofdleidingen te waarborgen. Schouwen en Duiveland Faillissement geëindigd. Het faillissement van de Weduwe P. Meuwese-de Graaff, winkelierster, hande lende onder de firma C. Meuwese, wonen de te Ziei-ikzee, Oude Haven A. 310, is geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeelingslijst. Curator mr. W. Nieuwenhuijsen, advo caat te Zierikzee. Gemengd Nieuws VERBROKEN VERLOVINGEN. En toch verloren vrijheid. De Utrechtsche politie heeft door een gelukkig toeval de hand kunnen leggen op twee beruchte dieven. Bij een juwelier op het Vredenburg ver voegden zich twee heeren, die hun gouden verlovingsringen te koop aanboden. Zij hadden, zoo zeiden ze, door den druk dei- tijden hun verlovingen verbroken. Hieraan was niets bijzonders te merken de heeren werden geholpen en uitbetaald. Even nadat de heeren den winkel hadden verlaten, werd de eigenaar van de zaak opgebeld door een filiaalhoudster uit de Korte Jansstraat. Op fluisterenden toon deelde zij mede, dat er twee klanten waren, die hun ver lovingsringen aanboden en zich in den tijd, dat de ringen werden gewogen, naar haar meening, verdacht in den winkel ophielden. Uit het telefonische gesprek maakte de ju welier op, aldus de N.R.Ct., dat de verlo ving verbrekende jongemannen bereids een en ander, dat van hun gading was, op slinksche wijze in de zakken van hun jas sen hadden laten glijden. Hij adviseerde de flliaalhoudster vooral niets te laten merken en de heeren nog even aan de praat te houden. Hij belde daarna de po litie op. Toen deze in den winkel in de Korte Jansstraat kwam, stonden de ringen ver- koopende jongelieden daar nog druk te praten. Bij fouilleering kwamen allerlei ringen, klokjes en een gouden horlogeket ting voor den dag, welke juist enkele mi nuten geleden waren ontvreemd. De dieven gaven zich zonder eenig ver zet aan de politie over. Toen het onderzoek op het politiebureau werd voortgezet, vond de recherche nog zes verlovingsringen op de dieven; bovendien kwam uit, dat bij een anderen goudsmid te Utrecht eveneens ringen waren aangeboden, doch men had daar geen kans gezien iets te ontvreemden. Meer en meer bleek het de politie, dat de dieven niet alleen te Utrecht aan het werk waren geweest. De zes op hen ge vonden gladde ringen waren afkomstig van diefstal bij een goudsmid te Hilversum. De daders hebben ook in Den Haag en andere plaatsen hun slag geslagen. Zij zijn de 27-jarige G. A. G. B., zonder beroep en afkomstig uit Den Haag, en de 23-jarige kleermaker R. S. uit Huizen. Nadat beiden ter beschikking van den hoofd-commissaris van politic te Utrecht waren gesteld, zijn zij ovex-gebracht naar Hilversum, waar de plaatselijke politie zal trachten na te gaan wat zij daar hebben misdreven. TWEE WOONWAGENBEWONERS AANGEHOUDEN. Z\j „hardden" metaal. Twee woonwagenbewoners kwamen de zer dagen in een automobielzaak te Am sterdam. Zij verklaarden zich vakkundig in het harden van metalen en vroegen, of de zaak iets voor hun te doen had. Zij rekenden slechts 40,Nadat de twee mannen eenige aanbevelingsbrieven had den laten zien, kregen ze inderdaad een opdracht. Enkele dagen later brachten zjj de gereedschappen terug en ontvingen het geld. Het bleek echter, dat het materiaal slechts met wat vet ingewreven was en dat van het „harden" geen sprake was geweest. Vanmorgen trachtten de twee Laatste Berichten „Engeland de Maglnotllnle van Amerika". Radiorede van den Britschen am bassadeur te Washington. Het D.N.B. meldt uit Washington In een radiorede heeft de Britsche ambassa deur te Washington, lord Lothian, Enge land aangeduid als de Maginotlinie van Amerika. Hij verklaarde, dat, indien En geland twee jaar kan stand houden, Ame rika tijd zal hebben om te bewapenen. En dan is het vooruitzicht op de eindover winning en op de „redding van de vrij heid" zeker. Engeland heeft dringend be hoefte aan torpedobootjagers en aan be wapende motortorpedobooten. Wanneer er hiervan 100 worden geleverd kan dat mis schien de overwinning beteekenen en den nederlaag afwenden. Lord Lothian schil derde een donker toekomstbeeld voor de Vereenigde Staten, indien Engeland de nederlaag lijdt. Voorts verklaarde Lord Lothian nog, dat Engeland met de Ver eenigde Staten een overeenkomst zal slui ten over de West-Indische bezittingen op hetzelfde oogenblik, dat het gevaar be staat, dat deze in vijandelijke handen zou den kunnen vallen. Het Duitsche legerbericht van heden. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend Een van onze kleine duikbooten heeft scheepsruimte der vijandelijke koopvaardij met een inhoud van 18.000 br. reg. ton tot zinken gebracht. De schepen voeren in krachtig beveiligde convooien. Het luchtwapen heeft verkenningen on dernomen boven Engeland en Schotland. Op 22 Juli en in den nacht van 22 op 23 Juli vielen groepen gevechtsvliegtuigen ha veninstallaties, vliegvelden, luchtafweerbat- terijen en schijnwerpers van den vijand aan. Vooral de havens Pembroke met zijn petroleumopslagplaatsen, Chatham, Sheer- ness Edinburgh en Aberdeen, benevens vliegvelden in de streek van Portsmouth en aan het Bristolkanaal werden met bom men bestookt. In het Kanaal en aan de oostkust van Engeland zijn drie koopvaardijschepen door inslaande bommen beschadigd. Vijandelijke vliegtuigen hebben ook in den nacht van 22 op 23 Juli hun aanvallen op niet-militaire doelen in Noord- en West-Duitschland voortgezet. Daarbij zijn in een dorp de kerk en eenige huizen be schadigd. Een vjjandelijk vliegtuig werd door luchtafweergeschut neergehaald, een Duitsch vliegtuig wordt vermist. Achteraf wordt bekend, dat bij den aan val in den nacht van 20 op 21 Juli op Wil- helmshafen nog twee vijandelijke vliegtui gen zijn neergeschoten. Daarmede is het aantal der, bjj dezen aanval door het lucht afweergeschut der marine neergehaalde vliegtuigen tot zes gestegen. De indruk van Halifax's rede in Amerika. Het D.N.B. meldt uit New-York De door lord Halifax uitgesproken redevoe ring wordt groot opgemaakt in de New- Yorksche ochtendbladen gepubliceerd als een „koppige afwijzing der Duitsche drei gementen". De bladen leggen in het bijzon der den nadruk op de verklaring, dat En geland zal strijden tot de eigen vrijheid en die der andere naties is verzekerd. De New York Times schrijftHet 1®- langrijkste is niet, hoe Engeland het door lord Halifax aangegeven doel zal berei ken, maar dat het met ongebroken moed blijft staan. Het Italiaansch legerbericht. Legerbericht no. 44 van het Italiaansche hoofdkwartier van heden luidt: In Noord-Afrika hebben onze vliegtuigen met succes bomaanvallen gedaan aan de Egyptische grens, in de gebieden van Marsa Matroeh en Sidi Barrani. Al onze machines keerden naar hun bases terug-. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht opnieuw en met succes Wajir gebombar deerd. Met groote hardnekkigheid bombar deerde de vijand Dire Daoea, zonder schade aan te richten. Een in heemsche is ge dood. mannen dezelfde truc bij een andere auto mobielfirma te Amsterdam. Deze ver trouwde echter de zaak niet en waar schuwde de politie. Overgebracht naar het bureau aan de Stadhouderskade, bleek dat de twee oplichters nog een vonnis van dertig dagen te goed hebben. Dit kunnen ze dan meteen uitzitten VOORHISTORISCHE VONDSTEN IN SPANJE. In de nabijheid van het Spaansche plaatsje Valdetorres zijn bij opgravingen verscheidene beeldjes uit voorhistorischen tijd gevonden. Deskundigen veronderstel len, dat hier een plaats van vereering en voorwerpen uit den Iberischen tijd zijn gevonden. De beeldjes, die goed gecon serveerd zijn, hebben een hoogte van 18 tot 20 cm. Volgens Madrileensche des kundigen stellen de beeldjes Iberische godheden voor. HITTEGOLF IN AMERIKA. Sedert zes dagen heerscht overal in de Vereenigde Staten een ongewoon groote hitte. De temperatuur schommelt tus schen de 90 en 100 graden Fahrenheit. Tot dusverre zijn 22 menschen, bevangen door de warmte, om het leven gekomen en 113 bij het baden verdronken. In eeni ge staten in het Westen loopt de rnais- oogst door de aanhoudende droogte ge vaar. Op dit bericht zijn de prijzen op de maisbeurs in Chicago sterk gestegen. MOORD TE PEKING. Te Pelting is opnieuw een politieke moord gepleegd. Yoe Tasjoen, de vroegere voorzitter van den stedelijken technischen raad, die voor kort is benoemd tot hoofd van het kantoor voor den heropbouw, is 's ochtends door drie onbekende daders in zijn auto neergeschoten. Bijzonderheden over de daad ontbreken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3