STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Vtissingen STADSNIEUWS Goes De jeugd en het zwemmen. Had men eerst gevreesd, dat er dit geizoen niets van het zwemmen in het kanaal zou komen, hierin is nu voor enkele dagen een verandering ten goede geko men, Donderdag ging de gemeentelijke zwemschool open en Maandag volgde de school aan de overzijde van het kanaal. Gisterenmiddag namen wij een kijkje aan de Maisbaai en van beide inrichtingen zagen wij vooral de jeugd in het water springen en dartelen in het zoo verfris- schende nat. Nu er volgens de deskun digen geen gevaren van besmetting meer dreigen is het voor onze jongens en meis jes en ook voor vele ouderen een pret tige en zeer gezonde afwisseling in het huidige leven, dat reeds zooveel bezwaren met zich brengt. Het was opwekkend en versterkend voor het zelfvertrouwen, al leen reeds het zien van dit sportieve gedoe van de jeugd. ER WORDT FLINK VOORTGEWERKT. Na 14 dagen is er van de gemeentelijke en eigen te bouwen noodwinkels reeds heel wat te zien. Op den Dam, waar men bij nader inzien alles kaïn plaatsen aan een zijde van het voormalige dok; is het duidelijk te zien, dat men een mooi geheel zal krijgen met aan het begin en aan het eind grootere gebouwen met roode pannen afgedekt, wat het geheel goed doet. Over de geheele lengte van het nieuwe Marktplein tot aan de Bea- trixbrug zullen winkels komen en op twee nog vrij groote openingen aan beide zijden vam den reeds enkele weken ge opende zaak, zullen toch zeker ook pan den komen, wamt de betrokken firma's hebben dit toegezegd. Op de Kade is een toegezegde particuliere bouw bij dc Bcl- linkbrug voorloopig komen te vervallen, doch dan krijgt men ook verder tot bij den schuilkelder nabij de Koningsbrug een aaneengesloten rij -winkels. Of er tus- schen den kelder en de brug ook ge bouwd zal worden wat wel is toege zegd stond gisteren nog niet onom- stootelijk vast. Aam de andere zijde van de Koningsbrug loopt de x-y houten ge bouwen door tot bij de Vischmarkt. VEREENIGING TOT HET BEZOEKEN DER ARMEN. Volgens het 84ste verslag van de Ver- eeni^fng tot het bezoeken der Armen, dat over 1939, het 96e jaar, van het bestaan der vereeniging-, bedroeg het getal der in geschreven aanvragers 33, dat der aan vragen 367 tegen 35 en 389 in 1938. De uitgaven voor onderstand bedroegen over 1938 1693, in 1939 1596.50. Het is te betreuren, dat men met het oog op den geldenlijken toestand der Vereeniging verplicht is bij de beoordeeling der aan vragen een strengen maatstaf aan te leggen. Het bestuur maakt melding van het feit, dat een bedrag van 100 is ontvangen van een stadgenoot, welke on bekend wenschte te blijven, een gift welke in deze moeilijke tijdsomstandigheden dub bel welkom is. De rekening over 1939 sluit met een eindbedrag van 1709.34 en een nadee- lig saldo van 295,32, te lijden in nieuwe rekening. Noodwinkels. Ten behoeve hunner klanten, Zetten aan de waterkanten, Handelaren winkels neer. Aan die stille waterstroomen Zitten ze niet droef te droomen Van de dagen van weleer. Nieuwe hoop en sterk vertrouwen Deed hen deze winkels bouwen, Die solied en stevig staan. 't Zijn de nijv're handelaren. Die in beter toekomst staren Uit de asch van hun bestaan. Winkelstraten zijn verdwenen, Winkelkaaien zijn verschenen De verandering is groot. Uit de puinen van 't verleden Bouwt het sterk geslacht van heden, Houten winkels in hun nood. Hopen wij dat op de kaaien, Die ons stadsbeeld zoo verfraaien, Elke zaak voorspoedig gaat. Dat daar alle handelaren Met gerust .gemoed verklaren: Dat de kost gaat voor de baat. EEN GOEDE MAATREGEL. Reeds enkele malen was ons de vraag gesteld of het niet gewenscht was het rijwielpad op de kaden, loopende langs de noodwinkels, als zoodanig te laten ver vallen, gezien het gevaar voor winke lende personen. Thans vernemen wij, dat reeds maat regelen zijn getroffen om het pad te doen veranderen in een voetpad. De wielrijders zullen zich dan weer op den rijweg moe ten begeven. STELLING VERWIJDERD. De groote stelling, die voor den in re naissance stijl opgetrokken gevel aan de Noordstraatzijde van het stadhuis was ge plaatst, is thans afgebroken, en nu heeft men nog een beter zicht op de droeve ruïnes van het inwendige van het gebouw. De stelling voor het gebouw van de Provinciale Bibliotheek zal wel veel lan ger haar diensten bewijzen en is nu ook met bruine kleur geschilderd om beter bestand te zijn tegen weer en wind. TIJDELIJK CHIRURG BENOEMD. Tot tijdelijk chirurg in het Gasthuis te Middelburg is benoemd de heer E. L. Nauta te Middelburg. EEN GOED VOORBEELD. Als men zoo eens door onze gemeente rondkijkt, dan valt het op, dat er nog weinig gedaan wordt om het door het oorlogsgeweld vernielde te herstellen. Bij velen leeft nog steeds de gedachte van een terugkeerende vernieling. Trouwens het feit dat-nog zoovele ingezetenen de stad hebben verlaten en anderen de nach ten in een andere gemeente verblijven, wijst op een voortdurende ongerustheid, die ons inziens misplaats is. Het is daarom verblijdend, dat er an deren zijn die meer vertrouwen hebben en dan denken wij aan het bestuur van de Apostolische Kerk aan den Singel, welk nog nieuwe kerkgebpuw reeds gedu rende de eerste oorlogsdagen door een bom werd getroffen en grootendeels ver nield. Reeds spoedig is men begonnen met het opruimen van het puin en thans is men druk bezig dit fraaie kerkgebouw weer in zijn ouden vorm te herstellen. Een voorbeeld dat zeer zeker navolging verdient. Geslaagd. Geslaagd voor de vereen, van leeraren voor kantoor-stenograaf Nederlandsch 30 lettergr. systeem Groote en als handels typiste 175 aanslagen per minuut onze vroe gere stadgenoote mej. Sas E. van der Eijk. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gemeentelijken Dienst der Ar beidsbemiddeling alhier staan als werk zoekenden ingeschreven: Mannen: 3 drukkers, 2 grondwerkers, 6 metselaars, 4 opperlieden, 3 schilders, 4 stucadoors, 5 timmerlieden, 1 opzichter, 2 stoffeerders, 2 kleermakers, 1 schoenmaker, 24 metaalbewerkers, 9 brood/banketbak- kers, 1 kok, 1 slager, 5 tuinlieden, 4 maga zijnbedienden, 3 reizigers/agenten, 2 winkel bedienden, 3 chauffeurs, 25 kellners, 17 loopers, 2 portiers, 43 transportarbeiders, 31 kantoorbedienden, 1 musici, 1 onder wijzer, 53 varensgezellen (w.o. stuurlieden, machinisten, stokers, matrozen, enz.), 48 losse arbeiders. Vrouwen: 2 huishoudsters, 6 dienstboden, 6 werksters. Totaal 320 ingeschrevenen (vorige week 274). Alzoo een vermeerdering van 46 werkzoekenden. OPRUIMINGSWEE. Nu de wettelijke opruimingstyd is aan gebroken, is het gevaar voor winkelende vrouwen, die zich niet bedwingen kunnen, grooter geworden. Althans in een groot manufacturenmagazijn hier ter stede werd in de aldaar heerschende drukte waarge nomen, dat een vrouw blijkbaar iets van de uitgestalde goederen wegnam en in haar tasch wilde verstoppen. Zij werd naar een kamer achter den winkel ge bracht, waar uit haar tasch een paar dameskousen, een damesjapon en een kin- derjux-k te voorschijn kwamen. Deze bleken uit den winkel te zyn ontvreemd. De politie, telefonisch gewaarschuwd, heeft de vrouw, een 60-jarige, naar het bureau meegenomen. Gistermogen heeft een aanrijding plaats gehad tusschen een Middelburgschen be stelwagen en een Duitschen militairen auto op den hoek van de Spuistraat en het Bellamypark. Beide auto's bekwamen scha de, doch persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor. De politie stelt een onderzoek in, of van beide zijden de verkeersregels wel voldoende in acht zijn genomen, dan wel of de aanrijding het ge volg is van louter toevallige omstandig heden. Getyen. Juli. Hoogwater Laagwater Woensd. 24 5.57 18.06 12.06 24.46 Donderd. 25 6.34 18.45 12.51 1.20 Vrijdag 26 7.14 19.25 13.19 Zaterd. 27L.K. 7.5'. 20.11 1.56 14.03 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. Rechtszaken RECHTBANK TE MIDDELBURG. Vonnissen. De rechtbank te Middelburg heeft he den de volgende vonnissen uitgesproken: S. C. J., 32 jaar, timmerman te Middel burg, wegens verduistering: 6 maanden gevangenisstraf. P. H. G. V., 28 jaax-, smid te Vlissingen, wegens dièfstal meermalen gepleegd: 6 maanden gevangenisstraf. C. P. F., 38 jaar, landbouwer te Cad- zand, wegens diefstal: 2 maanden gevan genisstraf. G. V., 30 jaar, werkman te Vlissingen, wegens diefstal en heling: 3 maanden gevangenisstraf. L. N., 43 jaar, werkman te Souburg, wegens diefstal: 4 maanden gevangenis straf. Al deze straffen met aftrek van voor arrest tot aan den dag der uitspraak. W. Z., huisvrouw van J. W. H., 29 jaar, zonder beroep te Souburg, thans gedeti neerd, wegens diefstal: 4 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en de bepaling, dat zij het ont vreemde geld in maandelrjksche termijnen zal terugbetalen. C. N. B., 26 jaar, caféhouder te Vlissin gen, wegens diefstal: 5 weken gevangenis straf. Voor de laatste twee personen met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. OVERTREDING DRANKWET. Gisteren is door de politie alhier proces verbaal opgemaakt tegen den caféhouder I. J. terzake overtreding der Drankwet. Enkele flesschen met sterken drank zijn in beslag genomen. SCHILDERSCURSUS AMBACHTSSCHOOL. Voortdurende uitbreiding der installaties. De tentoonstelling van het werk der schilders, die aan den cursus „vestigings- eischen voor het schildersbedrijf" deelne men, bewees wel, dat de vestigingseischen hoog gesteld worden en voorts, dat de hui dige techniek den schilder tot bijzonder fraaie prestaties in staat stelt. Wat de bedoelde eischen betreft, merken we Hier nog op, dat die niet alleen de prac- tische maar ook diverse theoretische be kwaamheden omvatten, als b.v. veiligheids theorie, calculatie, vaktheorie. Op de ten toonstelling troffen we voorts aan de oude en altijd mooi blijvende technieken van het houten, marmeren, goud achter glas, letter- schilderen, reclame- en decoratie-schilder- werk, waarvan we zeer fraaie staaltjes za gen, maar daarnaast tevens proeven van Iaxuurtechniek, patineenverk, plastiek, die toonden, dat op al deze gebieden een groote hoogte te bereiken is. In het bijzonder willen we de spuittech- niek noemen, niet alleen omdat de spuit, of eigenlijk „revolver", bij zooveel schilder werk meer en meer gebruikt wordt, maar omdat ons bleek, dat de Goesche Ambachts school zich op dit betrekkelijk nieuwe ge bied volgens de laatste eischen aan het in richten is. Zoo was er een geperste-lucht- installatie aangebracht, die straks de ge perste lucht door heel de Ambachtsschool zal voeren, niet alleen ten gerieve der schil ders, maar ook van de andere vakken, als bankwerkers, smeden enz., die voor ver schillende moderne instrumenten geperste lucht behoeven. Deze installatie regelde zich automatisch terwijl daarnaast ook de druk op speciale leiding nog in het bijzonder geregeld kon worden. Verder werd nog de laatste hand gelegd aan een z.g'. „spuit-cabine", waarin niet alleen, zooals' zich laat hooren, een spuit- installatie aangebracht werd, maar ook een „afzuig-inrichting", dat is een installatie die alle ongewenschte dampen, stof, fijne verf- deeltjes, enz. uit de cabine zuigt, hetgeen uit den aard der zaak niet alleen ten goede komt aan de longen van den schilder-spui ter, maar ook aan de kwaliteit van het werk. Zoo zorgt de Goesche Ambachtsschool er voor „bij" te blijven, ter staving van haar goeden naam en in het belang van haar jeugdige en gevorderde leerlingen. TOELATING Z.T.I. Op het Zeeuwsch Technisch Instituut te Goes konden worden toegelaten voor den cursus voor waterbouwkundig opzichter 10 candidaten voor den cursus water bouwkundig opzichter en technisch ambte naar: 4 candidaten. TOELATING M.T.S. De leerling der Goesche Ambachtsschool H. Wolderman slaagde voor het toela tingsexamen der M.T.S. te 's-Hertogen- bosch. VOOR DE GOESCHE GETROFFENEN. Naar wij vernemen had door het Goe sche comité tot hulpverleening aan de Goesche getroffenen nog een tweede uit- keering plaats. Deze uitkeering, bedra gende ongeveer 12000,betrof in het bijzonder de door de belanghebbenden ge leden schade aan vernielde ruiten en ven sters. Officiëele publicaties Afsluiting verkeer Piet Heinstraat. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat het verkeer met alle motorrijtuigen, met alle rij- of voertuigen, geen motor rijtuigen zynde, en vee, de Piet Hein- straat zal zijn afgesloten van Woensdag, 24 Juli a.s. af tot nadere aankondiging. Vlissingen, 23 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN WOELDEREN. De secretaris, F. BISSCHOP. Opheffing afsluiting verkeer Dijkstraat tusschen de Piet Heinstraat en de Van Galenstraat. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter openbare kennis, dat met ingang van Woensdag, 24 Juli a.s. de afsluiting van de Dijkstraat tus schen de Piet Heinstraat en de Van Galenstraat voor het verkeer is opge heven. Vlissingen, 23 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN WOELDEREN. De secretaris, F. BISSCHOP. DISTRIBUTIE VAN RIJST, HAVERMOUT ENZ. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend; dat Woensdag, 24 Juli 1940 aan de detaillisten de toewijzingen voor rijst, havermout, enz. zullen worden uitgereikt. Vlissingen, 23 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. DISTRIBUTIE STAMKAARTEN. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend; dat ingevolge art. 5 van de Dis- tributieregelingsbeschikking 1939, de Dis tributie-Stamkaarten van personen, die niet meer in het bevolkingsregister zyn opgenomen, hetzij door overlijden, hetzij door vertrek naar het buitenland, onver wijld bij den Dlstributiedienst, Wilhelmina- straat, ingeleverd moeten worden. Ingevolge de missive d.d. 7 Juni 1940, No. 29497 M/A/2, doss. 321 van het waar nemend Hoofd van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart geldt bovenstaande regeling ook voor hen, die ten gevolge van de huidige omstandigheden Opp er-Oostenrijk en Nederland. ER IS EEN NAUWE VERBONDENHEID TUSSCHEN BEIDE LANDEN. In een persconferentie te Den Haag heeft de rijksstadhoudér en gouwleider van de gouw Ober-Donau beschouwingen gehouden naar aanleiding vair de reis van meer dan 6000 Nederlandsche kinderen naar dit gebied. De streek Waarin Uw kinderen thans eenige vacantie gaan genieten, aldus de heer Eigruber, ligt in de uitloopers van de Alpen aan den bovenloop van den Do- nau. De gouw Ober-Donau, vroeger Öber- Oesterreich, ligt tusschen het Bohemer woud en de Alpen. Het is een oud cultuur land van Duitschen stempel en heeft Zuid- Duitsch karakter. Het is bovendien de gouw, waarin de Führer is geboren en opgegroeid. Het landschap en de menschen zijn er Duitsch. In het verleden moge dan al door een misleidende propaganda buiten het Duitsche rijk de meening ver- breid zijn, dat de Oostenrijkers na den Anschluss ontevreden zouden zijn met hun lot en heimwee hadden naar een keizer- liuis, waarvan de Oostmarkers allen een zeer ongunstige herinnering met zich dra gen, er is thans geen Oostmarker, die er aan denkt Oostenrijk weder zelfstandig te maken. Sinds St. Germain heeft Oostenrijk zoo ontzettend veel ellende en nood meege maakt. Nederland kent dien nood, door de opneming van zoovele Oostenrijksche kinderen in dit mooie land. Het onderscheid met voorheen is weer galoos. Waar voor vier jaar slechts braak liggend land te zien was, zijn thans neder zettingen en fabrieken verrezen. Het Amerikaansche tempo is in deze streek verre geslagen. In één jaar tijd is aan een der meren de gx-ootste kunstzijdefa briek der wereld gebouwd, waarin 140.000 ton kunstzijde per dag wordt afgeleverd. Voorts zijn er o.a. fabrieken van de Her mann Goeringwerke met 12 hoogovens ge sticht. Ook voor de boei-en is ontzettend veel gedaan. Niemand wenscht den tijd terug, dat families van drie gulden per week moesten leven. Gelooft U nu niet, zeide de heer Eigru- ber, dat er dwang heerscht? Wij hebben in onze rijksgouw een autonoom bestuux', dat rechtstreeks onder Berlijn staat. Gisteren heb ik, zoo vertelde de heer Eigruber, voor de eerste maal Nedex-land gezien. De helderheid en de vi'iendelijk- heid van het landschap en van de steden en dox'pen vallen dengene, die Uw land voor het eerst bezoekt, het meeste op. De menschen lijken mij naar het uitex-lijk en naar gemoed eigenaardig verwant met de Zuid-Duitschers en de Oostmarkers. Ik ben er van overtuigd, dat Uw kin deren zich in mijn geboorteland geheel thuis zullen voelen. Ik verzeker U, wij bedoelen geen pro- paganda-actie met deze kinderuitzending. Wy achten dit niet noodig. Wij bedoelen in de eerste plaats dank te brengen aan Nederland voor zijn hulpvaardigheid in de jaren 1920 en 1921. In de tweede plaats is het een gevoel, dat het in de Oostmark en hier tenslotte dezelfde menschen zijn en dat noch wraak noch vijandschap ons ooit gescheiden, hebben, het gevoel dus van een nauwe verbondenheid. Gij kunt aan de ouders der uitgezonden kinderen zeggen, dat de kinderen goed zijn onder gebracht m verzorgd. Krachtig streven van Japan naar vrede in China. Een nieuwe regeering samengesteld. Begin der vorige week is naar men weet, het Japansche kabinet Yosnai afge treden. Bij zijn pogingen tot reconstructie der reegeex-ing was ministei-president Yo- nai op verzet bij de Japansche generaals gestuit. De militairen weigerden met den ministerpresident samen Le werken, om dat deze zich passief gedx-agen had tegen over een nieuwe politieke structuur. Het Japansche leger eischte namelijk ver gaande binnenlandsche heiwormingen. Het meent, dat zulks noodig is om de gestadi ge toenemende moeilijkheden te oveiwin- nen. Geëischt werd een door het volk en de partijen gewilde en door de weermacht ondersteunde eenheidsbeweging als voor waarde voor de autoritaire staatsleiding. Na het aftreden van het kabinet-Yonai werd voorts Konoye belast met de vor ming van een nieuwe x-egeering. Daax-in is hij thans geslaagd. Gisteravond heeft Konoye de lijst der nieuwe ministers aan den keizer voorgelegd, welke door den souvex'ein is goedgekeurd. Minister van buitenlandsche zaken is Yosoelce Matsoeo- ka. De nieuwe Japansche minister van oor log, Tojo, vei'klaarde, dat met het oog op den ernstigen toestand het Japansche front en het vaderland in den waarsten zin van het woord in gelijke mate gemo- biliseex-d moeten wox-den. Er moeten on middellijk doeltreffende diplomatieke stappen worden ondernomen, teneinde in overeenstemming met de tegenwoordige positie der wereld het conflict met China te beëindigen. tijdelijk buiten Nederland verblijven, zoo dat dus hun stamkaarten by den Distribu- tiedienst ingeleverd moeten worden. Ditzelfde geldt bovendien voor hen, die wegens werkzaamheden in Duitschland, tijdelijk Nederland hebben verlaten. Vlissingen, 23 Juli 1940. De Bui'gemeester voornoemd, VAN WOELDERDEN. DISTRIBUTIE-BEKENDMAKING. De Directeur van den distributiedienst te Middelburg maakt bekend dat onder geen voorwaarde bloem of meel mag worden ver kocht op broodbonnen. Deze artikelen kuirnen uitsluitend worden betrokken op de voor tarwebloem enz. aan gewezen bonnen voor het algemeen distri butiebonboekje. Bon no. 75 voor tarwebloem kan in de week van 22 tot 26 Juli a.s. alsnog worden ingeleverd. De Directeur voornoemd, H. P. STAAL. Schele Hoofdpijn Veilig en vlug als geen ander helpt hierby altyd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mynhardtjes" Doos 10 en 50 ct. N.V. Pharmaceutische Fabx-iek A. Mijn- hardt, Zeist. De Amerikaansche uitvoer van wapentuig naar Europa. Het D.N.B. meldt uit "Washington: Door het Amerikaansche Departement van buitenlandsche zaken is gisteren het maandbericht uitgegeven over de uitvoer- licenties, welke voor den uitvoer van wa penen, munitie en ander oorlogsmatex-iaal verleend zijn. Hieruit blijkt, dat aan Frank rijk tot eind Mei uitvoervergunningen zijn vex'leend tot een bedrag van 151.3 millloeix dollar, en in Juni tot een bedrag van 71 millioen. Engeland vexwiex-f in Mei uit- voerlicenties tot een bedrag van 68, in Juni van 138.4 millioen dollar. In werke- lykheid werd uitgevoex-d: naar Engeland voor 30.1 millioen in het eerste halfjaar van 1940, waarvan in Juni 16.7 millioeu en naar Frankrijk voor 81 millioen dollar in het eerste halfjaar van 1940, Bevolkingsuitwisseiing tusschen Roemenië en Rusland. Het D.N.B. meldt uit Boekarest: Tusschen Roemenië en Rusland vindt op het oogen- blik een soort bevolkingsuitwisseling plaats. Bijna 1000 Roemenen uit Bessara- bië zijn reeds te Jassy aangekomen, ter wijl over Galatz degenen reizen, die zich naar Bessarabië begeven. Dit zijn voor het meerendeel arbeiders, die uit Bessara bië afkomstig zijn. Geheime manoeuvres der Amerikaansche vloot. Reuter meldt uit Honoloeloe, dat eenhe den der Amerikaansche vloot de haven van Honoloeloe zijn uitgeloopen om „ge heime manoeuvres" in volle zee te hou den. Men gelooft, dat eenige van deze schepen koex-s zetten naar de Kerstmis eilanden in het Zuiden van den Stillen Oceaan, welke gemeenschappelijk door- de Vereenigde Staten en Engeland wor den geregeerd. De Spaansche scheepvaart op de Middellandsche Zee. Het D.N.B. meldt uit Valencia: Door dat de Engelsche contróle langs de Spaan sche kust aan de Middellandsche zee zeer verminderd is, hebben de i-eeders, wier schepen in Valencia en andex-e Spaansche havens tengevolge van de onx-endabele za ken en de chicanes der Engelsche con tróle stil lagexr, besloten een beperkt ver keer op de Middellandsche zee te hex-vat- ten. Ook de Spaansche visschex-s, die om dezelfde redenen nog maar een weinig winstgevend bedrijf uitoefenden in de Spaansche territox-iale wateren en die slechts zelden daax-buiten durfden vis- schen, hebben het voox-nemen hun normale bedrijf te hervatten. Onrust in Zuid-Afrika. Uit Lissabon wordt gemeld: Een aantal leidende Zuid-Afxikaansche nationalisten heeft op 20 Juli te Bloemfontein en te Strydom massa-vergaderingen belegd, waar betoogd is voor de republikeinscho wenschen van Zuid-Afx-ika. Te Strydom heeft de leider der bijeenkomst, Spx-ings, verklaard, dat zy, die geen steun ver- leenen aan het republikeinsche streven, de banden met Engeland in stand houden. Onder bijval van de menigte riep hy uit! „De Zuid-Afi-ikaners kunnen de Engel- schen niet langer in Zuid-Afrika dulden, als zij zich opmaken om als geslagen honden uit Engeland te vluchten". Dit was kennelyk een toespeling op de ver klaring van Chui'chill, dat Engeland in geval van nood, na een Duitschen inval, den oorlog verder zou voereix vanuit Canada. „Indien Engeland zichzelf niet kan redden aldus deze spreker moet het in Gods naam ten onder gaan. De wereld moet dan weten, dat Smuts niet spreekt uit naam van de Afrikaners." Marine en Leger ZEEMACHT. Bij besluit van 20 Juli van generaal-ma- joor N. T. Carstens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche Weermacht in Nederland, is: le ingetrokken het bij besluit van 12 Juli 1940, no. 16, aan luitenant ter zee der 2e klasse C. L. J. F. Douw van der Krap verleende eervol ontslag uit den zeedienst; 2e. alsnog met ingang van 15 Juli 1940 aan luitenant ter zee der 3e klasse G. M. van Rossem wegens opheffing van zijn betrekking eervol ontslag uit den zee dienst verleend. Bij besluit van den generaal-majoor N. T. Cax-stens, daartoe gemachtigd door den bevelhebber van de Duitsche weermacht in Nedex-land is met ingang van 20 Juli 1940 eex-vol ontslag uit den zeedienst ver leend le. Wegens langdux-igen dienst aan den hoofdofficier van den marinestoomvaart dienst der le klasse D. W. Kwak, de hoofd officieren van den max-inestoomvaartdienst der 2e klasse J. N. Kramer en J. Kooij- man, de hoofdofficieren van den marine stoomvaartdienst der 2e klasse titulair B. Zietse en J. C. van Pappelendam en aan de officiex-en van den max-inestoomvaart dienst der le klasse H. J. Takens, H. Rie- mers en C. L. H. /incken. 2e. Wegens het eindigen van de buiten gewone omstandigheden, waarvoor hy we der in dienst werd gesteld, aan den hoofd officier van den max-inestoomvaartdienst der le klasse J. H. Klingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2