Mr. Rost van Tonningen spreekt tot de arbeiders. STADSNIEUWS Goes Er moeten nieuwe socialistische leiders naar boven komen. Ir. C. A. DE LOOZE NEEMT AFSCHEID ALS DIRECTEUR DER R.H.B.S. Onder zeer groote belangstelling. Ir. C. A. de Looze nam Zaterdagmid dag, onder zeer groote belangstelling, af scheid als directeur der R.H.B.S. In de daartoe ingerichte en feestelijk versierde gymnastiekzaal, merkten we o.a. op: burgemeester W. C. ten Kate, wet houder A. de Roo, den gemeentesecreta ris, de Commissie van Toezicht, het per- soneel dar cchool, oud-leeraren, leerlingen en oud-leerlingen en andere genoodigden. Nadat de heer en mevr. De Looze en familie binnengeleid waren en plaats ge nomen hadden, waarbij aan mevr. De Loo ze door een der leerlingen een tuil bloe men aangeboden werd, sprak de voorzitter van het huldigingscomité, de heer A. J. C. Nordlohne, een kort woord van welkom, in het bijzonder gericht tot de hierboven genoemde autoriteiten. Spr. deed voorts mededeeling van eenige ingekomen brie ven, o.a. van den inspecteur van het M.O., den heer Van der Endt, te Middelburg, die zijn spijt uitdrukte door examens te Rott-rd.m, niet aanwezig te kunnen zijn, en die in hartelijke en waardeerende woor den gewaagde over den arbeid van den heer De Looze. Burgemeester Ten Kate, hierna het woord verkrijgende, zegde den heer De Looze namens het gemeente bestuur dank voor al hetgeen hij in zijn functie van directeur der R.H.B.S. ook voor Goes deed. De school was een bloei ende en is vooral aan uw leiding te danken, aldus spr., die besloot met den heer De Looze en zijn gezin het beste voor de toekomst te wenschen. De heer Joh. Pilaar*, sprekende als voorzitter van de Commissie van Toezicht, zeide, dat de heer De Looze de directie der R.HVB.S. gedurende negentien jaar had gevoerd op een wijze, die vér ver heven was boven den lof der commissie. U maakte het onze commissie zeer ge makkelijk, aldus spr., want zij wist dat uw taak in goede handen was. De Com missie van Toezicht dankt U voor uw groote toewijding en hóópt, dat ge nog vele gelukkige jaren te Goes zult mogen doorbrengen. Want met genoegen vernam ik, dat U te Goes zult blijven wonen. De heer Nleuwenhuyze,, thans te Gorinchem), sprekende namens de oud- leeraren, herinnerde aan den tijd, dat hij op de Goesche R.H.B.S. als leeraar zijn intrede deel. Spr. herinnerde aan de wijze van voorlichting, die de heer De Looze gaf, vooral ook als paedagoog, en den grooten steun dien hij voor de leeraren was als ze met moeilijkheden bij hem kwamen. Wij danken U voor hetgeen U voor ons en de school was en wenschen U nog vele prettige en gezonde jaren toe. De waardeering der leeraren. De heer Nordlohne, sprekende na mens het huldigingscomitê en de tegen woordige leeraren, zette uiteen hoe het comité tot stand kwam en leeraren en leerlingen dadelijk gewonnen waren voor het huldigingsplan. En ook de belangstel ling van oud-leerlingen en van hen die den heer De Looze kenden van zijn Brielschen tijd, was zeer groot. Spr. wees er dan op, dat de leeraren het best het werk van den directeur kunnen beoordeelen en U gaf de school een leiding, aldus spr., die meer dan voortreffelijk was. U is een geboren directeur en het is geen wonder, dat de school onder uw directie niet al leen groeide in aantal leerlingen, maar ook in naam. Spr. zeide voorts o.a., dat het een genot was als leeraar met den heer De Looze samen te werken, en hoe het hun met trots vervulde, toen de verdiensten van het officierskruis van de Oranje-Nassau- orde. Spr. herinnerde verder aan de pret tige wijze waarop de heer De Looze de leerarenvergaderingen leidde, met hoeveel warmte hij bij de eindexamens opkwam voor een candidaat, die een steuntje van noode had en met hoeveel spanning hij de cijfers steeds tegemoet zag. U was het kloppend hart van de school, aldus spr. Wij zullen U missen en blijven achter met een leegte in het hart. Laat ik ein digen met de woorden: dank, grooten dank, en God zegene U. Spr. deelde daarna mede, dat het aan tal ingekomen bijdragen zoo talrijk was van leerlingen, oud-leerlingen, leeraren en oud-leeraren, dat de commissie verbluft was, vooral ook de tijdsomstandigheden in aanmerking genomen. Spr. bood vervolgens na het wegtrek ken van een gordijn, een groote gebeeld houwde antieke Zeeuwsche kast aan, met een stel daarop passende antieke blauwe potten. Leerlingen spreken. Nadat het applaus gestild was, verkreeg de oud-leerling Heystek, van Kort- gene, het woord, die den heer De Looze den dank der leerlingen betuigde voor het vele, dat hij voor hen geweest was. Tenslotte werd nog het woord gevoerd door den leerling M. J. Ie C1 e r c q van Kapelle, die zei, dat hij wel eens hoorde van een leerling die tot een afscheidne- menden leeraar de woorden sprak: wij zijn blij van U afscheid te kunnen nemen, maar, aldus spr., zoo is het hier niet. De eerste jaren hadden we weinig contact met U, maar in onze laatste jaren leerden we U ook kennen en waardeeren als leeraar. Want het was nooit: „Pieterse kom naar 't bord en schrijf opmaar: „Pieterse, als je nu eens zou willen be ginnen?Spr. haalde onder vroolijk- heid der aanwezigen meer voorbeelden aan. Spr. besloot met den heer De Looze namens alle leerlingen zjjn dank te 'betui gen voor alles wat hy voor hen gedaan had en geweest was. De lieer De Looze betuigt zfón dank endoceert voor de laatste maal. De heer De Looze, nu het woord verkrijgende, zeide, niet gedacht te heb ben, zoo afscheid te zullen nemen, Ook om de tijdsomstandigheden. Als hij rond zich kijkt is zijn hart vervuld van dank baarheid. Om wat is gezegd en om het schoone geschenk, dat hem daarbij is aan geboden, Al maakt de hem toegezwaaide lof hem ook wat duizelig, want lof is als wijn, die stijgt naar het hoofd. Hij zal diep lof daarom met mate nemen, en aan nemen, dat men zoo slechts uiting wilde geven aan de waardeering en sympathie, die men voor hem gevoelt. Spr. betuigde daarna allen die gespro ken hebben afzonderlijk zijn dank. Spr. heeft nooit spijt gehad den weg van het onderwijs te hebben ingeslagen, al ge voelde hij de eerste jaren zeer zwaar het verantwoordelijke van zijn taak. Want niet de groote geleerdheid maakt den op voeder, aldus spr., maar de liefde voor lief kind, de liefde voor dep. mensch. Het is voor mij ook een moeilijke dag, maar ik ben daarnaast dankbaar, dat mij negen en dertig jaar lang kracht en ge zondheid geschonken werden om een zwa re taak te volbrengen. Spr. wees dan op de vele moeilijkheden, de tegenstellingen in de karakters en op vattingen der leerlingen, waarbij de op voeder tot taak heeft, die alle tot vaste karakters op te bouwen en hpn liefde tot den arbeid bjj te brengen. Want de arbeid is heilig, en gezegend hij die zijn arbeid in de wereld gevonden heeft. Laat de mo tieven, die U uw arbeid doen kiezen, toch nooit van oppervlakkigen aard zijn, al dus spr. Zoovelen zijn werkzaam in een of andere functie met op den achtergrond het ideaal van anderen arbeid. Weet goed welken weg ge kiest. Jongens en meisjes, grijpt hoog in gees telijk, maar grijptniet te hoog in maat schappelijk opzicht, want wie hoog grijpt in geestelijk opzicht, zal ook in maat schappelijk opzicht zijn weg wel vinden. Ik wensch jullie toe: geld, titels, macht, roem, al wat jullie begeert, maar ge zult ervaren, dat ge slechts geleid wordt door den diepsten drang naar geluk, den inner- lyken vrede, rust. Geld, titels, macht, roem, beteekenen geen geluk. Ga, om het geluk te vinden, de stilte van uw eigen ziel binnen. Er bestaat iets hoogers dan hetgeen de mensch kan begrijpen. Geluk is liefde voor den medemensch. Ik zeg geen nieuwe dingen. Reeds negentien eeuwen sprak een groot leeraar: „hebt uw naaste lief". Hebt elkaar lief. Leeft voor anderen. Jongens en meisjes, ik hoop dat jullie verder levenspad geëffend zal zijn. Maar ontmoet ge teleurstellingen, wordt dan niet opstandig. Leer te berusten en te aanvaarden. Moge het ware geluk uw aller deel zijn. Na dit slotwoord van den heer De Looze, begaven alle aanwezigen zich naar den tuin om zich op te stellen voor den fotograaf. De jeugd werd daarna afzonderlijk op een versnapering onthaald, terwijl de ouderen zich voor het gebruiken van een verversching weer naar binnen begaven, en velen nog persoonlijk van den heer en mevr. De Looze afscheid namen. Gemengd Nieuws DE NED. AMBUL AN CE UIT FINLAND KEERT TERUG. De Nederlandsche ambulance voor Fin land heeft *haar werkzaamheden thans be ëindigd. Het geheele personeel brengt thans op een eilandje bij Helsinki een vacantie door, die min of meer gedwongen is, omdat het personeel namelijk in afwachting is van een doorreisvisum naar Holland. De Finsche regeering heeft haar erkentelijkheid voor het werk van de ambulance o.a. getoond door den leden een reis van tien dagen naar Petsamo aan te bieden. (Tel.) EEN GOEDE VANGST VAN DE POLITIE TE SASSENHEIM. Zaterdagavond werd te Oegstgeest een nieuw rijwiel ontvreemd, weik rijwiel een oogenblik onbeheerd voor een woning stond. De heer S., wien dit rijwiel toebehoorde, deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de politie. Deze waarschuwde per telefoon de politie van de omliggende plaatsen. Dit op treden werd met succes bekroond een uur later deed de politie van Sassenheim de telefonische mededeeling, dat zij aldaar een persoon had aangehouden, die in het bezit was van het ontvreemde rijwiel van S. Uit het verdere onderzoek bleek, dat de dader, de 23-jarige Th. M. J. B. uit Amsterdam, 's morgens een rijwiel had ontvreemd in de gemeente Sassenheim, hetwelk hij in Leiden van de hand had gedaan. In den namiddag ontvreemde hij in Leiden een rijwiel, bracht dit in Katwijk bij een bode, rijdende op Am sterdam, om dit rijwiel in Amsterdam aan een bepaald adres te bezorgen. In den avond ontvreemde hij het rijwiel in Oegstgeest, waarmee hij door de politie te Sassenheim werd aangehouden. B., die een- goede bekende van de justitie is, bekende verder nog een tweetal rijwielen te Leiden te hebben ontvreemd. DE NIEUWE VERLICHTINGS VOORSCHRIFTEN VOOR MOTORRIJTUIGEN. De K.N.A.C. heeft er onlangs reecis de aandacht op gevestigd, dat de officieele Nederlandsche vertaling van den Duitschen tekst der nieuwe voorschriften inzake het afschermen van motorrijtuiglantaarns tot misverstand aanleiding heeft gegeven, om dat van de gebruikelijke Nederlandsche terminologie was afgeweken. Het verordeningenblad stuk 11 van 17 Juli bevat nu een verbetering, waaruit blijkt, dat de door de K.N.A.C. gegeven vertaling de bedoeling der verordening juist weergaf. Lid 5 van par. 10 van bedoelde veror dening moet dus als volgt worden gele zen: „Motorrijtuigen moeten op wegen buiten de bebouwde kom rijden met afgedekte koplampen en groot licht. Bij verkeer van tegengestelde richting en in bebouwde kommen moeten de koplampen worden ge dimd. Het rijden met stads- of parkeer- lichten is verboden". De opvatting der K.N.A.C. dat men ver plicht is de richtingaanwijzers te gebrui ken blijkt eveneens juist te zijn. Lid 4 van par. 10 luidt volgens de verbetering in het verordeningenblad thans: „Richtingaanwijzers moeten worden ge bruikt". De overige bepalingen betreffende af scherming van kop-, en achter- en stop lampen, welke reeds waren gepubliceerd, blijven onveranderd! van kracht. SPORT VOETBAL OUD -GOES—OUD-MIDDELBURG 5—4. De Goes-veteranen speelden gisteren op hun terrein aan den Westhavendijk te Goes een vriendschappelijken wedstrijd te gen de Middelburg-veteranen. Hoewel Goes geleidelijk met 41 voor kwam, behield de strijd toch steeds een spannend karak ter en moesten de Goes-veteranen alle krachten inspannen om tenslotte nog met 54 te winnen. De doelpunten werden voor Middelburg gescoord door Vogelzang, Blokpoel en Becks (2 maal), en voor Goes door Thiery en Leijnse (4 maal). Er werden vooral door de oud-eerste elftallers van beide zijden vaak staaltjes uitstekend spel te zien gegeven. WEDSTRIJDUITSLAGEN. Om het kampioenschap van Nederland FeijenoordG.V.A.V. 33; JulianaBlauw wit 2—2. Ie klasse afdeeling A Xerxes—H.B.S. 3—7. JULIANA—BLAUW-WET 2—2. Na een middelmatigen wedstrijd hebben Juliana en Blauw-Wit de punten gedeeld. Van de Amsterdammers was dit een goede prestatie, daar zij met niet minder dan vyf invallers moesten uitkomen. De geheele middenlinie ontbrak, terwijl in de voor hoede Van Nol en Van Driel vervangen waren. In het begin werd door beide partijen aardig spel vertoond, zoowel Ferwerda als Pöttgens kregen reeds dadelijk enkele moeilijke schoten te venverken, welke zij echter op goede wijze wisten te stoppen. Het spel van de Julianavooi*hoede was vrij behoorlijk: de voorzetten van de bui tenspelers, J. Vondenhoff en Raaymakers, bezorgden de Blauw-Wit-achterhoede veel werk. Eerstgenoemde opende de score 10. Enkele corners leverden niet het juiste resultaat voor de Amsterdammers op. Tenslotte was het Westphal zelf, die eerst den gelijkmaker scoorde en kort daarop door een fout van Beckers zijn club de lei ding wist te geven. (12). In de tweede helft was het spel over het algemeen niet van goed gehalte. Het ini tiatief ging voornamelijk van de Amster dammers uit. Na een half uur spelen zag Juliana eindelijk het gevaar in en werd veel actiever. Op zeer gelukkige wijze kwam dc thuisclub tenslotte aan den gelijkma ker, toen Vroomen een effectvol schot op het Blauw-Wit-doel loste, dat via enkele Blauw-Wit-beenen in het doel verdween. (2—2). FEYENOORD—G.V.A.V. 3—3. Tegen de verwachting van velen in, heeft Feijenoord Zaterdagavond in den wedstrijd om het kampioenschap van Nederland met G.V.A.V., het niet verder, kunnen brengen dan tot een gelijk spel .(33). De hoogste en de- laagste plaats óp de ranglijst heb ben de punten eerlijk gedeeld. De uit slag geeft wel de verhouding weer, zooals deze tusschen de beide partijen is geweest. Het heeft er gedurende ongeveer twintig minuten voor Feijenoord leelijk uitgezien. Dat was na het tijdstip dat de Groningers erin slaagden zich een voorsprong van 21 te verzekeren, ongeveer 35 minuten na het begin van de eerste helft. Weliswaar had den zij daarbij wel iets meer gekregen dan hen toekwam. Feijenoord was technisch absoluut in de meerderheid. Alleen het élan waarmede de thuisclub haar aanval dikwijls weet te bezielen ontbrak nu. Hoe Feijenoord ook worstelde om den gelykmaker te verkrijgen, G.V.A.V. hield stand. Het geluk kwam de Rotterdammers evenwel te hulp. Een door een Groninger op zijn keeper teruggespeelde bal, ging in eigen doel (22). Beide partijen zagen tenslotte kans nog eenmaal te scoren zoodat het einde kwam met een gelijk spel. SCHALKE '04 KAMPIOEN VAN DUITSCHLAND. Voor meer dan 90.000 toeschouwers vond gistermiddag in het Olympisch Stadion te Berlijn de beslissingswedstrijd plaats om het kampioenschap van Duitschland tus schen Schalke '04 en de Dresdener Sport club. Schalke '04 legde beslag op het kam pioenschap door met 10 van de Dresde ner Sportclub te winnen. De stand by de rust was eveneens 10. Rapid Wien en Waldhof Mannheim speelden vooraf een wedstrijd om de derde plaats, welke zelfs na verlenging in een gelijk spel eindigde (44). WIELRENNEN DE RONDE VAN DEN BOSCH. Gisteren is de ronde van Den Bosch verreden. Tusschen de 99 deelnemers, wel ke in de klasse van de amateurs en onaf- hankelijken startten, was de strijd veel spannender. Door den regen was de weg soms zeer glad en hiervan waren vele val partijen de oorzaak. De Amsterdammer Heerland had het ongeluk een sleutelbeen te breken. Jansen uit Eindhoven, die geruimen tijd vrij ver achter het hoofdpeleton gereden had, liep plotseling uit en bleef verder den kop van de leidende groep houden. Ten slotte won hij nog juist met een wiellengte van Engel. De uitslagen luidenAmateurs en onaf- hankelijken over een afstand van 98.6 km.: 1. Jansen (Eindhoven) in 2 uur 31 min. 2. Engel (Amsterdam) 3. De Groot (Am sterdam) 4. Steenbakker (St. Michiels Gestel). AFSTANDMARSCHEN DE EERSTE AVOND-VIERDAAGSCHE GESLAAGD. De eerste avond-vierdaagsche van den S.G.W.B. werd Zaterdagmiddag beëindigd. Deze vierdaagsche is een succes geworden. Deelgenomen werd op 17 Juli door 1757 deelnemers; 18 Juli door 1688 deelnemers; 19 Juli door 1668 deelnemers: 20 Juli door' 1324 deelnemers. De Zaterdag benoemde commissaris voor de S.D.A.P., R.S.A.P., en C.N.P. mr. M. M. Rost van Tonningen, heeft Zaterdag avond een radiorede tot de arbeiders ge houden. Hij zeide o.m.: Een tragisch noodlot heeft gewild, dat het eerbiedafdwingende idealisme, waar mede de socialistische arbeiders den strijd voor lotsverbetering zijn begonnen, in den loop van het moderne parlementarisme ge leidelijk in rook is opgegaan. De arbeidersbeweging werd niet alleen van boven af in het parlement gesabo teerd, maar bovendien door het politieke Christendom van binnenuit gespleten. On danks deze innerlijke breuk, ondanks de ontzaglijke tegenwerking, waarmede de ware strijders voor het socialisme hebben te kampen gehad, is echter ontzaglijk veel bereikt. Ieder Nederlander, die onbevoor oordeeld den arbeid van de laatste halve eeuw in vogelvlucht overziet, zal tot de erkenning komen, dat zoowel in de S.D. A.P. als in het N.V.V., menig idealist even hard voor de lotsverbetering van den ar beider heeft gestreden, als in het volksche socialisme onzer dagen. Maar eveneens dwingt de2e terugblik ons tot de erken ning, dat het ideaal zelf, de verwezenlij king van een socialistische gemeenschap niet werd bex*eikt. WAAROM DE LEIDING DER S.D.A.P. VAN HAAR FUNCTIES WERD ONTHEVEN. Waarom werd nu de leiding van de oude S.D.A.P. van haar functie ontheven? Deze leiding heeft de stuwkracht gemist, om het diepe verlangen der arbeiders naar maatschappelijke vernieuwing ook maar in eenigszins voldoende mate te bevre digen. Zy heeft in den politieleen strijd zoozeer haar beginselen verzaakt door het aangaan van coalities met partijen van een lijnrecht tegengesteld beginsel, dat van haar niet te verwachten was, dat zij die vernieuwing zou kunnen leiden. De weg naar een betere toekomst kan door nieuwe leiders gewezen worden, die van onderop uit de rijen der arbeiders moeten voortkomen. Deze nieuwe leiders hoeven slechts aan te knoopen bij de oorspronkelijke idealen van Nederlandsche socialisten. Kunnen zij deze in vervulling brengen, dan zal het heele Nederlandsche volk hun dank weten. Zelden is de nood in een volk zoo hoog gestegen als op het oogenblik in het onze. De verschrompeling van de welvaart heeft een werkloosheid veroorzaakt, die onder voeding en lichamelijke ondermijning tot een schrikbarenden omvang heeft doen stijgen. Het grenst aan beleedigende schijnheilig heid als men aan deze ontzettende ge volgen van het kapitalistische systeem zou willen voorbijgaan en over geestelijke waarde zou willen spreken, alvorens de materieele vraagstukken op te lossen. De hooge nood dwingt ons als eerste socialis tische eisch te stellen, den arbeider dat gene te geven, wat de socialistische strij ders hebben samengevat onder den kreet: „vrijheid, arbeid, brood". In de waarachtige socialistische gemeen schap worden de werkers van een volk zoodanig in luin productie-kracht gericht, dat zy niet volgens het winstprincipe over de bedrijven worden verdeeld, of daaruit worden gestooten. Neen, de arbeidsgemeen schap van het volk moet op de vervulling van de noodzakelijkste levensbehoeften in de eerste plaats worden gericht. EISCHEN. Een socialistische arbeidersklasse dient dan ook aan elk bewind de volgende eischen te stellen: 1. Het onmiddellijk ontwerpen van een arbeidsplan voor het Nederlandsche volk, dat de productie voor de eigen behoeften in de toekomst binnen de wordende Euro- peesche gemeenschap zal waarborgen. 2. De inschakeling van alle arbeiders ten einde de werkloosheid op te heffen en een gewaarborgde vacantie, met behoud van loon, te kunnen invoeren. 3. De organisatie van ontspanning door de opening van reisgelegenheid in deze vacantie-dagen. Met deze laatste eisch bestreden wij het gebied van de cultuur. Het zou een miskenning zijn van lietgene wat N.V.V. en S.D.A.P. hebben tot stand gebracht, als wij aan den cultuurarbeid van de so cialistische arbeiders zouden voorbijgaan, die reeds thans verwezenlijkt is in de ont wikkelingsinstituten en ontspanningsgroe pen, in hun kunstbeoefening, hun ont spanningshuizen, hun natuu i*vriendenwerk Burgerlijke Stand Vlissingen. Van 18—22 Juli. Geboren Elizabeth, d. v. J. B. Dlerikx en S. M. van Boven. Gerrit, z. v. A. de Rooij en J. Schunselaar. Ondertrouwd: L. P. Sterzenbach, 24 j. en C. F. Schriel*, 26 j. P. J. Ferwerda, 22 j. en W. C. de Kunder, 19 j. Getrouwd: J. J. Bos, 27 j. en G. C. Marijs 20 j. J. S. Roest, 28 j. en E. Gabriëlse, 31 jaar. Overleden: J. P. C. Hillen, 84 j.,man van W. S. E. v. Dongen. C. Stroo, SS j., wed. van M. Nagtegaal. J. M. P. Arnoldus, 69 j. G. J. A. Scheepers, 46 j., man van M. Meulmeester. Goes. Geboren: Leuny Adrians, dochter van Jacob Priester en Leuntje Elisabeth Soeters. Marie Arend, zoon van Willem van Wit- senburg en Maartje Stolk. Geertz*uid Jo hanna Barbera, dochter van Gijsbert Ja cobus van Zee en Catharina van Sabben. Jan Pieter, zoon van Dingenus Sweedyk en Maria Neeltje Hoogesteger te Krabben- djjke, en zeker niet in het minst in hun eigen, zoo hartstochtelijk begonnen en tijdelijk tot een zoo hoog plan gebrachte jeugd beweging. Dit prachtige werk mag in geen geval worden afgebroken, Het slpoopen van dezen arbeid, waarvoor duizenden uitstekende Nederlandsche arbeiders hun beste krachten gaven, zou niets meer of minder beteekenen dan een laag verraad aan de kerngedachte van het volksche socialisme. Op het gebied van de cultuur heeft de gemeenschap echter aan de Nederlandsche arbeiders een vraag te stellen. Talloos zijn de arbeiders-muziekvereenigingen, de arbeiders-zangvereenigingen, de arbeiders- orkesten. Het zal de taak der arbeiders zijn, deze uitingen van waarachtige cul tuur van het Nederlandsche volkskarakter ook ter beschikking van hun andere volks- genooten te stellen. De scheidingen, die de klassenstrijd heeft gebracht, kunnen door deze en andere prestaties, waarbij ik bijv. denk aan den bond van arbeiders-tooneelvereenigingen, wegvallen. Naast den eerbied voor den arbeid, staat de eerbied voor de arbeiders cultuur. De arbeider is nu eenmaal het scheppende in het volk. DE JEUGD. Voor de jeugd moet de eischen worden verheven, dat een socialistische gemeen schap niet kunnen dulden, dat zij door gebrek aan materieele ver zorging, lichamelijk wordt verminkt of door 'cultureelen honger geestelijk verdort. Het is een verheugend feit, dat alle cultureele prestaties, die de arbeidrs heb ben verricht, terugtreden achter de ver basterenden inzet, die de eerste A.J.C.- generatie op cultui*eel gebied voor het jonge volk heeft gedaan. En dan wordt daarbij niet zoozeer gedoeld op materieele verworvenheden en gebouwen, kamphui zen en kampeerterreinen, neen hier past een woord van hulde aan de groote en echt socialistische jeugdbeweging. Wat wilde deze na-oorlogsche jeugd, die begreep dat Troelstra's profetische woor den van 1914, haar richtsnoer moest zijn. Het was Troelstra, die zeide, dat de nati onale gedachte de nationale geschillen moest overheerschen, dat het socialisme opnieuw doorgrond en gefundeerd moest worden. Deze woorden van den grooten socialis- tischen strijder waren het richtsnoer van de eerste generatie van de A.J.C. Zij wilde terug tot de bron van het leven, d.w.z. terug tot den eenvoud en de waarachtig heid van de natuur. Zij wilde los van het burgerdom raken en streefde innerlijk en uiterlijk naar een eigen stijl in kleeding, kunstbehoeften en ontspanning. Zij keerde zich af van het verval der kapitalistische steden en het drogbeeld van asfaltbe- schaving en zocht genezing in bosch en veld. Deze drang tot vei*fraaiïng en ver dieping van het jeugdleven groeide aan tot een zoo groote hartstocht en een zoo fel idealisme, dat het ons heden nog met ontzag vervuldt. En toch, zelfs in eigen rijen heerscht thans ontevredenheid over dat wat uit eindelijk bereikt werd, want de spanning der eerste jaren is verslapt en na 1922 is het langzaam bergaf gegaan. De adem van een nieuwen tijd moge de arbeiders jeugd met frissche kracht vervullen. Hat is onmiskenbaar, dat de socialistische jeugd naai* nieuwe bindingen en nieuwe vormen tast. In de vrijheid van een volk moeten de besten en sterksten de leiding hebben, In dezen edelen wedstrijd in dienst van de volksgemeenschap zullen de arbeiders de leiding kunnen hebben, tot welke beweging zij ook behooren. Zij zullen het kunnen en daarbij den korst van slappe burgerlijk heid, die hen tientallen jaren heeft over woekerd, kunnen doorbreken. Daarmee zal uit een rotte schaal de goede kern voor den dag komen. Moge dan spoedig in nieuw Nederland de socialistische gemeenschap waarvoor zoovelen streden worden verwezenlijkt. Mo gen de socialisten uit allen bewegingen el kander de hand rijken. Als deze eenwording thans bereikt zou worden, zouden de strij ders uit alle bewegingen hun doel hebben bereikt en daarmede de eenige werkelijke hulde zyn gebracht aan de nagedachtenis dier socialistische voorgangers, die de ver vulling van hun ideaal niet hebben mogen beleven. Nederlandsche arbeiders en arbeidsters, Uw tijd is gekomen. Ondertrouwd: Marinus Joosse. 26 j., j.m. en Hendrika Moerdijk, 23 j., j.d. te 's-Heer Arendskerke. Hoofdplaat. Geboren: Theresia Emma, dochter van Camiel Verstraete en Emma van Waes. Magdalena Amelia, dochter van Vincent Hoogerwerf en Germina Weijn. Petrus Jacobus, zoon van .Constant Simonse en Leonie Baakman. Getrouwd: Constant Bernard Pielaet, 25 j., en Maria Johanna de Poorter, 22 j. Overleden: Maria Adriana Boeye, 84- j., wed. van Johannes Jacobse. Adolf Aer- nouts, 67 j., echtgenoot van Wilhelmina Bijn. Domburg, Van 13—20 Juli 1940. OndertrouwdDaniël Johannes van de Velde, 32 j., te Breskens en Maatje de Vis ser, 28 j. Oostkapelle. Van 13 tot 20 Juli 1940. Geboren: Magdalena Maria, dochter van Jacob Sturm en Elizabeth Brand. Getrouwd: Jan Janse, j.m. 25 jaar en Catharina van de Woestijne, j.d. 24 j,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3