Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Nu de oorlogsstorm is uitgeraasd boven het Zeeuwsche land De naaste toekomst van onzen landbouw. Groote schade, maar... goeden moed. Mr. Rosi van Tonningen Seider van het Nederlandsche socialisme. 1 83ste JAARGANG NUMMER 166 MAANDAG 22 JULI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f2.30 per kwartaal. Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1.50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen En toen zijn akker ten einde was, Toen keerde de boer zijn" ploeg En hij knielde naast zijn ploeg in het gras, En de boer, hij werd verhoord. Er was in de wereld haat en nijd of oorlog, En dan weer vrede, rust en. droom, Maar de boer, hij ploegde voort. Aan bovenstaande regelen van Weru- nxeus Buning moest men onwillekeurig denken toen de t oorlogsstorm door het Zeeuwsche land raasde. Vliegtuigen snorden boven onze steden en dorpen bommen gierden dooi-' de lucht en schonden de aarde; stroomen vluchte lingen trokken langs de wegen granaten huilden en spatten ü'iteen, dood en verderf om zich spreidend de mitrailleurkogels floten.maar de boer, hg ploegde voort. Voor de stadsmenschen, die in doods angst hun huizen waren ontvlucht en.die op het platteland onderkomen hadden ge vonden, was de boer, die achter zijn ruige paarden over zijn land beende, een rustig punt in den chaos, een houvast. De bran dende wereld rondom hem, de algemeene nex-vositeit, angst noch dreiging schenen hem te deren. - Hijploegde voort. Terwijl vele anderen .verbijsterd op de komende dingen zaten te wachten, arbeidde de Zeeuwsche boer verder aan zijn eeuwig- heidstaak zorgen voor voedsel voor xnensch en dier, het benutten -van do vruchtbaarheid van onzen rijken bodem, die zonder hem wèl rijk zou zijn, maar bij lange na nietzoo vruchtdragend. Terwijl vele anderen zich verdiepten in problemen en toekomstbeelden, deed hij, wat zijn hand vond om te doen, zooals hij dat in alle tijden, onder alle omstandig heden heeft gedaan, en zooals hij ook in de toekomst zal doen hij ploegde voort. WAT DE OORLOG VERWOESTTE. De Zeeuwsche boer is geen wereld vreemd mensch hij staat met beide bee- nen in de werkelijkheid. Maar wat ook gebeurt, de grond blijft, de wijde luchten blijven hijzelf mag sterven, zijn werk zal worden voortgezet. Bewust of onbewust heeft de boer deel aan een eeuwigheids proces. Dat geeft hem een ander „tempo" dan den stadsmensch. Ook het feit, dat de natuur niet te dwingen is, doet de boer anders leven dan de mènsch in de stad. Maar het leven gaat den boer niet voorbij. En de oorlog is hem ook niet voorbijge gaan... Naar ir. J. A. Dorst, voorheen secretaris van de Z.L.M. en thans Provinciaal Voed- selcommissaris, ons mededeelde, zijn in Zeeland 28 boerderijen geheel of gedeelte lijk vernietigd. Voorts is veel schade toe gebracht aan het land. Deze schade betreft in de eerste plaats het inundatiegebied op Zuid-Beveland. Daar zijn, zooals men weet, onder water gezet de St. Pieterpolder, de polder Krui- ningen en de Olzender polder. Deze polders beslaan tezamen een oppervlakte van 1500 h.a. Deze 1500 h.a. zijn thans dood land. Zoo ver het oog reikt, ziet men een dorre streek. Boomen en heesters zijn gestorven; op het land ontbreekt alle gewas. Het land ziet er uit alsof het midden winter was. Rondom dat doode land leeft en groeit en bloeit het echter daar viert de zomer hoogtij, daar heeft het harde werken der. boeren resultaat. In dien cirkel van groen en goudgeel ligt het doode land van het inundatiege bied. Voor het eerste jaar wordt de schade geschat op 450.000. Aan rente en ar beidsloon wordt een bedrag van ƒ800.000 gederfd. Wat dit beteekent voor een dorp als Kruiningen, dat geheel leeft van den landbouw, begrijpt een ieder: het is funest. De schade, door het water veroorzaakt, is niet op alle gronden even groot. Gron den, welke werden geïnundeerd met water uit de Oosterschelde, leden meer dan gronden, geïnundeerd niet water uit de Westerschelde. Het water uit de Ooster schelde heeft nl. een hooger zoutgehalte. Verder kunnen zware gronden slechter tegen zout dan .lichte gronden. Grond, welke bij de inundatie onbegroeid was, leed meer dan grond, welke met planten was bedekt. Jarenlang zal de grond niet te gebruiken zijn. Het staat vast, dat het zeer gerui- men tijd zal duren eer de overstroomde gebieden voor den verbouw van alle ge wassen geschikt zullen zijn. DE NAASTE TOEKOMST. Wat in de naaste toekomst met de gronden zal gebeuren, is nog niet bekend. De regeling hiervan is opgedragen aan ir. Dorst. Deze zal, aan de hand van de re sultaten van het onderzoek op zoutgehalte, nagaan welke gewassen voor de gronden geschikt, zijn. Hoewel dit onderzoek op zoutgehalte nog moet plaatsvinden, staat voor den provincialen voedselcommissaris reeds vast, dat van het kweeken van uien, wjjnpeen,. en aardappelen, hetgeen speciaal in den Polder Kruiningen steeds geschied de, geen sprake zal kunnen zijn. Het geïnundeerde gebied'heeft dus groo te schade opgeloopen. Deze schade zal wor den vergoed door het Rijk en wel krach tens de bepalingen van de Inundatiewèt. Gehoopt mag worden, dat voor de Zeeuw sche gedupeerden een alleszins billijke re geling wordt gevonden. In het overstroomde gebied zal dit jaar niet meer worden gewerkt. Vóór alles heeft de grond thans rust noodig. Verder heeft de Zeeuwsche landbouw veel schade door het inslaan van' bommen en granaten op hét land, waardoor de op brengst geringer wórdt. In Zeeuwsch-- Vlaanderen hebben de Franschen boven dien veel paarden meegenomen. Sprekend over de toekomst van den Zeeuwschen landbouw, zeide ii\ Dorst den indruk te hebben gekregen, dat de Duit- sche autoriteiten het belang van den landbouw steeds trachten te beschermen. Zoo gaat thans de landbouw in vele geval len voor, bijv. bij het verstrekken van mo torbrandstof. Dit is zeer belangrijk, daar de motoriseering van het landbouwbedrijf in onze provincie de laatste jaren een ge weldigen vooruitgang heeft gemaakt. Dat Zeeland in de voedselvoorziening van ons land een groote rol gaat spelen, is zeker. In den vorigen oorlog werd Zeeuwsch- Vlaaderen de korenschuur van Nederland genoemd. Zeeland beschikt over 107.000 h.a. bouwland. De vooruitzichten voor den oogst zijn thans over het algemeen goed. Alles staat er goed voor, met uitzonde ring van het vlas, dat, speciaal in Zeeuwsch.-Vlaanderen, is aangetast door thrips. In andere jaren werd deze ziekte bestreden door bespuiting met derris. Dit jaar is deze bespuiting echter achterwege gebleven, want juist toen bespuiting noo dig was, brak de oorlog uit. De aantasting door thrips is in sommige gedeelten van Zeeland zoo hevig aldusÜr. Dorst dat overwogen dient te worden om- over te gaan tot inkrimping van de vlasteelt, des noods met behulp van een verbouwverbod. GOEDE HOOP. Wij vroegen ir. Dorst of Zeeland z.i. be langrijke schade zou lijden by inkrimping van den varkens-, den kippen- en den rundveestapel. De gevraagde antwoordde, dat Zeeland, met de verdere akkerbouwgebieden een ge heel andere plaats inneemt dan de streken, waar de zgn. veredelingsbedrijven over- heerschen. Voor de veredelingsbedrijven, welke de producten van kippen, het vleesch van de varkens en zuivel verhandeld, is buitenlandsch krachtvoer noodig. Doordat dit niet meer kan worden aangevoerd, is de basis van deze onderneming komen te vervallen. De grondslag van den Zeeuw schen landbouw is echter de grond, die al tijd blijft. De Zeeuwsche boer houdt welis waar ook rundvee, kippen en varkens^ maar hij kan die hoofdzakelijk voeden met afval-producten van eigen bodem. De ver onderstelling is daarom gewettigd, dat de hier bedoelde inkrimping niet al te zeer op den Zeeuwschen landbouw zal drukken. Op onze vraag of de Zeeuwsche land bouw bodem alles, wat hij noodig heeft, ook gedurende den oorlog zal kunnen krij gen, antwoordde ir. Dorst, dat stikstof een der voornaamste kunstmeststoffen voor den Zeeuwschen grond is. Deze stikstof wordt in ons eigen land vervaardigd en er is dus geen enkele reden tot ongerustheid. Het is natuurlijk ook niet zoo, dat de Zeeuwsche boer geen enkele moeilijkheid ondervindt van den oorlog. Het vervoer van land- en tuinbouwpro ducten, dat de laatste jaren uitsluitend per vrachtauto plaats vond, moet nu veel al met paard en wagen geschieden. Dit kost ontzaglijk veel meer tijd. Bovendien is dit langzamer vervoer schadelijk voor de tuinbouwproducten, welke aan bederf on derhevig zijn. Erkend moet echter worden, dat de verkeersinspectie deze moeilijkheden begrijpt en er zooveel mogelijk aan tege moetkomt. De Zeeuwsche boer was reeds gewoon te verbouwen, wat hem voorgeschreven en voor zijn producten te ontvangen wat de overheid hem toedacht. Hem heeft, de nieuwe tijd voorloopig in dit opzicht nog Weinig nieuws gebracht. De aflevering van Grutterswaren op de bon. Welke bonnen van heden af geldig zijn. Zooals reeds werd gepubliceerd zal heden, Maandag 22 Juli a.s., een. aanvang worden gemaakt met de djstributie van alle soorten rg'st, rijstemeel, gort, havermout, havervlok ken, grutten, maize.na, griesmeel, pudding poeders, macaroni, spaghetti en vermicelli. Gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 Augustus a.s. geeft de met „95" genummerde bon van het algemeen distribu tiebonhoekje recht op het koopen van 250 gram rijst of rijstemeel. De rnet „100" genummerde bon geeft gé- durende genoemd tijdvak recht op'het koo pen van 250 gram havermout of havervlok ken of gort of grutten. Voorts geeft gedurende hettijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 September a.s. de met „105" genummerde bon van het alge meen distributiebonboekje recht op het koopen van 100 gram maïzena óf griësmeel of püddingpoeder. Wat deze puddingpoeders betreft wordt de aandacht ér op gevestigd, dat onder de distributieregeling slechts vallen pudding poeders, welke vervaardigd zijn van of hoofdzakelijk bestaan uit producten bereid uit granen, rijst of tapioca. Gedurende het tijdvak van 22 Juli a.s. tot en met 11 September a.s. zal voorts de met „110" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekjè recht geven op 100 gram macaroni of vermicelli of spaghetti. „Engeland heeft niets op de rede van Hitier te antwoorden". Zooals te begrijpen valt wordt de rede van den Duitschen rijkskanselier, van Vrijdagavond, waarin Hitier een beroep deed op het gezonde verstand, in de En gelsche pers druk besproken. Algemeen verklaart men, dat thans ieder beroep op Groot-Brittanje van den kant van Duitschland overbodig is. Het antwoord van Engeland is Duitschland x-eeds tevo ren met de redevoering van Churchill ge geven. In officieele kringen te Londen is men van meening, dat Engeland niets op de rede van Hitler heeft te antwoorden. Toegeven van Engelsche zijde aan de Duitsche eischen wordt als volkomen uit gesloten beschouwd. GROOTE POLITIEKE SLAG TUSSCHEN DRIE STROO MINGEN. In een artikel over de rede van den Fuehx-er schrijft de diplomatieke redac teur van Stefani onder meer: „Zooals Hitler had voox-zien, zijn zijn vei-klax-ingen van 19 Juli aan de over zijde van het Kanaal slecht ontvangen. In het land, dal men ten onrechte den grond van de vrijheid heeft genoemd, is dc repro ductie van den tekst vex-boden. Dit is een zonneklaar bewijs, dat de Engelsche lei ders de waarheid vreezen. Tot aan de laatste catastrofe blijven zij het volk mis leiden en verhinderen zij, dat het zich re kenschap kan geven van den waren toe- staixd en van de werkelijke bedoelingen der mogendheden van de spil. Churchill handelt misdadig, als Ixij het Britsche volle op een dwaalspoor brengt door de bewering, dat de tegenstand in Canada zal kunnen worden voortgezet. Stefani merkt hierbij op, dat er niet aan te twijfelen valt, dat in Londen ach ter de parlementaire schermen een gx-oo- ten politieleen slag tusschen drie stroo mingen wordt geleverd. De eene stroo ming", die niet op de rede van Hitier wil antwoorden, wordt door Churchill ge personifieerd, een andere strooming, die naar getal het sterkste is, staat gunstig tegenover een informeeren bij de spilmo- gendheden naar de vx-edesvoonvaax-den, de derde strooming, die van het volk uit gaat wenscht een einde aan den ooi-log. Lloyd George pleit voor onderhandelingen. In de Engelsche hoofdstad doen sedert Zaterdag, naar de Zweedsche bladen uit Londen melden, de meest uiteenloopende geruchten en veronderstellingen de x-onde, vooral in verband met het feit, dat Lloyd George terstond na de redevoering van den Fiihrer een audiëntie bij den Engel- schen koning heeft aangevx-aagd en ge pleit heeft voor onderhandelingen met de spilmogendhedén. Ook de hertog van Windsor zou een soortgelijk standpunt hebben uiteengezet in een telegram aan zijn broeder, den koning. Bovendien vertelt men in Londen, dat invloedrijke kringen der city eveneens trachten hun invloed te doen gelden, op dat de regeering ten minste een bestu deering dex- eventueele vredesvoorwaar den in nadex-e ovex-weging zal nemen. Lloyd George zou, naar verder beweerd wordt, de laatste acht en veertig uur reeds veertig Lagex-huisleden voor. zijn standpunt hebben gewonnen. px-oducten gaat gewoon lxaar gang. Alleen gaan ze nu niet naar Engeland, zooals voorheen, maarnaar Duitschland. Van „wegslepen" van ons voedsel is geen spx-a- ke. Naar Duitschland gaat alleen wat wij zelf niet noodig hebben. De stemming van de ieugd, die Zaterdag en Zondag naar de Ostmark vertrok, liet niets te wenschen over. Een enthousiaste groep op weg naar den trein De S.D.A.P., de R.S.A.P. en de C.P.N- onder eenhoofdig bestuur. Uit den Haag: De volgende officieele vex-klax-ing is Zaterdag op de persafdee- lïng van het i-ijkscommissax-iaat afgelegd: Daar de in Nederland bestaande marxis tische partijen in haar leiding op grond van haar klassenstrijdmentaliteit, van haar intei-nationale verbindingen en beïn vloeding door onder leiding van Franschen en Engelschen staande internationalen als mede van de steeds systematisch door haar gevoerde hetze tegen het nabux-ige Duitsche rijk en het nationaal-socialisme geenex-lei waarborg bieden, dat de ge- wenschte Duitsch-Nederlandsche samen werking op de gebieden van den weder opbouw, van de weikloosheidsbesti-ijding en van de opheffing van de sociale positie van de breede lagen der Nederlandsche be volking, in het bijzonder van de ax-beiders, kan wox-den verwerkelijkt, is een regelend ingrijpen, dat dezen ongezonden toestand opheft, niet langer te vermijden geweest. De Rijkscomnxissax-is voor het bezette Nedex-landsche gebied heeft dan ook vex-- ordend, dat de sociaal-democratische arbei derspartij (S.D.A.P.)de revolutionnair- socialistische ax-beidex'spartij (R.S.A.P.) en de communistische partij Nederland (C.P. N.) onder de uitsluitende leiding en het uitsluitend beheer van een commissaris worden gseteld. Op dezen commissax-is gaan terstond alle x-echten en volmachten van de leiding zonder onderscheid, of het gaat over afzondex-lijke personen of colle ges van pex-sonen, ovei\ Hij is gerechtigd alle vereischte maatregelen van ox-ganisa- toiïschen, personeelen of financieelen aard te treffen. Tot commissaris met den boven om- sclxx-even bevoegdheidskring is mr. Rost van Tonningen benoemd. Hij heeft de hem ovex-gedragen bevoegdheden Zatei-dag op zich genomen. Een van de belangrijkste taken van de zen commissax-is zal het zijn, de sociale waarden en instellingen, die in de vex-schil- lende ox-ganisaties van de S.D.A.P. voox-- handen zijn, voor de leden te behouden en bovendien onder gebruikmaking van de zich thans voordoende nieuwe mogelijk heden nog aanzienlijk uit te breiden. In den loop van deze inwendige sanee ring en versterking zal aan de arbeiders de 'gelegenheid worden geboden, zich uit eigen krachten een nieuwe leiding te geven, welke de groote idealen en doel einden, van welke de pioniers van het Nederlandsche socialisme vervuld waren, welker verwezenlijking echter door de in ternationale verwatering en x*assenvreemde beïnvloeding van 'de sociaal-democratische partijen sterk werd benadeeld, in vollen omvang zal kunnen verwerkelijken. Dit saneex-ingsprocesmoet door geschikte maatregelen van den commissaris tegen iederen reactionnaïren aanval van buiten af beschermd worden. Van bevoegde zijde vernemen wij bij- zondex-heden omtrent de overwegingen, wel ke tot den maatregel tegen de vroegere leiding var de socialistische partijen heb ben gevoex-d. De internationale vex-bindingen, aldus onze zegsman, van deze partijen met de Internationales, welke veelal stex-k onder Franschen en Engelschen invloed hebben gestaan, waren het Duitsche nationaal- socialisme vijandig gezind. In het bijzon der echter heeft het aan Duitsche zijde kwaad bloed gezet, dat de Nederlandsche socialistische pax-tijen er niet toe hebben kunnen, besluiten deze vex-bindingen met de Internationalt-s te verbreken of althans tijdelijk los te laten, toen in Augustus 1939 de oorlog uitbrak. Door besprekin gen met de Internationales, vooral de vex-- tegenwoordiging van de S.D.A.P. bij het congres van de S.A.J. te Parijs, waren geschikt om de Nederlandex-s te betrekken in een on-neutrale, anti-Duitsche stroo ming. De kritiek welke hiertegen hier te lande is geuit, heeft in den boezem der S.D.A.P. geen weerklank gevonden. Een tweede reden voor den thans ge nomen maatregel is de systematische anti- Duitsche hetze, welke in die kringen is gexoerd. Deze hetze dateert niet van het begin van dezen ooi-log: toen is zij inte gendeel onder aandrang van de i'egeering venixinderd. De hetze is sinds jaren stel selmatig gevoerd. Men kan zeggen, dat de betrokken partijen sinds 1933 in open lijke vijandschap tot Duitschland stonden. In. de derde plaats was de leiding der partijen stérk doortrokken van Joodsclie elementen, die daar een veel grootere 2-ol speelden, dan door het percentage van de aangesloten Joodsche arbeiders werd gerechtvaardigd." Een en ander is reden geweest om de pax-tijen onder het bewind van een com missaris te stellen. Opgemerkt dient te worden, dat zij niet ontbonden zijn, maar zich mettertijd zelf een nieuwe leiding zullen kunnen geven. Goed verzorgd DRUKWERK? Fa. F. van de Velde Jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1