MODE-DETAILS KNIPPATRONEN BEÏNVLOEDEN DE KLEEDING OPVOUWBAAR BAKJE EENVOUDIGE HANDWERKEN VAN STOFRESTEN Om êr goed gekleed uit te zien komt het minder aan op het aantal japonnen en de verscheidenheid van costumes en mantels, die een garde-robe bevat, dan wel op een zekere handigheid en met behulp van de tails telkenmale een ander aspect aan een kleedingstuk te verleenen. Zelfs hoeden kan men met behulp van allerlei details veranderen en de smaakvol le etalages der fourniturenmagazijnen ge ven te dien opzichte menigen nuttigen wenk. Voiles worden in de komende maan den weer als een nouveauté beschouwd, na dat zy de afgeloopen seizoenen slechts sporadisch gezien werden. De Parijsche modistes geven bij haar collecties een aan tal hoeden, waarbij voiles als de finishing touch gelden. Voiles, die nu eens strak om het gelaat gedragen worden, dan weer op schouderhoogte reiken. Zagen wij den vo- rigen zomer in hoofdzaak zwarte voilet- tes dragen, thans valt waar te nemen, dat ook donkerbruin en marine-blauw in aan merking komen en wel voornamelijk op witte stroohoeden. Garneeringen van veeren ziet men in groote verscheidenheid en deze kan men b.v. op een matelot van een vorig jaar hechten, waardoor zoo'n hoed weer een ander aanzien krijgt. Uit stekend leent zich een fantasie „en coq" hier voor, ook een toefje bloemen of wat vruch ten rnaken een aardig effect. Men kan dus allerlei fantasieën met tulle, bloemen, vee- ren toe gaan passen om een hóed van een vorig seizoen om te tooveren in 'n modern hoofddeksel. Ook ribslint vindt men in rij ke keuze van kleuren, effen en bewerkt met bloemen, ruiten en strepen en dit leent zich uitstekend om een paar lussen of af hangende einden te maken aan den achter kant van den hoed, zoo dat zij het kapsel bedekken. Moderniseeren van een kleedingstuk geeft altijd een groote voldoening, temeer als men al werkende geïnspireerd wordt iets aparts te wrochten, dat er dan tevens een persoonlijke noot aan verleent. Shawl tjes worden nog steeds gaarne aangewend om de halsopening van een mantel aan te vullen, hetgeen dan ook gekleeder staat, vooral omdat de halsafwerking van vele japonnen zeer simpel is De hoofddoeken zul len, naar wij hopen, langzamerhand op den achtergrond raken en vervangen wor den door vlotte voorjaarshoeden. Teveel wordt vergeten, dat een hoofddoek lang niet bij ieder gelaat past, en daarbij wordt veelal nog weinig harmonie gezocht tus- schen de hoofddoek en de shawl, die in den mantel gedragen wordt, noch wat de kleu ren, noch wat de dessins aangaat. Schoenen zyn niet minder aan mode onderhevig dan de reeds eerder genoemde details, waaraan wij nog een reeks andere zouden kunnen STOPPEN VAN BREIWERK. Vooral bij .waschbare stoffen mogen de steken bij het stoppen niet te vast worden aangetrokken, doch aan begin en einde moet een kleine lus gemaakt worden, zoo dat de draad bij het wasschen iets kan kruipen. Mazen is de minst zichtbare wijze van repareeren voor hand- en machinaal gebreide weefsels. De steken worden zoo danig los gemaakt, dat een gelijk vierkant of een rechthoek ontstaat, terwijl men aan de zijkanten eenige steken onbewerkt houdt, die later omgeslagen en vastgehecht kunnen worden. Men rijgt onder het werk een lapje zeildoek, dat minstens 2 a 3 c.m. grooter is dan het te verstellen gat; men voorkomt hierdoor, dat het werk ingetrok ken wordt. Met garen, dat eenigszins ste vig moet zijn, worden draden gespannen in de lengte richting der steken, waarna de breisteken om deze draden worden nage werkt. Een eenvoudige wijze van repareeren, dat veel overeenkomt heeft met mazen, geeft bijgaande schets te zien. In dit geval komt de spanning met rechte draden over de breedt van het gat. De werkproef geeft dui delijk te zien op welke wijze de steken ge werkt en met de kantsteken verbonden moeten worden. toevoegen, indien plaatsgebrek ons dit niet belette. Van hoofd tot voeten heeft Mada me aan haar volgelingen gedacht, in het bijzonder aan een belangrijk accessoire n.L de handschoenen, waarvan de keuze de draagster typeert. Zoowel wat materialen als garneering en model aangaat, treft men 'n groote verscheidenheid aan, waarvan wij enkele nouveauté's van 'n beleend modehuis op bijgaande schets weergeven. Bovenaan een paar wit suède handschoenen met pijl- motieven in rood suède, waarbij een cein tuur in dezelfde uitvoering is. Onderaan een set, gemaakt van suède met versiering van hagedis, waarmede ook de gesp over- tr kken is. Rechts boven: Licht groen En- gelsch suède met stiksels in donkerder kleur. De rokken van gekleede middag- zoowel als van sportieve japonnen blij ven kort en ruim. Meer malen ziet men, dat een breed geplooide cein tuur de taille accentu eert, terwijl ook heup stukken zeer modern zijn. Het gladde stuk aan sommige japonnen, dat als een corselet werkt, handhaaft zich en verbindt de ingehaal de blousedeelen met den rok. Deze bestaat nu eens uit een aantal baantjes, dan weer uit al dan niet ingeperste plooien, zooals b.v. het model op onze schets te zien geeft. Ruiten nemen nog steeds een groote plaats in het modebeeld zoowel voor mantels als rokken en blouses wendt men ze gaarne aan. Donkerblauw neemt een vooraanstaande plaats in en wordt bij voorkeur met witte knoopen of met witte garnituren aan hals en mouwen gegarneerd. Overhemdblouses (zie schets) worden van ma terialen gedragen, zoo wel van katoen als lin nen, zyden en wollen weefsels en steeds klee- den ze gedistingeerd. Het ensemble op bij gaande schets bestaa uit blauw-wit geruiten rok met effen blauwe blouse, die halflange mouwen heeft, welke ruimte boven den elle boog hebben. Witte knoopen als slui ting en op de zakjes en witte stiksels langs den omtrek. Het opvouwbare bakje, dat onze schets aangeeft is zeer practïsch b.v. om photo's, ansichten enz. in te bewaren en het is han dig om er enkele te hebben, vooral ook als men de vacantie elders doorbrengt en allerlei kleinigheden op moet bergen. Men overtrekt karton met gebloemde katoen, zoowel deksel als bodem en zijkanten en kan de grootte naar willekeur nemen. Het eerst wordt den bodem overtrokken, waar toe men twee vierkante stukken katoen knipt, die aan alle zijden 1 cm. breeder zijn. Drie kanten worden gestikt, 'daarna schuift men het karton er in en naait den vierde kant diaht. De vier zijwanden wor den op dezelfde wijze overtrokken even als den deksel. Eventueel kan men aparte hoekjes van dubbele stof aan de vier hoe ken aanbrengen, noodig is het niet. Tenslotte worden zijkanten en bodem verbonden met overhandsehe steekjes als mede den deksel en maakt men gaatjes in de zijkanten, waardoor het koord gehaald moet worden,, dat het geheel bijeen moet houden. Spreekt nimmer met vrouwen over po litiek! Deze behoort niet tot het terrein, waarop een degelijke huisvrouw zich hoort te bewegen. Lieftallige jonge meisjes mogen geen couranten lezen. In den om gang met het schoone geslacht moet men steeds op luchtige wijze weten te convex- seeren! Wanneer jonge meisjes bij bevriende fa milies op bezoek gaan, zullen zij steeds een handwerkje mede moeten nemen, om zich hiermede onledig te kunnen houden, wanneer oudere dames haar breiwerk voor den dag halen. Wanneer een dame een zakdoek laat vallen en een hee deze niet vlug genoeg opraapt, heeft hij hierover zijn hartgron dige spijt te betuigen. Hij neeft b.v. te zeggen: „O, had ik slechts vleugels gehad, dan ware deze zoete plicht mij niet ontno men!" Wanneer een heer aan een diner naast een dame plaats neemt .heeft hij zich er van te vergewissen, dat hij niet een of meer pooten van zijn stoel op haar sleep plaatst. Dames mogen, als zij zitten nimmeT de beenen over elkander slaan. Een heer spreekt in tegenwoordigheid van een dame niet over kikvorschen, mui zen en ander ongedierte. Op weinig kostbare wijze kan men van effen en bedrukt katoen een ontbijtlaken vervaardigen, dat zeer origineel werkt. Oo1 linnen leent zich uitstekend voor dit doel, doch is wat duurder in aanschaffing. Gekleurde lappen, onverschillig of ze ef fen dan wel met moesjes, bloemetjes, ruit jes, sterretjes of wat ook bedrukt zyn, worden als hulptroepen aangerukt, en in eenvoudige motieven op het effen materi aal gewerkt. Men heeft twee patroontjes te teekenen b.v. een, die een gestagleerde hulp aangeeft en een 'ander met vyf schulpjes langs den buitenkant. Deze wor den van stof nageknipt en met een zeer kleine omslagje opgeregen,' daarna dicht langs de vouw met de machine opgestikt of door middel van festonstëekjes beves tigd. Afwerken met rand in afstekende kleur. De steeltjes kunnen evenals de hartjes van effen materiaal zyn of wel in platte steek worden gewerkt b.v. met coton perlé. Voor den tuinmeubels hebben we 's zo mers practische kussens noodig met los overtrek,, dat gemaakt kan worden van rood, geel of groen katoen of linnen in frissche kleuren. Om eenige onderbreking te geven b.v op rood 'n geel hart gewerkt met roode feston steken langs den omtrek en roode bloemen van coton perlé of groote dubbele kruis jes (koninginne steek). Een kussen als boven omschreven geeft de schets weer Ten slotte vestigen wij de aandacht op de theemuts, waarvan het overtrek zoowel van. resten zijde als van katoen of van ga lon in verschillende kleuren kan worden uitgevoerd. Onderaan vindt men het knip- overzicht in c.m. aangegeven. Indien men restantjes galon wenscht te verwerken ook lint kan overhands aan elkander wor den gezet dan heeft men een lengte vmi 85 c.m. en een breedte van 11 c.m. noodig. De buitenkant moet overeenstemmen met dien van het knippatroon, terwijl naar binnen toe drie uitnaden worden gestikt. Op het effen middenveldje wordt met be hulp van het kruissteekpatroon het motief gewerkt, dat aan het geheel zoo'n apart effect verleent. Men kan de kruisjes op de eenvoudigste wijze over stramien werken, vaarvan de draden later worden uitge haald. Beide kanten worden op de zelfde wijze gemerkt, daarna verbonden en op zij met een koord afgewerkt. Als aanvatter zijn di-ie lussen van 'ml koord gemaakt. Onderkant met zoom .afwerken. ge- het het de Zal ZOMERBLOUSES Blouses nemen een groote plaats in het modebeeld in, hetgeen niet te verwonderen is, mantelcostu- mes zich niet al leen weten te handhaven doch een steeds groote- re rol spelen. Zoo wel de strenge tailleur als het sportieve costume stellen hun eischen en naar gelang van het deel van den dag zullen de blouses min of meer ge kleed zijn. Het laatste wordt tot uitdrukking bracht door model, door materiaal en garneering. men 's morgens een flanellen of vyella, wellicht ook een shantung overhemdblouse dragen, dan wordt dit zelfde model veel gekleeder en leent zich zoowel voor 's morgens avonds als het van zyde ge maakt is. Drie ty pen van blouses domineeren, die wy op onze schets weergeven n.l. die met een lingerie effect het gemo derniseerde over hemd- en de aan sluitende. SUCCES PATROON Prijs 25 cent» A 198. Blouse met borduursel aan Kals en mou-1 wen; kleine plooitjes ter verdeeling der ruimte aan halsdeel en figuurnaden aan onderkant. Korte mouwtjes met boven- ruimten. Patronen in de maten 40 t./m. 44. SUCCESPATROON Prijs 25 cent, A 199. Batistenblouse met glad stuk en om liggend kraagje. Ingehaalde ruimte aan weerszijden van de smalle bies, die te vens als sluiting dienst doet. Mouwen met opslag. Patronen in de maten 40 t./m. 44. SUCCESPATROON Prys 25 cent. A 200 en A 201. Aansluitende blouse, die van katoen, friqué of cretonne gemaakt kan worden. 0-*k effen linnen leent er zich voor b.v. bewerkt met cirkeltjes in den steelsteek in verschillende kleuren of geborduurde moesjes. Aansluitend model met aangeknipte schoot, die in het midden achter een klok kend tusschenstuk heeft. Model, dat zich ook leent voor gezette dames. Patronen in de maten 4448. Onderaan ziet men dezelfde blouse met galon of zig-zag band afgewerkt. SUCCESPATROON. Prijs 25 cent. A 202 Moderne overhemdblouse met garnee- ring van smalle plooitjes aan bovendeel. Kleine schouderstukken en opgestikte bies met ruche. De laatste kan men uit prac tische overwegingen ook achterwege laten. E,rentueel kan de bies tot de onderkant doorloopen, zoodat dan twee aparte voor panden ontstaan. Korte mouwen met- opslag. Patronen in de maten 424446. Besteladres: Het Practised Modeblad, ostbus 36. Den Haag, giro 203203 Bit be- "dling het verschuldigde bedrag in post fels bijsluiten of opzenden per postwis- ieJ of per giro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 12