Het voor en tegen van die inmaak. KORTE PREDICATE Er dient slechts sprake te zijn van aanvulling: versche wintergroenten verdienen de voorkeur. DE ARMEN. Jezus, de scharen ziende, ging een groo ie klok Ittiden: Zalig, zalig, zalig. En wie kaar geluid hoorde, is geschrokken, omdat alles anders is. Zalig de armen van geest, want hunner is het Konikrijk der hemelen. Er is een farizeër in den tempel. Hij is geestelijk rijk en dankt God daarvoor. Er is een tollenaar achter een verren pi laar. Een rijke tollenaar zou bidden: „Ik dank U, God, dat ik ten minste niet zoo'n huichelachtige farizeër ben. Maar de tol lenaar uit Jezus' verhaal is geestelijk arm: „O God, wees mij, zondaar, genadig". Bezitloos. Hij heeft niets, niéts om zich op terug te trekken, niets om trötsch op te zijn, niets om op te hopen, dan werkelijk al leen op de gratie van God. Hij staat met ïeege handen. Dat is de arme van geest. Niet de mensch met weinig verstand of zonder fantasie, maar de mensch die met lenaar uit Jezus' verhaal is geestelijk arm: ïeege handen voor God staat. En ze opheft als een bedelaar: geef me wat, ik ben zoo arm. Zalig de'bedelaars. Het leven brengt ons soms samen met een meesleepende figuur, of een mensch in grooté geestelijke worsteling. Hoe onoog lijk komt je eigen leven je dan voor. Wat doe je zelf? Krentenwegen? Napraten? Je opwarmen aan andermans vuur? Je denkt: o, als ik ook eensZie, dit is het mt. Niet zeggen: o, als ik ook eens maar je leege, leege, dorre handen zienen ze opheffen, naar den Gever met het groote hart. Er zijn heden in de wereld vele handen naar God uitgestrekt. Er wordt veel ge beden, veel gevraagd. Ik weet niet hoe God dat bekijkt. Maar ik weet: als Hij ergens de leege, bedelende handen ziet, dan legt Hij erin zijn grootste geschenk, zuiver goud: het Koninkrijk der hemelen. Hadden wij toch-liever iets anders gekre gen. F- Bevelan'se brieven Zb is de wet. Louw kwam op d' oeve 'èel wat vroeger as dat 'n zelf verwacht Deur welke oorzaeken, dat doet 'ier nie ter zake, raae', dae kwam een dag, dat 'n mee z'n uusouwen op de straete stieng. Figuurlik gesproke. Ie weunden in een klein burgeruus en ie gin inkomsten. Wat noe? Dat liep 'n 'êelen dag te dienken en 'dat vroeg 'n ok an den notaris, die z'n zaeken 'eregeld toen ten dae voe de leste keer bie op kantoor zat. „Ja", zei die en ie pakten z'n wetboek, „je voader is een bemiddeld man en 'ier, volgens artikel 376, nêe-e 378, is die verplicht om joe te onder'ouwen". Daemae was Louw uut den brand. Ze besprakke de toestand van oalle kanten en ze rekenden uut 'oevee guldens ter oalle weke nöodeg zou we weze om b'oor- lik van te leven. Louw perbeerden om den notaris der op an te stieren, mee die boo- schap nae z'n voader, mae die dae ok nie vee zin in die zei „gaet eest zelf maer is prate, dat is beter". Dat gesprek Louw mee z'n voader onder vier öogen. En dat viel nie mee. Den ouwen 'êer nöoit vrekkig 'ewist, mae dat was 'n toch te bar. Ie zei „ik be- griepe nie 'oe da je 't vraege durft. Je most jen öogen uut jen 'öod schaeme. Je zusters stae van 's ochens ollef vuve in de klompen, zelf löope 'k mee m'n ouwe pöoten een 'êelen dag overoal achteran en jie zou dae' iedere weke een 'andvol geld op komme strieke zonder een slag uut te voeren. Dan zouwe óns zeker voe joe motte werke, èn voe je vrouwe die zou dan 'eele mirreg as medam achter 't glas zitte en de misjes, voe 'eur plezier, slave onder de koeien. Je zu' ter nie van 'óore. Ik za zelft wer is nae den notaris gae". En dat dee 'n den anderen dag Toen ten z'n belangen ezeid zei de notaris wee „ja", en ie pakten z'n wet boek wee, „ier, volgens artikel 382 bè je nie verplicht om 'n ok mae' één cent te geven". „Wat", zei de ouwsten en ie stak z'n kop nae' voren, „wat mö 'k 'n geve, volgens de wet?" „Gin cent", zei de no taris, „maarrje mot 'n onder- 'ouwe. Je mot 'n eten en klèeren en onder dek verschafte. Dus je kunt 'n gewoon tuus laete komme, dan kan 'n werke voe de kost". Den ouwen 'êer zat een stuit vóór z'n te kieken, mee z'n luppen vast op mekaere. Eindelik rees 'n op. „Dat za' 'k dan nog is op m'n beraed 'ouwe", zei 'n ie wees nae z'n 'oed „notaris, bedankt voe jen inlichtegen". Van de notaris gieng 'n i'egerecht nae z'n avvekaat en die lei 'n êel dat geval uut. Die pakten ok dadelik z'n wetboek en wou vanselft gae „procedeeren" om de zaak te „traineeren" en jóosje mag wete wat voe' vremde woorden a ten nog meer gebruukten. Mae z'n bedoelege was dan om de zaak op de lange baene te schuven, dan zou den in die tussentied meschien wè wat gebeure, waedeur Louw z'n „vordering" kwam te vervallen. Den ouwen 'êer oplettend 'eluusterd, maer ie daerom toch den 'elt nie begrepe van oal die gróote woorden. Mae dat kwam der niks op an ok, ie zei„oal die praatjes, daer ik niks an. Het êenegste dat a 'k wete wil is ditwat is recht?" Nou, de wet was in dit geval zö elder as glas „En", zei den avvekaat, toen ten zag dat er toch niks voe z'n te verdienen zou weze, „volgens mien gedachten, bè' je dat, as voader wezende, ok zedelik verplicht". Dae kust 'n mee naer uus. Ie 'ieuw dat nog een dag of drie op z'n beraed en toen dêelden ie z'n vrouwe en dochters mee, dè. Louw mee z'n vrouwe bie ulder in zou komme weune. Zö kwam Louw dan op d' oeve'êel wat vroeger as dat 'n zelft verwacht En ok in andere omstandegheden ie as knecht en z'n vrouwe as werkster. Zeeuwsche Kroniek DE WESTKAPPELSCHE DIJK. 1540—1940. n. Op het ©linde van het vorige artikel schre ven wij, dat in 1540 begonnen werd met staketwerk of stikwerk aan te brengen tot verdediging van den zeeoever. Palen in dwarsrijen verdeelen den oever in vakken of kisten, die met rijshout en steen gedeel telijk worden gevuld. Met rijsbeslag en krammatten waren dit tot in de 19de eeuw de eenige verdedigingsmiddelen. Eerst in de vorige eeuw werd het rijsbeslag door steen glooiing vervangen. Volgens een teekening van Jacob van Deventer, een der oude Nederlandsche car tografen, overleden in 1575, welke teeke ning omstreeks 1550 moet zijn gemaakt, zou het duin toen reeds over ongeveer 2000 m. lengte als dijk bewerkt zgn, n.l. ongeveer 300 m. bezuiden den molen, die thans vóór het dorp op den dijk staat, tot een kleine 100 m. benoorden den bekenden ijzeren toren. Op die teekening staat ook de in 1540 gelegde binnendijk. Door zijn ombuiging in het Zuiden in Z.O. richting was hij 300 m. langer en sneed het dorp, waar nu de dijk het dorp afsluit. Wij zullen zien, dat deze binnendijk in den loop der jaren vervormd is tot den tegenwoordigen zeedijk. Bij eiken eenigszins krachtigen storm werd groote schade aan den buitendijk toe gebracht. Groote oppervlakten rijsbeslag werden vernield, de steenbedekking op vele plaatsen weggeslagen en het staketwerk uitgerukt, zoodat groote gaten in den dijk werden geslagen. Dan was er weer werk voor de Westkappelsche dijkwerkers. Vooral de vloed van 1 November 1632 gepaard gaande met hevigen storm bracht veel schade aan. De Staten van Walcheren be kwamen nauwelijks middelen tot herstel ling. De oude zand- of buitendijk werd weer overgehaald en kwam meer landwaarts te liggen. Het is te verwonderen, dat de dijk in de vier eeuwen, welke hij nu reeds bestaat, slechts tweemaal is doorgebroken, n.l. in de jaren 3532 en 1682. Van den eersten door braak is niet veel bekend. Wel weten wij, dat door den vloed van 2 Nov. 1532 bijna geheel Zeeland is geteisterd. Zoo werd b.v. geheel Noord-Beveland overstroomd en bleef het eiland 65 jaar drijvende. Toen kon ech ter nog van geen eigenlijken Westkappel- schen dijk sprake zijn, maar meer van een aan den voet versterkte duinrij met er ach ter de in 1483 versterkte ware of weerdijk van 480 m. lengte. Meer weten wij van den doorbraak in 1682. In de maand Januari stormde het ver scheidene dagen achtereen uit het N.N. Westen. Op den 26sten dier maand was er een bijzonder hooge vloed. In het stedelijk archief van Westkapelle staat aangetee- kend „Des namiddags te twee uren brak de Westkappelsche dijk door, als wanneer het zeewater alhier vele landen heeft over- loopen, tot vier getijen achter malkander, bij het laatste getij braken de duinen op het zuïdeinde door." De dijk brak alzoo door bij, de aansluiting der duinen. Er ontstond een gat van onge veer 20 roeden breedte. Ofschoon dadelyk met man en macht gewerkt werd, kon niet verhoed worden, dat 4 getijen het land in stroomden, Dus meer dan 2 dagen bleef het gat open en stroomde het zeewater het land in. Voor den 5den vloed was het gat eerst dicht. Op vele andere plaatsen van den dijk wa ren er groote gaten in geslagen, zoodat bij nieuwe stormen doorbraken werden ge vreesd. Van uit de omliggende dorpen wer den mannen, paarden en karren geprest voor den dijk. Alle landlieden waren echter niet dadelijk, gewillig om de zoo hoog noo- dige hulp te verleenen. De inwoners van Domburg hadden zelfs geweigerd. De Sta ten van Walcheren deden hun daarom een proces aan. Op den 22sten Januari 1682, dus vier da gen voor dat de dijk doorbrak, was de nieu we commies of opzichter van de Vijf am bachtenwatering (Noordwatering) Isaac Gilles in functie getreden. Ofschoon alzoo pas in dienst, schijnt hij zóó flink op getreden te hebben, dat hem als belooning in vrij gebruik een perceel weiland werd afgestaan, achter de doorbraak gelegen. Al zijn opvolgers tot het midden der vorige eeuw hebben de wei in gebruik mogen ne men. In 1856 werd het weiland door het pol derbestuur verkocht. Langen trjd is het bij de Westkappelaars bekend geweest als het commiezenweitje. Wel wordt nog een weitje aldaar het materialen- of magazijnweitje genoemd. De Staten van Walcheren hadden veel beslommeringen en zorgen voordat al de ge teisterde dijken, in het bijzonder de West kappelsche dijk, voldoende hersteld waren. Behalve de genoemde doorbraak in het Zuiden hadden ook de duinen op het noord einde van den dyk veel geleden, zoodat men den dijk in 1683 moest verlengen met 20 roeden en 4. jaar later nog met 70 roeden. De geheele lengte van den dijk bedroeg toen reeds 870 roeden of 3132 meter. Door al die hoognoodige herstellingen was de behoefte aan contante penningen groot. Om hierin te voorzien moest boven het ge wone dijkgeschot 2 gulden extra ordinair op het gemet betaald worden. Wie niet op tijd betaalde, werd gedreigd, dat zijn landerijen zonder eenige rechtsvordering zouden wor den verkocht. Ook aan werkvolk was gebrek, zoodat ai'beiders werden geworven uit Noord-Bra bant. Het heeft eenige jaren geduurd, eer het polderbestuur de financieele moeilijkhe den, ontstaan door de verwoesting aan den dijk, te boven was gekomen. De Staten van Zeeland, als toezichthou dend college, daar zij de vroegere rechten van den graaf tot zich hadden getrokken, waren voor de toekomst niet gerust met de herstelling van den dyk. Zij drongen daar om bij de Staten van Walcheren er op aan, dat er een inlaagdrjk moest worden gelegd tot meerdere zekerheid op de plaats, waar de dijk bijzonder was verzwakt. Het polder bestuur had daarin geen lust en scheen zich niet de wet te laten voorschrijven. Het be weerde den ouden dijk voldoende te kunnen herstellen en dat de kostbare inlaag achter wege kon blijven. De heeren van Zeeland handhaafden echter hun meerderheid en aan de inlaag werd begonnen. Toen hieraan voor 17.500 was verwerkt, stelden de Staten van Walcheren aan die van Zeeland voor het werk te stakén. De laatstenstemden De tijd voor „de inmaak" begint weer te naderen. Het laat zich aanzien, dat menige huisvrouw, die weleer niet zoo licht geneigd zou zjjn, tijd en geld te be steden aan het conserveeren van groen ten, in de gegeven omstandigheden, aan leiding zal vinden zich de vraag te stel len, of het wellicht thans toch niet de voorkeur verdient tot deze of gene ver- duurzamingsmethode haar toevlucht te ne men. Bij de beantwoording van deze vraag zal moeten worden onderscheiden tusschen het gezin, dat over een eigen moestuin beschikt, en het' gezin,dat voor zijn groente-voorziening geheel op rechtstreek- schen aankoop is aangewezen. Wie zelf, geheel of ten deele, zijn eigen groenten kweekt, zal in het zomergetijde licht een overschot hebben, dat wanneer men het niet aan anderen wenscht uit te deelen, alleen door conserveering voor een nuttige bestemming behouden kan blijven. Hier is dus verduurzaming, d.w.z. drogen, inzou ten of steriliseeren, de aangewezen op lossing. Evenwel moet uit een oogpunt van goede voedselvoorziening in dit verband aan stonds worden opgemerkt, dat de kweekers van eigen groenten er verstandig aan zul len doen zorg te dragen, dat hun grond gedurende het koude jaargetijde in ge noegzame hoeveelheid en verscheidenheid versche groenten blijft opleveren. Wie zich hierop instelt zal vanzelf minder behoefte hebben aan geconserveerde groenten, ter- wijl een moestuin, die ingericht is op een groentevoorziening, die zich over het gan- sche jaar uitstrekt, trouwens ook minder groote overschotten in de zomermaanden zal laten, daar de beschikbare grond over een gooter aantal gewassen moet worden rdeeld. In wat wij hier ten behoeve van hen, die zelf een moestuin hebben, opmerkten, ligt feitelijk ook reeds het antwoord be sloten voor hen, die door aankoop van een deel van den zomerschen overvloed hun groente-voorziening voor het aanstaande wintergetij alvast voor een deel zouden willen dekken. Want de raad aan de zelf- tuinders gegeven om een goede verschei denheid van wintergroenten te kweeken, steunt uiteraard op het feit, dat ook voor de koopers deze groenten in genoeg zame variatie verkrijgbaar zullen zijn. Het moet nu maar eens uit z\jn met <lc legende, dat de winter ons dermate be perkt in onze voedselkeuze, dat wjj er eigenljjk zonder de verduurzaamde levens middelen niet zouden kunnen komen. Zonder veel moeite kan men in den winter tien a veertien achtereenvolgende dagen lang iederen dag een nieuwe groente óp tafel brengen, waai-bij zoowel wat uiter lijk, smaak als yoedende bestanddeelen be treft, variatie genoeg wordt geboden. En het is nu wel allang: gemeengoed gewor den, dat een voeding met versche groenten de voorkeur verdient boven het gebruik van verduurzaamde levensmiddelen. Daar mede wil natuurlijk niet gezegd zijn, dat inmaakgroenten geheel vermeden dienen te worden. Wel is het echter duidelijk, dat zij aanvulling moeten blijven en dat het stre ven van iedere huisvrouw erop gericht moet zgn, ook in den winter zooveel moge lijk versche groenten op den disch te bren gen. Savoye kool, wortelen, winterandijvie, roode kool, spruitjes, koolraap, boerenkool, bieten, uien, witlof, groene kool, knolsel derij, prei en schorseneeren ziehier eenige namen opgesomd om er aan te her inneren, dat ook het wintertij inderdaad een goede verscheidenheid van versche groenten levert, .die bij een wat gevarieerde bereidingswijze (ook de eenvoudige kook kunst laat nog ruimte tot menig nieuw avontuur) het verlangen naar „inmaak" nauwelijks zal doen rijzen. De nuchtere feiten voeren ons dan ook tót een drietal gevolgtrekkingen: a. Het koude jaargetijde biedt een vol doende verscheidenheid aan versche groen ten en de tegenwoordige omstandigheden zullen in dit feit geen verandering bren gen. b. Wie uit eigen moestuin een overschot heeft, waarmede hij op andere wijze geen raad weet, zal uiteraard evenals voorheen bedacht moeten zijn op conserveering, doch dient tevens zijn bebouwingsplan in dier voege te herzien, dat in ruimere mate naar het kweeken van wintergroente wordt ge streefd, waardoor vanzelf een beter even wicht wordt verkregen tusschen de pro ductie in zomer- en wintertij. c. In de onzekerheid van de tegenwoor dige omstandigheden zullen vele huisvrou wen zich zonder eenigen voorraad niet veilig voelen en dus meer dan gewoonlijk op het gebied van conserveering willen doen. Het is van groot belang dat diegenen onder de huisvrouwen, die zich thans voor het eerst met inmaken gaan bezighouden mislukkingen en daardoor verspillen van kostelijke etenswaren, geld, tyd en arbeids kracht trachten te voorkomen door zich te houden aan wat de ervaring aan de vele huisvrouwen, die dit regelmatig plegen te doen omtrent de huishoudelijke conservee ring heeft geleerd. Dan is drogen de wyze van bewaren, die zeker het minst kosten met zich brengt, maar die, buiten de fabriek om, slechts in jaren 1532 en 1682. "Van de eerste door- nu toe. In het midden der 18de eeuw werd de inlaagdijk vergraven, zoodat er tegenwoor dig niets meer van te zien is. Wij zouden uit de 18de en de 19de eeuw verscheidene jaren kunnen opnoemen, waar in de dijk bijzonder zwaar geteisterd werd. Steeds was hetzich terugwijkende verde digen. Door de buitengewone groote schade in de jaren 1862 en 1863 moest de Polder Wal cheren een geldleening sluiten van 300.000 tot verbetering der werken en tot herstel ling der schade aan den Westkappelschen dijk. Ook staat het jaar 1883 met een zwarte kool aangeteekend. ;(Slot volgt). R. B. J. d. M. weinige gevallen kan worden gevolgd. Slaboonen vormen het meest bekende voorbeeld. Ze worden afgehaald, aan een stevigen draad geregen en in de zon ge hangen, hetzij buiten (liefst onder een afdak) hetzij binnen voor een raam (bijv. op zolder). Zoodra de boonen „rammelen" van droogte, worden ze in goed sluitende trommels opgeborgen en op een drooge plaats bewaard. Ongeveer op dezelfde wijze kunnen in vierde parten gesneden appelen aangeregen worden, echter zóó, dat tusschen deze zeer waterrijke stukjes telkens, door middel van een knoop in den draad, een kleine afstand wordt bewaard, waardoor de lucht er beter door kan waaien en het vlugge drogen dus bevorderd wordt. De appeltjes zijn klaar, als ze taai en samengeschrompeld zijn. De hier te lande van ouds bekende in maak in het zout vraagt niet om een na dere beschrijving alleen mag worden op gemerkt, dat toevoeging van een ruime hoeveelheid zout (30 procent van het groentengewicht, dus bijv. 3 kg. zout op 10 kg. schoongemaakte groente) een groo te werkbesparing medebrengt. De groente in het vat vraagt dan feitelijk geen toe zicht Ket anders gebruikelijke telkens op nieuw schoonmaken van de bovenlaag en het toevoegen van zout vervalt. Regels voor het steriliseeren van groente en zacht fruit (vruchtenmoes, tomaten) zijn voor de huisvrouw, die dit werk ieder jaar pleegt te verlichten, evenmin noodig. Wel mag den raad worden gegeven, om de voor de flesschen voorbereide groenten een oogenblik in een ruime pan met flink kokend water op te wellen (plm. 10 mi nuten). Door dit „blancheeren" wordt het gewenschte slinken van de groente op een betere manier bereikt dan door het opzet ten met een bodempje water. Het in de pan achtergebleven water kan gebruikt worden voor het bijvullen van de flesschen. Voor het conserveeren van zacht fruit denke men ook aan de jambereiding. De suiker kan zeer wel geheel of ten deele door blanke stroop worden vervangen, mits men in het oog houdt, dat voor elk ons suiker, dat men wenscht te vervangen, on geveer 1 y2 ons stroop moet worden bijge voegd. Voor het overige onthoude men zich van het ontwikkelen van een overmate ijver op „inmaak"-gebied. Daardoor wordt de gezinsvoeding en de gezinsgezondheid gedurende de wintermaanden eer geschaad dan gediend. Van vrouw tot vrouw. HELPSTER vraagt De zoon van 'mijn vriendin is plotseling blind geworden. Ik weet, dat sómmige blinden tegenwoordig zeer zelfstandig blij ven, doordat ze zich, met behulp van een geleidehond, alleen op straat kunnen bewe gen. Waar kan ik een dergelijlcen hond krijgen, tot wie moet ik mij richten? Antwoord Te Amsterdam bevindt zich de school, waar geleidehonden voor blinden worden afgericht, een stichting van het Nederlandsche Geleidehondenfonds, waar van het secretariaat zich bevindtMidden weg 333, Amsterdam (O.), Tel. 55553. Hoe zeer deze school in een behoefte voorziet, blijkt wel uit het feit, dat in 1939 37 hon den werden afgeleverd, tegen 27 in het daaraan voorafgaande jaar Als U moge lijk eens in Amsterdam komt, dan zoudt U de school eerst eens kunnen bezichtigen, het loont de moeite. Richt U daarvoor uw aanvrage aan de administratrice, mej. dr. Joha W. de Stoppelaar, eveneens Midden weg 333. SCHILDERESJE vraagt Ik zou zoo graag eens rustig buiten wil len schilderen. Kunt U me soms raad geven waarheen ik het best kan gaan, liefst niet zoo ver van huis Antwoord Zoek Westkapelle eens op, een dorp, dat op vele schilders groote aan trekkingskracht uitoefent. Charley Toorop werkt er graag en dikwijls, ze zeide dezer dagen, dat het er mooi is van leelrjkheid. Maar misschien, misschien, ben je voor de waardeering van schoone leelijkheid nog een beetje te jong. HUISMOEDER vraagt 3 Ik heb een aardig „flatje", 't Heeft ech ter één bezwaar, een groot bezwaar, dat vooral in dezen tijd dubbel geldt, er is zoo weinig bergruimte. Ik heb niet zulke groo te voorraden, maar ik heb groente en jam gesteriliseerd, wat ik anders nooit doe. Nu zit ik met de berging. Weet U er raad op Antwoord U hebt natuurlijk een veran da achter uw flat en op die veranda een werkkast, die gewoonlijk alleen gebruikt wordt voor het bergen van allerlei voor werpen, die U evengoed weg kimt doen, de enkele bruikbare buitengesloten. U laat in den wand van die werkkast een gat ma ken, waarvoor U horretjesgaas timmert. Hierdoor krijgt U een frissche „vliegen kast" en met wat overleg kunt U hier heel wat Weckflesschen koel op een paar plan ken bewaren. U moet tegen den winter wel controleeren of ze niet te koel staan. Dan zult U ze naar binnen moeten verhuizen. Tegen dien tijd komt raad. NELLEKE vraagt Ik zou zoo dolgraag een lange pantalon op de fiets willen dragen. Vooral als het waait, is 't zooveel gemakkelijker en war mer dan die korte rokken van tegenwoor dig. Maar „men" vindt dat hier gek, en dus durf ik het experiment niet goed aan. Antwoord Als je nu eens begon de pan talon aan te trekken en er overheen een lange mantel te dragen, dan wennen de menschen er aan, dat ze inplaats van kou- senbeenen bedekte beenen zien. En als het heel warm is, heb je er niet zoo'n behoefte aan. Als je er dan mee wil doorgaan en je mantel je te warm is, laat je hem doodge woon uit. Als je je zelf er dan niets meer 'van aantrekt, wed ik, dat geen mensch er SCHAKEN REDACTEUR J. M. MULLIÉ. Boekbespreking. Bij de bekende uitgevers maatschappij G. B. van Goor en Zonen te 's-Graven- hage, is zoo juist een nieuw standaard werk van dr. M. Euwe verschenen, ge titeld „Het Eindspel". We kennen van dr. Euwe zijn thans eigenlijk als onmisbaar werk „Theorie der Schaakopeningen", en volgens hetzelfde recept, n.l. een uit- uitgaaf in twaalf afzonderlijke deeltjes, verschijnt nu een Théorie van het eind spel. Deeltje één tot en met vijf zijn gereed. Voor hen, die nog geen prospectus in handen kregen (men vrage dit by zijn boekhandelaar of rechtstreeks by den uit gever), laten we hieronder een overzicht volgen van den opzet van het werk: Deel 1: De Koning alleen. 2. Stukken tegen pionnen I; 3, Stukken tegen pion nen H; 4. Stukken tegen stukken I; 5. Stukken tegen stukken H; 6. Stukken tegen stukken of pionnen I; 7. Stukken tegen stukken of pionnen II; 8. Pion nen-eindspelen. 9 t/m 12 Practische eind spelen. Uit het voorwoord citeeren we: „Met deze Theorie der Eindspelen", het eerste uitgebreide hoek over eindspelen in de Nederlandsche taal, heb ik getracht een samenvatting te geven van de theoreti sche eindspelen, om daarnaast de prac tische eindspelen meer in den vorm van een leerboek te behandelen". Handig is het, dat ook dit belangrijke en voor eiken schaker onmisbaar werk, weer in afzon derlijke deeltjes verschijnt. Dit maakt den aanschaf gemakkelyk, en bovendien kan men bij kleinere wedstrijden, propaganda- avonden e.d. de boekjes als prijzen be nuttigen. Ter illustratie geven we thans enkele voorbeelden ontleend aan dl. 3: De stryd van Koning pion tegen Koning -j- paard. De partij met het paard vecht natuurlijk steeds voor remise. Zie dia gram: a bede fgh Met wit aan zet is het na 1 Kc 7 uit, maar ook met zwart aan zet is de pro motie verzekerd a) 1.Pe5—d7+ 2. Kb8—c8! Na 2 Kc7 zou 2Pc5! 3. b8D en Pa6+, met remise volgen. Pd7b6-f- 3. KcSd8 en wit wint. b) 1Pe5—c6+ 2. Kb8—c7 Pc6— b4. 3. Ke7b6 Pb.4— d5+ 4. Kb6—a5 (of a6, b5 of c6) Pd5e7 5. Ka5b5 en wint. Tegen den c-, d-, e-, of f-pion is de taak van het paard gemakkelijker. Zie onderstaand diagram; wit aan zet wint, doch zwart aan zet maakt remise. Wit. abode fgh Wit aan zet wint met 1 Kd7. Zwart aan zet speelt 1Pf5—e7+! (niet 1Pd6+?, wegens 2 Kd7 Pc4 3 Kc6! Pe5+ 4 Kb5 Pf7 5 Kc5! en wint). 2. Kc8d8 of 2 Kd7 Pd5 en remise 2 Pe7—c6+ 3 Kd8—e8 Pc6—a7 en remise. We kunnen door zoo'n enkel voorbeeld natuuriyk slechts een poover beeld geven van den inhoud, maar wie dr. Euwe's ma nier van schrijven kent, weet van te voren reeds, dat alles af is zonder meer. Met belangstelling zien we de verdere deeltjes tegemoet. erg op heeft. Er is toch eigenlyk heel©» maal niets tegen EINDEXAMEN vraagt Ik heb zoo juist eindexamen gedaan et nu weet ik nog niet, wat ik zal beginners Ik woon in de stad, maar voel niets voor een „stads"beroep. Ik vind 't heerlijk om buiten in den tuin te werken, maar myn familie beweert, dat het geen meisjeswerk is. Wat vindt U daarvan? Antwoord Dat is een moeilijk vraag, die je me daar voorlegt. Maar misschien voelt je familie er wat meer voor, als ze weet, dat er in Rijswijk eed* meisjestuin bouwschool bestaat, Huis te Lande, die al sinds jaren meisjes voor den tuinbouw opleidt. Je kunt er ook worden opgeleid tot tuinbouwleerares, tuinarchitecte of tot assistente in een biologisch instituut. Maar dat is weer meer een „stads"beroep! Tuin bouw behoort tot de vakken, die nu meer dan ooit een kans hebben. Ook voor meis jes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 10