Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Vrijwillige ruilverkaveling in den polder Kruiningen. DE HOUTVOORRAAD ÏN NEDERLAND. KOOPJES m BOEKEU waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 164 VRIJDAG 19 JULI 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f2.30 per kwartaal- Franco per post f 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1.50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, iedere'regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUBEAU VOOR P U 8 L I C I T E I T S W A A R D E. INGESTELD DOOR DE V E R.E E N I G I N G „DE N E D E R li A N D S C H E DAGBLADPERS" Met ontzilting, drainage, wegenaanleg enz. zal een drietal jaren gemoeid zijn. Iii een onderhoud, dat een correspon dent van de N.R.C. had met den directeur van den cultuür-teehnischen dienst te Utrecht, ir. F. G. Mesu, bevestigde deze, dat er in ons land genoeg werk te vinden is voor de vele handen, die erom vragen. Talrijke werkobjecten in verschillende dee- len van ons land wachten op uitvoering en er behoeft geen vrees te bestaan, dat de voorraad spoedig zal worden uitgeput. Integendeel: er komen telkens weer nieuwe werkobjecten bij, méér dan er na het ge reed komen van de lijst moeten worden afgevoerd. Een interessant object, in de provincie Zeeland gelegen, dat thans in voorberei ding is, vormt de Kruininger polder met de Nieuw-Olzende polder, die samen een oppervlakte van ongeveer 1500 ha. be slaan. Dit gebied, in het smalle gedeelte van Zuid-Beveland gelegen, is ter wille van onze landsverdediging sedert Novem ber van het vorige jaar geïnundeerd ge weest, waartoe men er zout water van de Oosterschelde in heeft laten loopen. Het water is nu verdwenen, maar de gronden liggen daar als. een zoutsteppe, waarop hoegenaamd niets wil groeien. De lage gedeelten' zijn zelfs totaal onvruchtbaar geworden. Geheelc boomgaarden zijn door het zoute water volkomen vernield. De grond is nu' nog gevorderd als gevolg van de vroegere 'defensie-maatregelen. De bedoeüng is echtex-, de gronden weer aan de oude eigenaren terug te geven, nadat ze eerst geheel ontzilt zijn. Intussehen zal, gelijk het den aanleg van nieuwe water- iossingen en een uitvoerige drainage, een stelsel van nieuwe wegen worden aange legd, waardoor een betex-e perceelsvorm wordt verkregen. Wanneer dan alles klaar is, krijgen de boeren "de beschikking over de nieuwe kavels in een toestand cTïë beter is dan hij ooit geweest is. Volgens de plannen van den cultuurtech- nischen dienst zal getracht worden een en ander langs den weg van een vrijwillige ruilverkaveling te doen geschieden. Daar toe zal op 24 Juli te Kruiningen een ver gadering worden gehouden, waar ir. Mesu een uiteenzetting van de plannen zal ge ven. In verband met de door het depar tement van defensie te betalen vergoeding zijn de grondexx indertijd, vóór de inunda tie, getaxeerd, waax-bij de waarde bleek uiteen te loopen van 1000 tot 7000 per ha. Wanneer het werk is afgeloopen, zullen ze opnieuw worden getaxeerd. Het verschil in waarde moeten de eigenaren dan bijpassen resp. kx-ijgen zij vergoed, hetgeen tegelijk met de bedrijfsschade als gevolg van de inundatie wordt verrekend. Het werk behoeft de boer niet te betalen, daar dit geheel voor rekening en risico van den staat geschiedt, wel echter het vex-- schil van waarde. Wat nu die bedrijfsschade betx-eft, voor de vex-goeding daarvan zijn verschillende regelingen ontworpen, al naar de behoef ten van de betrokkenen. De groote uit wonende eigenaren hebben een vordering uit de pacht, die ze anders zonden hebben gekregen. Landarbeiders en kleine boex-tjes, die gewoon waren zonder ai'beidskrachten te wei-ken, kunnen bij deze wex-ken te werk worden gesteld. Voor de grootere boeren, die de eigen gebruikex-s van het land wax-en, zullen uiteenloopende regelin gen worden getroffen, waaruit in onder ling ovex-leg een keuze zal worden gedaan. Er zal de mogelijkheid komen te bestaan, dat zulk een boer tijdelijk land krijgt toe gewezen, dat nxinder zout is, zoodat het als cultuurgrond gebruikt kan worden. Anders kan hij eventueel elders, bijvoor beeld in den polder Vollenhoven in Overijs sel, in de gelegenheid worden gesteld land te pachten, waarna hjj later weer naar Kruiningen terug kan komen. En tenslotte kan hij, als hij daar geschikt voor is, als voorwerker of opzichter bij de drainee- x-ingswerkzaamheden worden te werk ge steld. Dit alles moet nog in details worden geregeld. In totaal zal naar schatting met al deze werkzaamheden een drietal jaren gemoeid zijn. De wèder-uitgifte zal ge leidelijk geschieden, al haar gelang de ontzilting vordert. ANDERE GROOTE WERKEN. Op cultuur-technisch gebied, zoo vertelde Mesu, hebben we in de eerste plaats de Zuiderzeewerken, waarvan thans de af sluitdijk en één polder gereed zijn, ter wijl aan een tweeden polder met voort varendheid wordt gewerkt en er daarna nog twee andex-e groote polders op uit voering wachten. D'a,n is er het" groote plan tot indijking van de Biesbosch met bijko mende werken, als verhooging van dijken en afsluiting van de Bx-ielsche Maas, waax-- door de Zuid-Hollandsehe eilanden (in het bijzonder het eiland van Dox-drecht) en de streek bij Rotterdam van de nadee- lige gevolgen van hooge watervloeden tot ongeveer aan het einde van de volgende eeuw zullen worden bevrijd, met welk werk een bedrag van 60 a 80 millioen gulden zal zijn gemoeid. Zestigduizend man aan den arbeid. De x-ijksdienst voor de wex-kverx-uiming heeft tiians over het geheele land ruim zestig duizend man aan den arbeid en dit aantal zal spoedig tot ruim honderd dui zend kunnen worden vex-hoogd. Meer dan twee derden van deze werken liggen on cultuur-technisch. gebied én dit deel omvat hoofdzakelijk 'landaanwinning, ontginning, en ruilverkaveling. Ontfrlnnlnsc en ruilverkaveling. Voor de ontginning van woesten grond is in ons land niet zoo heel veel gelegen heid meer, vooral als men zooals ook de cultuur-technische dienst dat wil voor recreatieoord onzer steeds toenemen de bevolking voldoende terreinen wil over laten. In totaal zal in ons land nog een opner- vlakte van 70 k 80.000 ha. voor eigenlijke ontginning in aanmerking kunnen kom°n. Per jaar verdwijnt hiervan ongeveer 15.000 ha., zoodat men spoedig op dit gebied zal zijn uitgepraat. Het voornaamste ontginningswerk ligt op het gebied van de vex-betering van be staande cultuurgronden. Geleidelijk wordt hierbij een steeds stijgend aantal men- schen te werk gesteld. Deze her-ontginning van bestaand cultuurland bestaat in de eerste plaats uit aanleg of vex-betei-ing van de drainage, waardoor deze gi-onden een betex-en waterafvoer krjigen. Verder wordt de grond gelijk gemaakt, hetgeen moge lijke vex-scliillen in den voedingstoestand en den watertoestand van den grond opheft, zoodat het land beter te exoloiteeren is. Ondoox-laatbare lagen van ijzer- en zand- oerbanken en van z.g. schattex-veen worden vei-wjjdex-d, de geheele afwatering wordt verbeterd en er worden eenvoudige weg getjes aangelegd. Nauw hiex-mee samen hangt de ruilver kaveling, omdat hierbij ook soortgelijke wex-kzaamheden te pas komen. De x-uil- verkaveling, zooals die tegenwoordig wordt opgevat, is niet alleen een samen voeging van perceelen, maar de nieuwe perceelen worden opgeleverd in een toe stand, die een veel betex-e px'oductieviteit belooft. Op het gebied van de ruilver kaveling is in ons land nog pas uitge- voei-d 12,000 ha., in uitvoering is een op- pex-vlakte van 14,000 ha en aangevraagd is de ruilverkaveling voor 60.000 ha. ROOM VOOR ZIEKEN. Hoe moet men, als men op medisch voorschrift room moet gebruiken, te werk gaan, nu een verkoopvex-bod voor room is afgekondigd Hiervoor is een voorloopige regeling ge troffen. Men kan zich voor het vexkrygen van roem wenden tot zyn gewonen le- verancier, onder overlegging van een ver klaring van zijn huisarts of specialist, dat het gebruik van de daarin vermelde hoe veelheid room dagelijks voor den betrok kene noodzakelijk is wegens zijn gezond heidstoestand. De leverancier mag, indien hij producent van zuivel- eu melkproducten is, voor dit doel room bex-eiden en afleveren, indien daartoe schx-iftelijk vergunning is ver leend, door den directeur der afdeeling zuivelcoixtröle der Nederlandsche Zuivel- centx-ale in de betrokken px-ovincie. Aan deze vergunning kunnen voorwaarden worden verbonden. Indien de leverancier niet zelf produ cent is, als vorenbedoeld, lean hij de room na ovex'legghxg van de betreffende medi sche verklaring betrekken van een produ cent, die voo de bereiding en aflevering toestemmixxg heeft verkregen. Te Amsterdam reeds meer dan 300.000 in gezameld. De actie voor de nationale inzameling 1940 in de hoofdstad is xiiet geëindigd met de straatcolleete op 5 en 6 Juli, welke 106.000 gulden heeft opgebracht. Integen deel, x-eeds den volgenden dag, zijn in to taal 10.000 circulaires vex-zonden naar in stellingen van het bankwezen, de in dustrie, den handel, de nijverheid en de scheepvaart, alsmede aan talryke parti culieren. Deze circulaires waren vergezeld van inteekenbiljetten en het resultaat op 18 Juli van deze actie was dat circa 1600 instellingen en particulieren een bijdrage gestort of toegezegd hebben. Zevenhon- dex-d inteekenbiljetten waren ingevuld te rug ontvangen, 900 stortingen hebben dus rechtstreeks plaats gehad. Het x-esultaat ex-van is een opbrengst van 200.000 gulden, waardoor tot heden de totale opbrengst van de inzameling dus 306.000 gulden be draagt. Het nationale inzamelingscomité had gerekend op een inkomst van 500.000 gul den. De actie zal dan ook met alle la-acht worden voortgezet, te meer daar nog vele inteekenbiljetten niet zijn terug ontvan- "gen. NU OOK BROODDISTRIBUTIE VOOR HOTELS, CAFÉ'S, RESTAURANTS ENZ. Tot dusverre konden de hotels, café's en restaurants eixz. de voor hun bedrijf noodige hoeveelheid brood van hun leve rancier (bakker) betrekken zonder dat zij hiervoor bonnen behoefden in te leveren. Met ingang van Maandag 22 Juli a.s. is dit niet meer toegestaan. De hotels, café's enz. .kunnen van dien datum af uitsluitend brood by lxun leveranciers betrekken te gen inlevering van losse bonnen, welke de hotels, café's enz. op aanvraag bij de plaat selijke distributiediensten kunnen verkrij gen. Losse broödbonnen zullen door de distributiediexisten uitshxitend worden ver strekt voor de behoefte van de hotels, ca- fé'senz. in de maand Juli. Tegelijkertijd met hun aanvraag voor losse broodbonnen moeten de hotels,' café's enz. een aanvrage indienen ter vex-krijging van een toewijzing, waarmede zij hun be hoeften in de maand Augustus zullen kun nen dekken. Bij. deze aanvrage moet wor den aangetoond, hoe groot het broodver- bxnik was in de maand Augustus 1939. Ex- zal maximaal 75 van dit verbruik wor den toegewezen. Tot nader aankondiging mag in de ho tels, café's enz. aan het publiek nog brood worden verstrekt, zonder dat hier voor dé bonnen van''de .gasten behoeven te worden ingenomen. Aangezien de bakkers voor de hoeveel heden bx-ood, welke zij vóór 22 Juli a.s. aan de hotels, café's enz. hebben ingele verd, geen bonnen in ontvangst hebben kunnen nemen eix dex-halva ook geen meeltoewijzing konden vex-krijgen,is be paald, dat zij bij de distributiediensten kunnen opgeven, hoeveel brood zij na het invoeren van de bróoddistributie tot op 15 Juli j.l. aan bovengenoemde instel lingen hebben afgeleverd, waarna aan hen alsnog meeltoewijzigingen daarvoor worden verstrekt. Het spreekt vanzelf, dat de juistheid van deze opgaven streng zal worden gecontro leerd en dat tegen' bakkers, wier opgaven niet met de wex-kelijkheid mochten over eenkomen, de noodige maatregelen zullen Worden genomen. GRAANQPSLAGPLAATS IN BELFAST VERBRAND. De vorige week is in Belfast (lex-land) een gropte graanopslagplaats afgebrand, welke toebehoorde aan de Britsche mili taire overheid. Men veronderstelt, dat de brandstichters, leden van de Ira zijn. Tot dusver zijn de dadex-s niet gevonden. De bezettingsmanschappen van Narvik zijn per troepentransportschip in Duitschland teruggekeerd, waar hun een officieele ontvangst bereid werd Een onderhoud met den directeur van het Staatsboschbeheer. „Er zijn natuurlijk vrijwel direct nadat het gebruik van benzine werd beperkt, ten aanzien van het vervoex-probleem allerlei vraagstukken opgedoken, welke enkele maanden geleden niet of ternauwernood onder het oog behoefden te worden gezien en welke thans schreeuwen om een oplos sing", zoo leidde dr. J. A. van Steijn, direc teur van het Staatsboschbeheer het ondex-- hoxid in, dat een A.N.P.-verslaggever met hem had over kwesties, waarbij Staats boschbeheer texx nauwste betrokken is. U heriixnert zich zoo vervolgde dr. van Steijn dat Staatsboschbeheer jaren geleden propaganda heeft gemaakt voor en ook practisch gevolg heeft gegeven aan de toepassing van de zoogenaamde „hout gasgeneratoren". In plaats van benzine woi'dt hout gebruikt en de resultaten zijn werkelijk vex-rassend gebleken. In Italië en Frankryk zijn er ook gewone auto's waax-- aan houtgasgeneratoren zijn gemonteex-d, doch wanneer men ook hier te lande met houtgas zal moeten wei-ken, komen uiter aard in de eerste 'plaats vrachtauto's daar voor in aanmerking. Mocht het noodig zijn dat men levensmiddelen niet meer met benzine zal kunnen vervoeren, dan komt vanzelf het houtgas op de pi-oppen. De werking van „houtgas generatoren". Aan de auto's wordt dan een appax-aat aangebracht, dat te vergelijken is met een lange, breede, x-echtopstaande buis en daai-in komen kleine houtblokjes, die door middel 'van wat houtskool of anderszins langzaam vergast worden. De gemiddelde afmeting van deze blokjes is 8 x 7 x 6 cm. En hiervoor wordt in den regel beuken-, naald- of afvalhout gebx-uikt. Staatsbosch beheer is in samenwerking met de Neder landsche Heide Maatschappij er mede be gonnen groote hoeveelheden blokjes te la ten vervaardigen en U begi-ypt wel, al dus di-. van Steijn dat er zeer veel hout noodig is om alle vrachtauto's op houtgas te laten loopen; Dat zal ook niet mogelijk zyn, want als U bedenkt, dat voor duizend vrachtauto's ongeveer 500.000 m3 hout ge bruikt moet worden, wil men met de wa gens een redelijk nuttig effect kunnen sor- teeren, dan voelt U.wel, dat 't slechts een hulpmiddel is en dit voorloopig ook wel zal blijven. Statistisch is vastgesteld, dat men 2% kg. hout moet verstoken om hetzelfde te bereiken als met 1 liter benzine. Rekent U zelf maar uit zoo zei dr. van Steijn op hoeveel hout dat zou komen te staan Dit zou evenwel niet zoo erg zijn, indien de houtpositie van ons land niet zoo be droevend was. Maar daar zulks wèl het geval is, zullen er in de toekomst en dan aannemende, dat de benzineschaarsch- te van langen duur zal zijn hoogstens duizend vrachtauto's kunnen loopen. Voorheen had het niet zooveel te betee- kenen, dat ons land zoo arm aan hout is. Er was toen immers nog voldoenden aan voer van buiten uit Zweden en vele andere landen en hadden we in ons land zeker geen gebrek aan hout. Maar nu deze aan voer uit vrijwel alle landen voorloopig af gesneden is, wordt de toestand anders en hebben we ons te bezinnen over onzen houtvoorraad. Bosschen zullen geveld moeten worden. Thans zijn we verplicht ons eigen hout te gaan gebruiken, temeer daar de aan voer van gezaagd hout is stopgezet, het geen neerkomt op het feit, dat onze bos schen gedund, ja zelfs in een enkel ge val geveld zullen moeten worden. En in dit ve.rband mag ik wijzen op de levering van mynhout. Het is altijd zóó geweest, dat wij voor onze eigen mijnen een dex-de van het mynhout leverden en dat tweedex-de uit het buitenland werd betrokken. Thans zijn we verplicht onze mijnen voor 100 pet. aan hout te helpen, want het zal een ieder duidelijk zijn, dat het op gang houden van onze mijnen, juist tegen den tijd dat de winter gaat be ginnen, een px-imaire eisch is, waarvoor alle andere problemen moeten wijken. Zox-g- de ons eigen land dus voox-heen, dat er per winter 45.000 m3 voor de myr.en gereser veerd bleef, thans zijn we genoodzaakt 150.000 m3 af te staan. Het gevolg van het vele houtverbx-uilc zal zijn, dat onze bosschen zooals gezegd sterk zullen worden gedund, maar daarnaast heeft Staatsboschbeheer er voor zox-g te dragen, dat het natuurschoon ixiet al te zeer in het gedrang komt. Een doelmatige dunning van de bosschen is derhalve geboden. Indien Staatsbosch beheer vergunning geeft om te hakken, kan het daax-bïj den houthakker verplich ten om daax-na den aanplant van nieuwe boomen ter hand te nemen. Houtpryzen zullen stijgen. Met dat al zullen de houtpx-ijz^n stex-k gaan stijgen. De px-ijs, die op het oogen- blik nog 4 cent per k.g. is, zal over een week 6 ct. of nog wel meer zijn. Gaat dit zoo door, dan is het meest voor de hand liggende, dat er door de bevoegde autoriteiten maximum-prïjzen zullen wor den vastgesteld. Zulk een regeling zal waarschijnlijk niet zoo heel lang op zich laten wachten, zoodat er aan het opjagexx van den px-ijs paal en perk wordt gesteld. Het x-ijksbureau voor brandstof krijgt uiter aard in deze materie een groote rol te spelen. Er is in ons land een groot tekort aan populierenhout en dat zal met zich mee brengen, dat binnenkort het triplexhout zeer schaarsch zal worden, mede omdat de aanvoer van buiteix is stopgezet. Voorts wees dr. van Steijn er op, dat we ook onze eigen lucifers zullen moeten gaan maken, waarbij regelend zal moeten worden opgetreden oixi een ongemotiveex-de hausse in houtverkoop te voox-komen. Verder doet zich de vraag voor: hoe komen we aan hout om orxzexx papiervoor- x-aad niet geheel uit te pxxtten? Meestal gebruikt men daarvoor spax-- en dennen hout en ook daarvan is in ons laxxd maar een betrekkelijk kleine hoeveelheid. Wan neer dan getracht is alle problemen op de meest deskundige en billijke wijze tot oplossing te brengen, komt nog de vraag: mogen particulieren in den komenden win ter houtblokken in hun kachels stoken? Natuurlijk, maar de groote vraag is, zal er voldoende hout zijn om ook daarin te voorzien? Ons land is steeds arm geweest aan eiken- en beukenhout. Er is dan ook geen reden onx aan te nemen, dat wy in de komende maanden van deze houtsoorten meer zullen hebben dan voox-heen. Inte gendeel, het publiek moet daarop niet te veel rekenen. Er wordt thans met man en macht ge werkt aan het vinnen van tux-f: daarin ligt heel wat meer perspectief.Dit is ech ter een afzonderlijk probleem, waarover meer te vertellen zou zijn. Resumeerende betoogde dr. van Steijn, dat niemand zich ongerust behoeft te ma ken voor den komenden winter. Op de ecx-ste plaats kunnen de toestanden zich met den dag wijzigen en zoo dit niet het geval mocht zyn, valt er toch niet te wanhopen. Ten tweede werkt Staatsbosch beheer op volle kracht en evenals de Ne derlandsche Heide Maatschappij houdt het steeds de belangen van ons volk in het oog, zoodat resultaten niet uit kunnen blijven. (BALANSOPRUIMING) Boekhandel D. GOETHEER Paul Krugerstraat 41, Vlissingen Tel. 573

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1