Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Roosevelt voor de derde maal candidaat. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 163 DONDERDAG 18 JULI 1940 Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cent per week of f2.30 per kwartaal Franco per post f 2-50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels f 1.50,'federe regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels), POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen Het democratische partijcongres heeft hem opnieuw uitverkoren. Het Congres der' Democratische partij in de Vereénigde Staten, dat sinds enkele, dagen te Chicago vergadert, heeft gisteren 3ïiet 947 van de 1095 stemmen be sloten, om Franklin Delando Roosevelt, opnieuw dus voor de derde ïiiaal candidaat te stellen voor het president schap der, Vereenigde Staten. Dit besluit heeft' lioewelhet werd verwacht nogal opzien gebaard, omdat een zékere. Amerikaansché traditie wil, dat een' président der Vereenigde Staten niet meer dan. tweemaal voor de hóoge functie wordt aangewezen. Rooseveltheeft nu bijna twee ambts termijnen (van 4 jaar elk) achter den rug. Zooals men .iveet,' ,kwam hij' indertijd aan het bewind,: toen de crisisnood het lioogst was.-- IVfen -verwachtte wonderen .van hem, een verwachting, welke niet in ver vulling ging, al wist hij,te bewerkstelligen, dgt althans .tijdelijk verdere afglijding van de Vereenigde Staten naar sociale ellende voor breede groepen werd voorkomen. Roosevelt stichtte nieuwe economische en sociale organen, belichaamd in de z.g. „New Deal", welke echter later door zijn tegenstanders met behulp van het Hoog gerechtshof, grootendeels werden onge daan gemaakt. Zijn populariteit slonk aan zienlijk, doch ze schijnt toch nog omvang rijk genoeg, orn hem bij de in het najaar te houden verkiezingen een goede kans te geven. HET OFFICIEELE PARTIJ PROGRAM. Het democratische partijcongres te Chi cago heeft gisteren ook het program, dat met het oog op de verkiezingen werd op gemaakt, vastgesteld. Ter inleiding wordt gewezen op de „gewelddage" wlzigingen, die thans in de wereld aangebracht wor den. „Geen, democratische' regeering kan blijven bestaan, welke deze ontwikkelings tendenties niet inziet en geen tegenmaat regelen neemt. Buiten Amerika worden oude erkende instellingen ten val gebracht, en democratische philosophieën afgewezen. Op de huidige generatie der Vereenigde Staten rust de taak om het naar binnen door verkeerd beheer en van buiten dooi de totalitaire ideologie uitgedaagde demo cratische geloof te verdedigen. De wereld revolutie, waartegen de .Vereenigde Staten verdedigingsvoorbereidingen treft, is zoo dreigend, dat de waakzaamheid eerst mag worden verminderd, wanneer deze i-evolu- tie op de aarde uitgebrand is. In de laat ste zevenjaar is het de Democratische Partij gelukt de democratie door defensieve bewapeningen te versterken tegen' open lijke of verkapte agressie, evenals door verbetering van het economische prestatie vermogen en door opheffing van de sociale positie. Op deze verdiensten is men trotsch. Zij vormen de verdienste van het „schitte rende en moedige leiderschap van Roose velt en van zijn staatkunde en die van het congres". Verder wordt woordelijk jn het program gezegd: „Het volk der Vereenigde Staten is vastbesloten er zorg voor te dragen, dat de in Europa, Azië en Afrika woeden de oorlog niet overslaat naar Amerika. Wy willen niet deelnemen aan de overzeesehe oorlogen en wij zullen onze strijdkrachten te land, ter zee of in de lucht niet uit zenden naar gevechten in vreemde landen buiten het Amerikaansche continent, uit gezonderd in geval van ,een aanval. Wij bepleiten de Monroeleer, die wij meedoo- genloos zullen uitvoeren en verdedigen. Richting en doel van onze buitenlandsche politiek zal evenals in het verleden ook in het vervolg bestaan in de veiligheid en verdediging van ons land en in het be houd van den vrede". In het program wordt verder gezegd: „Het strekt de vooruitziendheid van Roo sevelt tot eer, dat de landsverdediging der Vereenigde Staten thans op het hoogte punt staat van haar prestatievennogen in tijd van vrede. Amerika moet zoo sterk zijn, dat geen enkele mogelijke combinatie van machten een aanval kan wagen. Men zal Amerika een onoverwinnelijk lucht wegen, een voor de bescherming van al/ zijn zeekusten en nationale belangen be kwame marine en een' volledig uitgenist, gemechaniseerd leger geven. 'Ervarihgën van andere naties leéren, dat alleen een totale defensie aanvallen kan afwijzen. Om te waarborgen, datdé bewapening der Vereenigde Staten zal bestaan uit' wapens des vredes, zal men de tradi- tioneele politiek der goede nabuurschap voortzetten, de rechten van anderen en de verdragsverplichtingen eerbiedigen, den bpitenlandschen handel cultiveéren door handelsverdragen en de economische sa menwerking met de republieken van het Westelijk halfrond bevorderen. Om redenen van zelfverdediging, en van een goed geweten kan de grootste demo cratie ter wereld zich niet .ve2;ooz'loven de „aangevallen volkeren" te ignoreeren en „wy verplichten ons derhalve, dien volke ren iedere materieele hulp ,te verleenen, voor zoover datvereenigbaar .is met de wetten en de bela.ugen vanonze -eigen landsverdediging". Op biimenlandsch politiek gebied zegt het program voortzetting toe van de tot dusverre gevoerde landbouwpolitiek en een vei-hooging van" het -inkomen der farmers, uitbreiding van het program tot behoud van 'den bodem, vermindering van de schuldenlast, die op het land drukt, uit buiting' van waterkracht,' herbebosscbing enz. Wat' de arbeidspolitiek betreft, wordt de nadruk gelegd op het recht der ai'bei- ders 'op collectieve onderhandelingen. Even ais in het verleden 'zal een ongebreidelde concentratie van economische macht en uitbuiting van den verbx'uiker en den spaar der ook In het vervolg bestreden worden. De'economie der Ver. Staten staat op dén drempel van een grootnieuw' tijdperk op allé gebieden. .Ter uitbreiding^ >énde Werkgelegen heid stelt "hét program dan vóór een con ferentie bijeen té roepen, voor de oplos sing van de werkloosheid ónder leiding van Roosevelt. Een afzonderlijk hoofdstuk van hét pro gram is gewijd aan de negers, voor wie een rechtsgelijkebehandeling bij aanstel ling .in regeeringsdiensten en bij de ver schillende Wapens wordt geëischt. 5000 MILITAIREN GAAN NAAR DE POLITIE. Naar de Tel. verneemt, zullen in totaal 5000 gedemobiliseerde officieren, onder officieren en manschappen van het beroeps leger naar de rijks- en gemeentepolitie worden overgeheveld. Voor de overneming door de gemeente politie berust de regeling bij het depar tement van Binnenlandsche Zaken en voor de rijkspolitie, rijksveldwacliten mare chaussee bij het departement van Justitie. Op aandrang van .de Duitsche overheid gaan de betrokken departementen na, hoe- velen in elke gemeente bij de gemeentepo litie, bij de 2-ykspoütie, kim22022 worden ondergebracht. Aangifte van motorrijtuigen, welke voor de Duitsche weer macht worden bereden. De Duitsche weermacht maakt bekend, dat alle motorrijtuigen, welke voor de weermacht worden bereden en zich nog bevinden in garages en reparatiewerk- plaatsen, ten spoedigste door de houders der genoemde garages en werkplaatsen moeten worden opgegeven bij het Nach- kommando Kraut, Mauritslcade 53, Den Haag, tel. 117780. Bij niet voldoen aan dezen oproep zal een strafrechtelijke ver volging worden ingesteld. De opbouwdienst krijgt boter! Herhaaldelijk is er in ons land strijd gevoerd over de vraag waarom onze sol daten margarine moeten gebruiken in plaats van boter, die wegens den over vloed tegen afbraakprijzen aan Engeland werd verkocht. Gelijk met de invoering van de boter- rantsoeneering is ook dit probleem opge lost. Onze soldaten, die in den Opbouw dienst werken, krijgen, naar het Rotterd. Nieuwsblad meldt, thans boter op hun brood. DUITSCHE ONDERSCHEIDING VOOR FRANCO. •De Fiihrer heeft het Spaansche staats hoofd, generaal Franco, op den Spaan- schen nationalen feestdag het grootkruis in de'orde van den Duitschen adelaar in goud verleend, tegelijkertijd heeft de Fiihrer het hoofd van den Spaanschen staat telegrafisch zijn gelükwënschen met den nationalen feestdag' doen toekomen. Engeland geeft toe aan Japanschen eisch. Wapentransporten voor China via Buma en Hongkong worden gestaakt. De oorlog in het Verre. Oosten, tusschen Japan en.China duurt nu reeds twee jaar. De meening. dat de Japanners China spoe dig onder de 'knie. zouden hebben is niet bewaarheid geworden. Volgens' de Japan ners was een der' oorzaken dat Tsjang Kai Sjek den strijd kon voortzetten, de groote en belangrijke, hulp welke de Chineesche maarschalk uit het buitenland ontving. 'Daartegen heeft Japan z-eeds tal van protesten laten hooren en ook ingrijpende maatregelen genomen. Men denke-hierbij slechts aan de uitgebreide blokkade van de Chineesche kusten. Deze blokkade bracht echter niet het ge- wenschte resultaat.China bleef den oorlog tegen Japan volhouden en het gebrek aan oorlogsmateriaal bij de Chineesche' legers, waarop Japan haar verwachtingen geba seerd had, deed zich niet blijken'. Al'waren dan de havens aan de Chineesche kusten voor- munitieaanvoeren e.d. gesloten, toch bleven er voor maarschalk 'Tsjang Kai Sjek nog wegen genoeg over óm zich van de noodige krijgsbehoeften' té'voorzien. O.a. ontvingen de Chineesche legers voor raden via Fransch Indo China, Engelsch Burma en over de'Britsche verdragshave'n Hongkong. Dit was de JapaiTn'era een doorn in het oog. De algemeene toestand in Europa heeft Japan nu aangegrepen om deze lekken in de blokkade van China 'te dichten. Eenigë 'weken geleden heeft Japan van Frankrijk geëischt, dat liet de wapentrans porten voor Tsjang Kai Sjek via Fransch 'Indo China onmiddellijk zou staken. Na uitgebloeide notawisselingen stemde de' Fransche regeeririg in met den Japan schen eisch eh werd het wapenvervoer naar China door Fransch Indo China gestaakt. Daarna heeft Japan onderhandelingen aangeknoopt met de Engelsche regeeïing en haar 'verzocht de oorlogslevei-anties via Hongkong en Burma aan Tsjang Kai Sjek te staken. Thans wordt uit'Tokio gemeld, dat deze onderhandelingen tot overeen stemming hebben geleid. De Britsche regeering zal van 18 Juli af, voor een periode van drie maanden, het vervoer van wapens, munitie,, petroleum, vi-achtauto's en spoorwegmateriaal via Burma verbieden. De Japansche consulaire ambtenaren in Hongkong en Rangoon zul len in contact: blijven met de Britsche auto riteiten, teneinde het tenuitvoerleggen van de overeenkomst te controleeren. in poli tieke kringen te Tokio wordt deze overeen komst als een compromis beschouwd.. EEN VERKLARING VAN TSJANG KAI SJEK. Maarschalk Tsjang Kai Sjek verklaarde naar aanleiding van de Britsch-Japansche onderharilelingen, dat de houding van Groot-Brittannië 111 de praktijk een onder steuning van- Japan beteekent. Hierdoor zal Groot-Brittannië niet alleen zijn vriend schap met China doen verdwijnen, doch ook zijn eigen positie in het Verre Oosten prijsgeven. Indien Groot-Brittannië hoopt door het sluiten van den weg via Burma den oorlog in het Verre Oosten te kunnen bekorten, dan zal liet slechts het tegen deel bereiken. Zoolang China zijn doel, het behoud van zijn souvereiniteit en de onge schondenheid van zijn grondgebied, niet heeft bereikt, zal het de wapens niet neer leggen. De mislukte evacuatie van Engelsche kinderen naar Canada. De Duitsche bladen geeselen onder kop pen als „Teeken van Britsche onmacht" en „Schandaal rondom de kinder-evacuatie" de bekentenis, die de Britsche lord-groot- zegelbewaarder, Attlee, in het Lagerhuis heeft moeten afleggen. Lord Attlee heeft toegegeven, dat het. groote plan voor het overbrengen van kinderen naar overzeesche landen uitgesteld is. De Nachtausgabe schryft„Deze mede- deeling heeft bij een deel der Lagerhuis leden de krachtigste protesten uitgelokt. Vooral de afgevaardigden der arbeidei's- parlij protesteerden tegen de benadeeling dei' minder gegoede bevolking. Attlee had echter nog een andere verontschuldiging. Hij zeide, dat het, sedert het plan opge komen is, helaas niet mogelijk geweest is, voldoende escorteschepen voor de trans portschepen, waarmede de kinderen ver- voerd zouden worden, beschikbaar te stel len. Attlee heeft echter verzwegen, dat het geheele plan der evacuatie naar over- zeesch gebied een reusachtig bedrog is ge weest. Toen men dit plan liet opduiken, heeft men alleen maar gezocht naar een verontschuldiging voor het feit, dat de Britsche plutocratie en de regeering haar kindei-en en kleinkinderen op de „Washing ton" naar New-York deden inschepen. Men wilde zijn eigen kinderen bijtijds uit het land brengen, doch heeft er nooit aan ge dacht, de kinderen der arbeidersklasse of zelfs die uit de „betere kringen" naar elders te vervoeren. Tegen een dergelijke organisatie zou de Britsche regeering niet opgewassen geweest zijn. Thans ziet het Engelsche volk, dat het grootste hedrog, dat ooit door een regeering tegen het volk 'gepleegd werd, onthuld is." Een goed werk. Door verschillende huishoud- en industriescholen in dia plaatsen, waar inwoners uit getroffen gebieden zijn ondergebracht, zijn voor de vrouwen gratis cursussen georganiseerd (boven), terwijl de kinderen intusschen onder deskundige leiding aangenaam worden beziggehouden De Nederfandsche vereenigingen in Duitschland. Het Nederlandsche perskantoor meldt Aangezien in Nederlandsch-Indië het Duitsche vereenigingsleven geheel onmo gelijk is gemaakt, moet verwacht worden, dat tijdelijk ook aan een aantal Nedei-land- sche ve2-eei3igingen m Duitschland verboden zal worden, eenigerlei werkzaamheid te vr- richten. Ongerustheid in Engeland over den oorlog in Afrika. Uit Lissabon wordt gemeld Het Labourblad „Dail. Herald" heeft van de Engelsche regeering geëischt, dat zy onmiddellijk een overzicht zal verstrek ken van den toestand in Afrika. De suc cessen en het oprukken van de Italiaan- sche vvee2-macht en de verovex-ingen by Mojale, die van officieele zyde als „onbe langrijk" worden bestempeld, hebben on rust verwekt. Waarschijnlijk zal binnen kort in het Lagerhuis een intei"pellatie worden gehouden over den strijd in Afrika. De diplomatieke betrekkingen tusschen Spanje en Chili afgebroken. Uit Madrid meldt liet D.N.B. dat de diplomatieke betrekkingen tusschen Spanje en Chili zyn afgebroken. De leden van de Chileensche amoassade te Madrid zijn reeds uit de Spaansche hoofdstad ver trokken om via Portugal naar him land terug te keeren. Het bombardement van Haifa. Het D.N.B. meldt van de Syrische gi'ens Onder de Arabische bevolking van Damas cus heeft het bombardement van Haifa door de Italianen groote geestdrift gewekt. Aan de betoogingen in Damascus en ook in Bei roet, die spontaa27 doox1 samenscholingen van menschen en optochten door de straten tot uitdrukking kwamen, hebben ook in uni form gekleede Fx-an^chen deelgenomen. Op de bergen aan de grens tusschen den Liba- 22021 en Palestina staan vele menschen te kijken naar de geweldige rookwolken, die opstijgen uit de bi'andende raffinaderijen. Het schijnt, dat de nieuwe raffinaderij, die in allerijl eerst kortgeleden afgebouwd was, in haar belangrijke deelen verwoest, zoo niet geheel vernield is. De vlammen slaan op uit ongeveer 50 olietanks. Wanneer de thans waaiende westenwind naar het oosten mocht omslaan, zou de geheele stad in rook wor den gehuld en misschien zelfs moeten wor den ontniimd. Dankbetuiging van den inspecteur van ten geneeskundigen dienst der landmacht. De inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht schrijft: Nu op 15 Juli 1940 ingevolge de gege ven bevelen het NedeiTaiidsche leger heeft opgehouden te bestaan, is het mij als in specteur van den geneeskundigen dienst der landmacht een behoefte, allen, die on der mijn bevelen hebben gediend, hetzij rechtstreeks, hetzij in verwijderd verband, alsook alle geneesheeren van burgerzie- keninrichtingen en de burgergeneeshee- ren, die hulp hebben verleend aan zieke of gewonde militairen, mijn gi-oote erken telijkheid te betuigen voor hetgeen zy voor het leger, alsook voor mij persoonlijk heb ben vex'richt. - Ik gedenk met gx-oote dankbaai-heid de zeer groote welwillendheid, zelfs in vele gevallen de vriendschappelijke houding, waarmede de meeste geneesheeren mij zijn tegemoet getreden. Met grooten weemoed zullen wij steeds onze tijdens den oorlog gevallen kamera den bly'ven gedenken. DItNST BODE VOOR DAG EN NACHT Plaats een „Kleintje" in de PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT U slaagt 1—5 regels 50 cent Iedere regel meer 10 cent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1