BRIEVEN UI7 VLAANDEREN Be Vlaamsche moederaarde - de Pfarrer - Karei Kaers en Poeske Scherens Vlaanderen heeft de 638-ste herdenking Van den Guldensporenslag gevierd. Het was een dag van toekomstbeloften voor de Diet- sche eenwording, een dag van innig geden ken, vol oude glorie en zingende jeugd. Hoog vloog de Blauwvoet en dreunend klonk het Leeuwenlied. Ook was er de zang van Vlaanderen „Myn land is het land van de stilte" het lied van den Vlaamschen landman, van zyn „weiden als wiegende zeeën", de zang van de Vlaamsche moeder aarde, de goede, de gemartelde aarde, die leed met den boer en bleef met den boer. Van „al wat nood leed in ons eigen land, rebellie, oorlog, hongersnood en brand, het komt en gaat en onze boer houdt stand". De Vlaamsche aarde is, als de Noord- Nederlandsche, door den mensch ontrukt aan het water, aan dat water, waarvan de winden en de zouten gezondheid en groei kracht schenken. Want de lage landen aan de zee zijn de landen van den rijken oogst. De hooikarren zijn er hoog, de korenschu ren breed en de wegen staan er in zomer tijd, als thans, geflankeerd door gouden hagen van wuivende halmen, zwaar en rijp. En altijd, zomer en winter, is er de stoere figuur van den landman, den man die leeft van de aarde en voor de aarde. Deze man is een bevoorrecht mensch, wijl hij met ge heel zijn wezen, met al zijn vezels, gehecht is aan den geboortegrond en hem lief heeft als zijn eigen moeder. Daarom zegt men in Vlaanderen, als iemand uitgedragen is naar den doodenakker bij de kerk „Hij rust in de moederaarde De bekende Vlaamsche schrijver Willem Elsschot is terug uit Frankrijk en vertelt van zijn vlucht. Die vlucht had eigenlijk een vaeantietocht moeten zijn, maar het kwam anders uit. Willem Élsschot heeft een landhuis te St. Idesbald en dacht daar veilig zijn vacantie door te kunnen bren gen. Tot de oorlog hem verder dreef, altijd maar verder met den vluchtelingenstroom, waaruit hij zich met zijn auto niet meer los kon maken, heen noch terug. Bij zijn heele familie van twaalf personen had hjj ook een ouden pater uit Brugge in zijn auto geladen. Zoo sukkelden zij tot in de omge ving van Boulogne, waar zij bij Fransche boeren onderdak vonden. De pater, die in jaren zijn klooster niet verlaten had en wel 'n beetje erg bang was in de wereld van den oorlog, deed niets dan bidden. Hij be gon de litanie der stervenden te bidden, toen hij de Duitschers zag naderen, want hij dacht blijkbaar, dat zijn laatste uur ge slagen had. Een Duitsche soldaat, de eerste van zijn ontmoeting, vroeg hem op krach- tigen toon DUIZENDEN TONNEN BRITSCHE SCHEEPSRUIMTE VERLOREN. DE DUITSCHE DUIKBOOTEN EN VLIEGTUIGEN ZETTEN HUN WERK VOORT. Bot Duit&he legerbericht. Het opperbevel der Duitsche weermacht maakte gisteren bekend Een duikboot meldt, dat zij scheepsruim- te der vijandelijke koopvaardij met een in houd van 23.600 bruto registerton tot zin ken heeft gebracht. Een tweede duikboot heeft een vijandelijke tankboot van 9000 ton, die in een sterk beveiligd convooi voer, in den grond geboord. Bij herhaalde luchtaanvallen op 15 Juli op het Engelsche scheepvaartverkeer in het Kanaal gelukte het drie koopvaardijschepen met een totalen inhoud van 18.000 bruto registerton tot zinken te brengen en nog vijf koopvaardijschepen met bommen te beschadigen. In den loop van den dag viel het lucht- wapen verder de Britsche vliegvelden van Pembroke, St. Athanatan, Plymouth en Bicester, de haveninstallaties in Cardiff en Brighton, benevens een vliegtuigfabriek in Yeovil aan. De neergeworpen bommen de den talrijke branden en ontploffingen ont staan. Engelsche vliegtuigen hebben in den af- geloopen nacht wederom in Noord- en West-Duitschland op eenige plaatsen bom men neergeworpen, zonder schade aan te richten. De strijd in Oost-Afrika. Het D.N.B. meldt uit Rome Naar aan leiding van het oprukken der Italiaansche troepen naar Kenya schrijft de „Giornale d' Italia", dat Italië door de verovering van den Dolot op zich heeft meester ge maakt van een gebied, waarop het reeds na den wereldoorlog aanspraak maakte en dat talrijke strategische voordeelen biedt by de bezetting van den strijd tegen Engeland in dezen belangrijken sector van Afrika. In de eerste plaats wordt het daardoor mogelijk directe verbindingen tusschen Kisimajo, Mogadiscio en het front in Zuid-Abessynië tot stand te bren gen. Wanneer eenmaal het Britsche verzet in dit gebied van Kenya gebroken is, blijft den Engelschen niets anders over dan zich achter de Tana terug te trekken. Het Italiaansche succes maakt verdere Brit sche offensieven in de richting van den Dolo top onmogelijk BULLITT NAAR AMERIKA VERTROKKEN. De Amerikaansche ambassadeur Bullitt is gisteren met het Clippervliegtuig van Lissabon naar New York vertrokken. Voor zijn vertrek heeft hij aan het blad „Diaria de Noticias" een interview toege staan, waarin hij verklaai-de, dat hij Maandag reeds telefonisch met Roosevelt had gesproken. Roosevelt zou hem reeds vanavond in het Witte Huis ontvangen. Zijn reis naar de Vereenigde Staten heeft ten doel Roosevelt op de hoogte te stellen van den toestand in Europa. De „New York Times" bericht, dat Bullitt zich naar New York begaf om al daar met zijn regeering besprekingen te voeren, en dat hij zijn functie van ambas sadeur bij dc regeering Pétain niet zal hervatten. Sie sind Römisch-Katholischer Pfar rer? Jawohlstamelde de pater, met bevende stem. Ich auch zei de soldaat toen en hij toonde het bewijs van zijn priesterlijke waardigheid. De verrassing van den ouden pater was groot en zijn vreugde over die ontmoeting niet minder. In zijn hart jubelde iets als een Magnificat en lang, innig lang, staarde hij den Duitschen priester-soldaat bewon derend aan, als zag hij in hem een engel, uit den hemel gedaald om vrede te brengen op aarde s In een nederige boerenherberg aan de grens zitten twee groote renners, Karei Kaers en Poeske Scherens. Poeske is wel kleiner van stuk, maar als renner zeker zoo groot als Karei. De groote renners rooken allebei een groote sigaar en bespre ken blijkbaar groote plannen. Poeske wou wel graag naar „Ollaand", om Van Vliet tc ontmoeten en Derksen, de nieuwe ster aan den sprinthemel. Karei komt informee- ren naar een kermiskoers in de buurt. Als hij hoort, dat er dit jaar niet veel van zal komen, bijt hij zoo nukkig in zijn sigaar, dat het vuur er uitspat. Poeske, die zoo vlug kijkt als hij sprint, lacht geamuseerd en als hij dan nog iets zeggen wil ook laat hij zijn sigaar bijna uit den mond vallen. Zij kunnen beter rennen dan rooken, maar toch hebben zy liever ,,'n goei straffe sigaar dan 'n flauwe sigaret". Zij smaakt hun als den eenvoudigen werkman en dat zijn zij ook, vooral in dezen tijd, nu er op „baan en piste" zoowat niets te verdienen is. Karei Kaers helpt „thois wa mee verrekens koe pen", want zijn vader is „beestenkoepman van stiel". Poeske heeft wat „rondgepedal- leerd bachten den kupen"( aan den Vlaam schen zeekant), om door den oorlog zwaar beproefde familie te helpen. Voorts hebben ze per velo koeriersdiensten verricht, in de eerste dagen van hun demobilisatie facteur gespeeld en burger-ordonnans, zooals hun makkers in Noord-Nederland, want gedien stig zijn ze allemaal, deze wakkere kerels van het ééne Dietschland. Wij hebben waardeering voor deze ruwe kleppers, voor hun vranke taal, voor hun ongekunstelde manieren. Dit zijn stoere werkers, al wer ken zjj voor het spel, dat sport heet. De mensch leeft van brood alleen Er zijn in het leven kampioenen en toeschouwers noodig. Maar als de kampioenen zoo een voudig zijn, zoo nederig en sportief als de ze Vlamingen, dan mogen zij er zijn (Nadruk verboden). De Italiaansche luchtaanval op Haifa. Een speciale correspondent van Stefani geeft bijzonderheden over den Italiaan- schen luchtaanval op Haifa, de stad in Palestina, die door de Engelschen tot een zeer belangrijke vloot- en®luchtbasis ge maakt is en het grootste petroleumcen- trum van de Middellandsche Zee is. De aanval werd ondernomen door tien vlieg tuigen, opgestegen van de bases in de Aegaeische Zee. Zij werden, zoodra zij door de Engelschen opgemerkt waren, hevig beschoten door al het afweergeschut langs de kust en op de heuvels, welke de stad beheerschen. Niettemin begonnen de vliegtuigen het bombardement en weldra hadden zij alle gestelde doelen, de haven, het vliegveld en de groote petroieum- opslagplaatsen, bereikt. Een zeer hevige brand brak uit. Engelsche vliegtuigen die zich op het vliegveld bevonden, stegen op om den stryd aan te binden, doch zy kon den de Italianen, die onmiddellijk na het werpen der bommen terugkeerden, niet bereiken. Op den terugweg konden de be manningen der Italiaansche vliegtuigen de uitwerking van het bombardement rus tiger gadeslaan. Zij constateerden, dat de brand in de petroleum-voorraden een reus- achtigen omvang had aangenomen. Het succes van den aanval is onder meer een gevolg van het feit, dat de Engelschen verrast waren. De Britsche admiraliteit was er van overtuigd, dat Haifa niet kon worden aangevallen, omdat het op aan zienlijken afstand van de Italiaansche luchtbases ligt. De Italiaansche vliegers, die ongeveer vijf uur over zee hebben ge vlogen, hebben het bewijs geleverd, dat de Middellandsche Zee voor de Italiaansche luchtmacht een groot meer is geworden, waar zij vrijelijk kan opereeren en tot de verst verwijderde vijandelijke bases kan doordringen. Vichy Is overbevolkt. Een speciale berichtgever van het „Jour nal de Genève" schildert den toestand in het overbevolkte Vichy. Naast de vluchte lingen is de stad vol ambtenaren en journa listen, die op jacht naar nieuws zijn en po litici, die zich rond de regeeririg verdringen. Deze heeft hotels en scholen in beslag ge nomen, om de ministeries en bestuursorga nen onder te brengen. By eiken stap komt men in de George Clemenceaustraat en on der de platanen van het Kuurparlc bekende parlementaire figuren tegen, alsook leden var de voormalige Belgische regeering, ge- vluchto directeuren van uitgeversmaat schappijen, bankiers, industrieelen, bekende schryvers, talrijke vrouwen uit hooge Parij- sche kringen en bekende filmsterren. De banken In Parijs heropend. Krachtens een verordening van het Fran sche ministerie van financiën zyn Maandag in het geheele Seine-departement de banken en openbare kassen weer geopend. Tegelij kertijd zijn alle beperkingen ten aanzien van het opnemen van credieten opgeheven. Ook de rentedienst alsmede de rentebetaling op schatkistpapier en oorlogsleeningen begint weer to functioneeren. SCHERPE AMERIKAANSCHE CRITIEK OP ENGELAND. Het D.N.B. meldt uit New York: Uit Engeland terugkeerende Ameri kaansche reizigers hebben melding ge maakt van schimpscheuten aan het adres der Vereenigde Staten, welke men den laatsten tijd in Engeland in toenemende mate hoort, omdat de Vereenigde Staten Engeland geen militairen bijstand verlee- nen. William Griffin, de uitgever van de „New York Enquirer", bekend om zijn aanklacht wegens laster tegen Winston Churchill, keert zich in verband hiermede in een opmerkelijk scherp artikel tegen de Engelsche critici. Waar het gaat om laffe gemeenheid, zoo meent Griffin om te beginnen, staan de Engelschen huiden hoog boven alle andere volken. Eeuwen van roof, plunde ring en moord, aldus vervolgt Griffin, hebben de Britsche mentaliteit zóó ver draaid, dat de Engelschen er werkelijk van overtuigd zijn, dat, ingeval zij worden aangevallen, elk ander land zoo spoedig mogelijk te hulp moet komen. In 1917 werden de Amerikanen echter niet laf genoemd. Pas toen het gevaar voor Enge land voorbij was, keerde het terug tot zijn traditioneele gemeenheid, door de Ver eenigde Staten een shylock te noemen. Eenige der „schitterendste daden" bij den opbouw van het Britsche rijk waren de met de modernste wapens gevoerde oor logen tegen Afrikaansche stammen. In Engelands oogen is het neermaaien van. weerlooze volken in Afrika met machine geweren en het werpen van brandbommen op „origehoorzame" Indische bergstammen het toppunt van militaire prestatie en van nationale eer. Ook de oorlog in Europa zoo vervolgt Griffin, biedt voldoende voor beelden van Engeland's gemeenheid. In het geval van Polen, dat Engeland op de meest plechtige wijze onmiddellijke hulp beloofde, verroerden de Engelschen geen vin, doch zij volstonden ermede, over de radio aan de verdedigers van Warschau mee te deelen, dat de geheele wereld hun moed bewonderde. Andere tragische voor beelden van Britsche dubbeltongigheid zijn Noorwegen, Nederland, België en Frankrijk. Geen eerlijk land op aarde zou zijn vroegeren bondgenoot op zulk een verraderlijk en laffe wijze overvallen hebben als Engeland de Fransche vloot te Oran. De strategie van Engeland bestaat steeds hierin, zoo verklaarde Griffin ten slotte, dat een minimum van eigen krachtsontplooiing andere zaken tot een maximum voor zijn eigen zaak erin te laten loopen en dan bij de overwinning de hand te leggen op al het gewonnene. Thans moeten de Vereenigde Staten En geland uit zijn delemma bevrijden. Daar de Vereenigde Staten, ondanks alle po gingen van Britsche zijde de Britsche vijfde colonne in Washington niet gehoor zamen, worden zij laf genoemd. Wij Ame rikanen, zoo besluit Griffin, zouden wer kelijk het lafste volk ter wereld zijn, wan neer wij zouden toelaten, dat deze samen zwering tegen het Amerikaansche volk en den Amerikaanschen staat gelukt. Lukrake Engelsche bombardementen op Emden. Uit Londen werd op 14 Juli gemeld, dat de aanval van de Royal Air Force op Emden, in den nacht van 12 op 13 Juli, buitengewoon veel succes zou hebben ge had. Petroleumopslagplaatsen, fabrieken en pakhuizen zouden hevig zijn gebombar deerd. Het zou gemakkelijk zijn geweest om deze doelen te herkennen, daar het zicht buitengewoon goed was. Van Duit sche zijde wordt hiertegenover vastge steld, dat in werkelijkheid 40 bommen boven Emden zyn neergeworpen. Daar door zijn slechts twee woonhuizen ver woest en verschillende beschadigd. Er zijn vijf burgers gedood en 16 gewond. Duitsche waarschuwing aan Engeland. Het D.N.B. meldt De Britsche radio heeft op 15 Juli beweerd, dat de Duitsche fabrieken thans 21 uur per dag gifgas vervaardigen en voegde hieraan de ironi sche opmerking toe, dat Duitsehland zich zeker spoedig beklagen zal over het ge bruik van gifgas door Engeland. Het doel, dat de Britsche radio met dit bericht nastreeft, is, naar van Duitsche zyde wordt verklaard, al te doorzichtig. Duitsehland heeft den oorlog tot dusver strikt volgens de bepalingen van het vol kenrecht gevoerd. Thans echter schijnen 'de Britten weder opnieuw, zooals reeds zoo dikwijls, een nieuwe schending van internationale overeenkomsten te willen plegen. De motieven hiertoe zijn klaarblij kelijk de zoogenaamde Duitsche voorbe reidingen tot den gasoorlog, die geheel en al verzonnen zijn. „Wij waarschuwen Engeland", zoo voegt men hieraan toe. Zestien milliard lire extra voor de Italiaansche defensie. Het D.N.B. meldt uit Rome Door een in het staatsblad gepubliceerde wet is het Ita liaansche ministerie van oorlog gemachtigd, tot aan het einde van het jaar voor buiten gewone defensie-uitgaven te beschikken over 16 milliard lii-e, naast de reeds goed gekeurde bedragen. De evacuatie van Engelsche kinderen kan niet doorgaan. Het D.N.B. meldt uit Londen De Engel sche lord-grootzegelbewaarder, Attlee, heeft in het Lagerhuis verklaard, dat de regeering haar plan voor het overbrengen van kinde ren naar overzeesche landen had uitgesteld, tot de toestand ter zee het mogelijk zou maken, dat men voldoende escorteschepen ter beschikking zou hebben. Er is echter een grondige wijziging ingetreden door de ver liezen aan scheepsruimte en het wegvallen van een groot deel der Fransche vloot. In de bestaande omstandigheden heeft de ge heele Britsche vloot in de eerste plaats de taak, de nationale veiligheid te waarborgen. Daarvoor moeten, aldus Attlee, alle andere overwegingen wijken. Gemengd Nieuws WAARSCHUWING TEGEN ORDEVERSTORINGEN. Van den Haagschen hoofdcommissaris. Reeds heeft de hoofdcommissaris van politie te 's-Gravenhage zich enkele dagen geleden verplicht gezien om de Haagsche burgerij er op te wijzen, dat in dezen ernstigen en zwaren tijd niets meer mis plaatst is dan het plegen van wanorde lijkheden of het uitlokken van relletjes, hetgeen zoo fnuikend is voor een goeden gang van zaken, by welker bevordering wy allen belang hebben en waaraan wij dus allen, zonder onderscheid van stand, rang en leeftijd, naar ons beste vermogen dienen mede te werken. By die gelegen heid werd tevens medegedeeld, dat bij ieder voorval, dat verstoring der openbare orde zou kunnen teweegbrengen, door het personeel der Haagsche politie met kracht en indien noodig met geweld zal worden opgetreden. Helaas is het in de laatste dagen enkele malen voorgekomen, dat gevallen van verstoring der openbare orde zich in Den Haag hebben voorgedaan. Waar van de zijde der Duitsche auto riteiten is aangedrongen op de loyale sa menwerking van een ieder, kan een derge lijk streven naar het verwekken van onrust onder de burgerij onder geen enkel voorwendsel worden gedoogd. Vandaar dat de Haagsche hoofdcommis saris nogmaals met klem waarschuwt te gen ordeverstoringen in welken vorm dan ook en tegen de bedrijvers daarvan de strengste maatregelen in uitzicht stelt. Het plegen van wanordelijkheden en het uitlokken van .relletjes, passen niet in een geordenden staat en dus zal door de Haagsche politie tegen dergelijke acties met kracht worden opgetreden. ONEERLIJKE COLLECTRICES. Geld uit collectebussen gestolen. De recherche te Groningen heeft twee zusjes van 17 en 16 jaar C. en R. de L. aangehouden ,die bij de nationale inzame ling te Groningen op Zaterdag 6 Juli met collectebussen liepen en ondanks het ver bod deze bussen tijdens het middaguur mee naar huis hebben genomen. De meisjes zagen kans van het gestorte geld een deel te stelen. Ongeveer vijftig gulden hebben zij tezamen buit gemaakt. Zij kochten daarvoor nieuwe kleeren en snoeperijen. Beide dieveggen zijn wegens de ernst van het feit in verzekerde be waring gesteld en zullen zich voor den of ficier van justitie hebben te verantwoor- DE BOSCHDLIK NAAR DEN SLOOPER. Het s.s. Boschdijk van de Holland- Amerika Lijn, welk schip tijdens de krijgs verrichtingen te Rotterdam ernstig be schadigd werd, is gistermorgen naar Hen- drik-Ido-Ambacht gesleept, waar het, naar de Scheepvaart meldt, zal worden gesloopt door de N.V. Holland, Scheepswerf en Ma- chinehandel. De Boschdyk werd in 1922 bij de werf De Noord te Alblasserdam gebouwd. Het schip meet bruto 6S72 en netto 4240 ton. UITBREIDING VAN DE POLITIE IN DEN HAAG. B. en W. van Den Haag stellen den raad voor het politiecorps uit te breiden met 300 agenten, 10 brigadiers en 10 inspec teurs, welke zullen worden gerecruteerd uit gedemobiliseerde militairen. Voor samenstelling, uniformeering en uitrusting van dit pei-soneel is tot 1 Janu ari a.s. noodig 385.400, welk bedrag B. en' W. voorstellen te putten uit het reser vefonds van de productiebedrijven, dat nog rond 2 millioen gulden bevat. EVERT VAN DIJK IN INDIË. Telkens weer duikt het praatje op, dat de bekende K.L.M.-vlieger Evert van Dijk zich herhaaldelijk aan het hoofd der Brit sche vliegtuigeskaders zou bevinden, die des nachts verschillende plaatsen in ons land bombardeeren. Het Nationale Dagblad weet thans te melden, dat de directie van de K.L.M. be richt heeft ontvangen, dat de gezagvoerder Van Dylc zich in Indië bevindt waardoor weer eens bewezen is, welke waarheid men aan geruchten hechten moet. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. Maandagmiddag is, waarschijnlijk ten gevolge van een vonk uit een zgn. „vuur duivel" brand ontstaan in de schuur, gele gen achter de kapitale boerderij van den heer G. Nierop Dzn. aan het Westelnde te Berkhout. Het Amur greep snel om zich heen en sloeg weldra over op de boerderij, welke weldra in lichter laaie stond. De brandweer van Berkhout zoowel als die van Bobeldijk, waren spoedig ter plaatse, doch vermochten tegen de vuurzee weinig uit te richten. Boerderij en schuur brand den tot den grond toe af, waarby een groo te voorraad hooi, welke juist was inge haald, verloren ging. De belendende per- ceelen liepen geen gevaar. De schade wordt door verzekering gedekt. SLECHTING VAN DE VESTING ANTWERPEN. De werkzaamheden voor de slechting van den ouden vestinggordel van Antwerpen, waarmee eenigen tijd geleden een aanvang is gemaakt, vinden ongestoord voortgang. Een oppervlakte van 180 hectare komt hierdoor vrij en zal worden gebruikt voor het aanleggen van een grooten, modernen weg rondom de stad. De kosten hiervan worden geschat op 165 millioen franken. Door deze werkzaamheden zullen 6000 arbeiders gedurende drie jaar aan het werk zijn. GEDENKSTEEN VOOR DE BLüCHER. Op het eiland Askenholmen bij Oscars- borg in de Oslofjord heeft de Duitsche marine een gedenksteen onthuld ter na gedachtenis aan den in deze omgeving ge zonken kruiser, Blücher. Het opschrift luidt: „Voor Blihrer en vaderland, Blü cher, 9 April 1940". DE DOOR HET FRANSCHE LEGER AANGERICHTE VERWOESTINGEN IN BELGIË. Het D.N.B. meldt uit Berlyn De ver woestingen, die de terugtrekkende Fran sche legers overal in België en in het eigen land hebben aangericht, konden tot dus verre alleen door bezichtiging ter plaatse bewezen worden. Thans zijn het Duitsche leger verschillende documenten, in handen gevallen, waaruit onomstootelyk blijkt, dat de Fransche troependeelen volgens unifor me van te voren verstrekte aanwijzingen hebben gehandeld, In dit verband verschaft een besluit van den generalen staf van den opperbevelheb ber van het Fransche Noordoost-front zeer veel opheldering. Dit besluit is gedateerd 29 Mei 1940 en luidt ongeveer als volgt Ten einde door verwoestingen en vernie lingen een ernstige vertraging in den op- marsch van vijandelijke gemotoriseerde af- deelingen te verkrijgen, moeten deze op doeltreffende wijze ten uitvoer worden ge legd. Zoo mag bijv. niet geaarzeld worden in een dorp verscheidene huizen in de lucht te laten vliegen, ten einde zoodoende bij den uitgang van het dorp groote puinhoo- pen te vormen, voor het opruimen waarvan de vijand langen, tijd noodig heeft. DEN DUTS KLAPTE GOE VLOMS. De correspondent van de N.R.Ct. te Roosendaal schrijft: De grens is niet zoo hermetisch geslo ten, of er dringt uit B eigenland nog wel het een en ander tot ons door. Van een Vlaming die naar ons land was gekomen, hoorden we, op zijn gemoedelijke manier verteld, hoe de bezetting van zijn dorp in haar werk was gegaan. Zoodra zich de mare verspreidde, dat de Duitsche troepen in aantocht waren, weerklonk het uit den vorigen oorlog niet onbekende „Loepe zulledaar komt den Duts!" In paniek vluchtte de bevolking weg. Onze zegsman behoorde tot de weinigen die verkozen te blijven. Dat deed ook de burgemeester, die, geflankeerd door den hoofdchampetter en de twee andere cham petters, op het bordes van het raadhuis de komst van den bezetter afwachtte. Zijn Edelachtbare was in groot tenue; zenuw achtig raapte hij wat school-Duitsch bijeen voor een kleine toespraak. Daar verscheen eindelijk om den hoek van de straat een Duitsche militaire auto. D^ wagen stopte voor het raadhuis, de burgemeester stapte naar voren, maar vóór hij een woord uit kon brengen, riep de inzittende officier hem in onvervalscht Antwerpsch toe; „Awel, heer burgemeister, ga zurgt, dad alles hier rustig blaaft, zulle, dan kom ik over 'n week wir vrom!" Rgng! deed de auto, en voor de ma gistraat en zyn champetters goed en wel van hun verbazing bekomen waren, was de bezettende macht alweer uit gezicht ver dwenen. Het dorp was veroverd, maar de eerste wr-ek is geen Duitscher meer in het plaatsje gezien. Het meest verbaa 'de de burgemeester zich echter nog over de prompte begroe ting op dien gedenbwaardigen morgen. „Den Duts klapte goe Vloms zulle!" LEON DEGRELLE. Naar van goed ingelichte zijde te Brus sel verluidt, heeft de leider der Rexisten, Degrelle, die naar Frankrijk was gevoerd, het contact met zijn partij weer hersteld. HET SPOORWEGVERKEER IN FRANKRIJK. De Fransche spoorwegen hebben in over eenstemming met de Duitsche bezettings autoriteiten het treinverkeer ParijsTou lon eenerzijds en ParijsClermontF er- randLyon anderzijds weer hersteld. Dit treinverkeer dient in de eerste plaats voor het herstel van het postverkeer tus schen beide zónes. Het publiek kan van dit treinverkeer geen gebruik maken. BEWEGINGEN VAN DE AMERIKAANSCHE VLOOT. Acht Amerikaansche kruisers, die btf Hawaii lagen, hebben vergezeld van tieS torpedojagers Pearl Harbour met onb#* kende bestemming verlaten. Intusschen heeft ook een andere groep oorlogssche pen, bestaande uit vier kruisers, een aan tal torpedojagers, de slagschepen „Colo rado" en „Nevada", alsmede een vlieg tuigmoederschip, Pearl Harbour" in Zuidoostelijke richting naar het eiland Maui verlaten. Radiorubriek Donderdag 18 Juli 1940. JAARSVELD, 414.4 M. N.O.R.V.-Uitz. 8.00 Ber. A.N.P. 8.10 Schriftlezing, medi tatie. 8.25 Gew. muz. (gr.pl.) 8.35 Gram. 9.30 Cello, piano en gram. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.00 Ber. 12.15 Zang met piano en gram. 12.45 Ber. A.N.P. 1.00 Orgelspel. 1.45 Gooilanders en gram. 3.15 Gram. 3.45 Chr. liederen (gr.pl.). 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Marcan- do-ensemble en gram. 6.30 V.P.R.O. Cy clus „Lezen in den Bijbel". 6.45 Orgelconc. (ca. 7.00 Ber.). 7.30 Reportage. 8.00 Ber. A.N.P. 8.15 N.C.R.V.-ork. en .„Bel Canto". 8.30 Causerie. 8.50 Verv. conc. en gram. 10.1510.30 Ber. A.N.P. en sluiting. KOOTWIJK, 1875 30. V.A.R.A.-üitz. 11.15—11.80 om. BER. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Engelsch. 7.30 Gram. (om 8.00 Ber. A.N.P.) 9.30— 9.45 Ber. Vlaamsch. 10.00 Orgelspel. 10.40 Gram. 11.15 Ber. Engelsch. 11.30 Ber. Vlaamsch. 11.4-5 Fantasia. 12.00 Esmeral da. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber. A.N.P. 1.00 V.A.R.A.-ork. (2.002.15 Ber. Duitsch. 2.152.30 Gram.). 3.15 Ber. Engelsch. 3.30 Gram. 3.45 Voor de wouw. 4.15 Gram. 4.20 Keukenpraatje. 4.50 Gram. (5.00—5.15 Ber. Duitsch). 6.15 Ber. Engelsch. 6.30 Es meralda en solisten (7.00—7.20 Rep.) 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. A.N.P. S.30 Ber. Engelsch. 8.45 Ber.Vlaamsch. 9.00V.A.R.A. ork. (9.15—9.30 Ber. Engelsch). 9.45 Ber. Vlaamsch.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7