Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Het bestuur van het N.V.V. van zijn functies ontheven. De grondslagen van het nieuwe Europa. Oudheidkundige vondsten te Middelburg. 183ste JAARGANG NUMMER 161 DINSDAG 16 JULI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS; 18 cent per week of f2.30 per kwartaal Franco per post f 2.50 per kwartaal •Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS; Van' 1-5 regels f 1.50, Iedere regel meer 30 cerit. Bij abonnement speciale, prijs. Kleine advertenties van 1—5 regels f0.50, iedere regel meer 10 ct. (max. 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBLICITEITSWAARDE. I Iff G ESTELD D O O R Pt VEREE NI GIN G „D E' NE D^RL AND SC G B L AP PERS" De heer H. J. Woudenberg (N.S.B.) tot bewindvoerder benoemd. De rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied heeft een reeks van maatregelen uitgevaardigd, welke de or ganisatie en de leiding van de Nederland sche vakverbonden betreffen. De vakverbonden zijn in Nederland op toonaangevende wijze' bij de ontwikkeling van het 'sociale leven'betrokken, het ter rein van hun werkzaamheden raakt on middellijk. èn op .verstrekkende wijze de levensverhoudingen van eiken arbeider af zonderlijk. Dat geldt voor alles voor de bepaling van de-loon- en arbeidsvoorwaar-- den, voor- de werkloosheidsverzekering als mede verschillend^ gebieden van de sociale verzekeringen,, De arbeid op sociaal gebied ligt den Rijkscommissaris, zooals zijn maatregelen op het gebied der werkverruiming, van den -wederopbouw en van de werkloos heidsbestrijding bewijzen, bijzonder na aan het hart. De voortzetting van dezen arbeid in het - belang van den Nederlandschen arbeider veronderstelt een samenwerking in onderling begrijpen tusschen den Rijks commissaris en de op sociaal gebied werkzame Nederlandsche instanties. De naar ledenaantal gvootste vakorgani satie in Nederland, het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen te Am sterdam, biedt in haar top geen waarborg voor een samenwerking op dezen grond slag. De leiding van dit verbond gaat bij haar werkzaamheid van beginselen uit, die met de jarenlang gehuldigde politieke, op klassenstrijd gerichte, doelstelling van het Verbond en met zyn tot het-begin van den oorlog onderhouden nauwe verbinding met het internationale marxisme over eenstemmen. Deze algemeene houding, die met de nationaal-socialistische opvattin gen niet in overeenstemming t„ brengen is, sluit een positieve samenwerking met de betrokken instanties van den Rijkscom missaris uit. De Rijkscommissaris heeft daarom met ingang van heden aan het bestuur van het Nederlandsche Verbond van Vakver eenigingen iedere verdére werkzaamheid verboden en in zijn plaats een nieuw be stuur in den vorm van een bewindvoerder aangesteld. Tot bewindvoerder is benoemd de heer H. J. Woudenberg te Amsterdam.. Het nieuwe bestuur heeft het recht alle maatregelen te treffen, welke op or ganisatorisch, personeel of financieel ge bied bij. het N.V.V.of zijn aangesloten vakvereenigingen in het belang der leden in het belang van de waarborging, van hun rechten noodzakelijk zijn. Het bestuur door den bewindvoerder heeft heden zijn arbeid aangevangen. Het doel van deze maatregelen bestaat niet daarin, de rechten en aanspraken, die de Nederlandsche arbeider tegenover de vakorganisaties heeft verworven en waar voor hij jaren lang zijn bijdragen heeft ge stort, prijs te geven of de sociale voor zieningen der vakorganisaties af te bre ken. Deze moeten, zooals de Rijkscommis saris uitdrukkelijk heeft bevolen, in vol len omvang behouden en bovendien zoo veel mogelijk- uitgebreid of verbeterd worden. Op dezen grond is ook afgezien van een opheffing van de socialistische organisaties. Terzijdestelling van de rivaliteiten der groote mogendheden en een geleide economie. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Berlijn Megerle, de diplomatieke medewerker van de Börsenzeitung publiceerde gisteren in een artikel de lijnen voor een weder opbouw van Europa. Megerle gaat uit van het feit, dat Duitschland niet alleen komt als overwin naar van het systeem van Versailles, doch ook als een rijk, dat Europa veel te bie den heeft. Het brengt Europa vrede, veiligheid en bescherming tegen aan het gebied vreem de inbreuken van buiten, tegen verwikke lingen in Europa zelf en tegen de econo mische worging van buiten. Het brengt de terzijdestelling van de rivaliteiten der groote mogendheden, waar onder Europa en niet in het minst de kleine- en middel-kleine staten de laatste eeuwen geleden hebben. Met Frankrijk is het belangrijkste kris tallisatiepunt van bondgenootschappen, coalitie-oorlogen en een politiek uitspelen van den een tegen den ander verdwenen. Met Frankrijk is ook de laatste vastelands degen en het bruggenhoofd van Engeland in Europa verdwenen. Het bondgenootschap van de spilmogendheden en de duidelijke duurzame afbakening van de belangenge- bieden tusschen het Rijk en de Sovjet- Unie vergrootten de mogelijkheid, aldus de schrijver, om de politieke reorganisatie van Europa buiten de rivaliteiten van de groo te mogendheden ten uitvoer te leggen. De kleine landen behoeven geen partij te kiezen, trawanten te zijn van afzonderlijke groepen of tusschen de partijen door te' laveeren en zich door bedrieglijke mili taire inspanningen in hun eigen nadeel strategisch belangrijk te maken. Tevens kunnen zij er zeker van zijn, dat het Rijk van hén niet venvacht, zooals de geallieer den na den wereldoorlog, dat zij borgen of medeplichtigen van den overwinnaar wor den en zich, zooals in den Volkenbond on der het voonvendsel van de collectieve vei ligheid, met den overwinnaar gelijkstellen tot nadeel van de ovenvonnenen. NIEUWE ECONOMISCHE DENKBEELDEN. Vervolgens schrijft Megerle over de nieu we economische en sociale ordening in Europa. Duitschland stelt Europa nieuwe economische denkbeelden en een beproefd economisch systeem ter beschikking. Dit beteelcent Zekere afzetgebieden, rechtvaar dige prijzen, stabiele valuta, een bestand zijn tegen crisis en voor iedereen bereik bare, van de kapitalistische overmacht vrij zijnde, handelsmethoden. Aan dit gemeenschappelijke economische leven lean iedere staat hetzij klein of groot, arm of rylc aan kapitaal, agrarisch of industrieel, op grondslag vair rechtsge lijkheid deelnemen, omdat dit systeem be rust op de basis van den arbeid, prestatie en productie en niet op het toevallige be zit van goud en ka,pitaal. De nieuwe eco nomische denkbeelden raken ook de nieuwe sociale denkbeelden, die het nationaal-so cialistische Duitschland het nieuwe Europa eveneens ter beschikking stelt. Duitschland beoogt niet, andere volken zijn sociale orde of zijn wereldbeschouwing op te drin gen. Het is er echter -van overtuigd, dat zijn nieuw-gewonnen sociale waarden naar den inhoud van meer dan nationale betee- kenis zijn en de uitdrukking zijn v,an de eischen van de twintigste eeuw. Het is voor Europa ook van beslissende betee- kenis, dat zyn nieuwe ordening geschiedt onder de eigenlijke leiding van het beste en meest beproefde organisatievolk. Hoewel by het einde van den wereldoorlog over winnaar, overwonnene en neutralen door een golf van pessimisme en negatie wer den meegesleurd, kunnen de overwinnaars van dezen oorlog voor Europa een hoop voller beeld ontwerpen. SNEL OPKOMENDE WEL STAND. Het nieuwe Europa van de eensgezinde samenwerking van allen, het Europa zon der werkloosheid, zonder economische- en valutacrisis, liet Europa van plannen en arbeidsverdeeling, dat de modernste tech nische productie-apparaten en een gemeen schappelijk uitgevoerd, geheel Europeesch verkeerssysteem ter beschikking staat, zal na het ovenvinnen van economische en na tionalistische hinderpalen zyn beveiligde basis en een snel opkomenden welstand' vinden. Het biedt aan de Europeesche vol ken, en niet in het minst aan de kleine, de grootste mogelijkheden voor hun tech nische, economische en verkeersmogelyk- heden. Of de volken van Europt hiervan een nuttig gebruik zullen maken, ligt voor het grootste gedeelte aan hen zelf. In ieder geval heeft de jeugd van Europa een groote kans voor zich. De oorzaken van de Belgische nederlaag. Het Belgische gezantschap te Washing ton heeft een verklaring gepubliceerd, waarin wordt geconstateerd, dat België niet door verraad het onderspit heeft ge dolven, maar ten eerste door de betere strijdkrachten en de bete2-e militaire tac tiele aan Duitschen kant en ten tweede door het volkomen gebrek aan bescher ming door het luchtwapen der Engel- schen. De Belgen, zoo constateert de ver klaring verder, hebben gestreden zonder hulp der geallieerden, die zich naar Duin kerken terugtrokken, zoodat een verdere strijd alleen maar nutteloos bloedvergieten zou zyn.geweest en de Belgische koning derhalve den strijd staakte. Aanpakken. De Opbouwdienst is Maandag zijn arbeid begonnen. Werkers komen zich melden bij een wijkleider op den Coolsingel te Rotterdam In de puinhoopen zijn enkele verrassende ontdekkingen gedaan. De gemeente-archivaris van Middelburg schrijft ons Zes weken van controle op de puinhoo pen van de voormalige bouwkundige glorie onzer stad hebben eenige verrassende ont dekkingen opgeleverd, waarvan ik hier thans gaarne voorloopig verslag' doe. Zij betreffen de oudste kerk van Middelburg, de vroegmiddeleeuwsche huizen aan de zuidzijde van de Markt, en den achtergevel der voormalige vleeschhal. Toen de muurresten der huizen van Wal en Kapoenstraat waren verwijderd, werd mijn aandacht plotseling opgewekt door een zwaar brok muurwerk, dat aan deze bewerking was ontsnapt. Nadere beschou wing ervan bracht een nog merkwaardiger vondst aan het licht in het brok bevonden zich verschillende stukken tufsteen Daar dit het oudste bouwmateriaal is, in deze streken in1 gebruik, was aan het belang dezer ontdekking niet te twijfelen. De vraag was slechts, van welk ouder gebouw deze tufresten afkomstig 'waren, en van welk later gebouw het muurbrok het over blijfsel was. Wat de eerste betreft, werd een oogen- blïk gedacht aan de mogelijkheid, dat zy afkomstig waren van de grafelijke burcht, die volgens dr. Leyden (vlg. mijn mede- déeling in deze courant van 22 Juni 1.1.), öf hier öf op de -Burg gestaan zou heb ben. Doch daar voor deze plek weinig grond schijnt te zijn en het twijfelachtig mag worden genoemd, of dit materiaal reeds zóó vroeg de burcht dateert uit de 9e eeuw werd gebezigd, moest de veronderstelling, dat wij hier restanten van Middelbui-g's oudste gebouw en oorsprong der stad voor ons zagen, worden losge laten. Wanneer men bedenkt, dat ook el ders in het abdijcomplex tufsteenresten zijn aangetroffen, die afkomstig moéten zijn geweest van de oude kapel, die ter plaatse der latere Kporkerk heeft gestaan (zie art. ds. Dommisse in Archief Zeeuwsch Gen. 1904 p. 137), dan ligt de conclusie voor de hand, dat zij van dit of ander bouwwerk, tot de Abdij behoorend, afkomstig zijn. Omtrent de tweede vraag bestaat meer zekerheid. Een overlevering sprak van „de oude kerk aan den Wal", zonder omtrent de preciese ligging uitsluitsel te geven. Lantsheer Nagtglas (Zelandia Ulustrata I p.-269) maken melding van het feit, dat de zgn. Nieuwe kerk „vroeger veel grooter geweest moet zyn en uitgebouwd aan de zyde van den Wal". Hun beroep op de oudste afbeeldingen, o.a. de bekende kaart van Jacob van Deventer van c. 1550, vond bij den overigens uiterst betrouwbaren ds. Dommisse slechts weinig aandacht (Ar chief 1904 p. 118). Had liy het hier be sproken muurbrok achter de huizen dei- Wal ook maar vermoed, dan had zijn oor deel ongetwijfeld, anders geluid. Er is wel geen twijfel mogelijk aan de conclusie, dat wjj hier een fragment voor ons hebben dei- oude kerk,- die volgens Dommisse in 1590 is afgebroken. Daar de- plattegrond heel anders loopt en de afstand vermoedelijk ook te groot is, zal hier echter niet aan een uitbouw der Nieuwe Kerk, doch aan een oudere' en zelfstandige parochiekerk moeten word.en gedacht. Mogelijk heeft hierby ook behoord een kolom met kapi teel, die zich- vóór de ramp achter de wo ning van den koster bevond de merk waardige dwarse stand van de beide laat ste steunbeeren der Nieuwe Kerk zou uit liet verloop van den plattegrond dezer oude kerk gereedelijk kunnen worden verklaard. Ten slotte vermeld ik nog, dat in de tal rijke keldez-gewelven onder déze kerk een kapiteel is gevonden, dat op het eerste gezicht veel overeenkomst vertoont met de bekende gewelfdragers onder de Staten zaal. Bij de vermelding der verloren gegane monumenten is er de opmerkzaamheid op gevestigd, dat het fragment van een go tisch huis, waarin tot voor kort de firma Albert Heijn was gevestigd, de laatste rest was van een 'middeleeuwsch verstei-kt woonhuis met spietorens enz. Ook Hooge- lande en de Gouden Burgt. eveneens voor maals in de Lange Delft, waren van dien aard. Aan de zuidzijde van de Markt vond men vroeger dergelijke huizen het schilderij op de gang van het stadhuis te genover de burgemeesterskamer bood daarvan een duidelijk beeld met name het huis Domburch (ter plaatse van den tapijtwinkel der firma Boas- son) en de Zoutkeet op den hoek van den Mosterdgang-, waren de versterkte woonsteden van adellijke middeleeuwsche families. Terwijl over het laatste weinig bekend is, zijn wij omtrent Domburch vrij volledig ingelicht. De bouwtijd is onbekend doch kan, gezien het gebezigde materiaal, dat nog rijkelijk aanwezig bleek te zijn, lil. groote en zelfs reuzen moppen (waarbij knapen van 35 cm. lengte), op de 13e eeuw worden gesteld. Waar in een stuk van 1295 de markt het hart en middelpunt der gansche stad. wordt genoemd, ontmoet deze dateering wel geen bezwaar. Het ge slacht van Domburch, dat daarin zijn zetel had, speelde ih de Middeleeuwen in onze stad een groote rol een der laatste leden, heer Jacob, die in het begin der 16e eeuw burgemeester was, heeft door wanbeheer echter een zeer slechten naam nagelaten. Later kwam het huis in handen van het geslacht Van der Hooge, doch daarna ging het achteruit in 1591 wordt ver meld, dat er herberg in werd gehouden en de kelders afzonderlijk werden verhuurd In 1833 is het afgebroken. Ook de Zoutkeet een paar huizen verder vertoonde, zooals men op de bekende kaart van Goliath bij Smallegange heel goed kan zien, het type van een adelshuis met to rentjes. Ook hier bleven na dc afbraak de oude muren in stand. In den oostelijken wand is nu, bij de volledige ontmanteling, een aardig gothisch nisje, waarin spoor van muurschildering, te voorschijn geko men, e a Zooals men weet, werd in 1513 en vol gende jaren aan het in 1452 gebouwde en in 1512 vernieuwde stadhuis de vleeschhal aangebouwd, waarby Rombout Keldermans het steenhouwwerk verzorgde. De beneden ruimte werd voor vleeschhal, de boven- ruimte tot lakenhal bestemd. Later kwam hier de artilleriekamer, en omstreeks 1640 werd er eén deel van afgescheiden voor weeskamer (laatstelijk secretarie) en „landrecht" d.w.z. bestuur der stads- ambachten (laatstelyk secretariskamer) toen werd de hoogte tevens veranderd door het aanbrengen van een balkenplafond. Ook de eindmuur onderging toen, zooals DE VARKENSSTAPEL WORDT GEHALVEERD. Na de distributie via de Nederland sche Veehouderijcentrale van varkens over de slagers, zal naar het Vad. verneemt binnenkort volgen distributie van varkens- vleesch over de consumenten. Of deze dis tributie zal geschieden met behulp van bons dan wel door het instellen van dagen zonder varkensvleesch, is nog* niet bekend. „Met liet oog n.l. op het tekort aan krachtvoer voor de varkensmesterij zal de varkensstapel van rond iya millioen dieren tot rond de helft moeten worden terugge bracht. Vóór den winter wil de Veehouderijcen trale reeds rond 250.000 varkens extra aan- koopen om ze in te vriezen, als voorraad. De distributie van varkens over de slagers en de concentratie van de slach tingen op een beperkt aantal slachtplaat sen is gisteren ingegaan voor groote dee- len van Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. Maandag 22 dezer zal zy plaats linden voor de Noordelijke provincies en Gelder land, 29 dezer voor Brabant, Limburg en Zeeland. Ten slotte wordt vernomen, dat niet alleen keuken- en groentenafval zal worden ver zameld om te dienen als veevoeder, maar ook afval en bloed uit het slagersbedrijf. Daaruit is voortreffelijk veevoeder te ma ken, vooral rijk aan eiwit. Gedeeltelijke demobilisatie in Fransch Noord-Afrika. Uit Rabat wordt gemeld, dat de opper bevelhebber van de Fransche strijdkrach ten in Noord-Afrika instructies heeft ge geven tot gedeeltelijke demobilisatie in Tunis, Algiers, Oran en Marokko. De man schappen, die uit Frankrijk afkomstig zijn en bij de koloniale troepen waren inge deeld, zullen gedemobiliseerd en naar het vaderland teruggezonden worden, zoodra er transportmogelijkheden zijn. Op het oogenblik is er geen enkele mogelijkheid van transport. Geen Fransche en Engelsche films meer. Naar de Tel. uit bioscoopkringen ver neemt, wordt weldra een nieuwe regeling verwacht betreffende de vertooning van buitenlandsche films in Nederlandsche bi oscooptheaters. Het zou in de bedoeling liggen om binnenkort geen Engelsche en Fransche films meer in de theaters te laten draaien, doch zich in hoofdzaak te beperken tot Amerikaansclie en Duit sche films en wat deze eerste betreft hoofdzakelijk die, welke ook in de Duit sche theaters vertoond worden. nu is gebleken, verandering, die nog werd verergerd toen in 1780 de aanbouw aan de Noordstraat tot stand kwam en de voor malige. conciërgewoning werd gebouwd. Nu deze door de ramp van den 17en Mei ten deele is verdwenen, en ook aan den binnenkant een en ander is bloolgekomen, is het gebleken dat zoowel in de vleesch hal als op de verdieping vensters zijn ge weest, waarvan de natuursteenen omlijs- ting nog goeddeels is bewaard'. Bij de a.s. restauratie van ons gothisch stadhuis zul len deze vensters, vry gemaakt van de latere belemmeringen, in hun oorspronlte- lijken toestand in den dan weder eindgevel géwordén muur, glorieus kunnen herleven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1