Zwitserland in de branding van den tijd, „De Bondsraad zal voor arbeid zorgen, het koste, wat het wil." (Van onzen correspondent ZüRICH, begin Juli. De intrede van Italië in den oorlog en de gang der gebeurtenissen in Frankrijk hadden voor Zwitserland belangrijke eco nomische gevolgen. Een nadere beschou wing der omstandigheden toont evenwel, dat de Zwitsersche bevolking ook onder de nieuwe voorwaarden de verdere ont wikkeling rustig tegemoet kan zien. De toevoeren door de Middellandsche Zee zijn voor Zwitserland natuurlijk be moeilijkt. Of het zal gelukken, evenals in den wereldoorlog, in de Middellandsche yee-havens vopr Zwitserland z.g. „Frei- lager" te scheppen, is op het oogenblik pog niet bekend. Men hoopt en verwacht liet echter. Italië heeft reeds vroeger Zwitserland de verzekering gegeven, dat dit land ook in geval van oorlog de haven Genua ter beschikking zal staan. Wan neer men de uitstekende Zwitsersch-Ita- liaansche betrekkingen in aanmerking neemt, behoeft hieraan nauwelijks te wor den getwijfeld. Doch men heeft ook de toestemming noodig van die landen, die de wereld zeeën beheerschen. In ieder geval zullen zoowel de invoer uit en daar, evenals de uitvoer naar en door Frankrijk en Enge land en overzee belangrijk achteruitgaan. Open daarentegen blijft het handelsver keer met Duitschland en Italië en de door die landen bezette gebieden, en met Oost- Europa. De basis van de navolgende be schouwingen gaat dan ook uit van o n- gunstiger omstandigheden, dan in de praktijk het geval zal blijken te zijn. RUIM VOLDOENDE GRAAN. Zwitserland heeft met den oogst van dit jaar en met de aangelegde voorraden voor langer dan een jaar graan. Daar ook in het ongunstigste geval nog wel een zekere invoeg mogelijk is, zou een werkelijk gebrek eerst in 1942 kunnen intreden. Tot dat tijdstip evenwel zullen, zoo ver wacht men, nieuwe toevoerwegen van de wereldmarkt reeds lang ontsloten zijn.' Teneinde het broodverbruik echter eenigs- zins te verminderen mag men van 10 Juli a.s. het brood pas 24 uur nadat het ge bakken is, worden afgeleverd. Het zal in de nabije toekomst nauwe lijks mogelijk zijn, voldoende grondstof fen, speciaal ook tropische olie's en olie zaad voor de fabricatie van kookvet, in te voeren. Doch ook hier maken belangrijke voorraden de situatie minder ongunstig. De behoefte aan aar da ppelen kan dit jaar ruimschoots bevredigd wor den. Voor de komende jaren echter zal de aardappel-verbouw belangrijk uitgebreid worden. Het verbruik van kaas zal waar schijnlijk beperkt moeten worden, opdat dit in het buitenland zoozeer begeerde product meer voor compensatie-transac ties (in het bijzonder voor kolen) kan worden gebruikt. Dit is des te eerder mo gelijk, daar door liet geleidelijk reducee- ren van den veestapel groote hoeveelheden v 1 e e s c h op de markt zullen komen. Door het opslaan in vrieshuizen en door de productie van vleesch-conserven zullen deze overschotten op spaarzame en ratio- neele wijze worden weggewerkt. Vleesch- looze dagen zijn voorloopig niet noodig, doch ook indien deze later zouden moeten worden ingesteld, dan is een werkelijk be langrijke beperking van het vleeschver- bruik niet te venvachten. Groento kan het land voldoende leveren. Bovendien is de invoer mogelijk. Suiker komt voor het grootste ge deelte uit Duftschiind en Bohemen. Men hoopt voorts, dat ook koffie, thee en andere genotmiddelen in bepaalde hoe veelheden kunnen worden geïmporteerd. Het is mogelijk, dat enkele ingevoerde producten nog verder gedistribueerd zul- len moeten worden. (Gedistribueerd zjjn 1 op het oogenblik suiker 1 kg., rijst I k.g., „Teigwaren" 1 pond, olie y2 1., vet 250 gram, alles per maand). De invoer 1 Onttrekking van woonruimte aan haar bestemming is verboden. Bij beschikking van den secretaris-ge neraal van het departement van binnen- landsche zaken, opgenomen in het veror deningenblad, is het met ingang van Za terdag j.l. in alle gemeenten verboden zonder toestemming van burgemeester en wethouders een woning geheel of ten deele te onttrekken of onttrokken te hou den aan de bestemming, welke zjj had op 13 Juli 1940 of daarna. Voorts is het verboden zonder die toestemming een wo ning af te breken of te gebruiken voor een ander doel. Keuring van zaaizaad voor granen en peulvruchten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat teneinde een afdoende contróle te kunnen uitoefe nen op het vast te leggen zaaizaad voor granen en peulvruchten oogst 1941 een regeling is ontworpen, waarbij den ver bouwers de keuze wordt gelaten tusschen het gebruik van zaaizaad van eigen oogst en het koopen van zaaizaad. Om te bevorderen, dat zaalzaad van zoo goed mogelijke kwaliteit wordt aan gewend, is bepaald, dat alleen in den han del mag worden gebracht zaaizaad van granen en peulvruchten, dat door den Nederlandschen algemeenen keurings dienst is goedgekeurd en geplombeerd. Het verhandelen van alle andere zaaizaden van granen en peulvruchten is dan ook verboden. Teneinde in de behoefte aan goedge keurd zaaizaad te voorzien, wordt den ver bouwers aangeraden thans op zoo ruim mogelijke schaal gebruik te maken van de gelegenheid om alsnog voor daarvoor in aanmerking komende perceelen graan en peulvruchten ter keuring aan den Ne derlandschen algemeenen keuringsdienst te Wageningen aan te bieden of aan de onder dezen dienst ressorteerende provin ciale of gewestelijke keuringsdiensten. van m a i s, die in Zwitserland een vrij belangrijk voedingsmiddel vormt, zal zeer waarschijnlijk geen gevaar loopen (Oost- Europa Samenvattend kan men zeggen, dat de Zwitsersche landbouw in staat is, het grootste deel der levensmiddelen-behoefte te dekken. Zelfs voor de broodverzorging is de situatie, zooals hierboven uiteenge zet, niet beangstigend. In den invoer van kolen wordt Zwitserland meer dan vroeger van Duitschland afhankelijk. Dit land kan, in dien noodig, de geheele Zwitsersche be hoefte bevredigen. Moeilijker wordt de verzorging met benzine, waarvoor Zwitserland vrij wel uitsluitend op Oost-Europa is aange wezen, tot weer Middellandsche-zeehavens ter beschikking staan. Zwitserland's uitvoer op landbouwge bied, voor zoover deze nog mogelijk is, zal zich uitsluitend op de nabuurstaten moeten concentreeren. De export-industrie zal met grooter moeilijkheden op het ge bied van de aanschaffing van grondstof fen en met het vinden van betaalkrachtige afnemers moeten rekenen. Ten deele zal zij zich moeten omstellen. Bij de groote machinefabrieken, die speciaal voor de internationale markt fabriceeren, heeft men reeds vele arbeiders moeten ontslaan. WOORDEN, DIE DE AANDACHT TREKKEN. De Zwitsersche Bondspresident Pilet- Golaz heeft ter gelegenheid van de onder- teekening der wapenstilstandsverdragen tusschen Frankrijk en de asmachten voor de Zwitsersche radiozenders een toespraak tot de bevolking gehouden, waarin hij sprak over de nieuwe wereld-orde. Niet ten onrechte hebben deze persoon lijke woorden van het staatshoofd zeer de aandacht getrokken. Duidelijk bleek er uit, dat de Zwitsersche regeering zich er van bewust is, hoezeer wij thans voor nieuwe opgaven gesteld zijn dat wij thans niet naar het verleden mogen kij ken, doch moedig de toekomst tegemoet moeten zien dat wij niet aan oude prin cipes en methoden dienen vast te houden, doch den moed hebben, nieuwe iv e- g e n te gaan. Brood en arbeid! in deze beide woorden zjjn de twee elementaire problemen vast gelegd. Brood is er in Zwitserland voor loopig voldoende, maar het arbeidspro bleem is veel moeilijker. Het economisch leven moet in gang blijven, er moet g e- werkt worden. Het Zwitsersche volk w i 1 ook werken. Toch is de groote zorg van vele duizenden en in het bijzonder van tallooze soldaten, die thans geleidelijk ge demobiliseerd worden, of zij weer ergens werk, vast, voldoend betaald werk zullen vinden. Daarom is de radiotoespraak van den Bondspresident op het psychologisch juiste moment gekomen. Het moedige woord ,,De Bondsraad zal voor den arbeid zorgen, het koste wat het wil" is door vele dui zenden met groote opluchting vernomen en het volk zal dit ook niet meer vergeten. Nog nooit tevoren heeft de Zwitsersche regeering zulk een zwaarwegende belofte gedaan. Maar het was een goede, een noodzakelijke belofte Wij zijn er van overtuigd, dat het den Bondsraad heilige ernst is met de woorden, die hij zijn president heeft doen spreken. Over de nieuwe opgaven zal men niet langen tijd redetwisten, doch men is van zins, snel te handelen. Dat is „Gebot der Stunde „Hoe meer wij over deze dingen naden ken", zoo zegt de Bazeler National Zei- tung in een beschouwing over de toe spraak van den Bondspresident, „des te meer zien wij een geheel nieuwen tijd met nieuwe, groote uitgaven voor ons. En in deze groote, gemeenschappe- 1 ij k e inspanning zullen wij ook een nieuw geluk vinden". F. ROMBACH. GRATIS OPLEIDING VOOR DAGMEISJES. De centrale voor werkloozenzorg, ge sticht op initiatief van den raad van Neder- landsche kerken voor practisch christendom bericht, dat in den September-cursus in haar internaten te Haarlem en te Arnhem thans ook meisjes kunnen worden opgenomen, die zich willen laten opleiden voor dagmeisjes. Deze cursussen zijn geheel gratis en duren drie manden. Zij zijn toegankelijk voor meis jes van 16 tot en met 24 jaar, die werk zoe ken in huishoudelijke richting, maar die niet in de gelegenheid zijn geweest een huis houdschool te bezoeken. Nadere inlichtingen kunnen worden ge vraagd aan het secretariaat van de commis sie Vrouwen Crisiszorg, Domplein 25 te Utrecht. INBLIKKEN VAN VLEESCH VERBODEN. Ook het verhandelen, vervreemden of afleveren van deze producten is niet toegestaan. Het verordeningenblad bevat een beschik king van den secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij, waarbij het van Zaterdag j.l. tot 1 Januari 1041 verboden is paardenvleesch, rund- en kalfsvleesch, schapenvleesch en varkens- vleesch in blik te conserveeren. Verder is het verboden deze producten in blik te verhandelen, te doen verhandelen, te vervreemden, te doen vervreemden, af te leveren of te doen afleveren. Deze verbodsbepalingen gelden niet indien hiervan ontheffing is verleend door de Ne- derlandsche Veehouderijcentrale te 's-Gra- venhage. CHOLERA IN CHINA. Als gevolg van de steeds toenemende gevallen van cholera is het gebied van Tientsin en Tangkoe tot besmet gebied verklaard. Verscheidene maatregelen wer den genomen om de verspreiding van de epidemie te verhinderen. Zoo is het eten van visch in, Tientsin en Tangkoe ver boden. Regelen voor radiodistributie- centrales. In het Zaterdag verschenen Verorde ningenblad is opgenomen een verordening va.n den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied betreffende de voorloopige regeling der radiodistribu tie. Hierin wordt het volgende bepaald Par. I. Voor elke in het bezette Neder landsche gebied werkzame radio-distri butiecentrale moet binnen zeven dagen, na het in werking treden van deze verorde ning, aan den Radioraad een leider wor den aangewezen, die voor de keuze der programma's en de technische verzorging van de uitzendingen verantwoordelijk is. Een mogelijke wijziging in den persoon van den leider moet aan den Radioraad binnen 48 uur worden medegedeeld. Par. 2. 1. De in het bezette Nederland sche gebied werkzame radiodistributiecen- trales mogen uitsluitend uitzenden a. Uitzendingen, waarvan de ontvangst overeenkomstig de bepalingen van de ver ordening no. 35/1940 van den Rijkscommis saris voor het bezette Nederlandsche ge bied toegestaan is b. Gramofoonplaten, die door den Radio raad toegelaten zijn c. Marktberichten of aankondigingen van luchtbeschermingsmaatregelen, voor zoover deze voor de aangesloten abonné's van belang zijn. 2. De leider van een radiodistributie- centrale, die het verbod van alinea 1 op zettelijk overtreedt, wordt gestraft met een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren en een geldboete van ten hoogste 10.000 gulden, of met een dezer straffen. In bijzonder ernstige gevallen kan een ge vangenisstraf van ten hoogste tien jaren en een geldboete van ten hoogste 50.000 gulden, of een dezer straffen worden uit gesproken. 3. De in alinea 2 genoemde strafbare handelingen worden als misdrijf be schouwd. Par. 3. Op verordening van den Rijks commissaris voor het bezette Nederland sche gebied, van den Duitschen weer machtsbevelhebber in Nederland, alsmede van hun diensten en organen, is iedere in het bezette Nederlandsche gebied werk zame radiodistributiecentrale verplicht om terstond, binnen het gebied van haar con cessie, een radiodistributieaansluiting kos teloos tot stand te brengen en in technisch goeden staat te houden. Par. 4. Deze verordening treedt heden in werking. de hmsmmw Pap, waarbij aanbranden of overkoken op eenvoudige wijze is uitgesloten. door, MARTINE WITKOP KONING. Zeker, we kunnen ons voornemen om onze melk- of onze pap-pan geen oogenblik uit onze gedachten te laten gaan, terwijl we ze aan de kook laten komen of door laten koken. En dan wordt er gebeld of dan worden we om een andere reden uit de keuken ge roepen, enwéér bruist de melk over den rand van de pan of wéér zet de pap zich aan den bodem vast. Wat de melk betreft, werkelijk, daar moe ten we bij blijven staan tot 't zoo ver is wat de pap aangaat, vooral als die een be trekkelijk langen kooktijd moet doormaken, gaat dat niet daarvoor moeten we andere maatregelen bedenken. Die best&én. Ten eerste is er het z.g. „étage-koken", het voorzien van de een of andere pan met kokenden inhoud van een tweede verdieping, die dan gevormd wordt door onze pan met pap. In de bereiding van het middagmaal toegepast, kan dat b.v. zóó we brengen de pap op een gaspitje aan de kook en zetten daarna op een tweede pit de groente of de aardappelen op, zóó, dat die tweede pan aan de kook kan zijn, nadat de pap b.v. een kwartier op zichzelf gekookt heeft. Dan vegen we den onderkant van de pappan even af en gebruiken de pan als deksel voor de kokende aardappelen of groente na uur U weet, dat is de tijd, dien we tegen woordig niet alleen voor aardappelen, maar ook voor alle groenten aannemen zal de pap aardig hebben mee geprofiteerd van de warmte uit de onderste pan en ze zal zon der eenig gevaar voor overkoken of aan branden eenheel eind op streek zjjn ge bracht. Pap van havermout, boekweitegort, griesmeel, tarwe- of roggemeel zal zelfs in dien tjjd geheel gaar zijn, en rjjst zal haar laatste restje kooktijd kunnen doormaken in den tijd dat de voorafgaande spijzen ge nuttigd worden waarschijnlijk als „ver dieping" op den ketel, die intusschen met afwaschwater is opgezet. Naast het étage-koken verdient ook het gaar maken in hooikist, in kookzak of in kranten onze aandacht, die eenvoudige, vrij wel algemeen bekende, toepassing van het economisch bewaren der eenmaal aange brachte warmte. De pap staat, volgens deze methode be reid, slechts een vijfde van haar kooktijd op het vuur (bij gort dus 20 minuten, bij rijst 10 minuten, bij havermout en boekweitegort 6 minuten) dan wordt de pan onmiddellijk in hooikist of kookzak gezet, of wel, ze wordt op een los kussentje van krantenpa pier geplaatst en daarna zoo vlug mogelijk omwikkeld met achtereenvolgens een acht tal uitgespreide kranten. Op die manier ver pakt en dus voor warmteverlies beschut, blijft de pap driemaal den gewonen kooktijd staan, waarna ze nog even wordt doorge roerd. 't Spreekt vanzelf, dat deze bereidings wijze geen zin heeft voor pappen met een kooktijd van binnen de 10 minuten. Voor de huisvrouw, die nog eenige beden king mocht hebben gehad tegen het invoe ren van de dagelijksche portie pap in haar gezin, moeten deze eenvoudige maatregelen tot vergemakkelijking van de bereiding wel den doorslag geven tot het aanvaarden van de proef. Gemengd Nieuws BEJAARDE MAN ONDER WAGEN GERAAKT EN GEDOOD. Op den Steenweg te Enschede is Za terdag de 75-jarige landbouwer J. Tegeler, doordat zijn paard op hol sloeg, onder de wielen van zijn eigen wagen geraakt. Hij werd met zware inwendige kneu zingen naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij later aan de gevolgen is over leden. HAUSSE IN BEUKENHOUT. Voor het opwekken van houtgas. Het is gebleken, dat vooral beukenhout in aanmerking komt voor het opwekken van houtgas, dat gebruikt wordt voor motoraandrijving. Ter voorziening in de behoefte aan beukenhout, zijn verschil lende houtzagerijen in de omgeving van Hattem, waar het beukenhout in overvloed aanwezig is, er reeds toe overgegaan zich in te stellen op de nieuwe vraag. Men heeft daartoe machinerieën aangeschaft, welke het hout in blokken kunnen zagen, in de afmetingen, welke zich het best voor motorgebruik leenen. De vraag naar deze blokken beukenhout is zoo groot, dat men er nauwelijks aan kan voldoen. „HET ARBEIDSFRONT" BREEKT SABOTAGE VAN DE ONTSLAG VERORDENING. De persdienst der N.S.B. meldt De verordening van 11 Juni 1940 be treffende het beperken van werk, welke verordening bepaalt, dat ontslagen van werknemers, na 9 Mei 1940 verleend, on gedaan moeten wordeh gemaakt, is tot dusverre op groote schaal gesaboteerd. Vele ondernemers hebben ondanks deze verordening arbeiders ontslagen zonder toestemming van de arbeidsinspecties. Zij denken dit ongehinderd te kunnen doen, omdat de arbeidsinspecties overladen zijn met werk, zoodat zoo meenen deze on dernemers van een strafactie voorloo pig toch niet veel zal komen, terwijl men er tevens mee rekent, dat het juist ten gevolge van het zeer groote aantal ontdui kingen, met deze strafacties wel spaak zal loopen. Zjj vergissen zich daarin Doch de ar beiders zgn daarmede nog niet geholpen. Zij kunnen natuurlijk wel voor den kanton rechter eischen, dat het ontslag ongedaan wordt gemaakt, maar ook dit laat de overtredende ondernemers onverschillig, aangezien een dergelijk proces toch maan den duurt. Men gaat dan ook rustig voort de verordening te saboteeren, in de hoop er zonder kleerscheuren af te komen. Het Nederlandsche Ai-beidsfront is er thans echter in geslaagd deze sabotage te breken. Haar juridische adviseur, mr. R. van Genechten te Utrecht, heeft voor een van de leden van het Arbeidsfront het ongedaan maken van het ontslag ge- eischt in kort geding voor den President der rechtbank. Door den vroegeren minis ter Goseling zijn de bepalingen voor het verleenen van toelating tot kosteloos pro- cedeeren zoo omslachtig gemaakt, dat ook om deze toelating te krijgen weer lange tijd verloren gaat. In het onderhavige ge val werd daarom door den juridischen adviseur besloten de kosten voor eigen re kening te nemen. De werkgever in kwestie werd gedagvaard voor de Utrechtsche rechtbank, die Donderdag 11 Juli uit spraak heeft gedaan. Gevraagd was dat de President zou beslissen dat. totdat de procedure in de hoofdzaak was beslist, de arbeider weer in dienst moest worden ge nomen met bepaling van een dwangsom gesteld op het dubbele van het loon. De President heeft beslist overeenkomstig den eisch. Hij heeft vastgesteld, dat het ontslag ongedaan moest worden gemaakt en heeft daarenboven beslist, zooals door mr. R. van Genechten ook was betoogd, dat de arbeider een kantoorbediende als zoodanig weer in dienst moest worden genomen tegen 't zelfde loon. De werkgever had er zich n.l. mede willen afmaken, door dezen kantoorbediende aan te zeggen dat hij wel sjouwerarbeid kon verrichten, waartoe de man natuurlijk niet geschikt was. De President besliste nu dat de ar beider niet verplicht was ander werk te aanvaarden en dat hij in zijn functie moest worden hersteld tegen hetzelfde loon, totdat het ontslag zou zijn goedge keurd door de arbeidsinspectie, of dat an ders in de hoofdzaak zou zijn beslist. WEER BREDANAARS TERUGGEKEERD. Met vier autobussen is Zondagmiddag een nieuwe groep vluchtelingen in Breda terug gekeerd. Deze groep bestond in hoofdzaak uit Bredasche gezinnen, in totaal 52 perso nen, daarenboven waren er nog verschillen de personen uit Amsterdam bij. Een aantal Nederlandsche schippers, met dit transport meegekomen, is in Antwerpen achtergeble ven. Deze groep was afkomstig uit Nantes, uit welke stad thans alle daar ondergebrachte Nederlanders zijn gereëvacueerd. TELEURSTELLEND RESULTAAT VAN DE ZOMERZEGELACTIE. Het gaat niet naar wensch met den ver koop van zomerzegels, en, indien hierin geen verandering komt ten goede, zal het resul taat dit jaar verre achterstaan bij die van de vorige jaren, alsdus verklaarde men ons van de zijde van het comité. De actie voor de zomerpostzegels heeft dit jaar wel zeer te lijden onder de huidige omstandigheden. De aanvang, welke was bepaald op 11 Mei, werd door het uitbreken van den oorlog uitgesteld, doch ook daarna waren er zooveel andere kwesties, die de aandacht van het publiek in beslag namen, dat de zomerpostzegels op den achtergrond raakten. Een dankbaar terrein van vorige jaren, Rotterdam, waar altijd een vrij hooge opbrengst werd verkregen, is dit jaar voor de zomerzegels verloren. Een ander nadeel is, dat de fircna's die frankeering bij abon nement toepasten, dit jaar zeer weinig of niets doen. Het comité heeft thans weer een ver nieuwde actie ingezet om den verkoop te stimuleeren, gesteund door de plaatselijke propaganda-comité's. In verband hiermede is de verkoop verlengd tot 31 October. Engelsche koning en Churchill aan gevaar ontsnapt. BIJ DTIITSCHE LUCHTAANVAL. Het D.N.B. meldt uit Stockholm Vol gens hier uit Londen ontvangen berich ten hebben koning George en minister president Churchill Vrijdag 5 Juli jl. ten gevolge van een Duitschen luchtaanval in de streek van Ashford in groot levens gevaar verkeerd. Terwijl de koning ten zuiden van Ashford verdedigingswerken bezichtigde, voerde Churchill in de stad zelf besprekingen met de bestuursautori- teiten van het district. De aanval van de Duitsche bombardementsvliegtuigen was gekomen als een volstx-ekte verrassing, zoodat Churchill, naar de Londensche cor respondent van Stockholms Tidningen meldt, zich nog slechts in veiligheid kon brengen door een schuilkelder in te vluch ten. De gevolgen van den Duitschen aan val zouden aanzienlijk zijn geweest. Om het Britsche publiek niet te veront rusten heeft het Londensche ministerie voor de inrichtingen terstond de instruc tie uitgegeven dat niets gepubliceerd mocht worden over het gevaar waarin de koning en de eerste minister zich hadden bevonden. Koning George zou op het open veld plat op den grond moeten hebben gaan liggen om niet door bomsplinters te worden getroffen. Over deze gebeurtenis wordt met bijzondere scherpte gewaakt voor discretie, aangezien in dit geval een schrikwekkend falen van de Britsche luchtafweer zou zijn gebleken. Deson danks was het verhaal van de gebeurtenis met verbazingwekkende snelheid verbreid onder de bevolking in Zuid-Oost Engeland waardoor de algemeene paniekstemming nog vergroot is. DE DUITSCHE RIJKSMINISTER GRAF SCHWERIN VON KROSIGK BEZOCHT NEDERLAND. De Duitsche rijksminister van finan ciën graf Schwerin von Krosigk is Vrij dagochtend in gezelschap van den inspec teur-generaal van de Duitsche douane ge- heimrat Hossfeld, komende uit Berlijn, te Utrecht aangekomen. Hij begaf zich met een auto naar Amsterdam, waar hij de stad en de havenwerken bezichtigde. In den namiddag reisde hij over IJmuiden, Zandvoort en Katwijk naar Den Haag, waar hij den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, rijksminis ter Seyss-Inquart, een bezoek bracht. Hierbij werden in het bijzijn van den commissaric-generaal voor financieele en economische aangelegenheden dr. Fisch- böck en van den commissaris voor de Ne derlandsche Bank dr. Wohltat hangende economische vraagstukken behandeld. Des avonds heeft Graf Schwerin von Krosigk op uitnoodiging van den Rijks commissaris deelgenomen aan een maal tijd in kasteel Oud-Wassenaar, waaraan ook de weermachtsbevelhebber in Neder land generaal Christiansen aanzat. Zaterdagochtend is hij over Antwer pen naar Erussel gereisd. BIJ HET ZWEMMEN IN ZEE VERDRONKEN. Gistermiddag is de 24-jarige jongeman R., te Castricum, bij het zwemmen als ge volg van trekkende zee en opkomend water verdronken. Een dokter heeft nog geruimen tijd getracht, door middel van kunstmatige ademhaling de levensgeesten op te wekken, doclv zonder resultaat. Ingezonden Stukken GLASSCHADE DOOR OORLOGS GEWELD. In de Kanaalstraat, Dijkstraat en tus- schengelegen straten, het zg. „Eiland" te Wissingen werden door het bombarde ment van jl. 11 en 12 Mei zoo goed als alle glasruiten vernield en deze glasscha de alleen beloopt meer dan 2 maal 10.000. Volgens het bewuste stuk, zie Uw cou rant van 8 dezer, zal het Rijk deze schade niet vergoeden. Ik vraag: „Waarom niet? Is glasschade door oorlogsgeweld geen schade Kan deze minder goed gecon troleerd worden?" EEN VLISSINGER. RADIO-RUBRIEK Dinsdag 16 Juli 1940. JAARSVELD, 414.4 M. A.V.B.O.-UITZ, 8.00 Ber. A.N.P., gram. 8.30 Orgelspel. S.50 Gram. 10.00 Morgenw. 10.15 Gram, 10.30 Omroepork. 11.00—11.20 Huishoude lijke wenken. 12.15 A.V.R.O.-dansork. 12.45 Ber. A.N.P., event, gram. 1.00 A.V. R.O. Amusementsork. en soliste. 2.00 Concertgebouw-ork. (opn.). 3.00 Zang, pi ano en declamatie. 4.10 Gram. 5.00 De vroolijke vijf. 5.30 De Romancers en so liste 6.30 V.P.R.O. Jeugduitz. 6.45 Gram. 7.35 Cyclus. 8.00 Ber. A.N.P. S.15 Koor solisten en ork. 8.358.50 Gram. 9.00 A.V.R.O.-Musette-ensemble en solist. 9.30 Gram. 10.15—10.30 Ber. A.N.P. en slui ting. KOOTWIJK, 1875 M. N.C.R.V.-Uitz. 11.15—11.30 nm. BER. 7.00 Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (En gelsch). 7.30 Gram. S.00 Ber. A.N.P. 8.15 Schriftlezing, meditatie. 8.25 Gew. muz. (gr. pl.) 8.35 Gram. 9.30 Ber. (Vlaamsch). 9.45 Molto Cantabile en gram. 11.15 Ber. (Engelsch). 11.30 Ber. (Vlaamsch). 11.45 Zang met piano en gram. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Ber. A.N.P. 1.00 Jac. Stoffer's sextet. 1.452.00 Gram. 3.15 Ber. 2.15 Ber. (Duitsch). 2.45 Gram. 3,15 Ber. (Engelsch). 3.30 Piano en gram. 4.25 Gram. 5.00 Ber. (Duitsch). 5.15 Arnhem- sche orkestver. en gram. 6.15 Bei*. (En gelsch). 6.30 R.V.U. Psychologische le zing. 7.00 Ber. 7.05 Arnhemsche orkest- ver. 7.30 Reportage of muz. 8.00 Ber. (Duitsch). S.15 Ber. A.N.P. S.30 Ber. (Engelsch). 8.45 Ber. (Vlaamsch). 9.00 Gram. 9.15 Ber. (Engelsch). 9.30 Gew. muz. (opn.). 9.45 Ber. (Vlaamsch). 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15—10.30 Ber. A.N.P, en sluiting. 11.1511.30 Ber. .(Engelsch).,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7