KERKNIEUWS Indrukken van het middenstandsexamen. Wenken en critieken. „De vriend, die de feilen toont" wordt niet overal even vriendelijk aangezien. Niet temin heeft deze handeling haar verdienste. Het is om deze reden, dat ik voor den jon gen middenstand en in verder verwijderd verband ook voor de ouderen eenige indruk ken van het middenstandsexamen neer schrijf. Mogelijk dat studeerenden hiermede Jxun voordeel kunnen doen. In de eerste plaats wil ik bij allen den indruk wegnemen, alsof de examinatoren ook maar eenigszins de neiging zouden heb ben het den candidaten buitengewoon lastig te maken met moeilijke vragen, opdat er toch maar niet te veel zouden slagen. Eerder is het tegendeel het geval. In alle gevallen welke ik bijgewoond heb of waarin ik zelf geëxamineerd heb, is er nimmer doorge vraagd over onderwerpen, waarvan de can- didaat niets bleek te weten. Dan gaat de examinator over op iets anders, opdat den candidaat de volle kans wordt gegeven zijn kennis te luchten over onderwerpen, waar van hij wel iets weet. Helaas moet dan in vele gevallen geconstateerd worden, dat voor het geheele terrein van het examen de kennis te wenschen overlaat. In zijn eigen belang kan zulk een candidaat dan niet slagen. Indien men dus het antwoord op een vraag niet weet, dan is het beter, dat ter stond te zeggen dan er naar te raden. Een tweede verschijnsel is, dat vele can didaten allerlei uitdrukkingen en zinnen uit hun leerboeken van buiten hebben geleerd, zonder de beteekenis te begrijpen. Dat is fataal. De bedoeling van het examen toch is niet om te onderzoeken, of de candidaat iets van buiten geleerd heeft, maar of hij werkelijk weet, begrepen heeft, wat hij heeft geleerd. Een examinator heeft terstond „door" als de candidaat maar wat uitdruk kingen van buiten heeft geleerd, zonder de beteekenis te vatten. Gaat de examinator dan even dieper op de zaak in, dan blijkt terstond, dat de candidaat niets van het onderwerp in kwestie heeft begrepen. Een voorbeeld moge dit duidelijk maken. Het is mij herhaaldelijk voorgekomen, dat de vraag naar den inhoud van een hypotheek- acte een stroom van woorden te voorschijn bracht als namen van schuldeischer en schuldenaar, getuigen, datum, plaats, be schrijving van het perceel met kadastrale nummers, enz. In de verwachting, dat de candidaat zou weten, wat er dan verder in de acte zou staan, werd men daarop echter wreedelijk teleurgesteld. Nu is het vanzelf sprekend, dat in elke acte de namen van de handelende personen voorkomen. Het be langrijkste van den inhoud eener hypotheek- acte is evenwel, dat er vermeld staat de geldleening. Zonder geldleening is er geen hypotheekstelling. Wie geld leent, behoort een schuldbekentenis te teekenen. Dus staat in de eerste plaats in de hypotheekacte een schuldbekentenis. Voorts bleken velen niet eens te weten, dat het bewijs door den schuldenaai' bij een leening afgegeven, schuldbekentenis heet. Anderen bleken van meening, dat rente en aflossing aan den notaris moesten betaald worden. Dat dit laatste 'n bij uitstek practische vraag onjuist was, kon dan moeilijk op het exa men duidelijk gemaakt worden. In dit ver band bleek, dat het dezen candidaten niet duidelijk was, dat betaling aan den schuld eischer moet geschieden en dat betaling aan een derde de schuld niet te niet doet gaan en de schuldenaar derhalve nog eens zal moeten betalen. Dit zijn alles gevolgen van de wijze van studeeren, waarbij men zich bepaalt tot het mechanisch uit het hoofd leeren, zonder over de practische beteekenis van het ge leerde na te denken. Dientengevolge konden velen de beteekenis van een kwitantie en een wissel niet uiteenhouden en verwissel den beiden woorden voortdurend alsof deze twee zaken precies hetzelfde waren. Voorop staat bij het examen, dat het op de practijk is gericht en dus allerlei geleerde woorden van buiten leeren geen nut heeft. Heel eenvoudige dingen behooren goed ge weten te worden, b.v. het gewoonste van de posttarieven. Zonder dat het noodig is het posttarief te kennen, behoort de candidaat toch te weten, dat niet elke brief voor vijf cent kan verzonden worden en dat boven de 20 gram het tarief hooger is, ter-wijl brieven in de omgeving in den regel met drie cent kunnen gefrankeerd worden. Onbekendheid daarmede maakt al een heel vreemden in druk en toch werd deze onwetendheid her haaldelijk geconstateerd. Practisch is ook de kennis van de handelingen bij den post cheque- en girodienst, immers elke zaak van eenigen omvang heeft een rekening bij den girodienst al was het alleen maar ten gerieve van de klanten. Een aspirant-onder nemer behoort hiervan dus op de hoogte te zjjn. Uitermate bedroevend was de kennis bij velen van de eigen middenstands-organisa ties en van de Kamer van Koophandel. Twee zaken eveneens van uitsluitend pi-ac- tisch belang voor den ondernemer, want dit zijn de organen waar hjj voorlichting kan krijgen. Beide onderwerpen zijn allerminst „geleerd", maar zeer eenvoudig, evenals de kennis der verplichtingen inzake de sociale verzekering. Als een candidaat over de on derwerpen slechts bij stukjes en beetjes iets weet te zeggen, dan maakt dat al een heel bedroevenden indruk. In verband hiermede is mij opgevallen, dat de kennis der candidaten inzake wet en recht zich meestal bepaalt tot hoogdravende onderwerpen, terwijl de gewone dingen, waarmede een zakenman dagelijks in aan raking komt of kan komen, geheel of na genoeg onbekend zijn. Indien er een terrein is, waarop geleerd heid te eenen male buiten het bereik der candidaten ligt, dan is het wel hier. Prac tisch heeft die quasi-geleerdheid allerminst zin of beteekenisvan belang is, dat de candidaat iets weet van de bepalingen om trent huur en koop, preferente' vorderingen e.d., onderwerpen, waarmede hij in aanra king komt. Noch ambachtslieden, noch sla- gers of kruideniers waren over het alge meen bekend met de voorrechten, welke zij bij faillissement kunnen doen gelden. Ty peerend was het vrijwel stereotiepe ant woord op de vraag, wat te doen, als een klant niet betaalt. Faillissement aanvi-agen was het eerste middel, dat de meesten te binnen schoot. Het laatste middel zou der halve voor de meesten in de practijk het eerste zijn De handelskennis van vele candidaten was eveneens teleurstellend een graanhande laar had b.v! nooit gehoord van cif-condities en wist niet, dat op de beurzen graan ver handeld werd. Dit als voorbeeld, hoe weinig ernst sommigen met hun studie hadden ge maakt. Zeer belangrijke vraagstukken van be drijfsvoering, t.w. controle op de bedrijfs- uitkomsten, kostprijsberekening en voor- raadpolitiek waren slechts enkelen duide lijk. Deze legden dan ook een goed exa men af. Als ik mijn indrukken samenvat, dan zijn deze, dat de candidaten .zich voor het.xriqn- deling examen te weinig ernstig voorberei- den dientengevolge moest meermalen een candidaat afgewezen worden, die voor schriftelijk werk voldoende had. De indx'uk, dat de opleiding in sommigé gevallen een zelfde standpunt inneemt en m.a.w. de vak ken voor het mondeling examen niet serieus opvat, is zeer sterk. Den candidaten zou ik willen raden gi-oo- ten ernst met de studie te maken, over het geleerde na te denken en zich de toepassing van het geleerde in de praktijk voor te stel len. Dus b.v. zichzelf de vraag stellen „Als ik pei'soneel in dienst heb, welke verplich tingen heb ik dan en welke rechten." Hetzelfde geldt voor de opleiding. Doel is toch den candidaten iets mede te geven op hun levensweg als zij eenmaal zelfstandig zaken moeten doen. Daarvoor is toepassing op de praktijk een eerste vereischte. Nadi'uk verboden. Mr. M. VISSER. Oorlogsschade in de Gereformeerde kerken. Het comité van bijstand voor oorlogsscha de in de Gereformeerde kerken deelt ons mede, dat in de maand Juni aan gaven en collecten inkwam een bedrag van 31.786.86. In de eerste week van Juli is nog een be drag van ongeveer f 20.000 daarbij geko men. Met hetgeen het eerste hulpcomité van de diaconieën in Zuid-Holland ontving is het bedrag der hulpoffers dus reeds gestegen tot 70.000. En nog altijd is van verreweg de meeste kerken, waaronder zeer belang rijke, geen collecte binnengekomen, zoodat nóg niet met benadering op te geven is, hoe hoog het bedrag van de hulpverleening aan de getroffen gemeenten zal stijgen. Duide lijk blijkt echter reeds, dat de offervaardig heid allex-wege groot is. Ds. C. Vonk. Ds. C. Vonk, predikant bij de Geref. kerk van Schiedam (voorheen te Baarland), die hl het ziekenhuis aldaar een operatie heeft ondergaan is tot verder herstel van zijn ge zondheid naar zijn woning vervoerd. Hij hoopt over eenigen tijd zijn ambtsbezighe den te kunnen hervatten. Kinderen naar buiten. Ds. F. A. den Boeft, Geref. predikant te Rotterdam-Kralingen (voorheen te Kruinin- gen) heeft van Zeeuwsche vrienden het aan bod ontvangen om aan een 50-tal kinderen uit Kralingen eenigen tijd onderdak te ver schaffen. De kinderen zullen worden onder gebracht te Aavdenburg, Oostburg en Schoondijke. Voor het plan is de medewer king van den'burgemeester en den arts van Oostburg verkregen. ALGEMEENE SYNODE DER NED. HERV. KERK. oud-ouderling te Scheveningen dr. G. Oort- huys te Amsterdam-; ds. F. W. J. v. d. Kie- boom te Bergen (N.H.) dr. W. H. Weeda te Oosterland (Z.) ds. P. de Bruyn te Drie bergen, ds. J. Hoekstra te Ternaard ds. Y. Stelma te Tzum; ds. P. v. d. Sluijs te De- demsvaart ds. H. H. Brucherus Cleveringa te Middelstum dr. W. J. Aalders, oud ouderling te Groningen ds.' J. W. J. Addink te Heeze E. H. Baron Px-isse, oud-ouder ling te Ulvenhoutds. J. Boonstra te Gie ten dr. J. Fetlaar, ouderling te Assen ds. R. Blommaert te Middelburg mr. H. J. M. Tijssens, oud-ouderling te 's-Gravenhage ds. K. H. E. Gravemeijer te 's-Gravenhage, secretaris mr. Y. A. Schuller tot Peursum, quaestor-generaal te Amsterdam dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel, hoogleeraar te Utrecht en dr. J. H. Semmelink, idem te Groningen, praeadviseei'ende leden, allen px'imids. J. Barbas te Hengelo (G.) mr. W. M. Kolff, ouderling te Deilds. J. Enke laar te Leex-dam G. Slob, ouderling te Meerkerk ds. F. W. J. v. d. Poel te Den Helder mr. H. H. Riep te Edam ds. J. W. Dippel te Middelburg ds. K. J. v. d. Berg te Amersfoortds. W. A. Dekker te Schar- negoutum ds. H. Bogers te Achlum ds. J. P. v. Leusden te Steenwijk ds. P. G. Vlieg te Grijpskerk P. Jongedijk, ouderling te Gx'oningen; dr. G. Tjalma te Veen; A. D. v. d. Schans, ouderling te Andel (Br.) ds. A. E. K. Pols te Coevorden W. H. Huys- man, ouderling te Coevordends. Fr. Ie Cornu te UtrechtR. v. d. Brug, oudei'ling te Utrechtdr. G. P. v. Itterzon te 's-Gra venhage mr. F. J. Brevet te Rotterdam dx\ M. J. A. de Vrijer, hoogleeraar te Utrecht en dr. Th. L. Haitjema, idem te Gx'oningen. Christelijke Gereformeerde kerk. Tweetal te Almelo: cand. P. M, Jonker te Ziex-ikzee en cand. J. Overduin te Dor drecht. SPORT Aaneensluiting der bestaande gymnastiek- organisaties. De grondslagen nationaal met behoud van geestelijke vrijheid. Op uitnoodiging van de nationale stich ting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding heeft in het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen te Den Haag een vergadering plaats gehad van vertegenwoordigers van het Koninklijk Nederlandsch Gynxnastiek Verbond, de R.K. Nationale Gymnastiek Federatie, het Christelijk Gymnastiek Verbond en den Nederlandschen Arbeidres Sportbond. Op initiatief van den secretaris-generaal, waax'nemend hoofd van het departement van onderwijs, kunsten en wetenschappen, heeft de voorz. der stichting, mr. J. J. P. C. van Kuyk, de wenschelijkheid betuigd om ten aanzien van de onderscheidene tak ken van sport en lichamelijke oefening, tot eenheid te komen. De vertegenwoordigers van bovenge noemde gymnastiekorganisatïes hebben px'incipieel hun instemming betuigd met dit streven naar eenheid, onder vooi'behoud van nader overleg met de besturen hunner or ganisaties. De vergadering" heeft zich, op grond van het vorenstaande, met algemeene stemmen vereenigd met een resolutie, waarin de ver tegenwoordigers van bovengenoemde vier gymnastiekbonden xxitspreken, overtuigd te zijn van de noodzakelijkheid, dat het Neder- landsche volk, met behoud van eigen volks karakter en met eerbiediging van het ver schil van overtuiging op confessioneel en staatkundig gebied, in al zijn geledingen gebracht worde tot een nationale eenheid ter gezamenlijke behartiging van alle volks belangen. De vertegenwoordigers der vier gymnastiekbonden vex'klaren zich bereid om naar deze eenheid te streven, in het bijzon der op het gebied der gymnastiek, als zijn de een belangrijk middel tot de lichamelijke vorming van het Nedexiandsche volk. Deze eenheid kan het beste bereikt wor den door aaneensluiting der bestaande gym- nastiek-organisaties in één centraal ver band. De vertegenwoordigers van'de besturen der voornoemde ox-ganisaties zullen op 20 Juli a.s. opnieuw te zamen komen, teneinde de njiddelen te overwegen om tot eenheid, als hiervoor genoemd, te komen. Vóór 31 Juli a.s. zal een uitgewerkt voor stel worden geformuleerd en aan de onder scheidene besturen ter overweging worden voorgelegd. Grondslagen, maatregelen enz. Bij de hierboven bedoelde aaneensluiting gelden de volgende grondslagen, maatrege len enz. Grondslagen: 1. De gx'ondslagen zijn nationaal, met be houd van geestelijke vrijheid 2. de fuseerende organisaties stellen de nieuwe organisatie primair in dienst der volksopvoeding 3. de samensmelting moet een blijvend karakter dragen 4. samensmelting mag niet het karakter aannemen van usux-patie door de sterkste organisatie 5. aansluiting der nieuwe organisatie bij de „Nationale stichting tot bevordering van de lichamelijke opvoeding" is vex'plicht. Maatregelen: 1. In de statuten moet worden vastge legd a. het nationaal karakter der nieuwe eenheidsorganisatie, met behoud van gees telijke vrijheid b. instelling op de volksopvoeding als primair beginsel. 2. De fusie van alle gelijkgericht wei-ken- de bonden moet op korten termijn tot stand zijn gekomen. 3. De technische aparatuur van ieder dei- bonden komt ter beschikking van de nieu we oi'ganisatie. 4. Vóór 1 Januari 1941 moet door een commissie uit de besturen van gelijkgericht werkende bonden bij het secretariaat van de nationale stichting feen voorstel zijn in gediend inzake statuten en huishoudelijk reglement voor iedere nieuwe organisatie. VOETBAL Om het kampioenschap van Nederland. De uitslagen van de gistei'en gespeelde wedstrijden om het kampioenschap van Nedex'land luiden: Blauw WitHeracles 34 Juliana—G.V.A.V. 2—2 Blauw Wit—Heracles 3—4. De Almeloërs hebben de lange reis met de vele suporters niet vergeefs gemaakt. Een kleine, doch volkomen verdiende ovei-- winning, de eerste in deze kampioens competitie, werd in de wacht gesleept. Dit succes hebben de Almeloërs voor het grootste gedeelte wel te danken aan het prachtige werk van Van der Veen, die gedurende den geheelen wedstrijd vooral zijn aanvalslinie uitstekend leidde. Het spelgehalte was over het algemeen vrij middelmatig, alhoewel door verschillende aantrekkelijke momenten deze wedstrijd geheel aan het gestelde doel beantwoord de. Bij Blauw Wit was het vooral West- phal, die bijzonder goed werk verrichtte. Beide elftallen vertoonden groote on volkomenheden hetgeen aan het spelpeil niet ten goede kwam. Daarbij kwam nog, dat men over het algemeen aan beide kanten het spel veel te'kort hield, waar door de aanvallen weinig succesvol wai'en en Blauw Wit iets meer succes had, om dat de verdediging der gasten in die pe- riode niet van dat gehalte was als van Blauw Wit. Daardoor gelukte het dan ook aan de Amsterdammers de rust in te gaan met een kleinen voorsprong (21) Lang heeft men hiervan evenwel niet kunnen profiteeren. Hoewel terstond na de hervatting Blauw Wit een geweldig en gevaarlijk offensief inzette en de Hera cles verdediging zich voor een vrijwel wanhopige taak zag gesteld, gelukte het toch gedurende ongeveer tien minuten de zen zwaren druk te doorstaan. Doordat de Blauw Wit vooi-hoede het spel veel te kort hield, bleef succes uit en kon Hera cles het initiatief tot den aanval over nemen, waarbij het enthousiasme der gas ten ten slotte den doorslag gaf. De 'gelijk maker volgde daarop vrij spoedig, waar na de rollen waren omgekeerd. Heracles won met 34. DuitschlandRoemenië 83. De landenwedstrijd tusschen Duitsch land en Roemenië, welke Zondag te Frank furt werd gespeeld, leverde een 93 over winning op voor de Duitschers. De stand bij de rust was 40 voor Duitschland. De sterk verjongde ploeg heeft het niet moeilijk gehad tegen de Roemenen, waarvan men algemeen gedacht had, dat zij een beteren indruk gemaakt zouden hebben. WIELRENNEN De acht van Chaam gewonnen door de Groot. Zondag werd de ronde van Chaam ver reden over een afstand van 132 K.M. winnaar werd de renner C. de Groot uit Amsterdam in 3 uur 39 minuten. Op een halve wiellengte volgde de renner Valen tin uit Willebrox-d, terwijl deze werd ge volgd door een groep renners bestaande uit de volgende renners: Jos. de Meijer (Brasschaet)D. Joossen (Made), G. Saes (Weex't), Th. Hopstaken (Roosendaal), Arie Overwheel (Middelhax-nis), M. Buuron (Bergen op Zoom), W. Wijdenes (Eind hoven), Jo Braspenninx (Princenhage) Jan Gommers (Dongen). Van Gent wint de ronde van Zaandam. Gisteren werd tc Zaandam voor de vierde maal „de ronde, van Zaandam" ver reden. Schulte, die er alles op gezet had ook ditmaal het cx'itex-ium te winnen vexdeden jaar ging hij als eerste met een ronde voorsprong door de finish werd ditmaal in een uiterst snelle en spannende sprint met een halve wiellengte verschil geklopt door den Roterdammer Chi'. van Gent, die het traject van honderd ronden (96 K.M.) aflegde in den tijd van 2 uur 20 min. 21 sec. Toch heeft Schulte uit stekend gereden en eenmaal wist hij toen er ongeveer 50 ronden afgelegd wa ren, en hij een ronde achterstand had deze in c.a. 18 x'onden weer in te loopen. De uitslagen luiden als volgt: Profs en onafhankelijken: 1. Chr. van Gent (Rotterdam)2. Schulte ('s-Herto- genbosch); 3. A. Lodewijks (Leiden); 4. Engel (Amstex-dam)5. Bakker (Zaan dam); 6. Van Vliet; 7. Reuter (Amster dam); 8. A. van Amstex-dam (Princenha ge); 9. Houtzeel (Amstei'dam)10. Motké (Amstex'dam)11. Van Gelderen (Ter- neuzen); 12. Boeyen (Den Bosch). Bij de amateurs, die 75 ronden reden (72 KM.) waren vijftig deelnemers. Chi\ Smits (Rotterdam) wist evenals verle den jaar te winnen. ATHLETIEK NATIONALE WEDSTRIJDEN TE ROTTERDAM. Nota wint van Osendarp op de 100 M. Op de Nenijto sintelbaan te Rottex-dam hebben gisteren nationale athletiekwedstx'ij- den plaats gehad. Het tah'ijke publiek heeft kunnen genieten van een uitgebreid aantal goede athletieknummers. Het spreekt van zelf, dat het nummer van den dag was de eindstrijd op de 100 Meter voor A-klassers, waarin Osendarp, Boersma, Nota, Houtman, Heinz Baumgarten en van Osta uitkwamen. - In drie zeer spannende sei'ies wex*d voor de plaatsing in de finale gestreden. Onder zeer groote spanning werd toen de eindstrijd aangebonden tusschen de ri valen Osendarp en Nota. Het werd de race van den middag. Er ontspon zich een korte, maai' zeer felle strijd tusschen Osendai-p en Nota, terwijl Baumgarten zich als derde daarbij voegde. Scheen Osen- darp zijn ouden vorm teruggevonden te hebben, met inspanning van alle krachten, wist Nota den kampioen achter zich te laten en als eei'ste de eindstreep te pas- seeren. Zijn tijd was 10,8 sec. (in zijn serie had Nota tevoren 10.5 sec. genoteerd). Osendarp werd tweede in' 10,9 sec. en Baumgarten derde, eveneens 10,9 sec. no- teerend. De andere nummers, zoowel de techni sche als de loopnummers waren zeer aan trekkelijk. Favorieten voor de 1500 meter waren De Rooy (Pro Patria) en De Bruin (Trekvogels) die een enerveex-enden strijd geleverd hebben. De Bruin en De Rooy werden in deze volgorde winnaars (4 min. 14,S sec. en 4 min. 21 sec.) Een fraaie tijd maakte de A.A.C.'er Bou- man in het nummer 800 meter invitatie. Hij werd winnaar met 1 min. 55,6 sec. Ook op de 200 meter wist Osendarp geen overwinning te behalen. Hjj moest de eerste plaats afstaan aan zijn clubgenoot Heinz Baumgarten, die een prachtige race liep en winnaar werd in 21,8 sec. Op de 3000 meter was zeer groote be langstelling. Een zeer groot contingent loopers startte en na eenige. ronden waren de winnaars reeds gedoodverfd, nl. J. Koopman (Haarlem), J. Walther (Vole- wijekers) en D. Slegt (F.S.V.), die echter voor de rangschikking ten slotte uitviel, zooals hierboven aangegeven, een harden strijd hebben geleverrd. Wat de technische nummers betreft Hout zager werd eerste bij het kogelslingeren met 51.67 meter. De Bruijn wierp de dis cus 41.71 meter en werd ook bij het lio- gelstooten winnaar met 14.05 metex'. Ook de spx'ingnummers waren uitsté kend bezet. J. Verlies (Haarlem) sleepte de zege uit het vuur bij het polsstokhoog springen met een fraaien sprong van 3,65 meter (Ned. record 3.90 M.) bij het vèx-- springen won voorts Tooien met 6.43 me ter, Nelissen van Vlug en Lenig sprong het hoogste (1.70 meter). Nieuw Duitscli record op de 10.000 meter. De Duitsche athleet Max Syring liep gisteren te Jena de 10.000 meter in den nieuwen recordtijd van 30 min. 6,8 sec. Hij verbeterde hierbij zijn oude record van 30 min. 40 sec. Tusschen de veldslagen". Achter den stommen wand van den wa penstilstand heerscht bedrijvig militair leven, schrijft, de „Völltischer Beobach- ter" in een artikel onder het opschrift „Tusschen de veldslagen". Daar buiten in het voorterrein, dat horizontaal van Nar vik tot Brest reikt en verticaal het ge heele luchtruim over de Britsche eilanden omvat, trekken de voorboden van den slag. Duitschland zwijgt, zooals altijd voor de daad. En" de wereld rondom houdt ditmaal den adem in, want zij heeft eindelijk lee ren begrijpen, wat dit zwijgen beteekent. Verstomd zijn de kwaadaardige specula ties, die in de pauzen tusschen Polen en Noorwegen, tusschen Noorwegen en Ne derlandBelgië schering en inslag waren. En wij slaan met gelaten glimlach de po gingen van zekere neutrale landen waar, het reeds tot stand gekomene met begrip en het komende met kalmte onder het oog te zien, pogingen, die des te zondei'linger werken, daar zij vaak onderbroken worden door teruggrijpen naar de oude van Enge land afhankelijke mentaliteit, zoodra zwakke zilverwolkjes in de avondscheme- x-ing de democratie schijnen op te komen. De slag in Frankrijk heeft slechts 46 dagen geduurd. Thans na 18 dagen van rust, ontwaken zij langzaam uit hun schrik en vragen zich af, of zij misschien toch niet slechts een kwaden droom gehad heb ben. Misschien was alles maar half zoo erg met het oog op de toekomst? Nog spreken Engelsche ministers van de mogelijkheid van nieuwe conflicten in het Zuidoosten, van het afweren van het Duitsche zwaard,dat tegen de eilanden vesting is opgeheven. Vergissen wij ons niet: er zijn altijd nog menschen, die lie ver de Britsche propagandasoep slurpen dan den bitteren drank der militaire en politieke werkelijkheid. Steeds nog vinden Reuter en Radio Londen hun afnemers en Churchill en Duff Cooper willige ooren. Daarover bestaat geen twijfel, vervolgt de Völkischer Beobachter: nooit zal dit oude werelddeel zijn natuurlijk evenwicht, zijn waarachtig leven en volle scheppings kracht vinden, zoolang de Britsche voogdij over dit werelddeel niet volkomen is uit gegroeid. Groot-Brittannië heeft er de voorkeur aan gegeven, zijn geluk in de wijde wereld te zoeken en zijn macht en zijn i'ijkdom op een overzeesch rijk te grondvesten. Het heeft Europa alleen voor zijn eigen aan Europa vreemde doeleinden misbruikt. Een sterk eensgezind Europa is door alle groote Britsche staatslieden als onverdraaglijk gevoeld en door spilt- sing en omkooperij bestreden. Daaraan wordt thans een einde gemaakt het Britsche eilandenvolk moet Europa uit. Wie dat thans nog niet begrijpt, zoo besluit het blad, zal door de geschiedenis meedoogenloos ter zijde geschoven worden. Engelsche vallen Roode Kruis- vliegtulg aan. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: Een Duitsch z.g. „zeenoodvliegtuig" startte op 11 Juli om de in nood geraakte bemanning van een Duitsch gevechtsvliegtuig te zoe ken en te redden. Het was overeenkomstig de internationale overeenkomsten der Ge- neefsche conventie wit geschilderd en voor zien van acht roode kx-uisen, benevens van de dijksdienstvlag. Het was ongewapend. Daarmede stond het onder de bescherming van het Geneefsche Roode Kruis. Deson danks werd het in strijd met alle regels van het Volkenrecht bij de uitvoex'ing van zijn moeilijken opsporingsdienst boven het Kanaal plotseling aangevallen door een Britsch vliegtuig van liet type Bris tol-Blenheim, dat machinegeweervuur opende, waarbij de bakboordmotor en het dwarsroex', benevens de drijfinrichting stuk geschoten werden. De vliegboot moest neei-sti*rjken en de uit vier koppen bestaan de bemanning moest in de rubberboot gaan. Het Britsche vliegtuig ondernam op deze nu zelf in nood geraakte, onder be scherming van het Roode Kruis staande reddingmanschappen nog vier aanvallen, waax'bij de Duitsche bemanning als door een wonder ongedeerd bleef. Na het ver dwijnen van het vijandelijke vliegtuig roei de de bemanning in haar rubber-boot met alle kracht naar het Zuiden, doch kon spoedig waarnemen, dat opnieuw Blen- heimvliegtuigen verschenen, naar het schijnt om torpedobootjagex's der Bi'itsche marine, die kort daarop aankwamen en het wrak ramden, de plaats te wijzen. Of schoon een vijandelijk vliegtuig nog een kwartier cirkelde boven het gebied, waai de rubberboot voer-, bleef de bemanning voor de Engelschen vex-borgen en kon na bovenmenschelijke inspanning en na een strijd van 23 uur met wind en golven bij de Kanaaleilanden gelukkig weer aan land komen. Deze daad vormt, naar van Duit sche zijde wordt vastgesteld, opnieuw een schakel in den langen keten der Engelsche vergrijpen tegen alle regels der interna tionale volkenrechten. Duitschland neemt er met afschuw ken nis van, doch zal ze niet vergeten. DAMMEN Druyf Wixxt de Atlanticbeker. Gisteren werd te Amsterdam het dam- tournooi om den Atlanticbeker beëindigd. De einduitslag luidt: 1. J. Druyf 14 pnt.; 2. S. Ramann 12 pnt; 3. W. Rusten burg 10 pnt.; 4. F. Dropvat; 5. J. van Kralingen; 6. J. J. de Wit; 7. J. Muller; 8. C. J. Lochtenberg; 9. H. Berk en 10 M, Delsen. POSTDUIVEN Nationaal verbond van Nederlandsche postduivenliouders opgericht. Zondag is te Amsterdam de opx-ichting geschied van het nationaal verbond van Nedex-landsche postduivenliouders. In deze nieuyve organisatie zullen alle groepeerin gen en kleinere bonden worden vereenigd, zooals die tot nu toe, ieder op eigen ge legenheid de postduivensport hier te lande hebben beoefend en gediend. De officieele gemachtigde van de Duit sche overheid de lieer Joh. Horstra en diens plaatsveivanger Cl. F. Schei-hards te Amsterdam, die de oprichtingsvergadering bijwoonden, gaven de richtlijnen aan, langs welke de ontwikkeling van de nieuwe koers dient te geschieden. Hare samenstelling. De Algemeene Synode der Ned. Herv. kerk die a.s. Woensdag haar jaarlijksche zittingen aanvangen zal, zal ditmaal als volgt zijn samengesteld Ds. J. J. C. Karres te Apeldoorn, mr. C, de Roon Swaan, ouderling te Velp ds. L. goer te Scheveningen, J. J. C. Hardenberg, Goed verzorgd DRUKWERK? Fa. F. van de Velde Jr.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6