Hoe de handel ter beurze zal worden geregeld» ©g taotste bos Tweede Blad PROVINCIALE ZEEUWSCHE COURANT Maandag 15 Juli 1940 Financieel Economisch Overzicht De voornaamste inhoud der beursvoorschriften De verschillende hinderpalen zijn thans uit den weg geruimd en de fondsen- martk is heden voor den handel weer open gesteld. Zooals wij reeds in ons vorig over zicht hebben doen uitkomen, zal de of- ficieele noteering niet in alle fondsen tegelijk worden opengesteld, doch er zul len geleidelijk fondsen worden aangewe zen, waai*voor men de Koersvorming van dien aard acht, dat tegen een opne ming in de dagelijksche noteering geen bezwaar bestaat. De zaak is als volgt geregeld: Voor den eersten beursdag zijn slechts vier staatsfondsen aangewezen voor de dageljjksche noteering. Wij laten hier onder opgave van deze fondsen volgen, waarbij tevens de laatste koersen vóór 10 Mei zijn vermeld, benevens onder pands- en executiekosten. Laatste Onderp. koers en exe- vóór 10 Mei cutiek. 3% Nederland 1936 89 88"/2 4% idem 1940 I (met bel.) 93% 93% 4% idem 1940 II (met bel.) 93% 93% (zonder bel.) 8813/ib 88% Uit deze opgave blijkt, dat niet alleen de onderpands- en executiekoersen ge heel aan elkaar gelijk zijn, doch dat ook deze koersen niet veel afwijken van de laatste noteering van vóór 10 Mei. Voor verreweg de meeste fondsen, die in de officieele prijscourant voorkomen zijn de onderpands- en executiekoersen geheel ge lijk aan de laatste noteering. Naast deze fondsen, die officieel geno teerd zullen worden, zal een niet-offici- eele markt zijn toegestaan voor alle ove rige fondsen van de prijscourant, behalve .de buitenlandsche, waarin de handel krachtens de deviezenverordening ook tusschen ingezetenen verboden is zonder dat het Hoofd van het Departement van Financiën daarvoor toestemming heeft gegeven. Voor al deze fondsen zullen wel transacties kunnen worden afgeslo ten, doch de koersen, waartegen deze affaires zullen worden gedaan, zullen niet gepubliceerd mogen worden. De tot standkoming van de affaires heeft op deze wijze plaats, dat de hoekman de orders tot uiterlijk 2.15 uur in den na middag opgeeft aan de daarvoor aange wezen instantie, met vermelding van het aantal stuks, dat moet worden ge- of verkocht en van den naam van de tegen partij ter beurze, (de namen van de eigenlijke opdrachtgevers, dus van de cliënten van commissionnairs en banken behoeven dus niet te worden opgegeven) De hierboven bedoelde instantie bepaalt tegen welken koers de verschillende or ders in elkander zullen kunnen worden gesloten en legt deze opgave in haar geheel voor aan de Commissie van No teering, die uiteindelijk den koers vast stelt. Deze methode zal voor elk fonds gedurende drie dagen, die niet opeen volgend behoeven te zijn, worden toege past, daarna zal de handel vrij worden,- d.w.z. de hoekman zal alsdan de notee ring, zooals vroeger kunnen bepalen aan de hand van de binnenkomende orders, maar toch zal ook na verloop van die drie dagen de Commissie van de Notee ring controle op de koersen blijven uit oefenen en in geval deze veel afwijken van de onderpandskoersen zullen de af faires kunnen worden geliquideerd. Dit z.g. vrij worden van den handel, nadat een fonds gedurende drie dagen zal zijn verhandeld, beteekent echter niet, dat het dan in de dagelijksche noteering zal worden opgenomen. Daarvoor moet het speciaal worden aangewezen door het Hoofd van het Ministerie van Finan ciën. Men heeft echter wel goede ver wachtingen, dat indien de koersontwikke ling op de niet-officieele markt (waar van zooals gezegd de koersen niet gepu bliceerd zullen worden) bevredigend is, na betrekkelijk korten tijd een groot aantal fondsen tot de dagelijksche no teering zullen worden toegelaten. O 9 Hierboven hebben wij in het kort weer gegeven op welke wijze de handel ter beurze zal worden geregeld. Thans zullen wij aan de hand van de beursvoox-schrif- ten nagaan hoe men zich voorstelt tot een afwikkeling van de oude beursposi- ties te geraken. Naar men weet zijn deze sinds 10 Mei geblokkeerd, d.w.z. prolon- gatieleeningen en voorschotten in reke ningcourant tegen onderpand van effec ten kunnen niet worden opgevraagd. Ook na heropening van de beurs zal opvra ging van deze geldleeningen door den geldg-ever niet kunnen geschieden vóór het tijdstip, dat daarvoor door het Hoofd van het Departement van Financiën zal wor den bepaald. Schijnbaar duurt dus het blokkeeren van deze leeningen nog voort. Er is echter wel een belangrijk verschil. Voortaan zal n.l. nauwlettend worden toe gezien, dat steeds een surplus van 20% aanwezig is. D.w.z. de waarde van het onderpand zal steeds 20% grooter moe ten zijn dan de geldleening. De waarde van het onderpand zal worden berekend naar de onderpandskoersen, die kortelings zijn gepubliceerd en die zooals gezegd nagenoeg gelijk zijn aan de koersen van 9 Mei of daarvoor. Zoodra echter een fonds in de dagelijksche noteering is op genomen, zal de waarde van het onder pand worden berekend naar deq beurs koers. Is deze lager dan den onderpands- koers en heeft zulks tengevolge, dat de waarde van het onderpand van een geld leening zóódanig is gedaald, dat niet meer de volle 20% aanwezig zijn, dan is de geldnèmer verplicht binnen zeven dagen na aanmaning het tekort aan te zuiveren. Daalt de waarde later opnieuw dan moet het supleeren plaats vinden uitex-lyk drie dagen na aanmaning. Het zal echter ook mogelijk zijn om oude posities werkelijk te blokkeeren, dus zonder dat behoeft te worden ge suppleerd, indien de waarde van het onderpand daalt. In dat geval zal men echter bij den aanvang moeten zorgen voor een surplus van 30%. In dat geval zal de leening, ook al dalen de koersen, niet eerder opvraagbaar zijlï" dan één jaar na heropening van de beurs. In dien op dat tijdstip de helft van de geldleening vrijwillig is afgelost, dan zal de termijn van niet-opvraging voor het restant met 6 maanden kunnen worden verlengd. Coupons en dividendbewijzen zullen voor de posities met 20% surplus door den geldnemer kunnen worden op gevraagd, waarbij deze echter in acht heeft te nemen, dat door de betaling van het dividend, de waarde van het onder pand niet beneden de daarvoor gestelde limiet daalt. Is dat wel het geval, dan moet hij suppleeren. Voor de geblok keerde geldleeningen met surplus van 30% kunnen vfe\ de coupons worden op gevraagd, maar dc dividendbewijzen slechts met de verplichting van de zijde van den geldnemer, dat deze de tegen waarde aan den geldgever afgeeft. Opgemerkt kan nog worden, dat de rente voor de cude leeningen sedert 10 Mei 5% bedraagt. Hierin kan door het Hoofd van het Departement van Finan ciën in de toekomst wel verandering wor den gebracht en in dat geval zal op den vervaldag der leeningen (waarop de automatische verlenging plaats vindt) voor den nieuwen termijn ook de nieu we rentekoers "n. rekening worden ge bracht. Deze koers geldt overigens al leen voor prolongatieleeningen, terwijl voor de leeningen in rekening-courant ten hoogste de _prolongatiekosten plus 2% kan worden berekend, tenzij tevoren hoo- gere rente was verbonden. Vermoedelijk zal echter in dezen prolongatiekoers voor oude leeningen voorloopig wel geen verandering worden gebracht, ook al mocht de prolongatiekoers voor leeningen, die na heropening der beurs worden afge sloten en. die dagelijks ter beurze zal wor den vastgesteld, belangrijk lager noteeren. Men moet n.l. een prikkel hebben om geld- nemers te bewegen hun posities zoo spoe dig mogelijk te liquideeren. Een dergelijke prikkel bestaat ook hierin, dat geldgevers het recht hebben om vermindering van de leening te verlangen, indien een bepaald fonds, dat in de dagelijksche noteering is opgenomen het niveau van den onderpands- lcoers heeft bex-eikt, en wel tot het bedrag van de waax-de van dit. fonds. De geldgever zal echter hebben toe te zien, dat op deze wijze het gehalte van het onderpand niet te sterk terugloopt, daar immers is te vex-wachten, dat in de eerste plaats die fondsen het niveau van de ondexpands- lcoei'sen zullen bereiken, die van een goed gehalte zijn. 9 Thans, nog enkele' opmerkingen voor Amex-ikaansche fondsen. Op grond van de deviezenverordening is het tusschen inge zetenen verboden om handel te drijven in buitenlandsche fondsen. Op grond daarvan zou dus ook de handel in Amex-ikaansche waax-den zijn uitgesloten. In beurskringen hoopt nxen echtex-, dat ten aanzien van cer tificaten van Amerikaansche aandeelen een uitzondering zal worden gemaakt. Omdat deze cex-tificaten hier zijn opge maakt, dus feitelijk als binnenlandsche fondsen zijn te beschouwen. Weliswaar staan zij uit tegen een depot van Amerikaansche, dus buitenland sche aandeelen, doch deze bevinden zich bij de administratiekantox-en en zelfs afgezien van het verbod om deze oigineele shares te vex-handelen, zou zulks al onmogelijk zijn, doordat de arbitrage geheel is stopgezet. De handel in certificaten kaxx dus nooit eenige wijziging bx-engen in het Nedei-- landsche bezit aan Amerikaansche shares. Op dien gi-ond hoopt men, dat de Duit- sche autoriteiten er hun goedkeuring aan zullen hechten, dat deze fondsen, zij het vooi'loopig op de niet-officieele markt zul len kunnen wox-den vex-handeld, zulks te meer omdat thans vex-schillende wissel koersen door de Nederlandsche Bank wox-- den vastgesteld, waaronder ook de dollai-, zoodat het aan de hand daarvan mogelijk is de Amstex-damsche pariteit van de Ame x-ikaansche shares te berekenen. In ieder geval zal de toelating van cex-tificaten van Amex-ikaansche shares tot den niet-offi- cieelen handel op den eersten beux-sdag toch wel niet mogelijk zijn, daar het zeer onzeker is of er vóór dien tijd toestem ming van de betx-okken autoriteiten zal afkomen. a Verder was er op fiixancieel gebied deze week betrekkelijkweinig nieuws. Er zijn hog eenige jaarverslagen gepubliceex-d van industrieele ondernemingen en Indische cultuurmaatschappijen. Zoo wijzen de Ver. Glasfabrieken een aanzienlijk lxooger winst saldo aan en wel van 129.447 tegen vo- x-ig jaar 86.038, waaruit een dividend van 5% tegen 3% zal kunnen worden uit gekeerd. Het jaarverslag laat zich niet uit over de oixxstandigheden, waaronder thans moet worden gewerkt. Van de Engelsche Unilever wox-dt ge meld, dat de nettowinst over 1939 6.74 vox-ig jaar 6.32 millioen heeft bedragen en dat een dividend op de gewone aan deelen wordt uitgekeerd van onverandex-d 10%. Oox-spx-onkelijk heeft het in de be doeling gelegen om 12% dividend uit te keeren, doch in verband met de beper king van de dividenduitkeex-ing in Enge land, waarbij 10% als hoogste uitkeering werd genoemd, heeft men zich tot dit per centage moeten beperken. Een uitkeering van 10% komt voor de Nedex'landsche maatschappij uit op 6%%, nxaar zooals men weet is aangekondigd, dat de alge- meene vergadering eenige maanden is uitgesteld, zoodat eerst t.z.t. een besluit over de dividenduitkeex-ing zal wox-den genomen. De Lyempf boekte over 1939 een winst De Rijkspostspaarbank functionneert weer normaal. BEHOUDENS ENKELE BEPALINGEN TEN AANZIEN VAN UITBETALINGEN AAN BUITEN NEDERLAND VERBLIJVENDE PERSONEN. In verband met de deviezenverox-deixing 1940 en de verox-dening betx-effende de be handeling van vijandelijke vex-mogens wordt xxxet betx-ekking tot de Rijkspost spaarbank het volgende xnedegedeeld a. Aan houdex-s van spaai-bankboelcjes, die niet binnen het bezette Nederlandsche gebied hun woonplaats hebben, gewoon lijk daar niet vei'blijven, noch aldaar kan toor houden, wordt alléén van hun tegoed tex-ugbetaald, wanneer zij éen vergunning vaix het deviezen-instituut kunnen over leggen. b. Geen terugbetaling heeft plaats aan houdex-s, die ondex-daaix zijn van, of hun woonplaats of verblijf hebben in Groot- Brittannië en Ierland (nxet de overzeesche bezittingen, lcoloixiën, protectox-aten en mandaatsgebieden, evenals de dominions Canada, Austx-alische boxxd, Nieuw Zee land en Zuid Afrikaansche Unie met hun mandaatsgebieden), Fraixkx-ijk (met inbe- gx-ip van zijix bezittingen, koloniën, pro tectox-aten en mandaatsgebieden), Egypte, Soedan, Irak en Monaco. Ook als het te goed ten name van de echtgenoote van bo vengenoemde personen staat, kan geen te- i-ugbetaling plaats vinden. Met ingang van 15 Juli a.s. zal, behou dens de hier bovenaaixgehaalde bepalin gen, de dienst der rijkspostspaai'bank weer geheel nox-maal fxxnctionneeren. GROOTE BELANGSTELLING VOOR ONZE TUINBOUWPRODUCTEN IN HET BUITENLAND. De exportlxandel is paraar. Enonxxe partijen Nederlandsche tuin bouwproducten gaan dagelijks naar Duitschland, welk land px-actisch de eenige afnemer is van de voor export ge schikte Nederlandsche tuinbouwpx-oduc- ten. Duitschland is echter niet het eenige land, waar ixxen belangstelling voor onze gx-oenten heeft. Ook in andere deelen vaix Eux-opa stijgt de belangstelling, hetgeen blijkt uit de aanvragen, welke verschil lende exporteurs o.a. uit Zwitserland en België bereikten. De Nederlandsche groenten- en fruitcentrale te 's-Gx-aven- hage heeft tegen export naar deze landen geen bezwaai-. Toch zijn de kwanta nog zeer klein, hetgeen hoofdzakelijk komt door de vele moeilijkheden en hinderpalen, welke moeten wox-den overwonneix. De Algemeene Nedex-landsche bond van' fruit-, groente- en aardappelen- expor teurs wees ons ex-op, dat het vervoer naar Zwitserland niet te lang mag duren, daar de groenten anders bederven. Voorts heeft de handel te kampen met het ontbreken van communicatiemiddelen als telegiraaf en telefoon, tex-wijl ook de betalingsmoei lijkheden met België en Zwitsexiaixd ïxog groot zijn. De handel is echter paraat en onder zoekt de mogelijkheden, welke tot uitbrei ding van den export naar andere laxxden dan Duitschland kunnen leiden. In ex- por teux-skx-ingen is mexx vol vex-trouwen, dat nog aan het eindvaix dit seizien of anders aan het begin van het volgende, de oude betrekkingen met België, Zwit- sei-land en ook Scandinavië kunnen wor den hersteld. van 316.002 tegen vorig jaar 330.917, waax-uit na ruime afschx-ijvingen 4% tegen vox-ig jaar 6% wox-dt betaald. De Bx-itish Bemberg heeft het plan tot hei-vatting van de x-entebepaling op de 6% obligaties in vex-band met den oox-logstoestand prijs gegeven. De Ned. Indische Cultuur Mij. zag het vex-liessaldo van het vorige jaar dat nog 50.546 bedx-oeg. dalen tot 7.831. De Salatri Plantations deelt mede, dat de teleurstellende koffieoogst cn de lagex-e pi-ijzen oorzaak waren dat de winst is gedaald van 141.614 tot 92.617. Ex- wordt een dividend van 3% uitgekeerd te gen vorig jaar 5%. Het dividend vaix de Tjeweng Lestari bedx-aagt 4%, waarvan reeds 4% ad interim was betaald. Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG Redactie: Tel. 269 Admlnistr.: Tel.139 VLISSiNGEN Redactie en Adm.: Waistraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) G GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 Vrijwillige landstormkorpsen opgeheven. De vi-ijwillige landstormkorpsen motoi'- dienst, vaartuigendienst, spoorwegdienst, luchtwachtdienst zijn, naar wij vernemen, met ingang van heden opgeheven. In verband daarmede zijn per heden alle vei-bintenissen van vrijwilligex-s bene den den rang van officiex-, alsmede de ver bintenissen van vrijwilligers, die in geval van binnenlandsche onlusten tijdelijk tot officier worden benoemd, vex-broken. De ontslagbrieven zullen door den korpscom mandant worden toegezonden. Voor zoover bovenbedoelde dienstplich tigen beneden den rang van officier nog niet voor den opbouwdi nst zijn aangewe zen, kunnen zij in dien dienst worden op genomen volgens door den leider van den opbouwdienst gestelde x-egelen. ONGEVALLENSCHADE DOOR OORLOGSHANDELINGEN. Vanwege den Rijkscommissaris voor de bezette Nedex-landsche gebieden en het de partement voor sociale zaken wordt mede gedeeld, dat voor tengevolge van vijande lijke handelingen zich voox-doende onge vallen gedurende den arbeidstijd en op den weg naar en van de plaats waar de arbeid vordt veri'icht, een vex-zekeringsregeling Volgens den tegenwoordigen rechtstoe stand worden zulke ongevallen, overeen komstig de bepalingen van de ongevallen- verzekeringswet behandeld. Geheel gelijk aan de tot dusver bestaan de vei-zekex-ing voor ongevallen gedurende den arbeidstijd en op den weg van en naar het werk, is deze vei-zekex-ing thans ook van toepassing op die ongevallen, welke een gevolg zijn van vijandelijke hande lingen. VERBOD TOT HET ONHERKENBAAR MAKEN VAN AIOTORRIJTUIGEN. De secretaris-genex-aal van het depar tement van justitie heeft, blijkens een in het verordeningenblad opgenomen be schikking bepaald, dat het met ingang van Zaterdag j.l. aan particulieren verbo den is motorrijtuigen in den zin van de motor- en x-ijwielwet door bespuiten, ver ven, lakken of op andere wijze onherken baar te maken. Dit verbod geldt niet, indien daarvan door lxet hoofd van de plaatselijke politie ontheffing is vex-leend. Overtreding van het vex-bod wordt ge straft met hechtenis van ten hoogste zes maanden of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Door CECIL FREEMAN CREQG. 41) „Maar mijn beste mijnheer Adams", zei Higgins geduldig, „ik kan niets beloven indien uw onbezonnenheid stx-afbaar is, dan zult u uw x-isico moeten loopen, en, als ik het u zeggen mag, dat x-isico heeft u al op u genomen door u tot Scotland Yax-d te wenden. Indien het eexx moreele on bezonnenheid is dan hebben wij er niets mee te maken. Dat is een kwestie tusschen u en uw geweten." „Het is niets misdadigs dat verzeker ik u maar eh, ziet u mijn vx-ouw „Maak u daarover geen zorgen. Mits het niéts met deze zaak te maken lxeeft, behoeft u van ons niets te vx-eezen." „Goed dan. Ik moet u op uw woord ge- looven. Ik zag den man Raymond dien avond en betaalde hem honderd pond in bankbiljetten." „Waarom?" „Om hem te doen zwijgen over iets", antwoordde de ander beschaamd. „Waarom vertelt u me niet alles, mijn heer Adams. Werkelijk, al zeg ik het zelf, Ik ben het toppunt van bescheidenheid. Bovendien zal het u goed doen, uw hart eens uit te storten." Het vei-haal was gauw verteld. Na di verse jaren getx-ouwd te zijn, had de heer Adams het hoofd verloren. Niets immo reels, maar hij had in eexx dwaze bui ver- schillende brieven aan een danxe geschreven, waarin hij zich voordeed als vrijgezel. Deze brieven waren in handen van de bende gevallen en sedertdien had Adams voort durend moeten betalen om hun zwijgen te koopen. Higgins had vui'ig .medelijden met het slachtoffer. Adanxs wex-d voortdui'end geplaagd om nieuwe betalingen, welke juist zooveel bedroegen als hij net bij el kaar kon schx-apen, wat bewees, dat de bende volkomen op de hoogte was met de omstandigheden van zijn slachtoffers. Iede re vx-aag om geld was vergezeld van nauw keurige instructies hoe de betaling moest geschieden. Bij deze gelegenheid werd hem medege deeld, dat hij de laatste bus van lijn X 87 bij de Fox and Hounds moest nemen. In dien er eed man boven op zat met een roos in zijn knoopsgat, moest hij de hon- dex-d pond op het voorste bankje neer leggen, en direct weer vertrekken. Aldus had hij gedaan. „Waarom ben je voor den donder de eerste maal niet bij ons gekomen?" De man staarde beschaamd naar de pun ten van zijn schoenen, maar gaf geen antwoord. Higgins kon wel raden waarom. Toen vroeg hij: „Hei-kende u den man?" „Neen. Ik had hem tevoren nooit gezien. Voorheen had ilc het geld per aangetee- kenden brief moeten versturen. Goddank, dat het nu voorbij is". „Waarom „De man is toch dood, nietwaar?" „Dat zegt toch niets. Er zit minstens een half dozijn in de bende." „D denkt u dat ze het weer zullen dóen?" „Natuurlijk", antwoordde Higgins opge wekt. Dan moet u mij dii-ect waarschuwen en dan zullen we hem te pakken nemen. Kom, wees flink!" Higgins sprong uit zijn stoel, want het feit, dat zjjn zoi-gen met den dood van Raymond niet ten einde waren, scheen te veel voor den man. Hij vex-bleekte en greep de armleuningen van zijn stoel vast. De inspecteur belde. Het zachtst denkbare klopje en zonder op antwoord te wachten ging de deur open, waarna een hoofd om l>et hoekje keek. Het was dokter Pape, „Zeg eens, Higgins. Wat voer jij toch uit? Dat is nu al de tweede pei-soon, die ik uit deze kamer krijg om bjj te maken. Pas jü een nieuwen vorm van „derde graad" toe of zoo iets? Twee in een half uur is wel een soort x-ecord." „En als je niet maakt, dat je wegkomt, dokter", meende de stem achter den les- senaax-, „ben jij de derdeof ik. Deze zaak maakt mij gek." „Onmogelijk!" Met een vroolyk gegrin nik verdween de politiedokter weer. De mededeeling van Adanxs hielp niet veel om de zaak op te helderen. Het was slechts een bevestiging van wat de in specteur reeds vermoedde. Het afgeronde bedrag van honderd pond, dat op den dooden Raymond was gevonden, scheen reeds op afpersing te wijzen, zoodra Hig gins den aard van de wex-kzaamheden van de bende ontdekt had. Wat echter wel nieuw was, was het feit, dat hij zijn in structies tevoren had ontvangen. De an dere leden van de bende hadden dus af geweten van Raymond's reis op de bus en het was geen toevalligheid geweest. Dit was tot dusverre de gaping geweest in den gedachtengang van den inspecteur, deze kwestie van toevalligheid. Van den busconducteur had hij gehoord, dat de man Raymond wel meer de laatste bus van X 87 had genomen en ook van andere lijnen. Wie Raymond ook had neex-ge- schoten, hij had zeker niet gespeculeex-d op de kans dat Raymond deze bus geno men zou hebben. Hij was er zeker van geweest. Tenzij lxij natuurlijk over een on uitputtelijk geduld beschikte en avond na avond op de laatste bus gewacht had, tot dat toevallig Raymond die eens zou ge bruiken. Dat klonk absurd. Maar moorde naars doen wel meer abnormale dingen. Een ernstig motief kon andex-s uitei'st op vliegende menschen een opmerkelijk ge duld geven. Zulk een motief was bijvoor beeld wraakwraakde jonge Ham- per! Had Thomas Hamper iets met de bende uit te staan? Welke kans had de jongen tenslotte in lxet leven gehad? Een mis dadige vader, wiens ouderlijke macht en voorbeeld allerminst van goeden invloed konden zijn geweest. De jongen was van zijn vroegste jeugd af gedwongen geweest zijn eigen bx-ood te verdienen. Daar stak natuurlijk geen kwaad in, maarEn die wagen, die op zijn naam stond. Daar zat misschien niets in de ouwe Hamper was lid van de bende. Kon een abuis zijn. En hoe kwam de jonge Hamper voor den duivel zoo prachtig van pas in dat groote huis, net toen het er met den machtigen Sandex-son zoo benauwd begon uit te zien? Ik zal dien knaap vinden en de waar heid uit hem halen." Maar aan den anderen kant had inspec teur Higgins, sinds hun gezamenlijk avon tuur in den schooi-steen en op het dak van het huis in Medlxurst een warm plekje in zijn hart voor den jongen. HOOFDSTUK XXVTI. Waarin een onderzoek wordt ingesteld. „Een brief voor u, mijnheer. Net ge komen." „Dank je." Verstrooid nam Higgins de enveloppe aan, sneed haar open en haalde er een velletje papier uit te voorschijn. Aan Detective Inspecteur Cuthbert Higgins Scotland Yard, S. W. 1. Waarde lxeer Higgins, Mijn patiënt Sanderson is nu al veel beter en vanmorgen gaf hij het verlangen te kennen, u te willen spreken. Ik wil dit onderhoud niet verbieden, maar vestig.er nadrukkelijk uw aandacht op, dat hij nog steeds mijn patiënt is. Met alle hoogachting, Pr. Harold English, Kings Hospital, „Ik ben benieuwd", mompelde Higgins, „Ik ben benieuwd." Inspecteur Higgins maakte nog niet di rect gebruik van het aanbod van den dokter. Wat Sanderson ook te zeggen zou hebben, het had geen directe haast, want hij was er vrij zeker van dat de man, nu hij weer aan de beterende hand was, niets zou loslaten, waardoor hij zich zelf zou beschuldigen. Had lxij gesproken, toen hij pas overmand was, toen de eex-ste woede over het verraad, waarvan hij het slacht offer was geworden, nog in hem ziedde, toen had hij wel iets van belang kunnen loslaten, maar nu Toch moest Higgins voorzichtig zijn en hem niet al te veel tijd geven om zijn ver haaltje in elkaar te zetten en alle details daarvan goed te bestudeeren. Wat San derson te zeggen zou hebben, moest in ieder geval nauwkeurig onderzocht wor den en getoetst aan de reeds bekende feiten. Andermaal was inspecteur Higgins terug in Horton Road 79, het huis, dat door dc autoriteiten onbewoonbaar verklaard was en waarin sedert eenigen tijd een geuni- formde politie-agent bivakkeerde, teneinde een oogje in het zeil te houden. Higgins had zich destijds voorgenomen, het geheele huis aan een nauwkeurig on- derzoek te onderwerpen, maar lxij had zelf nog geen tijd gevonden het nader onder de loupe te nemen. Nadat hij door beredeneering van de situatie eenigen tijd geleden tot de con clusie was gekomen, dat of wel Thomas Hamper of de geheimzinnige „Stem" naar het huis waren teruggekomen om lxet een of ander nagelaten spoor weg te werken, had hij zich gedwongen gevoeld het ge heele pand nog eens nauwkeurig zelf te onderzoeken, [(Wordt .vervolgd, )j

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 5