RECHTBANK TE MIDDELBURG. UIT DE PROVINCIE Nog steeds „oorlogsdiefstallen". De rol van de strafzitting der rechtbank te Middelburg bevatte gistermorgen 'n 8- tal zaken, die alle meer of minder met de huidige tijdsomstandigheden te maken had den. TWEE RIJWIELEN GEKAAPT. De eerste verdachte, de 43-jarige L. N. werkman te Souburg, had zich te verant woorden wegens het zoowel op 26 als op 27 Mei wegnemen van een rijwiel, dat aan een ander behoorde. De officier van justitie, mr. baron v. d. Feltz, achtte beide feiten ernstig en vor derde 6 maanden gevangenisstraf, met af trek van het voorarrest. De verdediger, mr. H. L. van Zar.ten, wees er op, dat het eerstbedoelde rijwiel opzette lijk was achtergelaten en dus geen eigenaar had als bedoeld in art. 640 van het burger lijk wetboek. Wat betreft het tweede feit, is niet ko men vast te staan in welke gemeente het werd medegenomen, wel, dat het op den Middelburgschen weg gebeurde. Ook nu kan de eigenaar niet worden aangewezen. Spr. vroeg dan ook vrijspraak en onmiddellijke invrijheidstelling of anders bepleitte hij het rekening houden met de buitengewone tijds omstandigheden. De officier was van meening, dat in ieder geval verdachte geen recht had de rijwie len mede te nemen. De verdediger wees er nog eens op, dat hier de wil bestond om het eigendom prijs te geven. De rechtbank ging in raadkamer en ver klaarde bij terugkomst geen termen aan wezig te achten om aan het verzoek tot in vrijheidstelling te voldoen. De tweede zaak was die tegen den 60- 'jarigen fabrieksarbeider J. de L. uit Mid delburg, verdacht van diefstal. Daar ver dachte thans in het ziekenhuis vertoeft werd de zaak verdaagd tot 23 Juli. KEUZE UIT RADIOTOE STELLEN. Aan den 26-jarigen caféhouder C. N. B. Uit Vlissingen was ten laste gelegd diefstal ,van een radiotoestel op 28 Mei jl. De getuige, mevr. Laernoes, verklaarde, dat zij bij thuiskomst na evacuatie 4 radio toestellen in haar huis aantrof, die niet van haar waren. Verdachte is toen by haar gekomen en heeft wgzende op een der toe stellen verklaard, dat dit van hem was. Ge tuige heeft dit volkomen vertrouwd en geen bezwaar gemaakt tegen 't medenemen van het toestel. De officier van justitie, mr. v. d. Minne, zeide, dat hier geen sprake is van oplichting, doch wel degelijk van dief stal en vorderde twee maanden, met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. Van Zanten, zeide, dat verdachte goed bekend stond. Hij zelf was ontzettend bestolen en spr. legde de rechtbank daarvan een lijst over, die spreekt van het verdwijnen van 1000 fles- schen chocomel, lepels, vorken enz. enz. tot een waarde van 2500. De verdachte is on der den indruk daarvan en van de evacu atie het hoofd kwyt geraakt. Pleiter dringt aan op een veroordeeling tot een straf gelijk aan het voorarrest, dat nu reeds 5 weken duurt. EEN VROUWELIJKE VERDACHTE. Thans kwam een vrouwelijke verdachte haar opwachting maken bij de rechtbank, nml. de 29-jarige W. Z., huisvrouw van J. W. H., te Souburg. Zij zou op 14 Juni een taschje weggenomen hebben van G. J. Meertens, geboren Aarden, waarin onge veer 180 was geborgen. Uit het verhoor van verdachte bleek, dat men had afgesproken samen te gaan wo nen De verhuizing was reeds besteld, doch op het laatste oogenblik nam de bestolene de toezegging terug en toen is verdachte tot haar daad gekomen. Haar man diende bij de marine en wel op de „Sumatra". Hy is nu vermoedeiyk in Engeland. Verdachte krggt twee derden van zijn soldy of wel 25 per week uitgekeerd. De officier van justitie vorderde 4 maan den voorwaardelijke gevangenisstraf met 3 jaar proeftijd. Daarbg wilde de officier de bgzondere Voorwaarde stellen, dat verdachte 30 per maand aan de bestolene zal terugbetalen. De verdediger, mi'. A. H. Kuipers, wilde een ernstig woord spreken om 'clementie voor verdachte te verkrijgen. Ook toen de verhuizer het bedrag verlaagd had omdat minder vervoerd moest worden nu de be stolene niet medeging, kwam verdachte tot de verkeerde handeling. Dat haar drie kinderen bij haar ai'resta- tie naar „Kinderzorg" gingen, is geen be- wQs, dat zij er niet goed voor zorgde, maar men wist op dat oogenblik niet waar de kinderen anders naar toe moesten. Maar als zy de kinderen weer terug krijgt, is 30 veel voor haar om per maand af te dragen. Zij heeft zich trouwens bij de arrestatie direct bereid verklaard 15 per maand terug te geven en dit doet zy thans nog gaarne gestand. Daarbij zou spr. gaarne toegevoegd zien, dat verdachte moet blgven betalen zoolang haar het deel van het traktement wordt uitgekeerd. TOEËÏGENING VAN GEMEEN TELIJKE SCHRIJFMACHINES. De 32-jax-ige timmerman, S. C. J. uit Middelburg stond terecht wegens het zich in de tweede helft van Mei toeëigenen van 3, althans een of meer schrijfmachines toe- behoorende aan de gemeente Middelburg, v/elke machines ter voorkoming van schade door den brand in het Stadhuis, aan hem in bewaring waren gegeven. Getuige A. G. H. van den Driest zeide, dat verdachte hem gevraagd heeft of hy niet een schryfmachine van hem wilde koo- pen. Toen hij er de tweede maal oversprak was de tweede getuige er bij en des avonds xvilde verdachte dat getuige een prijs noem de voor een der drie machines, die by ver dachte stonden. Men kwam toen tot een prijs van 60. Getuige L. van Sparrentak, merkte wel, dat er iets haperde. Verdachte vroeg 50 of 60. Getuige is met v. d. Driest mede gegaan en zag spoedig, dat de machines afkomstig waren van de gemeente, wat hij aan v. d. Driest mededeelde. De derde getuige, M. Pouwelse, is werk zaam by den eersten getuige en woonde het gesprek bij in de zaak. J)e verdachte gaf toe op verzoek van den brandweerman IJssel drie schrgfmachi- nes van uit het straatje by het stadhuis naar zijn woning te hebben gebracht om ze in veiligheid te brengen. Hy vervoerde de machines naar de Kromme Weele. Dat hij ze later te koop aanbood, kan hg zich niet herinneren. De officier van justitie, kon dit niet ge- looven en meende, dat tegen J., die zich aan een ernstig geval van verduistering heeft schuldig gemaakt, een strenge straf op zijn plaats is. Spr. vorderde 1 jaar ge vangenisstraf. De verdediger, mr. A. J. van der Weel, zeide dat waar verdachte recidive ten laste wordt gelegd door den officier, men niet mag vergeten, dat het vroeger ging over 'n.feit, dat niet op vermogens-rechterlijke terrein lag. Dat de officier nu ook andere voorwerpen noemde, die bg verdachte zgn aangetroffen, mag bg de strafbepaling ook niet medetellen. Het is de vraag of ver dachte zich de machines heeft toegeëigend. Zeker niet toen ze hem in bewaring wer den gegeven. De toeëigening zou dan ge schied zijn, toen hg ze te koop aanbood. Dit bewgst allemaal niet den wil om over iets te beschikken. Er is bovendien wel on derhandeld ,maar geen koop gesloten. Ver dachte is niet naar v. d. Driest toegegaan om een machine te koop aan te bieden, doch toen hg bij v. d. D. was, is het ge sprek op de machine gekomen en toen is de gedachte bij J. opgekomen, dat hg ze wellicht verkoopen kon. Maar steeds heeft hg bij de onderhandelingen gezegd er eerst met zijn lastgever over te moeten spre ken, wat bij het onderzoek bg den rechter commissaris beter naar voren is gekomen, dan nu op de zitting. Steeds heeft hij er kend geen eigenaar te zgn en hg heeft niet als heer en meester over de machines be schikt. Hoogstens kan hem een poging tot het plegen van een misdrijf ten laste worden gelegd, maar die poging is doodgeloopen. Spr. vraagt daarom vrgspraak of anders clementie. ALLES WAS WELKOM. Het was thans een recidivist, die op het beklaagde bankje plaats nam, namelglt de 28-jarige smid P. H. G. V., uit Vlissin gen, die in Mei te Vlissingen en te Koude- kerke o.a. heeft weggenomen 4 dekens, 7 eternietplaten, 2 bussen, inhoudende ter- pentgn, 1 regenjas, een broek en 8 moer- sleutels. De man, die reeds 6 vonnissen heeft moe ten uitzitten, hoorde nu S maanden tegen zich eischen. Mr. Van Zanten zegt, dat al de artikelen door verdachte in de duinen zijn gevonden. Dat hg niet de bedoeling had, althans niet direct, om zich dit alles toe te eigenen, moge daaruit blijken, dat hg het medenam, terwijl Duitsche soldaten dit zagen. DIEFSTAL TE CADZAND. De 38-jarige landbouwer C. P. F. uit Cadzand stond terecht wegens diefstal van een electrische kookplaat. Verdachte zeide, dat de deur van het be trokken hotel openstond. Bg hem aan huis is echter nog meer gevonden, dat hij zon der toestemming van de militaire overheid heeft medegenomen. De eisch luidde 3 maanden met aftrek voorarrest. Mr. W. H. Vermaas, die verdachte ver dedigde, wees er o.a. op, dat tegen verdach te is gezegd: „Neem dat maar mee". Plei ter vroeg clementie. DIEFSTAL EN HELING. De laatste zaak was die tegen den 30- jarigen werkman G. V. uit Vlissingen, die terecht stond wegens het wegnemen van 'n paar bokshandschoenen te Vlissingen en van het koopen van een radiotoestel van een onbekend persoon, wetende, dat deze persoon het door misdrgf had verkregen. Verdachte bekende het eerste feit en zei de van het tweede, dat hij het toestel kocht voor 10 en dat hg niet begrepen had, dat de man er oneerlijk was aangekomen. De officier eischte 3 maanden gevange nisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. Vermaas achtte zeker het tweede feit, het opzettelijk koopen van iets, dat ge stolen is, niet bewezen, ook staat niet derhandeld, maar geen koop gesloten. Ver- Uitspraak in alle zaken op Woensdag 23 Juli. Colportageverboden opgeheven. De colportageverboden, die tot dusver in sommige plaatsen bestonden, zgn op geheven, meldt de N.R.C. DE NATIONALE COLLECTE. Te Oldenhove is 3.68 per hoofd bgeen gebracht. De Nationale collecte heeft te Olden hove (Groningen) 8.817.65 opgebracht. Op een totaal aantal inwoners van 2421 beteekent dit 3.68 per hoofd en 14.72 per gezinshoofd. Oldenhove heeft hiermede de leiding. Nachtelijke Engelsche bom aanvallen op Duitsche plaatsen.^ Het D.N.B. meldt Engelsche vliegers hebben in den nacht van 8 en 9 Juli een Noord-Duitsche bad plaats aangevallen. Hierby werd het Kur- haus door twee dynamiet- en veertien brandbommen getroffen, waardoor het dak, de zaal en de kelder werden vernield. Twee andere dynamietbommen vielen in een klein riviertje. Bij een aanval op een badplaats aari den Rijn werden door vgf bommen verscheidene woonhuizen en gebouwen ernstig beschadigd. Engelsche vliegers waren gericht op kleine Andere nachtelgke bomaanvallen van plaatsjes, waarby in hoofdzaak terrein- schade werd aangericht. Besmettelgke ziekten. In de week van 30 Juni tot en met 6 Juli kwamen in onze provincie 5 gevallen van besmettelgke ziekten voor, nl. 2 ge vallen van roodvonk te Oostkapelle (in één gezin), 1 te Oud Vossemeer (het 2de geval in één gezin) en 1 te Vlissingen. Voorts I geval van poliomyelitis anterior acuta te Tholen. Vakopleiding metaalindustrie. Door het Departement van Onderwgs, Kunsten en Wetenschappen zijn benoemd tot leden der Commissie voor het afne men der eind-examens voor 1940 van de Opleiding volgens het Leerlingenstelsel, titel H Ngverlieidsonderwgswet, aan de Koninkiyke Maatschappy „De Schelde" te Vlissingen, de heeren: J. H. Voort- huyzen te Middelburg, Voorzitter G. Wa genvoorde, te Middelburg, Secretaris; J. H. Verdonk, Fr. Mannaart en S. Teir- linck te Vlissingen en J. Heuseveldt en N. Keersemaker te Middelburg. Walcheren Geslaagd. AAGTEKERKE. Te Rotterdam slaagde voor het diploma A Ziekenhuisverpleging mej. H. Overweg alhier. Gevonden voorwerpen. AAGTEKERKE. Een blauw avonddoek je. Inlichtingen, gem. veldwachter, Aagte- kerke. Volontair ter Secretarie. VROUWENPOLDER. De heer A. J. de Beer Jr. te O. en V. Souburg is aange steld als volontair ter Secretarie alhier. VERKEERSONGEVAL. OOSTKAPELLE. Vrgdagmiddag had de 12-jarige F. B. het ongeluk van een in beweging zijnden vrachtauto te vallen. Hij .bleef bewusteloos op den weg liggen, en 'werd bg den daar wonenden landbouwer Ad. V. binnengedragen. Dokter v. d. Harst die spoedig ter plaat se was, constateerde lichte hersenschud ding. Hij mocht niet vervoerd worden. Zuid-Beveland Let op de verduistering YERSEKE. Van Duitsche militairen zgn klachten binnengekomen omtrent uitstra lend licht of lichtsignalen, gedurende den nacht en bg aanwezigheid van vliegtuigen, hetgeen aanleiding kan geven tot de strengste strafmaatregelen tegen de schul digen zoowel als tegen de geheele be volking. Het vermoeden ligt voor de hand, dat dit euvel ontstaat doordat men in een niet afgeschermde ruimte een oogenblik licht ontsteekt bij het hooren van vliegtuigen, of als een kind huilt. Zg die dit doen kunnen in het algemeen door speciale instrumenten opgespoord worden en zullen in hechtenis worden genomen. Bovendien zal een speciale nacht-pa trouille surveilleeren. Het is in ieders eigen belang voor een absolute verduistering zorg te dragen, en nalatigheid op het ge meentehuis te melden, waartoe een zeer dringend bex-oep wordt gedaan op de ge heele burgerij. Loop der bevolking in Mei en Juni. YERSEKE. Ingekomen: K. J. Verwijs, zonder beroep, Langeville 44, van Maas dam W. Biesen, kappersbediende, Paar denmarkt 5, van Nieuwvliet P. Nieuwen- huize, schippersknecht, Bekhof 13, van Wemeldinge J. v. d. Hiele, huishoudster, Schotte 1, van Nisse H. van Iwaarden, los werkman, Spruitstraat 17, van 's-Gra- venhage I. Hubregtse, metselaar, Dam straat 102, van 's-Heer Arendskerke A. C. Vermast, onderwijzer, Paardenmarkt 1, van Schoonhoven W. Jobse, klein landbouwer, Damstraat 151, van WemeldingeP. de Kuijk, schoenmaker, Grintweg 24a, van Middelburg J. L. de Korte, schilder, Nieüwekerkstraat 22, van Kortgene J. de Koeger, huishoudster, Damstraat 143, van Kattendijke L. E. Paauwe, zonder beroep, Nieüwekerkstraat 26, van De BiltC. Ver meulen, bakkersknecht. Vierstraat 13, van Kapelle. Vertrokken J. v. d. Plasse, zonder be roep, naar Wemeldinge, Kanaaldgk B 120; J. van Kogelenberg (echt. van A. v. Oos ten), naar Oost- en West-Souburg, Rit- themschestraat 31 A. L. Verburg, bak kersknecht, naar Nisse A. Karman, bak kersknecht, naar Wolphaartsdgk, Prins Bershardstr. 39 W. Bierstekker, bakkers knecht, naar 's-Heer Arendskerke, G 44 M. de Wit, zonder beroep, naar 's-Graven- hage, Stationsplein 29 A. J. Versteeg, zonder bex-oep, naar Goes, Bierkade 5 J. v. d. Have, dienstbode, naar Goes, Opril Gr. Markt 12 P. Hoogstrate, timmerman, naar Nieuw- en St. Joosland A /0 J. J. Westplate, zonder beroep, naar Nieuw- en St. Joosland, A 40; J. Megers, bakkers knecht, naar 's-Heer Arendskerke, W. Kraayertpolder H 312 J. D. de Vlieger, dienstbode, naar Wemeldinge. O. Kanaal- weg C 63 A. van Strien, dienstbode, naar Heemstede, Ceasar Francklaan 44. Ongelukkige val. YERSEKE. Donderdagmiddag had het dochtertje van den heer Joh. de Koeger by het spelen aan den zeekant het ongeluk dusdanig te vallen, dat zy een arm brak. Heelkundige hulp werd door dokter Pol derman verleend. Benoeming. YERSEKE. Benoemd tot onderwgzer aan de Ned. Herv. school alhier de heer D. W. Keuper te Almelo. DE EERSTE MOSSELEN. YERSEKE. De eerste mosselen zyn deze week aan wal gebracht. De kwaliteit der visch was prima. De kweekers hebben dezer dagen de laatste uitkeering over 1939/1940 ontvan gen. De pryzen bleven hiermede gelijk aan het vorige seizoen. Het is te hopen dat onze kweekers ook dit seizoen tevreden zullen mogen zijn. Wemeldinge. Getijden. Juli Hoogwater. Laagwatex Zaterd. 13 10.40 23.05 4.03 16.36 Zondag '14 11.47 24.12 5.11 17.45 Maand. 15 13.— 1.30 6.22 19.03 Dinsdag 16 14.20 7.37 20.12 Woensd. 17 2.45 15.22 8.39 21.11 Dondei'd. 18 3.47 16.16 9.31 21.59 Vrijdag 19 V.M 4.38 17.02 10.15 22.42 Zaterd. 20 5.22 17.45 10.55 23.21 Zondag 21 S. 6.04 18.21 11.34 23.59 Maand. 22 6.37 18.56 12.09 24.34 Z eeuwsch-Vlaanderen Naar de Wieringermeer. AXEL. Uit deze gemeente is weer een gx-oot aantal landarbeiders naar de Wie- i'ingermeer vertrokken om daar behulp zaam te zgn bg het vlastrekken. In het Land van Axel is dit jaar veel van den vlasverbouw mislukt, zoodat hier thans geen werkgelegenheid is by het vlastrekken. Hulpcomlté's voor de krggsgevangenen ontbonden. AXEL. In deze gemeente zgn in verschil lende buurten comité's gevormd, om etens waren voor dé krggsgevangenen bgeen te zamelen. Thans, nu het verboden is, aan de krggsgevangenen etenswaren en vcr- snapèringen te verstrekken tgdens de doorreis per tram, is er geen werk meer aan den winkel en zgn de comité's ont bonden. Sommige hadden nog een flinke hoe veelheid eieren, ingemaakte gx-oenten enz. in voorraad, alsook nog eenig geld. De pot is thans verdeeld en de etenswaren aan behoeftige ingezetenexi uitgedeeld. De drukte is thans al heel wat afge nomen wanneer nog dagelijks trammen met krijgsgevangenen passeeren. Kostelooze rgwielbelastingmerken. Op de volgende dagen en uren bestaat gelegenheid tot het aanvragen van koste looze rijwielbelastingmerken in onder staande gemeenten voor Aardenburg, Eede en Sint Kruis op 18, 25 en 29 Juli van 1921 uur in de Kommiezenwacht te Aardenburg voor Breskens op 18. 25 en 29 Juli van 1921 uur in het gemeentehuis te Bres kens voor Hoofdplaat op 19 en 26 Juli van 1921 uur in het gemeentehuis te Hoofd plaat voor Gi'oede en Nieuwvliet op IS, 22 en 26 Juli van 1921 uur in de openbare school te Groede voor IJzendijke op 16 en 18 Juli van 19 21 uur in de Kommiezenwacht te IJzen- dgke voor Biervliet op 15 en 17 Juli van 19 21 uur in het gemeentehuis te Biervliet voor Cadzand op 16 en 19 Juli van 19— 21 uur in het gemeentehuis te Cadzand voor Oostburg, Schoondgke, Waterland kerkje en Zuidzande op 16, 18, 23, 25, 30 Juli en 1 Augustus van 1920 uur ten kantore van den ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oostburg, Volderstraat 12a. Toelatingsexamen R.H.B.S. Oostburg. Voor het toelatingsexamen tot de le klasse van de R.H.B.S. te Oostburg slaag den C. J. Almekinders, L. Basting, M. L. Belderok, A. Bex-gsma, J. Brevet, J. A. le Clercq, M. A. Daansen, A. W. de Feyter, C. du Fossë, M. M. Fremouw, P. I. Haart- sen, W. Hamelynck, J. de Hulster, A. A. J. Jansen, A. C. Leenhouts, M. J. Leen- houts, P. Leenhouts, J. G. Malkus, F. M. Th. Metz, W. J. Moggré, C. Musson, J. M. H. Nauta, W. H. E. de Pauw, J. A. Pie- ters, C. E. Poorter, M. A. Quaak, G. de Regt, P. M. Riemens, J. A. Risseeuw, M. W. Rooze, C. Th. de Rgck, S, J. M. Salo- mé, J. C. W. Schippers, J. Schgve, H. de Smet, A. J. de Smit, P. Tack, M. G. E. Termont, F. J. Verduijn, Ch. A. J. van der Vleuten, J. C. van de Walle, J. J. van Weynsbergen, J. N. de Winde, W. P. Woittiez, H. J. M. Wijffels, W. J. de Zwart, J. van Liende, H. Reynders, G. van de Gruiter. Afgewezen 3. Collecte Nationaal Hulpcomité. BIERVLIET. De collecte voor het Na tionaal Hulpcomité heeft in onze gemeen te opgebracht de som van 420.80. Bommen op Woerden. Vrydagnacht is ook te Woerden een achttal bommen gevallen, dat aan verschil lende perceelen belangryke schade toe bracht. Vgf van deze bommen kwamen in de weilanden terecht, waardoor alleen aan de achterzgde van vele perceelen, de x-uiten werden vernield. De andere drie richtten aan enkele woonhuizen belangryke schade aan. Twee bewoners hiervan, die niet ern stige verwondingen hadden opgeloopen door glasscherven, werden naar het zieken huis overgebracht. Een der bommen kwam in een tuin terecht maar explodeerde niet. Aan de andere zijde der stad was een be gin van brand ontstaan, doordat vermoede lijk een lichtkogel het rieten dak door boorde. De bewoners konden zelf het vuur met een slang op de waterleiding bedwin gen. Wat dr. Bonus heeft beleefd. De bekende Vlaamsche leider dr. Borms, die Donderdag in zyn woonplaats is terug- gekeerd, deelt in „Volk en Staat" mede, dat de Franschen hem met vele lotgenoo- ten van Brussel in een dichtgespgkerden veewagen, zonder verzorging en onder de ergste hygiënische omstandigheden, langs allerlei omwegen naar een kamp naby Orleans hebben gesleept. Hy werd uren achtereen met emmers water en bezems aan het werk gehouden en gedwongen tot het ledigen van zinkputten en late- rines en daax-enboven moest hg zich voort durend plageryen en mishandelingen, ba jonetsteken en slagen met geweerkolven laten welgevallen. Vooral Waalsche officieren waren op den voorgrond getreden bij het beschimpen en plagen der Vlamingen. Na streng arrest in de militaire gevangenis van Orleans was dr. Borms met verscheidene andere Vlamin gen overgebracht naar het kamp St. Cy- prien, waar reeds 1500 Duitschers waren geïnterneerd. Gemengd Nieuws CADETTEN EN ADELBORSTEN. Er komt een „school Breda van den opbouwdienst". Naar wy van bevoegde zyde vernemen zijn thans regelingen getroffen ten aanzien van de cadetten en adelborsten. De Koninklgke Militaire Academie en het Koninklijk Instituut voor de Marine worden met ingang van 15 Juli 1940 als zoodanig opgeheven. Zg worden omge- voi-md tot een „school Breda van den op- bouwdienst", die een zuiver burgerlgk ka rakter draagt en tot den opbouwdienst zal komen te behooren. Cadetten voor het leger hier 'te lande en het leger in Nederlandsch-Indië en adel borsten van het le en 2e studiejaar, die zulks wenschen, zu len met ingang van 15 Juli 1940 van hixn dienstverbintenis worden ontslagen naar de bepalingen, die voor niet-beroepssoldaten zgn vastgesteld. Cadetten van het 3e studiejaar en ca detten en adelborsten van het le en 2e studiejaar, die niet de middelen bezitten om in een burgerlgk beroep over te gaan, worden als beroepsmilitaix-en behandeld. Evenals deze kunnen z.„ zich voor benoe ming in bepaalde staatsdiensten aanmel den. Zg, die niet worden ontslagen en niet in een ander beroep wenschen over te gaan, zullen in de gelegenheid worden gesteld aan de „school Breda van den opbouw dienst" cursussen te volgen in wiskunde, technische vakken, boekhouding, accoutan- cy, gemeente-administratie enz. turnen, gymnastiek, sport, enz., welke hun over gang in een burgerlijke betrekking verge- makkelgken of hen in staat stellen een ingenieursexamen af te leggen of elders bgv. aan de Technische Hoogeschool te Delft of de Academie voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam hun studiën met vrucht voort te zetten. In den tijd, dat zg een cux-sus volgen, zullen zij naar hun rang worden bezoldigd en verpleegd naar de daartoe voor den opbouwdienst geldende bepalingen. Nadex* wordt nog gemeld, dat cadetten van het derde studiejaar', behoorende tot de wapens infanterie, cavalerie, artillerie en deu dienst der militaire administx-atic niet in aanmerking komen voor de cursus sen welke te Breda zullen worden gehou den. Wel komen in aanmerking de cadet ten van het derde studiejaar behooi'ende tot het wapen der genie. WAARSCHUWING AAN AUTOMO BILISTEN. Denk aan slipgevaar. De A.N.W.B. deelt mede, dat uit strate gische overwegingen een aantal wegen met een dunne teerlaag is bedekt. Daar het de bedoeling is, dat deze wegen zwart van kleur zyn, kan geen afdekking met split of iets dergelgks worden aangebracht. Niet alleen bg regen, doch ook wanneer de we gen droog zgn, is een grootere mate van gladheid te vreezen dan voorheen het geval was. In verband met mogelijk slipgevaar rgde men dus voorzichtig. Gisteren Vrgdagnacht is te Oegst- geest een ernstig ongeluk gebeurd, waar- bg twee personen om het leven zgn ge komen. De politie werd vanmorgen om zeven uur door burgex-s gewaarschuwd, dat bg den nieuwen rgksweg, achter het z.g. groene kerkje, een personenauto in een sloot lag,> waai-van de bestuurder leven loos achter het stuur zat. Bg een ter plaatse ingesteld onderzoek werd het Igk van een tweeden persoon uit de sloot op gehaald. Het bleken te zgn de 39-jaiïge koopman C. C. Haalebos, wonende te Heemstede en de 25-jarige chauffeur J. Bethlehem, eveneens afkomstig uit Heem stede. Men vermoedt, dat de auto van de slachtoffers in botsing is gekomen met een anderen auto. De politie is dezen wagen reeds op het spooi'. NIJVERDAL BEZIT EEN ZINGENDE MUIS. Men herinnert zich zeker nog, dat on geveer twee jaar geleden een inwoner van Den Haag in het bezit was van een zin gende muis. Dit diertje had toen domicilie gekozen achter het behang. Thans bezit ook het plaatsje Nijverdai in Overgsel een zingende muis. Die bevindt zich in de bakkerg van den heer R. Be- rentschot aan de Grootestraat aldaar. Erg schichtig is deze aria-zanger schijnbaar niet, want 's avonds als het eenigszins stil begint te worden, begint zg met haar ge zang en wanneer men het een beetje voor zichtig aanlegt kan men 't diertje zien zitten. Het geluid ïykt inderdaad op ge zang, want het is niet het eentonige pie pen, doch het zyn geluiden van verschil lende toonaarden en trillers. IN TOBBE MET ZEEPSOP OMGEKOMEN. Vrijdagmiddag, viel het V/2 jarig zoontje van den landbouwer A. Coster te Staphoi-st voorover in een tobbe met heet zeepwater". Het knaapje werd zwaar ge wond en overleed nog voor een direct ontboden geneesheer arriveerde. TEKORT BIJ ZIEKENHUIS- VERPLEGINGSFONDS TE GORSSEL. Bg overdracht der boeken van bet plaat- seiyke ziekenhuis-vex-plegingsfonds der ge meente Gorssel, is een tekort van duizend gulden geconstateerd. Bg ondex-zoek is ge bleken, dat twee gemeentelijke subsidies en een post van een particulier niet zgn ver antwoord. Het bestuur heeft de zaak in handen van de justitie gegeven. ENGELAND HEEFT EEN „ZESDE COLONNE". A.B.C. meldt uit Londen, dat een zesde colonne is opgericht, welke ook de „zwg- gende colonne." wordt genoemd, en die ten doel moet hebben te ageeren tegen valsche geruchten, indiscrete gesprekken en defai tisme. In de pers, de clubs en hotels en op straat moet een omvangx-ijke propaganda in woord en beeld gevoerd worden tegen dit „doodelgke wapen".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6