Bont en vroolijk zijn de Imprimé's HANDGEBORDUURDE DAMES- EN KINDERKLEEDING Nieuwe levenskracht door luchtbaden KNIPPATRONEN De totaal-indruk, dien wij gekregen heb ben van de voorjaarscollecties die, naast vele -uiterst verzorgde jersey en dunne wol len weefsels, een rijke keur van impri mé's bevatten is, dat zij bont en vroolijk zijn. Groote en kleine motieven, nu eens symetrisch geplaatst, dan weer in en op en door elkander gedrukt, zoodat het fond zelfs niet meer te herkennen is. In kleuri gen overmoed wedijveren de bedrukte weefsels met Ikander en we zien zooveel nieuwe ontwerpen en soms zelfs gewaagde kleurencombinatis, dat de keus wel heel moeilijk zal worden. Bloemenmotieven heb ben verreweg de overhand; we zagen een inprimè met kleine bloemperken in een ongelooflijke hoeveelheid van kleuren, waarbij zelfs de gieter niet vergeten was. Wanneer wij de nieuwe voorjaarscollec ties eens nader in oogenschouw nemen, dan denken we onwillekeurig hoe vele hoof den en handen gewerkt hebben voor en aleer wij de weefsels „gereed voor het ge bruik" kunnen bewonderen. We gelooven niet, dat er veel bloemen te kort zijn gedaan, zoowat allen, die er maar eenigszins voor in aanmerking ko men, zijn vertegenwoordigd en aan de le lietjes van dalen valt de eer te beurt de lente in te luiden! Met bloemen, strepen, kleine ruitjes, vlinders, libellen en nog een menigte an dere dessins bedrukte weefsels wachten om bewerkt te worden tot vlotte, gezellige voor j aars japonnen, die flatteus en jeugdig kleeden. Moesjes zijn eveneens op het ap pèl en bieden meer mogelijkheden dan vaak gedacht wordt. Onze schets geeft een japon weer, waarvan de rok en het ge- plisseeerde plastron van groote witte moe zen op een marine-blauwe zijden crêpe fond gedrukt zijn, terwijl de blousedselen en mouwen hetzelfde fond te zien geven, doch met kleine moesjes, hetgeen ook voor de turban verwerkt werd. Vele voorjaars japonnetjes worden gecompleteerd door een turban van de stof of de zijde der ja pon, een hoofdbedekking, die practisch moge zijn, doch volstrekt niet bij ieder ge laat past en op den duur even eentonig zal gaan werken als de hoofddoekjes, die we de afgeloopen maanden tot vervelens toe zagen dragen, te pas en te onpas! Wat verder opvalt aan het model dezer schets is het overbloezende bovendeel, een detail, dat zich slechts voor de slanke figuren leent doch waarmede verschillende Fransche modehuizen uitgekomen zijn. Een groote voorkeur wordt aan den dag gelegd voor zakjes, niet alleen op tailleurs, doch ook op voorjaarsjaponnen. Lanvin plaatste de ze aan de door haar huis ontworpen tail leurs meermalen slechts aan een der voor panden, soms zelfs vijf of zes boven elkan der. Zóó overdadig wordt er bij de geïm- primeerde japonnetjes niet te werk ge- Linnen zal in de zomermaanden veel gedragen worden, zoowel in wit als in kleuren. Een garneering van bloemen motieven, die met de hand gewerkt zijn, geeft altijd iets apart aan dames, zoowel als aan kinderkleeding. Behalve linnen lee- nen zich ook andere effen weefsels voor een dergelijke garneering o.a. batist voor kinderjurkjes en shan tung, toile de soie e.a. voor dames kleeding. De kruissteken worden met fijn coton perlé of waschzijde gewerkt evenals de bloemen. De damesjapon is voor een middel matig groot figuur bestemd, terwijl men 80 c.m. breede stof verwerkt. Noodig 4.5 M. Fig. 1. voorpand fig. II rug en III mouwen. Fig. IV en V is. voor het schootje. Men knipt eerst van papier een patroon en vergelijkt dit met een andere japon, zoodat men ziet, waar eventueel aan- of afgeknipt moet worden. Naden aan de patroondeelen aan knippen. De rok is 90 c.m. lang en 2.20 m. wijd en is uit rechte banen samen gesteld. Op gelijke afstanden worden de kransjes in kruissteek ge werkt, waarvan op onze afbeelding met pijltjes de helft is aangegeven. Kruisjes werken over stramien, waarvan 3 stuks één c,m. zijn. Vier kleuren zijn aangegeven, die men evenwel naar eigen smaak kan ver anderen. ,=oranje; °=goudgeel; V=middelblauw, x=groen. Op de mouwen kan een enkel krans je worden gewerkt. Omtrek hals en schootje festonneeren. Het kinder jurkje wordt geknipt volgens fig. VI voor pas VII rugpas en VIII mouwen. Het rokje is 44 c.m. lang en 78 c.m. breed. De bloemen worden door middel van car bonpapier op de stof gebracht en overeen komstig de kleuren van veldbloemen ge werkt, dus geel rood en groen, helder blauw e.a, ga an, doch een feit is, dat ze niet dikwijls ontbreken, zy het dan ook, dat soms al leen een overslagje hen vervangt. Plissé's over de geheele lengte vanaf de pas der japon doch in twee groepen verdeeld, vinden veel toepassing, meer dan de rondom geplisseerde rokjes. Uit practi- sche overwegingen worden plissé's en ook breedere plooien in den regel tot iets over de heupen dicht langs de vouwen opge stikt. Maggy Rouff kwam uit met een be drukt zijden japonnetje, waarvan de rok aan de beide zijkanten uit plissé's bestond zoodat het middenbaantje glad was. Het bovenstuk had wijde, geplisseerde ballon mouwen, die aan den pols met een smalle manchet waren afgewerkt. Een nieuwe garneering wordt op verschillende impri mé's toegepast, n.l. met drie kleuren smal lint, dat tegen of even over elkander ge hecht wordt langs hals of kraagje, onder aan de korte of lange mouwen en langs den zoom, terwijl ook de ceintuur uit smal lint is samengesteld. De kleuren der gar neering moeten overeenstemmen met die, welke in de bedrukte stof voorkomen. Smalle plissé's en kanten ruches zijn even eens een veel toegepaste garneering, 'die trouwens reeds langer gezien worden. De voorjaarsmode geeft een fleurig kleu renspei te aanschouwen, een, dat volko men afwijkt van de stemmige tinten, die lange maanden den boventoon voerden. Kleuren hebben het vermogen de stemming van den mensch te beinvloeden en daarom doet het in deze" donkere tijden dubbel prettig aan, dat al die bontgekleurde weef sels lentebeloften in zich houden, die ons verkilde hart verwarmen en ons doen ho pen op een zonniger toekomstbeeld. Minder kans op verkoudheid en haar nasleep. Wanneer men vrienden of familie in een groote moderne kliniek bezoekt; valt het op, dat tegenwoordig geen „ziekenhuis luchtjes" meer worden waargenomen. De medische wetenschap is reeds sedert jaren de meening toegedaan, dat lucht voortdu rend ververscht moet worden. Luchtver- ersching is niet alleen een gratis desin- fecteermiddel, doch bevordert ook in hoo- ge mate de genezing van vele ziekten. Bij den grooten volksvijand, de tuber culose, heeft men de geneeskracht dei- lucht ervaren. Ligkuren op tegen den wind beschutte plaatsen met gelijkmatig droge lucht hebben menigeen aan tubercu- lose-Iijdenden patiënt nieuwe levenskracht gegeven. In de kinderklinieken heeft men door middel van toevoer van lucht en zon vele patiëntjes met acute infectie-ziek ten kunnen genezen. Zelfs in den winter plaatste men de kleine patientjes op lig stoelen op beschutte plaatsen op balcons, waardoor men verrassende resultaten be reikte. Langzamerhand is de medische we tenschap er meer en meer toe overgegaan om mazelen-patiëntjes niet steeds in don kere kamers te laten verplegen, doch te zorgen, dat nieuwe toevoer van zuurstof mogelijk was. Aan de hand van deze ervaringen be handelt men ook volwassenen op dezelfde wijze. Menige asthma-patiënt is aanmerke lijk, zoo niet geheel van zijn kwaal gene zen, door den gunstigen invloed van aller- geenvrije lucht, d.i. zuivere lucht, zonder stof, bacteriën en andere bestanddeelen, die de luchtwegen zouden kunnen prikke len. Men brengt deze lucht door middel van hoog opgetrokken luchtkokers in de kamers der patiënten, waardoor de kramp achtige samentrekking der ademhalings organen vermindert. Een gehard lichaam staat.min der bloot aan kouvatten. Lucht is tevens het beste middel om een lichaam te harden. Thans is het nog niet te koud om hiermede te beginnen en de ervaring zal leeren, dat in de komende win termaanden het organisme veel minder gevoelig zal blijken te zijn voor kouvat ten. Zeer vele overgevoelige en-nerveuse menschen kunnen niet tegen de hardings methoden door middel van koud water. Voor hen is harding door lucht de meest aangewezen weg. Onze huid niet al leen die van gezicht en handen, doch die van het geheel lichaam heeft veel behoefte aan lucht om goed te kunnen functionneeren, reden waarom de vele dik ke en niet ooreuse kleedinglagen zoo verkeerd zijn. De huid tracht de giften der stofwisseling door middel van zweet uit te scheiden; deze uitscheidingsproducten blijven echter in de kleeding hangen, het geen een onaangename, zuurachtige lucht teweeg brengt. Zulk een huid /ordt bleek, omdat de millioenen cellen door de gelijk matige warmte der kleeding verleerd heb ben, zich samen te trekken en te verwijden. Wie een dergelijke huid heeft, is voorbe schikt om steeds weer kou te vatten, hij of zij is bang voor ieder tochtje en verzet zich op energieke wijze tegen het open zetten van ramen. Zoo iémand wordt hierdoor min of meer despotisch en dwingt zijn omgeving om eveneens verbruikte lucht in te ademen. Werk bij open raam! De lucht, die uitgeademd wordt, bevat 15 maal meer koolzuur dan de ingeademde lucht! Ieder mensch is in zijn eigen be lang en dat van anderen verplicht zich te harden en ieder kan dit doen, omdat het geen geld kost en slechts een minimum van tijd. Men kan in zijn eigen huis lucht baden nemen en de huisvrouw zal moeten beginnen met al haar bezigheden te ver richten met weinig kleeren aan en met ge opende ramen. Menschen, die zittend werk verrichten, moeten ook wanneer de kou dere dagen komen, zorgen dat de ramen in hun werkkamer open blijven, zelfs als het regent, waardoor zij zich langzamerhand harden en minder vatbaar worden voor verkoudheidsziekten. Bij iedere frisschen luchtstroom zullen de spieren der huid zich samen trekken, hetgeen een training beteekent voor de vaten, aangezien zij tot meer inspanning worden aangezet. Boven dien krijgt het lichaam versche zuurstof toegevoerd, het verbrandingsproces wordt bevorderd en het aantal roode bloedli chaampjes neemt toe. Zuivere lucht is de beste medicijn voor bloedarme menschen. Wanneer de doorbloeding der huid krach tiger is, worden de inwendige organen ont last en voorkomt men opstuwingen; boven dien kunnen de stofwisselingsgiften uitge scheiden worden. In den zomer noodzaakt de warmte de menschen veelal om zich van een deel hunner kleeding te ontdoen; en zoo komt het, dat zich in dit jaargetij de ook minder huidziekten voordoen. Eerst in het najaar treden deze weer meer op. Men kan ook 's nachts voor zijn gezond heid zorg dragen door de ramen open te houden, geen zwaar dek te nemen en over de huid alleen het nachtgoed te dragen. Proefondervindelijk is bewezen, dat de slaap hierdoor dieper en de ademhaling verbeterd wordt. Over het algemeen hebben vrouwen een veel te vlakke ademhaling, een z.g. borst- ademhaling. Door de prikkeling der zuur stofrijke lucht wordt de ademhaling die per en onbewust komt men tot de midden rifademhaling, die aan het geheele orga nisme ten goede komt. Ademgymnastiek tegen slape loosheid. Slapeloosheid is in vele gevallen een kwestie van nervositeit en daarom moet alles in het werk gesteld worden om de zenuwen te sterken. Geen detectieve-ro- man moet den slaap brengen, doch lucht, veel frissche lucht, die met zulké gunsti ge gevolgen bij ernstige ziekten wordt toe gepast. Maakt diepe ademhalingen vóór het naar bed gaan, luistert naar het een tonige kletteren van den regen tegen de ruiten, naar het ritselen der bladeren en maakt Uzelf niet wijs, dat ge tóch niet zult kunnen slapen. Ge hebt het grooten deeels in eigen hand, althans indien slape loosheid te wijten is aan nervositeit. Lucht baden werken menigmaal nóg beter op het lichaam in dan zonnebaden en wel om de eenvoudige reden, dat de meeste menschen deze laatste te lang nemen en het lichaam uren lang aan de inwerking der zon bloot stellen, waardoor zij zonnebrand, hoofd pijn, hartkloppingen en allerlei andere na- deelige gevolgen er van ondervinden. ZÜ moeten evenals medicijn, gedoseerd wor den. In de lucht, zonder directe inwerking der zonnestralen, kan men langeren tijd vertoeven, alhoewel ook de duur van luchtbaden geleidelijk verlengd dient te worden. Men begint met na het opstaan gedurende vijf minuten ademhalings- en lichte gymnastische oefeningen te maken, waarvan men den duur langzamerhand op een kwartier bx-engt natuurlijk met zoo weinig mogelijk kleeren aan of beter nog, KLEUR DER KLEEDING UIT HYGIËNISCH OOGPUNT BEZIEN. Niet de mode-lijn van onze kleeding en evenmin het maaksel of de garneering zijn van het meeste belang, doch vóór alles dient men groote aandacht te besteden aan de kleur. Wij bedoelen niet, dat deze ge kozen moet worden in verband met de heerschende mode, doch veel meer uit en oogpunt van hijgiëne. Kleuren werken niet alleen op de stemming in doch wor den zelfs gekozen in verband met bepaal de ziektegevallen hetgeen men o.a. in de zeer bekende „Rudolf Steiner" kliniek hier te lande kan waarnemen. In Zuidelijke Janden heeft men veel meer dan by ons, een groote voorliefde voor sprekende kleuren en naarmate men meer noordelijk komt geeft men de voorkeur aan het dragen van witte kleeren. Het hangt samen met het feit, dat donkere kleu ren de zon tot zich trekken en de warmte langer bewaren dan lichte tinten en wit. De zomermaanden zal men ook in de meer Noordelijke landen bij voorkeur lichtge kleurde en poreuze weefsels dragen. Meni ge huisvrouw zal aanstonds denken aan het meerdere werk, dat witte kleeren ge ven, omdat zij gauwer vuil zijn, dan die, welke van donkere stoffen gemaakt zijn, hetgeen echter niet juist is, alleen ziet men vuile plekken gauwer op wit dan op don ker. In zeker opzicht is dit een voordeel, aangezien niemand gaarne met vuile klee ren zal rondloopen en lichte kleeding- stukken meermalen gewasschen moeten worden, hetgeen meer arbeid betekent. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat ziektekiemen op lichte weefsels spoediger vernietigd worden dan op donkere. Uit hygiënisch oogpunt zal men verstandig doen, vooral in de zomermaanden lichte kleeren te dragen, omdat de zonnestralen er intensiever op inwerken en tot op de huid doordringen. Lichte weefsels zullen in den regel ook meer poreus zijn dan donkere, waardoor zij een betere huidcirculatie in de hand werken, die niet anders dan bevordelijk voor de gezondheid kan zijn. VLOTTE MANTEL VAN WOLLEN STOF Succespatroon A 174. Prijs 40 cent. Een wollen mantel van effen stof zal zich bijzonder practisch toonen om op koele zomerdagen op sportieve japonnen gedragen te worden. Aan rug- en aan voor panden zijn postuurnaden aangebracht, waardoor het geheel aansluit. Stiksels langs revers,, kraag voorzijde en zakjes. Sluiting met koperen knoopen. Patronen voor 1618 en 1820 jaar. MANTEL-JAPON. Succespatroon A 175 Prijs 40 cent. Deze gekleede mantel-japon kan van dia gonaal geweven wollen stof of van taf zij de gemaakt worden. Als eenige garneering zijn stiksels langs hals en voorzijde aange- A 175. bracht. Smalle figuurnaden aan voor- en rugzijde, die een goeden snit bevorderen. Patronen in de maten 4244 en 46 ver krijgbaar. Beste brfres: Het Practisch Modeblad, postbus 36. Den Haag, giro 203203 Bij be stelling het verschuldigde bedrag tn post zegels bijsluiten of opzenden per postwis sel of per giro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 12