KORTE PREDICATIE Zeeuwsche Kroniek DE ZALIGSPREKINGEN. „En Jezus, de scharen ziendeJa, hoe heeft Hij ze gezien, de scharen die de wereld bevolken. Hij heeft gekeken in de leege oogen van den tollenaar, inde uit geleefde oogen van de zondares, in de doode oogen van den blinde, in de hun kerende oogen van een heldin, in de ver wonderde oogen van kinderen, in domme oogen, zelfzuchtige oogen, ingekeerde oogen, verdwaasde oogen, in harde, ban ge, warme, koude, zachte, moedige, wan hopige oogen. En Jezus, de scharen zien deIn at die oogen heeft Hij gekeken en heeft erin gezocht wat het eigenlijke van die oogen was en heeft daarop geant woord. Voor allen had Hij een antwoord. In uiterste gespannenheid is Hij door de wereld gegaan met van binnenuit altijd nieuwe kracht tot aandacht. Wat heeft God bewogen om naar de scharen hier op aarde te komen zien, om in al die oogen te zien en niet terug te schrikken voor het valsche licht, het harde licht, het doode licht erin? Wat heeft God bewogen om hier op aarde te komen zoe ken naar arme oogen, treurende, zacht moedige, hongerende, barmhartige, reine, vredige, vervolgde, gesmade oogen? Zooals het toen was, is het ook nu. Jezus leeft: God is zooals Christus is. Ook nu ziet Jezus de scharen aan. God ziet de scharen. Hoe houdt God het uit Het moet een geweldige liefdekracht zijn die Hem beweegt om er naar te kijken en het uit te houden. De liefdekracht, die Jezus bewoog de scharen ziende een berg 'op te gaan en zalig ie spreken, zalig te spreken „En Jezus, de scharen ziende, ging den berg op en nadat Hij zich had nedergezet, kwamen zijne discipelen tot Hem. En Hij opende zijnen mond en leer de hen, zeggendeZaligDan volgen de zaligsprekingen, waarover wij in ko mende weken schrijven willen. F. Bevelan'se brieven. Den erfgenaem. Het was al een paer weken naedien, êer dè. Louw is tuus kwam. Te midden in den 'öaitied uut je werk gae lóope, dat gae' niet op. En een plezierege reize was 't in gêen geval. Het 6 nooit erg 'ebeu- terd tussen Louw en Piet, in z'n leven. Louw was noga' wat ouwer, vee' grotter en sterker, dus die 'ieuw Piertje onder den duum. Dén was 'n onsettend op de cent.en: ie zou een 'olfje ten olvendeur 'ebeten ten kust. Van a ten nog mae pas nae schole gieng den k kernienen 'ehöuwe. Die groei den onverinderd op en de centen, die gien- ge in Louw z'n spaerpot. Zó gauw k ten van schole was, wier 'n knecht en k z'n voader nie tuus was, dan 6 ie 't oal te zeggen; dan was ie baes op die gróote 'oeve. Je mö' nie vraege. 'oe a dat öfviel, toen a ten, nae z'n trouwen, op een vee' klein- der bedriefje most gae krotere; mee de wetenschap, dè. Piet laeter op d'oeve zou bluve. Daer 6 den dikkels moeite over 'emaekt; mee oallegaere; b'alven mee de stiefmoeder die stieng dae buten. Dae kust 'n trouwens butengewoon goed mee opschiete en dat was wee' een reden te meer, om te krakêelen mee Piet. Ie was zó gewend om te kommandeeren wat k Piet doe en laete most, dat 'n z'n jongsten broer de wet nog wou voorschrieve, toen k ten zelft allank de deure uut was. Het was een geluk, da Piet oltied mae' zweeg allëene opspelen, daer is nie vee aregheid an. De leste keer dat 'n Piet levend ezien was 'n over dat zwiegen uut den 'oek 'eschote. Ie zeiden: „wat kan 't mien verschille, a was 't da 'ier nog zeven wu- ven lóope? As ze mae' van m'n porte- menee bluve. En daer oeve me nie onge rust in te wezen, ze zit er goed bij. Mee de dóoien ku' je gin 'uus ouwe en voa derToen vloog de deure toe achter Piet, die k ten mee zö'n 'arde slag toe gooiden, dat 't 'uus der van dreunden. ALGEMEEN NEDERLANDSCH VERBOND. De voorzitter afgetreden. In de gisteren te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst van het hoofdbestuur van het Algemeen Nederlandsch Verbond trad de heer P. J. de Kanter af als algemeen voor zitter. In zijn plaats werd gekozen prof. dr. Jan de Vries te Leiden. De afgetreden voorzitter werd benoemd tot eerevoorzitter van het Algemeen Neder landsch Verbond, terwijl hem tevens de gou den eerepenning werd aangeboden. ZIJN EIGEN OVERLIJDEN,5BERICHT GELEZEN! Een melkslijter uit Zeist, die als militair in Rotterdam had gelegen, doch dezer da gen gedemobiliseerd werd, las in een plaatselijk blad tot zjjn niet geringe ver bazing, onder de rubriek Burgerlijke Stand zgn eigen overlijdensbericht. Hij be dacht zich niet lang en wandelde naar het gemeentehuis, waar de secretarie-ambte naren hem wel moesten gelooven, toen de melkslijter ernstig tegen zijn overlijden protesteerde. Het raadsel was spoedig op gelost; er was een officeele overlijdens- acte van den melkslijter uit Rotterdam gekomen, waar bij den Burgerlijken Stand diens identiteitsplaatje was ingeleverd zoo vertelt het Hbld. Maar het zal heel wat ambtelijke voeten in de aarde hebben, voor deze vergissing ook officieel uit de wereld zal zijn geholpen DE WESTKAPPELSCHE DIJK. Dezer dagen is het juist vier eeuwen geleden, dat de eerste staketsels gezet zijn tot verdediging van den zeeoever bij Westkapelle. Ook is in het jaar 1540 de binnendijk afgelegd, welke later grooten- deels de tegenwoordige Westkappelsche dijk is geworden. Deze herdenking is de aanleiding om iets over de geschiedenis van den beroemden zeedijk te schrijven. De westkust van Walcheren, zoowel ten N. als ten Z. van West-Kapelle, lag vroe ger meer zeewaarts. De kust had daar, zooals grootendeels nog", alleen één dui nenrij met voorliggend strand tot be scherming tegen de zee. Het duin was beplant met helm, de zoogen. „duynpo- tinge" om het zand zooveel mogelijk bijeen te houden. De vele Westenwinden, die eerst de oorzaak waren geweest van het opwaaien van het droge strandzand tot duinhoogten, hebben later het duinzand doen over waaien, zoodat de duinen langzaam maar zeker meer landwaarts kwamen. Waar vroeger de landman ploegde, is nu strand. Bij Vlissingen varen thans diepgaande schepen, waar eertijds het vee graasde. Honderden gemeten lands langs heel de kust zijn alzoo verloren gegaan. Dit land- verlies is ook voor een belangrijk deel de schuld van de landraten van Walche ren, die niet voldoende zorg besteedden aan de zeeweringen. Meer dan eens wer den zij door den graaf op hun plicht in in dezen gewezen. Zoo gaf Albrechtvan Beieren op 11 Febr. 1396 een charter waar in hij vaststelde, dat in de waterkeering aan de westelijke kust van Walcheren zwakke punten waren. Wel begon men met het maken van nollen, „gelyt met cley op cley en de wel beslegen met-rijs en steen", maar het. Oostgat, het tegenwoordige diepe vaarwater langs de Walchersche kust, be gon reeds vroeg van uit de Schelde naai den wal op te dringen. Dat de vooruitstekende punt van Wal cheren bij Westkapelle bijzonder veel te lijden had, is te begrijpen. In 139S stortte de vuurbaak, die 28 jaar te voren voor de scheepvaart was opgericht, naar bene den. Eertyds moet Westkapelle een welva rende handelsstad geweest zijn, ook met veel visscherij. In 1321 had zij zelfs stads rechten gekregen. Het afnemen der dui nen, die een kleine inham der zee be schermden, en later het oorlogsgeweld deden de stad afdalen tot een groot dorp. Een oude stad Westkapelle, die volgens sommige geschiedschrijvers geheel door de zee is verzwolgen en volgens Smalle- gange, die er een teekening van geeft, zelfs met muren en grachten omringd, heeft echter nooit bestaan. De bewoners hebben zich in den loop der tijden land waarts teruggetrokken, hiertoe gedwongen door de zich steeds opdringende zee. Door den achteruitgang van Westkapelle kwam het meer gunstiger gelegen Vlis singen in opkomst. Ook trachtte Middel burg de visscherij tot zich te trekken. De bevolking moest nu voortaan haar brood verdienen als dijkwerkers en land bouwers. De vele en gróote watervloeden in de Naedien de broers mekare nie mir ezie-e en de gedachte an die leste kêer kwam bie oallemaele boven, toen k Louw dan ein delik ekomme was en op z'n gewone plekke zat, vóór 't enderaem. Dae wier nie' vee' 'esproke. De voader en de misjes zatte vol gedachten. Ze 'oop- ten nog mae', tegen beter weten in, dat i an boord van d'êene of d'are böot naer een var land mee'enome zou weze en op een goeien dag wee' tuus komme. Wee' tuus. Ze zagge 'n in d'r gedachten wee op een drafje nae' 't 'of lóope en z'n besten doe in de beiers of de ladder op vliege in de keezeböom. O, 'oe varre k ten ok wig was en 'oe lank k 't ok duurden, ze gavve de moed nie op; k ten tuus kwam, wee veilig bie ulder, dan Ze gêen van drieën 'ehoore wat k Louw mee de vrouwe praatten. Noe richt ten ie 't woord tegen z'n voader en olie drie-e zatte ze as stêene beelden. Ie zei: s ik joe was, dan zou ik van 't naejaer ier uutspanne. Noe a Piet dood is, is d'oeve toch voe mien". Ja; je ei overoal ménsen voe. H. C. H. Rhenen heeft de hand aan de ploeg geslagen, om den weder opbouw in dan kortst mogelijken tijd te verwezenlijken. De arbeiders, die het opruimingswerk verrichten, zijn thans bekende figuren in het stadsbeeld Een vroolijke noot in de Fransche hoofdstad. Er is veel belangstelling, wanneer een Duitsche muziek kapel bij de Are de Trlomphe te Parijs een opeo- luchtconcert geeft middeleeuwen, maar ook die in latere tijden, hebben ons gewest hevig geteisterd. De eerste St. Elisabethsvloed op 19 No vember 1404 had ook de reeds lage dui nen bij Westkapelle deerlijk gehavend. Den 5den December d.a.v. ging de Abt van Middelburg, als zijnde dijkgraaf van de Vijfambachtenwatering, de tegenwoordige Noordwatering, met eenige regeeringsper- sonen van Middelburg den toestand der duinen te Westkapelle opnemen. Welke maatregelen genomen zjjn is niet bekend. De afname der duinen op dien uithoek van Walcheren ging echter geregeld door. De tweede St. Elizabethsvloed in 1422 deed ze zoo goed als geheel verdwijnen. Een heel smalle duinrij met een smal strand was er nog over gebleven. Zij lag ongeveer 100 m. zeewaarts van den tegen- woordigen buitenteen van den Westkapel- schen dijk. De regeering van Westkapelle drong bij herhaling aan op middelen van voorzie ning. Zij „begheerde aldaer te hebben een cleen dijexkijn." Op 14 Juni 1432 gingen weer uit Mid delburg afgevaardigden met den Abt naar Westkapelle om te zien, wat er gedaan moest worden. Of het kleine dijkje spoe dig gelegd is, is niet bekend. In elk geval moet het niet beschouwd worden als het eerste begin van den tegenwoordigen dijk. Het zal een soort kade geweest zijn achter een zwak punt van het duin om bij door braak het water te kunnen keeren. Te Westkapelle bleef men echter onge rust, in 't bijzonder de geestelijkheid. De oude Willebrordskerk toch stond niet ver nieer van de steeds nader komende zee af. In 1458 werd daarom begonnen de kerk en eenige omringende huizen af te bre ken. Waarschijnlijk is een gedeelte dei- afbraak gebruikt om een hulp-kapel te bouwen op het eind der oude markt. Het tegenwoordig pleintje, als zijnde het over blijfsel dier markt, heet nog „De Kapelle". De nieuwe kerk met toren werd later gebouwd, waar nu nog de kustlichttoren staat en was omstreeks 1470 voltooid. In den nacht van 14 op 15 Maart 1831 is de kerk afgebrand. In de laatste helft der 16de eeuw heb ben de Westkappelaars, die wat dicht bij de zee woonden, hun huizen ook meer landwaarts gebouwd, al was het niet zoo ver als de kerk. Er kwam dus feitelijk een langzame verplaatsing van West naar Oost. Om het verdere grondverlies te bestrij den werden omstreeks 1460 paalhoofden aangelegd. Deze moesten dienen om den stroom buiten den wal te leiden en zoo mogelijk het stuifzand op te vangen. De oudste rekening van de Noordwate ring van 1483 maakt melding van een uitgave van 8 p.vl. 15 sch. 4 gr. of 52.60 voor het maken van een ware of binnendijk te Westkapelle over een lengte van 132 roeden of 480 m. De ge noemde kosten zijn te klein, al was de geldwaarde in dien tijd wel 10 maal zoo groot als thans, om een geheel nieuwen dijk te leggen. De uitgave zal dus bestemd kunnen geweest zijn om een bestaanden dijk, wellicht het begeerde „cleen dijc- kijn" van 1432 te herstellen en te ver zwaren. Meer zekerheid weten wij van den bin nendijk, die in 1540 werd gelegd. Anthonie en Lieven van Zierikzee waren volgens een acte van 5 Juni 1540 de aannemers der inlage. Verschillende huizen, waaronder het waaggebouw, dat op het westelijk deel van de markt stond, wei-den buitenge- dijkt. Op 18 October 1539 taxeerden Bur gemeester en Schepenen van Westkapelle drie huizen, die afgebroken moesten wor den teneinde de genoemde nieuwe inlaag- dijk te kunnen leggen. Als een goed vorst had Karei V zich reeds vóór 1540 bemoeid met het onder houd der zeeweringen op Walcheren. Zoo had hij drie personen benoemd om toezicht te houden op de dijkage van liet eiland. De Staten van Walcheren zagen zich ech ter hierdoor in hun rechten bekort. Op 14 Juli 1540 kwam Karei V de dijkwerken voor Westkapelle visiteeren. Bij die gelegenheid schonk hij 3 dubbele ducatons als drinkgeld aan de dijkwer kers. Al was er nu een binnendijk, toch werd de buitendijk, eigenlijk het over gebleven duin, dat belegd was met een kleilaag, niet geheel verwaarloosd. In 1540 is begonnen staket of stikwerk er aan te brengen. (Wordt vervolgd). R. B. J. d. M. Borende Kiespijn B Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijr.hardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mynhardtjes" Doos 10 en 50 ct. N.V. Pharmaceutische Fabriek A. Mijnhardt, Zeist. SCHAKEN REDACTEUR J. M. MULLIÉ. Partij gespeeld te Roosendaal, 27 April in den wedstrijd tegen Rotterdam. WitJ. B. J. Bollerman. ZwartK. Maar- tense. Grünfeld-verdediging. I. d2d4 Pg8—f6 2. Pgl—f3 g7—g6 De tweede zet van wit, n.l.: Pf3 kan bijzondere beteekenis hebben, wanneer wit c4 nalaat. In deze partij beteekent het slechts een verwisseling van zetten. 3. c2c4 LfS—g7 4. Phl—c3 d7—d5 5. e2e3 0—0 6. Lfl—d3 c7—c6 7. 0—0 Pb8—d7 8. Tfl—el Pd7—b6 9. c4c5. Men krijgt den indruk dat zwart met zijn voorafgaanden zet dezen op— marsch heeft willen uitlokken. Het paard deed op b6 anders niets. 9Pb6d7 10. e3—e4 d5Xe4 II. Pc3Xe4 Pf6Xe4 12. Ld3xe4 Pd7—f6 13. Le4c2 Pf6d5 14. a2—a3 Lc8—g4 15. Lele3 Pd7c7 Het paard stond op d5 best, de tekszet heeft weinig zin, 16. Ddld2 Lg4Xf3 17. g2Vf3 Dd8—d7 18. Lc2—b3 Ta8d8 19. Tal—dl Dd7—c8 20. a3—a4 Pc7—e6 21. Lb3Xe6 f7Ve6 22. Dd2e2 e6—e5 23. dlxe5 Lg7Xe5 24. Le3—h6 Tf8—f5 25. f3—f4 Stelling na 25 f3—f4. Zwart: K. Maartense. WitJ. B. J. Boilerman. De kritieke stelling. 25Le5f6 26. De2e6| Kg8h8 27. b2—b4 Tf5—d5 28. TdlXdö c6Vd5 29. De6Xc8 TdSXc8 30. Lh6—g5 a7—a5 Beter leek hier eerst Kg7. 31 Te6 Tf8. 31. Lg5xf6 e7Xf6. remise. Met de Nederlandsche missie naar Frankrijk voor het terugbrengen der Hollandsche vluchtelingen. - De aankomst der autobuscoloiwe in Parijs, waar op de toegangswegen een strenge contróle wordt uit geoefend

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 10