Pétain over het nieuwe Frankrijk. Veel zal veranderd worden. De regeerlngszetel te Versailles Het D.N.B. meldt uit Genève Maarschalk Pétain heeft Donderdag avond een rede gehouden voor de Fransche radio. Hij stelde in de eerste plaats vast, dat 'de Nationale Vergadering hem uitgebreide volmachten heeft verleend. Dit besluit zal de regeering in staat stellen, het leven des lands op geheel nieuwe leest te schoeien. De regeering ziet zich geplaatst voor de grootste moeilijkheden, die Frankrijk ooit gekend heeft. Het gaat er om, het verkeer in het land te herstellen en de Franschen terug te brengen tot him haardsteden en hun arbeid. Vervolgens besprak Pétain de houding .van Engeland en zei, dat de aanval der Britsche vloot op de half ontwapende Fransche schepen door niets te rechtvaar digen is. Frankrijk heeft niet het plan ge had, zijn vloot aan Duitschland uit te le veren. Frankrijk is gisteren door Enge land verlaten, vandaag zelfs aangevallen. Hierop gaf Pétain een uiteenzetting van de nieuwe politieke structuur van Frank rijk. Van nu af aan zal het bestuur des lands over twaalf ministers verdeeld zijn. Zij worden terzijde gestaan door secreta rissen-generaal. Aan het hoofd van de Fransche provincies zullen gouverneurs staan. Het raderwerk van het bestuur wordt vereenvoudigd. De ambtenaren zul len in hun werkzaamheden niet meer door reglementen belemmerd worden. Zij zullen op deze wijze sneller kunnen handelen. Om bepaalde vraagstukken, 'welke drin gend om oplossing vragen, gemakkelijker te kunnen regelen, is de regeering voor nemens haar zetel in het bezette gebied te vestigen. Men heeft derhalve de Duit- sche regeering verzocht, Versailles en de departementswijlc in Parijs vrij te geven. Vervolgens ging Pétain over tot de bin- nenlandsche pi'oblemen. Voor de ontspoor de Fransche maatschappij, zoo zei hij o.a., is het geld maar al te vaak middel om tot heerschappij te geraken. In het nieuw te bouwen Frank- x ij k zal het geld slechts het loon voor arbeid z ij n. Pétain keerde zich daarop tegen het internationale kapitalisme en socialis me, die hand in hand waren gegaan om Frankrijk uit te buiten. Hij gaf de verze kering, dat de arbeid en het gezin van nu af aan beschermd zouden worden. Het Fransche gezin blijft de drager van de Fransche traditie en het heeft dit goed door de generaties heen gehandhaafd. Tot slot wekte Pétain de Franschen op, ver trouwen in hem te hebben. De Fransche radio deelde in aansluiting op de uitzending van de rede mede, dat als eerste grondelement van de grondwet bepaald zal worden, dat Pétain „chef der natie" is. Tot de inwerkingtreding van de nieuwe grondwet oefent hij de wetgevende macht uit. De tegenwoordige Kamers blij ven tot de constitueering van de nieuwe wetgevende vergadering bestaan, doch zij zullen slechts door Pétain bijeengeroepen worden. Rumor te Gibraltar. Uit Gibraltar wordt gemeld, dat daar gistermorgen acht Engelsche koopvaar dijschepen uit Casablanca zijn aangeko men met Engelsche vluchtelingen, onder wie zich 25.000 vrouwen en kinderen be vinden. De Engelsche autoriteiten ver boden aanvankelijk ontscheping der vluch telingen. In verband hiermede ontstond groote onx-ust onder de achtergebleven bevol king van Gibraltar. De winkels werden gesloten en een demonstratie-optocht zou worden georganiseerd. Gezien deze hou ding der bevolking, hebben de autoritei ten van Gibraltar alsnog de ontscheping der vluchtelingen en een verblijf bij hun verwanten toegestaan voor drie dagen, tot zij naar verluidt naar Canada verder vervoerd zullen worden. Gistermiddag kwam het in de straten van Gibraltar tot protest-betoogingen, aan gezien de bevolking weigert naar Canada te gaan. Lie bezetting van Bessarabië een zweepslag voor Hongarije. HET KRIJGT EEN EEREPLAATS IN HET NIEUWE EUROPA. In een artikel, getiteld „Het kenmerk van de diplomatieke ontmoeting te München", schrijft Ansaldo, de directeur van het blad Telegrafo, in een correspondentie uit Berlijn o.a., dat de Hongaarsche regeering reeds sinds eenigen tijd heeft aangedrongen op een bespreking van den toestand met de asmogendheden. De bezetting van Bessara bië was voor den natlonalen trots van Hon garije een soort zweepslag. Eigenlijk is het oogenblik voor deze besprekingen slecht ge schikt, omdat de asmogendheden betrokken z^jn in een oorlog welke Europa moet ver anderen. De vrede op den Balkan is voor de asmogendheden om bijzondere reden van belang. Ansaldo zegt het waarschijnlijk te achten, dat de Hongaarsche leiders, na den binnenlandschen toestand te hebben uiteen gezet en de gevoelens te hebben weergege ven ten aanzien van de nationale eischen, opnieuw de bevestiging hebben gekregen van 't warme begrip dat Italië en Duitsch land hebben voor de Hongaarsche verlan gens en voor de offers welke Hongarije zich thans getroost door met het geweer aan den voet te blijven. Die bevestiging zal stel lig vergezeld zijn gegaan van de verzeke ring, dat de huidige status quo van den Balkan niet verstoord zal worden en dat het tijdelijke offer van Hongarije niemand eenig voordeel zal brengen. In het nieuwe Europa, dat Italië en Duitschland bezig zijn te vormen, zal Hongarije een eereplaats krijgen overeenkomstig zijn heldhaftige tra ditie en zijn geestelijke beteekenis. De Burgerwachten ontbonden. Op aanzegging van de overheid zijn, volgens het Vad., de Burgerwachten thans ontbonden, waarmede dus een einde komt aan de werkzaamheden bij wachtdiensten en verschillende hulpdiensten. Nieuwe grondwet In Paraguay. Paraguay heeft een nieuwe, door den staatspresident, generaal Estigarribia on- derteekende, grondwet gekregen, die hoe wel zij in Augustus aan een volksstemming wordt onderworpen, onmiddellijk in wer king treedt. Als eerste beginsel staatAl gemeen belang gaat boven Eigen belang. Van de parlementaire instellingen blijft aleen de Kamer van Afgevaardigden be staan. De staatspresident heeft de hoogste leiding van het bestuur en van de buiten- landsche politiek. Voor het sluiten van ver dragen, het afkondigen van den staat van beleg en de mobilisatie is goedkeuring van het Huis van Afgevaardigden noodig. ENGELSCHE VLOOTEENHEDEN WEER IN GIBRALTAR. Het D.N.B. meldt uit Algeciras In Gi braltar zijn gistermorgen de Engelsche vlooteenheden weer binnengeloopen, die drie dagen geleden het vlootsteunpunt hadden verlaten. Het betreft twee slag schepen, twee kruisers en vier torpedo- bootjagers. Van boord der Engelsche oor logsschepen werden talrijke dooden en ge wonden aan land gebracht. De haven werd tijdens de ontscheping hermetisch gesloten door politie en marinestrijdkrachten, zoo dat niemand de kaden kon naderen. Er verluidt, dat verscheidene schepen zware beschadigingen vertoonen. De torpedoboot- jagers zijn korten tijd later weer in de richting van de Middellandsche Zee uitge varen. FRANSCHE ZAAKGELASTIGDE TE LONDEN VAN ZIJN AMBT ONTHEVEN. Volgens een te Vichy uitgegeven offi cieel communiqué heeft de Fransche mi nister van buitenlandsche zaken den Franschen zaakgelastigde te Londen, Gambon, voorloopig uit zijn ambt onthe ven. Cambon had, naar Havas meldt, den 5en Juli uit eigen beweging den Engel- schen minister van buitenlandsche zaken medegedeeld, dat hy niet langer op zijn post kon blijven. De thans tegen hem ge nomen maatregel wordt gerechtvaardigd door het buitengewoon karakter van dezen stap en door overwegingen van handhaving eener strenge discipline. Huishoudelijke cursussen voor vrouwen en meisjes. Door de oorlogsgebeurtenissen hiér te lande hebben in een aantal plaatsen vele gezinnen have en goed verloren en zijn in de meeste gevallen de tot die gezinnen be- hoorende vrouwen en meisjes aan haar ge wone gezinstaak ontrukt. Vele van deze vrouwen en meisjes vertoeven thans in tehuizen of elders, waar een belangrijk ge deelte van haar normalen dagelijkschen arbeid, zooals de zorg voor en het bereiden van de spijzen, niet meer behoeft te wor den verricht. Gebleken is echter de zorg voor de kleeding, welke nu in het bijzonder bestaat in het pasklaar maken en verstel len van daarvoor afgestane kledingsstuk ken, het vervaardigen van nieuwe klee- dingsstukken uit beschikbaar gesteld goed en de bewassching. Bij dit alles komt de zorg1 voor de veelzins nog onzekere toe komst. Het stemt tot verheugening, dat de be sturen, de directrices en de leeraressen van huishoud- en industriescholen, ook te Mid delburg zich bereid hebben verklaard, de vrouwen en meisjes met raad en daad bij te staan. Hiertoe zijn en worden cursussen ingericht voor moeders, vrouwen en meis jes boven 18 jaar, waarbij onderwijs wordt gegeven in het herstellen, vermaken en vervaardigen van kleedingstukken. Aan het volgen van deze cursussen zijn voor de deelneemsters geen kosten verbonden zoo wel het onderwijs als het gebruik van de naaimachines is gratis. Tevens worden de vrouwen en meisjes in de gelegenheid ge steld, op de huishoudscholen gratis onder vakkundige leiding de wasch te behande len. Voor vrouwen, die haar kihderen moei lijk alleen kunnen laten, is het eveneens mogelijk de cursussen te volgen, daar zij haar kinderen kunnen medebrengen deze worden dan tijdens de lesuren door de leer lingen van de opleiding tot kinderver zorgster onder toezicht van een leerares in kinderverzorging en opvoeding, bezig ge houden in de bij de school behoorende kin derkamer. De cursussen zyn geschied op dezelfde leest als de reeds vroeger aan de school verbonden en doeltreffend gebleken cur sussen voor vrouwen uit werklooze gezin nen. Er wordt gestreefd, de vrouwen en meisjes voor te lichten omtrent een zoo nuttig mogelijk gebruik van de beschik baar gestelde kleedingstukken en grond stoffen. Deze voorlichting is een van de belangrijkste oogmerken, daar het van groot belang is, dat de vrouwen en meisjes, zoodra zij weder een eigen woning zullen hebben, behoorlijk, misschien beter dan voorheen, voor haar taak zijn voorbereid. Indien de cursussen aan dit doel blijken te beantwoorden, zullen de door dit onderwijs verkregen kennis en vaardigheid veel kun nen bijdragen tot den wederopbouw van ons volksleven. Teneinde de voorbereiding voor de toe komstige taak in het gezin voo volledig mogelijk te doen zijn, bestaat het voorne men om aan de huishoudscholen ook kook cursussen voor deze vrouwen en meisjes te organiseeren. VLUCHTELINGEN TE BREDA TERUGGEKEERD. Gistermiddag zijn vijf autobussen met Nederlandsche vluchtelingen uit Frankrijk te Breda aangekomen. Zij waren Woensdag ochtend uit Parjjs vertrokken. De meesten van deze vluchtelingen zijn ingekwartierd geweest in het kasteel Lessac. Onder de on geveer honderd teruggekeerden bevonden zich ongeveer dertig Bredanaars, de ande ren waren afkomstig uit verschillende plaat sen in Nederland. Onderweg waren nog een a- ital Nederlanders, die afkomstig waren uit Brussel en Antwerpen, in hun oude woonplaats achtergebleven. De reis van Parijs naar Breda is vlot ver- loopen. Bij 'aankomst te Breda werden allen aan een geneeskundig onderzoek onderwor pen, waarbij bleek, dat allen zich in goeden welstand bevonden. Herdenking van den Gulden Spoorslag. Samenkomst van de N.S.B. in Den Haag. Voor de vijfde maal hield de nationaal- socialistische beweging Donderdag haar jaarlijksche herdenking van den Gulden- Sporenslag, als betuiging van de Stam verwantschap met het Nederlandsche volksdeel in Vlaanderen. De groote zaal met de rontonde en de gaanderijen van den dierentuin te Den Haag waren tot in alle hoeken gevuld en honderden moesten by den ingang worden teleurgesteld. Tijdens de vergadering inspecteerde de leider ir. A. A. Mussert buiten den jeugd storm en sprak daarna de jeugd den moed der toekomst in. De districtsleider, baron van Haersolte, opende de samenkomst. Met orkestbegeleiding werden eenige strijdliederen gezongen. De heer H. Ch. Nije, die hierna het woord verkreeg, sprak eerst enkele woor den in verband met het overlijden van den leicler van het Verdinaso, Joris van Se- veren, die in Frankrijk werd vermoord. Spreker hield vervolgens een korte her denkingsrede naar aanleiding van hetgeen op den elfden van hooimaand in het jaar 1302 in Vlaanderen geschiedde: de Gul densporenslag. Toen hebben de Vlamingen het leger der Filips den Vierde, koning van Frankrijk, weten te verslaan. Deze slag is het symbool van de Dietsche krach ten geworden. Reeds in 840 had het land van. Vlaanderen moeten ondervinden dat Engelsche hulp te laat was gekomen en toen werd het als Fransche provincie in gelijfd. Herinnerd werd verder aan de vrijwor ding van Vlaanderen. Woorden van scherpe afkeuring liet spreker hooren aan het adres dergenen, die, nu Nederland door het Duitsche le ger is bezet, op den. 29en Juni stiekum zijn gaan pesten met witte anjertjes. Zoo heeft men op minderwaardige wijze stem ming gemaakt tegen de nationaal-socia- listische beweging, die jarenlang gezegd heeft waar het verraad zat en hoe re geerders de zaken verwaarloosden. Zoo heeft men den ritmeester, die gedeserteerd was toen zijn diensten hier noodig waren, meenen te moeten eeren. Spreker besloot met „Leve Dietschland", hou zee voor Mussert". Gezamenlijk en met orkestbegeleiding werd hierna het Vlaamsche volkslied ge zongen. MUSSERT SPREEKT. Na de rustpooze betrad de leider der beweging, ir. A. A. Mussert, met eenstem mig en herhaald hou zee-geroep begroet, het spreekgestoelte. Ir. Mussert schetste met enkele woor den de voorbereiding van het Nederland sche leger in de dagen die aan den tienden Mei voorafgingen, de millioenen, die dit heeft gekost en den afloop na ruim vier dagen. Doch Meruit kan een Nederland groeien, schooner dan wellicht ooit tevoren. De N.S.B. is nu voor de democratie van weleer de zondebok. Zij zouden ons land liever Duitsch zien dan onder leiding van de N.S.B. Want zij meenen dat in het eerstbedoelde geval hun politieke zaak niet verloren behoeft te zijn en dat alles wel zoo kan blijven. Thans is er een nieuwe E.D.D. in voor bereiding, een formidabele onder leiding van den commissaris der koningin in Groningen, mr. Linthorst Homan. Met dergelijke tafelconferenties zal men er echter niet komen. Geheel het volk zal één moeten worden en dat kan onmo gelijk zonder de N.S.B. zooals spreker nu reeds acht jaar geleden heeft gezegd om dat dit zün overtuiging is. (Luide tee kenen van algemeene instemming). Degenen die thans tegen de N.S.B. ageeren zijn volksverraders. De N.S.B. is in de laatste week alleen al met meer dan 1000 leden toegenomen en het natio nale dagblad heeft er meer dan 5000 ge- abonneerden by gekregen. Houdt uw taal hoog en zuiver als gave Gods en ver acht alles wat uw taal kan bederven. En wanneer straks de Duitsche troepen door Londen zullen marcheeren (minuten lange toejuichingen) dan zullen wij tot onze oostelijke buren kunnen zeggen: Dat hebben jullie geleverd, wij brachten het indertyd niet verder dan tot Chatham. Naast en met elkander zullen wij heb ben te strgden; want Noord- en Zuid-Ne derland vormen een volksgeheel. Dit volk van Nederland met Vlaanderen telt 14 millioen zielen en dit zal met moed, eer en trouw de historische eenheid her winnen en dan weder tot groote dingen in staat zijn. Op dien nieuwen plicht heb ben wij ons nu voor te bereiden. Liefde voor ons vaderland zal ons den weg wijzen en nieuwe uitingen van onze cultuur zullen voor het nageslacht be waard blijven. Daarin zal geen plaats zijn voor een stadhuis als een sigarenfabriek in Den Haag. Indië zullen wij hopen te behouden en met het stamverwante Zuid-Afrika zullen Wij de banden versterken. Men zal dan zien wat onze volkseen heid vermag. Het is sprekers liefste wensch, dat alle Nederlanders tijdens een vacantie in min stens 14 dagen erop uit zullen trekken om hun land te leeren kennen en daarby behooren Mechelen en Brugge, de Vlaam sche stranden zoo goed als de Limburg- sche heuvelen, de Geldersche bosschen en de Friesche meren. Maakt u, zoo eindigde spreker, in uw strijd voor het nationaal-socialisme on- ovenvinbaar en bouwt met het genie van Hitier en diens medewerker Mussolini mede aan het nieuwe Europa! De partij van Mosley ontbonden. Volgens een mededeeling van het En gelsche ministerie van binnenlandsche za ken is de Britsche fascistische Unie Woensdagavond ontbonden. Sir Oswald Mosley en zyn vrouw, alsmede een aantal zijner medewerkers, rijn reeds sinds eeni gen tijd geïnterneerd. Gemengd Nieuws VROUW DEED VALSCHE AANGIFTE BIJ DE POLITIE. Een 23-jarige vrouw deed bij de Ensche- desche politie aangifte, dat zij, terwijl zij op weg was naar het postkantoor om een be drag van 500 gulden over te maken aan haar man, die in een sanatorium wordt ver pleegd, een portemonnaie met het geld had verloren. Een paar jopgens hadden haar verteld, dat een oude vrouw het geld had gevonden. Deze laatste, een in Enschede be kend persoon, van wie men wist, dat zij zeer vermogend is, werd spoedig opgespoord. Zij ontkende met klem, maar haar verklaringen waren zeer verward. Bovendien werden vier bankbiljetten van 100 gulden op haar ge vonden en eenig ander papiergeld. De aan- geefster had medegedeeld, dat zij vier bankbiljetten van honderd en vier van 25 gulden kwijt was. Voorts werd een porte monnaie gevonden, welke zij als de verlo rene zei te herkennen. Daar alles er op scheen te wijzen, dat hier van verduistering sprake was, werd de oude vrouw naar het politiebureau overgebracht. Later kwam echter, na een nauwkeurig onderzoek, aan het licht, dat de jonge vrouw een valsche aangifte had gedaan. Nadat zij eerst vol hield het geld te hebben verloren, viel zy na een langdurig verhoor door de mand. Zij had het geld, dat zij naar haar man moest zenden, voor andere doeleinden gebruikt. Tegen haar is procesverbaal opgemaakt. DOODELIJK ONGELUK BIJ HAARLEM. Op den Haarlemmerweg tusschen Half weg en Haarlem is Woensdagavond een ernstig ongeluk gebeurd, waarby de 68-jari- ge voerman B. de Graaf, uit Haarlem het leven heeft verloren. De heer J. W. Lucas, directeur der N.V. drukkerij de Spaarne- stad, werd bij dit ongeluk gewond. De Graaf was met een met drie paarden bespannen wagen, beladen met kisten le vensmiddelen, op weg naar Haarlem. De wagen voerde noch aan de voor- noch aan de achterzijde eenige verlichting en daarom liep naast het voorste paard de 37-jarige T. om uit te kijken. Ter hoogte van de Liede- brug werd de wagen ingehaald door een auto, bestuurd door den heer L. Deze ont dekte het voor hem rijdende voertuig te laat, zoodat hy een botsing niet meer kon voorkomen. Door den schok werd de G. van den bok op den weg geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. De heer L. sloeg met zijn hoofd tegen de voorruit van den auto en kreeg een hersenschudding bene vens een vrij diepe hoofdwond. De politie van Haarlemmerheide was spoedig ter plaatse. Zij liet de beide gewonden naar de Mariastichting te Haarlem overbrengen. Daar is de G. kort na aankomst overleden. De paarden sloegen na de botsing op hol en renden met den wagen achter zich den donkeren \veg af. Gelukkig was er op dat moment geen ander verkeer, zoodat er geen verdere ongelukken gebeurden. Bij Haarlem aangekomen, gaf T., die al dien tijd was meegehold, den ongelijken strijd op. Uitge put viel hy op straat neer, waarbij hij eenige lichte kwetsuren opliep. Het hollende gespan is tenslotte gegrepen door den 25-jarigen opperman P. Steffens, die het voorste paard om den hals sprong. Hij werd op deze manier nog eenige hon derden meters meegevoerd, maar wist toch de dieren tot staan te brengen. De wagen, die met een mast van de bovenleiding der tram in botsing kwam, werd licht bescha digd. EEN PRACHTIG RESULTAAT. De nationale collecte 1940 heeft in Din- teloord 7516 opgebracht. Daar deze ge meente 4000 inwoners telt, is dit een ge middelde van 1.87 per hoofd, en 9 per gezin. HANDGRANAAT ONTPLOFTE. Een 12-jarige jongen te Rotterdam 'overleden. De 12-jarige D. Bazandijk, die Woensdag middag door het plotseling ontploffen van een handgranaat in de Pantserstraat te Rot terdam ernstig werd verwond, is gistermor gen in het Zuiderziekenhuis overleden. De toestand van het andere slachtoffer, de 12- jarige A. Gerritse, is ernstig. HET NATIONAAL ZEEMANSFONDS. Aan het verslag van het „Nationaal Zee mansfonds" over 1939, ontleenen wij het navolgende. Wederom zijn de omstandigheden in Europa gelijk aan die, waaronder het ini tiatief genomen is tot oprichting van dit fonds. Wederom hebben reeds een groot aantal zeelieden, in dienst van koopvaardij- en visschersvloot, het leven verloren om het vaderland van het noodige te voorzien. Terstond na het uitbreken van den oorlog kwam de wensch op de statuten van het fonds uit te breiden en wel zoodanig, dat de werking van het fonds niet beperkt bleef tot degenen, die het slachtoffer geworden waren van den oorlog van 1914 tot 191S. Hiertoe werd inmiddels overgegaan. Het onmiddellijk gevolg van deze uitbrei ding is, dat financieele hulp meer dan ooit dringend gewenscht wordt om aan alle aan vragen tot steun te kunnen voldoen. In 1939 werden voor rekening van het fonds aan 280 gezinnen of alleenstaande personen periodieke uitkeeringen verleend tot een bedrag van rond 27.700 28.600 in 1938). De. contributies en giften in eens komen in haar geheel ten goede aan hen, die hulp behoeven, aangezien de administratie vol komen belangeloos door de vereeniging „Zee-Risico" gevoerd wordt. Het adres van het „Nationaal Zeemans fonds" is Singel 126130 te Amsterdam-C, gironummer 14812. SCHIP MET HONDERDEN OPVAREN DEN VERGAAN. Het D.N.B. meldt uit Rome Het aan de maatschappij „Kyrenia" toebehoorende schip „Paganini", dat met 920 soldaten en een bemanning van dertig'koppen, Bari in de richting' Durazzo heeft verlaten, is, naar Stefani meldt, op 28 Juni om acht uur twaalf kilometers voor Durazzo in brand geraakt en tegen twaalf uur gezonken. Het algemeen hoofdkwartier van het Italiaansche leger deelt naar aanleiding hiervan mede, dat hierby 214 Italiaansche en Albaneesche soldaten en onderofficie ren, alsmede zes Albaneesche officieren om het leven zyn gekomen. GROOTE BRAND EN KAPITALE BOERDERIJ TE PUNACKER. Donderdag, brak brand uit in de kapi tale boerderij „Uilenburg" van den landbou wer N. Duindam aan den Noorderweg te Delfgauw. Het vuur ontstond door weg stuivende vonken van 'n aardappelstoom- installatie, waardoor een hooiberg in vlam raakte. De brand breidde zich zeer snel uit en tastte weldra de geheele boerderij aan. Ook een aan de overzijde van den weg staande hooiberg van den landbouwer Ver beek werd een prooi der vlammen. De brandweer van Pynackér bestreed bet vuur met een brandspuit, een baby spuit en een motorspuit, geassisteerd door de Delftsche brandweer, die met twee mo torspuiten en de babyspuit van den lucht beschermingsdienst naar het terrein van den brand kwam. In totaal werd met 12 stralen water gegeven. De boerderij van Duindam ging geheel verloren, die van Verbeek kon behouden blijven. DE JEUGDHERBERGEN. De Nederlandsche Jeugdherbergen Cen trale heeft een moeilijken tijd achter den rug. Mobilisatie en oorlog hebben tot gevolg gehad, dat een groot deel van de 88 jeugdherbergen, welke ons land telt, door militairen in gebruik werden genomen. Nu de oorlog en binnenkort ook demo bilisatie tot het verleden zullen behooren, zijn de jeugdherbergen vrijgekomen voor de trekkers, die dit jaar ongetwijfeld in een belangrijk grooter aantal dan vorige jaren, ons land zullen doorkruisen. Over ons geheele land verspreid zyn thans weer 77 herbergen klaar om de trekkers te ontvangen. Vier herbergen zijn niet heropend. Deze liggen óf wel in de onmiddellijke nabijheid van een militair object, of zijn nog niet door de militairen autoriteiten vrijgegeven. De overigen zyn echter volkomen veilig. BIJ HET BADEN IN ZEE VERDRONKEN Bij het baden in zee, ter hoogte van de Keizerstraat te Scheveningen, is gistema- middag de 20-jarige R. R., afgedreven en vermoedelijk verdronken. Het lyk is nog niet aangespoeld. HANDELSOVEREENKOMST TUSSCHEN ZWEDEN EN DUITSCHLAND. Reuter meldt uit Stockholm Tusschen Zweden en DuitscMand is een handelsover eenkomst gesloten, welke in het goederen verkeer tusschen beide landen voorziet. BENZINE- EN PAPIER SCHAAR SCHTE IN TURKIJE. Het D.N.B. meldt uit Istanboel: De vermindering der voorraden vloeibare brandstoffen maakt het in Turkije noodig over te gaan tot een beperking van het autoverkeer. De toewijzing van benzine aan particuliere autorijders wordt van overheidswege beperkt. De desbetreffende verordening van de regeering schrijft ver der voor, dat over vijf dagen de dag bladen hun omvang tot de helft moeten verminderen, met uitzondering van het officieuze blad „Ulus". DAGBLAD VERBODEN IN TURKIJE. Uit Ankara wordt gemeld, dat de Turk- sche ministerraad het blad van het Fran sche gezantschap, de courant „Istanboel", heeft verboden. Voor het verbod worden geen motieven aangegeven, terwijl ook niet is vastgesteld hoe lang het verbod van kracht zal blijven. Juist in den laatsten tyd heeft het blad de aandacht op zich geves tigd door felle aanvallen op Duitschland, meldt het D.N.B. uit Istanboel. RADIO-RUBRIEK Zaterdag 13 Juli 1940. J.AARSVELD. 414.4 m. N.C.R.V.-Uitz. 8.00 Ber. A.N.P. 8.10 Schriftlezing, me ditatie. 8.25 Gew. muz. (gr. pl.) 9.00 Apol- lokwartet en gram. 10.15 Gram. 11.15 Pianovoordracht en gram. 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.45"Ber. A.N.P. 1.00 Stichts Sa- lonork. en gram. 2.30 Zang en piano. 3.00 Chr, lectuur. 3.30 Gram. 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Orgelspel en gram. 6.30 V.P.R.O. Bijbel vertellingen. 6.45 Chr. Tambours- en Pij perscorps ..Juliana" en gram. 7.30 Cause rie. 8.00 Ber. A.N.P. 8.15 Bel Canto. 8.40 Causerie. 9.00 Bel Canto. 9.45 N.C.R.V.- Kleinkoor en ork. (opn.). Hierna Schrift lezing. 10.15—10.30 Ber. A.N.P. KOOTWIJK. 1875 m. V.A.R.A.-Uitz. 7.00 Ber. (Duitsch). 7.15 Ber. (En gelsch.). 7.30 Gram. 8.00 Ber. A.N.P., gram. 9.30 Ber. (Vlaamsch). 9.45 Gram. 10.00 Orgelspel. 10.40 Esmeralda en so liste. 11.15 Ber. (Engelsch). 11.30 Ber. (Vlaamsch). 11.45 Esmeralda en soliste. 12.00 V.A.R.A.-ork. 12.30 Ber. (Duitsch). 12.45 Ber. A.N.P. 1.00 V.A.R.A.-ork. 1.45 Gram. 2.00 Ber. (Duitsch). 2.15 Gram. 3.15 Ber. (Fransch). 3.30 Gram. met toe lichting. 4.15 Reportage. 4.30 Orgelspel. 5.00 Ber. (Duitsch). 5.15 V.A.R.A.-ork. 6.00 Gram. 6.15 Ber. (Engelsch). 6.30 V. A.R,A.-ork. 7.00 Reportage. 7.30 Ram blers 8.00 Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. A.N. P. 8.30 Ber. (Engelsch). 8.45 Ber. (Vlaamsch). 9.00 Esmeralda en solist. 9.15-930 Ber, (Engelsch). 9.45 Ber. (Vlaamsch). 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15 10.30 Ber. A.N.P. 11.15—11.30 Ber. (En gelsch) AGENDA IVUDDELBURG. „Eleetro"-bïoscoop. Van Vrijdag 12 tot en met Woensdag 17 Juli „La Béte Humaine" (Het dierlijke in den mensch) VULSSINGEN. „Alhambra"-theater. Van Vrijdag 12 tot en met Dinsdag 16 Juli „Sterren gaan naar Hollywood" en „De kop van jut". GOES. Grand-tlieater. Vrydag 12, Zaterdag 13, Zondag 14 en Dinsdag 16 Juli „Een groot schandaal" en „De Heldenbvi- gade".

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7