C 'Boekbespreking POSTDUIVEN IN OORLOGSTIJD.... Hardleersche liefhebbers ontgaan hun straf niet. De Germaansche lotsgemeenschap. Gemengd Nieuws De commissie-Hornstra, die den schakel vormt tussch-n deDuitsche overheid in het bezette Nederlandsche gebied en de duivenhouders hier te lande, deelt ons nopens haar ervaringen van de laatste, weken het volgende mede: Over het algemeen wordt er in de krin gen van postduivenliefhebbers wel begrip aan den dag gelegd voor de absolute nood zakelijkheid om in dezen oorlogstijd hun vogels onverbiddelijk vast te houden. Het percentage dergenen, dat zich kenne lijk niet wenscht te storen aan de uit gevaardigde verboden, is echter dermate groot, dat een laatste waarschuwing langs dezen weg mogelijk nog veel onheil in dubbele beteekenis kan voorkomen. Immers: wanneer van heden af over tredingen worden geconstateerd van het uitvliegverbod zullen niet alleen alle dui ven van de betrokkenen op staanden voet in beslag worden genomen en gedood, maar bovendien stellen de eigenaars zich aan zeer zware straffen bloot. De groote oorlog van 19141918, heeft in ruime mate en met allerlei variaties aangetoond, welke een enorm gevaar er kan schuilen in het hanteeren van post duiven tijdens een dergelijke periode. Een kind kan begrijpen dat de Duitsche overheid in dit opzicht niet het aller geringste risico kan nemen. Zij eischt onvoorwaar 'slijke zekerheid en daarom was de commissie-Hornstra wel verplicht, „gewijzigde bepalingen" in het leven te roepen, die, aansluitend aan de desbetreffende verordeningen van den Duitsche Rijkscommissaris, geen twijfel laten wat er mee bedoeld wordt. Zoolang geen tegenbevel wordt uitge vaardigd, moeten postduiven, maar ook alle" andere soorten duiven, zonder eenige restrictie binnengehouden worden. De afsluiting van het hok moet zooda nig verzekerd zijn, dat ontsnapping vol strekt uitgesloten is. Te dien aanzien wor den verontschuldigingen bij voorbaat radi caal van de hand gewezen. Alle liefhebbers in Nederland, maar ook particulieren hebben den onafwijsbaren plicht, wanneer zij duiven zien losvliegen, hiervan onverwijld kennis te geven aan den burgemeester of de politie ter plaatse, met duidelijke vermelding van uur en straat- en huisnummer, waar de duiven thuis be- hobren. Nalatigheid ter zake kan tot betreurens waardige consequenties leiden, welke voor komen worden indier men eenvoudig zijn plicht doet. Dezer dagen zijn, als eersten maatregel, te Hilversum by verscheidene liefhebbers, evenals te Amsterdam, duiven in beslag genomen en gedood. Vele menschen willen nu eenmaal niet leer en, zooals de prac- tijk van bijna zes weken heeft aangetoond. Voorts zijn uitvoerige brieven gezonden aan alle commissarissen der Koningin in Nederland, met uitgebreide toelichtingen voor de burgemeesters in hun ressort, hou dende verzoek het werk der commissie onmiddellijk en krachtdadig te steunen, zoodat verwacht kan worden, dat hierdoor het beoogde doel wordt bereikt en tegen werking voor goed tot de onmogelijkheden zal behooren. En ten slotte: een groote Nederlandsche bond. Van alle kanten hebben de besturen thans ingezien, dat door den nieuwen tijd de hekken verhangen moesten worden, zoodat de jarenlang gekoesterde wensch: één bond één bondsbureau één ring één tentoonstelling van nog nimmer in Nederland aanschouwde proporties en in een aantrekkelijk verschiet ongekend groo te concoursen, eindelijk in vervulling zal gaan. Ter voorkoming van overbodig werk, wordt eraan herinnerd, dat het geen zin heeft zich te wenden met -verzoeken om dispensatie tot het Kriegsministerium te 's-Gravenhage, aangezien het uitgesloten is, dat op deze verzoeken kan worden ingegaan. Rede van rijksleider Rosenberg. Het D.N.B. meldt uit Berlijn Rijksleider Rosenberg heeft gisteren voor vertegen woordigers van de binnen- en buitenland- sche pers een rede gehouden over de Noordsche lotsgemeenschap. De nationaal-socialistische beweging, al dus Rosenberg, heeft getracht zoo veel mo gelijk Scandinavische kringen met het nieuwe Duitschland bekend te maken. De wederzijdsche gedachtenwisseling moet den weg effenen voor een politiek begrip voor de diepere kennis van de groote Gerrnaan- sche lotsgemeenschap. Deze pogingen heeft het grenzelooze imperialisme van Enge land trachten te verhinderen. Door de groote botsing van het Europeesche kern land met Engeland is het vraagstuk van de lotsgemeenschap opnieuw aan de orde ge steld. Rosenberg zeide verder letterlijk „Op de vergaderingen in Liibeck heb ik gesproken over het Noordelijke Oostzee gebied en het Donaugebied, die eens in levende betrekkingen tot elkander moesten komen te staan en ik heb daarbij op het feit gewezen, dat dergelijke betrekkingen van economischen en cultureelen aard alleen via het Duitsche rijk mogelijk zijn. De toe stand van vandaag dwingt allen hun uit voer opnieuw te regelen, alle mogelijkheden af te wegen, om de producten van hun land voortaan in Europa zelf te verkoopen. In Duitschland ontstaat een geweldig kana- lensysteem, dat Noord- en Oostzee met de Middellandsche Zee zal verbinden. Het net der rijks-autowegen zal opnieuw de ver- keersmogelijkheden tusschen Noord en Zuid doen toenemen en het vergrooten van het aantal luchtvel-bindingen zal dit ruim overbruggen. Hierdoor ontstaat een conti nentaal Europeesch belangen-gebied. Het kan begrijpelijk zijn, aldus ging de rijksleider verder, dat een klein land zich niet door 'n ander even klein land wil laten regeeren. Daarentegen zijn wij van meening, dat een kleine natie niets van haar eer prijsgeeft, wanneer zij zich onder de be scherming stelt van een zeer groot volk cn een groot rijk. De grootte van een rijk als het Duitsche erkennen, is geen teeken van een zwak karakter, maar het erkennen van een noodlotsgebod van het Europeesche bestaan. Hetzelfde geldt thans ook voor de verhouding tusschen het Duitsche rijk en het Scandinavische gebied. Het noodlot heeft het gewild, dat het Duitsche rijk het geheele gebied, waaruit eens de Germaansche volken zijn uitgewe ken, onder zijn hoede heeft genomen. Het is vanzelfsprekend, onverschillig in welken vorm de bescherming van dit eens Groot- Germaansche gebied zal volgen, dat het Duitsche rijk ook nooit meer er van kan afzien zich te beschermen tegen een her haling van een soortgelijken overval, als Engeland in April 194Ö via Noorwegen op Duitschland probeerde. Hier teekent zich een voor alle Germaansche volken duidelij ke levensnoodzaak af, naar buiten een ge meenschappelijk politiek en economisch front te vormen, een front, dat aan de be langen van een ieder recht kan laten we dervaren omdat de verwezenlijking der be langen van iedere natie ook een totale ver sterking van het geheele Europeesche vas teland beteekent en omgekeerd, binnen een groot militair-politiek' eri dóór de wétten der ruimte belieerscht noodlot ontstaat ook een levendige samenwerking van in soort verwante culturen. Rosenberg herinnerde in dit verband aan een brief van Henrik Ibsen aan den Slees- wijkholsteinschen schrijver Adolf Strodt- mann over Duitschland en Scandinavië, waarin staat Ik beschouw de Scandinavi sche menschheid slechts als een overgangs stadium naar een aaneensluiting van den geheelen grooten Germaanschen stam. Wanneer ik zou weten, dat wij tenslotte zouden blijven staan bij een geïsoleerde Scandinavische vereeniging, zou ik nooit meer de pen in den inktkoker doopen om deze zaak te bevorderen. Rosenberg noemde het volkomen natuur- lijk, dat de Groot-Germaansche aaneenslui- ting der volken van het Noordelijk Oost zeegebied valt in den tijd der grootste Europeesche revolutie. Spreker hoopte op begrip er voor, dat na duizend jaren de totale Germaansche ruimte thans staat on der een enkelen gemeenschappelijken wil, die uitloopt op de verdediging van dit ge heele land van den oorsprong der Indo- Germanen. „Wij zijn ons bewust van dezen weg van het noodlot", zoo besloot rijkslei der Rosenberg, „en wij hopen, dat alle Germaansche volken dit historisch oogen- blik evenals wij zullen begrijpen en teza men met ons het komende nieuwe Europa zullen helpen opbouwen". LANGS NEERLANDS MOOIE WEGEN! Wij ontvingen ter kennismaking een zeer bijzondere Atlas van Nederland, n.l. de z.g. King-Atlas, thans opnieuw bijge werkt en belangrijk uitgebreid. Naast de zeer duidelijke kaarten van de 11 provinciën, waarop grondsoorten, spoor- en tramwegen, enz. zijn aangegeven, vindt men van elke provincie een verkeerskaart, waarop de verkeerswegen, ook de aller nieuwste, voorkomen. Verder is er een uitgebreide wegen kaart van het Gooi, van de Graafschap Zutfen, de Veluwe en Zuid-Limburg. Voor den Watertourist zijn er eveneens prachtige kaarten. Het Meren-gebied van Noord- en Zuid-Friesland en van het ge heele gebied tusschen Den Haag, Leiden, Gouda, Utrecht en Amsterdam. Op deze water-kaarten zijn ook de landwegen zeer duidelijk aangegeven, zoodat men onmid dellijk uitstekend georiënteerd is. De wetenschappelijke bewerking ge schiedde door Drs. G. J. de Vries te Waal wijk; de uitvoering door de N.V. J. Smul ders en Co., Den Haag. 't Is een ver dienstelijk werk in alle opzichten. MOORDAANSLAG £N PEKING OP UITGEVER VAN EEN BLAD. In den nacht van 7 op 8 Juli is de uitgever van het blad Hsin Min Pau, Woe Tsjoe Tsoe, door een onbekenden dader vermoox-d. H kreeg twee kogels in het hoofd, meldt het D.N.B. uit Peking. DE ROEMEENSCHE PETROLEUM. Reuter rneldt uit Boekarest: Het Roe- meensche kabinet neeft in een bijzondere bijeenkomst het besluit goedgekeurd, waar bij de verkoop van aandeelen van Roe- meensche petroleummaatschappijen aan buitenlanders wordt verboden. SENEGALEEZEN WILLEN NIET VECHTEN VOOR ENGELAND. Stefani meldt uit Lissabon: Uit Enge land zijn te Lissabon twee Engelsche sche pen, de „Fabian" en de „John Holt" aan gekomen met 2000 Senegaleezen aan boord, die weigeren voor Engeland te vechten en die waarschijnlijk te Casablan ca aan wal zullen worden gezet. NOG ONGEVEER EEN MILLIOEN BELGISCHE VLUCHTELINGEN IN FRANKRIJK. „De Dag" bericht, dat zich op het oogenblik nog ongeveer een millioen Eel- gen in Frankrijk bevinden. Voor het groot ste deel betreft het hier vluchtelingen. Eovendien zijn op het oogenblik nog tien duizenden Belgische soldaten van de laat ste recrutenlichting, die met de Fran- schen zijn meegetrokken, in Frankrijk, meldt het D.N.B. uit Brussel. HOOGSTE MILITAIRE RECHTER IN BELGIë GEARRESTEERD. Het D.N.B. meldt uit Brussel: De vroe gere hoogste militaire rechter, Ganshof van der Meersch, alsmede de voormalige directeur van de Belgische veiligheidspo litie, De Foy, zijn thans gearresteerd en in de gevangenis opgesloten. Zij worden door de Belgische bevolking en de pers beschouwd als twee van de voornaamste schuldigen voor de arrestaties en mishan delingen van duizenden Belgische, Duit sche, Italiaansche en andere staatsbur gers. DUITSCHE OORLOGSMARINE BELOONT NOORSCHE VISSCHERS. Het D.N.B. meldt uit Oslo: Het opper bevel van de Duitsche oorlogsmarine heeft Noorsche visschers, voor hun optreden bij het redden van de Duitsche schipbreuke lingen met zilveren horloges beloond. Het betreft hier den 65-jarigen visscher Jver- sern met zijn vijf zonen en den visscher Kx-istiansen, die Duitsche matrozen bij het vex-gaan van de „Blücher" hebben gered. In Droebak in den Oslofjord is een korte plechtigheid gehouden. BUITENLANDSCHE MARINE- ATTACHE'S BEZOEKEN FRANSCHE HAVENS. De in Berlijn geaccrediteei-de buiten- landsclxe marine-attaché's hebben op uit- noodiging van den oppex-bevelhebber der oorlogsmarine ,een bezoek gebracht aan de Noord-Fra.nsche havens, mridü het D.N.B. uit Biussel. DE HERBOUW IN FINLAND. Het schadeloosstellingsvraagstuk. In den Finschen Rijksdag werden de de batten over het wetsontwerp tot schade loosstelling van de bevolking, die door den ooxiog haar woonsteden heeft verloren, ge houden. Ministex'-president Rytx leidde de debatten in met een rede, waarin hij zeide, dat het moeilijk is bij deze kwestie eenstem migheid te bei-eiken, temeer daar het hier een vraagstuk betx-eft, dat zoowel voor de staatsbegrooting als ook voor het persoon lijke lot. van verscheidene honderd duizenden menschen van de grootste beteekenis is. Het moet echter mogelijk zijn tot een bevredi gende oplossing te komen, wanneer de kwestie zakelijk en zonder demagogie be handeld wox-dt. Het is betreurenswaardig, dat van verschillende zijden is getracht, het schadeloosstellingsvraagstuk met partij politieke doeleinden te vermengen. De re geering hoopt, dat de Rijksdag dit vraag stuk ook voortaan in den geest van zakelij- ken arbeid voor den herbouw zal behande len, nfeldt het D.N.B. uit Helsingfoi's. TWEEJARIG KNAAPJE VERDRONKEN. Gisterochtend is te De Rijp door onbeken de oor-zaak het tweejarig zoontje van de familie van V..te water gex-aakt en ver dronken. De familie van V. was uit veiligheids overwegingen uit Amstelveen naar De Rijp gekomen. RADIO-RUBRIEK Vrijdag 12 Juli 1940. JAARSVELD. 414.4 m. K.R.O.-Uitz. 8.00 Bex-. A.N.P. 8.05 Wij beginnen den dag. 8.15 Gram. 11.30 Godsdienstig half uur. 12.00 Gi-am. 12.15 John Kristal en zijn Troubadoui's. 12.45 Ber. A.N.P., gram. 1.15 Vervolg van 12.15. 2.00 Ox-gelconcert. 2.30 Gram. 4.00 le acte opera „Rigoletto" (gr. pl.) 5.00 Voor zieken. 5.15 Gi-anr. 5.45 John Kristel en zijn Troubadours. 6.30 V.P.R.O. Cyclus. 6.45 Gram. 7.00 Cause rie. 7.15 Gram. 7.30 Reportage. 8.00 Ber. A.N.P. S.15 Pi'opagandatoespraak. 8.20 K. R.O.-Symphonie-oik., K.R.O.-koor en so listen. 9.30 Gx-am. 9.40 Causerie. 9.55 Gram. 10.10 Wij sluiten den dag. 10.15 10.25 Ber. A.N.P. KOOTWIJK. 1875 m. A.V.R.O.-Uitz. 7.00 Bei-. (Duitsch). 7.15 Ber. (En- gelsch). 7.30 Gram. S.00 Ber. A.N.P., gram. 9.05 Omi-oepoxkest en soliste (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram. 10.30 Ensemble Rentmeester. 11.15 Ber. (En- gelsch). 11.30 Ber. (Vlaamsch). 11.45 En semble Rentmeester. 12.30 Ber*. (Duitsch). 12.45 Ber. A.N.P., eventueel Gram. 1.00 A.V.R.O.-Amusementsorkest en soliste. 1.45 Gram. 2.00 Ber. (Duitsch). 2.15 So- listenconc. 3.15 Ber. (Engelsch). 3.30 Om- x'oepoik. en gram. 5.00 Ber. .(Duitsch),. EEN KOOKPRAATJE De hooikist heeft haar beteekenis grootendeels verloren. Gevolg van de veranderde Rookwijze. De Voedingsraad schx-ijft ons Onkx-uid vergaat niet Deze oude Neder landsche zegswijze zien wij in deze dagen opnieuw bewaarheid aan de met merkwaar dige kracht plotseling herleefde populariteit van de hooikist. In een welhaast grijs ver leden was de hooikist het kenmerk van de zuinige huisvrouw, maar haar groote aan zien bereikte zij toch pas ten tijde van den wereldoox'log, toen de brandstoffen- schaarschte dwong tot een zuinig omgaan met de beschilcbai-e verwarmingsmiddelen. Sindsdien zonk zij snel in de vex-getelheid, waarin zij eigenlijk thuis hoort, maai- oude herinnei'ingen kunnen zich soms hai-dnekkig handhaven eix hieraan is het ongetwijfeld toe te schrijven, dat vele huisvrouwen, se dert ook in onze volksgemeenschap opnieuw een spaarzaam gebruik van brandstoffen raadzaam is geworden, aanstonds de hooi kist in eex-e hebben hersteld. Nu zullen wij zeker van de hooikist niet meer kwaad zeggen dan haar toekomt. Ook in de moderne keuken kan zij, zij het op zeer beperkte schaal, nog een nuttige rol vervullen. Maar toch is haar beteekenis veel en veel geringer geworden, zoodat zij %in werkelijkheid niet de mate van belangstel ling verdient, die haar sinds enkele maan den wederom te beurt is gevallen. Wat is het, dat de hooikist van haar luis ter heeft beroofd? De totaal veranderde wijze van koken, die de hedendaagsche huis vrouw, geleid door een streven om aan haar gezinsleven een maximum voedingsrende ment te verschaffen, in steeds ruimer mate is gaan toepassen. Wij kóken tegenwoordig veel korter dan weleer en daarmede heeft de hooikist voor de bereiding van een lieele reeks van spijzen eenvoudig uitgediend. In die punten kan men het belangx-ijkste van de hedendaagsche lcooktechniek samenvat ten. Voorbeelden. a) Voor de bex-eiding van aardappelen, groente of stamppot heeft men niet meer dan 'n half uur van noode. Zelfs het vroe ger zoo geliefde nastoven is tegenwoox-dig vex-vallen. In plaats daarvan wordt de groente of de stamppot even vóór het op dienen vermengd met wat boter of wat vet, waardoor de geurigheid van het gerecht verhoogd wordt. Tex-wijl deze sterk bekorte bereidingsduur geen afbreuk doet aan de verteerbaarbeid van de spijzen, komt zij bovendien zeer ten goede aan den smaak en de voedingswaarde. b) Vroeger liet men prei en selderij uren lang m de soep meekoken. Ook dat doen wij niet meer. Tegenwoordig geldt als algemee- ne gulden regel voor de soepbereiding, dat de fijnverdeelde groenten hoogstens 20 mi nuten vóór het opdienen in de pan worden gedaan. Aldus bereide soep munt uit door een frisschen smaak en verdient ook uit een oogpunt van voedingswaai-de de voorkeur. c) Meer dan voox-heen wordt nu ook ge bruik gemaakt van ongekookte groente als onderdeel van het middagmaal. Men kan dit doen door een ruimer gebruik te maken van als sla bereide gx-oenten, waarin heel wat vex-scheidenheid is te brengen. Of wel men voegt terwille van de vitamines en de smakelijkheid aan een gekookt gerecht op het laatste oogenblik wat rauwe, fijngesne den groente toe. Dit lean met name worden toegepast bij bladgroenten (spinazie, andij vie, raapstelen) en bij stamppot. Wij laten het bij deze drie voorbeelden, die zoo duidelijk aantoonen, dat een goede kooktechniek er op uit is om den kookduur zoo kort mogelijk te maken. Gebruik van de hooikist met als gevolg een vexienging van de verhittingsduur tot ongeveer het drie voud van den normalen tijd van bereiding, is met een rationeele wijze van koken niet meer te vereenigen. Wie een hooikist heeft en daarvan ge bruik wil maken voor spijzen, waarbij dit zonder bezwaar lean geschieden, beperke dit gebruik tot peulvi-uchten en graanproduc ten. Wanneer de hooikist gebruikt moet worden. Peulvruchten (bruine en witte boonen, capucijners, groene erwten) kunnen veilig gedurende langen tijd ingepakt blijven. De inwerking van de langdurige hitte heeft op de vitamines van peulvruchten weinig in vloed. Graanproducten (gort. rijst, havermout) kunnen, in water gekookt, ook zonder be zwaar in de hooikist gaar worden gemaakt. Men kan de hooikist voor deze gevallen met evenveel succes en heel wat goedkooper vervangen door gebruik te maken van krantenpapier. Voor de x-est late men de hooikist onge moeid. Uw verstandige kookkunst heeft haar immers overbodig gemaakt. Kook dus kort en kook met weinig water. Dit laatste om het verlies van waardevolle oplosbare bestanddeelen uit de aardappelen en de groenten tot een minimum te beperken. Eenige voorschriften. Ziehier tenslotte eenige voorschriften, die iedere huisvrouw in acht dient te nemen 1. Aardappelen en groenten (de laatste voor zoover het aanhangende water niet reeds voldoende nat geeft) steeds opzetten met niet meer dan een bodempje water 2. Beginnen op een groot vuur in. 'n goed gesloten pan 3. Zoodra het bodempje water kookt nog gedux-ende.hoogstens een half uur de aard appelen of de gx'oente op de spaarbrander gaar laten worden 4. Bij het opdienen desgewenscht een kluitje boter of wat vet toevoegen, maar zoo min mogelijk roeren of stampen in het gerecht. Wie deze voorschriften in acht neemt, kookt voordeelig, smakelijk en gezond 5.15 Gram. (met toel.) 5.45 A.V.R.O.- Dansork. 6.15 Ber. (Engelsch). 6.30 Gram. 7.00 Reportage. 7.15 Omroepork. en so list. 8.00 Ber. (Duitsch). 8.15 Ber. A.N.P. 8.30 Bex-. (Engelsch). 8.45 Ber. (Vlaamsch). 9.00 Gram. 9.15 Ber. (En gelsch). 9.30 Gram. 9.45 Ber. (Vlaamsch). 10.00 Ber. (Duitsch). 10.15—10.30 Ber, A.N.P. 11.15—11.30 Ber. .(Engelsch)., Hitier ontvangt Teleki en Csaky.- Het D.N.B. meldt uit München De Führer heeft gisterochtend in aanwezig heid van den rijksminister van buitenland- sche zaken, Von Ribbeij|':rop, en den sedert Zondag op uitnoodigingi van de rijksregee- ring in Duitschland//'ex-toevenden Itali- aanschen minister, van jibuitenlandsche za ken. graaf Ciano, in derp Fiihrex-bau op het Koninklijke plein den op uitnoodiging van de i'ijksregeering in München aangekomen Hongaarsclien minister-president graaf Teleki en den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, graaf Csaky ont vangen. De bespx-eking werd ln den geest der traditioneels vriendschappelijke betrek kingen tusschen de drie staten gevoerd. VON REBBENTROP BIEDT DÉJEUNER AAN. Het D.N.B. meldt nader Na de receptie bij den Führer heeft de rijksminister van buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop, den Hongaarschen gasten en den Italiaanschen minister van buitenlandsche zalcen, graaf Ciano, een déjeuner aangeboden, gevolgd door een tocht naar het Chiem-meer. In het rusthuis aan het meer vertoefden de rijksminister en zijn gasten eenige uren in het gezelschap van hier ter genezing aan- wezige gewonde soldaten. Om 19 uur 15 vertrokken de Hongaarsche premier, gx-aaf Teleki, en de Hongaai-sche minister van buitenlandsche zaken, gx-aaf Csaky, met een specialen trein uit Salzburg. Kort daar op vertrok ook graaf Ciano, na hartelijk afscheid te hebben genomen van den xijks- minister van buitenlandsche zaken. De be volking van Salzburg juichte de vertegen woordigers der met Duitschland bevriende staten Italië en Hongarjje bij hun rit door de stad en aan het station geestdriftig toe. Fransche gezant in Lissabon afgezet. De Fransche gezant in Lissabon, Ami Leroy, is door het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken als gevolg van zeer ernstige ongehoorzaamheid van zijn func tie ontheven. De gezant was, hoewel hij was teruggex-oepen, op zijn post gebleven. De versterking der Amerikaansche weermacht. ROOSEVELT VRAAGT NOG 4.848.000.000 DOLLAR. Met de uitdrukkelijke verzekering, dat de Vereenigde Staten noch hun wapens gebruiken zullen iix een aanvalsoorlog, noch hun mannen uitzenden, om deel te nemen aan Eux-opeesche oorlogen, heeft president Roosevelt gistex-en in een spe ciale boodschap aan het congres nog 4.848.000.000 dollar gevraagd voor mili- taire doeleinden, n.l. 2.1 milliard dollar contant en 2.6 milliard dollar als machti ging voor later te plaatsen bewapenings orders. Het doel, aldus de boodschap, is o.a. de verdere uitvoering van het px-ogramma tot uitbreiding van de vloot, dat beoogt, een marine te vox-men, die tegen iedex-e mogelijke combinatie van vijandelijke vlootstrijdkrachten is opgewassen, voorts de voltooiing van de uitrusting van een landleger van 1.2 millioen man, ofschoon de sterkte van het leger in vredestijd na tuurlijk geringer zal. zijn, en verder het vormen van een x-eserve aan tanks, ka nonnen, munitie enz. Voor nog eens 800.000 man of een totaal aantal van 2 millioen man, voor het geval de mobilisa tie van zulk een strijdkracht noodzakelijk mocht zijn. Caïro wordt geëvacueerd. Het D.N.B. meldt van de Egyptische grens Met de evacuatie van Caïro (de hoofdstad van Egypte) is thans een aan vang gemaakt. Tot dusver hebben x-ond 100.000 personen de stad op eigen kosten verlaten. Verder hebben zich 65.000 in woners van Caïro bij de bevoegde auto riteiten gemeld, om op kosten der regee ring getransporteerd te worden. Een Russische volkscommissaris afgezet. Het D.N.B. méldt uit Moskou De volkscommissaris voor de metaal-industrie, Samochwalow, is van zijn ambt ontheven omdat zijn volkscommissariaat in eenige takken van productie een slechtere kwali teit had toegelaten, teneinde te kunnen pronken met de vervulling van het px-o- ductieprogram wat de hoeveelheid betreft In zijn plaats is de vice-volkscommissaris Lomalco benoemd. De evacuatie en de komende vacantie der Rotterdamsche jeugd. VEEL LIEFHEBBERS VOOR DE OSTMARK. Het bestuur van de afdeeling Kinder evacuatie van het Centraal Evacuatie bureau te Rotterdam heeft voor de pers een uiteenzetting gegeven over het probleem van „de evacuatie en de komende vacantie der Rotterdamsche jeugd". Het bestuur heeft op de eerste plaats haar aandacht geschonken aan het royale aanbod van den rijksminister, namens den gouwleider van de Ostmark. De animo van de ouders, die hun kinderen gaarne enkele maanden vacantie gunnen in de fraaie om geving van het Salzkammergut, bleek zoo groot, dat het bestuur tot nu toe een dikke vier duizend aanvragen te venverken kreeg. Ook is er na het ongeluk, dat Rottex-dam op 14 Mei heeft getroffen, dix-ect en spon taan uit alle deelen van het land om kinde ren gevraagd. Typisch was het, dat onge veer twee honderd aanvragers vroegen om kinderen, die door de gebeurtenissen wees geworden waren en die men als eigen kind wilde aannemen. Gelukkig heeft men deze aanvragers moeten teleurstellen, want „oorlogsweesjes" heeft Rotterdam nage noeg niet. Het totaal der aanvragen was zoo gx-oot, dat elk kind, dat daarvoor in aanmerking zou komen, vijftien tot twintig maal zou uitgezonden kunnen worden, wilden alle aanvragers tevreden worden gesteld. Aan vankelijk voelden de ouders van de getrof fen gezinnen er weinig voor hun kinderen enkele maanden of weken af te staan, doch de bereidheid neemt nu toe. Voor elk kind, dat uitgezonden wordt, wox-dt nagegaan of het in een omgeving terecht komt, waar het in past, of deze omgeving voor het kind zedelijk niet gevaarlijk is en of het kind zelf gezond is. Een apart comité, het „Comité Vacantie 1940", zorgt voorts voor de kinderen, die niet geëvacueerd behoeven te worden, doch alleen voor vacantie naar buiten moeten. Hierbij wordt ook gebruik gemaakt van het aanbod van die gezinnen, die om te evacueeren kinderen hebben gevraagd. Malta gebombardeerd. Naar vernomen wordt hebben Italiaan sche bommenwerpers, die geëscorteerd werden door jagers, gistermorgen bij het aanbreken van den dag de vlootbasis met de arsenalen, installaties en depóts van Malta gebombax-deerd. Niettegenstaande het hevige vuur van het luchtafweerge schut en terstond door de Italiaansche verjjdelde pogingen van vijandelijke jacht vliegtuigen, tusschenbeide te komen, wer den alle doelen met duidelijke resultaten getroffen. Volgens Stefani zjjn met zekerheid twee Britsche jachtvliegtuigen door de Italiaan sche jagex-s neergeschoten. Gisteravond hebben Italiaansche vlieg tuigen een nieuwen aanval op Malta on dernomen en ondanks het krachtige optre den van het luchtafweei'geschut de in de haven liggende vijandelijke vlooteenheden gebombardeerd. O.a. zag men, dat aan boord van een oorlogsbodem brand uit brak. De Italiaansche bommenwerpers zijn alle zonder incidenten op hun basis terug gekeerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7