UIT DE PROVINCIE Bestrijding der jeugdwerkloosheid. Wat de „Nederlandsche Werkgemeenschap" hiervoor doet. Een van de grootste vraagstukken waarvoor Nederland zich gesteld ziet by den wederopbouw van ons land is wel de opheffing van de werkloosheid, die al jarenlang een geesel is voor zoovele lan den. Een bijzondere kant van dit vraag stuk wordt gevormd door het groote aan tal jeugdige werkloozen, die een gevaar vormen voor de toekomst, door de demo- raliseerende werking, welke van het zon der werk zijn uitgaat, vooral op jeugdige personen, die zich reeds by den aanvang van hun leven uit het prodiictie-proces zien gestooten en daarom zichzelf op den duur als minderwaardig gaan beschouwen. Ook leidt de werkloosheid, by jeugdige personen vooral, er toe, dat zij onbekwaam worden voor productieven geregelden ar beid, zoodat velen hierdoor ook in de toe komst gevaar loopen ten laste te komen van de overheid. Dat de ernSt van dit vraagstuk voor onze toekomst terdege wordt ingezien, be wijzen wel de vele pogingen, welke gedaan zijn om deze groep van werkloozen te ont lasten van de op hen drukkenden last, door het inrichten van werkkampen enz., met steun van de overheid. Naast door de overheid gesteunde kam pen, bestaat er sinds eenige .jaren in Ne derland een organisatie, met het doel de economische, sociale en cultureele ophef fing van ons volk, die zich ook vooral be weegt op het gebied van bestrijding der jeugdwerkloosheid. Wij hebben hier het oog op de Nederlandsche werkgemeen schap, voorzitter dr. E. H. G. Verviers, op 3 Juli 1936 te Den Haag opgericht. Deze organisatie moest en moet veel strijd voeren, ook tegen officieele instan ties, terwijl dikwijls critiek werd uitge oefend op het werk van deze groep. De Nederlandsche werkgemeenschap ving de werkzaamheden op het landgoed „De Scheepstal" te Bakel hij Helmond, aan in December 1937. De normalisatie van de Aa was toen gedeeltelijk gereed, waar door het mogelijk werd om door inten- sieven arbeid de moerassige gronden te cultiveeren, waartoe uiteraard het eerste werk moest zyn' te zorgen voor een be hoorlijke afvloeiing van het overtollige water. Van de totale oppervlakte van 22 ha is tot dusver 8 ha ontgonnen tot tuin grond, waartoe het noodig was ruim 3 km slooten te graven, die zorgen voor den waterafvoer. Aanvankelijk vonden de deel nemers huisvesting in een houten keet, doch spoedig werd overgegaan tot den bouw van een modern steenen kamphuis, dat op 5 November 1938 door oud-minis ter Posthuma kon worden geopend. Het merkwaardige is, dat dit aantrekkelijke huis geheel werd gebouwd door de jon gens, die ondergebracht waren op de werkgemeenschap, in het geheel geen vak- menschen, onder leiding van den kamplei der. den heer Carpreau. Voorts werden door de deelnemers eveneens gezet een houten landbouwschuur, een geitenstal en een varkensstal. Het feit dat dit alles door eigen werk werd verkregen, was een groo te moreele winst, daar de jeugdige werk loozen hier duidelijk de resultaten zagen van hun samenwerking. Hierbij moet worden opgemerkt, dat ook op ander gebied een dergelijk systeem wordt gevolgd. De deelnemers verrich ten immers productieven landbouwarbeid, waardoor zij grootendeels zelf voorzien in hun onderhoud. De jongens ontvangen voor hun arbeid vrije kost en inwoning en een zakgeld van 1,50 per week, voor een ploegbaas is dit 2,50 per week. Bovendien worden dikwijls warme kleeren verstrekt. Wan neer in een bepaald jaar winst wordt ge maakt, komt dit gedeeltelijk ten goede aan de deelnemers. Zoo was het over 1938 b.v. mogelijk door het toenemen van de waarde van den grond door de drainage, den deelnemers een bedrag van 24 elk per kalenderkwartaal uit te keeren. Over 1939 werd geen winst gemaakt, doch de vooruitzichten voor het loopende jaar zijn niet ongunstig. De deelnemers kunnen on beperkt in de werkgemeenschap blijven, totdat z\j werk in het vrije bedrijf hebben gevonden; voorwaarde is, dat zij minstens 17 jaar zijn. De producten van het bedrijf worden, voor zoover niet voor eigen gebruik be stemd, verhandeld. Vorig jaar werd een proef genomen met het inblikken van groenten. Het experi ment, dat 1200 blikken verschillende groenten omvatte, kan als geslaagd wor den beschouwd. Tot dusver zyn op de werkgemeen schap in totaal circa 150 jongens werk zaam geweest. Het aantal varieert vrij sterk in verband met de arbeidsmarkt. Zoo waren er in het begin van deze week een tiental werkzaam, terwijl dit aantal een week tevoren nog 25 bedroeg. Een ander gebied waarop de belangstel ling- van de Nederlandsche werkgemeen schap zich richt is de zeevisscherij. Op stapel staat n.l. een motorkotter, de „Werk en Vreugd No. 1", waarmede een voor Nederland nieuwe vorm van zeevis scherij zal worden uitgeoefend, n.l. de snurrevaad-visscherij. De resultaten kun nen t.z.t. worden tegemoet gezien, daar de oorlogsomstandigheden dit werk zeer hebben vertraagd. Dit is wat wij vernamen en zagen bij een bezoek aan „De Scheepstal". Dr. Ver viers, de voorzitter van de Nederlandsche Werkgemeenschap, is van oordeel, dat deze wijze van werkloosheidsbestrijding, dus het verrichten van productieven ar beid, do oplossing is voor het vraagstuk der jeugdwerkloosheid. Alleen daardoor, waarbij de jongeren duidelijk de resulta ten zien van hun arbeid, zal z.i. weer bij deze groep de arbeidsvreugde kunnen te- rugkeeren, tot heil van ons geheele volk. Het slachtverbod voor varkens. Zooals wij Dinsdag meldden is een slachtverbod voor varkens afgekondigd. Het doel is te komen tot distributie van varkens over de slagers. Dit slachtverbod zal in drie perioden worden ingevoerd en wel op 15 Juli, 22 Juli en 29 Juli. Van bevoegde zijde wordt ons thans gemeld dat niet, zooals gemeld, Zeeland tot de provincies gerekend moet worden waar het slachtverbod reeds op 15 Juli zal ingaan. Er kan rekening mede gehouden worden dat voor onze provincie het slachtverbod niet zal gelden vóór 29 Juli. HET REIZEN MET BOOTEN VAN DEN PROV. STOOMBOOTDIENST. Men zorge voor een identiteitsbewijs. Men verzoekt ons, er nog eens de aan dacht op te vestigen, dat reizigers, die ge bruik maken van de booten van den Pro vincialen Stoombootdienst op de Wester- schelde brj vertrek en aankomst op verlan gen een identiteitsbewijs moeten kunnen toonen. Daarvoor kunnen dienen een pas poort, bewijs van Nederlanderschap of stamkaart. Is men alleen in het bezit van een stamakart, dan moet men tevens een pasfoto van den laatsten tijd bij zich heb ben. Walcheren De sirene gaat proefalarm maken. OOST- EN WEST-SOUBURG. Ter ver zekering van de bedryfsvaardigheid dei- sirene van den gemeentelijken luchtbe schermingsdienst zal vanaf 20 Juli a.s. el- ken Zaterdag te 12 uur, gedurende één minuut een proefalarm plaats vinden. Gevonden voorwerpen. OOST- EN WEST-SOUBURG. Bruin kinderschoentje te bevragen ter gemeente secretarie. Afloop verkooning. KOUDEKERKE. Notaris P. Loeff heeft Woensdagmiddag in Café Centraal te Kou- dekerke in het openbaar verkocht: 1. 0.4230 ha. (1 G. 23%R) bouwland en sprink a. d. Dishoekschen Kleiweg oost zijde te Koudekerke, kooper F. Stroo Wz. landbouwer te Koudekerke voor 1310. 2. Een huis met erf en tuin a. d. Nieu wen Vlissingschen weg te Koudekerke, bij Middelburg E 147 groot 110 centiaren, kooper J. Jongeplcr, werkman te Vlis- singen voor 1900. Zuid-Beveland KOSTELOOZE RIJWIELMERKEN. De ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Goes deelt mede, dat voor het aanvragen en c.q. uitreiken van kos- telooze rijwielmerken de volgende zittin gen zullen worden gehouden: Te Goes ten kantore Ravelijn 5 op 18, 19, 24 Juli en 2 Augustus a.s, van 7—9 u. Te Kaplle in het stempellokaal aan den stationsweg, op 22, 26, 29 Juli en 2 Aug. a.s. van 79 uur. Te 's-Gravenpolder in het gemeentehuis 'óp 22, 23, 24 en 25 Juli a.s. van 810 uur, voor de gemeenten 's-Gravenpolder, Hoedekenskerke w. o. Kwadendamme, Baarlandwijk C. vanaf no. 8 en 's-Heer Abtskerke wijk A. Te Wemeldinge in de voormalige be waarschool B. 201 op 24 Juli a.s. van 7—10 uur voor inwoners der gemeente Kattendijke, op 25, 29 en 31 Juli a.s. van 710 uur voor inwoners der gemeente Wemeldinge en wel op 29 Juli a.s. speci aal voor bewoners van wijk B. Te Baarland ter secretarie op 30 Juli a.s. van 7y29 uur. Alle uren zijn de thans geldende wette lijke tijd. Volontair ter Secretarie. OVEZANDE. De heer J. van Damme te Hansweert is benoemd tot volontair ter secretarie alhier. VERDRONKEN IN SPUIKOM. RILLAND-BATH. Gistermiddag heeft in de spuikom bij de Volkerpolder een zeer tragisch ongeval plaats gehad, waarbij de botvisscher Boeykens uit Ossendrecht het leven verloor. Daar de spuikom werd open gedraaid, moest Boeykens zijn vischbun in veiligheid brengen. Hierbij kwam hij echter te vallen in de geul, waar het afgevoerde'1 water doorstroomt. B. werd meegesleurd en verdronk jammerlijk voor de oogen van zijn kinderen, die wanhopig om hulp schreeuwden. Op het hulpgeroep kwam de heer Krijnsen uit Bath toesnel len, doch het was helaas reeds te laat. DE NATIONALE INZAMELING. RILLAND-BATH. De nationale inzame ling heeft alhier 560 opgebracht. Geslaagd. RILLAND-BATH. Bij het te Breda ge houden U.L.O.-examen slaagde voor di ploma A de heer W. Vos alhier. Ir. M. H. Damme bezoekt Yerseke. YERSEKE. Hedenmorgen bracht de di- recteur-geheraal der P.T.T., ir. M. H. Damme in gezelschap van den inspecteur der P.T.T, te Middelburg een bezoek aan ona zwaar geteisterd dorp. Na bezichtiging der verwoestingen en een kort bezoek aan het P.T.T.-kantoor vertrok de hooge gast weer naar elders. Wemeldinge. Getijden. Juli Hoogwater. Laagwater Vrijdag 12E.K. 9.44, 22.05 3.02 15.27 Zaterd. 13 10.40 23.05 4.03 16.36 Zondag 14 11.47 24.12 5.11 17.45 Maand. 15 13.— 1.30 6.22 19.03 Dinsdag 16 14.20 7.37 20.12 Woensd. 17 2.45 15.22 8.39 21.11 Donderd.18 3.47 16.16 9.31 21.59 Noord-Beveland RAAD VAN KATS. Eervol ontslag aan den secretaris-ontvanger. KATS. De Raad dezer gemeente kwam ui vu-.'C mee de romende Du.tscheoperaties welke voornamelijk gericht zijn op Zuid-Engeland, publi- ceereu wij hierbij deze interessante kaart welke de belangrijkste militaire doelen in Zuid-Engeland weergeven. Uit de gunstige bases, die de Duitsche luchtmacht in Frankrijk thans inneemt, is een straal van 200 km vogel vlucht getrokken. Op de kaart overziet mer de Kanaal-eilanden (Britsch bezit) die nu door de Duitsche lucht en zeestrijdkrachten bezet zijn. De verklarende teekens geven de belangrijkheid der militaire doelen weer. Buitschland's luchtwapen doet zich gelden. Zware slagen voor de Britsche vloot en de luchtmacht. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte gisteren o.m. beleend: Een duikboot meldt het tot zinken bren gen van 35.187 br. t. vijandelijke koop- vaardijscheepsruimte. Tijdens luchtaanvallen tegen Engeland werden voor de Oost- en Zuidkust een pa trouillevaartuig, alsmede drie koopvaar dijschepen met een totalen inhoud van 26.000 br. t. tot zinken gebracht, tien andere koopvaardijschepen werden ernstig beschadigd en gedeeltelijk in brand gescho ten, Bomtreffers in benzine opslagplaatsen der vliegvelden van Pembroke en Ipswick, alsmede in de wapenfabrieken van Nor wich, Leeds, Tilzury en Swansea veroor zaakten branden en ontploffingen. Boven het Kanaal zijn herhaaldelijk luchtgevechten tusschen Britsche en Duit sche jagers ontstaan, waarbij de tegen stander zware verliezen leed. In de straat van Dover werd Woens dagnamiddag een zwaar beveiligd Britsch convooi aangevallen en door bomtreffers een kruiser alsmede vier koopvaardijsche pen, in totaal metende 21.000 brt., tot zinken gebracht. Verder kregen een krui ser en drie koopvaardijschepen, van in totaal 19.000 brt. zware treffers, zoodat zij gedeeltelijk met zware •slagzij en bran dend bleven liggen. De vijandelijke jagers, die het convooi beveiligden, werden in luchtgevechten gewikkeld, 'waarbij er tien werden neergeschoten. Vier eigen vlieg tuigen keerden niet terug. Een Britsche boir.bardementsgroep bij Amiens, bestaande uit 7 toestellen, werd geheel neergeschoten. De totale verliezen van den vijand be droegen Dinsdag 29 vliegtuigen, w.o. een Sunderland vliegboofc. Acht en twintig machines werden in luchtgevechten en een toestel werd door het afweergeschut neer gehaald. Drie eigen vliegtuigen worden vermist. In den nacht van 8 op 9 Juli werd, zooals eerst thans bekend wordt, een Britsch vliegtuig door nachtjagers boven de Duitsche bocht neergeschoten. De nieuwe successen der Duitsche luchtmacht. Het D.N.B. meldt uit Berlijn: De Woensdag door het opperbevel van de weermacht gemelde nieuwe groote suc cessen van het Duitsche luchtwapen wor den in de Duitsche pers levendig bespro ken. De „Berliner Boersen-Zeitung" herin nert aan de Britsche beweringen, dat de kwaliteit van bemanningen en materiaal van het Britsche luchtwapen geweldig su perieur is aan die der Duitschers, en merkt op, dat ook de Engelschen langzaam aan zullen bemerken wat van deze tirades waar is. Hun vliegers weten het al lang. Zeer vaak kregen zij geen gelegenheid die we tenschap te verspreiden, omdat geen hun ner naar huis terug keerde, zooals eer gisteren bij Stavanger, waar van twaalf aanvallers, twaalf werden neergehaald. Dat onze vliegers echter niet alleen su perieur zijn aan de vijandelijke bommen werpers maar ook aan de jachtvliegtuigen, waarop Albion zoo trotsch is, bewijst het bijzondere resultaat der luchtaanvallen in het Kanaal, waar tien Engelsche jagers werden neergeschoten. Hun taak, het reeds door oorlogsschepen zwaar beschermde konvooi te beveiligen, hebben zij niet kun nen vervullen. De aanval van onze ge vechtsvliegtuigen werd een triomfantelijk succes, want opnieuw is de Britsche vloot twee kruisers armer. Weer heeft Engeland moeten inzien, dat de Kanaalkust in de Duitsche hand niet alleen een doodelijke bedreiging voor het eiland is, want die be dreiging wordt tot werkelijkheid zoodra Engeland probeert te varen door het thans door Duitschland beheerschte zeegebied. Waar Duitschlands luchtwapen speelt, heeft Engeland uitgespeeld. De „Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: Het is van de grootste beteelcenis, dat de Italiaansche luchtmacht en marine gelijktijdig in de Middellandsche zee om vangrijke en succesvolle gevechtshandelin gen tegen twee Britsche vlooteenheden heeft uitgevoerd. De opmarsch van Alexan- drië en van Gibraltar in de richting van Italië is even gevaarlijk. Engeland wordt door de moderne met bijzondere dapper heid gehanteerde wapenen der verbonden asmogendheden verslagen waar zijn strijd macht zich vertoont. Krijgsverrichtingen ter zee. BRITSCH TANKSCHIP GETORPEDEERD Het Woensdag te Oporto aangekomen Portugeesche ss. Alferrarede, heeft tijdens de vaart van Cardiff naar Oporto dertig schipbreukelingen van het Britsche tank schip Lucretia aan boord genomen, welk schip met vierduizend ton olie van Cura cao naar Falmouth onderweg was en den 7en Juli op honderd mijl ten Z.O. van de Engelsche kust is getorpedeerd. Het tank schip was eigendom van de Shell Company te Londen en had een zwarte bemanning. Aan boord van het Portugeesche schip „Carvalho Aranjo" zijn ook 24 schipbreu kelingen van het Grieksche schip „Ata- mantias" te Lissabon aangekomen. „Secoio" meldt, dat dit schip in de Iersche wateren is gezonken. De beman ning werd door een naar de Azoren va rend schip aan boord genomen. Het D.N.B. meldt uit Kopenhagen: Naar Ekstrabladeet bericht is een visch- kotter uit Esbjerg, die gistermorgen in de haven is teruggekeerd, op zee bloot gesteld geweest aan een overval van Engelsche vliegers. Volgens de bemanning wierp de Engelschman eerst een bom op den kotter, gelukkig zonder doel te tref fen. Daarop schoot hij met machinegewe ren op het Deensche schip. Verscherping van de duikboot- en bombardementsoorlog'. De Amerikaansche militaire deskundige Baldwin wees gisteren in de New-York Times op de recente verscherping van den duikboot- en bombardementsoorlog tegen de Britsche scheepvaart, waardoor Juni de oorlogsmaand met de meeste verliezen is geweest. Zelfs ingeval men de bij de ont ruiming van Duinkerken geleden Britsche scheepsverliezen aftrekt, aldus Baldwin, blijft voor de" Engelschen een v&rliesbalans, die voor de volkomen op beheersching der zee aangewezen natie een gevaarlijk tee lten is. Met het oog op de minstens 290 tot zinken gebrachte en 4S zwaar beschadigde Engelsche koopvaardijschepen moet er aan herinnerd worden, dat wie Engelands han dels- en voorraadswegen afsnijdt ook En gelands slagader doorsnijdt. Woensdagavond in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den loco- bux-gemeester, wethouder Fr. Klaassen. De VOORZ. wees in zjjn openings toespraak op de ernstige tijden, welke wij beleven. Men kan echter dankbaar zijn dat deze gemeente gespaard is ge bleven. Spr. uitte een woord van dank aan allen, die hem in de moeilijke dagen tot steun zijn geweest, in 't bijzonder wethouder Ax-enthals en den gemeenteveld wachter. Ook kan de gemeente zich ge lukkig achten dat alle militairen uit den dienst zijn tei'uggekeerd. Daar de secretaris, de heer I. P. van Breda wegens ziekte zijn werkzaamheden niet kan verrichten, werd de lieer S. B. de Pree als tijdelijk secretaris-ontvanger Van den gemeente-secretaris was een schryven ingekomen, waarin de heer Van Breda ontslag vroeg als secretaris-ont vanger. De Raad verleende den heer Van Breda op de meest eei-volle wijze ont slag, met ingang'van S November a.s. De pensioengrondslag van burgemeester J. W. A. Stute werd vastgesteld op 1296, dat van den gemeente-secretaris op 1268 en van den ontvanger op 626. Op vooi'stel van den voorzitter werden eenige wijzigingen van den vleeschkeu- ringsdienst vastgesteld. oortaan moeten alle doode lcadavei's aan den verharden weg bezorgd worden, terwijl gekocht vleesch dat van buiten Noord Beveland komt en in deze gemeente wordt inge voerd, aan een herkeuring is onderworpen. By de rondvraag vroeg de heer T. MAAS inlichtingen over de evacuatie. Hij heeft gehoord dat er nog steeds niets betaald wordt. Bij nieuwe evacuatie kan dit tot groote moeilijkheden aanleiding ge ven, meende spi\ De VOORZ. zeide, dat hij al verschillende malen Ierseke heeft opge beld. Spr. zal trachten de zaak zoo spoe dig mogelijk voor elkaar te krijgen. De lieer MAAS vroeg voorts het plaat selijk distributiekantoor meer en beter te voorzien van alle noodige bonnen of kaarten. De VOORZ. zeide aandacht aan tdeze kwestie te zullen wijden. Zeeuwseh-Vlaanderen Benoeming kerkvoogd. AARDENBURG. Het college van nota belen benoemde in zijn vergadering van 9 Juli 11. in de vacature van wijlen den heer Jac. J. Nieskens den heer J. Masclé. Het oude keert weer. AXEL. In het Land van Axel begint al het oude en hetgeen men reeds als vergeten en afgedaan beschouwde, te herleven. Deze groote ommekeer is een gevolg van den ooiiog. Al liet moderne is voorloopig op zij gezet en noodgedwongen moet het ouder- wetsche hiervoor in de plaats komen. Zoo ziet men tal van vreemde dingen, doch men is hieraan weer al gewoon: Boerenpaartjes bijv., die in den echt tre den, komen nu met de ouderwetsche sjeezen naar het stadhuis voorheen had deze plechtigheid steeds per auto plaats. Han delaren, grossiers, brouwers enz. maken ge bruik van allerlei vehikels om hun klanten te bedienen. Sommigen zien blijkbaar nog geen uitkomst in deze moeilijkheden en hebben zich een meer comfortabelen wagen op luchtbanden aangeschaft. Deze en meer andere werkzaamheden, als gevolg van het zeer beperkte auto-gebruik, brengt meer drukte teweeg by de smeden, die straks zeker nog zal toenemen als de oogsttijd be gint. Dan krijgen ook de wagenmakers weer meer werk aan den winkel. Het gewone leven en het verkeer moeten doorgang vinden van het moderne kan men thans geen gebruik maken, doch ge lukkig heeft men nog het oude materiaal ter beschikking en dat bewijst thans in de ze tijden onschatbare diensten. De nationale collecte. SCHOONDIJKE. De dezer dagen alhier gehouden collecte voor het nationaal hulp comité heeft, benevens eenige goederen in natura, 1041,05 opgebracht. Met groote dankbaarheid aan de milde gevers meldt het plaatselijk comité dat, gezien de gemeente zoo zwaar heeft gele den door plundering en bombardement, dit resultaat de stoutste verwachtingen over treft. COLLECTE NATIONAAL HULPCOMITé. CADZAND. De alhier gehouden Nati onale collecte heeft 434,55 opgebracht. Schouwen en Daiveland Onderdak voor Rotterdamsche kinderen. ZIERIKZEE. Alhier heeft zich een co mité gevormd met het doel om voor 4 va- cantieweken onderdak te zoeken voor kin deren uit Rotterdam, teneinde deze gedu rende dien tijd goed voedsel, frissche lucht en een rustige omgeving te bezorgen echter zonder daarvoor eenige vergoeding te verstrekken. KINDEREN GEWOND DOOR ONTPLOFFENDE GRANAYT. Woensdagmiddag is in de Pantserstraat te Rotterdam een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij twee in die straat wonende kin deren werden gewond. Drie kinderen had den een granaat, welke nog niet was ontploft en in een rioolput lag, gevonden. Zij waren er "nee gaan spelen. Plotseling knalde het projectiel uit elkaar, tenge volge waarvan twee van lien, de 12 jarige A. Gerritse en de 12-jarige D. Bazendijk, min of meer ernstig werden gewond. De kinderen, zyn naar liet zuiderziekenhuis gebracht en aldaar ter verpleging opge nomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3