Het werk der Z.L.M. in het afgeloopen jaar. 6 Rechtszaken SPORT De toestand der maatschappij is gunstig In de heden te Goes gehouden vergade ring van de Z. L. M. kwam o.a. aan de orde het jaarverslag over 1939. Aan dit lijvig dosier ontleenen wij, dat het aantal afdeelingen gelijk bleef nl. 69. In December werd de afdeeling Oudelande opgericht, terwijl de oprichting van een 3 tal andere afdeelingen in Zuid-Beveland in een vergevorderd stadium van voor bereiding is. De afdeeling Tuinbouw telde eind 1939 15 tuinbouvwereenigingen met 416 leden. Het aantal jeugdafdeelingen bedraagt thans 10 en de oprichting van meer jeugd afdeelingen ligt in het voornemen, waar toe reeds de noodige stappen zijn gedaan. Binnenkort hoopt het bestuur in iederen kring één of meer jeugdafdeelingen te heb ben. De toestand van de Maatschappij is gun stig te noemen. De financieele positie is goed. De rekening 1939 sloot met een ba tig saldo van 395.90. Het ledental ging met een 40 personen vooruit. Het stemt tot verheuging dat velen zièh uit eigen bewe ging als lid hebben aangemeld en op het laatst van het jaar zelfs enkele verzoeken binnenkwamen tot medewerking bij het op richten van nieuwe dorpsafdeelingen. De oprichting van de Z. L. M., de vereeniging van de jongeren, heeft inmiddels plaats ge had. Dit is zeker als een stap in de goede richting te beschouwen. Verschillende aan vragen tot het oprichten van jeugdafdeelin gen zijn reeds gedaan. Hieruit blijkt, dat bg de boerenjeugd belangstelling voor het werk der Z. L. M. bestaat. Een volledig overzicht te geven van alle op het landbouwhuis en daarbuiten door de Z. L. M. en haar instellingen veri'ichte werkzaamheden is niet wel doenlijk. Deze zijn zeer omvangrijk en belangrijk toegeno men door de Regeeringsmaatregelen voor 'den landbouw. Dat het werk der Z.L.M. hoofdzakelijk in het teeken van de huidige ernstige omstandigheden heeft gestaan, behoeft geen betoog. Te betreuren is, dat er nog steeds enkelen zijn, die wanneer niet aan hun verlangen wordt voldaan, de schuld hiervan aan de Z.L.M. geven. De Z.L.M. is is steeds in de weer om voor haar leden te doen en te bereiken wat maar eenigszins mogelijk is. Dat hierbij niet steeds wordt bereikt wat gewenscht wordt geacht, is begrijpelijk. Het interne werk. Een van de meest belangrijke instellingen van de Z.L.M. is wel het boekhoudbureau met den daaraan verbonden accountants dienst. Steeds meer gaat men het groote nut van dit bureau inzien en het mag zich dan ook in een gestadigen groei verheugen. Als gewoonlijk was het secretariaat met sverkzaamheden van allerlei aard overla den. In het winterseizoen zijn door de secretarissen en den leider van het boek houdbureau weer een groot aantal lezingen over verschillende onderwerpen gehouden yoor de afdeelingen der Maatschappij. Het Centraal Zeeuwsch Pachtbureau heeft slechts één schatting verricht Het rechtskundig bureau verstrekte verschillen de adviezen aan de leden. Tevens werden enkele zaken van meer algemeenen aard aanhangig gemaakt. Toch kan naar de mee ning van het bestuur nog meer gebruik ge mankt worden van dit bureau dan tot nu toe. Evenals andere jaren gaf de werktuigen commissie in het verslagjaar verschillende adviezen betreffende de werking en aan schaffing van landbouwmachines aan be langhebbenden. "Verschillende machines werden in de praktijk gedemonstreerd. De tuinbouw. Het dagelijksch bestuur der afdeeling tuinbouw hield verschillende vergaderingen. Het organisatiewerk stond in het teeken van den strjjd om het behoud. Door de mo bilisatie kon aan uitbouw niet worden ge dacht. De eenmaal opgezette proeven met medewerking van den rijkstuinbouwconsu- lent worden afgewerkt en waar noodig voortgezet. Het boekhoudbureau ging voort met het verwerken der gegevens van het ltostprijsonderzoek. De vraag werd in studie genomen of het soms wenschelijk zou zijn er naar te streven dat een sterke, specifieke 'Nederlandsche Tuinbouw-Organisatie zou worden gevormd, welke in dezelfde organi satorische verhouding staat tot het K.N.L.C. als de afdeeling Tuinbouw tot de Z.L.M. Herinnerd wordt aan de opening der la gere landbouwschool op Walcheren. De cursussen. Er zijn gehouden 19 algemeene tweejari ge landbouw- en 12 tuinbouwcursussen, 5 eenjarige landbouwcursussen voor volwas senen, terwijl een tweejarige cursus in hoefbeslag werd beëindigd en het eerste gedeelte van zulk een cursus werd gegeven. Dit alles is voor Zeeland nog veel te weinig. Er zijn nog veel jongens, die in den winter tijd te over hebben, zonder dezen te benut ten door een cursus te volgen. Dit is te be treuren, doch ook, dat sommige gemeente raden van het platteland zoo weinig mede werking betoonen. De lagere landbouwscho len en de PJjkslandbouwwlnterschool wer den goed bezocht. Ook op het gebied van het landbouw- huishoudonderwgs zit de Z.L.M. niet stil. Er zijn thans vier scholen, te Zierikzee, Terneu- zen, Tholen en Kortgene. Deze beide laatste werden resp. op 1 Februari en 21 December geopend. Te Wolphaartsdijk en Schoondijke werden ambulante cursussen gehouden. Dit was, in samenwerking met de Noord-Bra- bantsche Landbouw Maatschappij ook het geval te Lage Zwaluwe en Babyloniënbroek. In 1939 zijn 73 cursussen in huishoude lijke voorlichting gegeven, welke uitgaan van een commissie, waarin de Z.L.M. ook een voorname plaats inneemt. Een cursus is gehouden in eerste hulp bij bedrijfsonge vallen. Het Zeeuwsch Landbouwblad met Tuinbouwblad vraagt veel arbeid en kost veel geld. Het is daarom voor de redactie een groote steun te mogen ondervinden, dat haar werk de volle belangstelling der lezers heeft. In het verslagjaar heeft de Z.L.M. weder om haar bemiddeling verleend voor den ver koop van partijen inlandsche gerst aan Nederlandsche brouwerijen. In het oogst jaar 1939 werden bij de gewassenkeuring aangegeven 5907 h.a. winter- en zomerge wassen tegenover 7345 h.a. in 1938. De afzet van pootaardappelen is door den oor logstoestand onzeker geworden. Hierna passeeren verschillende landbouw producten de revue, waarna het verslag ver meldt, dat het over het geheel moeilijk uit te maken is, of de teelt van een bepaald gewas rendabel geweest is of niet, daar dit van 'n groot aantal factoren afhankelijk is. De veehouderij. Volgens1 de tellingen waren er in Zeeland 25.380 melkkoeien. Over het algemeen was de veehouderij niet zeer rendabel. De groot te van den Zeeuwschen paardenstapel was 30.055, w.o. ongeveer 19.855 werkpaarden boven 3 jaar, 6130 van l/2 tot 2/2 jaar en 4070 veulens. Voor een beperkt aantal fok- dieren was afzet met redelijke prijzen. De prijzen voor alle schapen waren be droevend slecht. De varkensfokkerij was behoorlijk loonend. De mesterij was dit in het begin niet, doch werd later loonend. Ook nu weer was de vraag naar stamboek geiten en volbloed lammeren grooter dan het aanbod. In het algemeen was de ge zondheidstoestand van den veestapel gedu rende het jaar 1939 vrij gunstig. De werkzaamheden der V.P.Z. bepaalden zich in hoofdzaak tot het organisatorisch optreden van het Pullerumonderzoek der dieren op de fokbedrijven en de vermeerde- ringsbedrijven en tot het nemen van de noodzakelijke maatregelen inzake het selec- teeren der dieren. Aan de 6 deelnemers van een cursus kon het diploma als selecteur der V.P.Z. worden uitgereikt. Van hun dien sten werd in 1939 evenwel nog weinig ge bruik gemaakt, in tegenstelling met het geen in andere provincies geschiedde. De zoozeer veranderde economische omstandig heden doen de verwachting wettigen, dat zij het in de toekomst nog wel eens erg druk zouden kunnen krijgen. Inzake den tuinbouw wordt gemeld, dat de volle-grondsgroenteteelt ten gevolge van de zeer strenge vorst moeilijkheden onder vond. Alle fruitgewassen, met uitzondering van de bramen, hebben een goeden oogst gegeven. Ten opzichte van de fruitprijzen kan vermeld worden, dat deze, wat de ap pels, peren en pruimen betreft over het algemeen laag waren. Alleen de bedrijven, die in staat waren prima kwaliteit af te leveren, hebben een hoogeren prijs voor hun producten bedongen. Verschillende groen ten- en fruitsoorten worden dan in het ver slag afzonderlijk behandeld en het verslag wordt beëindigd met den wensch, dat het volgende onder minder moeilijke omstan digheden zal kunnen worden samengesteld en dat als in 1943 de Z.L.M. haar eeuw feest viert, zij krachtiger moge zijn dan ooit te voren. Nieuwe zware belastingen in Engeland. Het D.N.B. meldt uit Londen Minister Kingsley Wood heeft in het Engelsche La gerhuis nieuwe, zware belastingen aange kondigd. Hij verklaarde, dat rond een mil liard pond moet worden opgebracht. Van de het laatst door het Lagerhuis goedge keurde 700 millioen pond zrjn reeds 575 mil- lioen opgebracht. De oorlog kost Engeland dagelijks 9 y2 millioen pond. Het lot van Syrië. Het Italiaansche blad „Popoio di Roma" publiceert een bericht over een Engelsch aanbod aan Turkjje en Irak ter verdeeling van Syrië (het Fransche mandaatgebied in Klein-Azië). Het Foreign Office heeft tot dat doel een diplomatielcen stap ondernomen te Ankara, te Bagdad en ook te Moskou en wel onder- het motief „dat de toestand in Syrië zich wellicht tot nadeel van de Turksche, Ara bische en Russische belangen zou kunnen ontwikkelen". Het Britsche plan beoogt 1. Het grootste deel van Syrië zal aan Irak worden toegewezen om „Arabische wenschen te vervullen". Irak krijgt van Londen en Cairo een garantie tegen elk verzet van koning Ibn Saoed, die wellicht met de bedoelde verdeeling niet zou kunnen instemmen. Irak ziet van zijn kant af van eenige groote gebieden, die door Koerden worden bewoond en van deelen van het oliegebied van Mosoel, ten gunste van Tur kije. Irak staat aan Engeland toe 300.000 man Britsche troepen uit Indië en de Do minions in de haven van Basra aan de Per zische Golf te ontschepen, deze troepen door Irak te laten marcheeren en in Syrië te stationneeren. 2. Turkije vex-werft eenige gebieden in Noord-Syrië, o.a. het gebied van Aleppo en de in punt 1 reeds genoemde deelen van het Mosoel-gebied. 3. Engeland krijgt voor den duur van den oorlog het recht de havens, vliegvelden en strategische punten, alsmede de oliehaven van Tripolis, aan het einde van het Syrische gedeelte van de olieleiding van Mosoel, te bezetten. Bovendien bezetten de Engelschen voorloopig Aleppo om het geregelde verkeer op den Bagdadspoorweg in het Syrische ge deelte te verzekeren en de vei-binding met den Indischen Oceaan, de Middellandsche Zee en Anatolië te beveiligen. De „Popoio di Roma" besluit zijn bericht met de opmerking, dat de Turksche-minis ter van buitenlandsche zaken, Saradjogloe en de staatspresident Ismed Inoenu dit aan bod, dat hun door den minister van buiten landsche zaken van Irak, Noeri Said bg zijn bezoek aan Ankara was overgebracht, heb ben afgewezen. Met Noeri Said hebben zij toen de formule gevonden, dat de Arabieren en Turken, in geval Frankrijk Syrië op geeft, niet willen toestaan, dat een derde macht in Syrië vasten voet krijgt. Brutale inbraak te Laren. Op Zondag 5 Mei is een bxrutale inbraak gepleegd in de villa van den heer BlaauW te Laren. Toen het echtpaar B. in den namiddag thuis kwam van een wandeling, zagen zij, dat een ruit van de keukendeur was inge drukt en de voordeur open stond. Uit het in der haast ingestelde onderzoek bleek dat uit een kast in de slaapkamer voor ruim 15.000 aan sieraden, waaronder een paar- len collier van 12.000 te zijn verdwenen. Uit een portefeuille vermiste de heer B. 13 bankbiljetten van 10 gulden. Reeds den vol genden dag had de politie een spoor in han den. Een Larensche pensionhouder kwam vertellen, dat een berucht recidivist, zekere de J. uit Hilversum, dien dag aan zijn deur was geweest en een glas water had ge vraagd. Uit een onderzoek bleek, dat de J. dien Zondag met een vriend O., ook geen onbekende van de justitie, te Laren was geweest. O. was Zondagavond met een taxi naar Den Haag gereden en hg bleek den chauffeur te hebben betaald met een bank biljet van 10 gulden, welk biljet het num mer droeg van een der gestolene. Gisteren stond dit tweetal voor de Am- sterdamsche rechtbank terecht. De officier van justitie eischte l'/2 jaar gevangenis straf tegen den 25-jarigen O., die volledig bekende en tegen den 27-jarigen de J., die volhield dat hij onschuldig was, een gevan genisstraf van 2 jaar en 2 maanden. DE WEEGSCHAAL VAN HET RECHT SLOEG TEN GUNSTE VAN DEN VERDACHTE DOOR. Als regel wordt in oorlogsnood bedre ven diefstal zwaarder gestraft dan wan neer het vergrijp in normale tijd is begaan. Doch er zijn uitzonderingen, die ook de zen regel bevestigen. Daarvan heeft de Haagsche rechtbank gisteren doen blijken, toen zg een tegen den 35-jarigen chauf feur J. C. F. M. ingestelde strafvervolging behandelde. Deze autobestuurder had op den dag na de overgave van het Neder landsche leger, dus op 16 Mei, uit een chaos van materialen langs den Rotterdamschen weg te Rijswijk een autoband en eenige fles- schen motorolie, die hem niet toebehoor den, meegenomen. Dit kwam op 22 Mei aan het licht en de man werd toen in hechtenis gesteld. De betreffende goede ren waren eigendom van de Bataafsche Importmaatschappij en inderdaad had nie mand hem vergunning gegeven ze weg te nemen. Doch om een feit als het onder havige te beoordeelen, dient men alle om standigheden te weten en deze schenen op dat oogenblik nog onbekend. Zij kwa men echter bij de voorbehandeling dezer zaak ter kennis van den officier van justi tie en bij de openbare berechting in de zittingzaal wei*d een en ander in het volle licht geplaatst. Deze „verdachte" bleek zich als een held in de vijf dagen van den oorlog hier te lande te hebben gedragen, want hij had zonder eenige militaire verplichting of verbintenis met volle uit schakeling van zichzelf in de hel van het gevecht bij dag en nacht transportdiensten ten behoeve van onze troepen verricht. Toen hij op den 16den Mei zag, dat an deren de olie lieten wegloopen uit de re servoirs bij de pompstations van de B.I.M., kon hij de verleiding niet weerstaan om enkele flesschen van deze olie en een zwer venden autoband mee te nemen. De officier van justitie, mr. Rouffaer, die deze omstandigheden bij zijn requisitoir in beschouwing nam en tevens vertelde, dat de man een volkomen blanco-straf register had, beperkte daarom zijn eisch tot een van vier maanden vrijheidsstraf. Daarop was het woord aan mr. Huy- gens als verdediger. Deze deed uitkomen, dat hier geen sprake was van „plunderen", dat de man een eerlijke werker was, die zich geenszins bewust was, iemand te heb ben benadeeld, doch veeleer moet hebben gedacht: waar zoo ontzettend veel is ver woest, kan ik deze weinige goederen wel tot mij nemen. Anderen hebben op den 15en Mei op het Malieveld vrijwillig voor duizenden guldens waarde van hun mate- i*ieel bezit in de vlammen gewox-pen. In een rapport omtrent dezen chauffeur ge tuigt luit-kol, Leverland, dat de man zich op bgzondere wijze heeft onderscheiden door met onverschrokkenheid met groot gevaar voor eigen leven en onder een voortdurenden kogelregen geheel vrijwillig transportdiensten te verrichten. Waar nu, aldus mr. Huygens, onze beschermers de magnifieke geste hebben gehad om ons leger vrg te laten en deze man nu sedert 22 Mei in hechtenis zit, zou de rechtbank een edele daad kunnen verlichten om de zen held thans zjjn vrijheid te hei-geven. Daarop begaf de rechtbank zich in raad kamer. Twee minuten later heropende mr. Bommezgn de zitting en deelde mede, dat de rechtbank geen termen had gevonden... om de hechtenis van den man nog langer te doen voortduren, weshalve zij diens onmid- delijke inviijheidstelling gelastte. Met spanning had op de publieke doch overigens verlaten tiibune de vrouw van den chauffeur de behandeling van deze zaak gevolgd. KIPPENDIEFSTAL. Tegen „Kippengraadje" vijf jaar geëischt. Voor de Roermondsche rechtbank stond gisteren voor de twaalfde maal de 48-jaiige G. uit Montfoort, bijgenaamd „Kippen graadje", terecht, de schrik van alle kip penhouders in het land van Echt. Toen hij in den nacht van 22 op 23 Mei zijn slag sloeg in het kippenhok van den landbouwer Maessen te Montfort, werd hij bij zijn vlucht met een paar kippen opge- merkt door een voerman en een paarden koopman uit de buurt. Verdachte was slechts enkele maanden geleden uit de gevangenis ontslagen, waar hij drie jaar had doorgebracht, eveneens voor kippendiefstallen. De officier van justitie eischte vijf jaar gevangenisstraf. Uitspraak op 23 Juli a.S. BEROOVING VAN EEN GESNEUVELDEN SOLDAAT. Dader tot zware straf veroordeeld. De Roex-mondsche rechtbank veroordeel de gisteren den 21-jarigen arbeider A. M. uit Someren tot anderhalf jaar gevan genisstraf, omdat hij in de eerste oorlogs dagen op het slagveld in de omgeving van De nieuwe verlichtings voorschriften voor motorrijtuigen. De K.N.A.C. heeft verschillende vragen ontvangen, waaruit blijkt, dat de officieele Nederlandsche vertaling van den Duitschen tekst der nieuwe voorschriften inzake het afschermen van motorrgtuiglantaarns hier en daartot misverstand aanleiding geeft, omdat van de gebruikelijke Nederlandsche tex-minologie is afgeweken. Lid 5 van pai-agraaf 10 van de „Veror dening vaxx den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende het verduisteren" (gepubliceerd in het Ver ordeningenblad, stuk 9, van 6 Juli 1940) bepaalt, in de Nederlandsche vertaling „Motorrijtuigen rijden op open straat wegen met afgedekte voorlampen en zoek licht. Bij verkeer van tegengestelde rich ting en in bebouwde kommen moeten de stadslichten aangestoken worden. Het rij den met parkeerlichten is verboden". In aanmerking genomen de hierboven bedoelde moeilijkheden, welke het publiek bij de interpretatie van dit voorschrift on dervindt, meent de K.N.A.C. er. goed aan te doen, mede te deelen, dat haars inziens hiermede het volgende is bedoeld v „Motorrijtuigen moeten op wegen buiten de bebouwde kom rijden met afgedekte koplampen en groot licht. Bij verkeer van tegengestelde richting en in bebouwde kommen moeten de koplampen worden gedimd. Het rijden met stads- of parlteer- lampjes is verboden". Voorts schrijft lid 4 van par. 10 voor „Richtingaanwijzers mogen worden ge bruikt". Aangezien de Duitsche tekst luidt „Fahrtrichtungsanzeiger sind weiter zu be- nutzen", bescliouwe men dit voorschrift naar de meening der K.N.A.C. meer in den zin van „Richtingaanwijzers moeten worden gebruikt". Alle Joden uit den openbaren dienst in Roemenië. De Dinsdag gehouden Roemeensche mi nisterraad heeft volgens het D.N.B. be sloten alle Joden uit den openbaren dienst te ontslaan. Vooral bij de sociale verze kering, bij de staatsspoorwegen en in het ministerie van financiën hadden de laatste jaren talrijke Joden goedbetaalde functies gekregen. Na de reeds gemelde uitscha keling van den lirecteur van het in het Fransch verschijnende Boekarestsche blad „Le Moment", heeft de regeei-ing thans dit bekende Joodsche blad definitief verboden. Dit is het derde van de te Boekax-est vei-- schijnende bladen, dat verboden wordt. Aan de eveneens in het Fransch verschij nende „Indépendance Roemaine", het or gaan van de voormalige liberale partij, is de Joodsche directeur, Bex-kowitz, afge treden. In zijn plaats is de Roemeensche schrijver Taosan gekomen. Uitbreiding van het italiaansche luchtwapen. Uit Rome meldt het D.N.B.: Mussolini heeft gisterochtend, in gezelschap van den onderstaatssecretaris van het ministerie van luchtvaart, generaal Pricolo tg Gui- donia in het nieuwe luchtvaartproefstation acht nieuwe typen vliegtuigen bezichtigd, waarmee het Italiaansche luchtwapen binnenkort zal worden ver-sterkt. Het zijn twee jagers, twee bommenwerpers met een groote actieradius, een kleinere bom menwerper, die ook geschikt is voor stra tegische verkenningen, een gi-oot trans portvliegtuig, een verkenningsvliegtuig en een schoolvliegtuig voor kunstvluchten. Nachtelijke Engelsche aanvallen op België. BRANDT OMMEN OP OOSTENDE GEWORPEN. Het D.N.B. meldt uit BrusselEngelsche vliegers hebben hun nachtelijke aanvallen op niet militaire doelen ook in België voort gezet. Uit Oostende wordt gemeld, dat in den nacht van Zondag op Maandag ver scheidene brandbommen zijn gewox-pen op een tehuis voor ouden van dagen, waar een oude man werd gedood. Verder vielen bom men op een klooster en deden een brand ontstaan, die snel kon worden gebluscht. Militaire doelen werden niet getroffen. Registratie van vrachtauto's. Uit Den Haag De aandacht wordt ge vestigd op de verordening tot registratie van alle vrachtauto's en tractoren. Vóór Donderdag moet ieder, die nog niet een geel aangifteformulier naar het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft ingezonden, dit als nog doen. De formulieren zijn verkrijgbaar bij de plaatselijke distributiebureaux. Ook chassis moeten worden opgegeven. Degeen, wiens vrachtauto of tractor niet geregistreerd is, komt in geen geval in aan merking voor de vex'strelïking van motor brandstof, doch ook zij, die niet in het bezit zijn van een rijvergunning, moeten den vrachtauto of tractor aangeven. Bg nalatig heid stelt men zich aan strafvervolging bloot. Zware bomontploffing te Jeruzalem. Het D.N.B. meldt van de Egyptische grens: Reizigers uit Jeruzalem berichten omtrent een zware bomontploffing, die zich Zondagavond voor het centraal gebouw van den Britschen hoogen commissaris heeft voorgedaan. De ontploffing was over al in de stad duidelijk te hooren en in wijden omtrek werden duizenden venster ruiten vernield. Men spreekt van talrijke dooden en gewonden. Men neemt aan, dat het hier gaat om een betooging van Ara bische nationalisten tegen de plannen tot verandering van Palestina in een Jood- schen vrijstaat. Someren een horloge had weggenomen van het lijk van een gesneuvelden Neder- landschen militair, welk horloge hij later voor een gulden verkocht had. De officier van justitie Trad veertien da gen geleden drie jaar gevangenisstraf ge- eischt. VOETBAL AjaxBlauw Wit 12. Te Amsterdam vond gisteravond voor het kampioenschap van Amsterdam de wedstrijd AjaxBlauw Wit plaats. Deze ontmoeting eindigde in een 21 overwin ning voor Blauw Wit. Liefdadigheidswedsfcrgdexi van den K.N.V.B. De keuzecommissie van den K.N.V.B. heeft de volgende zeventien spelers geko zen, waaruit op 17, 24 en 31 Juli een Neder- landsch elftal samengesteld zal worden voor de liefdadigheidswedstrijden te Den Haag, Amsterdam en Rotterdam Bergman (Blauw Wit), Draeger(D.W.S.), Drok (Sparta), van den Engel (D.H.C.) de Harder (V.U.C.), van der Heide (Feyenoord), Kraak (Stormvogels), Kuppen(Feyenoord), Lenstra(Heex-enveen)Paauwe(Feyenoord) v. Spaandonck (Neptunus), Vente (Feyen oord), de -Vries (V.S.V.), de Vroet (Feyen oord), Walhain (H.B.S.), Wilders (Blauw Wit) en Wille (E.D.O.). Om het kampioenschap van Nederland. Voor het voetbalkampioenschap van Nederland zgn voor 21 Juli a.s. de volgen de wedstrijden vastgesteld: FeyenoordG.V.A.V. en Juliana Blauw-Wit. Ook naar eenheid in de wielersport. STAPPEN VAN DEN N.W.B. Uit Den Haag wordt gemeld:' De Wie lerbond Nederland heeft zijn ouden naam weer aangenomen en zal dus in den ver volge weder als Nederlandsche Wieier Bond (N.W.B.) werkzaam zijn in het be lang vair alle wielremiers. Het hoofdbe stuur werd. aldus samengesteld: voorzit ter: jhr. G. D. H. Bosch van Drakestein; 2e voorzitter: F. G. Otten; algemeen se- ei-etax-is-penningmeester: J. Pieters, Den Haag. Commissarissen: P. D. Moeskops, M. P. Peeters, A. Mazairac en L. Didiei*. Het bestuur bestaat dus vrijwel geheel uit oud-kanrpioenen en is uiteraard uitstekend op de hoogte met de toestanden in de ren nerswereld. De N.W.B. zal een krachtige actie voeren om alle renners zonder uit zondering te vereenigen. Daartoe heeft de N.W.B. bereids stappen onder-nomen bij de nationale stichting voor lichamelijke opvoeding, teneinde te verkrijgen, dat de vier rennersbonden, t.w. N.W.B., Noorde lijk Wieier Verband, Zuid-Nedeiiandsche Wielerfederatie en N.W.U., tot overeen stemming komen nu de tijd van heden oolï op sportgebied volledige eenheid vordert. Hoe ver is het naar Engeland? In de „Deutsche Zeitung in den Nieder- landen" komt een staatje voor van de af standen van het front aan de Noordzee kust naar de Britsche havens of steun punten. Zij bedragen in zeemijlen (1 zee mijl 1,852 km): Van Wilhelmshaven naar Scapa Flow 508 z.m.; van Stavan- ger naar Scapa Flow 275 z.m.; van Ska- gen naar- Sunderland (Midden Engeland) 435 z.m.; vaix Wilhelmshaven naar Sheer- ness (Theemsmonding) 358 z.m.; van Vlissingen naar Sheerness 110 z.m.; van Oostende naar Sheerness 80 z.m.; van Oostende naar Londen 120 z.m.; van Nar vik naar Scapa Flow 800 z.m.; van Calais naar Dover 17 z.m. Engelsche luchtaanval op Stavanger-Sola. TWAALF BOMMENWERPERS GINGE. VERLOREN. Het D.N.B. meldtDinsdagochtend heb ben twaalf Britsche bommenwerpers van het type Bristol Blenheim geprobeerd het vliegveld Stavanger-Sola aan te vallen. Tengevolge van het onmiddellijk optreden van jachtvliegtuigen en luchtdoelartillerie werden de vijandelijke vliegtuigen bij het tenuitvoex-leggen van hun opdracht gehin derd en konden zij slechts enkele bommen werpen, die geringe matex-ieele schade aanrichtten. Alle Britsche vliegtuigen, die aan den aanval deelnamen, werden neer geschoten en wel elf tijdens luchtgevech ten met jacht- en gevechtsvliegtuigen en één door de luchtdoelartillex-ie. De Duit sche vliegtuigen keerden allen behouden terug. Een Amerikaansch oordeel over Engeland. Het D.N.B. meldt uit New-YorkVi vian Kellems, die als leidster van een be kende New Yorksche industriefirma kor telings op uitnoodiging van het Britsche ministerie van oorlog in Londen heeft ver toefd, heeft na haar terugkeer in een interview met de „World Telegram" mel ding gemaakt van een steeds sterker wordende revolte van bx-eede Engelsche volksmassa's tegen den leidenden kliek van Engeland. Engeland's kastensysteem, zoo verklaarde Vivian Kellems, is wel iswaar hardneklcig, maar toont reeds ont bindingsverschijnselen. Voor de eersto maal in Engeland's geschiedenis beginnen de onderste volkslagen te morren, hetgeen de heerschende laag, die thans om haar leven vecht, doodsangst'aanjaagt. Al bijzonder kenmerkend noemt Vivian Kellems het feit, dat de Engelsche boven laag openlijk uitdrukking geeft aan ver achting voor Amerika, omdat dit te weinig helpt. Men moet in Engeland zijn geweest om te begrijpen hoezeer zekere Engel schen Amerika haten en toch alles in het werk stellen om het in den ooi-log te sleuren. Tenslotte verklaarde Vivian Kellems, dat zij de overtuiging meegebracht had, dat de Europeesche oorlóg Amerika niets aangaat. Waarom ook zou Amerika zijn bloed vergieten voor een volk, dat Ame rika zoo veracht? Engeland beweert, dat het strijdt voor de democratie, maar in werkelijkheid zgn Engeland's motieven geen idealen. Niet uit liefde voor de demo cratie, maar uit geldzucht doodt het zijn niedemenschen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6