Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant Oproep lot eenheid aan de Zeeuwsche landbouwers. Hei Framsche parlement accoord met grondwetswijziging. 183ste JAARGANG NUMMER 156 WOENSDAG 10 JULI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABQNNEMENTSPRUSÏ 18 ceni oer week ot '2.30 per kwartaal Franco per post 2.50 per kwartaal Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1-5 regels 1 50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs Kleine advertenties: van 1—5 'egels 0.50 iedere rege1 meer 10 ct (max 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen JAARVERGADERING DER Z. L. M. Mr. Dieleman hoopt, dat wij allen veel zullen hebben geleerd. „Het goud moet er uit". De gebruikelijke landbouwaagen, die dit jaar m eten kring jSoorü-Beveiand van de Z.L.M. zouden worden genouüen, zijn om voiKomen verklaarbare rectenen, dit jaar vervangen door een gewone algemeene vergadering, die hedenmiddag genoucien jvern te Goes. De algemeene voorzitter, mr. P. DIELE MAN, heette den aanwezigen welkom en sprak daarna het gebruikelijke openings woord. To midden van de wereld, aldus mh Die leman, die eén storm en ctwangpenoae doormaakt als nooit te voren, staat daar rustig de Nederianusche, de Zeeuwscne lanuoouwer. Vragend heit hij het hoold op: „Wachter, wat is er van aen nacnt?" ui daagt het al in 't Oosten? De zweet druppels van het peinzend voornooid ge- veegu, rust hij een wyie en gij ziet hem daar staan met vastberaden blik, de lippen op elkander geperst, de spieren des geestes gespannen, gereed om te ar beiden in noeste vlijt voor den opoouw van zijn land, voor net welvaren van zijn volk, mj de sterke, die samen gegroeid is met aat land en dat volk; van oezenoen bloede, op cienzeiioen bodem, aan de zee, zijn vriend en vijand tevens, ont woekerd land, met overgroote vruent- baarneid, voik met taaie voinarding, met grooce ervaring, met genoegzame kunne, en deskundigen blik en continue aroeid- zaamneid. Bange tijden zjjn doorgemaakt in de laacste jaren van crisis en nog eens cri sis, van een overboord gooien van de meest iogiscne, economische principes, om kunscmaug.'en gewrongen oe natuur in be paalde rienting te dwingen, waar Dij nog kwam de gespletenheid van. ons vont, ook van ons. Zeeuwscne Voik,van een deel dat. maar niet kan besluiten om in een ltracntiger, energiek werkende pnalanx als een eenheid te strijden en te arbeiden voor des volks welzijn, in diepe ootmoe- digneid en amankenjitneid van God, den Gever van alle goecis. Van den Almach tige, wien te benjuen, de traditie, de le- venskraent is van het Zeeuwsche volk, dat eent en diep godsdienstig doorvoelt en schouwt den buk der eeuwiglieidin den tijd. Zal het klaren? Zal het gedaan zijn met de vernietiging van zooveel land en tuinbouwproducten, om de prijzen te doen samenstemmen met de "kosten der productie? Zal de boer, de tuinder niet al zuchtend, maar in blijdschap kunnen ar beiden, wetend, dat die arbeid hem een rechtmatig loon verschaft? Ouderen her inneren zich dat wagonladingen onzer kostelijke goederen over de Oostgrens gingen. Het groote achterland, Duitsch- land, was voor den Nederlandschen Land bouw en niet minder voor den handel, van eminente beteekenis. Wij verwachten weder, dat de export, spoedig vergemakkelijkt door betere en snellere transportmiddelen, zich zal her stellen en opnieuw daardoor, in de naaste toekomst reeds, welvaart zal worden ver spreid en van onzen rijken bodem de pro ducten, die. wij niet zelf behoeven, ruim afzetgebied zullen krijgen. Maar dan moeten wij ook één zijn. Bij den land en tuinbouw moet het beginnen. Terecht zeide koning Salomo, dat de koning zelf van het veld gediend wordt. Eenheid van werken en .streven moet er daartoe zijn. NAAR EEN HOOGERE EENHEID. Zoo dikwijls heeft spr. er voor gepleit, dat wij in Zeeland, ieders conscientie-vrij- heid eerbiedigend, toch één en vereend op maatschappelijk gebied zouden staan, rondom het oude vaandel, waarin door het groen en wit van het Zeeuwsche land- bouwleven, de Zeeuwsche leeuw zich ver toont., de groene baren ontzwommen als beeld van de kracht, die door der eeuwen worsteling de Zeeuw heeft getoond cn hem de overwinning gaf over talloos veel moeilijkheden. Spr. hoopt vurig, .dat allen veel zullen hebben geleerd en dat wij niet tevergeefs in den smeltkroes zullen gekomen zijn. Het goud moet, er uit, het erts moet gezuiverd, het volkskarakter ge louterd om de lioogere eenheid te beleven, om te beleven dat, wat ons eigen is,wat de natie tot natie maakt, tot een eigen volk stempelt,, dat recht heeft op erken ning van zjjn eigenheid. Het is zoo heerlijk, dat onze jeugd zoo degelijk zich weert en onze jeugdor ganisatie, helaas te laat aangevat,toch met groot élan zich bjj ons schaart, en doordrongen is van den eisch"der, eenheid,, ook al moge er verschil van meening of van godsdienstige opvatting zijn. Door trokken van den geest der saamhoorig- heid, egoïsme ter zijde stellend, willen wjj wel ontplooiing der persoónljjkheiden zelfstandigheid, maar om met des te die per bewustzijn ons te geven 'aan de ge meenschap en het offer-er voor te bren gen. Meer en meer moeten wij hiervan doordrongen zjjn. In Zeeland heeft de coöperatie, de gedachte aan samenwerking op landbouwgebied het eerst wortel ge schoten. Het was ook een tijd van ach teruitgang en groote zorg, die toen, in de 80er jaren der vorige eeuw, de boeren tot samenwerking dwong, op het gebied van den aankoop. De coöperatieve suiker fabrieken bloeien door de eendrachtige samenwerking der Zeeuwsche landbou wers. Maar veel meer nog lean, ook doorgevoerd worden. Laat Zeeland het groo te geestelijk, die samenhoörigheidsgedachte voorbeeld geven. Individualisme, een al te groot individualisme, slaat uit elkaar. De halm, die apart staat, knakt door den storm, liet volle veld ruischt en zingt en buigt, als de wind daarover gaat. De denkbeelden omtrent behoorlijke ordening strijden nog wel met elkander, soms. Men wil dikwerf opbouwen op drie zuilen, of nog al meer, waar één krachtige boom zjjn kan. Daardoor kan men niet komen tot een goede publieke reorganisatie. WAT WEG MOET. In een bedrjjicraad heerscht vaak de politiek of is er strijd tussehen onderne mer en werkman. Om een pachtbureau te verkrijgen, strjjdt men niet over de beste personen, maar om de meerderheid; moeten er commissies voor het een of ander benoemd, dan kiest men van de eene partjj en van de andere, ook al heeft deze of gene partij feitelijk geen daar voor geschikte personen. Spr. kan dit alles niet prijzen. Dat. is ook jiiet rechtvaardig. Recht is de daarvoor geschikte personen to hebben op de plaats, waar men moet staan, in de leiding en de voorlichting van zijn volk. Algemeen, maar zeker op agrarisch gebied, geen concurrentie tus sehen de groepen en personen; erkenning, dat de een begaafder is, de een geschikter is voor sommige dingen dan een ander. Eenheid van allemaal, ondanks die ver scheidenheid, in den dienst van het volk. Juist door zichzelf te kunnen binden, in trouw en gehoorzaamheid verkrijgt men de grootste vrijheid. „Der Stolz des Freien ist gehorsam", zeide een groot Duitsch geleerde en een ander groot voorganger: „In de gebondenheid aan God vindt de Christen zijn vrjjheid" en, volgens sprekers meening, tevens zijn rust, zijn innerlijke rust, die staalt voor arbeid. Temidden van der tijden storm staat de boer. Rustig temidden der golven. De boer is de wortel der volkskracht. Zoo dikwijls heeft spr. betoogd hoe zonder een gezon den boerenstand een land en volk gedoemd is ten onder te gaan. Ook voor de toe komst wordt alles van de landbouwers verwacht. Voor de toekomst van Neder land, voor de toekomst van Europa. Ook Zeeland ziet op de Z.L.M. Na het voorlezen van een passend ge dicht eindigde de voorzitter als volgt: „En zoö houden -Cij deze vergadering. Zoo zien wij elkander in het trouwe oog. Zoo drukken 'wij elkailder de broederhand en zjjn daardoor eikhar tot steün in eer bied en vriendschap en liefde voor elkaar, in eerbied en liefde voor God. Waarheid, blanke oprechtheid! Vodden, rommel, roest en roet naar het hellegat. De ziel gespan nen, van kim tot kim over ons oude Zeeuwsche gebied, verbonden door den levensband, door God, gesmeed, als kin deren van één land en volk, waarvoor te leven onze glorie is". MEDEDEELINGEN VAN DEN VOORZITTER. De VOORZITTER wees er vervolgens op, dat. het zjjn gewoonte is, bij den aan vang der hoofdbestuursvergadering mede- deeling te doen over de werkzaamheden der Z.L.M. in het Ljjövak, dat sinds de vorige hoof bestuursvergadering verliep. Door de bjjzondere omstandigheden, waar in ons land verkeert, hebben de meeste mededeelingen echter hun actualiteit ver loren of zijn door de feiten achterhaald. Spr. meende ze 'intusschen.toch te moeten géven, om aansluiting aan het voorafgaan de te behouden. Daar onze lezers van deze mededeelin gen kennis namen-in de verslagen van de vergaderingen van het Dagelijksch Be stuur der Z.L.M., die ons blad regelmatig opnhm (laatste- 21 Juni 1.1.)' willen we volstaan met de mededeehng van den voorzitter, dat, in verband met het tekort aan krachtvoer en -de stopzetting -van den invoer, de rundvee-, varkens- en pluimvee stapel noodzakelijkerwijze moet worden beperkt. Richtlijnen werden' besproken vol gens welke; deze beperking kan plaats vinden, opdat een zoo billijk mógelijke re- géling- kan komen. De rekening over 1939 der Z.L.M. werd, nadat de. commissie voor het. nazien der rekeningen deze accoord bevonden had, als ingediend goedgekeurd, evenals het jaarverslag, waarvan men elders -in dit nummer een uittreksel vindt. De landbouw op de Zeekleigronden. Ir. R. W. Janssen, directeur van de R.K. Landbouwschool te Roosendaal hield hier na een inleiding over „de .ontwikkeling van den landbouw, op zeekleigronden in 't Zuid-westen des lands en de verwachtin gen voor de naaste toekomst". Spr. begon zijn voordracht met mede te deelen, dat hij zich aanvankelijk voor gesteld had te spreken over een geheel ander onderwerp, n.l. de Nederlandsche suikerpolitiek. Hij heeft n.l. over deze kwestie inzichten, die vrij sterk afwijken van de opvattingen, die in de leidende Nederlandsche kringen steeds hebben ge golden, en had er zich op verheugd, de gelegenheid te krijgen, die inzichten over een onderwerp, dat Zeeland en Noord-Bra bant zoo nauw verbindt, hier een zoo des kundig gehoor eens uiteen te mogen zet ten. Thans moet dit uitgesteld worden tot de omstandigheden daarvoor gunstiger zijn. Hij zal nu spreken over - het onder werp „Ontwikkeling van den landbouw in het zeekleigebied in liet Zuid-westen des lands en de verwachtingen voor de naaste toekomst." Spr. wenschte daarbij onderscheid te ma ken tussehen den boer en den landbouw, daar hij van m'eening bleek, dat 'de ge weldige vooruitgang', die de Zeeuwsche en West-Brabantsehe landbouw sinds het be gin dezer eeuw te zien heeft gegeven, niet overeenkomt met de stijging der wel vaart ten plattelande. Met cijfers toonde spr. vervolgens aan, dat inderdaad de productie der bouwlanden sinds het begin van den wereldoorlog enorm is gestegen, met 5060 en meer procent. "Wat men bij tarwe, gerst, haver, erwten en aardappelen de opbrengst van een hectare noemde, beschouwt men thans als die van een gemet. Daarbij is de oogst- zekerheid sterk toegenomen, zooals de oogsten aantoonen na de zéér ongunstige winters, die juist achter ons liggen. Verhoogde productie. Spr. stelde zich de vraag, of ook voor de toekomst nog met een stijging der pro ductie valt rekening te houden, en meende die vraag gerust bevestigend te mogen beantwoorden. Met name de plantenver edeling staat nog voor groote mogelijkhe den. In verband hiermee besprak spr. de groote belangen, die er voor Zeeland, met zijn vruchtbaren grond, zijn gunstig kli maat en zijn ontwikkelde en energieke boe ren mee gemoeid zjjn dat er in Nederland een kweekersstand wordt gevormd, waar door de Nederlandsche land- en tuinbouw onafhankelijk zou worden van de buiten- landsche veredelingsstations, en van alles wat daarmee samenhangt. Terloops raakte spr. in verband hier mee de groote teleurstellingen aan, die het aardappelselectiebedrijf dit jaar heeft op geleverd, daarmee echter illustreerend, van welk groot belang het is, dat de grondslag van den ontwikkelden landbouw, het inten sieve natuurwetenschappelijk onderzoek, in de toekomst krachtiger aangepakt wordt. Een betere kennis van het leven der kleine organismen zou ons groote verliezen be spaard hebben. Spr. noemde in dit verband de iepenziekte, de bietenmoeheid, de ver- gelingsziekte der suikerbieten en de „kwade koppen" in het vlas. En toch achteruitgang. Aan de hand van cijfers wees spr. er vervolgens op, dat de sterk verhoogde pro ductiviteit der bedrijven niet evenredig is met de welvaart op het platteland. Daar zou men eerder van een achteruitgang kunnen spreken. De agrarische gemeenten van Westelijk Noord-Brabant bijv. doen over de laatste tien jaar, in weerwil van hajir hoog geboortecijfer, een regelmatigen teruggang van de bevolking zien, en op 't eiland Tholen is dat nog erger. Spr. be schouwde het als een zéér veeg teelten, dat rijke landbouwgebieden als Zeeland, Wes- teljjk Noord-Brabant en ook Friesland haar bevolking moeten afstooten. Door een verstandige landbouwpolitiek, door ontgin ning en ontwatering moet dit droevig ver schijnsel zoo spoedig mogeljjlc uit de wereld geholpen worden. Als een stap in de goede Het aantal oorlogs gewonden. In een onderhoud, dat de N.R.C. met ge- neraal-majoor N. A. A. van de Roemer heeft gehad, zeide de inspecteur van den geneeskundigen dienst der landmacht: In het begin had men den indruk, dat het aantal oorlogsgewonden veel grooter was, dan het later inderdaad .bleek te zijn, dank zij het feit, dat de gebeurtenissen hier te lande spoedig tot het einde voer den. Het zullen er ongeveer 900 zijn, ge wonden wel te verstaan, van wie het over groote deel tenslotte reeds een algeheel herstel bereikt heeft of nog kan berei ken. Het aantal van hen die een arm of been missen of door ander letsel tot deze groep moeten worden gerekend, is geluk kig zeer gering: het zullen er niét meer dan een vijftig of zestig zjjn, voor zoo ver wij thans kunnen overzien: want er komen nog een vjjf honderd soldaten uit Frankrijk en liet spreekt vanzelf, dat wij op het oogenblik niet kunnen nogaan hoe veel er daaronder zijn, die medische hulp 'behoeven, en in welke mate. BELGISCHE MUSEA O AAN WEER OPEN. De Belgische musea hebben besloten hun deuren weer te openen. In Brussel zijn de collecties van het museum voor oude kunsten, het museum voor modei'ne kunst en van het Wiertzmuseum voor kunstliefhebbers weer open. Beleediging van de Duitsche weermacht. De persafdeeling van den staf van den Rijkscommissaris deelt mede Een Duitsche krijgsraad behandelde op 8 Juli in de raadszaal te Dordrecht een zaak tegen den 41-jarigen Salomon Leo Jacob van der Sluis, wonende te Dordrecht, Singel 144. Van der Sluis was bedrijfsleider van het filiaal in Dordrecht van het warenhuis „Henia" aan de Voorstraat aldaar. Hij werd er van beschuldigd, de vrouwelijke bedienden van de zaak bjj herhaling er tegen gewaarschuwd te hebben, met Duit sche soldaten uit te gaan, en haar verbo den te hebben, met hen zelfs te spreken. Deze beschuldiging werd in de zitting, waartoe vertegenwoordigers van alle cou ranten uit Dordrecht toegang hadden, door de onder eede afgelegde verklaringen der vrouwelijke getuigen als in vollen om vang juist vastgesteld. Van der Sluis, die inmiddels op 6 Juli gearresteerd was, werd door den krjjgs- raad wegens het verachtelijk maken van de Duitsche weermacht tot 3 jaren gevan genisstraf veroordeeld. De aanklager had o jaren gevangenis straf geëischt. Maarschalk Pétain: nieuwe sociale orde en gerechtigheid. Kamer en Senaat van Frankrjjk zijn gis teren te Vichy bjjeen geweest ter behande ling van de resolutie der regeering, om de grondwet te herzien. Deze resolutie luidt als volgt „De Kamer (resp. de Senaat) verklaart, dat er aanleiding bestaat tot een herzie ning van de grondwetsbepalingen". De verdere procedure zal nu zjjn, dat er een Nationale Vergadering bijeenkomt, welke de volgende motie zal moeten goed keuren „De Nationale Vergadering verleent aan de regeering der republiek onder hand- teekening en gezag van maarschalk Pétain, voorzitter van den ministerraad, alle vol machten tot het uitvaardigen van de nieu we grondwet van den Franschen staat. Deze grondwet moet dc rechten van den arbeid, van het gezin en van het vader land waarborgen. Zij zal door de vergade ring geratificeerd worden". WAT PÉTAIN BEOOGT. Het D.N.B. meldt uit Bern Ministei"-president Pétain heeft de onmid dellijke behandeling verlangd van de ont- werp-resolutie inzake de grondwetsherzie ning. In de motiveering dezer resolutie wordt o.a. gezegd Frankrijk moet uit de verloren veldslagen alle leering trekken. In het bewustzijn van den omvang der neder- richting beschouwde spr. de invoering van de pachtwet. Voor het Zuidwesten des lands met zijn sterk overwegenden pach tersstand, maar vooral voor Zeeland met zijn veel kleine bedrijven, waar de pachten dikwijls veel te hoog zijn, is de invoering van de pachtwet ongetwijfeld van groote economische beteekenis. De heer Leenhouts vice-voorzitter. In de hoofdbestuursvergadering, welke vanochtend aan de algemeene voorafging, is in He vacature wijlen Walter Kakebeeke tot vice-voorzitter der Z.L.M. gekozen: de heer A. J. Leenhouts te Retranche- ment. laag mag Frankrijk zich niet aan nutteloos geweeklaag overgeven. Uit de militaire ne derlaag hebben andere landen de kracht voor de herleving en de reorganisatie geput- In het bitterste oogenblik van zijn geschie denis moet Frankrijk de noodzakelijkheid eener nationale revolutie begrijpen en er kennen. De regeering moet alle gezag be zitten om het noodige te beslissen, te on dernemen en te bespreken. Het gaat in de eerste plaats erom, den staat in zijn souvereiniteit en het regee- ringsgezag in zijn onafhankelijkheid te her stellen. De regeering zal het lot van het land voortdurend in handen houden, gesteund door een nationale vertegenwoordiging, en zij zal zich tot taak stellen, het gezag met eerbiediging van de noodige vrjjheid in overeenstemming te brengen. In dezen geest, en door te breken met misstanden en verouderde methoden, zal de regeering de bestuurs- en justitie-organen des lands op .moderne en eenvoudige grondslagen opbou wen. Als scheidsrechter over de belangen van alle Franschen zal zij er bij deze taak naar streven, door de groote spaarzaamheid den last der openbare uitgaven te vermin deren. Zij zal zorgen voor de nationale op voeding der jeugd en met alle kracht de instellingen bevorderen, die het geboorte- cjjfer kunnen verhoogen en het gezin be schermen. Het economische leven van Frankrijk zal beslist in nieuwe banen wor den geleid. Ingeschakeld in het continen tale productie- en uitwisselingssysteem zal Frankrjjk overigens tot zijn voordeel weder in de eerste plaats een landbouw- en boe renland worden, en zijn industrie zal terug moeten keeren tot de kwaliteitsproductie. De wijziging der beroepsstanden zal de re geering natuurljj'k ertoe brengen, een nieu we sociale orde in gerechtigheid op te bou wen. Iedere Franschman, in liet moederland of in het koloniale rijk moet op de plaats gezet worden, waar hij Frankrijk het beste dient. Slechts één aristocratie zal erkend worden, die van het intellect en slechts één verdienste, de arbeid. Op weg door Frankrijk. - De autobus-col nne voor het ophalen der Nederland sche vluchtelingen op het stationsplein Cambral op doorreis naar Parjjs.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1