De voedselvoorziening van Engeland. Stijgende prijzen en toenemende schaarschte. - De Engelsche radio lieeft herhaaldelijk beschouwingen gewijd aan de voedselposi tie van Duitschland en van de door .Duitschland bezette gebieden. Van Duit- sche zijde is men daarop het antwoord niet schuldig gebleven en is dezer dagen een beschouwing gegeven over de werking'van de continentale tegenblokkade tegen Enge land. Thans heeft de pressedezernent, de heer W.' Janke, ons een 'bloemlezing ver strekt van Engelsche persstemmen, die wel heel teekenend genoemd kunnen worden voor de schaarschte, die Engeland zelf heeft leeren kennen en die de smalende opmerkingen van de Britsche radio over ■den honger aan de overzijde vari de zee in het juiste licht zetten. Hier volgt de bloemlezing Alweer schapenvleesch. Uit de Daily Mail van 1 April 1940 In heel Engeland hebben de huisvaders gisteren bij het middagmaal gezegd „Wat, al weer schapenvleesch?" De huisvaders beknorren hun vrouwen, de vrouwen be klagen zich over de slagers, de slagers stellen weer den minister voor 'de voed selvoorziening verantwoordelijk en deze minister weer het ministerie van oorlog. Dit ministerie wil nl. het rundvleesch re serveeren voor de soldaten en daardoor krijgen de huisvaders schapenvleesch, ter wijl den soldaten ongetwijfeld het rund vleesch al tegenstaat. Uit de Times van 2 April 1940 De bekende landbouwdeskundige, A. P. Mc. Cougall schrift „Wat heeft het voor zin honderden millioenen uit te geven aan vliegtuigen, wanneer wij niet voor de voe ding van onze bevolking kunnen zorgen. Wij kunnen niet altijd hopen, dat wij er van dag op dag door zullen rollen". LEEGE PROVISIEKAMERS. Uit de Daily Worker van 4 April 1940 Le'ege provisiekamers en oploopende prij zen zijn het resultaat van de voedselpoli- tiek der regeering, die groote. deelen van de arbeidersbevolking aan ondervoeding bloot stelt. Suiker is in prijs met 72 buitenlandsch hamspek met 25 En- gelsch spek met 34 opgeloopen, terwijl varkensvet 27.7 duurder is. De prijs van margarine is met 13 van versche eieren met 103 van boter met 12 van kaas met 37 van aardappelen met 29 en van versch vleesch met 16 tot 42 gestegen. Al deze artikelen zijn voor arbeidersgezinnen echter van de grootste beteekenis. Uit een der draadlooze nieuwsdiensten van Reuter van 15 April 1940: Het ministerie van voedselvoorziening Jieeft heden nieuwe aanduidingen ver strekt over de waarschijnlijke gevolgen der invasie van Denemarken op de voed selvoorziening van Engeland. In de toe komst hangt de positie van de versche pingskwestie af en mag men niet ver wachten, dat het mogelijk zal zijn de aan voeren uit de Scandinavische landen voor 100% te vervangen. FANTASTISCHE LOONEN DER VISSCHERS. De Columbia Broadcasting Company in een uitzending van Londen naar de Ver- eenigde Staten van 15 April 1940: Kenmerkend voor de buitengewoon moei lijke positie der Engelsche voedselvoorzie ning zijn de fantastische loonen der vis- schers. Eenvoudige Engelsche visschers ontvan gen, wegens het buitengewone oorlogsge vaar van hun beroep, 750 Mark per week, terwijl de reeders voor hun booten het tienvoudige bedrag uitbetaald krijgen. Voor een vischvangstseizoen van 10 we ken ontvingen Engelsche visschers die in normale tijden nauwelijks droog brood verdienden, 75.000 Mark. Het Britsche ministerie van voedselvoor ziening op 16 April 1940: In een officieele verklaring heeft het ministerie van voed- selvoorziéning uiting gegeven aan de hoop, dat het niet noodig zal zijn de rantsoenee ring van levensmiddelen te verscherpen, ook al is Engeland afgesneden van de aan voeren van ham, boter en eieren uit De nemarken. Zou de toestand minder gun- tig worden dan zal men de rantsoeneering daarbij moeten aanpassen. HET HONGERGEVAAR. Het tijdschrift „The British Union" van 17 April 1940: Uit een artikel van Jorian Jenks ge titeld „Het hongergevaar" de organisatie van de levensmiddelenvoorziening en van de prjjscontróle ligt in Engeland in han den van lieden, die niet bepaald deskun dig genoemd kunnen worden. De „Nation Beige" van 19 April: Een reisbericht wijst op de scherpe Engelsche beperkingen van levensmiddelen. In het huishouden van den gemiddelden Engelsch- man staat nog maar eenmaal per week het traditioneele rundvleesch of spek op ta fel. Op de overige dagen van de week moet men volkomen van vleesch afzien, of zich tevreden stellen met inwendige dee len, afvalvleesch, hersenen en dergelijke, waarbij af en toe een konijntje of gevo gelte komt. Ook het verbruik van boter en suiker is buitengewoon beperkt. Het bezit van echte boter wordt als een bij zonderheid beschouwd. Het spek, dat vroe ger bij elk Engelsch ontbijt als onmisbaar gold, is zoo goed al geheel van de tafel van den Engelschman verdwenen. VERMINDERING VAN RANTSOENEN. Uit de Times van 5 Mei 1940: Het blad wyst er op, dat de eieren zeer schaarsch en duur zullen worden. De minister voor de voedselvoorziening, Lord Woolton, in een 'radiorede op 16 Mei 1940: De minister doet mededeeling van ver mindering in de rantsoeneering van le vensmiddelen. Op 27 Mei wordt het sui- keiTantsoen van 12 tot 8 ons per week en per persoon verlaagd. Op 2 Juni wordt het boterrantsoen van 8 tot 4 ons ver laagd, wegens het verdwijnen van den ex port uit Scandinavië en Nederland- De rantsoenen spek zullen later ook moeten worden ingekrompen. Het spijt mij aldus de minister, hiertoe te moeten over gaan, maar ik behoef U er niet aan te herinneren, dat wij allen in ooi'log z;ijn tegen - de nazie-agressie. Uit dé Daily Expi-ess van 26 Mei 1940: Het blad brengt voorbeelden van de schandalige toestanden in de Britsche. le- vensmiddelenvoorziening. Gebrek aan le vensmiddelen, prijsopdrijvingen, woeker enz., 'alsmede de toenemende verontrusting van de Engelsche bevolking vallen niet te verdoezelen. Uit de Daily Express van 27 Mei 1940: De „Tulpenham" zal weldra de ont bijttafel van den Engelschman sieren. Dit is een oorlogsontdekking. Landbouwdes kundigen en andex-en hebben geconstateerd, dat tulpenbollen een uitstekend varkens voer vormen, die 25% van het veevoeder kunnen vervangen. Uit de News Chronicle van 27 Mei 1940: Het blad schildert de onbeschrijflijke toestanden in de Engelsche levensmiddelen voorziening, welke de gezondheid schaden. De graaf van Powis op kasteel Powis heeft een andere slager geëischt, daar hem den laatsten tijd vleesch geleverd was, na welks gebruik drie van zijn familieleden onder verschijnselen van vergiftiging le- vensgevaarlijk 'ziek waren geworden. TEKORT AAN SUIKER. De „Eui'opa Press" uit Stockholm van 29 Mei 1940: Het sedert het uitbreken van den oorlog zorgwekkende tekort aan suiker in En geland heeft de Londensche regeering er toe gebracht onteigeningsmaatregelen te nemen, welke het geheele Britsche rijk omvatten. Noch de dominions, noch de koloniën mogen suiker naar het niet Engelsche buitenland exporteeren. Alle suikervooiTaden tot in totaal van 1.75 ton zijn door Londen in beslag genomen. Uit de „Daily Mirror" van 31 Mei: Professor Mottram van de Londensche universiteit verklaarde, dat de Engelschen zich veel eenvoudiger, dus minder over dadig zouden kunnen voeden, vooral in het geval van oorlog. (Het doel is blijk baar de Engelschen op komende aanzien lijke beperkingen van levensmiddelen voor te bereiden). Uit de Daily Mail van 31 Mei 1940: De distributie van ham is met de helft verlaagd. BEZORGDHEID DER BOEREN. Uit een radiorede van den minister van landbouw Hudson op 2 Juni: „Onze boeren maken zich over drie dingen bezoi'gd: de kwestie van de arbeids krachten. van het veevoeder en van de prjjzen. Om onze moeilijkheden te boven te komen en een goed inzicht te krijgen moeten wij de feiten onder het oog zien". De kwestie van het veevoeder besprak Hudson als volgt: Wat het veevoeder betreft moeten wy ons verlaten op den invoer van overzee. Dit beteekent een drastische inkrimping in den import van veevoeder. Wij kunnen ons niet veroorloven schapen te blijven voeren tot ze volwassen zijn. De toevoer aan kippenvoer is zeer beperkt. Den kip penboeren wordt aanbevolen het aantal dieren te beperken en wel tot een derde van het tegenwoordige aantal. Bespaart opveevoeder zooveel ge kunt, verbouwt peulvruchten. Het' is zelfs thans nog niet te laat het land te scheuren. Maakt voor- raden voor den komenden winter. De minister van de voedselvooi'ziening Woolton op 25 Juni: De minister hield een x'ede om de be volking gerust te stellen en verzocht „niet voor dr. Goebbels te werken, door twijfel te uiten over den aanvoer van voedings middelen voor Engeland". Op 3 Juli 1940 meldde Reuter: Men treft voorbereidingen voor een nauwkeurige telling en voor het nemen van maatregelen tot versobering in de voed selvoorziening in alle restaurants, en ca fe's in Gi'oot Brittanië, teneinde zoo noo dig, tijdelijke maatregelen te nemen opdat een collectieve voedselvoorziening van de burgerbevolking binnen den korst moge- lijken tijd gemakkelijk in werking kan worden gesteld. Wie nog een militair uniform mag dragen. De weermachtsbevelhebbex- in Nederland, de generaal der luchtmacht Christiansen, heeft het volgende bepaald Aan alle officieren, onder-officieren en manschappen, beroeps-militairen en niet- beroeps-militairen der Nederlandsche weer macht, die uit den militairen dienst zjjn ont slagen, op pensioen, non-activiteit of wacht geld zijn gesteld of met groot verlof zijn vertrokken en die niet in de hier beneden (onder a en b) opgenoemde diensten werk zaam Z\jn, is van 16 Juli 1940 af het dragen van de militaire uniform verboden. Voor zoover de militaire uniformen en uitrustingstukken geen prvié eigendom zijn, zal over de inneming daarvan nog een bevel worden gegeven. Wie van de bovengenoemde officieren, onder-officieren en manschappen na 15 Juli 1940 nog in militaire uniform wordt aange- ti-offen, maakt zich strafbaar. Na 15 Juli 1940 zyn tot het dragen van de militaire uniform slechts gerechtigd a) Officieren, onder-officieren en man schappen, die tot de mobilisatie-organen van de Nederlandsche weermacht resp. tot de afzonderlijke onderdeelen behooren. Boven dien is het officieren, die als rechters in militaire gerechten fungeeren, geoorloofd voor den duur der zittingen uniform te dragen. b) Officieren, onder-officieren en man schappen van den opbouwdienst. Hun uni form moet het ondersclieidingsteeken van den opbouwdienst dx'agen. c) Slechts de onder a) en b) vallende officieren zyn na 15 Juli 1940 nog gerechtigd het zijdgeweer te dragen. De toestand in Frankrijk. Laval brengt de grondwets herziening voor het parlement. Naar de Fransche radio meldt, heeft de ministerraad onder voorzitterschap van president Lebrun in zijn -vergadering van Maandagavond de plannen voor de grond wetsherziening goedgekeurd en den vice- prexnier Laval belast met de vertegen woordiging van den ministerraad voor het parlement. „BEGRAFENIS VAN EEN REGIME". Het D.N.B. meldt "uit Genève: De Fransche parlementsleden zijn in Vichy bijeengekomen om de begrafenis plechtigheden van een régime dat gefaald heeft,by te wonen, aldus de „Petit Dau- phinois" in een bericht uit Vichy. Bij het publiek genieten de parlements leden geen bijzondere hoogachting. Terwijl bij het voorbijgaan van Maarschalk Pétain alle hoofden zich ontblootten, werden be paalde gx'oepen van parlementsleden op de straat met niets dan scheeve gezichten en hoonend lachen 'aangekeken. Men had het vooral gemunt op Leon Blum, zoodat deze, om verdere incidenten te ontgaan, bij wijze van voorzorg zijn kamer hield. Een in paxiementaire kringen reeds be sproken voorstel tot instelling van een commissie van onderzoek voor het vast stellen der verantwoordelijke personen voor den nederlaag van Frankrijk'heeft groo- ten indruk gemaakt. In ingelichte krin gen wordt het als zeker aangenomen, dat dit voorstel in het parlement of in de nationale vergadering zal worden inge diend. DE FRANSCHE AMBASSADE VERLAAT LONDEN. Het D.N.B. meldt uit LissabonDe Fran sche zaakgelastigde Cambon heeft giste ren te Londen aan het Foreign Office de officieele mededeeling overhandigd, dat de Fransche regeering na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen de geheele Fransche ambassade naar Frankrijk heeft teruggeroepen en dat er in de toekomst geen diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland meer zullen be staan. Het personeel van de Fransche am bassade te Londen is reeds vertrokken. Het Fransche ambassadegebouw in Hyde- park ligt sedert gisteren verlaten. Onrust onder de Engelsche bevolking. Het D.N.B. meldt uit Stockholm: De Engelsche bevolking is in het afgeloopen weekeinde door verscheidene alarmeeren- de berichten opgeschrikt. Eerst werd be kend, dat behalve alle landkaarten, Bae- dekers en Cooks reisgidsen, ook alle schoolatlassen in beslag 'genomen zouden worden. Zelfs de aanschaffing en verkoop van kleinere kaarten is verboden en wordt gestraft. Nog grooter'1 onrust veroorzaakte het verbod naar buitënlaridsche radiostar tions te luisteren. Nog .onlangs had het Britsche ministerie van 'voorlichting ver klaard, dat elke vry'é Engelschman zon der gevaar naar de radio-uitzendingen van Hamburg: en Bremen in de Engelsche taal kon luisteren. Naar de „Allehanda" uit Londen meldt, zijn thans verscheidene personen tot hooge gevangenisstraffen veroordeeld, daar zij naar Duitsche radio stations geluisterd hebben. Voorts meldt de „News. Chronicle",, dat de recruteering 'van de geheele manlijke bevolking van Engeland voor de verdedi ging van het land terstond verwacht, kan worden. De arbeidskrachten, zouden voor het aanleggen van loopgraven en verdedi gingswerken gebruikt worden, daar de troepen, die tot dusver dit werk verricht ten, thans voor zuiver militaire doeleinden noodig zijn. Hoever deze ontwikkeling reeds is gegaan, blijkt uit een bericht van „Aftonbladet" uit Londen, volgens het welk reeds duizenden Londensche burgers tot het aanleggen van schuilgreppels ver plicht zijn. De straten van Londen zijn vol mannen, die met höuweelen en spa den zijn uitgerust. De regeering heeft tal van autobussen in beslag' genomen om de burgers te vervoeren. Ook vrouwen ont breken niet. Zij hebben tot taak de zand zakken te vullen, die worden aangebracht op plaatsen, waar de stad bijzonder kwets baar is. KERKNIEUWS De Una Saneta. Naar wij vernemen kwam bij den ker- keraad der Geref. Kerk in Herstel Ver- band te Amsterdam-Zuid een schrijven in van den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente te Sloten (N.H.), waarin deze mededeelde dat hij naar aanleiding van de publicaties in de pers bereid is predi kanten op de wederzijclsche kansels toe te laten. De kerkeraad van Amsterdam- Zuid ontving dit voorstel met sympathie en de kex-keraad verklaarde met. alge- meene stemmen dat hij zich hiermede vol komen vereenigen kan en-benoemde uit zijn midden een commissie om deze aan gelegenheid nader te regelen. Intrede ds. C. de Ru. Na des morgens bevestigd te zijn door ds. G. de Ru, te Almen, heeft ds. C. de Ru Zondagmiddag zijn intrede by de Ned. Herv. Gemeente te Rozenburg gedaan. Bij deze gelegenheid was de nieuwe Im- manuelkerk tot in alle hoeken gevuld. Ook burgemeester L, G. Just de la Paisièi-es was aanwezig. Voorts merkten, we op, ds. Offringa, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk te Scheveningen reserve-veld prediker ds. Hoekzëma; ds. Kardolus, van Maasland en hulpprediker C. Fortuin, van Maassluis. Ds. de Ru werd toegesproken door ouderling J. Goedendorp en den consulent ds. Kardolus. JN.R.Ct.) Géréf. Gemeenten. Tweetal tc Meliskerke: :ds. B. -van .Neer bos te Rilland-Bath en cand. C. van de /Woestijne te Rotterdam. SPORT VOETBAL SchoondijkeBreskens. Zondag speelden Schoondijke 1 en 2 vriendschappelijk tegen Breskens 1 en 2. Breskens 2 won op regelmatige wijze met 15. De wedstrijd tusschen de beicfe eerste elftallen nioest vanwege een fiksche regen bui een half uur voor het einde worden ge staakt de stand was toen 1—7 in het voor deel van Breskens. Ook de junioren van beidé genoemde ver- eénigingèn speelden een wedstrijd en wel op Zaterdagavond j.l. De Schoondijksche jon gens wonnen met 31. Zeeuwsclie Korfbalbond. Uitslagen noodcompetitie van Zaterdag (afd. Zuid- 'en Noord-Beveland) K.V.W.—D.O.S. 0—0. S.S.S.—K.V.W. 5—0.- D.O.S.T.O.G.O. 0—2. T.O.G.O.—S.S.S. 0—1. Deze wedstrijden werden alle op het ter rein, van T.O.G.O. te Goes gespeeld en daar de beide Noord-Bevelandsche veréenigin- gen S.S.S/ (Colijnsplaat) en D.O.S. (Kam perland) weer vroegtijdig naar hun eiland terug moesten, was de speeltijd van de wedstrijden op 40 minuten gesteld. In den loop van deze week-zullen wox-- den gespeeld: Af deeling Walcheren: Dinsdag: Swift BAnimo. Woensdag: H.B.S.Madjoe I en V.K.V. Swift A. Af deeling Zuid-Nooi-d-Beveland: Zaterdag: ZeelandiaVolharding en K. V.W.—T.O.G.O. Geleidelijke invoering van het slachtverbod voor varkens. Zooals men weet is voor Holland, Utrecht en Zeeland tegen 15 Juli een slachtverbod voor varkens aangekondigd. Het doel is te komen tot distributie van 'varkens over de slagers. De slagers moe ten opgeven hoeveel zij noodig hebben en alles wat zij vragen wordt hun toegewe zen. Naar de N.R.C. verneemt, zal het slacht verbod niet beperkt blijven tot Noord en Zuid-Holland, Utrecht en Zeeland. 22 dezer zullen weer vier provincies worden betrokken bij hét besluit en op 29 Juli de overige. DR. BORMS OP WEG NAAR VLAANDEREN. Het A.N.P. verneemt uit goede bron, dat de Vlaamsche strijder dr. August Box-nis in goeden welstand te Parijs is aangekomen en op weg is naar Vlaande ren. Dr. Box-nis was op 10 Mei door de Belgische autoriteiten gevangen genomen en aan de Fi-anschen uitgeleverd. Op 10 Juni hebben politieke gevangenen, die uit 'Fransche gevangenschap te Parijs waren 'téruggèkëei'd,dr." Bpfms 'ontmoet iri het concentratiekamp SL Cyprien bij Perpig- nan. Hij was slecht behandeld, de Fran- schen hadden hem mishandeld, waarbij zijn bril was vernield. Zijn gezondheids toestand was naar omstandigheden x-ede- lijk wel. Enkele levensbijzonderheden, Dr. August Borms, de groote leider van het Vlaamsche activisme, was zooals men weet na dén wereldoorlog ter dood ver oordeeld. Hoewel hij geen gratie wilde vragen, heeftde Belgische koning uit eigen beweging dit vonnis toen in levens langen dwangarbeid veranderd. Hij draagt nog steeds zijn celnumemr 313 van de Leuvensclie gevangenis op een gouden plaatje bij zich. In 1928 werd hy met 92.000 stemmen tot Belgisch paiieme'nts- lid gekozen, een stemmencyfer, dat uniek is in de Belgische geschiedenis. Het. pax-lementbelette echter zijn zit tingneming op grond van het feit, dat hij wegens activisme ter dood veroordeeld was geweest. Maar de Vlaamsche beweging was inmiddels toch zoo sterk geworden, dat hy na tien jaren in Belgische gevan- i genissen te hebben doorgebracht in Ja nuari 1929 werd losgelaten. Hij was toen het middelpunt van een geweldige manifestatie te Antwerpen met meex*' dan 22.000 deelnemers. Kort daarna werd het Borms-fonds opgericht, dat hem een woning bezorgde, en een levensbe- staan, waarna hij zich uitsluitend aan den Vlaamschen strijd wijdde. Dezen strijd leidde hij met geweldige geestdrift en stij gend succes inzonderheid voor' de jvpen- heid van zijn volk. In Mei j.l. werd hij gevangen genomen en weggesleurd naar Frankx-ijk. De Duitsche journalisten met wie hy in- St. Cyprien bij Perpignan gevangen zat, zonden het eerste bericht dat dr. Box-ms nog leefde. Pogingen worden gedaan om dezen groo- ten vrijheidsstrijder aanwezig te doen zijn tezamen met Florimond Grammens op de Guldensporen herdenking te Den Haag op Zaterdag 13 dezei-. EN GELSCH-ITALIA AN SCH LUCHTGEVECHT. Een bijzondere correspondent van Ste- fani geeft de volgende beschrijving van het optreden van de Italiaansclie lucht-; macht in de Middellandsche zee: - Een Italiaansclie machine, begeleid door di-ie jagers, die tot taak had de kust van Malta en de mai-inebasis aldaar te vei-kennen, werd na het volbrengen van (leze opdracht aangevallen door twee En gelsche jagers van het type Spitfire, die op Zeer groote hoogte vlogen. De Itali aansclie jachtpatx-ouille aanvaardde on middellijk den strijd met de vijandelijke machines en slaagde er na eenige minuten in een van de beide tegenstanders neer te halen. Het andere vijandelijke toestel nam de kans waar, om toen de Italiaansclie ja gers nog net het eerste toestel, m den strijd waren gewiklteid, de Italiaansclie verkenningsmachine aan te vallen. Na liun eerste succes bevonden de- Italiaansclie jagers zich echter in een gunstige posi tie om. ook dit tweede toestel aan te vallen. Nadat dit had gemerkt, welk lot - de andere machine had getroffen, gaf het den strijd op en verwijderde zich. De Itali aansclie machines keerden terug naar haar basis. Laatste Berichten HET ITALIAANSCHE LEGERBERICHT. Legei'bei-icht no. 29 van het Italiaansche hoofdkwartier luidt als volgt Aan de grens van Cyrenaica zyn de laatste dagen minstens vijftig geblindeerde vijandelijke auto's vernield. In Oost-Afrika heeft onze luchtmacht vijandelijke stellingen in de zóne van Wajir (Kenya) gebombardeerd, waarbij een mu nitiemagazijn getroffen wérd. In de zóne van .Turcana (Kenya) werden eenige En gelsche soldaten' gevangen genomen. Na een voorafgaand luchtbombardement, heb ben -onze troepeneen aanval gedaan op Kurkuk in de- Èngelsch-Egyptische Soedan, waarbij een radiostation en 'magazijnen vernield werden. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanvallen gedaaii op Massawa, Diredawa en Zula, waarbij in totaal twee personen werden gedood en een gewond en geen rnaterieele schade werd aangericht. BOMMEN OP HET EILAND ROSÈNBURG. Maandagnacht heeft een Engelsche bom- menwerper een groot aantal bommen la ten vallen op het eiland Rozenburg. Negen bommen kwamen neer, waarvan er drie niet ontploften. Men vex-moedt, dat het tijd bommen zijn. Een brandbom viel op een woning, waarbij een begin van brand ont stond. Het vuur kon echter spoedig door de bewoners worden gebluscht. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Wel werden vele ruiten van woningen vernield, de scha de toegebracht aan landbouwgewassen is zeer aanzienlijk. VALUTAKOERSEN NED. BANK. De officieele valutakoersen der Nedei-- landsche Bank van heden zyn: Valuta's (schriftelijk en tel. transacties) NewYork 1.88 3/16—I.S8 9/16. Berlijn 75.28—75.43. Brussel 30.1130.17. Helsinki 3.81—3.82. Stockholm 44.81—44.90. Zürich 42.57—42.66. Bankpapier: New-York 1.86%1.90% De oogst in Turkije met spoed ingehaald. Het D.N.B. meldt uit Istanboel In een oproep wijst minister-president Refik Saydam de Turksche bevolking op de noodzakelijkheid alle krachten in te spannen, om den oogst van dit jaar zoo snel mogelijk binnen te halen. Door het onder de wapenen roepen van lichtingen, door het requireeren van voertuigen en trekdieren en door de mogelijkheid, dat deze maatregelen nog zullen worden uitge- bi-eid, ondervindt de oogstarbeid vertraging en moeten boeren en autoriteiten zich meer inspannen. De minister-president heeft vast gesteld, dat de provinciale besturen ver plicht zijn aan den ministerraad wekelijks rapport uit te brengen oyer de vorderingen bij het oogsten. DE OMVANG VAN HET GROOT- DUITSCHE RIJK. Het D.N.B. meldt uit Berlijn De Oos telijke gebieden, die na het verval van Polen, in Ixet Duitsche rijk zijn opgenomen en de op 1 September i939 met het Ryk vereenigdc Vrije Stad Danzig hebben, volgens een zoo even verschenen mede deeling van het Duitsche rijksbureau voor de statistiek, een omvang van 93.000 vierkante kilometers met ongeveer 10 mil- lioen inwoners. Daardoor heeft het Duit sche x-ijk, zonder het protectoraat Bohe- nien en Moravië, thans een omvang van ongeveer 681.000 vierkante kilometers en een bevolking van 90 millioen zielen, de overige bezette Poolsche gebieden tot aan de Duitsch-Russische belangengrens vor men het generaal-gouvernenient niet een oppervlakte van 96.000 vierkante kilome ters en 10.5 millioen inwoners. Het gene- raal-gou" rnement is ingedeeld in vier bestuursdistricten Krakau met 26.824 vierkante kilometers en 3.19 millioen in woners, Lublin met 26.848 vierkante kilo- meters en 2.14 millioen inwoners, Radom met 25.297 vierkante kilometers en 2.5 millioen inwoners en Warschau met 16.656 vierkante kilometers en 2.72 millioen in woners. Het Sovjet-Russische belangenge- bied omvat ongeveer 201.000 vierkante ki lometers en ongeveer 12 millioen inwo ners. Landbouw Bestrijding der draailxartigheid by kool. Uit de waarnemingen omtrent het optre den van de koolgalmug is gebleken dat de eerste vlucht van dit insect afgeloopen is. Aan alle koolbouwers kan derhalve mede gedeeld worden, dat de bespuiting van de koolplan ten,'zoowel op de banen als op het veld, thans kan worden gestaakt. Zoodra een nieuwe vlucht van dé kool galmug weer bespuiting wenschelyk maakt, zal hiei-van belicht gegeven worden. Burgerlijke Stand WESTKAPELLE Van 1 tot en met 6 Juli. Ondertrouwd Adriaan Sanderse, 28 j, en Jóhanna Brasser, 22 j. Getrouwd Kornelis Boogaard, 28 j. en Johanna Roelse, 21 j. Overleden Suzanna Minderhoud, 57 j. OOSTKAPELLE, Van 29 Juni tot 6 Juli 1940. Geboren Abraham, zoon'.van Samuël de Visser en Wilhelmina Maljaars. Ondertrouwd Jan Janse, .25 j. en Ca- tharina van de Woestijne, 24 j. GetrouwdIzaak Midavaine, 20 i. en Johanna Moerdijk, 22 j,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3