Engeland's economische positie ernstig geschokt» Verordening betreffende verbeurdverklaring van vermogens. „De continentale blokkade wordt van dag tot dag doeltreffender Het A.N.P, jneldt uit 's-Gravenhage In een persconferentie heeft de Presse- referent voor buitenlandsche aangelegenhe den, dr. H. Wissmann, eenige beschouwin gen gehouden over de economische positie van Engeland. Hij zeide daarbij o.m. het volgende In het Lagerhuis heeft de Britsche mi nister voor economische zaken dezer dagen de stelling vaar voren gebracht, dat de overwinning geenszins afhankelijk is van de militaire kracht van Engeland, maar in even gjoote mate aankomt op de in standhouding van de economische betrek kingen. In dit opzicht zou Engeland on geschokt zijn. De werkelijkheid nu ziet er volstrekt anders uit. De blokkade van Engeland door het vasteland wordt van dag tot dag doel treffender. Bij de economische blokkade van Engeland is intusschen nog de moreele blokkade gekomen, die begonnen is met het falen van de Britsche garanties en de groote teleurstellingen, die de Engelsche beschermingsmacht aan sommige landen heeft bereid. Deze moreele blokkade heeft nog een bijzonder sterken impuls gekregen door den o vei wal van de Britsche op de Fransche vloot bij Oran. Tegelijkertijd is deze moreele blokkade het ferment van het nieuwe Europeesche gemeenschapsgevoel op economisch gebied evenals op militair gebied. De Britsche activiteit poogt thans nog op het laatste oogenblik koortsachtig een economisch succes te bereiken. Zoo meldt bijvoorbeeld een Zwitsersche correspondent uit Londen, dat Engeland het voornemen heeft de blokkade ook uit te breiden tot Spanje, aangezien men in Engeland vreest voor een economische samenwei'king tus- schen Spanje, Duitschland en Italië. Bo vendien is men bevreesd voor Spaansch- nationalistisch streven tegenover het Brit sche kapitaal, dat zeer rijkelijk belegd is in Spanje. Voorbeelden toonen aan, dat speculanten reeds afscheid nemen van Britsche zaken, leeningen en waardepapie ren op het vasteland. Dit beteekent een verder groot verlies voor de Britsche eco nomie, gezien de talrijke kapitaalsbeleg gingen op het vasteland, vooral op den Balkan. Overal in de Europeesche landen kan het streven waargenomen worden om Britsche kapitaalbelangen, waaraan men tot dusverre was onderworpen, af te stoo- ten teneinde de nationale huishoudingen te bevrijden van de boeien van hooge rente voeten en aflossingsbedragen, welke tot dusverre moesten worden betaald aan Brit sche kapitalisten. Engeland heeft na de Duitsche overwin ning op Frankrijk een derde deel van zijn buitenlandschen handel verloren, De En gelsche landbouw heeft door de isoleering der Britsche huishouding" op het continent het grootste deel van zijn invoer van mest stoffen verloren. Deze invoer kan niet ver vangen worden van elders. Een uitbreiding van de landbouwkrachten in Engeland is uitgesloten. Veeleer is de achteruitgang van de landbouwproductie in Engeland ze ker, aangezien de meststoffen ontbreken. (De kali-productie van Elzas-Lotharingen en het fosfaat van Noord-Afrika moeten als verloren worden beschouwd). Een massa-productie van vliegtuigen kan alleen geschieden op de basis van alumi nium. Terwijl Duitschland voorzien is van deze stof, en ook Italië, heeft Engeland in het geheel geen bauxiet. Ook is de produc tie van bauxiet in 't Britsche rijk minimaal. In de laatste maanden voor den oorlog kwam niet minder dan 83 procent van den Britschen bauxit-import van Frankrijk. Griekenland volgde als tweede met 8.4 pro cent en uit Turkjje kwam nog minder. Daarmede is de bauxietvoorzienipg van Engeland volkomen verlamd. Europa onthoudt Engeland de continen tale producten, zooals grondstoffen, levens middelen en industrieproducten en daar voor onthoudt Engeland aan het vasteland de productie der overzeesche landen. Hier staan twee met elkander concurreerende blokkades tegenover elkaar de afsluiting van het vasteland, die geleid wordt door de spilmogendheden staat tegenover de Britsche blokkade. Welke blokkade is nu doeltreffender? De continentale afsluiting is veel doeltreffen der dan de Britsche blokkade tegen het vasteland ooit zou kunnen worden. De ge volgen van de continentale afsluiting zijn in Engeland met groote snelheid geraakt het Britsche oorlogsbedrijfsleven in pro blemen door tekorten en materiaal- schaarschte, waaraan Engeland tevoren in het geheel niet heeft gedacht. Er is geen hout meer voor de mijnen en daarmede is de verhooging van de steenkoolproductie ge stuit. De omvang der dagbladen is ver minderd tot zes bladzijden. De papierprij- zen zijn verdubbeld, het Britsche staal heeft nu reeds drie prijsverhoogingen be leefd. De meubelfirma's mogen nog slechts in de belangrijkste gevallen meubelen afle veren. Het houtsnijbedrijf is stopgezet. De kunstmatige stoffen zijn nog niet voldoen de tot ontwikkeling gebracht, terwijl Duitschland de ontwikkeling van deze stoffen binnen het kader van het vierjaren plan tot een buitengewone technische hoog te heeft gebracht. Er is geen pakpapier meer in Engeland. De winkels hebben de instructie gekregen alleen nog in noodza kelijke gevallen de goederen in te pakken. Engeland probeert eenheids-margarine te produceeren omdat er geen boter meer is. In Duitschland wordt op het oogenblik de boterdistributie verhoogd. De Koninklijke familie en Engeland eet nu margarine om het volk een goed voorbeeld te geven. In dit totale verband moet ook gewezen worden op de Britsche beurs. Overal in City-kringen houdt men zich niet meer bezig met de oorlogs-economie, maar met de groote financieele crisis, die men voor de Britsche economie ziet opkomen na den oorlog. Den Haag offerde bijna een ton. Over het resultaat van de nationale in zameling, voor wat Den Haag betreft, be staat alle reden tot tevredenheid. De op brengst van de straat- en de huizencollecte was 62.107 en per giro werd 37.116 ontvangen. In het geheel is de opbrengst in Den Haag derhalve 99.223. De collectecommissie hoopt, dat door hog een aantal nakomende stortingen op haar postgironummer 388900 de 100.000 als totale opbrengst zal worden bereikt of overschreden. [i Er kwamen twee giften van 1000 en twee van 500 binnen. Uit de collecte bussen kwamen eenige bankbiljetten van 100, vele van 50 en talloozen van 25 en 10 te voorschijn. Niet alleen de Hagenaars, maar ook de Duitsche militairen hebben algemeen hun bijdragen geschonken. De „Reformatie" verboden. De verschijning van „De Reformatie", Weekblad tot ontwikkeling van het gere formeerde leven, onder leiding van prof. dr. K. Schilder,, is door de Duitsche auto riteiten verboden. Toespraak van maarschalk Grazlani. Maarschalk Graziani heeft te Benghasi de vooraanstaande persoonlijkheden van de stad en de Mohammedaansche notabe len ontvangen. In een korte toespraak her dacht Graziani den heldendood en de groo te prestaties van maarschalk Balbo. Hij legde den nadruk op de prestaties van de Lib.sche divisie, die onder zijn bevel in Abessynië streed en riep allen op, zich Voor het behalen van de groote overwin ning in naam van den Duce rondom hem te scharen, rondom den overwinnaar, die allen volken van het Italiaansche imperi um welvaart en den thans nog onder En gelsche heerschappij staande Mohamme danen de vrijheid zal geven. Politieke oneenigheid in Finland. Het D.N.B. meldt uit Helsinki: Het vraagstuk der oorlogsschadeloos stelling en de discussie over het regee- ringsvoorstel tot schadeloosstelling en ver mogensbelasting spitsen zich meer en meer toe en dreigen tot een binnenlandsch politieke crisis te leiden. De staatscommis sie heeft haar stem tegen het regeerings- voorstel verheven en het maximum voor de volle schadeloosstelling van 10.000 op 80.000 Finsche mark verhoogd. Verder stelt de staatscommissie voor, in plaats van een vermogensbelasting van tien pro cent een progressieve belasting op naam- looze vennootschappen in te stellen. Registratie van vrachtauto's, tractoren enz. Volgens een gister-en verschenen veror dening van den secretaris-generaal van het dep. van waterstaat, zijn houders van vrachtauto's, tractoren, "opleggers, aan hangwagens en landbouwtractoren ver plicht van dat houderschap vóór Dinsdag 9 Juli aangifte te doen, ongeacht of de vervoermiddelen al dan niet voor onmid dellijk gebruik gereed zyn. Het doen inschrijven geschiedt door in vulling en onderteekening van een in schrijvingsformulier (dat kosteloos ver krijgbaar is bij de distributiediensten) en door opzending van dat formulier aan het Centraal Bureau Oostduinlaan 2, te 's-Gravenhage. Duitsche krijgsgevangenen door Frankrijk uitgeleverd. De Fransche delegatie bij de wapènstil- standscommissie heeft medegedeeld, dat alle Duitsche krijgsgevangenen, officieren, onder officieren en minderen, voorzoover zij in kampen geinterneerd zijn, aan de demarcatie lijn bij St. Macaire en bij St. Claud aan de Duitsche troepen zijn uitgeleverd. Na drie jaar oorlog In China. Het D.N.B. meldt uit Tokio Naar aanleiding van den derden verjaardag van het uitbreken van den oorlog met China publiceert het Japan- schc hoofdkwartier een overzicht waaruit blijkt, dat de Japansche frontlijnen zich over meer dan 2850 mijlen uitstrekken. Het door dc Ja pansche strijdkrachten bezette gebied omvat 1.6 millioen vierkante kilometer of 2.4 maal het gebied van het geheele Japansche impe rium of zestien procent van c/e totale opper vlakte van China. Gedurende dc operaties hebben de Japanneezen rond 1400 stuks zwaar veld- en berggeschut, 1860 mortieren, 360 stuks snelvuur- en luchtdoelgeschut, 4.000 zwaré en 12.000 lichte machinegeweren, 360.000 geweren, 900 tanks, en pantserwa gens, alsmede dertig oorlogsschepen buitge maakt. De vliegtuigen hebben in dezen tijd 396 Chinecschc vliegtuigen tijdens luchtge vechten neergeschoten, en 168 op den grond vernietigd. Het aantal dooden van den vij and in China wordt op bijna 1.6 millioen ge raamd en bet totale verlies van den vijand aan dooden gewonden en overloopers op tncer dan 3 millioen. Het aantal Japansche dooden bedraagt 85800. 57 Japansche vliegtuigen werden 'aan het front in China en 137 aan de grens tusschen Mantsjoekwo en Bluitcn-mongolic vernietigd of beschadigd. Vergoeding van oorlogsschade De waarnemend secretaris-generaal, wnd. hoofd van het dep. van financiën, heeft, teneinde in die plaatsen, waar zulks mogelijk is, ten spoedigste wederopbouw te bevorderen van door oorlogsgeweld be schadigde panden, dienende tot woonhuis, winkel of werkplaats met inbegrip van daarbjj behoorende bedrijven, onmisbare loodsen en bijgebouwen, besloten, in af wachting van de nader te treffen regeling inzake de verleening van een tegemoetko ming van overheidswege in schade door oorlogsmolest geleden, bekend te maken, dat het in het voornemen ligt te bevorde ren, dat een tegemoetkoming wordt ver leend in schade aan zoodanige panden ge leden, voor zoover deze schade voor een en denzelfden eigenaar 10.000 niet te boven gaat of wel ten beloope van de verkoop waarde, welke op 9 Mei j.l. aan de be schadigde panden was toe te kennen, on der aftrek van de waa2"de van den onder grond en van de eventueele restantwaarde van de zich daarop bevindende opstallen. Het ligt niet in de bedoeling tegemoet koming te verleenen voor schade aan glas ruiten, tenzij in bijzondere gevallen; even min is het de bedoeling schade heneden '100 voor een geldelijke tegemoetkoming in aanmerking te brengen. Een uitzondering moet voorloopig wor den gemaakt voor die plaatsen, waar herbouw nog niet mogélgk is omdat daar voor eerst een algemeen plan voor den op bouw van het verwoeste gebied moet zijn opgemaakt. Voor schade aan onroerende goederen, die het bedrag van 10.000 overtreft, is een regeling in voorbereiding. GESTOLEN RIJKSGOEDEREN. DE LARENSCHE POLITIE SLAAT EEN GOEDEN SLAG. Dezer dagen kreeg de recherchedienst der Larensche gemeentepolitie er de lucht van, dat een ingezetene van Laren bijna dagelijks partijen haver verkocht in de ge meente Hilversum. Deze haver was waar schijnlijk afkomstig van militairen, die ze ten nadeele van het rijk hadden gestolen. Men stelde een uitgebreid en nauwkeurig onderzoek in en vond een spoor, dat leidde naar de woning van den 40-jarigen make laar J. A. L., wonende aan den Melkweg te Laren. Deze had reeds eenige honderden kilogrammen haver te Hilversum aan den man gebracht. De verdachte L. werd Zondagmorgen, toen hg uit de kerk kwam, aangehouden en in het politiebureau opgesloten, terwijl men in zgn woning inmiddels een inval en huis zoeking verrichtte. Inderdaad bleek de politie op het goede spoor te zijn, want zij vond hier een groote party militaire goederen. In de garage werden o.a. een partij haver, een partij wollen dekens, een partg rijwielen aangetroffen, mitsgaders een groote hoeveelheid hout (timmerplanken). Al deze goederen werden in beslag genomen en naar het politiebureau vervoerd. Hier-' voor was een groote verhuisauto noodig. Tijdens de huiszoeking in de woning van L. is eveneens de 24-jarige G. D., fabrieks arbeider te Nunspeet en gedemobiliseerd militair, gearresteerd, die van den diefstal verdacht werd. Beide verdachten zijn aan een verhoor onderworpen, waarbij aan het licht kwam, dat de gestolen goederen af komstig waren uit de manege van de Am- sterdamsche rijtuig-maatschappij te Baarn, welke door militairen werd gebruikt. De groene militaire rijwielen had men na den diefstal overgespoten en aan den man ge bracht. Verder bleek, dat nog een derde persoon, eveneens gedemobiliseerd militair, wonende te Almelo, tot het complot behoorde. Het is zoo goed als zeker, dat nog meer ar restaties zullen volgen. DUITSCHE VERLOFGANGERS MOGEN DOOR ZWEDEN REIZEN. Naar dc Zweedsche minister-president Hansson in ccn rede te Ludviga verklaarde, heeft dc Zweedsche regcering erin toegestemd, dat Duitsche militairen, in de eerste plaats met verlof zijnde soldaten, met zekere beper kingen over Zweden naar hun land reizen en eventueel ook naar Noorwegen terugkcercn. De doorreis geschiedt in speciale wagons, zonder wapens. Het is duidelijk, dat dit reizi gersverkeer niet van de geringste beteekenis is voor den toestand in Noorwegen, noch voor de ontwikkeling van den geheelen tegenwoor- digen oorlog. De minister-president wees er verder op, dat het handelsverkeer met Noorwegen weder zal beginnen. RADIO-RUBRIEK DINSDAG 9 JULI. JAARSVELD. 414.4 m. N.C.R.V.-Uitz. 8.00 Ber. ANP. 8.10 Schriftlezing, me ditatie. 8.25 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.35 Gram. 9.10 Viool met piano en gram. 9.50 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 Zang met piano, en gram, 12.00 Ber. 12.15 Gram. 12.45 Bei". ANP. 1.00 Celesta ensemble en gram. 2.30 Gram. 3.00 Kla rinet met piano en gram. 3.45 Geestelijke liederen (gr.pl.). 4.00 Bijbellezing. 4.45 Gram. 5.00 Jac. Stof£ei''s sextet en gram. 6.30 VPRO: Jeugduitz. 6.45 Gram. 7.30 Cyclus. 8.00 Ber. ANP. S.15 Kon. Mili taire Kapel (opn.). 8.35 Causerie. 8.55 Or- gelconc. 9.40 Kon. Militaire Kapel (opn.). Hierna: Schriftlezing. 10.1510.30 Ber. ANP. KOOTWIJK. 1875 m. K.R.O.-Uitz. 7.00 Ber. Duitsch. 7.15 Ber. Engelsch. 7.30 Gram. 8.00 Ber. ANP. 8.15 Wg be ginnen den dag. 8.30 Gram. 9.30 Ber. Vlaamsch. 9.45 Gram. 11.15 Ber. En gelsch. 11.30 Ber. Vlaamsch. 11.45 Gram. 12.00 KRO-Melodisten. 12.30 Ber. Duitsch. 12.45 Ber. ANP. 1.00 KRO-Melodisten. 1.45 Gram. 2.00 3er. Duitsch. 2.15 Musiquette. 2.45 Gram„ 3.15 Ber. Engelsch. 3.30 Gram. 5.00 Ber. Duitsch. 5.15 Gx-am. 5.30 KRO-ork. 6.15 Ber. Engelsch. 6.30 KRO- orlc. 7.00 Gram. 8.00 Ber. Duitsch. 8.15 Ber. ANP. 8.30 Ber. Engelsch. 8.45 Bei". Vlaamsch. 9.00 John Kristel en zijn Trou badours. 9.15 Ber. Engelsch. 9.30 Verv. van 9,00. 9.40 Wij sluiten den dag. 9.45 Ber. Vlaamsch. 10.00 Ber. Duitsch. 10.15— 10.25 Ber. ANP. 11.15—11.30 Ber. En gelsch. In het Zaterdag verschenen verordenin genblad voor het bezette Nederlandsche gebied (no. 9) is afgekondigd een ver ordening van den Rijkscommissaris be- ti-effende het verbeurd verklaren van vermogens. Deze verordening luidt: Par. 1. (1). Het vermogen van perso nen of véreenigingen, die een streven, dat gericht is tegen het Duitsche volk of het rijk bevorderd hebben, bevorderen of van wie mag worden aangenomen, dat zij zulk een streven in de toekomst zullen bevor deren, kan geheel of ten deele verbeurd verklaard worden. (2.) Het zelfde geldt voor goederen en rechten, die ter bevordering van het in alinea 1 genoemde streven gediend heb ben, dienen of geschikt zijn om te dienen. Par. 2. (1). De organen der Duitsche veiligheidspolitie kunnen, ter voorbereiding van de verbeurdverklaring, een vermogen, een goed of een recht voorloopig inbe- slagnemen. De inbeslagneming geschiedt door openbare bekendmaking of door schriftelijke rrxededeeling aan den eigenaar van het vermogen, den directen bezitter van het goed of den eigenaar van het recht. (2.) De organen der Duitsche veilig heidspolitie kunnen tegelijk met of na de inbeslagneming een voorloopigen be heerder voor het inbeslaggenomen ver mogen, het inbeslaggenomen goed of het inbeslaggenomen. recht, aanstellen. De vooiToopigë beheerder kan de gewone, in het kader van een behoorlijk beheer passende maatregelen nemen. (3 .)Door de inbeslagneming verliezen de in alinea 1, tweeden zin, genoemde personen de bevoegdheid om over het in- beslaggenomene zonder goedkeui'ing van het orgaan, dat de inbeslagneming heeft bepaald, of in het geval, dat een voorloo- pige beheerder aangesteld is, van den voor loopigen beheerder, te beschikken. (4.) Wanneer van een inbeslaggenomen goed of van een inbeslaggenomen recht in een openbaar register ten behoeve van het rechtsverkeer aanteekening wordt gehou den, moet de inbeslagneming op eisch van het orgaan, dat de inbeslagneming heeft bepaald, of in het geval dat een voor- loopige beheerder is aangesteld, van den voorloopigen beheex-der, terstond kosteloos in het register worden aangeteekend. (5.) Een inbeslaggenomen goed of een inbeslaggenoxnen recht kan niet te goeder trouw verkregen worden, wanneer ten aan zien daarvan een aanteekening, als in alinea 4 vermeld bestaat of de inbeslag neming openbaar bekend is gemaakt. (6.) De inbeslagneming moet worden opgeheven, wanneer zij naar het oordeel van het orgaan, dat de inbeslagneming bepaald heeft, met het oog op de omstan digheden van het geval, noodeloos of onmogelijk is geworden. De opheffing van de inbeslagneming geschiedt op dezelfde wijze, als waarop de inbeslagneming is geschied (alinea 1, tweede zin). Is een aanteekening, aangeduid in alinea 4, ge schied, dan moet deze terstond kosteloos worden doorgehaald. Par. 3. Bevindt zich een goed op het tijdstip van de inbeslagneming daarvan niet in het daadwerkelijk bezit van den eigenaar, dan kan het niet verbeurd ver klaard worden, wanneer de eigenaar bin nen één maand aan den hoogeren S.S.- en politieleider, of in het geval, dat een voorloopige beheerder is aangesteld, aan dezen, van zijn x-echt kennis geeft, tenzijde de eigenaar de bedoeling heeft gehad om door de overgave van het goed het in par. 1 genoemde streven te bevorderen. Par. 4. (1). De verbeurdverklaring ge schiedt bij beschikking van den Rijkscom missaris of van de door hem aangewezen ixxstantxes; de verbeurdverklaring wordt van kracht door de openbare bekendma king of door de mededeeling daarvan aan den betrokkene. Par. 2., alinea 4, vindt overeenkomstige toepassing. (2). Het verbeurverltlaarde wordt aan gewend voor doeleinden van algemeen be lang in het bezette Nederlandsche gebied. De Rijkscommissax-is vaardigt ten aanzien hiervan bijzondere voorschriften uit. Par. 5. Vereenigingen vaxi personen, van welke vereenigingen het vermogen wordt verbeurdverklaard, zijn ontbonden. Liqui datie vindt niet plaats. Par. 6 (I.) De aansprakelijkheid voor de schulden van den eigenaar van een ver beurdverklaard vermogen en voor de ver plichtingen, die aan verbeurdverklaarde goederen en rechten verbonden zijn, blijft bestaan, voor zoover deze door de hoe grootheid van het vermogen of door de verkoopwaarde der goederen en rechten gedekt zijn. Rechten op verbeurdverklaar de zaken blijven bestaan. (2.) In het geval dat de schulden de baten overtreffen, moet het verbeurdver- klaarde overeenkomstig het geldende Nederlandsche failiissementsrecht onder de, ingevolge alinea "1 rechthebbende sclxuldeischers wox-den verdeeld. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondiging (dus 6 Juli). Gemengd Nieuws NEDERLANDSCH SOLDAAT HET SLACHTOFFER VAN VERKEERS ONGELUK. Op den Muidcrstraatwcg, nog in de bebouw de kom van de gemeente Diemen, is Zondag morgen een zeer ernstig verkeersongeluk ge beurd, dat den Nederlandschen soldaat W. J. van Twisk uit Amsterdam hot leven heeft ge kost. Van Twisk was te Bussum gelegerd en had gisteren zijn vrijen dag, welken hij bij zijn familie in de hoofdstad zou doorbrengen. Teza men mot zijn vriend M. F. Moorees, eveneens een soldaat van dc luchtdoelartillcric. vertrok hij Zondagmorgen uit Bussum in ccn Duitschcn militairen personenauto, welke bestuurd werd door een Duitschen luitenant, die zoo vriendelijk was hen in zijn auto nxee naar Amsterdam te nemen. Moorees, die in Delft thuis hoort, wilde een bezoek brengen aan zijn vroegere leger plaats te Amstelveen. Op den Muiderstraatweg. waar Ixet ongeluk gebeurde, is men bezig het wegdek tc vernieu wen. Hierdoor was dc weg zeer hobbelig, ter wijl dc regen het wegdek zeer glad had ge maakt. Toen de auto in matige vaart Diemen naderde, is zij gaan slippen. Dc officier verloor dc macht over het stuur en de wagen botste tegen ijzeren bakken, welke in den berm langs de Muidertrekvaart liggen. De auto sloeg over den kop en kwam midden in de vaart terecht, Onmiddellijk schoten omstanders met 2 roei bootjes toe. Twee personen bedachten zich geen oogenblik en sprongen te water. Inmiddels had de Duitsche officier, die met het hoofd door de voorruit was geslagen doch niet ernstig gewond was, kans gezien den auto te verlaten. Hij werd onmiddellijk naar den wal gebracht evenals de soldaat Moorees, die na hem kans zag zich zelf te redden. Het was niet mogelijk van Twisk uit den auto, welke op een zijkant was komen te liggen, in het ter plaatse ongeveer twee meter diepe water, te bereiken. Kort na het ongeluk passeerde een Duitsche militaire vrachtwagen en de hierin aanwezige soldaten wisten na twintig minuten hard wer ken den auto naar den wal te trekken. Nadat het slachtoffer er uit was gehaald, pasten twee doktoren kunstmatige ademhalng toe. Het bleek echter geen baat meer te brengen. SCHELDETUNNEL BIJ ANTWERPEN WEER OPEN. De groote Scheldetunnel voor auto's en voertuigen, die door de Engelschen voor hun vlucht beschadigd en onbruikbaar gemaakt was, is, naar het D.N.B. meldt, thans weer voor het verkeer open gesteld. Het herstel- wei'k is door het gemeentebestuur van Ant werpen, met krachtdadigen steun van de Duitsche militaire autoriteiten, ten uitvoer gelegd. HIJ WAS GOUWLEIDER. Op geraffineerde wijze heeft in de af- geloopen dagen een oplichter te Rotter dam van de omstandigheden gebruik ge maakt om „faciliteiten" te bemachtigen waar hij geen recht op had. De te Den Haag gearresteerde 35-jarige tuinbouw kundige J. J. A., gaf zich n,l. uit als gouwleider van de N.S.N.A.P. Hij droeg een, overigens gefingeerd uniform van deze party, waarop hij zelf eenige gefanta seerde distinctieven bevestigde. Aldus ge kleed wist hg in Rotterdam een inwoner te bewegen hem een auto af tc staan, „voor partij-doeleinden", zooals hij ver klaarde. Bovendien is deze tuinbouwkundige in Utrecht betrokken geweest bij zaken vaxx civielen aard, waarin hij als „bemidde- laax-" optrad. Alvorens hij hier zijn rol echter kon uitspelen, wist de politie in te gx-ijpen. Bovendien heeft A. in dezelfde functie in Duitschland gehandeld en vist hij ook hier door oplichting verschillende facili teiten te verkrijgen. INZAMELING VAN DUITSCHE ROODE KRUIS. De Zaterdag en Zondag gehouden vierde liuis-aan-huiscollecte van. het oorlogshulp- werk voor het Duitsche roode kruis heeft in de Duitsche hoofdstad volgens de voor loopige telling het recordbedrag van 2.230.000 mark opgebracht. BRITSCHE KINDEREN IN CANADA AANGEKOMEN. De New York Times meldt uit Canada, dat daar het derde Engelsche kindertrans port is aangekomen. Daaronder bevinden zich vier neven en nichten van Anthony Eden en jeugdige verwanten van andere leden der Engelsche aristocratie en plu- tocratie. DE BRITSCHE BOMBARDEMENTEN OP ROERGEBIED EN RIJNLAND. Het D.N.B. meldt uit New York: De correspondenten van verscheidene noord Amex'ikaansche bladen stellen op grond van een rondreis door het Roergebied en het Rijnland vast, dat bij de Britsche bombardementen uitsluitend niet-militaire doelen zijn getroffen. De berichten wijzen op het groote aantal slachtoffers onder de burgerbevolking. MAATREGELEN TEGEN FRANSCHE JOURNALISTEN. Naar uit Vichy wordt gemeld zijn be velen tot aanhouding uitgevaardigd tegen de journalisten Pertinax, madame Ta- bouis en Henry de Kerillis. Als reden wordt opgegeven, dat deze journalisten valsche belichten hebben verspreid. FINANCIëELE MAATREGELEN IN BELGIË. Tot verhooging der ondersteuning van werkloozen. Het D.N.B. meldt uit Brussel: Door toedoen van het Duitsche militaire bestuur zijn aan de Belgische gemeenten credieten. verleend met heft" doel de onder steuning van werkloozen te verhoogen. Bovendien zijn middelen ter beschikking van het landsbestuur gesteld, om over Juli en over het laatste deel van Juni de salarissen van de ambtenaren en werk lieden uit te betalen. AMERIKAANSCIIE MARINIERS ARRESTEEREN JAPANSCHE GENDARMES TE SJANGHAI. Zondag zijn 16 gewapende Japansche gendarmes door Amerikaansche mariniers gearresteerd, omdat zij, naar van Ame rikaansche zijde verluidt, zonder toestem ming in den vei'dedigingssector der Ver- eenigde Staten zouden zijn opgetreden, en zich door het binnenbrengexx v*a wapeixs schuldig zouden hebben gemaakt aan over treding van de overeenkomstexx tusschen de commandanten van de buitenlandsche soldaten. De Amerikanen hebben een pro test gezonden. Volgens mededeelingen van Japanscha zijden moesten de gendarmes generaal Nis- jio beschermen, die in een hotel een cock tail-partij gaf. De gendarmes zouden abu sievelijk de overeenkomst overtreden hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 7