i». WALININE HET ROODE KRUIS ZORGT VOOR HERSTELLENDE MILITAIRE PATIËNTEN. Officiëele Publicaties. Dienstregeling motortreinen Vlissingen-Goes gewijzigd. Met ingang van heden is de dienstregeling van de motortreinen op het traject VlissingenGoes gewijzigd. De treinen vertrekken van beide stations aanmerkelijk vroeger, terwijl er bovendien een nieuwe trein is ingelascht. De vertrekuren zijn thans als volgt 9.23 12.23 15.23 18.23 9.33 12.33 15.33 18.33 9.41 12.41 15.41 18.41 10!— 13.— 16.— 19.— Vlissingen Middelburg Arnemuiden Aank. Goes Goes Arnemuiden Middelburg Aank. Vlissingen 7.07 8.22 11.22 11.42 11.50 11.59 14.22 14.42 14.50 14.59 17.22 17.50 17.59 20.22 20.42 20.50 20.59 OOK DIENST GOES—HOEDEKENSKERKE GEWIJZIGD. Op de lijn GoesHoedekenskerke is nu ook de dienstregeling gewijzigd. Zij is thans als volgt: Goes 7.15 10.10 13.10 16.10 19.10 's-Gravenpolder's-Heer Abtskerke 7.24 10.19 13.19 16.19 19.19 Nisse (alles op vex-zoek) 7.28 10.23 13.23 16.23 19.23 Kwadendamme (idem) 7.33 10.28 13.28 16.28 19.28 Hoedekenskerke aank. 7.40 10.35. 13.35 16.35 19.35 Hoedekenskerke 7.50 10.50 13.50 16.50 19.50 Kwadendamme (alles op vex-zoek) 7.57 10.57 13.57 16.57 19.57 Nisse (idem) 8.02 11.02 14.02 17.02 20.02 's-Gravenpolder's-Heer Abtskerke 8.06 11.06 14.06 17.06 20.06 Goes aank. 8.15 11.15 14.15 17.15 20.15 Gemengd Nieuws ZWERVER BLEEK EIGENAAR TE ZIJN VAN 900 GULDEN. Toen de inspecteur van politie te Woer den na zijn nachtelijken inspectietocht met een haveloozen arrestant op het bu reau terugkwam, kon men weinig ver moeden, dat deze zonderlinge man een be drag van 900 gulden aan bankpapier en muntgeld hö zich had, een som gelds, die, zooals later bleek, het eigendom van den zwerver was. De arrestant, een 40-jarige bewoner van Woerden, had door zijn zonderling gedrag de aandacht van den politie-inspecteur ge trokken, die hem dan ook maar even mee naar het bureau nam. Daar werd de man gefouilleerd. Een zeer vreemsoortige verzameling van allerlei dingen kwam uit de zakken van den man te voorschijn, ettelijke eindjes sigaren en sigaretten, lee- ge tabakszakjes, luciferdoosjes en een hoe veelheid munten. Reeds wilde men de doosjes en zakjes weg werpen, toen een der agenten in een leeg luciferdoosje een opgerold bankbiljet vond. Het was zoo stijf opgerold, dat het meer op een stokje, dan op een biljet van 25 gulden leek. Men ging na deze vondst nog eens nauw keurig de rommel uit de zakken van den man na, met het gevolg, dat steeds meer bankbiljetten te voorschijn kwamen. Toen men ging tellen,' bleek, dat de havelooze man een bedrag van 700 gulden aan bank biljetten van 25 gulden en voorts nog tal van andere bankbiljetten en munten bij zich had, totaal tot een bedrag van 900 gulden. Een onderzoek werd ingesteld naar 's mans antecedenten. Hieruit bleek, dat de zwerver, hoewel hij er een kost huis op na hield, meestal den nacht in schuren en hooibergen doorbracht. Het geld was zijn eigendom. Later is de man naar de neurologische kliniek te Utrecht overgebracht. TIENJARIG MEISJE VERMOORD. Te 's Gravenhage is Zondagavond het 10-jarige meisje J. O., dat sinds 4 Juli vermist werd nadat het des middags de dr. Piersonschool aan de Prinsengracht had verlaten, dood gevonden in een woning aan de Roode Leeuwstraat. Aan dit huis vervoegde zich een man, die daar voor heen had 'gewoond. Hij kwam daar nog eenig goed halen, dat hij er had achter gelaten. De bezoeker vond echter de deur aan den binnenkant gesloten. Via de bu ren slaagde hij erin, het huis binnen te dxingen. Op de eerste etage vond hij het Ijjk van een meisje op bed liggen en beneden ontdekte hjj het 'lijk van een man, den 30-jarigen j. K., die daar vroe ger had gewoond. Het geheele huis stond vol gas, zoodat het vermoeden bestaat, dat één van hen of beiden door gasver- stikking om het leven is gekomen, nadat op het meisje een zedenmisdrijf was ge- Beide lijken zijn overgebracht naar het gemeenteziekenhuis aan den Zuidwal. DIEF EN OPLICHTER GEARRESTEERD. Hij was tijdens de oorlogsdagen tijdelijk uit het opvoedingsgesticht ontslagen. Toen de oorlog uitbrak op 10 Mei, werd een gedeelte van Amersfoort geëvacueerd en de jongens van het rijksopvoedingsge sticht daar ter plaatse werden voorloopig naar hun woonplaatsen teruggezonden. Zij genoten, behoudens nu en dan melden, hun volle bewegingsvrijheid. Eén van deze gestichtsjongens, de 20- jarige banketbakker M. M. Z., die in deze inrichting was terecht gekomen door het plegen van een diefstal door middel van opensluiting in 1937, zou hier tot zijn meerderjarigheid moeten verblijven. Ook hij ging naar zijn huis in Amsterdam, waar hij de oorlogsdagen doorbracht. Hier na gaf hij echter geen gevolg aan den op roep naar Amersfoort terug te keeren, doch lijj begaf zich naar Rotterdam, om hier opruimingswerkzaamheden te ver richten en behulpzaam te zijn bij het ver voeren van gewonden. Hiervoor ontving hij evenwel geen vergoeding in geld, doch wel rrije kost en inwoning. Tot nu toe was ahes nog normaal verloopen. De jon gen vtis zelfs nog in gestichtskleeding, maar dit werd waarschijnlijk door de groote verwarring, welke toen in Rotter dam heerschte, door niemand opgemerkt. Hij nam hier alleen een speldje weg van het Roode Kruis en de E.H.B.O. Het liefdadig werk ging Z. echter al spoedig vervelen en hij besloot naar Utrecht te gaan, waar zijn misdadige aan leg weer voor den dag kwam. Daar hjj wel begreep, dat zijn niet alledaagsche Weeding vroeg of laat de opmerkzaamheid moest trekken, probeerde hij op geraffi neerde wijze aan andere kleeding te ko men. Hij gaf zich uit als controleur van de distributie en vroeg op verschillende plaatsen inzage van de distributiekaarten. Hij bekeek ze dan en gaf ze terug met de opmerking, dat het in orde was, maar niet nadat hij de stamkaart in zijn zak had laten glijden. Hierna trok hij naar Amsterdam, waar hij contact zocht met families, waarvan hem ter oore was gekomen, dat zij zoons hadden, die den oorlog hadden meegemaakt. Hij hing hier het verhaal op, dat hij Roode Kruis-verpleger was geweest en in aanra king was gek omen met hun zoon, die mo menteel verpleegd werd ergens in een hos pitaal. De zoon 2ov* eerstdaags weer thuis komen en daarom kwam hij nu eenig zak geld, een costuum en ondergoed halen, het geen hij hem dan ter hand zou stellen. De betrokken families, die zeer verheugd waren iets van hun jongen te hooren, stelden het een en ander ter hand, waarna hij vertrok en op deze manier van kleeding kon verwis selen. Bovendien deed Z. zich zoo keurig en beleefd voor, dat lijj hier en daar te eten werd gewaagd en zoodoende in zijn kost voorzag. Toen de terugkomst van de resp. zoons echter uitbleef en men niets meer van Z. hoorde, kreeg men argwaan en waarschuw de de politie. Hierbij verscheen 't signale ment van den jongeman in de couranten. Het werd hem toen te warm in de hoofdstad en hjj besloot zijn domicilie naar Den Haag te verleggen. Hij veranderde hier van „werkkring" en stal links en rechts rijwielen. In verschil lende pensions hield hij hier verblijf, waar hij steeds valsche namen opgaf. Na eenige weken had hij tien rijwielen vergaard en hij besloot deze van de hand te doen, het geen vlot geschiedde. Nu gebeurde het, dat rechercheurs van den Haagschen centralen opsporingsdienst, bij het geregeld controleeren van registers van opkoopers, steeds denzelfden naam te genkwamen. Hierdoor opmerkzaam gewor den, besloten zij te trachten met dezen man eens nader kennis te maken. De op- kooper kon een vaag signalement opgeven en er werd gesnuffeld in het foto-archief van de politie. Eenige portretten werden getoond aan verschillende opkoopers en en kelen herkenden hierin Z. Hierna togen twee rechercheurs met dit portret in hun zak op pad en op den avond van den tweeden Juli hadden zij succes. Zij surveilleerden in de Wagenstraat en zagen toen op den noek van de Amster- damsche Veerkade een man loopen met een rijwiel aan de hand en een meisje naast KERKNIEUWS Geref. Gemeenten. Beroepen te Borselle en te Dirksland T. Dorresteyn, cand. te Rotterdam. Urgentiecommissie der Ned. Hevr. Kerk. Aangezien de redenen die tot het in het leven roepen hebben geleid in Nov. j.l. thans niet meer aanwezig zijn heeft de Urgentiecommissie der Ned. Herv. Kerk besloten de Commissie van Waak zaamheid op te heffen. De commissie heeft de heeren mr. Y. A. Schuller tot Peursum te Hilversum, quaestor-generaal der Al- gemeene Synode van de Ned. Hen'. Kerk; ds. D. Boer te 's-Gravenhage, secr. van den Pensioenraad; dr. H. M. J. Wa.genaar te 's-Gravenhage, directeur van het bu reau van den Raad van Beheer voor de predikantstractementen, W. J. Hemmes te Utrecht, secr. van de commissie voor diaconnale armenzorg; mr. M. C. de Jong te Bussum, lid van het hoofdbestuur van de Ver. van Kerkvoogdijen, bereid ge vonden als haar adviseurs in materieele aangelegenheden op te treden. Deze hee ren vormen met de Bijzondere Urgentie commissie tezamen de Algemeene Ur gentie-commissie. Voor den geestelijken opbouw. Er heeft zich een comité gevormd „Voor den geestelijken wederopbouw", bestaande uit de heeren dr. F. J. Krop. cm. predikant te 's-Gravenhage, G. M. A. Lacmoes, rustend schoolhoofd te Utrecht, H. B. P. Stemerding, uitgever te Rotterdam, ds. J. J. Dijk, Geref. predikant te Leiderdorp en ds. A. Dubois, Chr. Geref. predikant te Gouda. Dit comité stelt zich ten doel aan predikan ten van alle gezindten en studenten in de the ologie, godsdienstonderwijzers en evange listen, Jongelings- en Meisjesvereenigingen en andere intellectueelen. geestelijke leiders of instellingen met bovenstaande op één lijn te stellen, die door de oorlogsramp getroffen zijn in hun werkmateriaal, n.l. bun bibliotheek, te helpen door hen de gewcnschte werken als geschenk en blijk van medeleven te doen toe komen. Dc kosten aan dit werk verbonden zullen door een apart fonds worden gedragen, waarvoor een beroep op dc minder getroffen medeburgers wordt gedaan. Ook zal het ca- mité gaarne boekenzendingen ontvangen, ten bate van zijn arbeid. Geref. Gemeente. Beroepen te 's-Gravenpolder en te Rijssen C. 1 dam. d. Woestijne, cand. te Rottcr- zich. De politiemannen volgden het twee tal en op de Bierkade sprak een van de rechercheurs den man aan. Hij vroeg hem zijn naam en beleefd en prompt kwam het antwoord„Van Nieuwenhoven". Op de vraag of hij zich kon legimiteeren, haalde de man een visitekaartje voor den dag, waarop inderdaad de naam: P. J. H. van Nieuwenhoven voorkwam. De andere rechercheur had intusschen de foto te voorschijn gehaald en de gelijkenis bleek zoo opvallend te zijn, flat hij onmiddellijk werd gearresteerd en overgebracht naar het politiebureau aan de Prinsestraat. Hier werd Z. een verhoor afgenomen en al spoedig viel hij door den mand. De jongeman zal zich nu eerst in Den Haag te verantwoorden hebben voor de ■rijwieldiefstallen en dan wacht hem nog wat in Amsterdam en Utrecht. Pas daar na zal hij naar het rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort kunnen terugkèeren, waar hij 'ook nog wel vat te hooren zal krijgen over het niet op tijd terugkeeren. Abonneert U op dit blad. Zooals onlangs medegedeeld heeft het Nederlandsche Roode Kruis van Mej. M. I. H. Bunge de beschikking gekregen over haar buitenplaats Het Kareool te Aerdenhout, voor de Inrichting van een herstellingsoord, waar herstellende en reeds als hersteld ontslagen militaire patiënten GEHEEL KOSTELOOS kunnen worden opgenomen, tot zij weer volko men In staat zullen zijn om hun dagelljksche bezigheden te hervatten. Voor opneming in dit herstellingsoord van het Roode Kruis komen in aanmerking: le. Herstellende Nederland sche militairen, officieren zoo wel als minderen, die lijden aan de lichamelijke gevolgen van de oorlogsactie voorzoo- ver zij aan de zorgen van den Militairen Geneeskundigen Dienst gedurende het tijdperk van 9 Mei tot 15 Juli 1940 waren toevertrouwd: 2e. In aanmerking komen ook militairen die na de oor logsdagen hersteld zijn ont slagen door den M.G.D. of door den corpscommandant uit den militairen dienst zijn ontslagen en die na de demo bilisatie als burger in hun woonplaats zijn teruggekeerd. Aanvragen om opneming in het herstellingsoord van het Roode Kruis door belangheb- benden van deze laatste cate gorie dienen zoo spoedig moge lijk schriftelijk te worden inge diend bij den hoofdcommissaris voor het ziekenhuiswezen van het Nederlandsche Roode KruisPrinsessegracht 27, 's-Gravenhage, onder overleg ging van een aanbevelingsbrief van den burgemeester van de plaats hunner inwoning en van een medisch attest van een arts uit hun woonplaats. Laatste Berichten De Duitsche luchtvloot is actief. HET DUITSCHE LEGERBERICHT. Het opperbevel van fle Duitsche weer macht maakt heden bekend: Duitsche duikbooten hebben in het zee gebied voor de Spaansche kust 21.500 bruto registerton vijandelijke koopvaardij- scheepsruimte tot zinken gebracht, waar onder het bewapende Britsche stoomschip „San Fernando" vair 131000 bruto regis terton. Het luchtwapen heeft in Engeland o.a. de spoorwegwerken van Brihgton, kust- batterjjen op het eiland Whigt, havenin stallaties en berakken te Falmouth, als mede installaties van de wapenindustrie te Middlesborough en Newcastle met bommen bestookt. Aan de Zuidkust van Engeland werden convooien en scheepsconcentraties aange vallen. Het gelukte hierbij 2 koopvaardij schepen zwaar te beschadigen. Britsche vliegtuigen wierpen overdag, zonder succes, eenige bommen uit boven West-Duitschland. Nachtelijke aanvallen op Noord- en West-Duitschland veroor zaakten slechts geringe matez'ieele schade. Twee burgers, werden gedood. De totale vex-liezen van den vijand bedroegen giste ren 24 vliegtuigen. Daaxvan werden in luchtgevechten boven het Kanaal 10 Brit sche jachtvliegtuigen van het type Spit fire neergeschoten. Twee andere toestellen werden elders in luchtgevechten neerge haald, terwijl de resteerende 2 machines door luchtdoelgeschut werden neergescho ten. Drie eigen vliegtuigen worden ver mist. Het Italiaansche legerbericht. Het legerbericht van heden van het Itali aansche hoofdkwartier luidt als volgt: De luchtaanvallen op de marinebases van Malta en Alexandrië werden gisteren met zeer groote successen hervat. Twee van onze toe stellen zijn niet op hun bases teruggekeerd. Aan de grens van Cyrenaica speedlen zich gevechten af tegen vijandelijke gemotoriseer de en geblindeerde formaties, waarvan er eeni ge vernield werden. De gevechten verliepen in ons voordeel. Een gevechtswagen en een ge blindeerde auto werden buit gemaakt. Zooals later kon worden vastgesteld zijn tijdens de aanvallen van 5 Juli op Tobroek drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en is een vierde machine vermoedelijk getroffen. In Oost-Afrika heeft ons luchtwapen ver kenningsvluchten en aanvallen ondernomen tot voorbij Cassala en gemotoriseerde afdeclingen gebombardeerd. Bovendien werden dc vijan delijke vliegtuigen te Amalakal en Perim met bommen bestookt. DE MOORD OP HET TIENJARIGE MEISJE. Ter zake van den moord op het tien jarige meisje J. O., te Den Haag, ver nemen wij nog het volgende: Vermoed wordt, dat het kind Dondei'dag door J. K. aan school is opgewacht en is meegelokt met bonbons. Jn deze meening wordt men gesterkt, omdat op het zolder kamertje, waar het lijkje is gevoxxden, enkele stukjes zilverpapier zijn aange- tx-offen. Het meisje is waarschijnlijk na het plegen van een zedenmisdiïjf gewui'gd, hetgeen bljjkt uit de omstandigheid, dat het hoofd blauw was. Het lijk van J. K. heeft men gevonden op de eerste etage met het hoofd bij den gasmeter, waarran een looden buis was doorgeveild en waardoor het gas naar buiten is geti-eden. Verder vond men nog het cadaver van e«m' hond, die eveneens door het gas den dood heeft gevonden. J. K. heeft reeds in het verleden ge vangenisstraf ondergaan, voor het plegen van ontucht met kinderen. SPORT VOETBAL Om het kampioenschap van Nederland. Gisteren werden de volgende wedstrijden gespeeld voor het kampioenschap van Ne- dex-land G.V.A.V.Juliana 34 HeraclesFeijenoord 12 le klasse. Afd. H Xerxes—D.H.C. 3—2 Afd. IV Eindhoven—B.V.V. 8—1 MIDDELBURG—R.C.S. 1—4. Gisteravond speelden te Middelburg de eerste elftallen van Middelburg en R C.S. een vriendschappelijken wedstrijd, waarvoor ma tige belangstelling bestond. De thuisclub ver scheen zonder Outermans, waardoor v. d. Voorde de linksbuitenplaats bezette. R.C.S. had invallers voor Schout en Lantslxeer. Voor rust speelden beide elftallen een aan- trekkelijken wedstrijd. R.C.S. wist in de eerste helft te doelpunten door Wanjon en M. Blok (02). Na de hervatting was het spelpeil da nig gezakt. Het was een slappe vertooning. Nadat Melse den voorsprong voor R.C.S. had vergroot (0—3). werkte Hertogs een bal in eigen doel (0—4). Tenslotte was het de Middelburg-linksbinnen Jongcpier die de eer voor zijn club redde (1—4). De leiding van den scheidsrechter was matig. s De Middelburg adspiranten speelden een voorwedstrijd tegen de R.GS. adspiranten. Deze ontmoeting werd door dc jeugdige R.C.Sers met 1—0 gewonnen. De ZeeuwenVlissingen 53. Zondagavond speelde De Zeeuwen en Vlis singen een oefenwedstrijd op het terrein van eerstgenoemde. Wist Vlissingen de vorige week een sprekende 52 overwinning op haar terrein te behalen, ditmaal nam De Zeeuwen revanche en .won met 5—3. Voor deze plaatselijke ontmbeting bestond een vrij aardige belangstelling. De bezoekers begoxuien goed en vrij spoedig was de stand 02. De thuisclub wist echter op te halen, waardoor de rust kwam met 22. In de tweede helft had de thuisclub het beste van het spel, mede doordat bij Vlissingen eenige spelers moesten vervangen worden. Toch wist Vlissingen wederom de leiding te ne men, doch daarna slaagde de thuisclub er in A WERKELIJK Jk WATERDICHTE Jpk REGENJAS niiriiii-A Onze Bureaux zijn gevestigd MIDDELBURG f Redactie: Tel. 269 l Administr.:Tel.139 BIERKAA111 VLISSINGEN Redactie en Adm.; Walstraat 58-60 Telefoon 10 (2 lijnen) GOES Redactie en Adm.: Turfkade 15 Telefoon 2863 SOUBURG Kanaalstraat 45, Telefoon 35 BRESKENS Dorpsstraat 35, Telefoon 21 WEDEROPBOUW BOERDERIJEN. De Burgemeester van Middelburg maakt bekend dat eigenaren en pachters van ten gevolge van den oorlog venvoeste of be schadigde landbouwgebouwen opgave daar van kunnen doen op ter gemeentesecretarie (afd. Algemeene Zaken) beschikbare for- mulieren, zulks in verband met door het Bureau Wederopbouw boex'derijen te tref fen maatregelen. Middelbui-g, 6 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, DE BORDES. VORDERINGEN ZONDER BEWIJS. De Burgemeester van Vlissingen; bx-engt ter openbax-e kennis, dat voor zoover zulks nog niet is ge schied opgave (in drievoud) moet geschie den ten Gemeentehuize, 2e afdeelixxg Ka mer No. 4 van vorderingen van Duitsche, Nederlandsche, Fransche of andere mili tairen welke zonder een schriftelijk van een stempel voorzien bewijs hebben plaats gehad, onder nauwkeurige om schrijving der gevoi'derde goederen, zoo mogelijk, de volledige gegevens vair de genen die vorderden en van hen die van de vordering getuige waren. Voorts ware over te leggen een gemoti veerde taxatie van de gevordei'de goede ren, terwijl inzending van alle andere ge gevens die tot opheldering kunnen strek ken uiteraard aanbeveling verdienen, Vlissingen, 8 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. nog driemaal het vijandelijke doel te door boren. Het was jammer dat de scheidsrechter niet voor zijn taak was berekend, waardoor de verhouding in het veld niet was zooals het toch zeker bij een vriendschappelijken wedstrijd behoort te zijn. Axel 1—H.B.S. 5—2. Zaterdagavond speelde het eerste elftal van Axel 'n thuiswedstrijd tegen een elftal van de H.B.S. te Terneuzen. De H.B.S.ers waaronder verschillende veelbelovende kx-aehten, gaven kranig partij in dezen aantrekkelrjken wedstrijd. Kort voor het einde was de stand nog 2—2 in de laatste minuten kwaxrx het Axelsche kampioens- elftal geducht opzetten en won ten slotte met 5—2. KORFBAL Z. K. B. We lezen in het Z.K.B.-Nieuws Verschillenden uit de geledei-en van den Z.K.B. waren geroepen om ons vaderland tc helpen verdedigen. Eén heeft helaas zijn leven moeten laten de heer Pietex-se, lid van Volharding te Yerseke. Hij is gevallen bij de uitoefening van zijn plicht. De bondsfunctionaris van den Z.K.B. voor het gewest Brabant, de heer Van der Laan te Roosendaal is door granaat- of bomspiinters ernstig aan armen en beenen gewond. ATHLETIEK „Trekvogels" wint den Prins Hendrik beker. De Haagsclxfe athletiekclub „De trekvo gels" is er Zondagmiddag in geslaagd voor een jaar beslag te leggen op den Prins Hendrikbeker, en behaalde daarmede bo vendien het clubkampioenschap van Neder land.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 3