STADSNIEUWS Middelburg STADSNIEUWS Goes STADSNIEUWS Vlissingen HOOFDPIJN? Mijnhardtje UIT DE PROVINCIE DE WERKLOOSHEID. Bij de Arbeidsbeurs te Middelburg- ston den Zaterdag ingeschreven geheel werk- loos 189 mannen en 29 vrouwen, gedeelte lik werkloos 4 mannen en 0 vrouwen, in werkverschaffing 356 mannen en 0 vrou- wen. niet werkloos 7 mannen en 1 vrouw. Algemeen totaal vorige week 731bijge komen 110 afgegaan 255 over 586. EEN WELKOM REGENTJE De fiksche regenbui die Zaterdagavond en ook des nachts zich boven Walcheren ontlastte, moge voor hen, die winkelden en voor de marlet-bezoekers wat onwelkom zijn geweest, voor andere dingen was zij juist op tijd. Wij denken aan de land- en tuinbouwproducten, maar niet minder de groote stofbestrijding, die er van uit ging. Voor Middelburg met zijn steeds in be weging gehouden puinhoopen is dit van zeer groote beteekenis. Waar men Zater dag niet kon loopen zonder schoeisel en kleeding onder het steenstof te krijgen, ondervond men daarvan gisteren geen last meer en in de eerste plaats voor de velen die bij het puin sorteeren of puinvervoer werkzaam zijn gesteld, is het van groot belang, dat oogen en keel niet zoo ge plaagd worden. NIEUWE GEBOUWEN MET NIEUWE BESTEMMING. Reeds enkele malen deden wij uitkomen, dat het verleden jaar pas in gebruik geno men schoolgebouw der S.D.O.A., thans een heel andere bestemming heeft, nu het gemeentebestuur, de Prov. Water staat en school G. er een onderdak von den. Een nog nieuwer gebouw, dat der p.Z.E.M. aan den, Vlissingschen Singel moest onafgewerktbetrokken worden en zal de genoemde N.V. voorlpopig ook aan andere „uitgebranden" huisvesting moe ten vei'leenen. Reeds is een deel der zol- ders afgestaan aan de Prov. Bibliotheek en nu vernemen wij, dat als het gebouw geheel is afgewerkt ook het Polderbe stuur van Walcheren, dat thans op „Ter Hooge" gastvrijheid geniet, de beschik king over de noodige ruimte zal krijgen. GEEF DE VERHUIZINGEN OP. Nu het personeel van den burgerlijken stand met grooten zorg bezig is met de controle, wie in iedere woning het zij blijvend, het zij voorloopig wonen, is het noodig er nog eens met klem op te wij zen, dat niet alleen zij, die Middelburg metterwoon verlaten, doch ook de perso nen, die in de gemeente verhuizen, ook al is het dat het te betrekken perceel of perceelsgedeelte ook maar als een tijdelijke woning moet worden beschouwd verplicht zijn, daarvan ter gemeente secretarie kennis te geven. Men denke dus niet, dat dit van officiecle zijde steeds gecontroleerd kan worden. Men geve het zelf aan. UITBREIDING POLITIECORPS. Met ingang van 15 Juli is benoemd tot agent van politie alhier de heer J. Meijers, thans agent van politie te Rot terdam. EEN ERNSTIGE WAARSCHUWING. In het bericht in het nummer van Za terdag onder bovenstaand hoofd is een verkeerde regel geplaatst, waardoor een zin niet duidelijk werd. Het ging om het strafbare van het wegnemen van alles wat tot de onteigende opstallen behoort en dit ook indien dit geschiedt voor de voormalige eigenaars of huui-ders. Noch genoemde personen noch wie ook anders mag daarvan ook maar iets medenemen en daar men de overtuiging heeft, dat dit reeds door enkele van die personen, maar ook door derden is geschied, zal een on derzoek niet uitblijven en komt de vraag naar voren of hier van verduistering of van diefstal sprake zou kunnen zijn. DE NOODWINKELS GEGUND. De bouw van de noodwinkels is thans door het gemeentebestuur gegund en wel het eerste en het derde perceel, te samen omvattende 31 winkels. 1 rijwielbergplaats en 3 steenen toiletgebouwtjes aan L. F. Groosman te Middelburg voor resp. 14920 en 22380, samen 37.300; perceel 2, omvattende 8 winkels, 1 rijwielbergplaats en 1 steenen toiletgebouwtje aan De Rijk en Minderhout te Middelburg voor 12790 en perceel 4, omvattende 11 winkels en 1 steenen toiletgebouwtje aan gebr. Jan sen te Nisse voor 10950. Er is dus in totaal gegund voor 61.040. Voor de massa had Donderdag alleen ingeschre ven Groosman voor 64500. De aannemers, wien het werk gegund is, moeten binnen 24 uur daarmede aan vangen, dus er komt nu flinke voortgang in dit onderdeel van den gemeentelijken zorg voor de gedupeerden. EEN SOEPELE TOEPASSING. Reeds een paar maal merkten wij op, dat als des avonds de gelegenheid daar voor bestaat, men de afsluiting van be paalde straten wij denken o.a. aan het verwoeste deel van de Langedelft opheft en het verkeer normaal laat rou- leeren. Deze soepele toepassing is zeer ze ker te waardeeren. Vooral toen Zondag middag eerst de vervoerders en daarna de sorteerders met het werk van het puin ruimen ophielden vooi* dien dag, en alle straten werden vrij gegeven, werd dit op hoogen prijs gesteld. NOG EENS: DE GEWIJZIGDE TOESTAND BIJ DE NOORDBRUG. Er was ons op attent gemaakt, dat er iets haperde in. de verkeersregeling bij de Noordbrug en wij hebben er eens een kïjkje genomen. Een der eerste fouten, die gemaakt gemaakt worden, is dat er nog wielrij ders zijn, die denken, dat de trottoirs voor hen zijn aangelegd en dat is nu juist niet waar. De tz-ottoirs zrjn voor de- voet gangers en voor niemand anders. Een tweede euvel is dat men komende van de zijde van het Noordplein en de brug gepasseerd zijnde, bij het verlaten van het verhoogde trottoir als voetgan ger komt op het pad, dat destijds voor de wielrijders werd aangelegd. De voet gangers worden bij hun streven om weer op den rijweg en zoo op het trottoir bij de huizen te komen, in gevaar gebracht door wielrijders, die na de brug te zijn gepas seerd direct naar het officieele rijwielpad willen rijden. Is het niet mogelijk het bordje „rijwielpad" te verplaatsen naar waar het vroeger stond, nml. bij de hoo rnen, die recht over de huizen staan? Het geldt ook hier, dat het beter is de put te dempen voor het kalf verdronken is. HET NIEUWE DISTRÏBUTIEBUREAU. Hedenmoi'gen namen wij een kijkje in het gebouw van het Militair Hospitaal waarin hedenmorgen het verplaatste dis tributiebureau geopend werd. Men treedt hier binnen over het eenige treden hooge bordes en treft direct rechts het .kantoortje aan van den schrijver. Men kan daar 'inlichtingen inwinnen als men niet weet, waai- te moeten zijn, doch op schriften in de vestibule wijzen aan, dat men rechts een gang heeft die voert langs de directeurskamer naar het groote lokaal voor algemeene distributieaangelegenheden. Van deze algemeene zijn uitgezonderd die welke behandeld worden in de lokalen links van de vestibule, het zijn de brood kaarten, de schoenendistributie, de zaken betreffende petroleum e.d. en de textiel- goederen. Al deze afdeelingen beschikken nu over ruime, lichte zalen en dit zal ook bij drukte, bijv. als nieuwe kaarten moeten worden uitgereikt of voor andere zaken ieder gezinsvertegenwoordiger weer op het bureau moet komen, het afwerken ten zeerste bevorderen. HET EENRICHTINGSVERKEER IN DE LANGEDELFT. Het kost heel wat moeite de menschen aan het verstand te brengen, dat de ver- keerregelingen wederom gelden en ofschoon alles wordt gedaan om dit met de offi cieele borden aan te geven, zijn er per sonen, die willens en wetens er tegen ingaan. Wij denken o.a. aan de Lange- en vooral ook de nauwere Kortedelft, waar velen in de richting van den Dam rijden of er geen borden stonden. Men heeft nu weer een wit bord met rooden rand ge plaatst ter hoogte van de Nieuwe Kerk straat. Zal dat nu helpen? Ook lette men toch op de ronde blauwe borden met witte pijl, die een bepaalde richting dwingend voorschrijven. MET DEN BOUW DER NOODWINKELS BEGONNEN. Hedenmorgen is men op den Dam be gonnen met den bouw van den particulie ren noodwinkel tegenover het kantoor van de gemeentebedrijven. Het betreft hier dus den noodwinkel waarop eenige dagen ge leden door ons afgebeelde torentje zal verrijzen. Verder op wordt een bierkelder gemet seld voor café's enz. Het directiegebouw voor den bouw van een der perceelen van den gemeentelijken winkelbouw is ook reeds aanwezig. Ziekenhuis- en gestichts- verpleging. DE KOSTEN VOOR HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. In het jaarverslag over 1939 van het Burgerlijk Armbestuur worden ook gege vens verstrekt over de ziekenhuis- en ge- stichtsverpleging, die onder dit bestuur ressorteeren. Daar alle ondersteunden lid moeten zijn van de vereeniging voor ziekenhuis ver pleging bepalen zich de kosten voor het B. A. tot de vergoeding der bijkomende kosten en die nadat de langdurige patiën ten uitgetrokken zijn. In 1939 moest in 30 gevallen, totaal f 6231.34 betaald wor den. vijf mannen, zeven vrouwen en 1 kind kregen voor het B. A. gestichtsver- pleging (zwakzinnigheid, vallende ziekte enz.) De kosten daarvan bedroegen 3602.48. Het B. A. stelde zich voorts garant voor de kosten, boven de rijkssubsidie uit gaande, van de verzorging van acht kin deren, die zjjn ondergebracht in R.K. ge stichten. Deze kosten bedroegen 256.19. De ouden van dagen. In het Gasthuis te Goes werden voor het B. A. verzorgd 1 Jan. 1939 zes vrouwen en één man; waarvan één vrouw in den loop van het jaar afviel. De kosten bedroegen 3164.82. Buiten Goes (St. Antoniusge- sticht te Oostburg en „Avondlicht" te Kruiningen) werden 3 personen voor het B.A. verzorgd, waarvan de kosten totaal 1039,42 bedroegen. In het Manhuis werd 31 December aan 1 echtpaar, 6 vrouwen en 10 mannen in woning verleend. Het manhuis wordt van de gemeente gehuurd voor 641.62 per jaar en de voor het B. A. komende onder houdskosten bedroegen 502.68. De in wonende ondersteunden worden onder steund met 5.25 per persoon en 8.50 per echtpaar, terwijl in de wintermaanden om de veertien dagen H.L. eierkolen wordt verstrekt. Concierge is de heer C. M. Meyler. In daartoe geëigende gevallen wordt samengewerkt met andere instellingen van weldadigheid. In drie gevallen van gel delijke ondersteuning bedroegen de kos ten 642.45, in diverse gevallen van zie kenhuis verpleging 390.52; aan de Goesche wijkverpleging 100 en aan,, Va- cantiekolonies" 25 bijgedragen. Het weeshuis. In het weeshuis werden 13 December 1939 verzorgd 2 jongens en 1 meisje on der 14 jaar en 3 jongens en 2 meisjes boven 14 jaar. Het totaal aantal ver- pleegdagen bedroeg 2735 waarvan, de dag prijs 2.45 was. Buiten het weeshuis wer den 3 kinderen verzorgd (ziekte, onhan delbaarheid) waarvan de kosten 923,16 bedroegen met 99.47 voor uitzending naar vacantie-kolonies. De zorg berust bij den weeshuis-vader en moeder (het echtpaar A. J. Kloote) die door een dienstbode en portier-huis knecht bijgestaan worden. Het verslag, geeft voorts bijzonderheden CORRESPONDENTIE MET HET BUITENLAND. De formulieren, welke het Roode Kruis beschikbaar stelt voor correspondentie met het buitenland (uitgezonderd België en onze overzeesche gewesten) kunnen niet worden gebruikt voor het schriftelijk verkeer met militairen. Indien de geadresseerde opvarende is van een schip, waarvan de ligplaats niet bekend is, kan het formulier aan hem ge richt worden aan het adres van het daar voor in aanmerking komende agentschap der reederij, waaromtrent zich de belang hebbende vooraf met de reederij dient te verstaan. Indien de geadresseerde naar Engeland is gevlucht en zrjn verblijfplaats aldaar niet bekend is, kan het formulier aan hem worden gericht p/a Bush House, Room 803, London W.C. 2. Ook ten aanzien van hen, die in dienst van het Loodswezen in Engeland verblijven, kan, in afwachting van nadere gegevens, aldus worden ge handeld dat de formulieren hun bestem ming zullen bereiken, wordt echter uiter aard niet gegarandeerd. BADHUIS AAN DE BONEDIJKESTRAAT. Gedurende de week van 1 Juli tot 6 Juli werden in het badhuis 629 baden genomen cn wel 518 door heeren, 89 door dames, en 22 door kinderen. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK. Gedurende de geheele maand Juni was de openbare leeszaal weer voor het pu bliek toegankelijk, ofschoon de uren van openstelling eenigszins gewijzigd moesten worden. 264 personen bezochten de leeszaal, uit de bibliotheek werden 631 handen uit geleend. Aanwinsten: P. Bakker, Vrouw aan boord. H. Brug- mans, Zeemansleven. S. Cloete, Eens komt de nieuwe dag. B. van Eysselsteyn, Tus- schen Zuiderkruis en Poolster. Fuentes Lopez, El Indio. K. Norel, De .carrière van Nanne Vijn. H. van Nijnatten-Doffegnies, Huis van licht en schaduw en Moeder Geerte (verv. v. voorg.) A. Roothaert, Spionnage in het veldleger. A. Servaes, Wie volgt. G. P. Smis, Het spionnetje. B. Stroman, Vrouwepolder. H. van Wer- meskerken. Tropische zoutwaterliefde. C. Dickens, A tale of two cities. J. Hilton, Good-bye, Mr. Chips en To you, Mr. Chips. E. P. Oppenheim, Up the ladder of gold. Montesquieu, Perzische brieven. H. P. Geerke, Aan het hof van Lodewijk XIV. J. H. Holwerda, Nederlands vroegste ge- schiedenis.C. P. I, Dommisse, De West poort van Vlissingen. A. A. van Schelven, Van hoepelrok en pruikentijd. A. J. H. van Lynden, Op zoek naar de Zuidgrens. H. Th. Fischer, Van verre volken. J. H. Gunning, Ons kind. A. Kosch, Wat is. dat voor een boom. F. Kahn, Het leven van den mensch.W. R. H. Kranenbm-g, Hand grepen eerste hulp. H. van Loon, Het zee gat uit. W. Arondeus, Matthijs Maris, G. Knuttel, De Nederlandsche schilderkunst van Van Eyck tot Van Gogh. In aanbouw, letterkundig werk van jongeren. Getjjden. Juli Hoogwater. Laagwater. Zaterdag 6 3.25 15.41 9.47 22.16 Zondag 7 4.06 16.19 10.26 22.59 Maandag S 4.43 16.57 11.03 23.41 Dinsdag 9 S. 5.25 17.39 11.45 24.27 Woensd. 10 6.13 18.30 12.27 1.14 Westkapelle is 28 min. en Domburg 23 min. vroeger, Veere 38 min. later. S springtij. MEISJE VERDRONKEN. Zaterdagavond is het tweejarig doch tertje van den heer H. Pen, te Woerden achter de Woerdensche dakpannenfabriek in den Rijn geraakt en verdronken. Geruimen tijd heeft men nog getracht met een zuurstofapparaat de levensgees ten op te wekken, maar men is daarin niet geslaagd. Twee stuks 1 0 ct. - TwaaH stuks 50 ct. over de kosten der verzorging; de ge zondheidstoestand der weezen; hun op leiding, enz. De bezittingen. Het is een gelukkige omstandigheid, dat het B.A. eigenaar is van landerijen, effecten, enz., waardoor het zich jaren lang geheel kon behelpen. Door den omvang, de behoeftigheid en de daling der inkomsten, moet de gemeente sedert 1932 het B.A. subsidieeren, doch had het B.A. deze bezittingen niet, dan zou het subsidie dubbel zoo hoog moeten zijn. De bezittingen zijn als volgt verdeeld: landerijen 730.700; effecten 64.035; leeningen Goes 15.764.22; hypotheken 84,125; erfpacht 7420; grondrenten en cynzen 815, totaal 902.859,22. Opzich ter der landerijen is de heer J. Korstanje te 'sHeer Abtskerke. In 1932 bedroeg de gemeentelijke sub sidie 41.157, in 1938 57.900 en in 1939 52.200. Rekening 1939. De rekening over 1939, sluitende met 105.961,81, is als volgt gespecificeerd: inkomsten, pachten 37.104,73, boom wachter, erfpachter 1362,56; renten 1 5520,24; verhaal enderstand f 7616.02; verhaal wezar 1169-BSdswasen 1024-^^wfcsïS^^-v€2226.58. Uitgaven: beheer 15.933-.4f; ■aimen- en ziekenzorg 81.840.68; weeshuis 8177.72. Tot zoover de gegevens uit dit eerste omschreven jaarverslag van het B.A., die een belangwekkend overzicht geven van de werkzaamheden dezer instelling. Voor dien wisten niet-ingewijden er weinig meer van dan...... dat er een halve ton door do gemeenschap bijgepast moest worden Geref. Jeugdbeweging. De algemeene vergadering van de Prov. Propagandacommissie in Zeeland van den Bond van Meisjesvereenigingen op Geref. grondslag in Nederland, die 24 Juli a.s. te Bergen op Zoom zou worden gehouden, is, naar wij vernemen, voorloopig .uitge steld totdat de reisverbjndingen nog beter zullen geworden zijn. Eindexamen U.L.O. Zaterdag 6 Juli slaagden te Goes voor 't eindexamen U.B.O., diploma A: D. van Es, Hoek; B. J. Dootjes, P. Robijn en H. Ver beek, allen Goes; A. van Liei'e, Kapelle; J. A. Honders, Yerseke; C. van de Guchte, Kloetinge; A. P. Schouwenaar, Wemeldin- ge; M. Ornée, Zierikzee; H. P. Moelker, Brouwershaven; M. van de Velde, Brou wershaven; S. Willemse, Oostkapelle; M. van Iwaarden, Middelburg-, J. Janse, Kou- dekerke; C. M. A. Boone, Arnemuiden; A. J. Damen, Middelburg en J. den Hol lander, Middelburg. Voor diploma B: Ph. Loof, Terneuzen; C. v. Hoest en B. van Beveren, beiden te Vlissingen. Walcheren Aanbeveling secretaris-ontvanger. NIEUW EN ST. JOOSLAND. De door B. en W. opgemaakte aanbeveling voor de benoeming van een secretaris-ontvanger, tevens ambtenaar van den burgerlijken stand, luidt: '1. P. J. Brakman, ambt. ter secretarie te Nieuw en St. Joosland; 2. mr. H. H. Douma, tijdelijk adj. commies te Vlissingen. Er zyn 33 sollicitanten. Loop der bevolking. KOUDEKERKE. Gedurende de maand Juni zijn ingekomen C. van Amcrongen, D 78a, comm. Prov. Griffie, van Middelburg .(met gezin) E. van Iersel, B 281, dienstbode, van Raams- donk F. A. Waterreus, E 264. teekenaar, van Vlissingen i H. C. de Bruijne, B 319, kantoor bediende, van Vlissingen (met gezin) P. H. M. Adriaansens, E 205, administrateur, v. Utrecht J. Nyholt, B 250, boerenknecht, van Olden- marlctJ. M. van Riel, B 141, zonder, van Am sterdam I. Lindhout, B 357, timmerman, van Tholen K. van Everdingen, B 391, bedrijfslei der S.H.V., van Vlissingen (met-gezin) E. C. van Aken, E 50, huishoudster, van Utrecht J. dc Witte, B 186. schilder, van Vlissingen W. Maas, B 186, scheepsmaker, van Vlissingen (met gezin) E. Gosschalk, D 78a, zonder, van 's-Gravenhagc W. M. Wolters, A 93, land arbeider, van Geldrop G. J. Verspoor. B 12, zonder, van VlissingenG. J. Langstraat, B 12, militair werkman, van Vlissingen (met gezin) J- J. Kokkë, B 194. metaalfraiser, van Vlissin gen (met gezin) J. D. Doekbrijder. B 336, ar beider, van Vlissingen (met, gezin): W. Go- verse, A 69a, spoorwegarbeider, van Arnemui den J. Verhage, B 198, landb. knecht, van Big- gekerke J. Sturm, B 266, zonder, van Bigge- kerkc W. de Witte, B 472, banketbakker, van Vlissingen (met gezin) C. Dockheer, E 196, adj. commies, van Middelburg (met gezin) A. de Masier, C 4, bankwerker, van Vlissingen jhr. J. W. Quarles van Ufford, D 7, Commis saris der Koningin in Zeeland, van Middelburg (met gezin) J. Hoogstragte, D 7, huisknecht, van Middelburg J. Kaljouw, B 21, dienstbode, van MiddelburgN. B. C. van der Ven, A 65, monteur, van O. en W. Souburg (met gezin) A. J. Maaskant, E 361. teekenaar, van Vlissin gen S. van Schaik, D 96, huishoudster, van 's Heer Arendskerke J. van Aartsen. E 179, timmerman, van St. Laurens (met gezin) L. Goedbloed, D 176, zonder, van Oostkapelle J. Adriaanse, D 107, sergeant cap., van Vlis singen: J. H. van Dijk, A 103, zonder, van Vlissingen (met gezin) J. D. Verschuur, D 7, dienstbode, van MiddelburgN. J. de Veij, C 10, machinedrijver, van Vlissingen (met ge zin) S. J. Mol, C 10, stuurman, van Vlissingen. VertrokkenP. Schout, B 266, zonder, naar Vlissingen; H. P. W. Adriaansens, E 205, n. Princenhage: A. Labruijère, B 154. landbouw, knecht, naar BiggekerkeJ. Leijnse, D 165, tim merman, naar Middelburg P. Heijt, C 33a. dienstbode, naar WestkapelleM. Roozemond, A 72b, huishoudster, naar Sint Philipsland J. dc Visser, B 154, landbouwer, naar O. en W. Souburg (met gezin): P. de Vsser, B 266, koopman, naar Vlissingen (met gezin) C. de Groot, A 64, dienstbode, naar Middelburg baron K. W. van Pallandt, E 367, zonder, naar Wolphaartsdijk (met gezin) P. Dingemanse, C 4c, zonder, naar Middelburg C. van der Heide, E 136, winkelbediende, naar Middel burg G. K. Sportel, B 357, zonder, naar Gro ningen J. L. van Hoeve, E 26, zonder, naar s-GravenhageJ. Goedbloed, E 193, fourier, naar Kloetinge (met gezin) M. Maas, B 22, dienstbode, naar Middelburg J. Verschuure, B 320, handelsreiziger, naar Middelburg (met ge zin) P. J. Quist, C 33a, dienstbode, naar Ber gen op Zoom; A. Verhage, B 198, groenten- koopman, naar GoesA. Provoost, B 133, dienstbode, naar MeliskerkeP. Smit, E 142, zonder, naar Goes (met gezin). Opbrengst nationale collecte. DOMBURG. De alhier gehouden natio nale collecte heeft ruim 735 gulden op gebracht. Een prachtig resultaat. OOSTKAPELLE. De opbrengst van de collecte voor het Nationaal Hulpcomité heeft Zaterdag alhier opgebracht de mooie som van' 2470. Zuid-Beveland LOOP DER BEVOLKING. GROEDE. In de maand Juni zijn inge komen W. C. van der Hooft, A 343, van IJzendijke M. A. v. d. Linde, A 343, van AardenburgJ. S. de Back, van Oostburg; E. B. v. d. Wege, A 232, van Groede; M. p'. Mabells, W 127, van Cadzand; A. J. de Seijn, W 127, van Schoondijke; C. L. v. d. Bossche, O 198, van HoofdplaatJ. p, Reijnhout, O 198 van Schoondgke; J. A. Roets, O 212 van Breskens P, W. Toes- seint, O 197, van IJzendijkeIz. Baart, W 145, van IJzendijke; M. Schaap, W 145, van Groede L. M. E. van Leuven, A 270b) van Assenede (B.) M. M. S. de Milliano) O 78, van Groede.; Ch, J. de Waele, O 137* van Hoofdplaat. Vertrokken I. p. J. de Bruijne, naar Sluis; F. Hamelink, naar TerneuzenM. Iz. Buijze, naar SchoondijkeC. van Mellè geb. van Dijke, naar Breskens; C. B. de Ncvb naar Cadzand; M, Verhage, naar Cadzand A. B. de Neve, naar Cadzand A. Taillie, naar Schoondijke J. G. Avot en gezin, naar Oostburg A. B. Cory'n naar IJzendijke J. du Mez, naar Oostburg. Geslaagd. WEMELDINGE. Bij de te Eindhoven gehouden examens voor het diploma alge meene handelskennis voor het Midden standsdiploma slaagde o.a. onze dorpsge noot den heer J. van Elsacker. Collecte Nationaal Hulpcomité. WEMELDINGE. De alhier op Zaterdag gehouden collecte ten bate van het Na tionaal Hulpcomité 1940 heeft 664-,op gebracht. Wemeldinge. Getijden. Juli Hoogwater! Laagwater. Dinsdag 9 7.23 19.49 12.50 1.20 Woensd. 10 S. S.08 20.29 13.35 Donderd. 11 8.53 21.14 2.08 14.38 Vrijdag 12E.X. 9.44 22.05 3.02 15.27 Noord-Beveland Aanbestedingen. COLIJNSPLAAT. Door B. en W. is aan besteed a. Uitdiepen van de haven met een modderbak. Inschrijvers G. de Smit 72%; ct., P. Goulooze 58 ct., D. Serier 50 ct., A. Goulooze 44% ct., M. de Wit 44 ct., alles per M3. b. Vernieuwing van het havenhoofd. In schrijvers L. W. Leendertse 1600, Gebrs, Kievit 1597, C. J. Anemaet 1570, J. M. Haringman 1551, J. D. Janse 1470. Zeeuwsch-Vlaanderen GEERTRU ID APOLDER. Vergadering van ingelanden. BIERVLIET. Donderdag vergaderden de stembevoegde ingelanden van den Geer- truidapolder in het café van den heer Abr, Faas. De voorzitter, de heer W. P. Dhondt, heette allen hartelijk welkom en gaf daar na het woord aan den ontvanger-griffier, den heer M. A. Verplanke. Het batig saldo van het dienstjaar 19391940 be droeg 41.98. Het dijkgeschot over het dienstjaar 1941 werd vastgesteld op 9 per H.A. Wegens het bereiken van den leeftijds grens trac] de heer Dhondt als dijkgraaf af. Hij wenschte voor deze functie niet meer in aanmerking te komen. In zijn plaats werd benoemd de heer Jac. Dhondt-Verplanke. Dezelfde per soon werd ook benoemd tot afgevaardigde van den Geertruidapolder by het „Water schap voor de Uitwatering van de polders te Biervliet". Jongen speelde met oorlogstuig. THOLEN. Alhier is voor de tweede maal een ongeval gebeurd met gevonden oorlogstuig. De 15-jarige zoon van den heer v. Tr. wilde eenige voor 14 dagen gevonden buisjes eens nauwkeurig bekij ken, waarop hij een exemplaar een zestal meters wegwierp. Een hevige ontploffing volgde, met het gevolg, dat de knaap aan de borst wonden opliep, die onder dokters behandeling moesten worden genomen. (Z.N.) GEEN KINDERSPEL MEER. AXEL. De stemming en drang om zgn. „oox-logje" te spelen, blijkt er overal in te zitten bij de jeugd. Zoo ziet men in deze gemeente en omgeving in de buurten over al groepen jongens, gewapend met houten sabels en stokken, als primitief strijdmid del, doch ook modern uitgerust met Fran- sche, Belgische en Engelsche helmen op het hoofd, die ze van de krijgsgevangenen hebben gekregen. Zoo nu en dan leveren deze groepen elkander „slag". Als „Bata vieren'" of „Noormannen" worden dan op bepaalde punten, ook wel midden op straat „gevechten" geleverd, waarbij de jongens dan als afweer bordpapieren schilden ge bruiken tegen de steenen en keien, die ze elkaar naar het hoofd gooien. Niet altijd loopt dit zonder verwondingen af en zeker niet als het in een treffen van „man tegen man" komt. Dit ondervonden hier reeds enkele knapen, die bloedend aan het hoofd verwond werden door keien; een zelfs werd zoodanig met een houten knuppel bewerkt, dat hy bewusteloos bleef liggen. Dan gaan geddeewon de gewonden naar het hospitaal, waarvoor een schuurtje of rustig plekje in de nabij heid wordt gebruikt. Dergelijke tooneeltjes kan men dagelijks in deze streek waarne men. Kinderspel kan men dit intusschen niet meer noemen. DE DIENST MECHELEN-TERNEUZEN. Wordt spoedig hervat. Tót nu toe kon de dienst op de spoorlijn Mechelen-Terneuzen niet worden hervat, omdat de Franschen het rollend materiaal aan de overzijde van het kanaal Gent Terneuzen hadden gebracht en dit door vernieling van de spoorbrug te Sluiskil niet naar deze zijde Icon worden overgebracht. Van Belgischen kant kon evenmin mate riaal worden aangevoerd, omdat ook de spoorbrug bij Temsche opgeblazen is. Thans zal men trachten het materiaal weer naar do zuidzijde van het kanaal te brengen, zoodat kan worden verwacht, dat het vervoer op deze lijn spoedig kan wor den hervat, zij het dan voorloopig slechts van Terneuzen tot het Belgische station Temsche. Hëfc spoorwegpersoneel, van deze maat schappij is reeds weer in dienst gesteld. REGEN BRENGT UITKOMST. Na de langdurige droogteperiode is er thans in Zeeuwsch-Vlaanderen overvloedig regen gevallen. Dit was ook hoog noodig voor de tuinbouwgewassen, vooral de kool soorten, die danig van de droogte begon nen te lijden. Planten of zaaien van de latere tuin bouwgewassen moest tengevolge van de droogte steeds uitgesteld worden, doch hiermede is men nu overal druk doende. LANDBOUWER EN ZIJN PAARD DOOR BOM GEDOOD. Zaterdagochtend is in de omgeving van Rijnsburg door een Engelsch vliegtuig een vijftal bommen geworpen. Een daarvan kwam op een weiland tot ontploffing, tengevolge waarvan een landbouwer, de 30-jarige N. van Egmond, die ter plaatse aan het werk was, en een paard werden gedood.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 2