Provinciale Zeeuwsche Courant Oplaag 12.000 ex. Graaf Ciano confereerde gisteren met Hitler Fransche vliegtuigen vallen Gibraltar aan. Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De Engelsche aanval op de Fransche vloot. ABONNEMENTSPRIJS: 18 cem oet week ot 2.30 per kwartaal Franco per post 2.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—5 regels 1 50, iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale prijs. Kleine advertenties: van 1—5'egels 0.50 iedere regel meer 10 ct. (max 8 regels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit vier bladen Ontmoeting van historische beteekenis voor den opbouw van een nieuw Europa. De Italiaansche minister van buitenland- sche zaken, graaf Ciano, is Zaterdag voor een officieel bezoek in de Duitsche hoofd stad aangekomen. Hij was vergezeld van ambassadeur Buti, chef van het protocol, gezant Geisser di Celesia, alsmede andere hooge ambtenaren van het ministerie van buitenlandsche za ken. Behalve de Duitsche minister van buitenlandsche zaken Von Ribbentrop, wa ren op het perron verschenen, de Italiaan- sche ambassadeur te Berlijn, Dino Alfierie, de leden van de Italiaansche ambassade, vertegenwoordigers van de Fasces en de Italiaansche kolonie. Na een hartelijke begroeting liepen graaf Ciano en minister Von Ribbentrop langs het front van de voor het station op gestelde eere-compagnie. Hierna begeleidde de rijksminister van buitenlandsche zaken den Italiaanschen minister naar het kasteel Bellevue, waar graaf Ciano ontvangen werd door den chef van de kanselarij van den Fiihrer, staatsminister dr. Meissner. De be volking van Berlin, die in dichte drommen langs de toegangswegen stond opgesteld, juichte Ciano geestdriftig toe. BESPREKING MET HITLER, Naar officieel uit Berlijn wordt gemeld, heeft de Fiihrer Zondagmorgen Ciano ont vangen voor een langdurige bespreking, in tegenwoordigheid van den rijksminister voor buitenlandsche zaken, Von Ribbentrop. Do koninklijke Italiaansche ambassadeur te Berlijn, Alfieri, en de Duitsche ambas sadeur te Rome, Von Mackensen, waren bij de ontvangst tegenwoordig. Semi-officieel wordt hieraan toegevoegd, dat de ontvangst om 12.30 plaats vond. Graaf Ciano werd door den chef van het protocol, gezant Doernberg, in het kasteel Bellevue afgehaald. In den auto zat ook ambassadeur Alfieri. In het portaal der rijkskanselarij werd de Italiaansche minis ter door den chef van de Praesidialkanse- larij van den Führer, staatsminister 'dr. Meissner, begroet, alsmede door den ad judant van den Führer, Gruppenführer Bormann. In het werkvertrek van Hitier begonnen daarop in aanwezigheid van den rijksminister van buitenlandsche zaken, de besprekingen, welke tot 14.15, dus bijna twee uur lang, hebben geduurd. Gewichtige dingen op koms?t Een medewerker van de N.R.C. telefo neerde uit Berlijn aan dat blad De onverwachte overkomst van graaf Ciano naar de rijkshoofdstad trekt uiter aard de algemeene belangstelling. Onge twijfeld kan het feit dat de Italiaansche minister van buitenlandsche zaken, die van een groot aantal ambtenaren verzegeld wordt, er op wijzen, dat het slechts in de bedoeling ligt de principieele regeling, wel ke het resultaat was van de recente be sprekingen tusschen Hitler en Mussolini te Munchen. practisch uit te werken, aan den anderen kant heeft er zich sinds de ont moeting tusschen den Duce en den Führer echter voldoende afgespeeld om een nieu we gedachtenwisseling te rechtvaardigen. Wij herinneren slechts aan de regeling der Bessarabische kwestie tusschen Rus land en Roemenië, alsmede aan het Fran sche bombardement van Gibraltar, en het besluit van de mogendheden van de spil, om de ontwapening van de Fransche vloot voorloopig uit te stellen. Men hoorde voorts te Berlijn de veron derstelling opperen, dat het in de bedoeling der Duitsche regeering zou liggen om zich, als het ware over het hoofd van Churchill heen, tot het Engelsche volk te richten, om dit ertoe te bewegen zich niet in een zoo hachelijk avontuur te storten, als een strijd op leven en dood, voornamelijk tegen de Duitsche luchtmacht zou zijn. De diplomatieke redacteur van Stefani telefoneert uit Berlijn, dat de politieke ont moeting te Berlijn voorbestemd is, histo rische beteekenis te krijgen, niet alleen voor de vraagstukken van den oorlog, doch ook voor de vraagstukken van den vrede en den herbouw. Om begrijpelijke redenen is het niet mogelijk, iets te zeggen of voorspellingen te doen omtrent de bij zonderheden der besprekingen. De diploma tieke redacteur van Stefani kan echter ver klaren, dat de hooge vertegenwoordigers van de beide asmogendheden het volkomen eens zijn geworden, zoowel wat betreft de voortzetting en de ontwikkeling van den oorlog, als ten aanzien van den opbouw van een nieuw Europa. CIANO NAAR HET WESTELIJK FRONT. De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, is gisteravond per extra trein uit Berlijn vertrokken om een bezoek te brengen aan de bezette ge bieden in 't Westen. Het plan is. dat deze reis twee dagen zal duren en door de be langrijkste gebieden van het vroegere Westelijk front zal voeren. CL4.NO TE SAARBRüCKEN. Stefani meldde vanmiddag nog uit Berlijn De Italiaansche minister van buiten landsche zaken, graaf Ciano, is heden morgen in een specialen trein te Saar- brücken aangekomen, waar hij door het publiek geestdriftig werd toegejuicht. Van Saarbrücken uit onderneemt Ciano een reeks tochten naar het oorlogsterrein in het Westen. Vandaag bezoekt hij het ge bied van de Maginot-linie en den Elzas. JONGEN SPEELDE MET EEN BUISJE. Bij de ontploffing ernstig gewond. Zaterdagmiddag was de 12-jarige F. J. S-. op den zolder van de ouderlijke wo ning in het Koningshof te Leiden aan het spelen met een metalen buisje, dat hij ongeveer vijf weken geleden gevonden had in een tuin te Leiderdorp. Plotseling explodeerde het buisje met een hevigen knal, waarbij de jongen ems tig aan beide handen werd gewond, terwijl hij tevens ernstige kwetsuren aan de knieën en de rechterborst bekwam. Vermoedelijk vormde het buisje een onderdeel van een hand granaat en bevatte het slagkwik. De knaap is ter behandeling naar het academische ziekenhuis overgebracht. De ravage, welke werd aangericht, toén Zaterdagnacht een neergeschoten Engelsche vliegmachine bij Haarlem zos huizen In vlammen deed opgaan Knickerbocker fantaseerde. gehaald, ramde zes huizen en vloog in brand. Het wrak van het toestel Frankrijk en Engeland schijnen welhaast in oorlog met elkaar. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Genève De Fransche omroep heeft een communiqué van de Fransche admiraliteit verspreid, waarin deze mededeelt, dat twee Fransche eskaders marinevliegtui gen Gibraltar hebben aangevallen. Geconstateerd werd, dat treffers zijn geplaatst op de in de haven liggende Engelsche oorlogsschepen. Uit La Linea wordt nog gemeld, dat Zaterdagmorgen een vreemd vliegtuig, naar het schijnt een Fmr.cch toestel, duik- vluchtbommen heeft geworpen op de ha veninstallaties van Gibraltar. De Engel sche luchtafweer trad in actie. In Vichy werd de volgende medëdeeling van de Fransche admiraliteit bekend ge maakt „Twee vliegtuigeskaders van de marine, die reeds op het punt stonden gedemo biliseerd te worden, zyn weer bewapend hebben deelgenomen aan het bom bardement van Gibraltar, waar zich de schepen bevonden, die den laffen aanslag b\j Mers-el-Iiebir hebben uitgevoerd. Minstens een groot Britsch oorlogsschip werd getroffen". NA DEN SLAG BIJ ORAN. De „Algemeene Algerijnsche berichten dienst" meldde 'Zaterdag uit Algiers De Britsche oorlogsschepen, die Woensdag middag strijd geleverd hebben met de op de reede van Oran liggende Fransche orlogsschepen zijn Donderdagmorgen om negen uur in de omgeving van het eiland Aldoran, halverwege tusschen Oran en Gi braltar waargenomen. Zij voeren met de grootste snelheid naar Mers-el-Kebir, dat zij intusschen nog niet bereikt hebben. Drie van onze schepen, die gedurende den strijd op den 3en Juli het zwaarste be schadigd werden, zijn gekenterd. Een licht vaartuig, waarvan het achterdeel werd af gerukt, is eveneens gekenterd. Het linie schip „Bretagne" heeft twee overleven den. De „Dunkerque", „Provence" en „Mo- gador" hebben tweehonderd dooden of vermisten, alsmede 150 gewonden. Inge nieurs van de marine van Algiers en Oran onderzoeken de schepen, teneinde de schade vast te stellen, en indien mo gelijk, te herstellen. FRANSCHE OORLOGSSCHEPEN TE TOULON BINNENGELOOPEN Volgens berichten van Fransche bladen zijn het slagschip „Strasbourg", vijf krui sers van het type Georges Leygues (7000 ton), en een aantal torpedobootjagers, torpedobooten en duikbooten Donderdag avond de marinehaven van Toulon binnen- geloopen. In een te New York ontvangen bericht uit Algiers wordt gezegd, dat volgens een officieele mededeeling tengevolge van de Engelsche aanvallen op de Fransche vloot te Oran meer dan duizend personen ge dood of gewond zijn of vermist worden. FRANSCHE KRUISER TOT ZIN KEN GEBRACHT DOOR ENGEL SCHE KRUISERS. Uit Vichy wordt gemeld In de omge ving van het eiland Kreta is de Fransche kruiser „Frondeur", die op grond van de bepalingen van het Duitsch-Fransche wa penstilstandsverdrag op den terugweg naar Frankrijk was, in volle zee aange houden door twee Britsche kruisers en na een gevecht van twee uur tot zinken ge bracht. De Engelsche kruisers vervolgden hun weg zonder zich om de schipbreuke lingen te bekommeren. Drie dagen later konden dezen door een Grieksch stoom schip gered worden. DE DUNKERQUE GE BOMBARDEERD. Uit Londen wordt vernomen, dat de Engelschen, niet tevreden met hun aanval op de Fransche vloot te Mers el Kebir, Zaterdagmorgen vliegtuigen der marine hebben uitgezonden, om wederom de „Dunkerque" aan te vallen, die gestrand was. Het Fransche luchtafweergeschut reageerde echter uiterst heftig en, naar eeri communiqué van de Britsche admirali teit zelf toegeeft, zijn twee toestellèn neergeschoten. De Fransche admiraliteit deelt nadere bijzonderheden mede omtrent dezen over val. De „Dunkerque", die reeds ernstig beschadigd was, werd ook nog door Brit sche vliegers gebombardeerd. De brug van het schip en de reddingbooten werden door de Britsche vliegers met machine geweren beschoten. Daarbij werden meer dan 200 Fransche zeelieden gedood. DE FRANSCHE SCHEPEN IN ENGELSCHE HAVENS. Uit Vichy is het volgende bericht ont vangen over het in beslagnemen door de Engelschen van de Fransche oorlogssche pen, die zich in de havens van Plymouth, Portsmouth en Southampton bevonden. Eerst is de Fransche admiraal De Villain bij het aanbreken van den dag plotseling gevangen genomen en van zijn staf ge scheiden. De Engelsche strijdkrachten, die zooals Churchill al heeft gezegd, numme- riek in de meerderheid waren, braken het verzet van de Fransche officieren en man schappen, onder wie dooden en gewonden zijn gevallen. In goed ingelichte Fransche kringen verklaart men, dat deze voorval len teekenend zijn voor dc werkelijke plan nen van de Engelsche regeering met de Fransche vloot. De Fransche oorlogssche pen die in Engelsche havens waren ge vlucht, konden voor Engeland niet het geringste gevaar vormen. Evenals in Mers-el-Kebir was bet doel van de En gelsche regeering niet een gevaar te be strijden, dat overigens volkomen uit de lucht was gegrepen, maar wel de hand te leggen op de Fransche oorlogsschepen. VERTRAAGDE ONTWAPENING VAN FRANKRIJK. Een Havas-communiqué maakt beleend, dat Italië er spontaan in heeft toegestemd de bepalingen in het wapenstilstandsver drag betreffende de Fransche marine en liet Fransche luchtwapen soepeler uit te leggen. Het Fransche telegram, waarin hierom werd verzocht heeft een telegram gekruist van den wapenstilstandscommis sie te Turijn, waarin Frankrijk alle vrij heid werd gelaten wat betreft de voor- loopige toepassing van de bedoelde bepa lingen. Berlijn had Rome de vrije hand gelaten om deze beslissing in de Middel- landsche Zee te nemen. ENGELSCHE SCHEPEN IN INDO-CHINA IN BESLAG GE NOMEN. De autoriteiten van Fransch Indo-China hebben, naar Domei uit Hanoi meldt, j.l. Zaterdag alle Engelsche schepen in 'de haven van Haiphong in beslag genomen. Oorlogsverklaring van Frankrijk aan Engeland? Het D.N.B. meldt uit Tokio: De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft heden in een persconferentie' verklaard, dat de Japan- sche regeering onbevestigde berichten ont vangen heeft, volgens welke Frankrijk het voornemen heeft Engeland den oorlog te verklaren. Mocht liet zoover komen, dan moet er op gerekend worden, dat ook in het Verre Oosten botsingen tusschen Fran- schen en Engelschen ontstaan. Tevens verwees de woordvoerder naar de jongste persberichten, volgens welke de Fransche autoriteiten in Haiphong reeds Britsche schepen hebben vastgehouden. Japan zal dienovereenkomstig voorzorgs maatregelen nemen. Het D.N.B. meidt uit Berlijn Volgens den Londenschen berichtendienst heeft de Ameri- kaansche journalist Knickerbocker ter recht vaardiging van den Engelschen overval op de Fransche vloot beweerd, dat het voor Enge land een levenskwestie is geweest, te verhinde ren, dat de Fransche vloot in Duitsche handen zou vallen. Volgens een zoogenaamde mededee ling van Fransche zee-officieren, kan hij, Knickerbocker, verklaren, dat de Duitschers ieder middel hebben aangewend om de Fransche zee-officieren te intimideeren en tot dc capitu latie te bewegen. De Duitschers zouden de Fransche admiraliteit hebben medegedeeld, dat, voor het geval de Fransche oorlogsmarine zich niet sou overgeven, alle vrouwelijke gezinsle den der Fransche jnarinc-officieren en matrozen in een concentratiekamp gebracht zouden wor den. De voorzitter van de Fransche delegatie van de wapenstilstandscommissie, generaal Huntzi- ger, heeft op voorstel van het opperbevel van de weermacht, op deze beweringen van den Amerikaanschen journalist het volgende ge antwoord „Allereerst is het onjuist te beweren, dat de Duitsche regeering de uitlevering van de Fran sche vloot heeft gevraagd. Artikel acht van het wapensülstandsverdrag verleent Frankrijk, wat dit betreft uitdrukkelijke waarborgen, zoowel voor den duur van den wapenstilstand als ook voor den daaropvolgendén vrede. Frankrijk be houdt dus zijn vloot. Het is besloten zijn vloot aan niemand uit tc leveren. Wat betreft de zeer schandelijke intimidatiemiddelen die toegepast zouden zijn om de Fransche vloot tot overgave aan Duitschland te bewegen, verklaar ik cate gorisch, dat deze geheel en al verzonnen zijn. Vooral is op geen enkele wijze gedreigd met het interneeren van de vrouwen der Fransche marinemanschappen in een concentratiekamp, indien de Fransche schepen niet aan Duitsch land zouden worden uitgeleverd". BLOEDIGE INCIDENTEN EN MEXICO. Gisteren zijn in geheel Mexico de ver kiezingen gehouden voor het president schap der -epubliek. In vele plaatsen zijn daarbij incidenten en schietpartijen ont staan tusschen de aanhangers der ver schillende candidaten. Alleen in de hoofdstad en omgeving werden vijftien personen gedood en on geveer vijftig gewond. De uitslagen der stemming waren Zondagavond nog niet bekend. De Nederlandsche weermacht droeg haar penningske bij yoor de collecte, welke Zaterdag in het middelpunt der algemeene belangstelling stond De Amsterdamsche verkeersagent moest een oogenblik zijn stopbord in den steek laten, om yoor de Nationale Collete te offeren waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W. den Boer 183ste JAARGANG NUMMER 154

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1