STADSNIEUWS Goes HET BURGERLIJK ARMBESTUUR. Een aantal bijz on tl erhe tien Door het eerste jaarverslag van het Goe- sche Burgerlijk Armbestuur, waaruit we gisteren reeds een en ander overnamen, komt deze zoo belangrijke instelling nader tot de gemeenschap, vooral omdat dit jaar verslag zulk een overzichtelijk beeld geeft van aard en omvang der bemoeiingen. Hier onder laten we nog een aantal der voor naamste bijzonderheden volgen. Het bestuur was begin van dit jaar als volgt samengesteld A. de Roo, voorzitter W. van Strien, secr.-penn., afd. armen zorg: I. Wessel, J. Pouwel, C. C. v. d. Does, P. Crucqa£d. weeshuisT. Fabery de Jonge, mr. J. H. M. Stieger, E. C. van Dis sel, J. Zandee Azn. regentessen weeshuis J. StiegerRijk, J. C. WeedaBroeder, G. BrinkTorenaar, M. W. Flinkde Kruy- ter. De afd. armenzorg en de regentessen vergaderen wekelijks, de afd. weeshuis naar behoefte. Voor algemeene beheerszaken werden in 1939 vier gecombineerde verga deringen gehouden. De „commissie voor pachtzaken", bestaande uit de heeren Van Dissel, Stieger en Pouwel, kwam tweemaal bijeen. Verleende ondersteuning. Het aantal geregelde ondersteunden ouden van dagen, hulpbehoevenden, wedu wen e.a.) bedroeg 1 Jan. 88 en 31 Dec. 102 personen, aan wie per week respectievelijk 428 en 461.27 werd uitgekeerd. Totaal was het bedrag 22.954.77 of gemiddeld per week en per persoon 4.65. Dat dit be drag betrekkelijk laag is staat in verband met het feit dat een dêel dezer ondersteun den ouderdomsrente genieten of mede door derden gesteund worden. Tijdelijke ondersteuningen in geld wer den verleend aan die door verschillende om standigheden zonder voldoende inkomen waren als door ziekte, ongeval, werkloos heid, kleine neringdoenden. 1 Jan. werden van deze groep 77 personen per week met 384.45 en Dec. 81 personen per week met f 392.85 gesteund. Totaal werd aan deze groep uitbetaald 18.010 of per week en per persoon gemiddeld 5. Een derde groep bevat de voorzieningen voor zeer korten tijd (behoeftigheid, ziek te, ongeval, aanvulling ziektegeld, reis geld voor ziekenbezoek of begrafenissen van familieleden). Hiervoor werd totaal f 15.134.83 uitgekeerd. Aan doortrekken- den werd door den inspecteur van politie aan totaal 26 personen 41.90 verstrekt. Voor kerstgaven werd 236.40 en voer brandstoffen 2344.68 uitgetrokken. Voorts werd nog steun verleend door het in pacht geven van kleine perceeltjes tuin grond, die van de gemeente Goes voor 100 per h.a. gepacht en tegen denzelfden prijs verpacht worden. In 1939 werd 7.01.08 h.a. gepacht en in 69 perceeltjes onderver- pacht. Aan het „Brokkenhuis" werd een bijdra ge van 150 verstrekt, doch anderzijds be hoefde, door de prijzenswaardige werk zaamheid van deze instelling slechts een bedrag van 283.72 uitgetrokken te wor den voor kleeding, ligging en deksel. Diversen. De armlastigen krijgen doktershulp van den gemeente-arts in wiens jaarwedde door het B. A. 806 wordt bijgedragen. De me dicijnen worden door de twee Goesche apo theken om beurten geleverd. Doorloopend consent voor vrij dokter en medicijnen had 1 Jan. 30 gezinnen en 26 alleenstaande per sonen en 31 Dec. 27 gezinnen en 26 al leenstaande personen terwijl 81 bonnen voor losse gevallen werden afgegeven. Voor totaal 1890 recepten werd 1176. Op gemiddeld per recept 0.62 betaald. Voorts draagt het B. A. 100 bij in de jaarwedde van de gemeente-verloskundige, die in 1939 in opdracht vair het B. A. 13 verlossingen verrichtte. Aan premieën voor het doktersfonds werd 163.90 bijgedra gen; voor bandages, brillen enz. werd 132.82 betaald, terwijl in 50 gevallen, op voorschrift van den gemeente-arts, hulp door specialisten verleend moest worden (operaties, oor-, huid-, oog-, zenuwziekten enz.) waarvan de kosten 1267.63 bedroe gen. Tenslotte vallen onder deze rubrieken nog de begrafeniskosten voor armlastigen, die slechts 109.40 bedroegen (voor twee begrafenissen), omdat de meeste onder steunden lid zijn van een begrafenisfonds, fonds. Het totaal aantal personen en gezinnen, die in 1939 gesteund werden bedroeg 221 mannen en 22 vrouwen als gezinshoofden en 32 mannen en 24 vrouwen als alleen- wonenden, of totaal 299 personen. Van de ze ondersteunden waren, er 3 onder de 21 jaar, 168 tusschen 21 en 50 jaar, 59 tus- schen 50 en 65 jaar en 69 boven 65 jaar. De ondersteunden waren verder nog te on derscheiden in 202 protestanten, 90 katho lieken en 7 behoorden tot een andere of geen kerkelijke gezindte. EEN KABELBALON. Gistermorgen bood een langs Goes drij vende kabelballon aan vele honderden kij kers een eigenaardig schouwspel. De gril lige vormen kwamen in het felle zonlicht goed uit, temeer daar het groote gevaarte, dat zich op aanzienlijke hoogte bevond, zeer langzaam, in Oostelijke richting dreef. AGENDA „EIectro"-Bioscoop te Middelburg. Van Vrijdag 5 t/m Woensdag 10 Juli „Het circus komt" en „Mrs. Cheyney's ver dwijning". „Alhambra"-Theater" te Vlissingen. Van Vrijdag 5 tot en met Dinsdag 9 Juli „Midnight" en „Pleegkinderen". „Grand-Theater" te Goes. Vrijdag 5, Zaterdag 6, Zondag 7 en Dinsdag 9 Juli„Maria Bona" en „Sheriff Cas- sidy". Raad van voorücMing der Nederlandsche Pers. Te 's-Gravenhage heeft op uitnoodiging van den Raad van voorlichting der Ne derlandsche pers een koffietafel plaats gevonden. Van Duitsche zijde gaven van hun be langstelling blijk de heeren oberregierings- rat Hushahn, pressedezernent W. Janke en H. J. Spei'ling. Tijdens den maaltijd, die een zeer een voudig karakter droeg, werd een inleiding gehouden door den voorzitter van den Raad van voorlichting, dr. T. Goedewaa- gen (hoofdredacteur van de Waag) uit Haarlem, waarin hij doel en werkwijze van den Raad uiteenzette. Spreker begon met eraan te herinneren, dat in de eerste weken na de capitulatie, de situatie der pers vrij moeilijk was, zoowel uiterlijk als innerlijk. Men zocht naar een houding, een perspectief. Jaren lang had men zich in Nederland met miskenning der werkelijkheid eenzijdig ingesteld. Men leefde in een schijnwe reld van Duitsche makelij Men wist niet wat ei' in Europa geschiedde, welke we reldhistorische gebeurtenissen aanstaande waren. Men was zijn houvast, zijn hou ding kwijt. Juist in die dagen vond het initiatief plaats, waarvan de Raad van voorlichting het gevolg .was. Op den voorgrond van het streven van den Raad stond van begin af aan het Nederland sche belang, maar daarom tevens de juiste en met de werkelijkheid overeenkomende verhouding van ons land t.a.v. de Duit sche volksgemeenschap en haar cultuur. Tweede kémpunt was daarbij het her stel der Nederlandsche pers, haar hervor ming en opbouw. Spr. sprak er zijn vreugde over uit, dat dit initiatief door de Duitsche autori teiten met zooveel begrip en waardeering is ontvangen en dat de Raad haar moei lijken arbeid in het bezit dier volle sym pathie xon aanvangen. Als taak van den Raad noemde dr. Goe- dewaagen drieërlei: voorlichting onzer pers, bemiddeling tusschen haar en de overheid, mobiliseering van de werkers der pers. Het verheugde spreker zeer, dat hij de aanwezigen mededeeling kon doen van het feit, dat twee leidende vereenigingen van uitgevers van nieuwsbladen en perio dieken, nl. de Nederlandsche Periodieke Pers en de vereeniging „de Provinciale Pers", over opheffing dier beide vereeni gingen tot volledige overeenstemming zijn gekomen. Daarvoor in de plaats komt de „vakgroep de provinciale en periodieke pers" (P.P.P.L.) welke, als later de Ne derlandsche perskamer tot stand is geko men de belangen van alle niet dagelijks verschijnende kranten en alle vaktijd schriften en overige periodieken zal be hartigen. Deze vakgroep is -corporatief gedacht. Dr. Goedewaagen voegde hier nog aan toe, dat ook van de zijde van uitgevers van dagbladen reeds plannen bestaan om tot stichting van de vakgroep „dagbladen" te geraken. Deze plannen hadden den bij val van den Raad van voorlichting, doch waar de reeds bestaande organisatie „de Nederlandsche Dagbladpers" tal van ja ren nuttig werk heeft verricht, meende spreker, dat men deze vereeniging eerst in de gelegenheid diende te stellen zich zelf om te vormen en als vakgroep „dag bladen" bij den raad aan te sluiten. Als' derde verrassing deelde de voorzit ter mede, dat het initiatief was genomen voor de oprichting van een „verbond van Nederlandsche journalisten". De belang stelling voor dit nieuwe instituut, dat alle Nederlandsche journalisten van goeden naam als „vakgroep journalisten" zal ver eenigen is zeer groot. Het verbond heeft o.m. de taak een re geling te treffen tot verbetei'ing van de sociale positie van den journalist, zoo zette in zijn boeiend betoog dr. Goede waagen uiteen. Het einddoel van de voorbereidende werkzaamheden van den Raad van voor lichting noemde spr.; den opbouw eener Nederlandsche perskamer. Werkelijke ordening der pers is alleen mogelijk -als boven alle particuliere, be langen het welzijn van het geheele volk overweegt, wanneer een lichaam met pu bliekrechtelijke bevoegdheid op den duur werkelijk de geheele pers omvat. Zulk een lichaam zal met het volksche begin sel als uitgangspunt, de pers kunnen or denen op een wijze, die tot nu toe als on mogelijk werd beschouwd. Deze ordening der pers zoo merkte spr. op is reeds van zelf aan den gang. De perskamer zal streng in haar oor deel omtrent bevoegdheid en betrouwbaar heid zijn een strengheid, die zij ontleent aan haar volksche instelling. Na de rede van den voorzitter', sprak dr. A1 b. van de Poel nog enkele woorden over het Volksche beginsel. Dit beginsel beteekent een teruggrijpen naar de natuur en haar schepper, welke beide hooge waarden door de Fransche revolu tie en de hierna komende tijden in dis- crediet zijn gebracht. De heer M. M. Rost van Tonnin- g e n, lid van den Raad van voorlichting, hierna sprekende, constateerde, dat de basis der samenwerking tusschen de Ne derlandsche persorganen bestaat in de volksche verbondenheid, welke tenslotte het begrip der vrijheid is. De besten van ons volk moeten aan de spits der natie marcheeren. Ik heb thans -vele vroagere tegenstanders ontmoet, maar wij moeten over het verleden een spons halen. Het verleden heeft ifgedaan, wij moeten vooruit zien. Uit liefde voor ons volk moeten wij daarom den eerlijken te genstander van vroeger eerlijk tegemoet treden. Na de toespraak van mr. Rost van Tonningen, nam als laatste presse-dezer- nent W. Janke het woord. Spr. zeide volledig begrip te hebben voor de moei lijkheden en zorgen, waarmede de Neder landsche pers thans te kampen heeft, maar verklaarde ook van zijn kant met de meeste intensiteit te zullen medewerken aan de oplossing dézer problemen, waarbij hij zich echter niet v ;.lde mengen in za ken welke uitsluitend behooren tot het gebied dei' Nederlandsche pers zelf. Officiëele Publicaties. AANMELDING DOOR PERSONEEL VAN DE NEDERLANDSCHE WEERMACHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kermis van belanghebbenden, dat in gevolge de bevelen van den Duitschen Commissaris voor de demobilisatie van de Nederlandsche Weermacht, de sedert 15 Mei j.l. met groot verlof gezonden on derofficieren, korporaals en soldaten, zich vóór of op 8 Juli 1940 weder bij den bur gemeester van hun gemeente moeten aan melden, zulks wanneer zij tot dusver geen arbeid konden vinden of weder werkloos zijn geworden en een vrijwillige aanmel ding voor arbeid in Duitschland niet heeft plaats gehad. Voor bedoelde aanmelding zal meer spe ciaal zitting worden gehouden tel' gemeen tesecretariaat, afdeeling Militaire Zaken, op Zaterdag 6 Juli a.s. van 9 uur v.m. tot 12 uur en op Maandag 8 Juli a.s. van 9 tot 12.30 uur en van 2 tot 5 uur. Het is' noodzakelijk bij de aanmelding het zakboekje en hqt trouwboekje over te leggen. Vlissingen, 5 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. Afsluiting verkeer Dijkstraat tusschen de Piet Heinstraat en de Van Galenstraat. Burgemeester en Wethouders van Vlis singen: brengen ter openbare kennis, dat de Dijkstraat tusschen de Piet Heinstraat en de Van Galenstraat voor het verkeer met alle motorrijtuigen, met rijwielen, met alle rij- of voertuigen geen motorrijtuigen of rijwielen zijnde en vee, van 6 Juli a.s. af tot nadere aankondiging zal zijn afgeslo ten, Vlissingen, 5 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders voornoemd, VAN WOELDEREN. ft De Secretaris, F. BISSCHOP. BEZICHTIGING NOLLEBOSCH. Burgemeester en Wethouders der ge meente Vlissingen; brengen ter openbare kennis, dat van Zaterdag 6 Juli a.s. tot en met Zondag 29 .September d.a.v. het Nol- lebosch kan worden bezichtigd op Woens dag en Zaterdag van 2 tot 6 uur n.m. en op Zondag van 10 uur v.m. tot 6 uur n.m. Toegangskaarten a. voor gezinnen en personen a 25 cent, geldig voor het seizoen. Kinderen bene den 16 jaar uitsluitend onder geleide. Kaarten verkrijgbaar ten gemeentehuize (bodenkamer) en Chef Badbedrjjf van he den af; b. voor werldooze gezinnen en personen 10 cent. Kaarten verkrijgbaar van he den af alléén op het bureau voor Sociale Zaken, Hendrikstraat, geldig voor het sei zoen. c. voor vreemdelingen, buiten Walche ren, dagkaarten kosteloos verkrijgbaar aan den ingang van het Nollebosch. Het plantsoen wordt in de hoede van het publiek aanbevolen. Losloopende hon den worden niet toegelaten. Vlissingen, 5 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen, VAN WOELDEREN. De Secretaris, F. BISSCHOP. UITGELEENDE MILITAIRE PAARDEN, NOG IN DEZE GEMEENTE AANWEZIG, BEHOEVEN NIET AFGELEVERD TE WORDEN. De Burgemeester van Vlissingen; brengt ter openbare kennis, dat de militaire paarden (Duitsche, Ne derlandsche, Belgische, Fransche en En- gelsche) met toebshooren (zooals zadel, tuig en wagen), alsmede de ten behoeve van den landbouw uitgeleende paarden voor zoover nog in deze gemeente aan wezig, NIET afgeleverd behoeven te wor den. Vlissingen, 5 Juli 1940. De Burgemeester voornoemd, VAN WOELDEREN. AANVRAGEN VOOR NOODWONINGEN Burgemeester en Wethouders van Mid delburg brengen ter openbare kennis: I. dat zij, die in aanmerking wenschen te komen voor het huren .-an een der door de Gemeente te bouwen noodwonin gen, zich daartoe schriftelijk vóór Don derdag 14 Juli 1940 moeten opgeven ten kantore van den dienst van Gemeente werken, alwaar nadere inlichtingen te dier zake verkrijgbaar zijn; II. dat reeds gedane opgave voor het huren eener noodwoning niet behooren te worden herhaald. Middelburg, den 5 Juli 1940. Burgemeester en Wethouders van Middelburg, DE BORDES, Voorzitter. M. VAN DER VEUR, Secretaris. INENTING TEGEN POKKEN. Burgemeester en Wethouders van Bres- kens brengen ter openbare kennis, dat ge legenheid bestaat om zich kosteloos te gen pokken te laten inenten en wel voor 1. personen hoven 6 jaar, Dinsdag 9 Juli 1940 van 2—5 uur n.m. in de Be- waarschool; 2. Kinderen beneden 2 jaar, Woens dag 13 Juli 1940 om 3 uur n.m. ten huize van dr. Broodman. Breskens, 1 Juli 1940. Burg. en Weth. van Breskens, J. P, DROST, Burgemeester. J. H. EEKHOUT, Secretaris. AANKLACHT TEGEN MILITAIREN RECHTER IN BELGIË. Volgens de Belgische bladen, heeft de Belgische procureur-generaal een aan klacht ingediend tegen den voormaligen hoogsten militairen rechter Ganshof van der Meersch, die er van beschuldigd wordt een groote rol te hebben gespeeld bij de uitlevering aan Frankrijk van Belgische en Duitsche staatsonderdanen, alsmede van personen van andere nationaliteit. Van der Meersch wordt tevens aangeklaagd van hoogverradelijke uitlatingen tegen ko ning Leopold. De procureur-generaal heeft reeds den vroegeren senator Van Dieren verhoord, die onlangs Van der Meersch in het paleis van justitie een ooi-vijg heeft toegediend. DE K0LENV00RZ1EN1NG. Naar het Vad. verneemt ligt het in het voornemen bijzondere omstandigheden voorbehouden nog ten minste twee maal één vijfde van de hoeveelheid kolen, die men in het afgeloopen stookseizoen heeft gebruikt, toe te wijzen. Drie vijfden van de hoeveelheid van het vorige sei zoen zal men dus ten minste kunnen ont vangen. Voorts dient men er op voorbereid te zijn dat de verwarmingsinstallaties den aanstaanden winter niet van stookolie zullen worden voorzien. Bij de beschik baarstelling van anthraciet en cokes is echter een regeling getroffen, die het mo gelijk maakt dat ook zij, die tot nu toe met olie stookten een redelijke hoeveelheid vaste brandstof kunnen krijgen. Men heeft in dit verband een omrekeningscijfer aan genomen: tegenover 1000 1 stookolie in het afgeloopen seizoen gebruikt, komt nu te staan 1250 Kg anthraciet of 1400 kg cokes. Nieuw Amerikaansch defensieprogramma. ER IS 5 MILLIARD DOLLAR MEE GEMOEID Naar Associated Press uit Washington meldt, zal de volgende week in den vorm van een boodschap aan het congres een aanvullend defensieprogramma worden voorgelegd, waarmede een bedrag van in totaal 5 milliard dollar gemoeid is en waarvan de bijzonderheden gisteren in het Witte Huis besproken zijn. Het defensie programma voorziet in de massaproductie van vliegtuigen, tanks, geschut en gemo toriseerde eenheden. Vier milliard dollar is bestemd voor het leger, de rest voor de vloot. Bouw van oorlogsschepen. Het Amerikaansche ministerie van ma rine heeft gisteren de bouwopdrachten verstrekt voor drie vliegtuigmoedersche pen en twee kruisers, met een gezamen lijke waarde van 169 millioen dollar. Het betreft hier de laatsten van 92 oorlogs schepen, waarvoor het congres de gelden heeft gevoteerd. EGYPTE EN DE OORLOG. VERKLARINGEN VAN ALI MAHER PASJA. Het D.N.B. meldt uit Rome: De kortgeleden afgetreden Egyptische ministerpresident, Ali Maher Pasja, heeft in een kleinen kring van senatoren de gebeurtenissen medegedeeld, die geleid heb ben tot zijn aftreden. Uit deze mededee- lingen, die gepubliceerd worden in de Mes- saggero blijkt, dat de koning het af treden van Maher sléchts heeft aanvaard om Egypte een ernstige buitenlandsche crisis te besparen. Ali Maher verklaarde, dat het Engel- sche opperbevel onmiddellijk na de deel neming van Italië aan den oorlog den eisch tot hem had gericht zonder raad pleging van het. parlement terstond aan Italië en Duitschland den oorlog te ver klaren en Egyptische troepen in den strijd te werpen tegen Italië. Dezen eisch van het Engelsche opperbevel heeft hij catego risch afgewezen met de verklaring, dat hij onder geen beding een schending van de grondwet kon toelaten. Volgens de grond wet is de regeering niet gerechtigd om dergelijke beslissingen over oorlog of vre de te nemen zonder het parlement te ken nen. Na zijn weigering heeft het En gelsche opperbevel in bruusken vorm van den koning het aftreden van Ali Maher Pa-sja geëischt. Daarbij bracht het de motiveering naar voren, dat de regeering „niet meer in overeenstemming was met de volksgevoelen^ en in tegenspraken was gekomen met den geest van het Engelsch- Egyptische verdrag van 1936". De koning heeft daarop alle vroegere ministerpresi denten, de voorzitter van kamer en senaat Maller bracht voor hen rapport uit over en de partyleiders bijeengeroepen. Ali heden van Egypte, dat de Engelschen open den eisch der Engelschen, dat Egypte zou gaan deelnemen aan den oorlog. In deze vergadering, zoo verklaarde spr. verder, heerschte volledige overeenstem ming over de opvatting, dat de Engelsche eisch «en wederrechtelijke inmenging vormde in de binnenlandsche aangelegen heden van Egypte, dat de Engelsche open lijk in .tegenstelling waren gekomen tot de tusschen Engeland en Egypte bestaande verdragsovereenkomsten, maar dat in het belang van het land en ter oplossing van de crisis de regeering Maher moest af treden. Ali Maher wees er voor de senatoren op, dat Egypte onder geen beding zal gaan deelnemen aan een oorlog tegen Italië en oat Egypte tegenover Engeland alleen de in verdragen vastgelegde over eenkomsten moest nakomen. AFSCHUWELIJKE DADEN VAN FRANSCHE KOLONIALE SOLDATEN. Het D.N.B. meldt uit Parijs In de nabij heid van Wincq is een afschuwelijke vondst gedaan. Fransche gevangenen vestigden er de aandacht op, dat in deze streek de ze vende batterij van het 24ste Fransche kolo niale regiment artillerie lag, waar c.e ergste wreedheden tegen gewone Duitsche gevan genen door de koloniale soldaten waren ge pleegd. Uit een nader onderzoek bleek het volgende Drie Duitsche soldaten waren in de han den dér gekleurde soldaten gevallen. Zij werden door de negers aan een boom gebon den en van ongeveer 30 meter afstand met een machinegeweer beschoten. De uniform dezer soldaten was gedeeltelijk verbrand, gedeeltelijk doorzeefd met bajonetsteken. Met de geweerkolf had men den soldaten den schedel ingeslagen. Verder werden er lichaamsdeelen gevonden. Voorts meldde het D.N.B. nog uit Berlijn: Men heeft thans een nieuw bewijs gevonden voor het dooden van een Duitschen vlieger, die achter de vijandelijke linies een nood landing had gemaakt. Op 7 Juni is bij Ven- dresse een notitieboekje gevonden, dat toe behoorde aan den kok van een hoogge plaatst Fransch officier en dat talrijke be langwekkende aanteekeningen bevatte. Op den 13en Mei stond opgeteekend nood landing van een Duitsch vliegtuig, de. vlic ger door de menigte gelyncht. Wat te doen met goud en juweelen Bij vele juweliers in het geheele land ko men dagelijks telefonische en mondelinge aanvragen binnen waaruit blijkt, dat de zg. „deviezen-verordening" niet of niet vol doende begrepen wordt. Het komt ons ge- wenscht voor de bepalingen hier nog eens duidelijk te herhalen Iedereen, hetzij particulier, handelaar of bestuur van een venootschap is verplicht zijn voorraad goud, zilver en platina of metalen, die tot de platina-groep behooren, aan de Nederlandsche Bank aan te bieden op een formulier, dat bij de Bank verkrijg baar is. Het metaal zelf wordt dus niet op gezonden, alleen de omschrijving. De bedoe ling is, een overzicht te verkrijgen van de aanwezige grondstoffen, waaron der ook munten gerangschikt worden. Voor zoover het fabrikanten betreft, vallen ook de zg. half-fabrikaten hieronder. Dit is echter een vorm, die de par ticulieren niet kennen. Het opgeven van sieraden, tafelzilver, gebruiks voorwerpen van edel-metaa! of horlo ges is dus niet de bedoeling, evenmin de munten, die tot sieraden verwerkt zijn. Het spreekt dus vanzelf, dat de aan schaffing van deze voorwerpen aan geen enkele beperking gebonden is zelfs de stamkaart is er niet voor noodig. Ook de sieraden, die met diamant of andere stee- nen bezet zijn, vallen geheel buiten de ver ordening en kunnen dus vrij verhandeld worden. Duitschlands luchtwapen doet aanval op Engeland. HET EEGERBERICHT. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakte Dqnderdag bekend: Een duikboot onder bevel van den eer sten luitenant ter zee Endrasz heeft een torpedotreffer geplaatst op het nieuwste Britsche vliegtuig-moederschip „Illustre- ous". Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 3 Juli in het Kanaal en aan de Noord zee Britsches haveninstallaties, kustforti- ficaties, vliegvelden, barakkenkampen, en inrichtingen van de bewapeningsindustrie aangevallen. Zoo werden het manoeuvre- terrein Aldershot, de vliegtuigfabriek Rea ding en zware kustbatterijen bij Newhaven met succes met bommen bestookt. Bij een aanval op een Britsch convooi op het Kanaal kreeg' een groot schip twee zware homtreffers. Britsche vliegtuigen wierpen, beschermd door laag hangende wolken, in den loop van den dag van Woensdag op verscheidene plaatsen in Noord- en West-Duitschland bommen neer. Hierbij vielen zij op gewetenlooze wijze de burgerbevolking aan, waarbij in Ham- burg-Barmbeck 11 kinderen, 3 vrouwen en 1 man gedood en 11 kinderen en 9 vrouwen zwaar gewond werden. Ook in den nacht op 4 Juli vlogen eenige vijandelijke vliegtuigen België en. Neder land binnen, zonder echter noemenswaar dige schade aan te richten. Zes vijandelqke vliegtuigen werden vernietigd, 4 Duitsche vliegtuigen worden vermist. in Kloppende HooWpijn. Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mynhardtjes" Doos 10 en 50 ct. SPORT VOETBAL MiddelburgR.C.S. Zondag a.s. speelt het eerste elftal van Middelburg tegen R.C.S. I op het gemeen telijk sportterrein te Middelburg. De baten worden gelijkelijk verdeeld tusschen het Middelburgsche Hulpcomité en het Hulp actie-comité van de M.V. A.V. Middel burg. Er wordt een voor-wedstrijd gespeeld tusschen een adspiranten-elftal van Middel burg en een adspiranten-elftal van R.C.S. „Zierikzee" en „Burgh" uit den Z.V.B. De vereenigingen „Burgh" en Zierikzee" zagen zich tengevolge van de' bijzondere omstandigheden en de daaruit voortvloeien de financieele gevolgen genoodzaakt het lidmaatschap van den Z.V.B. op te zeggen. HaarlemDen Haag 22. Voor de stedencompetitie is Woensdag avond te Haarlem de stedenwedstrijd HaarlemDen Haag gespeeld, welke eindigde in een gelijk spel (2—2). „PARACHUTISTEN" IS BUITENSPEL STAAN! Te Sofia werd onlangs een voetbalwed- strijd gehouden tusschen de stedelijke elf tallen van Sofia en Berlijn, welke 'door de Duitsdhers met 30 gewonnen werd. Daarbij werd een nieuwe vakterm gelan ceerd, ontleend aan het huidige oorlogs spraakgebruik. Iedere keer, dat een speler buitenspel stond, riepen de toeschouwers niet „nastrani" d.w.z. buiten spel, maar wel „paraschutisti". Men gaf hierdoor te kennen, dat de speler, die buiten spel stond, achter de vijandelijke lijn streed, dus een „valschermjager" was. (Grondwet.) TENNISSEN Wedstrijden te Goes. De Tennisclub ,,'t Halve Maantje" te Goes zal op 12, 13 en 14 Juli a.s. open wedstrijden oi'ganisèeren in dames en heeren enkel, dub bel en mixed. Naar wij vernemen kan ieder voor deze wedstrijden inschrijven en behoeft men dus geen lid van den Ned. Lawn Ten- nisbond te zijn. Deelname wordt o.a. ver wacht uit Middelburg, Vlissingen en Bergen op Zoom. GYMNASTIEK Middelburgsche Turnver. „Wilhelmina". De dezer dagen gehouden ledenvergade ring van de Middelburgsche Turnvereeni- ging „Wilhelmina" heeft besloten do oefe ningen gedurende Juli en Augustus op het Gem, Sportterrein te houden en wel voor de -limes cn heeren op Dinsdagavond en voor de meisjes en jongens op Zaterdagmiddag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 6