Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant De Vlissingsche gasfabriek in de oorlogsdagen. 183ste JAARGANG NUMMER 152 VRIJDAG 5 JULI 1940 waarin opgenomen de Uitgave der Firma's F. van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 een» oei week oi 2 30 per kwartaal. Franco per post 12.50 per kwartaal. Afzonderlijke nummers 5 cent. APVERTENT8EPRUS; Van 1-5 regels 1 50, Iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement soeciale prijs. Kleine advertenties: van 1-5 -egels 0.50 iedere reqe' mee' 10 ct (max 8 regels) POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG) Dit nummer bestaat uit twee bladen Gashouder geraakt door vliegtuigbom en een voltreffer op de machinekamer. Ben der groote gashouders van de gas fabriek te Viissingen is doorzeefd door een springende vliegtuigbom. Een ander projectiel is terechtgekomen op het dak van de machinekamer. Het geheele dak werd vernield. In stukken en brokken viel het op de eronder staande machines. De machines moesten stopgezet worden. Ze waren trouwens onzichtbaar Verder kwamen er voltreffers op de oude watergasfabriek en op een grooten condensor. De bommen vielen op korten afstand van elkaar op het terrein van de Gasfabriek de bedoeling was duidelijk! En later kwamen de granaten. Wat de bommen heel hadden gelaten, trachtte het geschut van de andere partij nog te ver nielen. Overal op het terrein waren kui len, lag een chaos van steen en hout en verbogen ijzer. En in Viissingen zelf werd op 23 verschillende plaatsen de hoofdlei ding vernield. Hier en daar staken de dikke ijzeren buizen rechtstandig omhoog, door geweldige kracht naar boven ge wrongen. Dat een gashouder getroffen werd, was niet onoverkomelijk. Dat de machineka mer beschadigd werd, evenmin. Men kon zij het met groote moeite doorwer ken. Maar toen de deksels van de zuiver- kisten werden afgerukt, toen hielp er niets meer aan en moest het geheele be drijf stoppen. Dat gebeurde alles op 12 Mei. Het was? Zondag. Des morgens om half vijf had de eerste inslag plaats. Die stelde meteen den gashouder van 3500 M3 buiten wer king. De tweede voltreffer was 7 uur la ter. Hij vernielde, het dak van de machine kamer, dat donderend naar beneden stort te. Ook de groote gasmeter en talrijke andere toestellen werden beschadigd. De meter zelf geraakte in brand. De water leidingen en stoomleidingen, o.a. die naar de machinekamer, zaten vol gaten. Door werken was onmogelijk. Maar Viissingen en vele dorpen op Walcheren waren afhankelijk van deze Gasfabriek. Gelukkig was reeds geruimen tijd wij wezen daarop al eerder gewerkt aan een koppelingsinstallatie met de fa briek te Middelburg, zoodat eventueel de eene fabriek de andere zou kunnen helpen. Achter dit werk was groote haast gezet, op aanraden van den Commissaris der Koningin. Thans bleek wel duidelijk het nut hiervan. Weliswaar was de koppeling nog niet geheel gereed, maar toen de hulp van Middelburg werd ingeroepen, spande men daar onmiddellijk alle krachten in. Het nog ontbrekende gedeelte der kop peling dat over de Noordbrug werd in allerjjl aangesloten. Op den avond van den Tweeden Pinksterdag was men hierin geslaagd. Dinsdags reeds kon weer gas worden geleverd aan St. Laurens, Serooskerke en Domburg. Op Donderdag 16 Mei werd 't Zand en Koudekerke voorzien op den Zaterdag d.a.v. Souburg en Ritthem en op Maan dag 20 Mei Veere en Arnemuiden. Al deze dorpen, welke gewoonlijk hun gas betrek ken van Viissingen, werden nu voorzien door de gemeentelijke gasfabriek van Middelburg. Uiteindelijk werd op Woensdag 26 Juni ook Nieuw- en St. Joosland aangesloten. Uit het feit, dat deze laatste datum zoover afligt van den daarvoor genoemde, blijkt wel, dat er heel wat arbeid verzet is moeten worden. En dit was dan ook het geval. Op talrijke plaatsen waren leidingen vernield. De groote buitenleiding had op 15 plaatsen groote lekken. De gaten, ver oorzaakt door inslag van bommen en .gra naten, waren veelal door den luchtbe schermingsdienst dichtgegooid. Dit verge makkelijkte het verkeer, doch had het na deel, dat de hex-stellingsploegen van de gasfabriek alles later weer moesten op graven om te zien of de leidingen ter plaatse waren beschadigd. Dit was nogal eens gevaarlijk werk, wat ook bleek toen te Serooskerke een arbeider van een her- stellingsploeg bedwelmd werd door gas én bewusteloos weggedragen moest worden. Een ernstige bedwelming was het geluk kig niet. Dit werk gebeurt nl. altjjd door vei;scheidene menschen tegelijk, zoodat de een den ander kan bijstaan als er iets onverwachts geschiedt. Opnieuw uit! Men ruimde wat men kon. Alleen voor opruimingswex-k had men een week noo- dig, zoo groot was de ravage. Maar op 26 Mei kon men de. vuren weer aan maken. Dat was een vreugdevolle datum. De vreugde duurde echter slechts kort. Want nauwelijks waren de vuren gelegd of daar kwamen de gx-anaten aanfluiten. Zij besproeiden het terrein van de gas fabriek en de onmiddellijke omgeving. Dinsdag 27 Mei gaf de Duitsche overheid bevel, dat heel Viissingen geëva cueerd moest worden. Het personeel van de gasfabriek was nog op zijn post. Zoo kon men echter niets doen. De ovens, die een temperatuur moeten hebben van 1300 1400 graden Celsius, mogen deze tem peratuur slechts langzaam bereiken. On der een voortdurend bombardement, met overal ontploffende granaten, was dit na tuurlijk uitgesloten. Zoo was een groot deel van het personeel in den schuilkelder bijeen. Ook vele buurtbewoners, die ge hoord hadden van dezen inderdaad voortreffelijken schuilkelder, hadden daar' veiligheid gezocht. Maar Viissingen moest geëvacueerd worden. Men moest naar buiten, den kel der uit en de stad uit. En de vuren moest men weer dooven. De granaten suisden aan. Keer op keer sloegen zij vlakbij in. Het gevaar was groot. Maar men kon ook niet blyven zitten. Acht dagen mocht men daarna Viis singen niet in. Men zat niet stil in dezen tijd. Het tech nische personeel van Viissingen hielp de collega's van Middelburg. Wy spraken den directeur en den on der-directeur van de Gasfabriek te Viis singen, de heeren J. J. v. d. Jagt en L. E. Doornbos en beiden waren vol lof over de wyze, waafbp de Gemeentewerken van Middelburg hulp hadden geboden. En ook hun eigen personeel, dat zijn moeilyken en gevaarvollen plicht steeds zonder een woord van tegenspraak of ontevredenheid had uitgevoerd, werd door belde heeren ten zeerste geloofd. Maandagmiddag bracht de heer v. d. Jagt van de. Duitsche Kommandantur te Middelburg het verlossende bericht mee „Wy mogen Viissingen weer in". Den volgenden dag begon men met volle kracht weer aan den arbeid. „Wanneer krijgen wij gas?" was alom de vraag. En die vraag was het heele personeel een aansporing. Daaruit bleek hun steeds opnieuw hoe onmisbaar hun bedrijf en hun werk was. Op 6 Juni kon men eindelijk de ovens weer laden. De vraag „wanneer krijgen wij gas" was weer een stap dichter bij de beant- woording. Men zal uit het voorgaande begrepen hebben, dat deze vraag niet gold voor de „dorpsleiding" van de Vlissingsche Gasfa briek. De aangesloten dorpen werden im mers bediend vanuit Middelburg. Voor Viissingen was dit evenwel niet mogelijk. Daax-voor was de druk niet groot genoeg. Doch de buitengemeenten hebben veelal bijna niet eens gemerkt, dat er tijdelijk geen gas was. 50.000 DIRECTE SCHADE. De directeur schatte de directe schade welke het bedrijf heeft geleden, op 50.C00. Daax-bij komt dan natuurlijk nog de bedrijfsschade. Wat de afname betreft, valt deze mee, welke meevaller echter een groote schaduwzijde heeft. Men zou ver wachten, dat de afname sterk gedaald zou zijn, doordat vele gezinnen volgens een officieuze schatting 600 Viissingen verlaten hebben. Doch het gasvex-bruik is integendeel sterk gestegen. Dit komt na tuurlijk doordat er weinig petroleum en kolen verkrijgbaar zijn. De f 50.000 directe schade is een schat ting, welke nog wel iets te laag zou kun nen blijken. Immers op het Eiland bijv. waar groote gedeelten leiding afgesloten zyn, omdat er toch niemand woont en om dat de leidingen beschadigd zijn, weet men niet den juisten omvang van die schade. In de hoofdleiding in de stad zyn, zooals gezegd, op 23 plaatsen buisbi'euken ge constateerd. De reparatie werd ook zeer bemoeilijkt doordat de waterleidingbuizen eveneens veelal vernield waren, zoodat dikwyls de gasbuizen vol water stonden. Als voor beeld hoe niet alleen vlakbij Viissingen de leidingen werden vernield, maar hoe zjj ook veel verder schade opliepen, werd ons genoemd het feit, dat op 21 Mei de hoofd buis op den Koudekerkscheweg, bij Toren vliet, door een granaat gewoon doorge- ten werd Maar er werd hax-d gewerkt. Zoolang het licht was en is, werd en wordt gear beid. Speciale ploegen zijn aangenomen voor dit werk. Thans is alles tijdelijk her steld. De getroffen gashouder vertoont vele roode menieplekken daar hebben gaten gezeten van een springende granaat. Talrijke gebouwen op het terrein van de Gasfabx-iek hebben nieuwe muren of ge deelten van muren. De machinekamer heeft een nieuw dak. Voorloopig is alles waterdicht en dat is het voornaamste er kan weer gewerkt worden. Op Vrjjdag 7 Juni begon de fabriek in kleine hoeveelheden gas te leveren aan Viissingen en na 1 Juli werden weer alle aangesloten dox-pen voorzien. De grootte van de vernieling kan men nagaan uit het feit, dat op het Eiland bijv. een gat geslagen is van 30 M3, waar Amstei dammers en vreemdelingen kunnen de hoofdstad weer be zichtigen per rondvaartboot. De eerste dienst, varend op houtgas, is geopend De diplomatieke betrekkingen tusschen Frankrijk en Engeland verbroken. Het D.N.B. meldt uit Genève: De Px*an- sche regeering deelt officieel mede Vicliy, 4 Juli. De Donderdagmorgen onder voorzitterschap van president Le brun bijeengekomen ministerraad heeft, na kennis te hebben genomen van den xxiet te rechtvaardigen aanval, dien een machtig Engelsch eskader heeft ondernomen op een Fransch eskader by Mers el Kebir, en na dat hjj zyn waardeering tot uitdrukking had gebracht over den heldenmoed der vloot, besloten de diplomatieke betrekkin gen met Engeland te verb-eken. OVERWINNINGSGEHUIL IN HET LAGERHUIS. Omtrent de Lagerhuiszitting van giste ren (zie 2e blad) meldt het Zweedsche blad Svenska Dagbladet nog, dat, nadat Chur chill had gesproken over de ovex-winmng op de Fransche vloot en met tranen in de oogen was gaan zitten, een overwinnings- gehuil losbrak, zooals men dat volgens de woorden van neutrale correspondenten se dert tientallen jax-en in het Lagerhuis niet meer had beleefd. Het geheele Lagerhuis, zoo meldt het blad uit Londen, stond op, riep hoera en klapte in de handen. Het tu mult duurde minutenlang, ofschoon derge lijke betoogingen in het Britsche parlement zijn verboden. Honderden riepen, snikten en wenkten, met hun zakdoeken. Deze emotie, zoo melden de Zweedsche correspondenten, is vertroebeld door het feit, dat de eerste groote zeeslag van den oorlog juist uitge vochten werd tegen de vloot van den tot dusver intiemsten bondgenoot van Enge land. Nederlandsch Clearingiristituut. WACHTTERMIJN BIJ DE UIT BETALING HEER TE LANDE. De directie van het. Nedex-landsch Clearinginstituut deelt het navolgende mede: In verband met de ontwikkeling van het handelsverkeer met Duitschland is te vernachten, dat in de clearing met dat land aan deze zijde weder een tekort zal ontstaan en dientengevolge een wachtter mijn by de uitbetaling van stortingen, welke te Berlijn ten gunste van Neder- landsche cx-editeuren hebben plaats ge vonden. Met het oog daarop zullen aan Neder- landsche zijde maatregelen worden ge nomen, waardoor de wachttermijn in de clearing met Duitschland beperkt zal wor den tot zes weken. Door deze maatregelen zal er dus zekerheid ontstaan, dat een maal tot de clearing toegelaten vorde- ïïngen, uiterlijk zes weken na verzending van het bericht van storting door het Clearinginstituut,. tot uitbetaling zullen worden gebracht. van alle gas- en waterleidingbuizen geen enkel stukje ijzer meer te vinden is. Het personeel is er gelukkig afgekomexx zon der ernstige vex-wondingen. Alleen in de machinekamer werd een man licht ge wond. Verder werd iemand van buiten het bedrijf, die den schuilkelder te vroeg ver liet getroffen door een granaatsplinter. In Mei heeft de gasfabriek te Middel burg aan de bij de Vlissingsche fabriek aangesloten dorpen 36.400 M3 gas gele verd en in Juni .43.500 M3, zoodat men ziet, dat inderdaad deze „zusterlijke" hulp wél de moeite waard is geweest DE STANDAARD VOOR ACHT WEKEN VERBODEN. Uit Den Haag: Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris betreffende de uit oefening van de vegeermgsbevoegdheden in het bezette Nederlandsche gebied van 25 Mei wordt het dagblad „De Standaard" met ingang van heden voor acht weken, dus tot en met 29 Augusus, verboden. Het vex'bod strekt zich uit tot alle nevenuit gaven, kopbladen en bijvoegsels van elke soort. Eveneens is het uitgeven van alle drukwerken verboden, welke als vervan ging van het dagblad „De Standaard", kunnen worden aangezien. Op overtreding van dit verbod volgen maatregelen van de zijde der Sicherheitspolizei. BROOD OP DE BONNEN 51 TOT EN MET 60. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 8 tot en met 14 Juli a.s. de met „51" tot en met „60" genummerde bonnen van het broodboekje gezamenlijk x-echt geven op het koopen van 2000 gram bx-ood. Elk der bonnen geeft derhalve recht op het koopen van 100 gram bx-ood. De bonnen, die op 14 Juli nog niet ge bruikt mochten zijn, blijven tot en met 18 Juli a.s. geldig. KOFFIE EN THEE OP BON 85. De secretax-is-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visschery maalct bekend, dat geduren de het tijdvak van 6 Juli tot en met 2 Augustus a.s. de met „85" genummerde bon van het algemeen distributiebonboekje recht geeft op het koopen van 2 Ys ons koffie of i/2 ons thee. Bommen gevallen bij Scheveningsche schokkers. Gisteravond zijn eenige schokkers, tuis- behoox-ende te Scheveningen, op zee aan groote gevaren ontsnapt en het is een wondei-, dat geen persoonlijke ongelukken hebben plaats gehad. Van de kustvissche- rij waren deze schepen op weg naar de Scheveningsche haven en om 7 uur be vonden zij zich 2% mijl uit de kust Plot seling kwamen uit de wolken drie vlieg tuigen te vooi'schjjn en een aantal bom men naar de vissclxers meenden wel tien viel in de onmiddellijke nabijheid der scheepjes. Eén bom kwam op enkele meters afstand van de „Sch. 49" terecht De ontploffing veroox-zaakte een groote waterzuil en de ruiten van de stuurhut van het schip werden versplinterd, terwijl granaatscherven op het dek sloegen. Ook floten de bemanning de kogels om de ooren. Het was de bemanning niet duide lijk, of nxen hier niet een luchtgevecht te doen had, waarbij een achtervolgd vlieg tuig zich ontdeed van zijn bommenlast of dat het een aanval op de schepen be trof. De vliegtuigen verdwenen weer snel. De visschersschepen voeren hierna naar de haven, waar een en ander groote op schudding verwekte onder de visschersbe- volking. De andere schepen hebben geen schade bekomen. Ondanks dit wedervaren, zijn vanoch tend weder acht schokkers naar zee ver trokken. ENGELSCHE AMBTENAREN VAN DEN VOLKENBOND GEVLUCHT. Het D.NJ3. meldt uit Genève: Bijna alle Engelsche ambtenaren van den Volkenbond zijn Woensdag en Donderdag met auto bussen uit Genève gevlucht. Het betreft hier in totaal ongeveer negentig personen, waaronder de vroegere Engelsche vice- secretarisgenei-aal Lester. De reis gaat, naar vernomen wordt, over het onbezette Fransche gebied naar de Spaansche grens. Naar verluidt, is het Internationale Ar beidsbureau, dat eerst naar Vichy wilde verhuizen, daarna overwoog naar Canada te gaan, thans van plan met alle akten en documenten naar Zuid-Amerika te ver- tx-ekken. GOES TELEFOON 3117 RADIOUITZENDING NAAR INDIE. Wij vernemen van bevoegde zijde, dat binnenkort misschien nog vandaag de radiouitzendingen naar Nederlandsch- Indië hervat zullen worden. Tot de ver zorging van deze uitzendingen is, na ge pleegd ovei-leg met de bevoegde Duitsche autoriteiten, door den secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, een gemeen schappelijke machtiging verleend aan de AVRO, den KRO, de N.C.R.V., de VARA en den VPRO. Bij toerbeurt zullen de vier algemeene omroepox-ganisaties dagelijks van 15.00 16.00 A.Z.T., een afgerond cultureel pro gramma ten behoeve van Nederlandsch- Indië verzorgen, terwijl de uitzendingen van de AVRO en de VARA telkens met een kwartier verlengd zullen worden ten behoeve van den VPRO. Door samenwer king tusschen de omroepvereenigingen on derling zal een harmonische programma- opbouw in Nederlandschen geest worden, verki-egen. Na dit programma zal telkens de nieuwsberichtgeving vanwege het ANP volgen. De uitzendingen vinden plaats via den P.C.J. zender te Huizen (golflengte 19.71 meter) welke door bemiddeling van de Nozema ter beschikking van de uit zendende omroepvereenigingen zal worden gesteld. De nationale inzameling'. Ter aanbeveling van de nationale inza meling zal rnr. dr. K. Frederiks, secreta ris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken hedenavond te 19.45 voor den Nederland schen omroep een korte radio-rede hou den. Een nieuw Roemeensch kabinet samengesteld. UIT ANTI-SEMEETISCHE NA TIONALISTEN EN LEDEN DER IJZEREN GARDE. De Roemeensche regeering Tatarescu is afgetreden. Het nieuwe, Roemeensche kabinet is als volgt samengesteld voorzitter Gigurto vice-voorzitter: Mihaii; buitenlandsche za ken: Monoilescou; arbeid: Stan Ghitescou; openbare werken: Macovei; economische za ken en ad interim buitenlandsche zaken: Leon; binnenlandsche ZEÖcengenex-aal Da vid Poposcou; verdediging, luchtwapen en marine: generaal Niculescou; minderheden: Hans Otto Roth; volksgezondheid: Go- xnoiou; propaganda: Crainic; onderwijs: Ca- ractstea; justitie: Cruia; kadaster: Nove- anou; munitie: Priboianou; godsdiensten en schoone kunsten: Horia Sima; minister van staat: 'uza. Het is een kabinet van anti-semietische nationalisten en leden van de ijzeren garde. TOETREDING TOT HET SYSTEEM VAN DE SPIL ROMEBERLIJN. De nieuwe regeering Gigurtu heeft een oproep gericht tot het volk, waarin ge zegd wordt Roemenië staat in buitenlandsch en bin- nenlandsch opzicht voor beslissende pro blemen. In buitenlandsch politiek opzicht is de regeering voornemens een politiële van eerlijk toetreden te bewerkstelligen tot het door de spil Berlijn—Rome ge schapen systeem. En dat niet slechts als uitdrukking van een politiek realisme, maar als logische consequentie der poli tieke en ideologische opvattingen van de leden der regeering' als' trouwe tolken van de gevoelens der natie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1