Provinciale Zeeuwsche Courant Middelburgsche, Vlissingsche, Goesche en Breskensche Courant i Gect Staten vragen een vérgaande financiëele machtiging. Engelsch vlooteskader valt Fransche slagschepen aan. waarin opgenomen de 183ste JAARGANG NUMMER 151 DONDERDAG 4 JULI 1940 Uitgave der Firma's F, van de Velde Jr. en G. W. den Boer ABONNEMENTSPRIJS: 18 cern je> ween ol 2.30 d< Franco per post 2 50 pet Afzonderlijke nummers 5 cent. ADVERTENTIEPRIJS: r kwartaal kwartaal. AANGESLOTEN BIJ HET BUREAU VOOR PUBtlCITEITSWAARDE, INGESTELD DOOR DE V E R E E NI GIN G „D E N E D RL A ND SC HE DAGBLADPERS Ven 1 -5 tegeis 1 50. iedere regel meer 30 cent. Bij abonnement speciale orijs Kleine advertenties: van 1—5 egels 0.50 iedere reqe- mee' 10 ct (ma* 6 -egels). POSTREKENING 359300 (MIDDELBURG). Dit nummer bestaat uit twee bladen Ter voorziening in de gevolgen der oorlogshandelingen. Aan den directeur van den dienst op de Oosterschelde ongevraagd ontslag verleend. Ged. Staten hebben aan de Prov. Staten van Zeeland voorstellen doen toekomen om hun college te machtigen „tot het nemen van maatregelen, ter voorziening in de gevolgen van oorlogshandelingen en voorschriften van hoogerhand". Ged. Staten schrijven „De ramp, die ons gewest in het alge meen en de stad Middelburg in het bij zonder, heeft getroffen, is ook aan de Provincie niet onopgemerkt voorbjj ge gaan. Het complex der Abdijgebouwen en daarmede de lokaliteiten, waarin de Pro vinciale Griffie was gehuisvest, Uwe ver gaderzaal en die van ons college, zjjn door brand vernietigdhet gebouw van den Provincialen Waterstaat ging eveneens in vlammen op van de Provinciale Biblio theek ging het gebouw geheel, de daarin geborgen boekenschat der Provincie, zoo wel als hetgeen aan haar in bruikleen gegeven was, voor het overgroote deel verloren. De administratieve bescheiden der verschillende takken van dienst, die in deze gebouwen waren ondergebracht, hebben het lot daarvan gedeeld. Dat een en ander voor een goeden gang van zaken uiterst bezwaarlijk is, behoeft wel geen betoog voor zooverre de tel kens aan de orde komende onderwerpen wortelen, in het verleden, grijpt men in het ijle, hetgeen nieuw aan de orde. komt en dit is in den tegenwoordigen tjjd veel en veelal belangrijk moet worden bewerkt en bestudeerd in een omgeving, die zich daartoe allerminst leent. Al mag met dankbaarheid gewaagd worden van veler medewerking, waardoor het moge lijk is gemaakt, dat de administratie der Provincie zoo goed en zoo kwaad als dat ging, werd voortgezet, de toestand, zooals zij thans is, kan, zooyvel wat huisvesting als wat outillage betreft, niet voor een eenigszins langeren tijd bestendigd blijven. De kosten van een en ander, voor zoo verre zij betrekking hebben op het onder houden en meubileeren der gebouwen, be stemd voor de vergaderingen der Staten en Gedeputeerde Staten en voor de Pro vinciale Griffie, alsmede de voor die ge bouwen te betalen huur waar zij geen Rijkseigendom zijn, komen, ingevolge het bepaalde in de Provinciale wet, ten laste van het Rijk. Wij hebben ons bereids ge wend tot den Secretaris-Generaal, wnd. Hoofd van het Departement van Binnen- landsche Zaken, met verzoek tot dit doel een crediet op de Staatsbegrooting te wil len brengen. Er zal echter meer moeten geschieden. In verband met het te loor gaan van het archief der Provincie en van het ter Grif fie aanwezige materiaal, zal op de posten de begrooting voor bureau-behoeften en schrijfloonen aanmerkelijk meer moeten worden uitgegeven dan daarop aanvanke lijk was geraamd. Wellicht zal de aanstelling van tijdelijk personeel noodlg blijken, terwijl ook nog andere behoeften op kunnen komen, die zich thans nog niet laten voorzien. DE PROV. WATERSTAAT. De Provinciale Waterstaat, die voorloo- pig met medewerking van het gemeente bestuur van Middelburg is ondergebracht in een tweetal lokalen van de School voor Dienstplichtige Onderofficieren-Adminis trateurs aan het Molenwater, zal geheel nieuw uitgerust moeten worden op het gebied van bureau- en kantoorbehoeften, terwijl voor de ter beschikking gestelde lokaliteit huur zal moeten worden betaald. Ook de reconstructie van het archief van den Hoofdingenieur zal vermoedelijk bjj- zondere kosten veroorzaken. Wij teekenen hierbij aan, dat het geenszins in de bedoe ling ligt, de archieven, geljjk zjj vóór 17 Mei j.l. aanwezig waren, in hun geheel we derom te reconstrueeren hetgeen afge daan was en waarvan de bescheiden slechts histox-ische waarde meer hadden, zal, voorloopig althans, ter zijde gelaten worden, gestreefd zal enkel worden naar herstel van die stukken, welke voor een goede afdoening der loopende zaken on misbaar blijken. Ook dit zal overigens reeds tjjd en arbeid genoeg kosten. Hetgeen van het bezit der Bibliotheek over is en waaivan het meerendeel door water, zoowel als door vuur meer of min der ernstig beschadigd is, zal voorloopig ergens opgeslagen moeten worden, terwijl maatregelen genomen dienen te worden om, hetgeen aanvankelijk gered werd, duurzaam te behouden. Inmiddels beraden wjj ons nog over de vraag of en in wel ken vorm de omvang de Provinciale Bi bliotheek dient te worden hersteld. Te zjjner tjjd hopen wjj daaromtrent met na dere voorstellen tot U te komen. DE PROV. STOOMBOOTDIENSTEN. Betrof het voorgetande de slagen, die de Provincie binnen Middelburg hebben getroffen, daarbuiten zjjn het wel de Pro vinciale Stoombootdiensten, die het zwaar ste van den oorlog te lijden hebben ge had. Van de geheele vloot der Provincie zijn thans nog slechts de motorschepen „Ko ningin Wilhelmina" en „Koningin Emma" beschikbaar, alsmede de motorboot „Zee meeuw" alle overige schepen zijn, als gevolg van oorlogshandelingen, gezonken. Of deze laatste nog weder, zonder al te groote Kosten, voor den dienst geschikt kunnen worden gemaakt, wordt thans on derzocht van den uitslag van dit onder zoek o.m. hangt af de beantwoording van de vraag, of de tot vóór den ooi-log be staand hebbende diensten op denzelfden voet bestendigd zullen kunnen blijven. Het vraagstuk van het directoraat kan daarbij dan tevens aan de ox-de gesteld wox-den, het is urgent geworden, doordat de Direc teur van den Provincialen Stoombootdienst op de Ooster-Schelde in de eex-ste dagen van den oox-log het land verlaten heeft en sindsdien niet is teruggekeerd, op grond van welke omstandigheid wij gemeend hebben, hem, met inachtneming van het bepaalde in het Ambtenarenreglement Zeeland 1928, met ingang van 1 Juli 1940 ongevraagd eervol ontslag te moeten ver- leenen. Intusschen hebben wij aan de Maatschappij „De Schelde" opdracht ge geven, den reeds aangevangen bouw van het nieuwe motorschip met kracht voort te zetten, aangezien, hoe ook de beslissing over de in te stellen lijnen moge uitval len, gelet op dé verliezen, die onze vloot zal bljjken geleden te hebben, in de toe komst aan een dergelijk schip in elk ge val behoefte zal blijven bestaan. Dat al het hiervoor vermelde geld zal kosten, zal U zonder meer duidelijk zijn, doch eveneens, dat het op geen duizend gulden na mogelijk- is, met juistheid te zeggen, welke bedragen hiermede zullen zjjn gemoeid. Voorts zal in vele gevallen een onmid dellijke beslissing noodig zijn, die dan niet kan wachten totdat Uw College zal zijn bijeengekomen. Daarnaast zal rekening gehouden dienen te wox-den met eventueel van hooger hand op te leggen voorschrif ten. Het komt ons daax-om gewenscht voor, dat wij van U een machtiging ont vangen om alle zoodanige handelingen te verrichten en de in verband daarmede noodige betalingen te doen, als noodig zul len blijken te zjjn, tengevolge van oorlogs handelingen. waardoor de Provincie in hare bezittingen is getroffen en voorts alle zoodanige maatregelen te nemen, die door of tengevolge van oorlogshandelingen en/of voorschriften van hooger hand noo dig blijken te zjjn". Den Helder vannacht opnieuw gebombardeerd. Vier personen gedood; een halve straat ligt in puin. Vannacht omstreeks 4 uur heeft een Engelsch vliegtuig bommen laten vallen op Den Helder. Een halve straat ligt in puin. Vier menschen werden gedood, waar onder een vader van een gezin van 10 kinderen en een vader en moeder van een gezin van 8 kinderen. Geen hulp door militairen aan de politie. Heden is uitgegeven een buitengewoon politieblad, waarin het volgende onder de aandacht wordt gebracht: Op verlangen van den Duitschen opper bevelhebber in Nederland is bepaald, dat die Nedex-landsche militairen zich moeten onthouden van het vex-leenen van hulp aan politiebeambten, indien dezen optre den tegen politieke partijen of tegen leden van zoodanige partijen, die als zoodanig duideljjk zjjn te herkennen. In geval van zoodanig optreden door de politie zijn aanwezige Nederlandsche mi litairen verplicht zich terstond te verwij deren. Ingevolge, dit voorschrift behoort der halve de politie: harerzijds in dergelijke omstandigheden verzoeken tot hulp aan militairen achterwege, te laten, tex-wijl er ten overvloede op zjj gewezen, dat door het verbod tot verleening van hulp, op militairen de desbetreffende artikelen van het wetboek van strafrecht bjj weigering van hulp tegen politieke partijen of tegen leden daarvan, buiten toepassing, moeten blijven. Een sensationeel treffen voor de Noord-Afrikaansche kust. Het D.N.B. meldt uit Genève: In Clermont-Ferrand is in den afgeloopen nacht om drie uur het volgende officieele communiqué der Fransche regeering uitgegeven: „In den ochtend van 3 Juli is een belangrjjke Engelsche strijdmacht, be staande uit drie linieschepen, die van de Noordzee was gekomen, verschenen voor de reede van Mors el Tebir, de vlootbasis van Oran (Algiers), waar zich een deel van de Fransche vloot nl. de „Duinkerque" en de „Strassbourg" volgens het wapen stilstandsverdrag voor anker bevond. De Britsche admiraal richtte tot den Franschen eskaderadmiraal, vice-admi- raal Gensoul den eisch zich over te geven dan wel zelf zjjn schepen tot zinken te brengen. De Britsche admiraal stond een termjjn van zes uur toe voor het nemen van een beslissing. Zonder te wachten op den afloop van dezen termijn sloten watervliegtuigen van de Engelsche marine door middel van magnetische mijnen de reede van Mers el Tebir af. Aangezien de Fransche admiraal weigerde te gehoorzamen, opende de Britsche vloot om 17.40 uur het vuur op de Fransche oorlogsbodems. Met het oog op deze niet te qualificeeren aanval, aldus gaat het communiqué verder heeft de Fransche regeering aan de naast de Britsche vloot ter reede van Alexandrië voor anker liggende eenheden het bevel gegeven de ankers te lichten en naar open zee te varen, zoo noodig met geweld. Bovendien heeft aangezien deze aanval des te afschnweljjber is, daar hjj gepleegd werd door onzen bondgenoot van gisteren de Fransche admiraliteit zonder verwjjl aan alle oorlogsschepen, die zich in volle zee bevinden, instructie gegeven om de Britsche koopvaardjjschepen, welke zij ontmoeten, aan te houden en op iederen nieuwen aanval met vuur te antwoorden." Het D.N.B. meldt nog nader uit Berljjn dat de Engelsche vloofcgroep, die voor Oran verscheen, bestond uit drie slagschepen, een vliegtulgmoedersChip, 3 kruisers en een lichte flotille. Nadat de Fransche admiraal de Engelsche eisc-hen had afgewezen openden de En- gelschen het vuur. De Fransche vlooteenheden aanvaardden den strijd. Tegen 19 uur ontwikkelde zich een zeeslag tusschen de Fransche en Britsche zeestrjjdltrachten, over het verloop waarvan op het oogenblik nog geen berichten zjjn ontvangen. Ook de in Engeland liggende Fransche schepen hebben van hun regeering bevel gekregen eveneens met geweld zee te kiezen en volgens de wapenstilstandsvoor waarden Brest aan te doen. Vergoeding voor prestaties ten behoeve van de Duitsche weermacht. Naar aanleiding van de vele aanvx-agen en opgaven welke zjjn binnengekomen bjj den bevelhebber van de Duitsche troepeD in de Nedex-landen (chef-intendant) en bij den Rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied, wordt hiervoor verwe zen naar een verordening, welke binnen kort in het Verordeningsblad zal worden gepubliceerd. Bij deze verordening zal de kwestie van betaling van vergoedingen voor prestaties ten behoeve van de Duitsche weermacht tot in onderdeelen worden geregeld. Het inzenden van aanvragen of rekenin gen over dergeljjke prestaties is thans in zooverre nutteloos, daar alleen de bepa lingen van deze verordening geldend zijn. Men wordt derhalve verzocht van het verder inzenden van deze stukken aan den bevelhebber of aan den Rijkscommissaris af te zien. Extra broodrantsoenen aanvragen bij de plaatselijke distributiediensten. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van landbouw en visscherij deelt mede, dat aanvragen voor extra broodrantsoenen op grond van het veiTichten van zwaren lichamelijken arbeid of van ziekte uitsluitend dienen te wox-den gex-icht tot de plaatselijke distribu tiediensten. Het centx-aal distx-ibutiekan- toor zal -in vex-band met het voorgaande in den vervolge aanvragen welke bij dit kantoor inkomen, niet meer in behandeling nemen. POSTVERKEER MET HET BUITENLAND. Geïllustreerde briefkaarten alleen naar Duitschland. Geïllustreerde briefkaarten en ansicht kaarten mogen alleen in het verkeer met Duitschland worden gebruikt. Naar ande re landen zijn zij dus niet toegelaten, ook niet, indien zij als bx-iefkaax-ten worden gefrankeerd. Ook Frankrijk gooit hel roer om Een nieuwe grondwet in de maak. Het agentschap Havas meldt uit Vichy, dat de Fransche regeering het voornemen heeft het parlement voor een nationale vergadex-ing bijeen te roepen. De regeering wil het parlement de noodige volmachten vragen, om Frankrijk een nieuwe constitutie te geven onder het hoogste gezag van maarschalk P t a i n. De grondwetshex-zienin'g zou ge schieden binnen het kader van de be staande republikeinsche beginselen en van de staatswetten. De nieuwe constitutie zal, naar verklaax-d wordt, door de natio nale vergadering worden geratificeerd of door de vertegenwoordigei'S van de Natio nale Vex-gadering. Men voegt hieraan toe, dat voor beroepsorganisaties een groote vertegenwoordiging wordt gereserveerd. WAT MEN ER IN ITALIË VAN ZEGT. Stefani meldt uit Rome: De Italiaan- sche ochtendbladen schenken veel aan dacht aan de constitutioneele hervox-ming, welke in Frankrjjk is aangekondigd en welke ten doel zou hebben de fouten weg te nemen van het pax-lementaire stelsel en van de parasitaire plutocratie. De „Popoio di Romano" wijst er op, dat deze staats rechtelijke hervox-ming zou moeten worden goedgekeurd door een Nationale Vergade x-ing, die tot dit doel bijeen geroepen zou dienen te worden en die op doortastende wijze het wetgevende lichaam moet ver anderen door in het toekomstige parlement beroepsvertegenwoordiging in te voeren. Hetzelfde blad merkt op, dat volgens een artikel in de „Times" men in Engeland „doortastende sociale hervormingen" onder het oog zou zien, in totalitairen en anti- plutoci-atischen zin. De „Popoio di Roma" besluit, dat zich hierin de eerste gevolgen van den oox-log doen voelen. DE FRANSCHE PERS OTTER DE HERVORMINGEN. Naar uit Clei-mont-Fex-rand wordt ge meld, wordt de aangekondigde hervorming van de staatkundige organisatie die den snellen hei-opbouw van Frankrjjk mogelijk moet maken, door de Fransche bladen toegejuicht. Het „Journal" schrijft dat werkelijk niemand zal willen beweren, dat de instellingen en het regiem in Frank rijk onveranderd kunnen blijven .De „Petit Parisian" schrijft dat de openbare mee- ning in Frankrjjk met vertrouwen en vast besloten wacht op elk besluit, dat maax-- schalk Pétain te Vichy zal nemen. De „Figax-o" wijst op de noodzakelijkheid de staatkundige instellingen te reorganiseeren, door ze te vereenvoudigen en aan te passen aan de nieuwe eischen des lands. Een verslagen land heeft voor zijn herstel geen pompeus regeeringsvertoon noodig. Zes Engelsche vliegtuigbommen, welke op het dorpje Kwinlsheul werden geworpen, r-rhtten Dinsdagnacht vrij veel schade aan. Hierboven de boei der ij „Vr edebest". welke vernield werd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1940 | | pagina 1